OTS II Riek eindelijk de lucht in Zenuwenoorlog in Noordierse gevangenis Heer heb erbarmen met Argentinië. PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 12 MEI 1978 Eerst gooide een locaal stormpje roet in het eten, een paar dagen daarna sloeg de bliksem in het vluchtlei- dingssysteem. Maar gisteravond was het dan eindelijk zover dat op de lanceerbasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida Europa's eerste communi catiesatelliet, OTS-II, kon worden afgevuurd. Een ge beurtenis die in het holst van de nacht een paar hon derd man naar Noordwijk voerde, naar het ruimte vaartcentrum ESTEC. Daar, in de kantine op de vierde verdieping spitsten Italianen, Fransen, Duitsers, kortom ie dereen die in de afgelopen ja ren zijn steentje heeft bijgedra gen aan het ESTEC-aandeel in deze satelliet, de oorjtes. Al een keer eerder waren ze daar sa mengedromd. Dat was vorig jaar september toen OTS (Orbi tal Test Satellite) de lucht in werd gestuurd. Ook toen stond de feest-champagne klaar, maar geklonken is er die nacht niet. Precies 54 seconden na de lancering ging het mis. Een geluk was het, nog dat men een paar uur voor de "lift-off' een Engelse verzekerings maatschappij na veel heen en weer gepraat had weten te strikken de satelliet te verzeke ren. Zodoende stroomde er voldoende geld in het laatje te rug om het vrij kort daarna nog eens te proberen, dit keer met de OTS II. Hemelvaartsdag, zo werd berekend, zou een erg ge schikte en tevens toepasselijke dag zijn om de satelliet het luchtruim te laten kiezen. Een paar uur voor de lancering sloeg de bliksem in. "Een teken van Boven", grapte men bij ESTEC. Toen op de lanceerba sis de schade werd opgenomen bleek weliswaar dat de bliksem weinig kwaad had gedaan maar een toen tevens uitgevoerde routine-controle bracht een paar ernstige mankementen aan het raketgedeelte aan het licht. Zou de lancering van OTS II op Hemelvaartsdag zijn doorgegaan, dan was 'ie we derom niet ver gekomen, zo is de overtuiging. De ambiance waarin afgelopen nacht in Noordwijk een paar honderd betrokkenen de lan cering volgden, deed weinig "echt" aan. In de verste verte leek het niet op de sfeer die tv- kijkend Nederland een paar keer heeft mogen proeven bij raketlanceringen zoals die werden gevolgd vanuit bij voorbeeld Houston. Geen ra telende telexen of druk gedoe in hemdsmouwen, geen directe beeldverbinding (op bioscoop formaat), geen pompeus tijd- mechanisme waarop de secon den zich duidelijk zichtbaar la ten wegtikken. ESTEC deed het "vanwege het krappe budget" met veel min der. De mannen die in het ruimte vaartcentrum in Noordwijk de satelliet hebben uitgetest, er de ideeën voor hebben ontwik keld, de coördinatie van het gehele projekt op zich hebben genomen, zochten hun plaatsje op in de smalle, rokerige kanti ne waar voorafgaand aan de fei telijke lancering (één minuut voor één) het hoe en wat van de satelliet nog eens uit de doeken werd gedaan. Veel zal men er niet aan hebben gehad. Waar zoveel technisch vernuft onder één dak is ge bundeld, liet een eenvoudig filmapparaat dat beelden zou laten zien van de diverse bouw fasen van de OTS (in het pro jekt is in totaal acht jaar werk gaan zitten), het keer op keer afweten. En het monotone aba- cadabra van een ongetwijfeld zeer begaafde gastspreker-sa tellietspecialist, ging, naarmate het Tijdstip naderde, onder in een aanzwellend geroezemoes Dat was de kantine. In een andere ruimte in het ES- TEC-gebouw was er wat meer voeling met Cape Canaveral, al had ook dat niet veel om het lijf. De PTT had gezorgd voor een directe lijnverbinding met de De vannacht in Amerika gelan ceerde OTS II is een experi mentele communicatiesatel liet en blijft, als de apparatuur geen nukken gaat vertonen, zo'n vijf jaar in de lucht. Ge durende die tijd zal hij getest worden met name op het vlak van de telefoon- en telexver bindingen. Dat gebeurt vanuit het Europese vluchtleidings- centrum in Darmstadt (West- Duitsland). lanceerbasis. "Hier Florida Het weer is uitstekend. De ap paratuur houdt zich voortref felijk. Overeen half uur zal met het aftellen worden begonnen Over". In "klein-Houston", rijkelijk voorzien van schalen dikbe- legde broodjes, warme koffie uit de tap en meer dan vol doende onder kurk en dop, volgde plaatsvervangend di recteur Albert Vandormael met wat van zijn stafleden ontspan nen de afwikkeling van het ver- rassingsloze lanceringsdraai boek. Mocht het weer mis gaan dan zou er in elk geval één troost zijn; de elf Europese lan den die in dit OTS-projekt par ticiperen, hadden wederom kans gezien, tegen een bedrag van tien miljoen premie, de sa telliet verzekerd te krijgen te gen pech in de eerste veertien dagen na lancering. Het verze kerde bedrag, 135 miljoen gul den, zou voldoende zijn om er de OTS III van te financieren. Onplezierige bijkomstigheid zou echter zijn dat er een be langrijke vertraging zou ont staan in het streven naar een Europees stelsel van commu nicatiesatellieten. De OTS II heeft echter niet te leurgesteld. Althans, de lance ring op Cape Canaveral verliep vannacht als een zonnetje en aangezien in het daarop vol Een vrolijke stemming na afloop van de geslaagde lancering. De OTS II wordt h Toulouse (Frankrijk) gende spannende half uur ook de belangrijke afstoting van de diverse stuwingsraketten geen enkel probleem opleverde, kan er voorlopig rustig worden ge slapen. Morgen treedt een nieuwe kritie ke fase in. Dan moet de OTS II in een definitieve baan om de aarde worden gebracht. Het stuwingsmechanisme dat daarvoor moet gaan zorgen kan alles nog in het honderd laten lopen. Maar voorlopig is afge lopen nacht bij ESTEC getoast op een goede afloop. De cham pagne vloeide rijkelijk. In de kantine werd genipt uit plastic bekertjes, in "klein- Houston" werd het kristal te voor een lest bij Sopemea in voorschijn gehaald. Drs. Chriet Titulaer, bekend ruimtevaart praatjes-maker, kwam naar Noordwijk om met de staf mee te feesten. Een heel beste champagne. PlAtsvervan- gend-directeur Vandormael had aanvankelijk uit zuinig heidsoverwegingen opdracht gegeven een krat of wat goed kope Duitse Sekt voor het lan ceringsfeestje te laten aanruk ken. Champagne tweede klas, zogezegd. De bij ESTEC wer kende Franse ruimtespecialis- ten tekenden tegen dat voor nemen ernstig protest aan. Bij zo'n gebeurtenis hoort alleen de beste champagne, vonden ze. En zo geschiedde dan ook. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Hugh O'Shaughnessy is corres pondent in Latijns Amerika van de Britse zondagskrant The Observer. Hij schreef een open brief aan een Schotse voetbalfan die naar Argen tinië gaat om zijn elftal aan te moe digen tijdens de wereldkampioen schappen. Beste Jock, Je zei me laatst dat je je koffers ging pakken voor de WK, dat het de eer ste maal was datje naar Argentinië ging en dat je niet wist wat je kon verwachten. Wel, je zal op een hoop verrassingen stuiten, denk ik, leuke en vervelende. Ik zal uitleg gen wat ik bedoel. Ik weet zeker dat je alleen al ver baasd zult zijn over de afmetingen van het land, in de wereld het acht ste in grootte. Het heeft tropische wouden aan de ene en ijszeeën aan de andere kant. Van het noorden naar het zuiden is Argentinië een afstand als van de Shetland-eilan- den naar het midden van de Sa hara. Het is geen bananenrepu bliek. Met zijn zes of zeven miljoen inwo ners is de hoofdstad Buenos Aires een van de grootste steden op de we reld. Er zijn meer dan genoeg grote villa's van miljonairs en krotten wijken voor arme immigranten uit de provincie, brede boulevards, wolkenkrabbers, kerken, theaters, discotheken en kranten in een stuk of zes talen. Je kan er om midder nacht nog gaan winkelen en de bars en bioscopen in de Calle Lavalle lij ken nooit dicht te gaan. Als je nog energie over hebt na de aanmoedi gingen in het voetbalstadion, kan je die aan een hoop andere zaken be steden in paardenraces, polo, rugbygolfschaken, kamermuziek, vissenlezingen over Freud, dansen uit de Schotse Hooglanden (Argen tinië heeft een grote Schotse ge meenschap). Maar het zal voor elke voetbalfan erg moeilijk zijn om te beseffen dat dit vriendelijke image van Argen tinië - dat de militaire junta met miljoenen guldens wil propageren dankzij de WK en aanverwante public-relationscampagnes - een bloedige en wanhopige werkelijk heid bedekt waarin duizenden mensen al het leven hebben verloren en die van het land „een soort blank Oeganda" hebben gemaakt, zoals een vroegere Argentijnse lector te gen me zei. Twee jaar geleden nam generaal Jorge Videla met een staatsgreep de macht over van president Isabelita Peron. Een rauwe, holle caricatuur van een vrouw, de derde echtgenote van generaal Juan Domingo Peron en de opvolgster van de stralende Evita. Isabelita erfde het president schap toen de oude demagoog in 1974 overleed. Twee jaar lang wor stelde ze, vaak hysterisch en altijd zonder succes, met de totale chaos die Peron achterliet. Haar enige steun kreeg Isabelita van een groep moordlustige uiterst rechtse raad gevers onder leiding van Lopez Rega, de vroegere secretaris van Peron, die zichzelf een tovenaar vond. Tegen de tijd dat Videla de macht greep waren de linkse en rechtse Pe ronisten druk bezig elkaar uit te moorden. Guerrillagroepen - mar xistisch en niet-marxistisch - con troleerden hun „eigen gebieden" Moordbrigades van bijna elke poli tieke richting slopen door het land en de inflatie bedroeg meer dan vijftig procent, per maand dan wel te verstaan. TERREUR Toen Videla en de strijdkrachten ingrepen om aan deze chaos een eind te maken, waren de meeste Ar gentijnen eigenlijk opgelucht. Wei nigen beseften dat de gruwelen niet zouden ophouden. Videla en de top van de strijdkrachten verspeelden een schitterende kans om de won den uit het Peron-tijdperk te hélen Ze begonnen een uitroeiingsoorlog tegen Jinksen en Peronisten. In plaats van de moordbrigades en terreurbendes aan te pakken vormden ze zelf dergelijke groepen verfijnden hun martelpraktijken en spoorden de politie en fascis- tisch-rechts aan lot meer terreur Maar Videla was veel geslepener dan zijn collega in Chili, generaal Pinochet. Videla herinnerde zich de golf van afschuw in de wereld bij Pinochets executies, gevangen kampen en geheime politie. Dat had problemen met zich meegebracht voor de Chileense juntaVidela be sloot om zijn taken in het geheim uit te voeren. En in Argentinië nam de moordenaar de plaats in van het vuurpeleton, de „regeringskidnap per" die van de cipier Videla's vele vrienden in het Westen legde hun gewicht en hun geld in de scliaal. Ze juichten bij de inkrim ping van de inflatie en noemden Videla een economisch genie. Ze vertelden er meestal niet bij dat de koopkracht van de lonen rampzalig ineenstortte en dat de junta dankzij gunstige weersomstandigheden op recordgraanoogsten kon rekenen in 1976 en 1977. De Russen en de rest van het Oost blok, die goede zaken met Argenti nië deden, besloten om de ogen te sluiten voor de gruwelijkheden van de junta en de campagne tegen links. Alleen president Carters op komst voor de mensenrechten in Argentinië en onenigheid binnen de militaire top waren afgelopen twee jaar uitdagingen voor Videla. De Amerikaanse militaire hulp is nu stopgezet. Nazi's Sinds Videla's komst heeft het fas cisme in Argentinië langzaam maar zeker de kop opgestoken Twee vrienden van mij werden vo rig jaar bij verschillende gelegen heden vastgehouden op het centrale politiebureau van Buenos Aires. Ze zagen een groot hakenkruis ge schilderd in de gang van hun cel- blok. Met daaronder in zorgvuldig geschilderde letters Rational So- cialismo". Anti-regeringspublikaties kunnen niet openlijk verschijnen en tien tallen journalisten zijn vermoord of ontvoerd, maar het antisemitisme bloeit, het weekblad Cabildo, een schoolvoorbeeld van uiterst-rechtse antisemitische propaganda, ver schijnt met de zegen van generaal Videla en zijn collega's. Tal van joden vrezen voor hun leven. Toen ik vorig jaar met Videla sprak, kreeg ik duidelijk de indruk dat hij iedereen die een andere ide ologie als de zijne probeerde te pro pageren als een tegenstander be schouwde die geëlimineerd moest worden. Hoewel de junta beweert „het chris telijke Westen te verdedigen"heeft de katholieke kerk de huidige ter reur veroordeeld. Ook veel katho lieken vrezen voor hun leven. Als ik terugdenk aan wat die lector aan de universiteit me vertelde, geloof ik dat hij zich een beetje vergiste. Naar de WK in Argentinië kijken is niet echt een blank Oeganda bezoe ken. Het is eerder een bleke afspie geling van de Olympische Spelen in Berlijn in 1936. Veel succes Schotland. God heb erbarmen met Argentinië. Je Hugh O'Shaughnessy De Argentijnse generaal Jorge R. Videla. LONDEN- Een groep Noordierse vrouwen heeft het bezoekers centrum van de grote Maze-ge- vangenis bij Belfast bezet uit protest tegen wat zij beschouwt als de schandalige behandeling van ruim 300 Republikeinse gevangenen. Deze gevangenen voeren alweer maanden lang hun eigen actie, die nu zo ver is doorgevoerd dat zij voortdu rend hun urine en uitwerpselen door de kijkgaatjes van hun celdeuren gooien, met als ge volg dat het zogenaamde H- blok waarin zijn zijn opgeslo ten, telkens weer verandert in een grote stinkende ruimte. Verschillende keren per dag moeten bewakers en vrijwilli gers uit andere celblokken met rubberlaarzen en -handschoe nen en soms zelfs gasmaskers voor in actie komen om de smeerboel in de gangen en cel len weg te spuiten met water en desinfecterende middelen. De ruim 300 gevangenen behoren tot de provisionele IRA en de Ierse Republikeinse Socialisti sche Partij en zijn allen tot langdurige straffen veroor deeld wegens ernstige terroris tische activiteiten en lidmaat schap van verboden organisa ties. Tot voor maart 1976 hadden de gevangenen in deze categorie een zogenaamde politieke sta tus en genoten zij een speciale behandeling, zoals het samen wonen in eigen afdelingen, ge organiseerd door zelfgekozen leiders, het dragen van eigen kleding, kortom, een aanzien lijk grotere vrijheid dan de ge wone gevangenen el ders in de „Maze". Onder deze speciale en bevoor rechte categorie vallen nog steeds 397 repblikeinse gevan genen en 296 leden van protes tantse para-militaire organisa ties in Noord-Ierland. De Britse autoriteiten, die tenslotte be zweken voor de groeiende krj- tiek op de bevoorrechte positie van de terroristen in de „Maze", zijn nu vastbesloten dat deze speciale categorie niet verder wordt uitgebreid. En daartegen nu wordt in de twee vleugels van het H-blok fel geageerd. Deken De 301 gevangenen die nu bij de actie betrokken zijn, weigeren gevangeniskleding te dragen, met als gevolg dat zij slechts een deken hebben om zich te be dekken. Aangezien zij ook elk werk weigeren, blijven zij per manent opgesloten in hun cel, zijn zij verstoken van radio, te levisie, kranten en andere pri vileges en hebben zij slechts de beschikking over de bijbel en een boek getiteld: „Het leven Door Haye Thomas van de heilige". Dit laatste is nu in opdracht van de gevangenis directie haastig ingenomen, toen gebleken was dat het op grote schaal werd gebruikt als toiletpapier. De laatste ontwikkeling in hun actie is de absolute weigering om zich te wassen. De toile temmers worden met de regel maat van de klok door het kijk gaatje of onder de celdeur leeg gegooid en zelfs zijn er bij die hun uitwerpselen op de kale muren smeren van hun cellen, waaruit wegens opzettelijke vernieling tafels, stoelen en bedden zijn verwijderd. In heel deze ontwikkeling heerst er een uitermate gespannen situatie in het H-blok. De gevangenen hebben bood schappen naar buiten gesmok keld met de mededeling dat zij onvoldoende gevoed worden en dat de bewakers bij het schoonmaken extra scherpe desinfecterende middelen ge bruiken, die hun ogen en huid aantasten Republikeinse orgnisaties pro beren met man en macht de pu blieke belangstelling voor de actie op te wekken. Vandaar nu de bezettingsactie van de vrou wen in de bezoekersruimte van de „Maze" en het op grote schaal verspreiden van propa gandamateriaal over de slechte behandeling van de gevange nen. De overheid heeft op haar beurt gereageerd met het uitge ven van pamfletten waaruit blijkt dat de „Maze" juist als een van de best geoutilleerde ge vangenissen in Europa mag gelden. Tot nu toe is er geen enkel teken dat de autoriteiten van plan zijn om toe te geven. Nadrukkelijk geldt dat de terroristen die na 1 maart 1976 zijn veroordeeld, als normale misdadigers worden behandeld. Inmiddels heeft de katholieke bisschop van Lon donderry, Edward Daly de actie van de gevangenen ten scherp ste veroordeeld en verklaard dat er onder de katholieke be volking maar weinig sympathie voor bestaat. Tot nu toe schijnt hij daar gelijk in te hebben, want een recente demonstratie ten gunste van de gevangenen trok in Belfast slechts een paar duizend belangstellenden. Woedend Niettemin houdt de situatie in blok-H van de „Maze" de gemoe deren wel degelijk bezig. Ds. Paisley, de militante politicus, is er woedend gaan kijken, omdat hij had gehoord dat protestanten de smeerboel van de katholieken moeten opruimen. Hij en andere politici hebben inmiddels de ver zekering gekregen dat het schoonmaken door de gevange nen uitsluitend geschiedt op vrijwillige basis, in ruil voor extra privileges, zoals meer recreatie- tijd of langer televisie kijken. Het aanbod om mee te helpen de da gelijkse smeerboel op te ruimen zou zelfs de vraag ver overtreffen. In deze positie kan de gevange nisdirectie de zenuwenoorlog nog lang volhouden. Niettemin groeit de ergernis over de onhy giënische situatie in de „Maze" en verwacht wordt dat de speciale Ulster-minister Roy Mason in het Lagerhuis onder druk zal worden gezet om aan de smerige toestand een einde te maken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4