Kritiek op financiën casino s Geen uraniumtekort Shell helpt Elspeet weigert opnieuw poliovaccin Het werd tijd, dat er 'n eind kwam aan al die onzin over motorolie. Shell helpt Corrupte agenten Warmoesstraat komen voor rechter 'MANUELA NIET SLECHT BEHANDELD' Opening museum Belastingschuld niet kwijtschelden Petten kan nog een jaar draaien deel 7 Zin en onzin over olie vooruwauto. VRIJDAG 12 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM - De ontkno ping van de corruptiezaak politiebureau Warmoesstraat nadert. Op woensdag 17 mei verschijnen zes Amster damse politiemensen voor de rechtbank in de hoofdstad om zich te verantwoorden voor hun betrekkingen met de Chinese onderwereld. Zij worden ervan beschuldigd geld en goederen te hebben aangenomen van Chinese gokhuisbazen en heroïne handelaren. Voor het proces zijn twee dagen uitgetrokken De tweede dag is 31 mei. In de talloze processen verbaal worden afgezien van de zes beklaagden nog 24 andere namen genoemd. De getuigen rapporteren de meest uit eenlopende excessen, door politiemensen begaan. Zo zouden prostituees zijn geter roriseerd en misbruikt en ar restanten bestolen. Menigeen wordt beticht van wangedrag in nachtclubs en het bedrij ven van illegale wapenhan del. Sommigen zouden zich zelfs actief hebben bezigge houden met de heroïnehan del, in samenwerking met de grote dealers, die - in ruil voor tips - ongemoeid werden ge laten. Repressailles Van verschillende zijden is al kritiek geuit op de "onzorg vuldige manier" waarop met de getuigenverklaringen is omgesprongen. Getuigen, die anonimiteit hadden bedon gen, staan met naam en toe- naam in de stukken. Uit angst voor repressailles zouden velen hun verklaring allengs hebben afgezwakt of inge trokken. De getuigen a dé charge die woensdag ver schijnen zijn allen politie functionarissen (commissaris Perrels van de vreemdelin gendienst, en de hoofdin specteurs Kuiper en Van Riessen van bureau War moesstraat). Op verzoek van de verdediging worden gehoord commissaris Toorenaar, adjudant D. Bak ker en de ex-politieman Wal ter Easy, die vroeger in Hongkong heeft gewerkt. Hij zal als getuige-deskundige optreden. De officier van Jus titie is mr. F. H. von Meyen- feldt. President van de recht bank is mr. J. A. Schroder, die ook de zaak Menten leidde. Het gerechtelijk vooronderzoek naar de corruptie-affaire heeft op de kop af anderhalf jaar geduurd. In oktober 1976 ge lastte hoofdcommissaris Sanders van het bureau Warmoesstraat een intern onderzoek naar aanleiding van de hardnekkige geruch ten over corruptie in zijn dis trict. Daarna werd echter de rijksrecherche ingeschakeld Aanvankelijk werd van ho gerhand een even hardnekkig vertrouwen getoond in de onkreukbaarheid van het po litiekorps. Burgemeester Samkalden ant woordde in december van dat jaar op vragen van het PPR- raadslid Lankhorst, dat hem van corruptie niets was ge bleken, en het weekblad Nieuwe Revue haalde zich in januari 1977 de woede van commissaris Sanders op de hals met het artikel "Politie bezwijkt voor geld". Daarin deed een ex-politieman een opzienbarend boekje open over de praktijken van zijn oud-collega's uit de War moesstraat. Sanders kon digde een aanklacht wegens smaad tegen het weekblad aan, waarvan overigens nim mer meer iets werd verno men. "Burgerpot" In april ging het Openbaar Mi nisterie tot actie over. Als eer ste werd de 31-jarige hoofd agent Teun V. aangehouden, een lid van de "burgerpot" van bureau Warmoesstraat. Nog dezelfde maand volgden Anne B., Willem van O., Arie B. (eveneens van deze afde ling), en de rechercheurs Jo- han B. en Hendrik S. van de vreemdelingendienst. Ook de Chinezenexperts Arie W. en Rinus D. werden gearres teerd, maar tegen hen kwam het niet tot een vervolging. Hun zaken werden later ge seponeerd wegens onvol doende bewijs. Alle acht agenten staan sinds hun vrij lating in mei op non-actief. De arrestaties, en vooral de - veelal negatieve - publiciteit daaromheen, deden in den lande veel stof opwaaien. Met name een sketch op de VA- RA-televisie, waarin een agent ten tonele werd ge voerd die de inhoud van een geroofde tas met een rover deelde, viel in politiekringen rondweg slecht. Tegen de omroep werd een klacht in gediend. In de RAI in Am sterdam verzamelden zich duizenden dienders op een 'landelijke bijeenkomst van verontwaardigde politie mannen" De VARA bood ex cuses aan en voorkwam zo de gerechtelijke stappen. De voorzitter van de Neder landse Politie Bond, Leen van der Linden, brak op 9 mei een lans voor het verguisde bu reau Warmoesstraat in de ac tualiteitenrubriek Achter het Nieuws. De acht agenten, zo stelde hijwaren tot zondebok gemaakt van een falende lei ding, die onvoldoende richt lijnen verstrekte, en het be staan van Chinese gokhiiizen oogluikend toestond. Hij drong erop aan het onderzoek uit te breiden tot het hogere politiekader, "het wil er bij mij niet in dat acht lagere per soneelsleden de enige schul digen zijn" veronderstelde hij. Kort daarop raakte prompt de Amsterdamse advocaat-ge neraal mr. H. G. van Everdin- gen in opspraak, toen bekend werd dat hij één der be roemde fruitmanden had ontvangen, die de gokhuis baas Y T. L., bijgenaamd Charley, op hoogtijdagen placht rond te sturen aan zijn "relaties" Van Everdingen, die zich tot 1967 als officier van justitie met het Amster damse gokwezen heeft bezig gehouden, ontkende ten stel ligste de Chinezen te hebben geadviseerd hoe zij uit han den van de justitie konden blijven. Hij kreeg voor het niet rapporteren van de fruitmand een onofficiële te rechtwijzing van zijn chef, procureur-generaal Hartsui ker. Op 8 november 1977 werd be kendgemaakt dat het onder zoek naar de corruptie-affaire was afgerond. Op 24 novem ber werd het echter onver hoopt heropend, en wel op verzoek van de agenten Teun V. en Anne B. Zij vonden dat het Openbaar Ministerie de beschuldigingen tegen tal loze andere politiefunctiona rissen beter moest natrekken. De heropening van het on derzoek heeft echter niet tot verdere arrestaties geleid. ELSPEET - Verreweg het grootste deel van de streng gereformeerde bevolking van Elspeet heeft haar godsdienstige principes in de afgelopen dagen niet verloochend. Men wilde geen inenting tegen polio en ook geen suikerklontje slikken met een anti-poli- ovaccin. Deze week werden zes gevallen van mogelijke polio-besmetting ge constateerd in de streek. Maar zelfs al breidt het aantal gevallen van kinderverlamming zich uit, de leden van de gereformeerde gemeente blijven bij hun geloof: "Geen medicijn zal tegenhouden wat God heeft beschikt". In het Groene Kruis-gebouwtje van Elspeet zat de plaatselijke huis arts, dr. F. Woudstra er woens dagavond engszins ontgoocheld bij. De hele middag en avond had hij met een paar duizend anti-po- lio-suikerklontjes klaar gezeten. Nog geen duizend raakte hij er kwijt. Maar niet aan de meest be dreigde groep, de streng gere formeerden. "Ik had verwacht dat de opkomst veel groter zou zijn, temeer daar de kerkeraden zich dit keer niet hebben verzet tegen bestrijding van de ziekte door middel van het innemen van een suikerklontje", zo verzucht dr. Woudstra. Burgemeester H.J. Smith had de dag tevoren in een persoonlijke brief op 2283 personen in Elspeet beneden de 26 jaar in een kleine 600 gezinnen een dringend be roep gedaan een suikerklontje met het anti-poliovaccin te ko men halen en in te nemen. Tevergeefs echter. Van de 2283 El- speters, die opgeroepen waren, hadden zich gisteravond nog geen 600 gemeld. Vanmiddag houdt dr. Woudstra nog twee uur zitting, maar veel hoop heeft hij niet dat zelfs maar de helft van het aantal opgeroepenen zal ko men. Terwijl niet minder dan 90 procent van de bevolking op de een of andere manier een antistof tegen polio moet hebben gekre gen, wil men de kans op een epi demie volledig uitsluiten. Geneeskundig inspecteur Deur man voor de volksgezondheid in Gelderland constateerde dat de situatie de laatste dagen nauwe lijks verslechterd was. De ver lammingsverschijnselen bij de twee ernstigste gevallen bleken nog mee te vallen. Van de vier "verdachte" kleuters was er gis teren een uit het ziekenhuis naar huis gestuurd. Daarentegen wa ren in Garderen bij een kleuter verschijnselen geconstateerd, die mogelijk op polio zouden kunnen wijzen. Maar daar bleef het tot nu toe bij. In 1966 deden zich ook al een aantal gevallen van polio voor in El speet. Daarbij werd een kind ern stig verlamd. In 1970 deden zich opnieuw een aantal gevallen van polio besmetting voor in dit dorp. Ernstiger was de polio-epidemie in 1971 in Staphorst, waar 37 ge vallen van poliobesmetting wer den geconstateerd. Vijf kinderen overleden eraan. Degenen die zich verzetten tegen inenting van hun kinderen ma ken in de meeste gevallen deel uit van twee kerkgenootschappen: de "gereformeerde gemeente in Nederland" en de "gerefor meerde gemeente uitgetreden" In de dorpjes Uddel en Elspeet, daar waar de gevallen van poli obesmetting nu geconstateerd zijn, hebben deze kerken samen zo'n 2400 leden. In Elspeet is bij voorbeeld de helft van de bevol king lid van de gereformeerde gemeente. Behalve op de Veluwe vindt deze kerk ook nogal wat aanhangers in de Zeeuwse dorp jes Kruiningen, Yerseke, Krab- bedijke en Middelburg, hoewel men hier wat minder streng in de leer is dan op de Veluwe. Naast het verzet tegen polio-inenting zien de leden van deze gerefor meerde gemeente bijv. ook geen heil in verzekeringen. Dat zou ook vooruitlopen op gods wil zijn. Voor de WA-autoverzeke- ring die zij weigeren, heeft de SGP dan ook een speciale rege ling weten te bepleiten om aan de gewetensbezwaarden van deze groep tegemoet te komen. Intussen sterven de streng gere formeerde gemeenten op de Ve luwe nog lang niet uit. Integen deel, er is sprake van een lang zame, maar constante groei. Dat is vooral een gevolg van de grote gezinnen. Anticonceptiemidde len zijn namelijk ook niet erg in trek bij de bevolking. Staatssecretaris Haars: DEN HAAG - Staatssecretaris Haars (justitie) wijst elk verwijt dat de 16-jarige Kaapverdische Manuela C.C. slecht door de Rot terdamse politie zou zijn behan deld van de hand. Het meisje blijft in de vrouwenge vangenis van de Bijlmerbajes omdat daar gezien haar leeftijd en levensomstandigheden de beste opvang verzekerd is, meent staat secretaris Haars. De verkrachting, waarvan Manuela aangifte had gedaan heeft zij in middels ingetrokken en zegt zij te willen trouwen met de man, naar wie zij eerst de beschuldigende vinger had uitgestoken. Haar va der zou in een brief zijn toestem ming daar voor hebben gegeven De Kamerleden Beckers (EEK), Wessel ('66) en van der Spek (PSP) hadden deze kwestie bij staatssecretaris Haars aange kaart. Zij beklaagden zich erover dat het meisje niet met een tolk werd verhoord, geen schriftelijk bevel tot bewaring is overhan digd, ten onrechte in de gevange nis is geplaatst en zodoende een slechte medische en sociale bege leiding heeft gekregen. Volgens mevrouw Haars is van dit alles niets waar. Dankzij een ge routineerde tolk is catiestoornissen geen sprake ge weest, er is niets tegen haar wil in met haar gebeurd en fysiek zowel als psychisch is zij in orde. De Rot terdamse kinder- en zedenpolitie heeft 'haar taak naar behoren ver vuld', aldus de staatssecretaris, die zich persoonlijk de zaak van het Kaapverdische meisje had aangetrokken. Tot het kort ge ding over haar uitzetting blijft Ma nuela in de Bijlmerbajes, waar 'haar verblijf zo aangenaam moge lijk wordt gemaakt' Een verzoek van de zijde van de fracties van PPR, D'66 en PSP om de voorgenomen uitzetting van het meisje op te schorten, wees zij af. OOSTERBEEK (ANP) - Een parachutist van het "Red. de vils free fall-team" landt op het gazon van derlandse Airbom- is vanaj gisteren gevestigd in het voormalige hotel Hartenstein, waarin ge neraal Urquhart, die zelf de openingshandeling verrichte, tijdens de slag om Arnhem zijn hoofdkwartier heeft ge had Het museum is genoemd naar ae Airborn-divisie"die onder leiding van generaal Urqu hart in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog bij Arnhem heeft gevochten DEN HAAG - De Tweede Kamer is weinig te spreken over de wijze waarop de casino's in Nederland hun financiën regelen. Ook staatssecretaris Nooteboom (financiën) is er niet van overtuigd of alle uitgaven van de stichting casi nospelen wel even verantwoord zijn. Dit bleek tijdens de interpellatie gisteren in de Tweede Kamer van het PvdA-Kamerlid Haas-Berger over het voornemen van de rege ring de belangstingschuld van de casino's kwijt te schelden. Deze overschrijden inmiddels de vijf tig miljoen gulden, volgens staatssecretaris Nooteboom De casino's in Zandvoort en Val kenburg zijn verplicht kansspel belasting te betalen over de uit gekeerde spelwinsten. Door de huidige wet op de kansspelen moeten de casino's meer belas ting afdragen dan zij aan inkom sten genieten. Staatssecretaris Nooteboom becijferde dat de casino's in de periode oktober 1976-december 1977 53 miljoen gulden aan inkomsten genoten, terwijl daar een belastingschuld van 103 miljoen gulden tegenover ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De kern reactor van Euratom in Petten komt de eerste tijd niet in moeilijkheden door het Amerikaanse besluit om de levering van hoog verrijkt uranium te stop pen. Dit heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken giste ren in de Tweede Kamer meegedeeld. In Petten worden onder andere ra dio-actieve isotopen gemaakt, die in ziekenhuizen gebruikt worden bij de bestraling van kanker. Zo kan de Amerikaanse exportstop van verrijkt uranium schadelijke gevolgen voor de volksgezond heid hebben. verrijkt uranium in voorraad om te kunnen voldoen aan de vraag van ziekenhuizen. "Maar binnen drie maanden moet er toch ze kerheid komen", meende hij. De Verenigde Staten hebben de export van hoogverrijkt uranium kort geleden stopgezet. De Ame rikanen stellen hogere eisen aan de beveiliging en bewaking van de reactoren, die dit als brandstof gebruiken. Óp die manier willen zij de verspreiding van kern wapens tegen gaan. Nederland is bereid aan die eisen tegemoet te komen, verzekerde minister Van der Klaauw. Maar voor hervatting van de Ameri kaanse leveranties is nodig dat ook de andere landen van de Europese Gemeenschap er mee akkoord gaan. "Petten" is een onderdeel van Euratom, het sa menwerkingsverband van de EEG op het gebied van ker- nernergie. De Amerikanen zijn ook van plan, zo deelde minister Van der Klaauw mee, hogere veiligheid seisen te stellen aan de afnemers van laag verrijkt uranium. Dat wordt als brandstof gebruikt in de kerncentrale van het Zeeuwse Borsele. Dit betekent dat de afnemers op nieuw zullen moeten gaan on derhandelen met de Verenigde Staten over de levering van ver rijkt uranium. Daar is tot nu toe niets van gekomen. Volgens mi nister Van der Klaauw is deze zaak door onwil van enige Euro pese landen in het slop geraakt. Verschillende EG-landen hou den vast aan het formele stand punt dat Amerika zich onverkort moet houden aan het gesloten le veringscontract. Dit gaat Neder land "bij zo'n belangrijke kwes tie" te ver, zo maakte de minister duidelijk. Als we horen wat er soms voor onzin over motorolie wordt beweerd, rijzen ons de haren te berge. Zo zou je je olie moeten verversen zodra die zwart ziet; zou je mankementen aan de auto kunnen genezen door een of ander lapmiddel aan de olie toe te voegen en zou je de kontrole van het oliepeil rustig kunnen vergeten. Het vervélende van die kletspraatjes is, dat ze u toch in moeilijkheden kunnen brengen. Wie al te goedgelovig is, kan dat namelijk moeten bekopen met fikse garagerekeningen. In „Shell helpt, deel 7" hebben we daarom eens op een rijtje gezet wat nu wel en niet waar is van die beweringen over motorolie. Dat boekje valt deze week bij heel Nederland in de bus. En als er na deze week nog steeds bakerpraatjes over olie worden rondverteld, tja,dan kunnen wij dat ook niet helpen. staat. Die schuld loopt elke maand met 10 miljoen gulden op De regering deed vorige maand daarom het voorstel enkele tech nische wijzigingen aan te bren gen in de kansspelbelasting op roulette en de inmiddels opgelo pen schuld kwijt te schelden. De stichting casinospelen bracht de ze week haar jaarverslag uit en bleek dit voorstel van het kabinet al in de boeken verwerkt zonder dat de Tweede Kamer zijn oor deel over dit plan had gegeven. PvdA, D'66, SGP, GPV lieten giste ren in de Kamer duidelijk blijken niets te willen weten van kwijt schelding. CDA en WD lieten zich niet nadrukkelijk uit over de kwestie, maar CDA-woordvoer- der Van Amelsvoort tekende wel aan dat het hem niet de meest voor de hand liggende oplossing leek. Hij diende een motie in waarin hij ervoor pleit de vraag wel of niet kwijtschelden te be zien in samenhang met het voor stel tot wijziging van de kans spelbelasting. PvdA-woordvoerder Haas-Berger kritiseerde de houding van de stichting casinospelen. Deze weigert de kansspelbelasting te betalen omdat men van mening is dat deze niet van toepassing is Staatssecretaris Nooteboom vona kwijtschelding de meest logische oplossing. Wanneer de casino's verplicht zouden worden hun belastingplichten na te komen zouden zij verplicht zijn een le ning te sluiten. D'66-woordvoerder Engwirda vond dat de belastingschuld van de casino's een mistgordijn trok om de werkelijke problemen: alle kosten die de casino's maken. Hy vroeg zich sterk af öf alle uitga ven wel even verantwoord waren PvdA en CDA vielen hem daarin bij. Staatssecretaris Nooteboom was niet tevreden over de wijze waar op het jaarverslag is samenge steld. Hij wilde bezien of de ver schillende posten niet wat gede tailleerder konden worden ver meld. Een voorstel van D'66 (neergelegd in een motie) om de algemene rekenkamer de boeken van de stichting te laten nareke nen, vond staatssecretaris Noot eboom niet zo "elegant". De moties komen woensdag in stemming. Eigen plaats D'66 DEN HAAG (ANP) - Volgens Van Thijn, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, heeft D'66 een ei gen plaats op het politieke erf ver overd en is cr in Nederland geen sprake van een 'driestromenland' van socialisten, confessionelen en liberalen. Hij noemde dit beeld van politiek Nederland een fabeltje.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7