Rijksweg 11een stapje dichterbij Keurig mannen99 Be j aarden vinden service kosten van flats te hoog Hand verbrokkelde vingerkootjes „Bedrijven langs Zijl handhaven LEIDEN-BODEGRAVEN I Wat gebeurt l er als Moederdag en Pinkster- dag op één dag vallen?4 Meijer (PvdA) over kleine linkse partijen: PRO PATRIA DRAAGT VAANDEL OVER VRIJDAG 12 MEI 1978 LEIDEN PAGINA 31 LEIDEN - De PvdA-raadsleden Van der Horst en Ranner zijn verbaasd over voornemens van de gemeente om de bedrijven, die op het ogenblik gevestigd zijn langs de oever van de Zijl in de toekomst plaats te laten maken voor woningbouw en recreatieve voorzieningen. Eén en ander staat aangekondigd in het vorige week gepubliceerde ontwerp-bestemmingsplan voor De Kooi. In het gebied langs de Zijl zullen volgens dit plan tussen de 150 en 200 woningen gebouwd kunnen worden De PvdA-raadsleden vroegen gis teravond, in een gemeenschap pelijke vergadering van een aan tal raadscommissies wat de ar gumenten van de gemeente wa ren om het industrieterrein op te offeren aan een woonbestem ming. Zij wezen op de gunstige ligging van het terrein aan diep vaarwater en wilden weten waarom bedrijven moeten ver dwijnen zonder dat zij hinderlijk zijn voor de woonomgeving. Vol gens Van der Horst zou, ook ge zien de Sumatrastraat als belan grijke verkeersader, een aktief vestigingsbeleid van de ge meente er toe kunnen leiden dat meer bedrijven zich aan de Zij loever gaan vestigen. Wethouder Verboom wees er op dat de laatste 33 jaar niets met het ter rein was gebeurd en zei niet de indruk te hebben dat bedrijven nu ineens zaten te springen om diep vaarwater. Hij zei verder dat het gebied nooit de bestemming van industriegebied heeft gehad maar bedoeld was voor woning bouw en kleine bedrijven. Verboom zei dat woningbouw op dit terrein noodzakelijk was om het woningverlies bij renovatie projecten elders .in de Kooi op te vangen. Het WD-raadslid Lan- gerak was met de wethouder eens dat het gezien de strubbelingen in het verleden onjuist was terug te grijpen naar de Zijloever als industriegebied. Van Zijp (GDA) pleitte er voor om bij het creeren van een nieuw woongebied in de Kooi iets min der woningen te bouwen ten bate van de parkeergelegenheid in de wijk. Verboom wees die sugges- r op dat Bejaarden luisteren naar PvdA-raadslid Jan Duivesteijn. Naast hem het PSP-raadslid Hilda Passchier LEIDEN/DEN HAAG - De aanleg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven lijkt gisteren een stapje dichterbij gekomen te zijn. In de vergadering van Provinciale Staten diende CHU-statenlid De Koning namens de CDA-par- tijen een voorstel in om de rijksweg in de streekplannen voor Zuid-Holland West en Oost op te nemen, nu de Raad voor de Waterstaat heeft geadviseerd om de rijksweg langs de spoorlijn Leiden-Alphen-Bodegraven aan te leg- een. wikkelingen van het westelijk en oostelijk deel van de provincie tot de jaren negentig aan. Op een aan tal punten moeten gemeenten hun plannen aan de streekplan nen aanpassen. Die status van de streekplannen blijft onvermin derd bestaan, zo benadrukte gede puteerde Buysert nadat van WD- en CDA- zijde was ge vraagd naar ruimte voor overleg met de gemeenten. Dat overleg kan er komen, aldus Buysert, maar op een aantal punten zijn de streekplannen richtlijn. LEIDEN - Heel even was het te merken dat ge spreksleider Blommestijn van CRM niet uit Leiden afkomstig was. Vriende lijk gaf hij gistermiddag tijdens de bijeenkomst met politieke kopstukken en bejaarden uit Leiden in Staalwijk het woord aan mijnheer Passchier, daar bij op het Pvda-raadslid Jan Duivesteijn wijzend. Het vrouwelijke PSP-raadslid Hilda Passchier was even daar voor haastig naar Weer een an dere bijeenkomst vertrokken Grote hilariteit ontstond daarop in de zaal, die was gevuld met ?o'n zeventig ouderen uit Leiden "Doe je bloesje eens open Jan" zo sommeerde één der aanwezi gen zelfs. tie van de hand het terrein al te klein doende woningen te bouwen Vriendelijk voor de opvang van de mensen elders uit de Kooi. ^ie opmerking was kenmerkend ADVERTENTIE voor de vriendelijke sfeer waarin de huidige en toekomstige raad sleden en fractieleiders van alle politieke partijen gistermiddag door de bejaarden werden uitge hoord. De discussie bleef beperkt tot de Leidse zaken omdat, zoals de heer Blommestijn opmerkte het voor Leiden toch moeizaam sleutelen zou zijn aan bijvoor beeld de aow. Aan Leidse zaken, die door de aanwezigen konden worden aan gedragen, geen gebrek. Zo liep men luid om meer inspraak en in formatie in bejaardenoorden Ook het punt van de hoge servi ce-kosten in sommige bejaarden flats werd breed uitgesponnen Een aantal raadsleden moest het antwoord op een aantal vragen schuldig blijven. Sommige groentjes, waaronder D'66-leider Hans Glaubitz zeiden er eerlijk bij dat ze eenmaal in de gemeenteraad beland veel wil den doen maar concreet nog wei nig konden toezeggen. Anders was het met PPR-raadslid Frits van Oosten, specialist op bejaar den-gebied die toezegde dat er een onafhankelijk onderzoek zou komen naar de hoogte van servi ce-kosten. Hij vond dat er paal en perk aan moest worden gesteld Lachers Even daarvoor had Van Oosten de lachers op zijn hand gekregen met de besliste opmerking dat hij in september als tweede man voor de PPR in de raad terug zou komen. Ook anderen gaven toe dat het knokken geblazen was voor hun partij om wederom een raadszetel te veroveren. Fractie leider Van der Meij, hij verte genwoordigt zowel de SGP, GPV, als de RPF, kon er wat meer afstand van nemen. "Komen we terug, dan gaan we er weer hard tegen aan. Zo niet, dan hou ik veel vrije tijd over" verklaarde hij. De vele wensen en vragen die er bij de aanwezige bejaarden leef den werden ondanks de vriende lijke sfeer wel degelijk serieus genomen door de politieke fo rumleden. Zo werd er druk ge schreven en werd de bejaarden herhaaldelijk beloofd dat er "iets aan gedaan" zou worden. Verwarring ontstond echter na de oproep van PvdA-er Jan Dui vesteijn om zelf zaken aan te dra gen bij raadsleden en wethou ders. "Waar zitten jullie dan voor? We hebben jullie toch gekozen om dingen aan te kaarten?", kreeg hij wat snibbig als ant woord. Slotconclusie van de heer Blommestijn: "U bent nog veel te aardig. U moet ze harder aanpak ken". Gezien de opstelling van o. a. de WO-fraetie in Provinciale Sta ten is het aannemelijk dat De Ko- ning's voorstel het wel zal halen. In de ontwerp-streekplannen, die door Gedeputeerde Staten zijn gepresenteerd, is Rijksweg 11 slechts als een stippellijn opge nomen: dat wil zeggen dat er grond moet worden vrijgelaten voor het geval dat de minister en het parlement tot de aanleg van rijksweg 11 mochten besluiten. Voor wat betreft die beslissing was het wachten tot nu toe op een advies van de Raad voor de Water staat aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Dat advies blij kt er inmiddels te zijn, zoals De Ko ning gisteren meldde. Bij de Raad voor de Waterstaat nam men overigens met verbazing kennis van de uitlatingen van het CHU-statenlid, omdat het advies als vertrouwelijk werd be schouwd. Het zou pas tegelijker tijd met de beslissing van de mi nister worden bekend gemaakt. Ontlasting Niet gewenst. In de ontwikkeling van Zuid-Hol land West is een duidelijke rol voor de gemeente Leiden wegge legd. een rol, die door Leiden eigenlijk niet gewenst wordt. Lei den zou de komende jaren veel woningen moeten bouwen, niet alleen voor de eigen aanwas, maar ook ter versterking van zijn centrumfunctie, aldus het streek plan. De groei van omliggende ge meenten wordt tegelijkertijd op een laag pitje gezet. KVP-staten- lid Bakker zal Provinciale Staten het voorstel doen om de taak van Leiden nog een te onderstrepen, als een ondersteuning van de vi sie van Gedeputeerde Staten "Anders komen andere gemeen ten, die geen invloed kunnen uit oefenen op het beleid van Leiden, met de brokken te zitten", aldus het Voorschotense statenlid. Zijn voorstel houdt min of meer een uitnodiging in aan Gedeputeerde Staten om desnoods van hun be voegdheden gebruik te maken en Leiden tot bouwen te dwingen Gedeputeerde Buysert sprak in dit verband van een "maatregel, die hoogst onaangenaam zou zijn". De WD zal aan de staten het voor stel doen om overleg te plegen met gemeenten en agrariërs over de aanwijzing van de voor land en tuinbouw bestemde gronden in de streekplangebieden. De klacht in agrarische kringen "dat er zomaar wat land is aangewezen voor bijvoorbeeld uitbreiding van de boomkwekerij zonder dat is nagegaan of het betreffende ge bied wel de goede grond heeft" werd door het WD-statenlid me vrouw Günther reëel genoemd Zij was tot de conclusie gekomen na bezoeken aan o. a. Boskoop, Hazerswoude en Roelofarends- Rijksweg 11 zou er moeien komen ter ontlasting van de Hoge Rijn dijk. CHU'er De Koning toonde zich in een toelichting op zijn voorstel duidelijk van de nood zaak van een nieuwe rijksweg overtuigd: "De huidige verkeers- en vervoersproblematiek in de Rijnstreek vraagt dringend om een oplossing". Zijn voorstel is om de rijksweg in beide streek plannen op te nemen van de Zoe- terwoudse Burgemeester Smeets- weg tot aan Bodegraven, waarbij het tracë ten zuiden van Alphen om Kerk en Zanen moet worden heengeleid. Rijksweg 11 kwam gisteren in Pro vinciale Staten ter sprake, tijdens de algemene beschouwingen die de staten gisteren en vandaag be steden aan de beide streekplan nen. De streekplannen geven in globale trekken de gewenste ont- LEIDEN - De Partij van de Arbeid in verhouding tot de andere linkse partijen: een vuist en een handvol verbrokkelde vin gerkootjes. Zo noemde PvdA'er Meijer het gisteravond op de poli tieke avond, georganiseerd door de studentenvereniging SSR, waar de linkse partijen onder werp van gesprek waren. Meijer joeg de woordvoerders van die andere partijen daarmee wel te gen zich in het harnas. Beijen (PPR) verweet hem de "arrogan tie" van het getal", volgens hem was juist de nu bijna afgelopen raadsperiode gebleken dat de in vloed van de kleine linkse par tijen in de raad groot kan zijn. Het verwijt van Anne v.d. Zande (PSP) naar de PvdA was dat die partij als ze eenmaal gekozen is zich op het standpunt stelt: "En nu zullen wij het verder wel goed doen". "Terwijl ik er altijd van uitgegaan ben", aldus Anne v.d. Zande: Dat ik niet gekozen ben omdat ik zo goed .ben en het zo goed weet, maar dm de mensen die me gekozen hebben te verte genwoordigen en om hun wen sen en belangen te verwoorden". De verwijten over en weer waren zo vlak voor de gemeenteraadsver kiezingen niet van de lucht. Meijer op zijn beurt verweet de PSP dat ze halverwege de rit ge broken hebben met het college, maar was daar eigenlijk niet rouwig om, want, zo zei hij: "Het is met de PSP beter hokken dan huwen". Anne v.d. Zande kon zich die instelling van Meijer wel voorstellen, want de PSP had juist gebroken, verklaarde ze, omdat het beleid van het college voortdurend inging tegen de be doelingen waarop de PSP had mee willen doen. "En de laatste tijd zie ik die tendenzen steeds meer, steeds meer geeft het col lege toe aan de lobby van wo ningbouwondernemingen om dure huizen te bouwen. En ook wat betreft het verkeersbeleid". Al deze kritiek was echter niets vergeleken bij wat D'66 te verdu ren kreeg. Meijer "D'66 verkon digt nu standpunten die een draai van 180 graden weergeven ten opzichte van wat ze vier jaar ge leden verkondigden, bijvoor beeld wat betreft parkeergarages. En als Hans Glaubitz ni\ zegt dat zijn partij zich vooral in wil zetten voor een beter milieubeleid, dan vergeet hij dat het D'66-wethou- der Oosterman was die twee jaar lang niets aan zo'n beleid heeft gedaan zodat zijn portefeuille naar een andere wethouder is ge gaan". Glaubitz zei daarop zich niet gebonden te voelen aan het programma van vier jaar geleden, en niet op grond van het beleid van het huidige college de ver kiezingen in te willen gaan. Als argumenten daarvoor noemde hij ondermeer niets te zien in een college op een smalle basis en geen partijen die bereid zijn ook in het college zitting te nemen uit te willen sluiten. De verbreding van de basis die D'66 wil, werd door Meijer uitgelegd als een wens naar verrechtsing. Glaubitz: "dat is onzin, wij vin den alleen dat er de bereidheid moet zijn om ook je oor eens bij andere partijen te luister te leg gen, wie weet valt het reuze mee. Die bereidheid mis ik zo ontzet tend bij de andere linkse par tijen". Noemde Glaubitz het een voordeel voor het functioneren van het bestuur, Beijen noemde het een verwatering van het col- legebeleid als de WD in dat col lege zitting zou nemen. "Natuur lijk, iedereen is voor dingen als stadsvernieuwing en veilig ver keer. Maar je moet kijken naar de manier waarop de verschillende partijen dat willen verwezen lijken. Wat gebleken is, is dat de WD dan veel meer prioriteiten legt bij de middengroepen als het om standsvernieuwing gaat en veel meer bij de auto als het om verkeer gaat". De vraag die niet uit kon blijven bij zoveel onenigheid tussen links was of men eigenlijk nog wel met elkaar wilde samenwerken de komende raadsperiode. Op D'66 na spraken ze zich uit voor een links meerderheidscollege, de problemen tussen PvdA en PPR werden overbrugbaar geacht, de PSP zou zo'n college steunen en ook D'66 wil met PvdA en PPR meedoen, zei het dat ze willen kijken of ook de WD dat wil. Meijer. "Als D'66 na die 180 gra den die ze gedraaid zijn sinds vier jaar geleden, zo door blijft draaien worden we het wel weer eens met ze". LEIDEN IOEGSTGEEST - De werkgroep Endegeest - bestaande uit leden van de KWJ, beweging van werkende jongeren, en de ac tiegroep "Pet met de Z" (Z is zwak zinnigenzorg) - heeft vanochtend aan de poort van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeesl opnieuw pamfletten uitgedeeld. De actie werd ondernomen met het oog op de dag van de verpleging (vandaag). De werkgroep had een alternatieve feestelijk versierde poort opgetrokken waarop stond "12 mei in de Nieuwe Geest". De ac tievoerders waren in witte jassen gestoken en deelden de pamfletten uit aan het personeel dat vanoch tend vroeg de ingang passeerde. Ook vanmiddag deelde de werk groep pamfletten uit. In de pamflet ten werd een groot aantal vragen gesteld, die betrekking hadden op de volgens de werkgroep laakbare situatie binnen Endegeesl. Al eerder had de werkgroep acties gevoerd om het beleid van het psy chiatrisch ziekenhuis aan de kaak te stellen. Een subcommissie uit de gemeenteraad heeft gisteren en vandaag mensen gehoord die klachten hadden over Endegeest Verwacht wordt dat daarover vol gende week gerapporteerd zal wor den aan BenW. Het geweer gepresenteerd, het vaandel neigt... militair vertoon - zoals de tra ditie en de heren zelf ook graag willen - teruggebracht. Pro Patria, zo ging de sympathi sant voort, marcheert overigens alleen nog op Prinsjesdag. Ver der doen de heren aan excursies naar militaire eenheden, vuren ze wel eens een kogel af op de schietbaan en heffen zij af en toe het glas. Het praktisch nut is natuurlijk ver te zoekenMaar ach, als het zonnetje schijnt op het Rapen burg, de witte pluimen van het corps fier wapperen in de milde zomerwinden de heren uit volle borst hun prachtige liederen ten gehore brengen ,dan denk je daar niet meer aan. WIM WIRTZ LEIDEN - Pro Patria bestaat nog. Een aantal heren van deze eerbiedwaardige studen tenweerbaarheid marcheerde gisteren keurig in het gelid het Rapenburg af. Richting aca demiegebouw waar het corps z'n vaandel in bruikleen zou overdragen aan de rector mag nificus van de universiteit prof Kuenen. Voorop ging een Patria-heer met tropenhelm, gezeten op een mo torfiets, die zich in professio neel gezelschap wist van een witverpakte politiemotoristEn de heren maar zingenDe hoog gestemde klanken schalden tus sen de statige panden van het Rapenburg. Bijna vlekkeloos draaide het ge zelschap de cour op bij het aca demiegebouw om vervolgens halt te houden en het geweer te presenteren. Daarna droeg de commandant het vaandel over aan prof. Kuenen, die speciaal voor deze belangrijke gebeur tenis was uitgedost in toga. De commandant - een tamelijk kleine heer - deed het in het La tijn. Dat schept afstand voor de buitenstaander. Maar maakt de overdracht des te intiemer, omdat je toch ook van een hoogleraar wel mag verwach ten dat hij deze klassieke taal helemaal in de vingers heeft "Rust, rust", zei de com mandant na de plechtigheid, waarna de heren wat lacherig de verouderde vuurstokken lie ten zakken. "Keurig mannen", riep een sympathisant met ietwat geaffecteerde stemval, "Bravo". De heren schreden vervolgens naar binnen, waar het vaandel zijn oude plaats in de se naatskamer herkreeg. Daar sprak prof. Kuenen vriende lijke woorden, liet hij de custos een soort conciërge) wijn in een pokel gieten en bracht hij een dronk uit op Pro Patria. De po kel ging vervolgens van hand tot hand. En de custos maar bijvullen. "Het moet op", zei de custos schalks als hij defies op nieuw deed kieperen. De overdracht van het vaandel, zo legde intussen een in burger gestoken sympathisant uit, ge schiedde met het oog op een be zoek van legerofficieren gister avond aan de studentenburcht Minerva. Pro Patria - dit even voor de goede orde - maakt min of meer deel uit van deze reuze- leuke studentenvereniging en heeft - ten behoeve van het voortbestaan - een nauwe bin ding met het leger. Het vaandel is gewoonlijk in bruikleen bij de universiteit Maar in 1976 was het doek op tamelijk oneerbiedige wijze even weggenomen om gebruikt te worden bij een receptie in het kader van een lustrumactivi teit. Gisteren werd het doek met Prof. Kuenen neemt het in het Latijn aangeboden vaan del in ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31