Bonn leent Turkije veel geld NIGERIA DOPT LIEVER ZIJN EIGEN BOONTJES Rome maakt zich op voor 'staatsbegrafenis' Moro Sovjet-Unie heeft spijt "Argentinië wil vakbonden na WK tegenwerken Diensten sector biedt Europa nog werk KRITIEK TERUGKEER VOORMALIGE PORTUGESE PRESIDENT Over grensincident Dajan loopt NIGERIA (AP) - Het met grote olierijkdommen gezegende Ni geria loopt, in vergelijking met andere Afrikaanse landen, ver voorop wat betreft de afrikanise- ring van zijn eens door blanken geleide economie. De marxistische staten in Afrika nationaliseren alles en zijn vol komen afhankelijk van Cuba, Oost-Europa en de Sovjet-Unie, zo meent een Westerse diplomaat in Lagos. Ook de vroegere Franse kolonies staan niet op eigen be nen en steunen nog op het oude moederland. Nigeria gaat echter zijn eigen onafhankelijke weg. Een schoolvoorbeeld van de ont wikkelingen in Nigeria zijn wel door de malaria geteisterde moe rasgebieden in Escravos. Waar eeuwen geleden de Portugezen slavenhandel bedreven, wordt nu een olieveld geëxploiteerd dat Nigeria tot het rijkste land van zwart Afrika heeft gemaakt. Het grootste gedeelte van de olie industrie komt meer en meer in handen van zwarten en dat geldt voor alle belangrijke bedrijven in het land. Een wet schrijft voor dat 40 tot 60 procent van het zakenle ven in handen moet zijn van Ni- gerianen. De bedoeling hiervan is buitenlandse bedrijven te dwin gen tot het aannemen van au tochtonen waardoor dezen later de plaatsen van blanke werkne mers kunnen innemen. De onbekwaamheid en het gebrek aan ervaring in dit land zijn be rucht in de hele zakenwereld. Wa ter- en elektriciteitsvoorzienin gen begeven het voortdurend, verkeersopstoppingen zijn im mens terwijl er in het hele land bijna geen stoplicht naar behoren werkt, zo vertelde een zakenman die aan alle genoemde ellende ook nog het probleem van de cor ruptie toevoegde. Dat er nogal wat moeilijkheden zijn om de economie draaiende te houden wordt openhartig door de rege ring toegegeven. Zij wil de situ atie dan ook zo snel mogelijk ver beteren. Een manier om dit te doen is het opleiden van Nigerianen bij een buitenlandse firma in het eigen land. Ook een mogelijkheid is mensen naar het buitenland stu ren. Zo gaan de komende maan den ongeveer 15.000 Nigerianen naar de Verenigde Staten om daar een onlangs overeengeko men technische training te on dergaan. Gevolg van een en ander is dat blanken steeds verder terugge drongen worden uit posten die zij voor jaren bezet hebben en dit wordt de regering niet in dank af genomen. "Wij doen alleen nog het werk dat de negers niet kun nen of willen doen", vertelde mij een Amerikaanse adviseur met een Texaans accent. "Zolang hier nog goed verdiend wordt, zie je voorlopig niemand vertrekken, ook al is er nog zoveel kritiek. Ik begrijp alleen niet waarom die Nigerianen altijd zo moeilijk doen." Zo sprak een diplomaat ingaand op de vele klaagliederen van de laatste tijd. In andere Afrikaanse landen mo gen buitenlanders dan een flinke vinger in de pap hebben, in het economisch snel groeiende Nige ria wordt zoiets gezien als min derwaardig. De trotse Britse ex- kolonie dopt liever zijn eigen boontjes en is vastbesloten zich in de toekomst bij de ontwik kelde landen te voegen. Volgens de militaire regering moe ten de buitenlanders het onge mak maar op de koop toe nemen en zij zien zich hierin gesterkt door de nog immer toenemende investeringen in het land. "Beter de baby in het water gooien en het zelf zwemmen laten leren, dan afhankelijk blijven van bui tenlanders", luidt hun devies. Of de baby werkelijk zwemmen leert of zal verdrinken, is een vraag die waarschijnlijk pas over tientallen jaren beantwoord kan worden. ADVERTENTIE Johnson6 topkwaliteit en lage prijs BRUSSEL (ANP) - Ir. Henk Vredeling, de Europese commissaris voor sociale za ken, bereidt voorstellen voor om in Europese continube drijven het vijfploegenstelsel in te voeren. Ook beziet hij hoe de jaarlijkse arbeidsduur kan worden teruggebracht, hoe er meer flexibele pensi oenstelsels kunnen worden ingevoerd en hoe er door part-timewerk meer werk gelegenheid in Europa ge schapen kan worden. Hij heeft dat gisteren in Brussel aangekondigd in het Europe se permanente comité voor arbeidsmarktvraagstukken. In dit comité, dat de zogeheten tripartite conferentie voorbe reidt, die de Europese Ge meenschap eind dit jaar wil houden (een conferentie waar werkgevers, vakbonden, na tionale overheden en de Eu ropese Commissie, 'dagelijks bestuur' van de EG, met el kaar de werkgelegenheidssi tuatie bespreken) is gisteren gesproken over wat de bij drage van de 'derde sector' aan een werkgelegenheids beleid kan zijn. Onder die derde sector verstaat men de dienstensector. Het is de enige sector waar nog ar beidsplaatsen ontstaan. Vre deling legde er gisteren in Brussel de nadruk op, dat juist in deze sector jaarlijks het aantal arbeidsplaatsen nog met drie procent groeit. In de eerste sector (de land bouw) daalt het aantal ar beidsplaatsen in Europa jaar lijks met vier procent en in de tweede sector (de industrie) zijn er in de Europese ge meenschap jaarlijks 0.5 pro cent minder arbeidsplaatsen beschikbaar. Van vakbondszijde is gisteren in de vergadering van het co mité opgemerkt, dat er nog veel maatschappelijke be hoeften zijn, die niet worden bevredigd. Dat biedt kansen, zo werd gezegd, om meer ar beidsplaatsen te scheppen. Vakbondsafgevaardigden braken in Brussel vooral een lans voor het scheppen van nieuwe functies in de over heidssfeer en wel op het ter rein van volksgezondheid, milieubescherming, oplei ding en wetenschapsbeoefe ning, de zorg voor gehandi capten en ouderen en be roepsvorming. Van werkgeverszijde werd gis teren in Brussel opgemerkt dat er in het raam van de dien stensector weliswaar nog veel functies geschapen kunnen worden, maar dat men toch in het oog moet houden dat slechts alleen de landbouw en de industrie er het geld voor kunnen opbrengen. BONN (DPA/UPI)- De Westduitse regering heeft Turkije een krediet van honderd miljoen mark toegezegd, om dit land in staat te stellen zijn NAVO-verplichtingen na te komen. Dat is giste ren meegedeeld bij de beëindiging van het be zoek van premier Bulent Ecevit van Turkije aan de Bondsrepubliek. Het krediet moet door het parlement worden goedgekeurd. Bondskanselier Helmut Schmidt verklaarde dat het krediet wordt verleend als onderdeel van de in ternationale inspanningen, en de inspanning van Turkije zelf, om de Turkse economie op peil te brengen. Het krediet zal groten deels worden gebruikt voor de fi nanciering van importen uit West-Duitsland. NAVO Schmidt beklemtoonde dat de Westduitse regering zeer hecht aan de Turkse bijdrage als zuid oostelijke peiler van het Atlan tisch bondgenootschap. Ook in de toekomst is Turkije onmisbaar voor de NAVO, meende hij. Ece vit had aangekondigd dat zijn land zich gedwongen zou zien de NAVO-bijdrage te verminderen als de Amerikaanse Senaat het wapenembargo tegen Turkije handhaaft. Het drie jaar geleden ingestelde wapenembargo heeft de last van de defensie-uitgaven op de Turkse economie zozeer verzwaard, dat nu het tijstip aan breekt waarop "radicale beslissin gen" nodig zijn, aldus Ecevit. Donderdag sprak de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amèrikaanse Senaat zich uit tegen opheffing van het wape nembargo tegen Turkije. Schmidt is geen voorstander van dit wapenembargo, zo liet hij blij ken in zijn gesprekken met Ece vit-- LISSABON (Reuter) - Verschei dene linkse partijen en groeperin gen hebben gisteren verontwaar digd gereageerd op het besluit van de Portugese regering aan de 'voormalige rechtse president Americo Thomaz toe te staan naar Portugal terug te keren. Tot aan de machtswisseling, die een einde maakte aan de dictatuur van Salazar, was Thomaz zestien jaar lang president. Hij week in 1974 uit naar Brazilië. De uiterst linkse democratische Volksunie UDP noemde het be sluit een belediging van de ide alen van de machtswisseling van april 1974, waarbij het dictatori ale bewind werd afgezet. Arbei ders, vakbonden en alle politieke partijen moeten zich verenigen om de terugkeer van Thomaz te verhinderen, zo staat in een ver klaring van de UDP. De Portugese Communistische Par tij noemt het besluit een grote schok voor het volk,'dat 48 jaar heeft gezucht onder het geweld, de misdaden en het despotisme van een fascistische dictatuur. De vereniging van oud-gevangenen van het vorige bewind noemde het besluit een schandaal, waarte gen alle tegenstanders van dat be wind zich in het belang van de vrijheid dienen te verenigen. Cyprus Ecevit verklaarde dat de kwestie- Cyprys niet kan worden opgelost zolang het wapenembargo van kracht blijft, omdat Grieken en Grieks-Cyprioten de zaak zullen traineren zolang dit embargo geldt. De Cyprische regering heeft de Westduitse ambassadeur ontbo den om haar ongerustheid te ui ten over de Westduitse lening aan Turkije. KANSAS CITY-Een zware bliksemflits slaat in het industriegebied van de Amerikaanse stad Kansas City in. Verschillende elktriciteitsvoorzienin- gen werden door inslaande bliksem vernield tijdens een hevig onweder dat daar woedde. UTRECHT (ANP) - De Argentijnse militaire junta wacht tpt na de we reldkampioenschappen voetbal om de vakbeweging in dat land de genadeslag te geven. Er liggen wetsontwerpen klaar die een ri goureuseinde moeten maken aan de meest elementaire vormen van vakbondsvrijheid in Argenti- Dat zegt Enzo Friso, hoofd van de afdeling Latijns-Amerika van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen (IVW) in de Vakbondskrant, het blad van de FNV. Volgens Friso wil de junta tot na het wereldkampioenschap wachten met de anti-vakbondmaatrege len om het gunstig effect van de voetbalwedstrijden voor het imago van Argentinië niet te ver stoten. Ook willen de militaire machthebbers volgens hem moei lijkheden voorkomen op de ko mende conferentie van de interna tionale arbeids organisatie (ILO) in Genève. Op die jaarlijks in juni te houden conferentie wordt onder meer de vakbondsvrijheid getoetst in de landen die de ILO-conventies op dat punt onderschreven hebben. Blijkt dat die conventies worden geschonden dan wordt Argenti nië op de 'zwarte lijst' geplaatst ROME (SP/ANP) - Paus Paulus VI zou erbij zijn als vandaag, aan het eind van de middag, van Aldo Moro tóch officieel afscheid wordt genomen: met een requim mis in de basiliek van St Jan van Latheranen, de moeder van alle kerken in Rome en in de wereld. Het is een gebeurtenis zonder weerga dat de paus vooreen rouw- mis zich buiten de muren van het Vaticaan begeeft. Maar Aldo Moro was een vriend van Paus Paulus, ze kenden elkaar al in de tijd dat de jonge Moro nog voorzitter was van de katholieke studentenfederatie in Italië en paus Paulus - toen nog pater Mon- tini - in een soort aalmoezeniers functie deze organisatie bege leidde. De paus heeft in de acht weken van het Moro-drama bij herhaling uit spraken gedaan, zelfs tot de Rode Brigades geroepen dat hij "op zijn knieën smeekte" om de vrijla ting van de staatsman. Zuid-Afrika; contact door geheim fonds KAAPSTAD (AFP) - De geheime activiteit van het Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting heeft Pretoria in staat gesteld contac ten te leggen met tien a twintig landen in Afrika en in het Mid den-Oosten, zo heeft minister van voorlichting Connie Mulder giste ren verklaard. In Zuid-Afrika is opschudding ontstaan over het gebruik van geheime fondsen bij dit ministerie, waarin het parle ment niet gekend is. Mulder wil de niet zeggen met welke landen contact is gelegd. Het ging niet om contacten van diplomatieke aard. En nadat deze week bekend werd dat Moro dood was, maakte hij van het gruwzame gebeuren nog gebruik om zich in het nog steeds n iet afgelopen debat over het zeer vergaande Italiaanse wetsont werp voor abortus (aan de vrouw de beslissing, kosteloze behande ling) te mengen: Moro doden of ongeboren leven doden, er is geen verschil. Het nieuws dat de paus vandaag in de St. Jan van Latheranen zou zijn had gisteren in Rome een stormloop op toegangsbewijzen voor de pseudo-uitvaart ten ge volge; het Vaticaan moest nee ver kopen. De kerk was vol. Aan buitenlandse regeringen was discreet geadviseerd om delega ties van drie man te sturen - of er staatshoofden zullen zijn bij de nogal delicate plechtigheid in de basiliek (immers niet in overeen stemming met Moro's laatste wil) was gisteren nog niet bekend. Erg hoge gasten zijn eigenlijk niet gewenst in Rome, deze da gen: de Italiaanse politie heeft het in zijn voortgaande jacht op de moordenaars van Moro al te druk om ook nog eens een groot beveili gingsprogramma voor koningen en presidenten uit te voeren. Een officiële Nederlandse vertegen woordiging is vandaag aanwezig bij de plechtige rouwdienst te Rome. De delegatie bestaat uit oud-premier P. J. S. de Jong, oud-minister mr. M. van der Stoel van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassadeur en gevolmachtigd minister te Rome, dr. J. Vixseboxse. Een en ander heeft premier Van Agt gister avond meegedeeld op zijn weke lijkse persconferentie. In regeringskringen in Rome werd vernomen dat premier Andreotti tot na de plaatselijke verkiezin gen van morgen zal wachten met de benoeming van een opvolger voor de minister van binnen landse zaken Francesco Cossiga, die woensdag zijn ontslag aan bood nadat het lijk van Moro in Rome was gevonden. Die plaatselijke verkiezingen staan geheel in het teken van het terro risme. Alle partijen pleiten voor een krachtige campagne tegen het terrorisme. Verwacht wordt dat de christen-democraten goed uit de bus zullen komen omdat de dood van hun leider veel Itali anen getroffen heeft. De commu nisten hopen ook op stemmen winst omdat zij in de ontvoerings zaak van Moro een hard stand punt hebben ingenomen. "Wij zit ten in dezelfde boot nu. Als com munist kan ik elke dag verwach ten dat ik mijn leven moet offe ren". zo verklaarde de leider van de communisten, Enrico Berlin- guer, donderdag voor de televi- Italiaanse kranten meldden giste ren dat de chef van de politiemen sen die Moro moesten bescher men een maand voor de ontvoe ring gevraagd had voor meer man schappen omdat hij een guerril la-actie vreesde. Er werden ech ter geen bijzondere maatregelen genomen. RUST TERUG IN TEHERAN TEHERAN (AFP/UPI) - In de Iraanse hoofdstad Teheran was het gisteren over het algemeen rustig. Het stadsbeeld was volko men anders dan een dag ervoor, toen bij ongeregeldheden onge veer 100 gewonden vielen. On danks de rust van gisteren, dron gen zakenlieden er bij de regering op aan om de "onverlaten" onder de duim te houden. De onlusten zijn feitelijk al enkele weken aan de gang in het hele land. Donderdag echter sloegen zij voor het eerst over naar Tehe ran. De aanleiding tot de onrust zijn de eisen van conservatieve moslims dat veel nieuwe zaken die zijn doorgevoerd, ongedaan worden gemaakt. Bij deze ongeregeldheden, die een voorlopig hoogtepunt bereikten, vielen sinds maandag 15 doden. wil de junta pas met de 'vakbondswet' voor de draad komen als de ILO-confe- rentie is afgelopen. Volgens Friso staat de op handen zijnde nieuwe 'vakbondswet' al leen de vorming toe van vakbon den op bedrijfsniveau. Vorming van nationale vakbonden en de oprichting van vakcentrales wordt wettelijk verboden. Dat is volledig in strijd met de door Ar gentinië geratificeerde ILO-con- ventie over de vrijheid van vakbe weging. Verder voorziet het wets ontwerp in een verbod een vak bondsfunctie te vervullen voor ie dereen die in aanraking is ge weest met de politie, of hij nu schuldig is geweest of niet. Met zo'n wet kan de junta de Argen tijnse vakbeweging nog verder kapot maken na alles wat er al gebeurd is, aldus Friso. Onmid dellijk na de militaire staatsgreep in 1976 toen het huidige staats hoofd Videla aan de macht kwam, zijn volgens Friso talloze vakbondsleiders gedood of gear resteerd. Op het ogenblik zitten er nog ongeveer 2.000 gevange nen zonder vorm van proces of zonder dat beschuldigingen te gen hen zijn ingebracht. Een on bekend aantal vakbondsleiders is verdwenen. Velen zyn op straat ontvoerd waarna nooit meer iets van hen is vernomen. Friso zegt dat de militairen van cir ca 70 procent van de Argentijnse vakbeweging de macht hebben overgenomen. De grootste vak centrale bijvoorbeeld - de bij het IWV aangesloten CGT - staat niet langer onder leiding van de mocratisch gekozen vertegen woordigers van de werknemers Aan het hoofd staat nu een kolo nel, die wordt omringd door tien tallen officieren. Zij hebben de touwtjes in handen en bepalen wat er in de vakbeweging ge beurt. 'Het vakbondskantoor van de CGT lijkt wel een kazerne, zoveel men sen in uniform zie je er', aldus Friso. PEKING (Reuter) - Het Kremlin heeft gisteren zijn spijt betuigd over het incident van de afgelo pen dinsdag aan de Chi nees-Russische grens bij de ri vier Oessoeri. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade in Peking sprak de Chinese versie van het inci dent slechts op eén punt tegen, namelijk dat er gewonden zou den zijn gevallen. De Russische woordvoerder ontkende niet dat de Sovjet-Unie verantwoordelijk zou zijn voor het incident. 'Niemand is gewond geraakt. Er was wel een incident. De Sov jet-Unie betoont diepe spijt over het incident'. Ook andere Russi sche diplomaten spreken de Chi nese versie van het incident niet tegen, behalve op het punt van gewonden. Gisterochtend wer den de grensbesprekingen in Pe king normaal hervat nadat de Sov jet-Unie haar excuses had aange boden. Het ziet er naar uit dat de Chinezen de zaak nu willen laten rusten. Wat er afgelopen dinsdag aan de ri vier de Oessoeri precies gebeurd is, blijft onduidelijk. Volgens de Chinese versie vloog een helicop ter over de Chinese grens en werd gevolgd door 18 militaire boten en ongeveer 30 soldaten. De Rus sen zouden de grens vier kilome ter overschreden hebben en veer tien Chinese inwoners naar de ri vier gebracht hebben waar zij mis handeld werden. Toen de Chine zen bleven protesteren lieten de Russen hen tenslotte gaan. Donderdagmiddag werd dan de Russische ambassadeur in Pe king Tolstikov, een protest over handigd. Formeel heeft de Sov- jet-Unie niet gereageerd en de Russische media hebben geen melding gemaakt van het gebeu- STOCKHOLM (UPI) - De Israëli sche minister van buitenlandse zaken Moshe Dajan is gisteren in Stockholm boos uit een perscon ferentie weggelopen omdat hij geïrriteerd raakte over een vraag waarbij hy en premier Begin ver geleken werden met "terroristen van de eerste orde". Na een korte maar felle woordenwisseling met de betreffende journalist verliet Dajan de zaal. De journalist had gevraagd om com mentaar op de uitlating vn een woordvoerder van de Israëlische beweging "Vrede nu" waarin D^jan en Begin vergeleken wer den met "terroristen van de eer ste orde".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11