"Ik houd van je, papa NIXONS memoires DEEL 11 ZATERDAG 13 MEI 1978 HnflMB PAGINA 25 De meeste mensen denken waarschijnlijk dat je uit houdingsvermogen, kracht en vastbe slotenheid nodig hebt om te slagen in de politiek. Pat zei eens dat het politieke leven bovenal "hart" ver eist-en gelijkheeftze. Dat geldt voor de politiek op z'n best. ..Hart'' is een kwaliteit waarover Pat in overvloed beschikt. Het was haar gift voor het Witte Huis en voor het land vanaf het mo ment dat zij First Lady werd. Zonder aarzeling nam zij haar nieuwe, veeleisende rol op zich. Ze installeerde haar staf in de oostelijke vleugel en was bij elk aspect van het werk in het Witte Huis persoonlijk betrokken. Ze maakte er net zo'n punt van dat er verse bloemen in de zalen ston den als dat ze grondig werd voor gelicht over iedereen die op staatsbezoek 't kwam. Allemaal hielden we van het Witte Huis en trachtten zijn historie en schoonheid met anderen te de len, maar Pat zorgde ervoor dat dat ook gebeurde. De meisjes hadden datzelfde ge voel van zorg en edelmoedigheid. Tncia, die tot haar huwelijk by ons woonde, gaf les op een lagere school in de stad, en zij was er zeer vindingrijk in om jonge mensen naar het Witte Huis te halen - een ontmoeting met dui zend padvinders op het zuidelij ke gazon, een feest voor driehon derdvijftig kinderen uit minder bevoorrechte wijken van Was hington. Dat alles kwam naast haar gewone verplichtingen van recepties, spreekbeurten en tea- party's. Tijdens onze eerste zomer in het Witte Huis deed Julie vrijwillig dienst als gids voor het Bezoe kerskantoor; ze nam verrukte be zoekers mee op speciale rondlei dingen door de tuinen en naar de historische ruimten op de tweede verdieping, 's Middags hield ze speciale rondleidingen voor ge handicapten. Zelfs toen ze stu deerde en later toen zij als redac trice werkte voor de Saturday Evening Post kwam ze een druk programma van toespraken en bezoeken door het hele land. De meisjes en ik waren er erg trots op dat vele artiesten, historici, ar chitecten en binnehuisarchitec- ten die op bezoek kwamen von den dat het Witte Huis er nog nooit zo mooi had uitgezien als nu Pat het had laten opknappen Ik heb maar een bijdrage aan onze verfraaiing van het Witte Huis op mijn naam staan. Mijn militaire assistent, Don Hughes, had me erop gewezen dat de vlag ook 's nachts zou kunnen uithangen als zij verlicht was. Ik liet schijn werpers op het dak monteren, en van die tijd af wappert de vlag dag en nacht boven het Witte Huis. Pat hield er niet van formele toe spraken te houden, en in plaats van net lang genoeg op recepties te verschijnen om een paar woor den te kunnen zeggen ter wille van de verslaggevers en de tv- camera's, gaf zij er de voorkeur aan zich persoonlijk onder de gasten te begeven en met hen- te praten. Het hinderde me dat haar slopende werkzaamheden zo weinig aan dacht kregen in de pers. Maar het enige wat voor haar telde, was dat ze mensen het gevoel had gege ven dat ze welkom waren. Elke ochtend behandelde Pat een paar van de meer dan duizend brieven die ze wekelijks kreeg en tekende ze de antwoorden daar op. Zij vond dat mensen die de tijd namen om haar te schrijven een persoonlijk antwoord ver dienden. s' Middags, als de recep ties en de teaparty's voorbij wa ren, nam ze soms gestoorde kin deren mee voor een tochtje op de Sequoia, of organiseerde een speciale gebeurtenis zoals het di ner op Thanksgiving Day waar voor ze honderden oudere bur gers uitnodigde - geen belangrij ke personen, maar mensen die anders wellicht nooit het Witte Huis te zien zouden krijgen. En zorgen besmettelijk zijn en het moeilijk is ze met iets anders te verbergen dat met woorden. Daarom is het uiteindelijk aar diger om te onthullen wat de persoon die je graag zou ontzien toch al voelt. Toch probeerde ik mama nog te beschermen en haar verdriet te besparen. Papa heeft natuurlijk altijd iets be- schermends tegenover iedereen behalve zichzelf. Mama en ik praatten even en maakten plan nen om later in de middag met de honden te gaan wandelen. Ik belde via de telefooncentrale naar Edward op zijn kantoor. Dat doe ik nooit, zodat hij direct wist dat er iets ernstigs achter zat. Zonder op de details in te gaan, zei ik dat het "verrukke lijk" zou zijn als hij die avond voor het diner naar Washington zou kunnen komen. "Verrukke lijk" was een codewoord dat we gebruikten om moeilijkheden mee aan te geven. Voor rampen hadden we geen code. Na het telefoongesprek kwam ik Bebe tegen in de hal. Bebe was net bij papa in Lincolns zitka mer geweest en hij stelde me voor naar papa te gaan en net te doen alsof ik van niets wist, zo dat papa het me zelf kon vertel len. Dat deed ik. Papa zat in zijn bruine leunstoel met zijn voeten op de bank. Hij rommelde wat met een pijp. Hij begroette me: "Zo, liefje, wan neer ben je aangekomen?" En toen gaf hij een heldere analyse van zijn positie. Ik viel hem al leen in de rede toen hij het had over aftreden in het welzijn van het land. Ik zei hem dat hij voor het welzijn van het land moest aanblijven. Toen ik op het punt stond weg te gaan, liep ik naar hem toe, sloeg m'n armen om hem heen. kuste hem op het voorhoofd en barstte opeens in tranen uit. Gebroken zei ik: "Je bent de fatsoenlijkste man die ik ken." Gewoonlijk kan ik mijn emoties volkomen onder controle houden. Maar toen papa zei: "Ik hoop dat ik je niet heb teleurgesteld", verplet terde de tragedie van zijn afgrij selijke positie me. Ed en David vonden dat ik moest afwachten, al was het maar een paar dagen. David verzette zich heftig toen ik het argument aan haalde dat ik in het belang van de partij moest aftreden. ,,U bent de partij geen pest verschuldigd," zei hij. „Zo zag mijn grootvader het, en zo moet u het ook zien." We zaten met z'n allen in het sola rium. Pat zat rechtop op het randje van de bank. Ze hield haar hoofd iets naar achteren, wat bij haar het enige teken is van span ning, zelfs voor de mensen die haar goed kennen. Toen ik bin nenkwam liep ze op me af, sloeg haar armen om me heen en kuste me. Ze zei; „We zijn allemaal trots op je, papa." Tricia zat op de bank met Ed naast haar op de leuning Julie zat in een van de knalgele stoelen, met tranen in haar ogen David stond naast de stoel met zijn hand op haar schouder. Ik zei: „Geen levende ziel heeft ooit een fantastischer gezin gehad dan ik." Met Ollie Atkins had ik afgespro ken dat hij wat foto's zou maken Op een goede dag, had ik gezegd zou ik in staat zijn over deze avond te praten en dan zouden we ons alles willen herinneren. Ik vroeg Pat mee te lopen naar de rozentuin voor een laatste foto maar dat was haar teveel. Tricia zei; „Ik ga wel mee. papa." Toen we in de rozentuin waren, gaf ze me een arm, net zoals drie jaar geleden toen ze daar trouwde We gingen naar boven en ik vroeg de honden te brengen voor de laatste foto's. Niemand had veel zin om te poseren, dus stelde Tri cia voor om maar een lange rij te formeren en elkaar een arm te ge ven. zoals we dat ook hadden ge daan voor een van mijn favoriete foto's, genomen in de Blauwe Zaal voor de kerstboom- van 1971. Voor Ollie ons had opgesteld, brak Julie in tranen uit. Ik wist dat al leen een groot vertoon van bra voure ons door deze avond kon slepen, dus zei ik dat ik de opstel ling voor de foto wel zou regelen Met veel omslag wees ik iedereen zijn plaats, en gelukkig was Ollie snel klaar. Voor Julie was het allemaal te veel. Ze sloeg snikkend haar armen om me heen en zei: "Ik houd van je, papa." Meer dan eens nam ik plaats achter de piano om uitgelaten meezingers te spelen. Mijn gezin en ik trachtten de tijd die we samen doorbrachten zo ge lukkig en zorgeloos mogelijk te maken. Ik zat altijd in over de meisjes. Ze waren jong en had den vrijheid nodig om hun eigen leven te leiden; in plaats daarvan moesten zij dag in dag uit mijn strijd meevechten. Hun attente meeleven was altijd een grote troost voor mij. Julie Met veel omslag wees ik iedereen zijn plaats en gelukkig was Ollie snel klaar met de foto. Voor Julie was het allemaal teveelZe sloeg haar armen snikkend om me heen s avonds had zij dan vaak een of andere taak in het Witte Huis of moest ze ergens in de stad ver schijnen. Als we haar zo bezig zagen werden we al moe. Na ons tweede jaar in het Witte Huis hadden we een re cord aantal gasten ontvangen vijfduizend Een moderne opvatting wil dat ie dere First Lady haar „project,, heeft, iets waarmee zij wordt ver eenzelvigd. Pat hamerde op het idee van vrijwillige hulp. van mensen die elkaar steunen. Maar ze gruwde van de gedachte dat dit haar „project" was. Op een keer zei ze: ..Mensen zijn mijn eigen lijke project," en dat bewees zij keer op keer Pat kreeg vaak kritiek van feminis tische radicalen en van de vrou wenbewegingen, maar zij hield zich aan haar richtsnoer: het recht van de vrouw om zelf haar rol in het leven te bepalen. En met haar daden bewees zij dat het mogelijk was zowel een onafhan kelijke vrouw als een verzorgen de echtgenote te zijn. Ze vond het helemaal niet erg als zij er soms van werd beschuldigd geremd te zijn. Bij persoonlijke ontmoetin gen was ze levendig, informeel en geestig, maar ze vond het wel be langrijk dat een First Lady waar dig blijft. Tijdens de jaren dat ik vice-presi dent was hebben Pat en ik 53 lan den bezocht. Terwijl ik m'n da gen sleet met vergaderingen, be zocht zij de plaatselijke bevol king in scholen, ziekenhuizen weeshuizen, 's Avonds keerde ze in onze vertrekken terug om zich te verkleden voor de glitterende staatsbanketten. Voor duizenden mensen ir. het bui tenland werd Pat de verpersoon lijking van de goede kanten van Amerika: het zat in haar stem, in haar glimlach, in haar ogen. Pat was de eerste First Lady die op trad als de officiële diplomatieke vertegenwoordiger van de presi dent in het buitenland. En zoals Julie het uitdrukte: wat bleef hangen was de liefde voor haar van de mensen in de landen die zij had bezocht en, van haar- kant, de liefde voor hen. Soms werd ons gezin voor ouder wets uitgemaakt; wij vonden dat uitstekend. Op de eerste zondag in het Witte Huis hielden we de eerste Witte- Huis-kerkdienst in de Oostelijke Zaal. Het was ons idee om steeds van zulke korte, inspirerende diensten te houden waarbij elke keer een predikant van een ander geloof zou voorgaan en met koren uit verschillende delen van- het land. Er volgde een golf van kritiek op die plechtigheden. Traditionalis ten vonden ze te verwaterd om zin te hebben; ongelovigen zei den dat religie niet in het Witte Huis thuishoorde en commenta toren in de pers klaagden dat wij de scheiding tussen staat en kerk ondergroeven. Maar Pat en ik be schouwen de diensten als hoog tepunten uit onze jaren in het Witte Huis. Ze boden vele dui zenden mensen een kans om zich met ons te verenigen. En nog be langrijker. ze gaven een nationaa voorbeeld van ootmoed Pat en ik keken altijd uit naar de ontspanningsavonden in het Wit te Huis. Meer dan eens nam ik plaats achter de piano om - het was goed dat mijn tante Jane het niet wist - uitgelaten meezingers te spelen als When Irish Eyes Are Smiling en God Bless America Bij mijn beëdiging als president gebruikte Pat dezelfde twee fa miliebijbels als die zij gebruikte toen ik in 1953 en 1957 de eed af legde als vice-president. Die avond bezochten we alle vier de inauguratiefeesten. Om ongeveer half twee 's nachts keerden we in het Witte Huis terug. Tricia en Julie ontdekten dat de ijskast vol zat met ijs en frisdranken van Johnsons dochters. Ik ging aan de vleugel zitten in de centrale hal van de familie- verblijven en speelde Rustle of Spring en een liedje dat ik voor Pat had geschreven voor we trouwden. Pat zei met een geluk kige zucht: "Het is goed om thuis te zijn." De grootste verrassing van het eer ste jaar was voor Pat en mij dat we niet voorbereid waren ge weest op de paradoxale combina tie van het verlies van privacy en strand, blootvoets, met een oude broek aan, een shirt en een blauw windjack met het presidentiele blazoen erop. Die avond was de stemming aan ta fel niet berustend, maar het was weï stiller dan gewoonlijk. Na derhand maakte ik in mijn werk kamer een paar aantekeningen over Pat DAGBOEK Ik herinner met dat Tricia van haar moeder zei toen we van het strand terugkwamen, dat ze een fantastische vrouw was. En ik zei ja. Ze heeft heel wat meege maakt in die 25 jaar die in en uit de politiek hebben doorge bracht. Zowel thuis als daarbui ten heeft zij zich altijd meester lijk beheerst en waardig gedra gen. Maar God, ik begrijp wer kelijk niet hoe ze het allemaal heeft kunnen doorstaan. s Middags op 2 augustus meldde Haig dat het nu zeker was dat het Huis me in staat van beschuldi ging zou stellen en de Senaat me zou veroordelen. Tricia's dag boek geeft de familiekant van die dag weer Julie belde, heel neerslachtig vanmorgen. Ze vertelde me dat papa een ernstig gesprek met haar had gevoerd, maar ze wilde rne dat liever niet uitgebreid over de telefoon uitleggen. On middellijk zei ik dat ik direct zou komen. Ze zei dat het niet echt nodig was. Ik zei van wel. Ze was het er mee eens. Ik drukte op de knop van de ge heime dienst en liet weten dat ik het volgende vliegtuig naar Washington zou nemen. In het Witte Huis liep ik naar Ju lie's kamer en trof haar aan de telefoon. Toen ze me zag. maakte ze een eind aan het gesprek en ik vroeg haar kalm wat papa giste ren had gezegd. "Hij gelooft dat hij moet aftreden." "Waarom?" "Omdat hij vrijwel geen steun meer over heeft." "Julie, ik kan niet geloven dat dit geen nacht merrie is. Het kan niet waar zijn." Julie en ik praatten nog wat door en ik hoorde dat mama niets wist van papa's voorlopige be sluit. Het is vreemd hoe je men sen van wie je houdt wilt behoe den voor zorgen. Vreemd omdat /iet isolement dat we m het Witte Huis ondervonden. Ik ontdekte toen hoe geïsoleerd een president zich in het Witte Huis kan voelen van de werkelijkheid van het le ven in Amerika. (Noot van de bewerker De toewij ding en solidariteit van Richard Nixon en zijn gezin bleven onge schonden toen zijn tweede ambtstermijn de donkere dagen van het Watergateschandaal bracht. Een lichtpunt in die pe riode was een diner in de tuin voor 1300 krijgsgevangenen uit Vietnam en hun echtgenotes, waarbij mevrouw Nixon de su pervisie had. „Dit was een van de mooiste avonden uit mijn le ven" schrijft Nixon). Het contrast tussen deze schitte rende avond en de dagelijkse sombere uitputting van Waterga te overviel me plotseling met bij na lijfelijk geweld. Toen Tricia en J ulie even later naar boven kwa- men na afloop van het feest vroeg ik ze bij me te komen in de zitka mer van Lincoln. Tricia schreef daarover in haar dagboek: liet vaak haar bijbel op mijn nachtkastje liggen, opengeslagen bij een troostrijke passage. En Tricia kwam soms op mijn moei lijkste tijden naar Lincolns zit kamer om zomaar bij me te zitten, terwijl ik las of werkte, als een rustig bewijs van liefde en steun. In verband met de baan van Ed (Cox) woonden Tricia en hij in New York en verschenen zij wei nig in het openbaar. Julie en Da vid (Eisenhower) kregen de volle laag in het laatste jaar van mijn presidentschap. Omdat zij in Washington woonden was er voor hen geen ontsnappen aan voor de niet aflatende vragen van de pers en de verstikkende atmo sfeer van de dreigende afzet tingsprocedure. Pat was, als altijd, de sterkste van allemaal. Ze hield de moed erin als we onder elkaar waren en toonde de buitenwereld dat er achter de vrouw die alom werd bemind om haar warmte, haar soepele elegance en haar gave van persoonlijk begrip, een sterk karakter school dat, geloof ik, zijn weerga niet kent in de geschie- (SLOT) We gingen erheen in de verwach ting dat hij over die schitterende gebeurtenis wilde praten en over wat dat mogelijk had gemaakt. Toen we zijn gezicht zagen, begre pen we dat hij het moeilijk had. Heel simpel zei hij tegen Julie en mij: "Vindenjullie dat ik moet af treden?" Niet wat hij zei, maar de manier waarop veroorzaakte een inwen dige aardbeving in ons. Hij zei het niet lichtvaardig, maar met zo'n ernst dat wij riepen"Heb het hart niet" en "Je moet er zelfs niet aan denken". Eigenlijk wilde hij dat wij zouden zeggen waarom hij niet moest af treden. Dat viel ons niet zo moei lijk: we zeiden dat hij in functie moest blijven omdat hij niets ver keerds had gedaan. Er was geen enkele reden om af te treden. Ik kon het bijna niet verdragen daar te staan en te zien hoe be droefd hij was op een avond die voor hem net zo'n juichende triomf had moeten zijn als voor alle anderen. En zo eindigde de avond - een avond die een groot persoonlijk en historisch succes voor papa was, bedorven door een grote persoonlijke tragedie. Ik dacht er onwillekeurig aan hoe de mens leeft in de hoop op perfec tie, maar in de zekerheid van de onvolmaaktheid in hemzelf en zijn omgeving. denis van de Amerikaanse poli tiek. Ik was aan het zwemmen in de oce aan bij Red Beach in de buurt van Sana Clemente op 27 juli 1974 toen de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden stemde over het eerste artikel van de afzettingsprocedure. Ik ver nam dat ik de eerste president in 106 jaar zou zijn tegen wie een dergelijke procedure op gang zou worden gebracht, staande op het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25