Binnen drie weken beslissing over Sint Nicolaasmars Katwijkse dichtertjes hekelen vieze natuur MEER VROUWEN ZONDER WERK Stringente bepalingen Noordwijkse Vreewijk heeft „keuvelplaats" Celstraf voor Alphense VRIJDAG 12 MEI 1978 KATWIJK - Jeroen Boelhouwer (8) uit Katwijk heeft al eens eerder een briefje naar de burgemeester gestuurd. Hij ergert zich aan de vervuilde sloot vlak bij hem in de buurt. Mensen gooien daar allerlei rommel in en Jeroen is bang dat de visjes dood zullen gaan. Daarom vroeg hij de burgemeester of hij niet iets kon ondernemen. Jeroen deed hem zelfs een suggestie aan de hand: een bordje neerzetten met "Houdt het water schoon" Maar de burgemeester heeft al wat minder vertrouwen in mensen en schreef terug: "Niemand stoort zich daar- Als Jeroen zich op een dag voorneemt om beroemd te worden, denkt hij weer aan de burgemeester. De juiste man om advies te vragen, vindt hij. Jeroen schrijft nog eens een briefje, maar het wordt niet verstuurd. Zijn vader en moeder grijpen in, zij vinden dat wat overdreven. Om Je roen toch een beetje in zijn droom tegemoet te komen, bedenken zij wat anders. Sa men met zijn vriendinnetje Tamara (6) schrijft hij immers gedichtjes en het zijn er al een heleboel. "Daar maken we dan een gedichten-schrift van", besluiten zijn ouders. Er worden 60 exemplaartjes gedrukt en Jeroen wil er on middellijk mee naar de boekhandel stappen. Ook dat vinden zijn vader en moeder niet goed. Tamara en hij mo gen ze wel weggeven. Dat hebben ze gedaan. "Aan iede reen die we aardig vinden" En zo werden ze in beperkte kring toch een heel klein beetje beroemd. Waarom ze dat zo graag willen? Jeroen heeft er wel een verklaring voor "dan kennen alle men sen je en dat lijkt me zo leuk" En hoe hij zo tot dichten is ge komen? "Nou, ik fietste op mijn fiets en toen vloog er plotseling een veertje langs. Daar heb ik over nagedacht en toen was er ineens een ge dichtje" Aangestoken door haar vriendje greep ook Ta mara naar de pen. Sinds hun bundeltje verscheen, heeft zij geen nieuw werk afgeleverd. "Ik weet niet zo gauw waar over", fluistert ze. Jeroen daarentegen heeft volop in spiratie. Hij heeft zelfs een gedicht qver vrouwen ge schreven dat een ereplaats krijgt in het Katwijkse vrouwencafé. Wie ze nou echt heel erg be roemd vinden en op wie ze la ter willen gaan lijken? 'ia- mara denkt diep na en komt dan met: "Jiggi Pop, de punkster". Voor Jeroen is het: "Nicki Lauda, de auto- Een gedichtje van Jeroen: Veren vinderij, veren vinden geef de veren maar aan mij verenvinderijverenvinders geef al u veren maar aan mij En een van Tamara: Tik Tak de vos woonde in een bos hij was heel alleen toen ging hij maar ergens heen Gewest Lisse LISSE - In de bloembollensector is onder de vrouwen een grotere werkloosheid ontstaan; de da lende tendens van de laatste tijd bij de mannen is tot stilstand ge komen. Dit meldt het gewestelijk arbeids bureau in Lisse. Bij de vrouwen is de werkloosheid in de overige be roepsgroepen vrijwel gelijk gebleven. De vraag naar vrouwe lijke krachten is in de horecasec- tor gedaald en gestegen in de be roepsgroepen kantoorpersoneel en sociaal- en geneeskundig per soneel. Het „stilstandbeeld" bij de mannen komt globaal overeen met dat van voorgaande jaren. Onder de bloembollenarbeiders is een stij ging te zien; in de andere groepen daalde de werkloosheid iets of bleef gelijk. De vraag naar (man nelijke) arbeidskrachten is ge daald, omdat in de bloembollen- handel veel schuurwerkzaamhe- den weer (tijdelijk) zijn afgelo pen. Tamara en Jeroen HAARLEMMERMEER - De ge meenteraad van de Haarlem mermeer wil persé voorkomen dat woningen in deze gemeente met speculatiewinsten aan der den worden doorverkocht. De gemeente bouwt sinds een jaar zelf woningen die tussen de 100.000 en 140.000 gulden kosten. Met name vanuit Amsterdam worden de eigenaren van de wo ningen bestookt met fraaie aan- Brommers botsen SASSENHEIM - De Leidse brom fietser HZ is gisteren overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis met vermoedelijk een sleutelbeenbreuk. De jongen botste op het fietspad langs de Leidsevaart in Sassenheim fron taal op een andere brommer toen hij twee fietsers wilde passeren. De andere berijder liep een pijn lijke kpie op. Wellicht popfestival in Katwijk KATWIJK - Deze zomer zal er hoogstwaarschijnlijk een popfes tival in Katwijk worden gehou den. De wijkvereniging Hoornes gaat plannen ontwikkelen om in de eigen wijk een dergelijk pop- gebeuren te organiseren. De ver eniging hoopt naast de Katwijkse groepen die er zijn, ook een pro fessionele band te kunnen con tracteren. Uit Katwijk rekent zij op de groepen Crest, HMS High- schoolband en de Bokkumband ALPHEN AAN DEN RIJN - Vóór 7 juni zal de burgemees ter een beslissing nemen over het bezwaarschrift dat Al- phenaar J. Woordes, secretaris van de wandelkring Lei den en Omstreken bij de gemeente heeft ingediend. Het pand Dorpsstraat 63 in Koudekerk Dorpsstraat Koudekerk veiliger KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Dorpsstraat in Koudekerk zal veiliger worden voor voetgan gers. Dat kan door het pand Dorpsstraat 63 te slopen en de ver vangende nieuwe woning meer naar achteren te zetten, zodat het' trottoir daar breder wordt. Eigenaar J. Noordam bv is bereid 3,5 meter grond aan de gemeente ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Haagse gerechtshof heeft een 32- jarige Alphense huisvrouw we gens poging tot doodslag, ver oordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk meteen proeftijd van twee jaar. Eerder was de vrouw, voor poging tot moord, tot twaalf maanden cel straf veroordeeld door de recht bank. Zij ging tegen deze uit spraak in hoger beroep. Het huwelijk van de vrouw, die met een buitenlandse man was ge trouwd, was niet zo best. Er wa ren herhaaldelijk ruzies en vechtpartijen waarbij de vrouw soms ernstig werd mishandeld. "Ik zal hem kapot maken", zou zij meermalen tegen kennissen hebben gezegd. Na een hoeveel heid drank naar binnen te heb ben gewerkt had de vrouw bij een buurvrouw een mes meegeno men toen zij naar huis ging. Na de zoveelste ruzie zou hij haar met een ketting hebben geslagen waarna zij de man enige messte ken toebracht. De procureur-generaal was van mening dat de rechtbank ten on rechte poging tot moord heeft aangenomen. Hij vond dat dit niet is komen vast te staan. Arrest over twee weken. over te doen, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Die voorwaarden zijn onder meer het verkrijgen van een gemeentelijke bijdrage van 50.000 in de sloop- en nieuwbouwplannen en het werven van een lapje grond voor niets. Omdat B en W van oordeel zijn dat de situatie in de Dorps straat met de hele "operatie" aan zienlijk kan worden verbeterd, wordt de gemeenteraad gevraagd akkoord te gaan met bovenge noemd voorstel. Eerder al is er sprake van geweest de gevel van het huidige pand Dorpsstraat 63 naar achteren te verplaatsen. Hoewel over de voor waarden overeenstemming werd bereikt met de toenmalige eige naar, strooide de provincie roet in het eten. Provinciale Waterstaat wilde het plan niet goedkeuren. Dat hield ook in dat de gemeente niet op provinciale subsidie hoefde te rekenen. B en W den ken dat dat met het huidige voor stel wel het geval zal zijn. Dat maken zij op uit het vooroverleg dat met diverse provinciale afde lingen over de kwestie is ge pleegd. De Koudekerkse gemeenteraad ver gadert aanstaande dinsdag. Daarin tekent de wandelkring be roep aan tegen de beslissing van BenW om geen vergunning af te geven voor een Sint Nicolaas- wandeltocht op 11 november. B en W hebben die vergunning gewei gerdomdat al eerder een ver gunning was afgegeven aan de wandelkring Den Haag en om streken voor het houden van een Sint Nicolaastocht op 18 novem ber. De wandelkring Leiden en omstre ken stelt dat dat ten onrechte is gebeurd. Aangevoerd wordt dat de wandelkring Leiden al vanaf 1957 Sint Nicolaastochten orga niseert. Ook vorig jaar was dat nog het geval. Verder stelt de wandelkring Leiden dat het bij B en W bekend had kunnen zijn dat de wandelkring Leiden ook dit jaar weer een Sint Nicolaasmars zou organiseren. Op 17 oktober vorig jaar is de jaarkalender met wandelevenementen voor 1978 verschenen in een oplaag van 10.000 exemplaren. De kalenders zijn vanaf die tijd op grote schaal verspreid. De wandelkring Leiden vindt bo vendien dat toen het verzoek van de wandelkring Den Haag bin nenkwam, de kring Leiden (die inmiddels al twintig Nicolaas tochten op haar naam had staan) gehoord had moeten worden. Het hele probleem van de twee aanvragen is terug te voeren tot het conflict tussen de Koninklij ke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding (KNBLO) en de door de bond opgeheven Wandelkring Leiden en Omstre ken. Dat gebeurde ongeveer een jaar geleden. Bij die gelegenheid werd ook de secretaris van de kring, de Alphenaar J. P. Woor des als lid van de KNBLO ge royeerd. De KNBLO hief de kring Leiden op en de activiteiten zouden zoveel mogelijk door de Wandelkring Den Haag en om streken worden overgenomen (getuige ook de organisatie van een Sint Nicolaasmars op 18 no vember dit jaar). Secretaris Woordes echter legde zich daar niet bij neer en de kring Leiden en omstreken bleef onder die naam bestaan. Niet meer als af deling van de KNBLO maar als lid van het Internationaal Volks sport Verband (IW). En zo kan het gebeuren dat twee wandelor ganisaties aanspraak maken op de organisatie van een Sint Ni colaasmars. De wandelkring Den Haag diende als eerste, op 11 de cember vorig jaar, een verzoek om vergunning in. Een vergun ning die ook werd afgegeven. 3 en W vonden het vervolgens wat teveel van het goede om ook op 11 november nog eens een Sin terklaasmars in de gemeente te laten wandelen. Of het gemeen tebestuur op dat standpunt blijft staan zal vóór 7 juni moeten blij ken. Pakt de beslissing voor de wandelkring Leiden ongunstig uit, dan kan de kring bij de Raad van State in beroep gaan. biedingen. In enige gevallen is soms wel drie ton of meer voor de woningen geboden. In de koop contracten wordt nu een boete en kettingbeding opgenomen. CDA-er mr. Cnossen is zelfs dat niet genoeg. Tijdens de gister avond gehouden raadsvergade ring stelde hij voor dat bij ver koop van huizen het college een koper aanwijst en dat het college de prijs die voor het huis betaald moet worden, goed moet keuren. Als het gemeentebestuur daar binnen een maand geen gebruik van heeft gemaakt, mag de eige naar zelf een gegadigde uitzoe ken, mits deze economisch ge bonden aan de Haarlemmermeer en het college in kan stemmen met de prijs. Cnossen diende een amendement in op het voorstel van het college. Naar aanleiding van het amendement ontspon zich een uitgebreide discussie. Een aantal raadsleden vroeg zich af wat er gedaan moet worden als onder de tafel stiekum handgeld wordt betaald, terwijl de nieuwe eigenaar officieel het huis voor een aannemelijke prijs koopt. Met uitzondering van de WD stemden de partijen voor het amendement. De WD-wethou- ders stonden eveneens achter het amendement. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vijfentwintigjarige Alphenaar is gisteravond omstreeks tien uur met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord. De man verloor op de hefbrug (tussen de Van Boetzelaerstraat en Pieter Doelman straat) in het hartje van Alphen de macht over het stuur van zijn auto en klapte met volle vaart tegen een winkelpand. Vóór hij te gen de winkel botste ramde de man eerst nog een wagen uit tegenover gestelde richting. De wagen van de Alphenaar (foto) werd geheel ver nield, de andere auto liep zware schade op. Illegale zenders opgespoord HILLEGOM - De rijkspolitie in Hillegom heeft, samen met de PTT-opsporingsdienst, gis teravond twee illegale zen ders in beslag genomen. Eén buiten Hillegom en één in een oude woonwijk van het bol- lendorp. Tegen de eigenaars van de apparatuur, die op het moment van opsporing uit zonden, is proces-verbaal op gemaakt. De politie besloot tot actie over te gaan, nadat er het laatste half jaar diverse klachten bij haar waren binnengekomen van inwoners dat bepaalde radio-uitzendingen (bewa kingsdiensten) en televisie programma's stoorden. 'We weten dat er nog veel meer illegale zenders in Hillegom zijn', zei een politie- woordvoeder vanmorgen. 'Daarom ook zullen er meer opspofings-acties op touw worden gezet'. de keuvelplaats, terwijl op de achtergrond de echte keuvel- NOORDWIJK - Vreewijk heeft zijn "Keuvelplaats". Zo heet de ste nen zuil met banken, die gisteren in het centrum van het woonge- biedje werd geplaatst. Het is een markante creatie van de jonge Haarlemse kunstenares Krekel van Spronsen, die per soonlijk aanwezig was om op het plaatsen van het kunstwerk toe te De vier vormen van de zuil, be staande uit massieve, in strakke lijnen bewerkte blokken, geven symbolisch het ritme van de vier jaargetijden weer, vertelt Krekel. Omdat de badplaats zo veel met de jaargetijden te maken heeft, was zij tot deze symboliek geko- Het kunstwerk is uitgevoerd in Vaurion, een Franse kalksteen, die bestand is tegen zilte zee wind. Bij de zuil behoren drie bankjes van hetzelfde materiaal, waarop de mensen uit de buurt kunnen zitten en "keuvelen". Het geheel weegt ruim drieduizend kilo. Krekel - zo luidt haar kunstenaars- naam - hakte de vormen in haar Haarlemse atelier. Zij heeft er een half jaar lang aan gewerkt. De opdracht van het gemeentebe stuur van Noordwijk om voor Vreewijk een kunstwerk te ont werpen, dateert al van september 1976, maar door allerlei omstan digheden moest de plaatsing steeds weer worden uitgesteld. Het was de firma Tetteroo, die de onderdelen met koperen pennen, aan elkaar hechtte, bevestigde het geheel op een betonnen fun dering. Dat gebeurde tot op een millimeter nauwkeurig en het duurde tot na de middag voordat de "Keuvelplaats" precies stond, zoals Krekel en haar man Erik van Spronsen het monument wilden hebben. Burgemeester mr. J.M. Bonnike Henny Bal kwamen namens de culturele commissie een kijkje nemen. De Vreewijkers zelf lie pen niet te hoop, maar zij zullen stellig de versiering van hun woongebied en de praktische mogelijkheden van het kunst werk gaan waarderen. Krekel stamt uit een kunstzinnige familie. Haar ouders Jenny en Wim Duller zijn beiden beeldend kunstenaar en de dochter stu deerde aan de Koninklijke Aca demie te Den Haag. Haar man Erik van Spronsen is eveneens werkzaam in de beelderide kunst, maar dan in staal. "Zelf werk ik veel in hout", deelde Krekel mede, "maar ook wel in steen" Werk van haar staat onder meer in Garderen en in Bennebroek. Momenteel is zij bezig aan een groot werk (een houten plastiek) voor het Drentse Zweeloo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29