weidse agenda Verkeersoplossing Leiden slecht voor Oegstgeest achteruitgang" „Afschaffing kinderbijslag is een JOS VAN KEMENADE: Entreegelden Wassenaarse kabel-tv tussen 170,- en 750,- Woningbouw Voorhout relevant voor Warmond PVDA-KANDIDATE VOOR D'66 IN LEIDERDORPSE GEMEENTERAAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. VRIJDAG 12 MEI 1978 Vrijdag Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time, 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 14-16.30 uur. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Bah'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. LAK-theater, theatergroep Kiss met "Anathema", 20.15 uur. Leidse Schouwburg, leden van Augus- tinus met "Gekleurd in het grijze water" muziektheaterstuk, 20.15 uur. Open School, Heregracht 10, open huis, v.a. 19 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optre den van de Engelse groep Papa Music, 20 Chr. Dienaarkerk, Zoeterwoude, con cert St. Jan's Fanfare, 20 uur. Trefpunt, Warmond, alg. ledenvergade ring "Warmonds landschap", 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. finan ciën, 19 uur. ZATERDAG Pieterskerk, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur LAK-Theater, toneelgroep Proloog met "Keihard, maar er is een grens", 20.15 Leidse Schouwburg, leden van Augus- tinus met "Gekleurd in het grijze water" muziektheaterstuk, 20.15 uur. VW-kantoor, Stationsplein, start fiet stocht, v.a. 9 uur. St. Jan Baptistschool, Wassenaar, recep tie t.g.v. 40-jarige jubileum onderwijzer Karremans, 11 uur. Don Boscohuis, Zoeterwoude, receptie kampioenkorps VIOS, 16.30 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, kinder operette, 19.30 uur. Sporthal Wassenaar, internationaal bas ketbal-toernooi, 19.30 uur. ZONDAG Messiaskerk, Zijllaan, Wassenaar, ten toonstelling werkstukken n.a.v. bijbe lexpositie, 11.15 uur. LAK-Theater, kindertheater "Het ver haal van de Scheurbuik" 15.00 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de dienst van zaterdag 10 uur vm. tot zon dag 24 uur, waargenomen door de vol gende artsen: wijk I (Morswegkwartier noord-binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. Rijnders, Gerard Brandt- straat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Merenwijk): J. De Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk III (Waard, Professo renwij k en Tuinstad wijk en zuid-bin nenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel 122522; Wyk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): H.J. Klaassen, Witte Sin gel 69, tel. 123089 (van zaterdag tot zon dag 8 uur). W. Schellekens, Paganim- straat 24, tel. 764035 (van zondag 8 tot zondag 24 uur). De dienst van zondag 24 tot maandag 24 uur, wordt waargenomen door Wijk I: J van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel 120412; Wijk II: Groeneveld, Argusvlin der 10, tel. 141373; Wijk III: G.D. de Jong, HOge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV: A Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Leiderdorp - P. vam 't Woud en A- Reu- ling, Hoofdstraat 40, tel. 130070 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.35-13.00 uur); J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel 894539 (maandag spreekuur van 12.30- 13.00 uur). Oegstgeest - De dienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, wordt waar genomen door D. Held, Marelaan 36, tel 152255; De dienst van zondag 24 tot maandag 24 uur, wordt waargenomen door J.B. Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. 155666. Voorschoten - J. Vrijenhoek, v.d. Oy- elaan 38, tel. 2356 (zaterdag); B. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zondag); S. PlatteeL-de Jongh, Diepen- brocklaan 6, tel. 5417 (maandag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De dienst van vrijdag tot maan dagmorgen 8 uur, wordt waarge nomen door Haven Apotheek, Ha ven 18, Leiden, tel. 120085 en Apo theek Beker, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. De dienst van maandag 8 uur tot vrijdag (19 mei), wordt waargenomen door. Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek v Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 123553. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkuis, Lijtwe^ 7 tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema-de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. NOB-gebouw nog eens de priori teiten voor die voorop staan in het partijprogramma: de huisves ting en de woonomgeving. Wat de huisvesting betreft sprak Greep opnieuw over het ontbreken van een beleid bij de gemeente. De lijstaanvoerder noemde als voor beelden onder andere de 400 be jaardenwoningen die nodig zijn en welke cijfers nooit zijn aange vochten. "Maar er wordt geen beleid op gebouwd". Met de jon gerenhuisvesting is het volgens Greep hetzelfde gesteld met uit zondering dat daarover helemaal geen cijfers bestaan. Een ander getal dat Greep aanvoerde is de lijst van 1000 woningzoekenden voor Wassenaar Greep vraagt zich af of dat reëele cijfers zijn of niet. De gemeente heeft niets ge daan om dat te onderzoeken, zo meent hij. 'Wassenaar is vol beweert meneer Lodder (gemeenteraadslid), maar niet voor mensen die een hypo theek kunnen opbrengen van boven de 200.000 gulden. Er gaan in Wassenaar veel goedkope wo ningen verloren. Want ze worden nu doorverkocht tegen forse win sten. Zo worden woningen ont trokken aan de bestaande wo ningvoorraad", zei Greep. 'Wassenaar dreigt te vergrijzen. Dat is zeker niet goed en zal con sequenties hebben voor onder andere de middenstand, onder wijs en het bloeiende vereni gingsleven. Een goed woning bouwbeleid kan deze vergrijzing tegengaan", aldus Greep. In dit kader noemde hij nog eens de Hoge Klei, die geen agrarische maar een woningbouwbestem- ming moet krijgen volgens de PvdA. WASSENAAR - Een hoofdpro bleem op het gebied van het on derwijs is landelijk gezien het plan voor de afschaf van de twee- en drievoudige kinderbijslag ge worden. Dat is de mening van oud-minister van onderwijs en wetenschappen Jos van Keme- nade. "Een van de plannen waar ze beter landelijk van af hadden kunnen blijven". Hij wees er gis teravond op de bijeenkomst van de PvdA in Wassenaar (waar hij als dertiende geplaatst is op de kandidatenlijst) op dat deze plannen concreet een reeële netto achteruitgang van 5 tot 10% op het inkomen van de minst- draagkrachtigen gaat betekenen. Volgens Van Kemenade, die sprak over een schandaal met betrek king tot deze geplande maatregel van het huidige kabinet, is dat juist de groep die moeilijk zit met de keuze of hun kinderen verder gaan studeren. "Als je werkelijk bezorgd bent om gelijke kansen dan moet je niet met zoiets ko men aanzetten", aldus de oud minister. Naar zijn mening is het verder een plan dat volstrekt in druist tegen bestrijding van de jeugdwerkeloosheid doordat de gelijke kansen op onderwijs worden verkleint. De toenemende werkeloosheid binnen het onderwijs noemde Van Kemenade verder bij de op somming van de landelijke hoofdproblemen, die hij als in leiding op zijn thema "Onderwijs en gemeentepolitiek" aangaf. Hij attendeerde op een te verwach ten overschot van 30.000 kleu terleiders/leidsters en onderwij zers/onderwijzeressen binnen de komende vier a vijf jaar. Volgens Van Kemenade is er van gemeentewege uit extra aan dacht nodig voor kinderen op scholen die van huis uit niet ver trouwd zijn met onderwijs. Ver der vindt hy dat de plaatselijke overheid een actievere rol moet gaan spelen by het in contact brengen van de verschillende scholen onderling tegen de ach tergrond van de integratie van het kleuter en basisonderwijs in de nabije toekomst. Meer aan dacht moet naar zijn mening ook uitgaan naar faciliteiten ten aan zien van de vakleerkrachten en het volwassen-onderwijs. Van Kemenade gaf aan dat de daling van het aantal leerlingen niet al leen consequenties heeft voor de leerkrachten maar ook voor het voortbestaan van de scholen. Lijsttrekker Jan Greep van de PvdA Wassenaar spiegelde de aanwezigen gisteravond in het OEGSTGEEST-"Werken aan de verkeersproble matiek in deze tijd zonder behoorlijke regionale samenwerking op dit terrein is een teken van onverantwoord bestuur," was een reactie uit het publiek op het van tevoren behandelde Leidse verkeerscirculatieplan in de Oegstgeester ver- keerscommissie. Commissielid Westerduin had na melijk geconstateerd uit dit Leidse plan dat de Rijnsburger- weg in de toekomst in de sector autoluwe zónes gebracht zal wor den. "Uit de plantekening blijkt zonneklaar dat dan de Oegstgees- terweg de grote uitvalsweg van Leiden in noordelijke richting zal worden," zo merkte hij op. "En dit verkeer komt dan in hartje Oegstgeest terecht," vreest hij. "De bekende sluipwegen Kenne dylaan en Oranjelaan voegde hij eraan toe. "Waarom geven we geld uit voor een busbanenplan op de Rijns- burgerweg als deze verbinding zoals de plannen nu liggen in de toekomst al het daar toestro mende verkeer gemakkelijk aan zou kunnen?" vroeg hij zich dan ook af. Afspraak Hij herinnerde ook aan een af spraak, die met Leiden twee jaar geleden gemaakt zou zijn dat de ze oplossing beslist niet gekozen zou worden. Voorzitter van de ver gadering wethouder Thorn bena drukte dat de Leidse plannen slechts plannen zijn. "Er kan nog veel veranderen," zo ziel hij. "En veel hangt er vanaf of de Ples- manlaan zei de Wassenaarseweg met elkaar verbonden zullen wor den." Volgens de directeur van ge meentewerken in Oegstgeest is dit werk een kwestie van geld WASSENAAR - Burgemeester Staab van Wassenaar bezig met een spel letje kwartet, samen met de voorzitter van het winkelcentrum Lang straat T. vaji Keppel (geheel rechts) en de hostesses Renate Hoogkamer en Monique CornelissenHet winkelcentrum Langstraat heeft ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan het kwartetspel over de gemeente Wasse naar laten vervaardigen. Met een fanatiek spelletje "kwartetten" werd dit nieuwe spel, dat nu overal te koop is, geïntroduceerd in Wassenaar LEIDERDORP - Niet alleen de PPR, ook de PvdA in Lei- derdorp heeft de voor de komende raadsperiode uitge schakelde D'66 een voorstel gedaan waarin deze partij de kans wordt geboden de komende vier jaar haar politieke invloed uit te kunnen oefenen. Volkomen onverwacht deelde de voorzitter van D'66, Ron Jolly, dit mee in de ledenvergadering van gisteravond. "De aanleg van deze weg, die een uitstekende uitvalsweg voor het Academisch ziekenhuis en de daar gevestigde facultieten van de universiteit kan worden, moet door Leiden worden bekostigd," zo zei hy. "Alleen die verbinding kan de Oegstgeester dorpskern van een overaanbod van verkeer waar schijnlijk verlossen," conclu deerde daarop wethouder Thorn Snelheid "Wat betreft de te hoge snelheden die het autoverkeer in verschil lende straten van Oegstgeest ont wikkeld deelde hij mee offerte naar registratieapparatuur te heb ben aangevraagd. "De meetappa ratuur die wij op het oog hebben kost rond de 10 duizend gulden en signaleert de waargenomen snelheden," zo legde hij uit. "Aan de hand van de daaruit verkre gen gegevens kan dan besloten worden strengere maatregelen of wegreconstructies op die plaat sen uit te voeren," zo zei hij. Het geen in de rondvraag van de zijde van de particuliere of de dage lijkse waarnemingen van de be woners van de desbetreffende straten dan niet genoeg bewys is van dit verschijnsel. Voorzitter Thorn noemde gesignaleerde re gistratie echter een absolute noodzaak voor gefundeerde be slissingen in deze zaak. WARMOND - Tijdens de ledenver gadering van het CDA hield wet houder De Winter gisteravond een uitvoerig betoog over de volkshuisvesting in Warmond. Tot en met 1982 kan Warmond in zijn eigen behoefte (30 nieuwe wo ningen pér jaar) voorzien door de plannen Lommerlust en Ter Leede te realiseren. Maar daarna zullen Warmondse woningzoe kenden in buurgemeenten hun behuizing moeten vinden. De meeste kansen biedt de ge meente Voorhout. Onlangs heeft de provincie toestem ming gegeven voor een gezamen lijke bouwlokatie van Voorhout en Warmond. Warmond krijgt een vinger in de pap met betrek king tot het soort woningen dat er gebouwd gaat worden (verdeling tussen premiekoop en woning wetwoningen). Volgens De Winter is een gezame- lijke bouwlokatie met Voorhout goed mogelijk omdat de betrok ken gemeenten een "gelijksoor tige woningbehoefte" hebben. Veel moeilijker ligt dat bijvoor beeld in vergelijking met Oegst geest. Warmond heeft bij deze ge meente een voorkeursbehande ling kunnen claimen voor het ge val er in plan Haaswijk (dat nog op losse schroeven staat) een over schot aan woningen optreedt Maar De Winter verwacht van de ze "oplossing" weinig heil omdat er in Oegstgeest (een forenzenge- meente) erg veel vrije sector wo ningen worden gebouwd. Dat biedt voor Warmond dus weinig soelaas omdat daar vooral be hoefte bestaat aan goedkope huurhuizen. Om dezelfde reden valt er volgens De Winter ook weinig te verwach ten van de huizen van de Leidse Merenwijk die voor een deel op Warmonds grondgebied wordt ge bouwd. Het gaat hier om een aan tal van ongeveer 500 huizen die voornamelijk in de premiekoop en vrije sector gebouwd zullen worden en waarvan Warmond er 50 mag opeisen. Al met al moest De Winter tot de conclusie komen dat Voorhout de "minst slechte" oplossing biedt. Daarbij merkte hij nog op dat er in de toekomst bij de bouw van premiekoopwoningen wel strengere maatregelen moeten worden getroffen voor de door verkoop. Dat gebeurt nu nog dik wijls aan niet-Warmondërs Kinderoperette in Oegstgeest OEGSTGEEST - Voor het vierde achtereenvolgende jaar wordt in Oegstgeest een kinderoperette opgevoerd. Zaterdagavond om 19.30 uur begint in de aula van het Rijnlands Lyceum "De Sneeuw koningin" uitgevoerd door het kinder- en jeugdoperettegezel- schap "De Mascotte" Op de gister middag genomen foto is al een im pressie te zien uit deze operette die handelt over het meisje Gerda dat op zoek gaat naar haar door de Sneeuwkoningin ontvoerde broertje Kay. Gistermiddag vond de generale repetitie plaats van deze jeugdoperette die,onder lei ding staat van de heer en me vrouw Looijenstein. Het geheel maakt deel uit van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk. Het bestuur bleef in eerste instantie bij het eerder gedane voorstel om samenwerkingsmogelijkheden alleen bij de PPR te zoeken. Door de grote overeenkomst die de partijprogramma's van PPR en D'66 hebben besloot het D'66 be stuur dit voorstel te handhaven, ook al gezien het vroegere sa menwerkingsverband met de ra- dikalen. In de ledenvergadering bleek die overeenkomst niet voor elk lid even groot te zijn. Verder rees de vraag of D'66 wel of niet conse quent moest wezen door zich principieel niet aan te sluiten bij welke partij dan ook. Nog voor de landelijke verkiezingen geweest waren, verklaarde D'66 geen nauwe samenwerking meer met andere partijen te willen. Oeverloos Persoonlijke argumenten zorgden dat een groot deel van de avond werd gevuld met een oeverloze discussie over het wel of niet sa menwerken. Tegen sluitingtijd van de vergaderruimte in "Sjel- ter" kon door stemming -14 voor en 10 tegen, één onthouding-al leen worden besloten dat het par tijbestuur van D'66 de mogelijk heden mag onder zoeken om met welke partij dan ook tot een sa menwerking te komen. In plaats van het hele partijprogramma ten behoeve van D'66 aan te passen doet de PvdA een heel ander voorstel. Zij heeft in de brief het voorstel gedaan dat D'66 een tweeledig stemadvies zou moe ten geven aan haar "loslopende kiezers" De PvdA stelt zich voor om een van hun niet direct verkiesbare kan didaten als gastvrouw voor D'66 op te laten treden. Door stemad vies op deze (PvdA) kandidate te geven kan zij door de verkregen extra voorkeurstemmen in de raad D'66 vertegenwoordigen, los van de PvdA. Daarover zouden nog afspraken gemaakt moeten worden om zeker te zijn dat deze persoon ondanks haar PvdA-eti- ket, voor D'66 belangen opkomt. De PvdA ziet deze 'constructie als een instrument om krachtiger oppositie te kunnen voeren, zo lang de stemmen bij de progres sieven blijven. Tijdnood Het andere stemadvies moet voor komen dat een gedeelte van de D'66 stemmen waarschijnlijk goed voor 2 zetels niet over alle andere partijen in Leiderdorp verdeeld zullen worden. Nadat De Oegstgeesterweg: volgens commissielid Westerduin blijkt duidelijk uit het Leidse circulatieplan dat deze weg de grote uitvalsroute van Leiden in noordelijke richting is met als gevolg dat dit verkeer in het hartje van Oegstgeest terecht komt. het voorstel tot het samenwer- kingsonderzoek was aangeno men, verklaarde J. van der NÏeu- len van de WD dat ook zijn party overwoog een voorstel in te die nen. gezien de tijdnood waarin D'66 verkeert (nog 19 dagen voor de verkiezing!) is het de vraag of alles binnen deze tijd nog gere geld kan worden. Volgende week vervolgt D'66 de gisteravond geschorste vergade ring. Na afloop van die vergade ring zal Rik Weggen als secretaris van het D'66 bestuur aftreden. Na afloop van de PPR vergadering die gisteravond eveneens in Sjel- ter werd gehouden bleek dat de kansen op samenwerking bij de verkiezingen tussen PPR en D'66 er niet groter op geworden zijn. De ledenvergadering van de PPR behandelde het voorstel, afkom stig van de partijbesturen van PPR en D'66, dat tot doel had te voorkomen dat de stem van de demokraten de komende vier jaar in het geheel niet gehoord zou worden, nu D'66 niet aan de verkiezingen mag deelnemen als gevolg van het feit dat men te laat was met het inleveren van de kandidatenlijst. De beide partijbesturen waren op grond van de overweging dat er toch al samenwerking bestond in de vorm van een gezamelijke fractie en dat er op de meeste punten overeenstemming over hun programma's bestaat, tot het voorstel gekomen samen een pri oriteitenlijst op te stellen met het oog op de verkiezingen. De even tueel gekozen PPR fraktieleden zouden daarover dan ook tegen over de levenvergadering van D'66 verantwoording moeten af leggen en tevens zou in de PPR- steunfraktie een gelijk aantal D'66 leden worden opgenomen. De PPR leden stonden niet afwij zend tegenover het idee, maar al vorens eventuele veranderingen voor te stellen wilde men het standpunt van D'66 afwachten, welke partij op hetzelfde tijdstip het wijkgebouw SJelter verga derde. De PPR toonde zich na afloop van de vergadering zeer verrast en teleurgesteld over de onver wachte ontwikkeling binnen de D'66 vergadering en zal zich nog nader moeten beraden over de konsekwenties. Men wacht eerst af met welke kandidaat D'66 in zee besluit te gaan. Het lijkt er in ieder geval op dat de ongeveer 1000 D'66 stemmers, goed voor twee raadszetels, bij het naderen van de verkiezingen een begerenswaardige groep vormen. Tot voorzitter van het CDA-Warmond is gisteravond in een algemene ledenvergadering de heer A. Fennema gekozen. Hij volgt de hëer C. Heijl op die nummer twee staat op de kandi datenlijst van het CDA voor de gemeenteraadsverkiezingen. WASSENAAR - In de komende raadsvergadering zullen B en W van Wassenaar een overeen komst van de NV Casema aan de orde stellen, betreffende de aan leg, instandhouding en exploita tie van een centrale antenne-inrichting in Wassenaar. Zoals uit de stukken blijkt zal in '78 en '79 het maandtarief voor een aansluiting op de centrale antenne-inrichting f 12,75 bedra gen. Daarnaast zal van iedereen een entreegeld worden gevraagd. Voor de dichtsbevolkte wijken van Wassenaar bedraagt dit 70 gulden. De overige gebieden in Wassenaar zijn, al naar gelang de bebouwingsdichtheid verdeeld in drie categorieën. Voor gebie den waar die dichtheid 9-13 wo- het genoemde bedrag van 70 gul den een entreegeld van 350 gul den worden gevraagd. In die ge deelten van Wassenaar waar de dichtheid 5-9 woningen per ha is zal het entreegeld 550 gulden (plus 70 gulden) bedragen en waar per ha minder dan 5 wonin gen staan zal een entreegeld van 750 gulden (plus 70 gulden) wor den gevraagd. De signaallevering zal niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag via een straalverbinding vanuit Rijswijk naar de Wassenaarse wa tertoren plaats hebben, maar door middel van een kabelverbin ding met Mariahoeve in Den Haag. Het is de bedoeling dat nog voor het einde van dit jaar 300 wo ningen - in Kerkehout - op de antenne-inrichting zullen zijn aangesloten. Het gehele project zal binnen een termijn van 18 maanden na het sluiten van de overeenkomst uit gevoerd worden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2