mmm Opstoppingen kosten vele miljoenen Y Te lage banden spanning duur en onveilig Peugeot 305 V V ,v V V v V Eno Rassischo gedischtska POES MAUW NIEUWE BOEKEN DE OUDE KERK IN KATWIJK IUfcPPEM>O0* V v \f V V/ v V V ZATERDAG 13 MEI 1978 PAGINA 31 Verkeersopstoppingen in een mid delgrote stad veroorzaken tijd verlies en extra kosten door om rijden die neerkomen op ongeveer 180.000 gulden per dag. Voor een plaats met rond de 225.000 inwo ners is dat tachtig cent per per soon per dag. Weliswaar is dit naar voren geko men tijdens een onderzoek dat in West-Duitsland is ingesteld, maar volgens onze eigen Stich ting Weg is die situatie wel verge lijkbaar met die in een aantal Nederlandse steden: zoals Eindhoven Utrecht en Gronin gen In het Duitse rapport - opgesteld door de universiteiten van Bonn en Aken - wordt rekening gehou den met alle congestiekosten, dus zowel van de particulier als van de overheid. Nog een cijfer uil dat Duitse onder zoek: in Krefeld blijken de inzit tenden van personenauto's dage lijks in totaal 29.000 uur in files en opstoppingen door te brengen Ook uit Engeland komen gegevens over de kosten van omrijden. Ze waren te vinden in RAl-Actueél Het Britse Transport and Road Research Laboratory heeft een onderzoek verricht naar de routekeuze van autorijders Daaruit blijkt, dat er vier procent meer gereden wordt dan wer kelijk nodig zou zijn. Dat komt omdat men een verkeerde afslag neemt of een kortere route niet kent. Of een bekende route pret tiger vindt dan de kortste Maar dat niet de kortste route rijden kost die automobilisten per jaar wel zo'n slordige 500 miljoen Engelse ponden. Een opvolger die eigenlijk geen opvolger is. Want de Peugeot 305 mag dan in de plaats van de 404 xijn gekomen, hij volgt het vermaarde model niet op. Die serie wordt niet meer gepro longeerd. En de^eugeot 305 is (natuurlijk niet toevallig) in het gat gevallen dat tussen de 304 en de 504 was ontstaan door het verdwijnen van die 404, nu alweer twee jaar geleden. Deze nieuwe 305 wordt in drie ty pen op de markt gebracht: GL, GR en SR. De eerste twee typen hebben een 1300 cc motor, de SR - die wij enige tijd ter be schikking hebben gehad - is uitgerust met een bijna 1500 cc krachtbron, wat uiteraard meer kracht en pit inhoudt. Het best kunnen wij hem karak teriseren als een verkleinde uitgave van het vlaggeschip van de Peugeot-vloot: de 604. Een nogal klassiek model zon der veel franje. Karig bedeeld met chroom. Integendeel, er is nogal royaal met zwart omge sprongen (bijvoorbeeld ron dom de ramen). Het geeft het model een tamelijk sombere aanblik. Voor ons had het best wat frivoler gemogen. Het doet de wagen ook kleiner lijken dan hij in werkelijkheid is. Er is meer dan voldoende ruimte voor vier volwassen personen en als het moet kun nen er over niet al te lange af stand best vijf in. De GL en GR zijn technisch pre cies hetzelfde. Beide typen zijn uitgerust met de 1300-motor, die men ook in de 304 kan aan treffen. Aan dat model is de 305 ook wel het meest verwant. Al leen de SR heeft een pittiger technisch hart: met een inhoud van 1472 cc en een vermogen van 74 pk. Dat is bij een gewicht van 040 ki logram goed voor een accelera- tietijd van even meer dan der tien seconden (nul tot honderd kilometer snelheid) en een top snelheid van om en nabij de 160 km op de teller. Toch willen wij deze Peugeot geen prettig pit tige wagen noemen. Het doet ons allemaal een beetje saai aan. De constructeurs zijn er ondanks de dwarsgeplaatste motor voorin in geslaagd een uiterst gemakkelijk te hante ren versnellingsbak in te plaat sen. Maar het gaat ons wat te gemakkelijk. Wat te week. Het is karakteristiek voor de hele wagen. Het functioneert alle maal zo gladjes, dat men het gevoel heeft er niets aan te hoe ven doen. Ongetwijfeld zullen vele automobilisten dan ple zierig en gemakkelijk vinden. Voor ons is het wat te lief. We erkennen grif dat dit een puur persoonlijke smaak is. Er valt verder ook weinig af te dingen op deze wagen. Maar dat mag men ook wel verlangen van een auto, die 18.395,- kost (de goedkoopste 305 moet 15.695 opbrengen), Daarvoor heeft men een heel complete mid denklasser met getinte ruiten, elektrisch te bedienen voor- portierruiten, schuifdak en kaartleeslampje. Het interieur is voortreffelijk af gewerkt. De stoelen zijn wat kort en vlak, maar zitten rede lijk. Het dashboard is keurig. De motor doet- zoals gezegd - heel soepeitjes zijn werk. Is bij hogere snelheid zelfs opvallend rustig. En vraagt niet te veel benzine. Wij kwamen met ge middeld gebruik tegen de één op elf en zelfs een enkele keer één op twaalf. De voorwielaandrijver is wat stug geveerd, wat hem wat springerig maakt op een slecht wegdek, maar hij is gemakke lijk in de hand te houden en laat zich goed sturen. Alles bij elkaar een auto, die de sportief ingestelde automobi listen niet direct zal aanspre ken, maar wat de rustiger rij ders alles kan bieden wat zij van zo'n middenklasser kun nen verwachten. Meer dan de helft van alle au tomobilisten rijdt op banden met een te lage spanning. Dat is gebleken bij tests die de vereniging van bandenspe cialisten heeft uitgevoerd. Ze kwamen om precies te zijn op niet minder dan 65 procent. Een kostbare en gevaarlijke ge schiedenis. Immers, rijden met te lage spanning heeft tot gevolg dat de rolweerstand met zo'n twintig procent kan toene men. En dat betekent een gro ter brandstofverbruik. Tot vijf procent toe. Volgens de VACO wil dat zeg gen, dat de "gemiddelde au tomobilist" die per jaar 17.000 kilometers onder zijn banden laat doorgaan bij een verbruik van één op tien 85 liter brand stof verspilt, wat al gauw in de Het wegcontact van een auto is bijzonder klein. Niet meer dan een handbreedte, (foto links.) Daarom adviseren de ban denspecialisten bijzondere zorg te besteden aan de bandenspan ning. Te lage spanning kan duur uitkomen, of tot een klapband leiden, (foto rechts) een bandenbedrijf de band op gebreken laten controleren. Koud De banden moeten koud zijn bij zo'n controle, dus niet on derweg even stoppen om de spanning te meten. De bandenspecialisten som men de gevolgen van het rijden met te late spanning in hun bulletin nog eens na drukkelijk op: - de rolweerstand wordt groter - de band slijt sneller - het brandstofverbruik neemt toe - de kilometerprestatie daalt - de band wordt te heet - de band kan beschadigen - er kan een klapband ontstaan - de rij-eigenschappen van de auto gaan achterruit. Controle Maar die lage bandenspanning kost niet alleen geld, zij is ook gevaarlijk. Dan althans tot ongelukken leiden. Daarom zeggen die bandenspecialis ten dat men met banden voorzien van een binnenband elke maand de spanning moet controleren en bij bin- nenbandloze banden eigen lijk elke week. Ontsnapt er tussen twee controlebeurten veel lucht dan kan men beter Concurrentie ue bandenspecialisten hebben dit eensgezind naar buiten gebracht. Dat neemt niet weg, dat er binnen deze branche een scherpe concurrentie heerst. De consument, die gedwongen is nieuwe banden te kopen, kan door de vele scherp aangeprijsde bomen het bos niet meer zien. Daar komt nog bij dat de gespe cialiseerde bandenbedrijven en de ook banden verko pende garages niet altijd even vriendelijk tegenover elkaar staan. Het geeft nogal eens wrijvingen, waarvan een klant gemakkelijk de dupe zou kunnen worden. Hoe sterk de club van garage bedrijven hecht aan die ban denverkoop blijkt wel uit het feit, dat een Europees ban denbedrijf van de Bovag de opdracht kreeg een autoband te maken, waaraan de Bovag haar naam kon verbinden. Zodat elke band een garan tiecertificaat kon meekrijgen, de zogenaamde BG+ garan tie. Het werd een band die onder de merknaam "Bovim" werd uitgebracht. Een ra- diaalstaalgordelband in de SR-uitvoering tot 180 kilome ter per uur en de HR-uitvoe- ring tot 210 kilometer per uur. Maar het is toch wel merkwaar dig dat die in opdracht van de vereniging van garagisten ge fabriceerde band ook worden verkocht door een ban denspecialist: Jan van den Broek. Het wordt er in dat in gewikkelde autowereldje toch niet makkelijker op. buurt van de 90 gulden per jaar ligt. Als men dan uitgaat van 65 procent van de drie miljoen autorijders die ons land telt dan komt men op een verspilling van ongeveer 170 miljoen liter brandstof per jaar. Een fikse plas. N/,VV v .Mark de Klerk (6 jaar) Plantsoen 99a, Leiden skrama schut flabber fluut mika tuk ik floemsie flas roppie skrits patoeta gnuit ka oor flig taloe gras wrut mit krats frutto fuit wiska put pop orang puit mina schoesa druk wodka ena enup pip paspas gnitt o krapkop ldittohaar en nuo ista het gedichtska klaar Wendy van Staden Judith Erades jaar) Leiden Poes mauw en haar zoontjes mauwtje ging eens wandelen met haar zoontjes: toen zagen ze een balletje en gingen ermee spelen maar opééns zagen ze een hond die zat op de loer naar de katjes en ze gingen gauw naar huis Jacqueline Laven (8 jaar) Cronjestraat 8 Leiden Yvonne Gaykema (8 jaar) Saffierstraat 21 Leiden De Appelmoesstraat is anders (Joke van Leeuwen). Op elke blad zijde een kijk-plaat met een paar regels tekst erbij, over het leven in de Appelmoesstraat, waar allemaal verschillende mensen wo nen. Om vóór te lezen of om zelf door te bladeren (4-8 jaar). Best grappig. Sterrenvegertje (Cor Ria Leeman). Vrij lang fantasie-leesverhaal (7-10 jaar) over een mannetje op een vliegende bezem, die samen met Jan en Mien op zoek gaan naar de weggevlogen torenhaan-. Onderweg gaan ze ook nog een gifwolk te lijf, maar daarbij pikt de haan per ongeluk de wind dood Koekoeroets (Gerda van Cleemput). Leesverhaal (7-11 jaar) over een jongen in een ver land, die met de verkoop van maïskolven voor een viool spaart. Hij raakt bevriend met een zigeunermeisje dat hem leert paard te rijden. Op het eind een beetje ontroerd Dansende Donna (Rie Cramer). Boekje met oaderwetse plaatjes en een ook nogal ouderwets verhaaltje over een hondje dat voor geld moet zorgen nu de vader van het honden-gezinnetje is overleden (7-9 jaar). 10 kleine negertjes (Rie Cramer) Heel bekend aftel-versje. Steeds gebeurt er iets (in korte rijnpjes, en dat zie je ook op de tekenin gen waardoor er op den duur van de 10 negertjes nog maar 1 overblijft. Voor kinderen van 5-8 jaar. Cor Vooys (10 jaar) Varkevisserstraat 109, Katwijk aan Zee Pas kregen we van een boekdrukkerij (Omniboek in Den Haag) een paar kinderboeken toegestuurd. Met het verzoek er een stukje over te schrijven. Hier komen ze. Als jullie dit een goed idee vinden, zulke verhaaltjes over boeken, kunnen we dat wel meer doen. Als je andere ideeën hebt voor "De Klepperdoos", laat dat dan ook eens weten. Koning Camile'en de vertellende zakdoeken (door Conny Sluysmans). Beetje gek, maar wel leuk leesverhaal (7-10 jaar) over een jongen die koning wordt op een eiland. Hij verveelt zich daar stierlijk. Zijn hofnar brengt hem dan de zakdoeken van de eiland-bewoners. Die zakdoeken vertellen elk hun eigen verhaal over de mensen door wie ze worden gebruikt. De koning hoort er van op Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31