"Voetbal is show" "Premiestelsel ter discussie" "Mentaliteit KNVB moet veranderen" 'Gezonder betaald voetbal", zo luidde de titel van het veel geprezen rapport van de gelijknamige Stuurgroep. Een werkstuk, in zeer korte tijd knap in elkaar gezet, waarin de voorwaarden op een rijtje staan, waaraan de zieke be drijfstak betaald voetbal zal moeten voldoen om in aan merking te komen voor steun van de rijksoverheid (ruim dertien miljoen gulden extra in de komende vier jaar om precies te zijn). Een prima rapport riep CRM- staatssecretaris Gerard Wallis de Vries en nam vlot de aanbevelin gen van de stuurgroep over in clusief de sancties, die zullen worden getroffen indien de pa tiënt niet exact doet wat de heel meester voorschrijft. De term "Het wordt nu slikken of stikken voor de KNVB" van CRMs sportchef Jan van Gorssel (voor zitter van de Stuurgroep) werd een gevleugelde uitspraak. Het werd geen van beiden, want de algemene vergadering betaald voetbal van de KNVB sloofde zich uit om het rapport toch vooral niet te kraken, maar nam wel een motie aan, waarin om na der overleg over drie "voetbal- technische" zaken werd ge vraagd (verplicht spelen op za terdag, het maximum van twintig profspelers per club en de verde ling van die extra gelden). Inslikken Zoals ook zijn politieke vrienden Wallis de Vries al hadden voor speld, moest de nog onervaren staatssecretaris nu tijdelijk het rapport "inslikken", het toege zegd Kamerdebat over het be taald voetbal uitstellen en het overleg met de vaste kamer commissie van CRM heropenen. Die hele samenvatting hierboven van al datgene, waarover in de af gelopen weken al zoveel is ge zegd en geschreven, wordt totaal waardeloos tegen de achtergrond van dit simpele gegeven: Niemand gelooft, dat het betaald voetbal zich in Nederland nog ooit zelf zal kunnen bedruipen Een enkele clubbestuurder met oogkleppen op wellicht nog. Maar in Zeist allang niet meer en wat nog veel belangrijker is, le den van de Tweede Kamer besef fen maar al te goed, dat zij nu in feite voor de moeilijke keus wor den gesteld, te kiezen voor blij vende subsidie aan het profvoet bal, of niet. WD-woordvoerder Wim Keja hoopt eigenlijk tegen beter weten in, dat de bedrijfstak betaald voetbal inderdaad na die door de staatssecretaris gestelde termijn van acht jaar self-supporting wordt. Vandaar ook dat hij met zijn eisen iets minder ver gaat dan Joop Worrell (Partij van de Ar beid) en Hans de Boer (CDA). Met een nonchalant handgebaar wuiven zij alle drie de motie van de KNVB opzij. "Dat zijn drie punten, waarover valt te praten", roepen de vertegenwoordigers van de drie grote partijen opval lend eensgezind. "Daarom had den wij de staatssecretaris ook geadviseerd een voorlopig standpunt in te nemen en geen definitief. Maar hij wilde niet luisteren". Op zijn kop Aan het eind van drie lange ge sprekken, blijkt overduidelijk dat de Tweede Kamer best bereid zou zijn om het betaald voetbal blijvend te subsidiëren. Maar dan wel onder zeer strenge voorwaarden, harde eisen, die het voetbal wereldje zoals dat nu bij de profs is gegroeid, compleet op zijn kop zal zetten. Kernpunt hierbij is: de komst van een cao voor betaalde voetballers en trainers en een snelle afbouw van het huidige transfersysteem, (punten die zijn opgenomen in een concept-motie van de PvdA-leden Langedijk, de Jong en Worrell). Staan de kamerleden te ver af van de huidige praktijk, zijn hun eisen te idealistisch? Juist in een week, waarin Ruud Geels voor globaal acht ton van Ajax overstapte naar Anderlecht en Sparta's Engelse spits Ray Clarke voor zo'n dikke negen ton naar Ajax overging, lijken die eisen inderdaad een uto pie. Wellicht over vele jaren te ver wezenlijken na intens overleg in Europees verband. Zo lang dus geen subsidie voor het betaald voetbal? Het lijkt er erg veel op, tenzij een kleine meerderheid van de Tweede Kamer alsnog voor de overgangs fase kiest, hypocriet geld ter be schikking stelt voor de gezondma king van een ongeneeslijk zieke pa tiënt. Commercie De volksvertegen woordigers staan echter ook op hun beurt met de rug tegen de muur, beseffen maar al te goed, dat zij de betaalde clubs in de armen van de commercie drijven, indien over heidssteun nog lang uitblijft. Bijna alle verenigingen in de eredivisie hebben zich al ingedekt en onze pakweg 250 topvoetballers zullen al in het seizoen 1979-80 met de re clame breed uitgemeten op de brede borsten de velden opdraven. Bijgaand lichten Keja (WD), Wor rell (PvdA) en De Boer (CDA) de standpunten van hun partijen in het kort toe. Door Peter Dijkgraaf De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk het transfersysteem af Ruud Geels: Anderlecht Wim Keja (VVD): Het is op zijn minst op merkelijk dat een liberale staatssecretaris een van de laatste vrije bedrijfstakken on der staatstoezicht brengt. Wim Keja, verwoed zeiler, ooit sport- instructeur bij de padvinders en supporter van Feyenoord, om dat de rest van de familie voor Ajax is: "Dat is een beetje symp tomatisch. De liberalen worden opgezadeld met zaken, in het bedrijfs- en maatschappelijk leven, die onder de vorige rege ring uit de hand zijn gelopen" Wim Keja Wim Keja (WD) schreef al acht jaar geleden in een verkiezingskrant, dat hij de mensenhandel in de voetballerij scherp veroordeelt en dat de regering hierbij zou moeten ingrijpen Daar sta ik nog steeds achter. M'n haren gaan recht overeind staan als Jaap van Praag roept, dat zijn kapitaal op het veld staat. Wallis (de staatssecretaris) heeft zijn goede wil getoond, nadat de Stuurgroep ook niet uit het probleem van de transfers is gekomen. Hij heeft in ieder geval beloofd het volgend jaar te beginnen met de afbouw van dat vergoedingensysteem. Dat klinkt aardig, maar dat kan natuurlijk uitsluitend in Europees ver band en alleen daarom al geloof ik dat er op dit moment in de Tweede Kamer geen meerderheid is te vinden voor blijvende subsidie Met mij valt daar best over te praten op de voorwaarden zoals de Stuurgroep die heeft geformuleerd. Met een paar aanvullingen: de ge meenten zullen hun bijdragen moeten afbouwen en de invloed van het bedrijfsleven moet worden teruggedrongen. Want competitievervalsing moet op allle mogelijke manieren worden voorkomen Ik vind dat er best een taak is voor het parlement om mee te werken aan het handhaven c.q. verbeteren van het huidige niveau van ons voetbal. Daarom ben ik ook van mening, dat het aantal van maximum twintig contractspelers per club is vastgesteld d,oor "onnozelen" Voetbal is een gegeven in onze maatschappij, brengt een uitstekend stuk show op de televisie. Dat zieje ook aan de hoge kijkdichtheidcijfers en in verhouding daarmee is de negen ton (daarboven komt 0.3 miljoen voor radio) die de NOS jaarlijks aan de KNVB betaalt een fooi Ik geloof, dat wc niet zo erg principieel moeten doen. De structuur van de KNVB is al wat democratischer geworden en ik geloof dat wc in de komende acht jaar langzaam toe moeten werken naar een blijvende subsidie. Laten we er echter alsjeblieft geen staatssport van maken. Ik z^l er m'n uiterste best voor doen de invloed van de overheid op de sport tot een minimum te beperken. Dat geldt ook voor de randverschijnselen zoals nu die discussie rond de WK voetbal in Argentinië. Ik wil nog graag even kwijt, dat ik vreemd heb aangekeken tegen dat verplicht spelen op zaterdag. Een liberale staatssecretaris had wat meer oog moeten hebben voor de middenstand. Gelukkig zijn de gemeente besturen in dit soort zaken autonoom. De vorige woordvoerder van het CDA in de Tweede Kamer de en kele keer dat daar sport aan de orde kwam, Wim du Chatinier (toekomstig Haags wethouder) benaderde het onderwerp wel even anders dan Hans de Boer nu. Simpel samengevat: het ver schil tussen een show-gevoelige KVP-er en een orthodox AR- standpunt. De Boer, principiëel korfballer op zaterdag: "De be nadering van topsport - waar ik geen tegenstander van ben - heeft inderdaad mijn kleur. Maar de fractie staat in grote lijnen wel achter me. Bij stem mingen zullen we in ieder geval verdeeldheid proberen te voor komen". Hans de Boer (CDA): Hans de Boer is min of meer toevallig vorig jaar tot voorzitter gebom bardeerd van de herstructureringscommissie amateurvoetbal van de KNVB en vanuit die gezichtshoek heeft hij een aardige kijk gekregen op de organisatie in de Voetbalbond en de mogelijkheden. Een commissie die in de loop van dit jaar zo goed als zeker een definitieve splitsing zal adviseren tussen amateur- en betaald voetbal (een nieuwe profliga naar Italiaans model), maar daar wil de CDA-man liever niet op ingaan. 'Laat ik voorop stellen, dat ik niet bang ben om dingen aan te pakken, die erg populair zijn zoals voetbal. In principe ben ik inderdaad voorstander van subsidie aan het betaald voetbal. Het is een vorm van cultuur en ik wil geen onderscheid maken met muziek en toneel. Goed beroepstoneel heeft een stimulerende werking op het amateurtoneel en dat geldt voor voetbal ook. Zonder goede prestaties aan de top zou de KNVB nu geen miljoen leden hebben. Goed, ik zou dus eventueel voorstander van subsidie zijn. mits. Ja en dan kom ik met een hele serie voorwaarden. Dat transfersysteem of zoals dat tegenwoordig heet, vergoedingensysteem moet zo spoedig mogelijk op de helling. De Stuurgroep en de staatssecretaris zijn daar veel te vaag Het premiestelsel zou ik ook op zijn minst ter discussie willen stellen. Premies voor punten werken spelverruwing in de hand, maken van het betaald voetbal nog meer oorlog. Er moet snel een sociaal plan komen en dan niet alleen voor de uitge speelde voetballers, maar ook voor een jongen, die na één jaar al niet meer in aanmerking komt voor een contract, omdat hij niet tegen zoveel publiciteit kan en een onuitstaanbare kwal is geworden. En al volgend jaar zou het uitgesloten moeten zijn dat één speler 100.000 gulden verdient en een andere in hetzelfde elftal het minimumloon. Kijk als aan al dit soort zaken wordt voldaan, dan ben ik best bereid om over blijvende subsidiëring van betaald voetbal te praten. Dan zijn al die andere punten voor mij bijzaak. Als er dan een goed controle-apparaat is, dat inzage heeft in de geopende boeken van de clubs, dan zal het mij een zorg zijn hoeveel betaalde spelers er rondlopen en hoe het geld wordt verdeeld. Spelen op zaterdag zou ik uiteraard wel op prijs stellen. Niet alleen vanwege het karakter van de zondag, maar de argumenten van de Stuurgroep, steunend op het marketingrapport, lijken me ook erg sterk. Nee, net eindoordeel over die PvdA-motie wil ik liever nóg even voor me houden en eerst het nieuwe overleg met de staatssecretaris afwachten" 8® Hans de Boer Joop Worrell, dei samen met Siepi Langedijk-De Jong, het stand punt van de Partij v/d Arbeid over sport in de kamer naar bui ten brengt: "Onzin van die men sen van sociale zaken, dat het zo lastig is om een cao voor voetballers op te stellen. Dat is politiek. Het is toch logisch, dat deze regering er niets voor voelt om een maximum-salaris in een bedrijfstak in te voeren". Joop Worrell Joop Worrell (PvdA): Volgens Joop Worrell (PvdA) komt de staatssecretaris op de manier waarop hij nu bezig is, pas over vier jaar toe aan het stellen van echte voorwaarden. En dat kan natuurlijk niet. Je kunt niet nu geld geven en voorwaarde op termijn stellen. Laten we de zaken alsjeblieft scherp stellen, wij hoeven niet zo nodig, de KNVB vraagt om geld voor het betaald voetbal. Ik ben het met de staatssecretaris eens als hij stelt dat het betaald voetbal een maatschappelijk gegeven is en ik geloof ook niet dat we aan blij vende subsidie kunnen ontkomen. Maar die bijdrage zal dan wel moeten worden afgewogen tegen de achtergrond van het totale welzijnsbeleid. Als kamerlid weiger ik daarbij af te gaan op kijkcijfers of getallen. Een toneelgroep, die minder toeschouwers trekt, hoeft niet per definitie minder geld te krijgen. Persoonlijk zou ik als eerste aanzet veel liever een goed rapport topsport hebben gezien. Nu staat de kamer voor de moeilijke keus om onmiddel lijk een bedrijfstak in nood te helpen, dan wel te wachten op een integ raal welzijnspakket. In principe zijn wij voorstander van subsidie, maar dan zal de KWB zich wel moeten schikken naar onze wensen. Als een speeltuinvereniging duizend gulden krijgt van het rijk moet zij wel voldoen aan de wettelijke regels en bepalingen. Al vele jaren klagen wij bij de behandeling van de CRM-begroting over de mensonterende wantoestanden in het betaald voetbal. Maar nu kunnen we er iets aan doen, omdat er om subsidie wordt gevraagd. Simpel, zo lang er geen volledige openheid komt, voor wat betreft de finan ciële huihouding van de clubs, zo lang er geen cao is, zo lang er zelfs nog geen begin is gemaakt van iets dat lijkt op een betere maatschappe lijke en medische begeleiding en zolang er niet onmiddewlijk wordt begonnen aan de afbouw van het transfersysteem valt er met ons niet te praten over subsidie. Bovenstaande punten vormen ook de rode draad in de motie, die de PvdA reeds in stemming zal brengen bij het debat over "Gezondmaking van het betaald voetbal". Natuurlijk is de afbouw van dat transfersysteem een moeilijke zaak. maar wat mij betreft mag Nederland in Europa best vooroplopen. Trouwens Frankrijk en Portugal zijn ons al voorgegaan. Er zal kort samengevat een mentaliteitsverandering tot stand moeten worden gebracht in het betaald voetbal. Zo niet. dan zal de overheid keihard nee moeten zeggen, al gaat het in theorie om een niet eens zo groot bedrag".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25