Onderzoek universiteit naar WAO wekt kritiek Protest tegen aanleg van perk op speelterrein „Proberen te verwoorden wat actiegroepen willen Expositie onderzoek oceanen in Hortus PvdA: HILDA PASSCHIER ZATERDAG 13 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - Twee bedrijfs verenigingen blijken zich al geruime tijd te verzetten tegen de wijze waarop de Sociale Verzekeringsraad een onderzoek wil laten uitvoeren door een onder zoeksteam van de Leidse universiteit. Het onder zoek zou zich moeten rich ten op de oorzaken van de snelle lastenstijging van de Wet op de Arbeids On geschiktheidsverzekering (WAO) De twee bedrijfsverenigingen - de BV voor de detailhandel, am bachten en huisvrouwen (DE- TAM) en de BV voor het agra risch bedrijf - vinden de onder zoekingsmethode misleidend voor de mensen die het aangaat. Bovendien zouden er oneigenlij ke middelen worden gebruikt om zoveel mogelijk mensen bij het onderzoek te betrekken. Door deze bezwaren van de be drijfsverenigingen heeft het team van de Leidse universiteit nog steeds niet met het onderzoek kunnen beginnen. Volgens een van de onderzoeksleiders, prof. dr. B.M.S. van Praag (westerse economie), had het team al an derhalf jaar geleden moeten be ginnen, maar de twee bedrijfs verenigingen (er zijn er in totaal 26) hebben dat steeds verhin derd. Niettemin zou er naar ver luidt, alwel begonnen zijn met het aantrekken van medewerkers voor het onderzoek. Ondanks hun bezwaren zijn de twee bedrijfsverenigingen het wel eens met het plan om een on derzoek te verrichten naar de oorzaken van de snelle WAO-las- tenstijging. Met de Sociale Ver zekeringsraad - die al in 1975 met dit plan op de proppen kwam - zijn de bedrijfsverenigingen van mening dat de WAO-lasten schrikbarend groeien (er zijn op het ogenblik zo'n 450.000 WAO-ers). Die groei wordt ook steeds meer in verband gebracht met de toenemende werkloos heid (zg. verborgen werkloos heid). Het onderzoek, waarvan zowel de uitvoering als de uitwerking in handen is gegeven van het team van de Leidse universiteit, moet aan het licht brengen welke fac toren de lastenstijging beïnvloe den. Daaruit zou dan ook kunnen worden afgelezen welke gevol gen deze stijging heeft voor de premies. Samenwerking Ten behoeve van het onderzoek werd indertijd een samenwer kingsverband van Bedrijfs Ver enigingen (FBV), de Leidse uni versiteit en de Gemeenschappe lijke Medische Dienst (de GMD overkoepelt de Gemeenschap pelijke Administratie Kantoren). De GMD heeft tot taak langdurig arbeidsongeschikten te onder zoeken en te adviseren wat er verder met hen moet gebeuren (bijv. arbeidsongeschiktheids percentage vaststellen, adviseren tot opneming in een revalidatie centrum of iets dergelijks). De WAO biedt de bedrijfsvereni ging de mogelijkheid om langdu rig zieken spontaan te melden bij de GMD. Het daarop betrekking hebbende wetsartikel verplicht tot niets. En daar schuilt voor het onder zoeksteam nou juist het probleem. De onderzoekers wil len namelijk van een bepaalde ca tegorie arbeidsongeschikten alle gevallen bij het onderzoek be trekken. Het gaat hier om men sen die langer dan vijf maanden ziek zijn, omdat van hen bekend is dat vijftig procent langer ziek dan een jaar zal blijven en dus in de WAO terecht zal komen. Bij "spontane melding" van deze mensen door de bedrijfsvereni gingen vreest het onderzoeks team - en ook de verantwoorde lijke instanties Sociale Verzeke ringsraad en Federatie van Be drijfs Verenigingen - dat er te weinig mensen zullen komen op dagen om het onderzoek te kun nen laten slagen. "Wanneer het zo is dat iedere geënquêtteerde kan zeggen: ik kom niet of ik kom wel, dan lukt het niet", meent prof. Van Praag. Misleidend De SVR en de FBV willen daarom de bedrijfsvereniging verplich ten alle "vijf-maandengevallen" te melden bij de GMD, die ver volgens een aantal mensen selec teert voor het onderzoek. Vol gens het veertiendaagse blad van de NW-bond Mercurius zouden deze mensen dan zogenaamd worden opgeroepen voor licha melijk onderzoek, maar in feite om aan het onderzoek van de universiteit deel te nemen Weliswaar kan de betrokkene, eenmaal bij de GMD aangeko men, weigeren aan de enquête mee te doen, maar de twee be drijfsverenigingen en Mercurius vinden de wijze van "klanten werving" misleidend en onaan vaardbaar. Als iemand doorgaans weigert aan de oproep van de GMD gevolg te geven, dan loopt hij/zij het gevaar de WAO-uitke- ring te verliezen. Die schijn wordt ook opgewekt als de betrokkene zonder enige nadere uitleg wordt opgeroepen om mee te doen aan een enquête, zo redeneren de be zwaarden. Wetsartikel De Federatie van Bedrijfs Vereni gingen heeft inmiddels voorge steld een wetsartikel uit de WAO, dat al lang niet meer wordt toe gepast. weer uit de kast te halen om hiermee de bedrijfsvereni gingen te verplichten tot melding van gevallen bij de GMD. Aan de hand van dit wetsartikel worden bedrijfsverenigingen verplicht alle gevallen die langer dan der tien weken arbeidsongeschikten zijn, bij de GMD te melden. De NVV-bond Mercurius wijst erop dat dit worden gemaakt echter al in 1970 met goedvinden van de toenmalige minister doelbewust niet meer wordt toegepast, omdat het geen duidelijk nut had en voor alle instanties een te grote (administratieve belasting bete kende. Door opnieuw toepassen van het wetsartikel, hebben SVR en FBV formeel weliswaar het gelijk aan hun kant, maar de twee bedrijfs verenigingen en Mercurius vra gen zich af of je in dit geval nog wel kunt spreken van rechtsze kerheid. Het onderzoek rnqet op basis van vrijwilligheid gebeu ren, menen zij, en bovendien moet aan de betrokkenen in een vroeg stadium duidelijk worden- gemaakt waar het om gaat. Een lid van de Leidse universiteits raad, de student Hans Schwenkel heeft inmiddels aan het college van bestuur vragen gesteld over het onderzoek. Hij vindt dat de wijze waarop de onderzoekers aan hun gegevens willen komen laakbaar. De Rozekruisers Orde A.M.O.R.C. openbare lezing over „REÏNCARNATIE EN KARMA" op donderdag 18 mei 20.00 uur in de filmzaal van het Rijksmuseum v Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. Toegang gratis. LEI DEN - De komende z den zal er in de Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus een ten toonstelling te zien zijn die een beeld geeft van het onderzoek naar het dierlijk leven in de ocea nen. De expositie wordt opgezet door het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie aan de Raam- steeg in Leiden. Het museum is wegens ruimtege brek niet in staat om in het eigen gebouw een tentoonstelling van enige omvang te houden Daarom wordt evenals vorig jaar gebruik gemaakt van de Oranjerie van de Hortus. Deze ruimte wordt 's win ters gebruikt om niet winterharde bomen en planten te laten over winteren. BoshuizerkadelFred. v. Edenlaan De kinderen van Boshuizer- kade en Frederik van Edenlaan spelen door, afrikaantjes of Quarts - Horloges De Aller Beste v.d. Water EIGEN ATELIERS LEIDEN - De bewoners van de Bos- huizerkade en de Frederik van Edenlaan hebben een protest brief gestuurd aan de Leidse Wo ningstichting en de gemeente lijke Plantsoenendienst, nadat ze donderdag "met stomme verba zing" merkten dat midden op de speelweide die door de flats om sloten wordt een bloemeperk werd aangelegd. De bewoners vinden dit onaanvaardbaar en ei sen dat het veld binnen de kortst mogelijke termijn weer in de ou de staat wordt teruggebracht. "In iedere wijk wordt gevochten voor speelgelegenheid voor de kinde ren, hier wordt een speelveld ver anderd in een siertuin. Een betere vorm van kapitaalvernietiging is niet denkbaar", aldus de brief. Het speelveld dat voor de kinde ren de enige plaats is waar ze kun nen spelen, is daarvoor boven dien een ideale plaats, omdat er geen verkeer kan komen en de ouders er uitzicht op hebben. De heer Van den Berg, lid van de be wonerscommissie: "Midden in een speelweide Afrikaantjes zet ten is vragen om moeilijkheden. Dat kun je bij bejaardenflats wel doen, maar niet hier waar honden lopen en kinderen spelen. En het ging altijd goed, alles wat er ooit vernield is gebeurde niet door de kinderen maar net wel door die grote graafmachines van de ge meente." Al een jaar of drie praten bewoners en woningstichting over de speel weide. Voorheen was er een grote zandbak in het midden wat door onvoldoende onderhoud een vie ze boel opleverde. In overleg is toen besloten de bak weg te halen en er kleine zandbakjes of speel- werktuigen voor in de plaats te maken. Sinds dat besluit ging er een jaar overheen voormen begin dit jaar de zandbak kwam wegha len. Van den Berg: "Het is onbe grijpelijk, plotseling, één dag na het invallen van de dooi, na een vorstperiode komt een zware grond verzetmachine die het gras veld totaal omploegt en vernielt, alleen om de zandbak te slopen." Toen volgde weer een periode waarin niets gebeurde, tot er don derdag bloemetjes werden neer gezet. „In Leiden kan niks", Ng* zeiden de mensen altijd. Vijf PvdA-wethouders hebben getoond dat het anders .kan. Dat binnenstad en oude wijken kunnen worden aangepakt. De PvdA wil daar graag mee door gaan. Op 31 mei beslist U daarover. de beste garantie voor Leiden's herstel lijsttrekker Hans van Dam Inlichtingen over de PvdA: antwoordnr. 8, Leiden of tel. 140251 Verkoop van Pomona voor revalidatie centrum LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden willen het Po- monacomplex achter de Nachte gaallaan verkopen aan de Stich ting Prof. Jan Mulderkliniek voor de bouw van een Regionaal Reva lidatie Centrum. Ook wil het col lege een stuk grond bij de Nachte- gaailaan - ter grootte van 1200 vierkante meter - verkopen aan de Vereniging voor Orthopaedie Deze grond zal eveneens ge bruikt gaan worden voor het reva lidatiecentrum. Met de stichting wil het college de grond ruilen. De gemeente krijgt van de stichting een stuk grond achter de huidige Mytylschool aan de Blauwe Vogclweg (2245 vierkante meter) en de stichting krijgt 22.000 vierkante meter grond op het Pomonacomplex De stichting betaalt dan een be paald bedrag aan de gemeente De grond die de gemeente ver koopt aan de Vereniging voor Or thopaedie (van de voormalige Anna-Kliniek), was aanvankelijk bedoeld voor doortrekking van de Warmonderweg. Dat plan is echter van de baan. In hun voorstel aan de gemeente raad merken B en W op dat de grondtransactie eerst in de weg werd gestaan door het ontbreken van een vervangingsmogelijk heid voor het Pomona-complex De sportverenigingen kunnen nu evenwel uitwijken naar de nieu we sportvelden in het Morskwar- tier. Het Regionaal Revalidatie Cen trum is een samenwerkingspro ject van de voormalige An na-Kliniek, het Rotterdams Zee hospitium in Katwijk en Sole Mio in Noordwijk. Portret van een lijsttrekker LEIDEN - Hilda Passchier (29) is sinds mei 1977 het enige raadslid voor de PSP. Als actievoerdster heeft ze meer ervaring: activiteiten in Dolle Mina, nog altijd in Wij Vrouwen Eisen en in de vrouwenbewe ging in het algemeen. Ook is ze bezig geweest met huuractiesen andere acties op het gebeid van stadspolitiek. Hilda Passchier, getrouwd en ehtig in de binnenstad, werkt halve dagen bij het Sociologisch Instituut i de i iiteit. Gedurende een lange reeks van ja ren neemt het Leidse museum ac tief deel aan het onderzoek naar dierlijk leven in de oceanen. Gere geld worden er vanuit Leiden ex pedities en verzameltochlen geor ganiseerd veelal in samenwer king op het internationale vlak met a llerlei buitenlandse zusterin stellingen en instituten. De tentoonstelling geeft een indruk van de enorme gevarieerdheid van het dierlijk leven in zee en hoe en waar, het moderne oceaan-on der zoek plaats vindt.Modellen.af beeldingen en geconserveerde die ren zullen in de Oranjerie te zie)i zijnZo zal er een exemplaar aan wezig zijn van de zeer zeldzame Lalimeria, een primitieve vis waarvan men dacht dat hij al lang uitgestorven was.Men kende de vis alleen uit fossiele resten, maar sinds kort is hij weer levend herontdekt. De voorbereidingstijd van deze ex positie was meer dan een jaar. De tentoonstelling loopt van 13 juni tot en met 17 september 1978. De openingstijden zijn op werkda gen van 10 tot 16.30 uur en op zon dag van 12.30 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Wel moet de ge bruikelijke toegangsprijs van de Hortus betaald worden. Dat is een kwartje. De ingang is Rapen burg 73. ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten. "De PSP onderscheidt zich vooral door de manier waarop ze zich voor de belangen van bevolkings groepen inzet. Wij werken samen met mensen die actie voeren, pro beren in de gemeenteraad te ver- woorden wat zij willen. We zeg gen niet: vertel het maar, dan doe ik dat voor jullie, nee, er is een wisselwerking van informatie. Het moeten natuurlijk wel groe pen zijn met eisen, die bij onze visie passen. Meestal is dat wel zo. Wij leggen dus duidelijk een koppeling tussen het gebeuren binnen en buiten de raad". "Niet alleen die manier van werken is tekenend voor de PSP, maar ook ons consequent optreden te gen bepaalde zaken. Als er weer eens te gemakkelijk voor premie- koopwoningen wordt gekozen of voor het klakkeloos uitbreiden van grote winkelconccntraties, zoals nu weer de Hema". Gezeten in een werkkamer in het huis van haar voorgangster in de raad, Anne van de Zande, praat Hilda Passchier, de enige vrouwe lijke lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen in Leiden. Een kamer, die als het zenuwcen trum van de PSP kan worden be schouwd. Pamfletten vol strijd lust op de muur. In de kast een eindeloze hoeveelheid gemeente lijke stukken, netjes gerang schikt. Hilda Passchier, êên jaar raadslid, zegt aan het begin een interview eigenlijk nog steeds een beetje eng te vinden. Ze is geen door de wol geverfde politi ca. Een actievoerster die op het pluche terecht is gekomen, maar haar lijmkwast sindsdien niet heeft laten opdrogen. De PSP gaat dit maal zelfstandig de ver kiezingen in. Vier jaar geleden waren de pacifistisch-socialisten nog samen met PPR en D'66 op êen lijst te vinden, een combina tie die met de PvdA het pact sloot om een links meerderheidscol lege te vormen. De door insiders van meet af aan verwachte breuk kwam er inderdaad. De PSP stapte uit het samenwerkingsver band met PPR en D'66 en wenste zich niet meer als partner van de PvdA gekwalificeerd te zien. Een stap die door Hilda Passchier ook nu nog als juist wordt ervaren. "Er waren allerlei kleine en grote conflicten met de PvdA. Het was vooral de houding die de PvdA aannam tegen bcwonersgroepen uit de Merenwijk en het Haag kwartier, die ons irriteerde. Ver boom (PvdA-wethouder) drukte die mensen in een hoek, hij stond niet voor ze open. Het ging ons vooral om de mentaliteit: hoe ge draag je je tegenover de mensen. Ze werden gewoon uitgeschol den. Van inspraak bij renovatie kwam niets terecht. Dat bewo ners van de woningen van De Een dracht een brief van het college kregen, om de huurverhoging te betalen, viel ons zwaar tegen. En dan kwesties als de Rijnsburger- weg (reconstructie) en C en A (nieuwbouw in Brcestraat). We hadden niet verwacht dat de PvdA ons altijd onze zin zou ge ven. Maar wel dat er naar ons ge luisterd zou worden. Dat ge beurde niet. Sindsdien heeft de eenpersoons fractie van de PSP het college des ondanks vaak gesteund, want, zegt Hilda Passchier "Wc doen niet mee aan de rechtse hetze van de oppositie, üp zich zien we een links meerderheidscollege wel zit ten. Maar gezien het beleid dat het college ook na de breuk heeft gevoerd, denk maar aan de Mors singel (afbraak woningen), de re constructie van de Valkbrug en de kwestie van de vergoedingen voor het geven van VOS-cursus- sen, leek het ons bij voorbaat al niet mogelijk om met deze PvdA van te voren afspraken te maken. Dat gevoel bleek wederzijds te zijn. Dat wil niet zeggen dat we het idee van een links programcol lege hebben laten varen. Als er straks wethouders gekozen moe ten worden, zullen we heus wel voor PvdA-mensen stemmep". De PSP kan met de CPN als de meest traditionele vaandeldrager worden beschouwd voor alles wat zich in het politieke spec trum links van de PvdA bevindt. Toch heeft de PSP het niet kun nen brengen tot een partij, die de verschillende geledingen aan die linkerkant samenbundelt. Er is nogal wat wildgroei, wat bij de verkiezingen heeft geresulteerd in deelname van vijf partijen die 'links' staan ten opzichte van de PvdA: PSP, PPR, CPN. 1KB en SP. Een versnippering, die uitein delijk ten kosten van een 'linkse' zetel kan gaan. Hilda Passchier betreurt het verschijnsel, maar noemt het toch vrij logisch. "Wij hadden het idee om met de PPR en de SP te gaan samenwerken. De CPN hadden we al uitgeslo ten, vanwege de houding die die partij altijd tegenover ons aan neemt. Maar ik vind wel dat we de volgende keer moeten gaan pra ten met de CPN. De SP (Socialis- tiese Partij) bleek over het raads werk wel bijna dezelfde opvat ting te Jiebben als wij, denken op veel punten hetzelfde. Maar over het werk buiten de raad heeft de SP specifieke opvattingen. Zij hield vast aan haar organisaties (BHW, MAN, Arbeidersmacht, VIB). Wij zeggen: we doen aan ac ties mee als PSP of ondersteunen actiecomités. Maar daar viel met de SP verder niét over te praten. De PPR was niet bereid om af stand te nemen van de PvdA. Van 1KB weten we te weinig. Die heeft nog nooit aan stadspolitiek gedaan". Hilda Passchier ver wacht dat de PSP een of twee ze- teïs /al krijgen. Hoe dan ook op het eerste gezicht een vrij machte loze positie. "Ach, ik zit er niet om de stad goed te besturen. Wij heb ben vooral een functie om zaken duidelijk te maken. Een voorlich tende taak ook naar actiegroe pen. Het is een soort waakhonden functie die we hebben". JOHN KROON boord de marineschepen, ingeschakeld bij het onderzoek van dc Het sorteren oceanen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3