ZATERDAG 13 MEI 1978 EXTRA. PAGINA 23 Een paar cijfers om er in te komen. Verleden jaar werd er in de wereld voor 750 miljard gulden aan mi litaire zaken uitgegeven. Dat is evenveel als die zelfde wereld in 1977 voor gezondheidszorg over had. Het in Stockholm ge vestigde internationale instituut voor vredeson derzoek voegt er in zijn jaarboek schamper aan toe dat die gelden voor de gezondheidszorg de el lende, de aftakeling en het verval niet buiten de deur houden. Immers er zijn op de aardkloot 570 miljoen mensen onder voed en 2800 miljoen men sen beschikken niet over veilig drinkwater. Water koken is aan de door ar moe bezochte kant van de globe een luxe voor weini gen. Een vér strekkende constatering, want juist dat smerige water bevat precies die ziektekiemen, waaraan per jaar zo'n dikke negen miljoen men sen kreperen. Militair willen mee komen, bewapening dus, is een kostbare hobby van de macht. Het bedrag dat Vooral de niet-gebonden lan den. goeddeels Derde Wereld naties. hebben zich al heel lang sterk gemaakt voor het mondiaal bespreekbaar ma- ken van de ontwapening, (ook al houdt menig regiem zich slechts dooreen kostbaar mili tair apparaat op de been). Dat is om een aantal redenen niet zo vreemd. De bewapening vreet aan hun beperkte finan ciële vermogen en blokkeert daarmee de hoognodige ont wikkeling elders. Daarbij komt dat veel van die niet-ge- bondenlanden het diktaat op gelegd hebben gekregen van grote afhankelijkheid van kerntechnologie. Het zogenaamde non-prolifera tieverdrag van 1968 dat be doeld was om verdere uitbrei ding van niet-vredelievend ge bruik van kernenergie te voor komen, droeg de kernmach ten op de landen van builen de club met raad. daad en geld te helpen op het vredelie vende nucleaire pad. Die kern machten hebben daar in steeds mindere mate zin in, niet zo onbegrijpelijk, omdat de know-how intussen druk is doorgesijpeld en het voor een kwaadaardige heks niet zo'n toer meer is om met pluto mum (afvalprodukt bij het splijtproces) een kernbom metje te maken. Maar let wel, dat argument van de super machten dekt maar heel ten dele de politieke lading van de echte argumenten. Amerika en de Sovjet-Unie wil len de voorsprong die zij heb ben niet prijs geven. Met na me de Verenigde Staten zijn niet bereid om - zoals de niet- gebonden landen willen - in elk geval tot beperking en af bouw van de kernwapens te komen, los van eventuele voorzieningen in de sfeer van het conventionele oorlog stuig. Steeds weer beklemto nen de kerngiganten dat hun veiligheid juist van deze elke voorstellingsvermogen tar tende wapens afhangt. Maar als reactie daarop verneemt men de laatste jaren steeds sterker en wreveliger de coun ter van de Derde Wereld, die betoogt dat ervoor haar even zeer een stuk veiligheid in het geding is. die eveneens alleen maar met het bezit van kern wapens echt gewaarborgd kan worden. Hun hand bevat sterke troeven. Voor de dis cussie althans, niet zozeer voor overléven. De Noorse politicoloog Johan Galtung wees er nog niet zo lang geleden weer eens op dat de kernmachten nooit be loofd hebben, hun wapens nimmer tegen non-nucleaire landen te gebruiken. Men her innert zich in dit verband de nauwelijks verpakte dreige menten van Amerikaanse zij de tijdens de emotionele da gen van olieboycot en energie crisis eind '73/'74 dat men eventueel met geweld de toe voer zou veilig stellen. Waar houdt in zo'n geval de excala- tie halt? Symposium Op een symposium dat begin deze week in Den Haag werd gehouden en dat in het teken stond van de naderende speci ale zitting, zei de Tilburgse hoogleraar dr. F. A.M. Ailing von Geusau dat de kansen om tot vermindering van de wa penwedloop te komen er niet zeer hoopvol, eerder veront rustend uitzien. "Men heeft volledig de controle op die wa penwedloop verloren", aldus Von Geusau en dat zei hij te rugblikkend naar 1963 toen met het verdrag van Moskou tot beperking van kernproe ven (niet meer in atmosfeer, aan militaire bestedin gen wordt uitgegeven, aldus opnieuw dat Zweedse instituut, is ge lijk aan bijna veertig pro cent van het nationaal in komen van alle Derde We reldlanden bij elkaar. Het is 14 keer zoveel als de ont wikkelingshulp die de geïndustrialiseerde lan den (dat zijn het ontwik kelde westen, Japan en de socialistische landen van Oost-Europa) aan die Derde Wereld geven. Over bewapening praten houdt derhalve onverbid delijk in, stilstaan bij de problemen die daarmee ontstaan voor de Derde Wereld. Stagnatie en be wapening zouden eigen lijk woorden moeten zijn die op elkaar rijmden. De steeds geavanceerder technologie van het mili taire bedrijf, de kernwa pens en hun trefzekere transmissiemiddelen ui teraard in de eerste plaats, zetten echter niet alleen de Derde Wereld ruggelings tegen de af grond aan. De hele we reld, door modieuze we tenschappers met aanleg voor dramatiek, veelvul dig "ruimteschip aarde" genoemd, loopt alle kans bij die ene grote klap woest en ledig te worden. Deze maand nog (23 mei) be gint in New York een bij zondere zitting van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, ge wijd aan ontwapening. Men mag verwachten dat daarbij het nodige poli tieke (en hopelijk nonnu- cleaire) vuurwerk niet zal ontbreken. Maar de voor tekenen wijzen niet in de richting van een alles overweldigend succes, al die staatshoofden en pre miers in het Waldorf Asto ria ten spijt. Op zich al is deze speciale zitting een compromis tussen landen die op zich al weinig heil zien in dergelijke groot scheepse praatpartijen vol demagogische opklop en weer andere landen die het liefst een heuse mondiale ontwapenings conferentie begeren, waar het dan bij voor keur ook nog tot een ver drag komt. kosmische ruimte, of onder water) eer. inspirerende aan zet tot de gewenste afbouw leek te zijn gegeven. "Strate gen denken momenteel meer aan de mogelijkheid van een nuncleaire oorlog dan begin '60. Er zijn teveel wapens en te weinig hersens" En de Amerikaanse adviseur van VN-secretaris Waldheim, prof. William Epstein op dat zelfde symposium: "het pu bliek is apathischer dan ooit. Ik heb ernstige twijfel of er op de N V-zitting iets van consen sus zal heersen tussen beide supermachten. Het zijn "mini malisten". De VS en de Sov jet-Unie vinden beide het stoppen met verdere ontwik keling van kernwapens een goede doelstelling, maar niet voor nu direct". Epstein acht te een rechtstreekse confron tatie tussen de twee super machten niet erg groot, maar hij was wel bang vooreen ker noorlog "per ongeluk", bij voorbeeld door het uit de hand lopen van een lokaal con flict dat zelf dan weer de stij gende frustratie van de kleine landen als oorzaak kan heb ben. De SALT-besprekingen tussen de VS en de Sovjet-Unie ter beperking van de strategi sche kernwapens hebben de toorts van het probleem flak kerend gehouden - en dat is een goed ding - maar echt zo den aan de dijk gezet hebben ze tot op heden nauwelijks Sinds 1972, toen SALT 1 in werking trad, is het aantal stra tegische kernwapens van en de Verenigde Staten én dc Sovjet-Unie verdubbeld. De ratio van SALT heeft nog geen greep kunnen krijgen op het steeds voortgaande be proeven van nog weer moder ner, tref zekerder en dodelij ker wapensystemen. SALT 2 dat de eerste stappen zou heb ben moeten voortzetten en eigenlijk al in werking had moeten zijn, wordt juist tot in zijn kern belemmerd dooi nieuwe ontwikkelingen, die op zich ip de VS heel andere accenten krijgen dan in de SU, maar die wel onderling in hun consequenties vergelijk baar moeten kunnen zijn. Als men contingenten van ICBM's (intercontinentale bal listische raketten) afspreekt, maar er worden andere tran sporteurs van kernladingen ontwikkeld, die het anders, maar misschien nog beter doen, gaat het dan om nieuwe fenomenen die nergens bij be horen, of moeten ze onder de oude SALT-afspraken val len? Nieuwe systemen Iets dergelijks speelt teel als men de Amerikaanse cruise missile tegenover de Sovjetrussische lange-afstandsbommen wer per Backfire, zet 2 aanstaande onderzeeboot Een i wapensystemen. De missile taalpuristen het ook wel een "kruisvluchtwapen" - een achterkleinkind van de Duit se V 1 - is een langzaam en laagvliegende raket die con tinu door vliegtuigmotoren wordt voortgedreven en na een maximum vliegreis van 3000 kilometer op hoogstens negen meter verwijderd van zijn doel zijn verderf stich tende missie beéindigt. Het wapen is door zijn geringe om vang (vijf meter) en zijn lage vliegen voor de nu bestaande waarschuwingssystemen praktisch ongrijpbaar. Is dit spitsvondige projectiel dat bo vendien erg goedkoop is éen van de overbrengingsmidde len, waarvoor de VS en de SU bij SALT 1 afspraken er maar 2400 aan te houden? En hoe zit het met de Backfire, een Russische bommenwerper die heen en weer naar Ameri- kan, zonder te hoeven lan den? Juist met deze allernieuwste ontdekkingen van de mili taire technologie mag ge vreesd worden dat SALT al tijd een uitgekookte darm zal zijn, waarin de worst maar ten- dele past. De verderf zaaiende spiraal van steeds nieuwe en slimmere wapensystemen die dreigt is ongetwijfeld datge ne, waarvoor de deelnemers aan de VN-sessie het meest be ducht zullen zijn. Het gaat wat ver om over "opti mistisch elan" te spreken, maar de idee van "afschrik king door kernwapens" leek lange tijd de wereld een rede lijke zekerheid te geven. Ra ketten met kernladingen stonden gericht op de weder zijdse industriële en bestuur lijke centra. De anti-ra- ket-raketten en andere midde len tot tijdige onderschep ping waren nog nauwelijks aan ontwikkeling toe, zodat de raket grote kans maakte zijn doel te bereiken. Maar de zekerheid dat het andere land genoeg capaciteit restte om een klap terug te geven, hield de zaak in evenwicht. Nu echter de onderscheppings technieken intussen zeer ver zijn ontwikkeld, gaat het nu cleair strategisch denken zich qua accenten verleggen. Niet meer de steden van de tegen stander, maar de lanceerba- ses, de vliegvelden, de onder zeeboten als doel, de ongeloof lijke nauwkeurigheid waar mee de modernste overbren gingssystemen hun taak vol voeren en dc compactheid van de vehikels (zie de cruise missile) hebben in het mili taire denken kernwapens voor beperkte tactische acties aantrekkelijker gemaakt. De neutronenbom past eveneens in het kader. Alting von Geusau merkte op het Haagse symposium som ber op ciat "de wapenbeheer sers de macht over de wapen beheersing hadden verloren" Men zou bijna vergeten dat de Verenigde Naties bij hun op richting in 1945 het handha ven van internationale vrede en veiligheid als belangrijkste doel hebben meegekregen Artikel 1 van het Handvest be gint ermee. Al in de eerste zit ting van de VN, de in Naga saki en Hirosjima geslagen kraters smeulden nog na, werd een resolutie aangeno men over nucleaire bewape ning. Deze resolutie zou door vele gevolgd worden in de ja ren van de Koude Oorlog. De agressieve strijd om invloeds sferen in de wereld tussen de beide supermachten stond echter ook zelfs maar de aan zet tot ontwapening in de weg. Pas de steeds groter wor dende categorie niet-gebon- den landen, de scherper wordende tegenstelling tus sen de Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China en de afloop van het hooggespeelde treffen tussen Moskou en Washington over Russische raketten op Cuba, zetten voorzichtig en stuk détente in. Emotie ontbrak daarbij, argwaan, gekoppeld aan een wederzijds realiteitsbesef, wat de kernwapens teweeg kunnen brengen, trok een be scheiden karrespoor. En elke keer was de technologie snel ler dan de goede voornemens Zo is het eigenlijk tot nu toe gebleven. Helemaal zonder resultaat is het praten en zwoegen intussen uiteraard niet gebleven. Het verdrag van Moskou over het beperken van de kernproe ven is door de onderteken aren goed nageleefd, ook al gingen de niet "verboden" on dergrondse proeven door en ook al tekenden de kleinere kernmachten Frankrijk en China het verdrag niet. Over het non-proliferatie-ver- d rag van 1968 en de voortwoe kerende wrevel hadden we het al. Er zijn heel wat landen afzijdig gebleven. Brazilië bij voorbeeld houdt het kruit droog, misschien wel nucleair kruit uit Almelo. India deed met succes een kernproef. Er zijn sterke aanwijzingen dat Zuid-Afrika iets dergelijks deed in de Kalahari-woestijn Onderdeel van de deal rond het non-proliferatieverdrag was dat de kernmachten ernst zouden maken met de eigen afbouw van de kernwapenra ce. SALT kwam: Een psycho logisch wapen uit de jaren zes tig ontpopte zich in een poli tieke voetzoeker in de jaren zeventig. De horizontale non- proliferatie (verhinderen van uitbreiding kernwapens naar andere landen) werd stellig niet gevolgd door een verti cale (stoppen met verdere ont wikkeling door de bestaande kernlanden zelf). Wel kennen we nu de eerste bij verdrag geregelde kernwa- penzóne, te weten Zuid-Ame- rika, 21 Latijns-Amerikaanse landen tekenden het verdrag, alsmede de beide supermach ten. Het ontwapeningsover- leg in Genève boekte wat suc- cesjes, waaronder het voorko pen van een bewapenings wedloop op de zee- en oceaan bodem. Ook is er enige jaren geleden een conventie aan vaard die ontwikkeling, pro- duktie en bezit van chemi sche en biologische wapens verbiedt. Men zou bijna vergeten dat de jaren '70 lang geleden werden uitgeroepen tot "ontwape ningsdecennium". Als dat nog iets wil worden, moeten we wel haast maken, want zo als de Groningse hoogleraar in de economische betrekkin gen dr. H. de Haan onlangs zei: "nog twee jaar en het zit erop. En ondanks détente, we derzijdse troepenverminde- ringsbesperkingen, SALT en de veiligheidsconferentie van Helsinki is er van ontwape ning eigenlijk geen sprake. In de militaire uitgaven zit een duidelijke stijging. De stij ging wordt met name veroor zaakt door de toch exhorbi- tante toeneming van de bewa peningsuitgaven in de landen van de Derde Wereld". Alarmerend Ook het jongste jaarverslag van het Stockholmse instituut voor vredesonderzoek spreekt alarmerende taal over de uitbreiding van de mili taire leveranties aan de Derde Wereld. In kwantitatieve zin is de omvang van militaire le veranties aan de Derde We reldlanden in de afgelopen 25 jaar vervijftienvoudigd. Men mag dan zeggen dat het om conventionele wapens gaat, maar dat zou wellicht de on rust meer kunnen sussen dan- gerechtvaardigd is. "Nu al", aldus het Zweedse instituut, "zijn sommige nucleaire over brengingsmiddelen aan Der de Wereld-landen overgedra gen (bijvoorbeeld de Lance grond-grond raket naar Israël en de Russische Scud naar Egypte, Irak en Syrië), en als de verspreiding van produk- tie-capaciteit van kernwa pens tengevolge van nucle aire energieproduktie niet op tijd wordt voorkomen, dan kan de wapenhandel eventu eel ook de handel in kernwa pens gaan omvatten". Veel elites uit Derde Wereldlan den hebben de wapens maar al te zeer nodig om conteste rende groepen onder de duim te houden. De rol van Perzië als één van de grootste wapen- importeurs speelt in dit op zicht uiteraard boekdelen. Het is in dit verband ook niet toevallig dat veel Derde We reldlanden de supermachten gaarne hun kernwapens zien afstoten, maar veel minder geïnteresseerd zijn in het mon diaal terugschroeven van het conventionele arsenaal. De speciale zitting van de VN over ontwapening zal een kleurrijke presentatie zijn van de politieke prominenten van dit moment. Vele staats hoofden of regeringsleiders hebben hun komst al aange kondigd. Secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, spreekt over de grootste con ferentie over ontwapening uit de geschiedénis. Over de komst van de heren Carter en Brezjnej heerst nog onzeker heid, maar de Franse presi dent Giscard staat genoteerd en dat is belangwekkend, want Frankrijk is de laatste vijftien jaar altijd de odd man out geweest van de ontwape ning. men tekende geen ver dragen, doch deed proeven en beschouwde de - nog altijd be staande - grote achterstand strategisch nucleair kunnen als een affront van het Franse genie. Wie zich niet veel illusies maakt over de komende sessie in New York kan ook niet veel illusies verliezen. In een der gelijke etalage verdringen zich politieke koopjes om een plaatsje op de eerste rij. Wil len we echt ontwapening, of veronderstellen we een brok van de macht te krijgen die een ander prijsgeeft? Welke strategie slaat echt bressen in het gepantserde" militair-in- dustriele complex dat weten schappers, generaals, ambte lijke bureaucratieën van de meest geschakeerde politieke denominaties, tot zijn getrou wen mag rekenen? Economen Echt ontwapenen is ingewikkel der dan men denkt. Over de invloed die dat heeft op de werkgelegenheid (Nederland is éen van de grootste wapen exporteurs!), het prijsniveau en de betalingsbalans zijn de eens. Zo zouden vooreen land als Nederland de bewape ningswedloop en de econo mische groei inniger verst- trengeld zijn dan we hardop durven zeggen. En ook no teert De Haan "voor Neder land schat men dat de economische groei voor 75 procent te denken is aan tech nologische ontwikkeling. Ge geven het feit dat de bewape ningswedloop een technologi sche wedloop is, rijst de vraag in hoeverre die wedloop heeft bijgedragen aan de economi sche groei". In het ontwapeningsprobleem lopen tegenstellingen van oost en west, noord en zuid, arm en rijk, macht en on macht door elkaar heen. Zelfs mensen hebben er mee te maken. Hoeveel kost een stra tegische bommenwerper? Zo'n ding kost een kleine 90 miljoen gulden. Dat geeft de Wereldgezondheidsorganisa tie uit aan de bestrijding van pokken. Per tien iaar. India. De Wereldgezondheidsorganisatie doet haar best, iommenwerper Een slachtoffer van pokkei beschikbare geld. koop je nog ge

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23