Plan parkeergarage onder Beestenmarkt Verkoop tweede hands a's loopt gesm Ervaring van afgelopen vier jaar erg negatie f Van de kant van bedrijfsleven OPENING!! JUPITER B.V. HELMUTH DRIESSEN VRIJDAG 12 MEI 1978 Namibië vrij De Leidse wereldwinkel doet meet aan de landelijke actie die op het ogenblik in Neder land gevoerd wordt voor de bevrijding van Namibië. Tot eind mei is er in de wereld winkel een fototen toonstelling te bezichtigen, terwijl er ook informatie verkrijgbaar is. Verder zal er een steunpot staan waarin geld kan wor den gestort voor steun aan de bevrijdingsbeweging Swapo. Achterliggende gedachte van de actie is Namibië te helpen bevrijden om de plannen van Zuid-Afrika te verijdelen het land op te zadelen met "een valse onafhankelijkheid" De wereldwinkel,Steenstraat lb, is geopend van maandag tot en met vrijdag van half drie tot half zes en zaterdag van tien tot drie uur Fietsdag Zaterdagochtend tussen half negen en negen uur treden de majorettenpelotons "Pau line" en "The Golden Green Stars" op bij het WV-kantoor aan het Stationsplein vlak voor de start om negen uur) van de landelijke fietsdag. Kinderen van deelnemers krijgen een ballon Vissen De Leidse aquariumvereniging "De Natuurvriend" organi seert dinsdag 16 mei in de kantine van de Adlerfabrie- ken aan de Rooseveltstraat een contactavond. De heer E. M. Radius uit Amsterdam, importeur van zeewatervis- sen, zal o.m. spreken over het gebruik van biologische fit ters die zowel voor zoetwater als zeewateraquaria kunnen worden gebruikt Aanvang 20.00 uur Anthroposofie Op dinsdag 16 mei wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 weer een lezing gehouden in de serie Anthroposofie als Maatschappijvisie. De heer P. C. Véltman van de Rudolf Steinerschool in Leiden, zal spreken over "Vrijheid van onderwijs in het huidige on derwijsbestel" Aanvang 20.00 uur. JOVD De onafhankelijke liberale Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) afdeling Leiden organiseert dinsdag om 20.00 uur een discussiebij eenkomst met de lijsttrekkers van CDA en VVD, mr. H. Driessen en Fred Kuijers, en Jit Peters van de PvdA. De avond wordt gehouden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 PPR-markt De Leidse PPR staat morgen vanaf tien uur op het Stadhuis plein. Daar wordt informatie verstrekt' over het werk van de PPR en de plannen voor de toe komst. Vanaf twee uur 's mid dags is lijsttrekker Laurens Beijen aanwezig om eventuele vragen van voorbijgangers te beantwoorden. ADVERTENTIE |ff De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 161 LEIDEN- De Stichting Leidse Binnenstad (belangenorga nisatie van bedrijfsleven, kamer van koophandel en uni versiteit) komt volgende week met een uitgewerkt plan voor een parkeerkelder onder de Beestenmarkt. Men wil op deze wijze bereiken dat de gemeente alsnog voor deze locatie kiest. De gemeente heeft ideeën over de realisering van een parkeerkel der onder de Beestenmarkt tot nu toe steeds weinig serieus geno men vanwege de hoge kosten die ermee gemoeid zouden zijn. Vol gens de initiatiefnemers van de Stichting Leidse Binnenstad val len die kosten zeker mee Secretaris Berkhout van de Kamer van Koophandel - hij is adviseur van de Stichting Leidse Binnen stad en nauw betrokken bij het parkeerplan - zei gisteren desge vraagd: 'Het is niet zo duur als men steeds denkt, Ja, het is zeker haalbaar anders zouden we na tuurlijk niet met het plan komen' De betrokkenen blijven echter ui terst zwijgzaam over de feitelijke inhoud van het plan. Van de kant van de Stichting Leidse Binnen stad wil men voor de officiële pre sentatie van volgende week geen mededelingen doen. Zeker over de kosten en exploitatie - de basis waarop het plan staat of valt - hult men zich in stilzwijgen Kosten In het gemeentelijk verkeerscircu latieplan worden de kosten voor een ondergrondse parkeergarage op anderhalf a drie keer zo hoog als die vooreen bovengrondse ge schat. De kosten voor een boven grondse parkeergarage becijfert men als op zo'n 20.000 gulden per parkeerplaats. Van de kant van de Stichting Leid se Binnenstad ontkent de heer Berkhout dat de kosten van de ondergrondse Beesten markt-garage zoveel hoger zou den liggen dan een bovengrond se. 'Dat is bepaald niet het geval', zei hij. De bouw en ook de exploi tatie van een dergelijke parkeer garage blijft overigens wel een miljoenenzaak In de opzet voor een parkeergarage onder de Beestenmarkt gaan de opstellers echter uit van een finan ciering, waarin ook de overheid bijdraagt. Tussen de stichting Leidse Binnenstad en de ge meente wordt al enige tijd gespro ken over beheersvormen voor de stichting parkeergarages. Het plan voor een garage onder de Beestenmarkt is daar echter tot nu toe niet aan de orde geweest Nieuwsgierig Van de kant van de gemeente is men nieuwsgierig en afwachtend hoe de Stichting Leidse Binnen stad de ondergrondse parkeerga rage denkt te realiseren. De aarze ling tegenover de plannen is voor lopig groot: 'We zouden met de ogen knipperen als men dit finan cieel rond kan breien' werd piste- ren gezegd. Niet hoog De plaats van de Beestenmarkt voor een parkeergarage staat bij de gemeente in elk geval niet hoog genoteerd. Bij de ontwikke ling van het structuurplan voor de binnenstad werd deze.mogelij- keheid wel genoemd maar de ge meenteraad achtte deze onge wenst. In het verkeerscirculatie plan .comt de Beestenmarkt on der negen genoemde mogelijkhe den ook niet voor De aanzet voor een plan onder de Beestenmarkt werd twee maan den geleden al naar buiten ge bracht door de Kamer van Koop handel. In een reactie op het struc tuurplan voor de binnenstad noemde men de omgeving Bees tenmarkt/Galgewater 'de meest ideale locatie' vooreen parkeerga rage. De ideale ligging wordt ver klaard uit de centrale ligging bij het winkelcentrum en het uit gaansgebied. ADVERTENTIE ÜTUINMEUBELSHOWÜ Zaterdag 10.00 uur!! Grootste sortering tuinmeu belen, parasols barbecue's Alle bekende merken. Verkoop direki uit voorraad. Rijndijk 296 Hazerswoude-Rijndijk telefoon 01714-3878. Een kijkje bij de grote oc- cassionshow van het Motor- huis, in de ijshal aan de Von- dellaan. Tot en met zaterdag staan hier 250 tweede-hands auto's opgesteld. De hal is tij dens deze show voor iedereen opengesteld. Na op sterven na dood te zijn geweest tijdens de olie crisis in 1973-'74 is de handel in ge bruikte auto's thans weer springlevend. Zo levend zelfs dat de markt voor deze auto's tegenwoordig ruim drie maal zo groot is als de markt voor nieuwe auto's. In concrete ge tallen wil dat zeggen dat er het vorig jaar 1,8 miljoen tweede-hands auto's zijn ver handeld, tegen 552 duizend nieuwe auto's. De omzet op de zogenaamde occasionmarkt bedroeg maar liefst zeven mil jard gulden Enorme getallen dus. De bloei van de tweede-hands auto handel blijkt ook overduide lijk wanneer men kijkt naar het aantal gebruikte auto's dat nu wordt verkocht en pakweg tien jaar geleden Men ziet dan dat dit aantal in die periode bijna verdrievou digd. is. In '67 namelijk wer den er nog maar 658 duizend tweede-hands auto's verhan deld. Deze cijfers zijn afkomstig van de firma Nefkens uit Utrecht, de Nederlandse Peugot-im- porteur, die onlangs op dit gebied een onderzoek heeft in gesteld. Uit dit onderzoek blijkt verder dat het vorig jaar 110.000 auto's een ANWB-keuring hebben on dergaan en dat 80 procent van de gebruikte wagens met een officiële garantie een BO- VAG-garantie hebben gekre gen. Toch worden er van alle occasi on-transacties bij slechts 15 procent een of andere vorm van garantie gegeven. Dit houdt in dat van de 1,8 mil joen tweede-hands auto's die het vorig jaar zijn verhandeld er nu 1f> miljoen zonder een beetje redelijke garantie rondtoeren. Een ander aspect uit het rap port dat door de heer Van der Sluys, hoofddirecteur van de firma Nefkens, is bekend ge maakt is die van de consu mentenvoorkeur Gebleken is dat 36 procent van de kopers hoofdzakelijk kijkt naar merk en type van de auto en dat het 22 procent met name te doen is om de (lage) prijs Tot slot zegt het rapport dat er een toenemende tendens be staat om tweede-hands auto's tussen particulieren onder ling te verhandelen. Thans schijnt al een derde deel van het totale aantal verhandelen auto's onderling te geschie den. De heer Van der Meer, van 'Auto Meer', een van occasion dea lers in Leiden denkt hier ech ter anders over. Van der Meer- "Volgens mij worden er on derling juist weinig auto's verhandeld. Ik hoor vaak van mensen die hebben getracht om zelf een auto te verkopen dat dit haast niet lukt. Ik heb het idee dat men voor een ge bruikte auto tegenwoordig juist veel meer naar een dea ler gaat. Hetgeen ook logisch is, want men hecht grote waarde aan het inruilen en bij een particulier kun je na tuurlijk moeilijk een auto in ruilen" Volgens Van der Meer is ook het koopgedrag bij het aanschaf fen van een gebruikte auto in de loop der jaren veranderd. "Vroeger verkochten wij hoofdzakelijk oude, goedko pere auto's en relatief weinig nieuwe. Nu is dat juist ander som. Men koopt veel meer een auto die nog tamelijk nieuw is. Men doet z'n auto vandaag de dag ook veel sneller van de hand, soms bij het belache lijke af. Mensen die bij ons nog vrij nieuwe auto hebben ge kocht vragen wel eens waarom de vorige eigenaar in vredesnaam zo'n goede auto heeft kunnen verkopen. Soms rijdt men maar een half jaar met een auto en doet hem dan voor duizenden guldens minder weer weg. Niet te ge loven" "Het veranderde koopgedrag bij de mensen, dus steeds meer duurdere occasions aanschaf fen, heeft tot gevolg dat het in onze branche steeds beter gaat" 'Mevrouw Van der Meer: 'Het koopgedrag verandert dan wl maar de wijze van werken in deze branche zal wa rschijnlijk altijd hetzelfde blijven. Je moet namelijk nog altijd de klanten een auto in praten, want men komt hier meestal om te kijken of er iets aardigs voor hen staat en niet omdat ze hun zinnen hebben gezet op een auto van een be paald merk' Volgende week LEIDEN - De gemeente begint volgende week dinsdag - 16 mei - met de werkzaamheden aan het Kort Rapenburg. Deze werk zaamheden lopen vooruit op de ingrijpende aanpak van de Mark- tenroute. De eerdere aanpak van het Kort Rapenburg heeft te ma ken met de komst van de Tour de France naar Leiden eind juni. Dit straatgedeelte is opgenomen in het parcours voor het wielerge- beuren en moet daarom tijdig begint werk aan Kort Rapenburg klaar zijn. Met het werk aan de Marktenroute begint de gemeen te enkele weken later op 5 juni. Dit karwei dat in fasen wordt uit gevoerd duurt ongeveer zo'n twee jaar. De gemeente zit voor de financie ring van de Marktenroute nog met een probleem. Men heeft volgens een intern schema al wel subsidie binnen van het ministe rie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft De gemeente gaat mogelijk nog de ze maand of anders in juni begin nen met de vernieuwing van de Nonnenbrug over het Rapen burg. Dit karwei is inmiddels aanbesteed. Laagste inschrijver was de Betonindustrie Vobi uit Vinkeveen voor een bedrag van 499.100 gulden. Hoogste inschrij ver was Aannemersbedrijf Roos uit Abbenes voor 650.000 gulden. DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten Portret van een lijsttrekker Mr.H.E.A. Driessen (46) is wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit in Amsterdam, subfaculteit politicologie. Sinds 1965 is hij actief in de partijpolitiek. Op 2 januari 1970 kwam Helmuth Driessen voor de KVP in de gemeente raad in Leiden, waar hij sinds 1955 woont. In september '70, bij de start van de nieuwe raadsperiode, werd hij fractievoorzitter van de KVP. Vanaf '74 leidt hij de CDA-fractie. Ook nu staat hij bovenaan de CDA-lijst hoewel zijn eigen KVP hem op de 3e plaats had staan. Driessen: "Maar die verschillen op de KVP-lijst waren zo klein, dat ik daar niet zwaar aan til". LEIDEN -"Het CDA is prin cipieel tegenstander van een programcollege Je krijgt dan binnen de raad een tweedeling die geba seerd is op wantrouwen. In de periode '70-'74 viel het met de verhoudingen in de raad nog wel mee maar mijn ervaringen in de afgelopen vier jaar zijn erg negatief. Het CDA is er helemaal niet aan te pas ge komen" Helmuth Driessen is wat verbitterd als hij terugkijkt op de afgelopen vier jaar, waarin het CDA in Lei den voor het eerst sinds mensen heugenis oppositie heeft moeten voeren. Vier jaar geleden zei Driessen al in een interview in deze krant dat oppositie voeren zijns inziens zinloos is. Die me ning staat nog steeds recht over eind. Hij wil veel liever medeverantwoor delijkheid in het dagelijks -be stuur van de gemeente. "Het col lege van B en W moet een afspie geling zijn van de raad. Dat houdt in dat alle grote partijen erin verte genwoordigd moeten zijn. Maar het college van nu kan ik moeilijk zien als vertegenwoordiger van de raad. Het is een verlengstuk van de PvdA-fractie". Heel zwak Helmuth Driessen vindt het jam mer dat het CDA en de WD niet hand in hand het linkse college te lijf zijn gegaan. "Niet dat ik vind dat wij als één pot nat naar buiten hadden moeten treden, maar als WD en CDA vaker eén lijn had den getrokken hadden we meer resultaat gehad. Misschien dat er dan tussentijds een paar wethou ders zouden zijn vervangen. Er zit ten namelijk enkele hele zwakke figuren in het college". De allerzwakste vindt Driessen wet houder Verboom. Op vrijwel alle punten van Verbooms beleid heeft Driessen kritiek, maar het belangrijkste vindt hij dat Ver boom ver achter gebleven is met de woningbouw. En dat terwijl de Pvd A-wethouder in '74 in een ge spreid bedje kwam. "Al het goede dat Verboom gedaan heeft, heeft hij zo kunnen overnemen van zijn voorganger (oud-wethouder Ham, die nu voor het CDA in de raad zit, red.). En verder drijft Ver- Hondenogen Ook wethouder Oosterman noemt Helmuth Driessen uitgesproken zwak. "Ik heb de indruk dat hij veel tijd besteedt aan zijn antiek handel. Hij schijnt nogal eens in Engeland te zitten om inkopen te doen. Dat gaat ten kosten van het collegewerk". De derde wethou der die volgens Driessen "gewis seld" had moeten worden is Van Aken. Niet om zijn persoonlijke optreden ("Ik vind hem bijzonder sympathiek met zijn trouwe hon denogen"). maar wel vanwege zijn onvoldoende steun aan het bedrijfsleven. "Het probleem met Van Aken is dat hij erg veel praat, maar zijn collega's in het college vrijwel nooit meekrijgt. Hij wil best de belangen van het bedrijfsleven dienen, maar hij moet mee met rest van de PvdA". Van Dam: "Een intelligente jon geman, heeft de makkelij kste por tefeuille. Hij heeft het niet slecht gedaan, al is hij enkele afspraken niet nagekomen. Het is bijvoor beeld schandelijk zo laat als elke keer de rekeningen worden vast gesteld". Tesselaar "Heeft veel durf maar neemt je af en toe in de maling. Hij vertelt de raadsleden namelijk niet alles en dat vind ik een kwalijke zaak. Hij pakt de za ken graag op eigen houtje aan. On danks zijn persoonlijke afkeer van het confessioneel onderwijs, wordt hij toch wel gewaardeerd binnen het CDA"'. Waal: "Is te veel detaillist. Zijn verkeersbe leid is zeer slecht. Dat komt door zijn grote afschuw van de auto. Bovendien heeft hij geen feeling met het bedrijfsleven". Driessen bewonert bewondert de werk kracht van zowel Tesselaar als Waal. Een vijf Gevraagd naar een cijfer voor het huidige college, geeft Helmuth Driessen na enig nadenken een vijf, "waarbij zoals zo vaak in.de politiek de minst capabale men sen de aardigste zijn". Een ideaal college voor Leiden zou volgens de CDA-lijsttrekker drie PvdA-wethouders moeten heb ben; de andere drie zetels zouden verdeeld moeten worden over VVD en CDA. Ondanks de oppo sitierol van het CDA vindt Dries sen het geen enkel probleem om in een nieuw college toch weer met de PvdA in zee te gaan. Eventueel ziet hij ook een college met WD (en eventueel D'66) zit ten, al acht hij die kans minder dan 50 procent. Friemelen Over het verschil in oppositie voe ren tussen de WD en het CDA: "Er wordt gezegd dat de WD meer meegaand is geweest dan wij. Maar wat is meegaandheid? Dat moet niet zijn dat je in de marge nog wat gaat friemelen. Als je het ergens niet mee eens bent moet je nee zeggen. Ik ver wijt de WD een gebrek aan poli tieke moed. Ze willen in het ge vlei komen bij de PvdA, goede maatjes worden met het college. Daar hebben wij minder behoefte 11 zetels Op dit moment is het CDA met ne gen personen in de Leidse raad vertegenwoordigd. Helmuth Driessen is ervan overtuigd dat er uitbreiding volgt. "Wij gaan uit van 11 zetels in de nieuwe raad" Waarom moeten de Leidenaars op het CDA stemmen? Driessen: "Kijk, Leiden moet nog langer be stuurd worden dan vier jaar. Daar voor is continuïteit nodig. Dat kan alleen als er een brede samen werking is tussen de politieke par tijen. Wij kunnen de mensen belo ven om daar naar te streven". Aan het eind van het gesprek con cluderen we dat niet één keer het woord "christelijk" is gevallen. Hoe zit het met die C van het CDA? Helmuth Driessen: "Chris telijke politiek is zo'n moeilijk be grip. Specifiek christelijk is de zorg voor de minst bedeelden. Maar dat moet uit je daden blij ken en niet uit je woorden". THEO TEMMINK

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3