P/Leiden heeft landstitel binnen bereik Menken5Morgen beginnen met bouw sportpaleis Vrlf Didi Thuran maakt indruk in de 'Giro' Play-off finale gestart met zege op Punch VRIJDAG 12 MEI 1978 SPORT PAGINA 21 LEIDEN - Overal zaten ze. Ben gelend op de ballustrades, op het speelveld, zelfs tussen de spelers. De Groenoordhallen bleken gisteravond ook al te klein voor het inmiddels tot bijna 5500 man uitgegroeide Leidse basketballegioen. Schreeuwend, juichend en zingend, maar gisteren voor al ook sportief. Applaus voor de soms wervelende acties van de Delftse Amerikaan Rudy Jackson, geen schermutselin gen met de talrijke niet min der luidruchtige Delftse sup porters, geen rotzooi op het speelveld. Een bijna voor beeldig publiek. Jan Bertelingvoorzitter van de Nederlandse Basketball Bond, zag zijn ideeën over hoe de play-offs zouden moeten verlopen bevestigd. De en thousiaste bondsvoorzitter "Dit is het helemaal. Zo moe ten de play-offs gespeeld wor den, een zaal met meer dan 5000 toeschouwers, sfeer en spanning. Dit is het allerbeste wat we kunnen hebben. Het is alleen jammer voor het Leidse publiek dat een eventuele be slissingswedstrijd in Rotter dam gespeeld moet worden. Leiden heeft recht op een thuiswedstrijd. Dat is ook on derdeel van het systeem van de play-offs. Niet alleen da t de nummers drie en vier, zoals nu, het kampioenschap uit maken, maar ook dat, op grond van de eindrangschik king in de normale competi tie, bepaald wordt wie er met een thuiswedstrijd start. Wij hebben daarom ook niet graag toestemming gegeven voor het verplaatsen van de wedstrijd naar Ahoy', maar de Groenoordhal is niet vrij. Jammer" De overweldigende belangstel ling voorde Leidse basketbal finalist roept vragen op voor het volgend seizoen. Dit jaar onderschatte men bij de bas ketbalclub de kracht en het karakter van de eigen spelers. Op meer dan het behalen van de eindronde om het Neder lands kampioenschap werd niet gerekend Niemand re kende ook met de huidige toe schouwersaantallen. De VijJ Meihal werd gedurende het seizoen (2600 toeschouwers te gen Falcon Den Bosch) te klein de. Groenoordhallen konden de fans ook maar nauwelijks herbergen. Ton Menken wist wel raad: "Ik wil morgen beginnen met de bouw van een sportpaleis. Daar moet dan e datie worden geschapen voor 6 tot 7000 toeschouwers,en na tuurlijk niet alleen voor bas ketbal. De gesprekken zijn weer op gang gekomenvooral doordat nu Parker zich de laatste twee weken zo heeft la ten gelden. Wethouder Van Aken heeft wel ideeën, ik heb ideeën en de club heeft voor stellen. De play-off wedstrij den hebben de noodzaak van een snel besluit nog eens aan getoond. Want zo kan Leiden volgend jaar toch geen Euro pa Cup gaan spelen? Het recht om het komende sei zoen in Europees verband ui\ te komen heeft P/Leiden al verworven door het bereiken van de finale-ronde. Bij een kampioenschap mag de ploeg van Henny Blom inschrijven voor het EC-1 toernooi, anders moet er, middels een wed strijd tegen bekerhouder VAK Stars, gestreden worden om een plaats in EC-2. Gezien de krachtsverschillen tussen Leiden en zijn naar de eredi visie gepromoveerde stadge noot is dat slechts een formali teit. De vraag is echter of Lei den, en dan meer specifiek coach en sponsor, wel Euro pees basketbal willen spelen Dan blijkt opeens dat er voor Pi Leiden niet zoveel aantrekke lijke kanten aan het Europese avontuur kleven. Bockweg. directeur van de sponsor, be vestigde gisteravond het al eerder door Henny Blom in genomen standpunt: "Zonder Plaat en Lende speel ik niet Het is namelijk zo dat niet het internationale recht uit maakt wie er Nederlanden zijn of niet, maar de basket- balfederatie FIBA. Die erkent Plaat en Lende, net zo min als Franken (NND) niet als Ne derlanders. De FIBA be schouwt hen als Amerikanen, die dan wel weer aan de Eu ropa Cup mogen deelnemen. Mits hun aantal maar beperkt blijft tot twee stuks. Nou. Plaat is de motor van ons team. Straks komt Lende er bij. Je bouwt je ploeg op rond een aantal spelers. Wat heeft het voor zin om dan in de Eu ropa Cup te gaan spelen zon der die bepaalde spelers? En dat er dan ook nog grote problemen zijn met de ac commodatie voor de thuis wedstrijden is van later zorg We kunnen op deze manier natuurlijk niet in de Groenoordhal blijven spelen. Je hebt een record-aantal toe schouwers, een record-recette en toch moet er geld bij. Geen enkele club kan zich dat ver oorloven, gesponsord of niet Ik schat dat de wedstrijd te gen Punch ons 35 mille heeft gekost. Dat halen we er niet uit". HANS JACOBS :r;x LEIDEN - Het wonder lijkt zich nu toch te gaan voltrekken. Voor het eerst in de 20-jarige historie van Parker Leiden heeft de ploeg de landstitel binnen handbereik. Eén over winning nog scheidt het team van Henny Blom van het kampioenschap. Winst morgenavond in Delft is vol doende om de grote basketbalbokaal voor één jaar in het bezit te brengen van de jubilerende Leidse eredivisionist. Gisteravond legde Leiden in de uitverkochte Groenoord hal de basis voor het binnenhalen van de titel door aartsri vaal Tripper Jeans Punch met 95-85 duidelijk terug te wijzen, in de eerste wedstrijd uit de finale-ronde van de play-offs. Als het inderdaad zover komt zal bondsvoorzitter Berteling een zeer gehavende Leiden aanvoer der Harry Kip op zijn weg tegen komen. De record-international had reeds een fraai blauw oog op gelopen in de strijd met NND en gisteren kwamen daar nog een fiks aantal beschadigingen bij. In een reboundgevecht met de Delftse Amerikaan Jackson kreeg Kip een tweede blauw oog, plus een diepe snee onder zijn lin keroog. Kip moest voor enige tijd het strijdperk verlaten, maar was nauwelijks een minuut later te rug in de 'arena' of hij brak na een botsing met Geerten Rijks zijn neus. Met een bijna geroutineerd gebaar zette Harry Kip zelf de za ken weer recht, het was namelijk niet de eerste keer dat de Twent zijn neus brak. Kip was in de stampvolle hal degene die de zin uit het kampioenslied 'Vechten tot het einde' een bijzondere in houd gaf. Begrijpelijk dat er voor Harry Kip, de ovationale toejuichingen van de duizenden op de tribunes ten spijt, slechts een bescheiden rol was weggelegd. Dat bracht Lei den vooral aan het begin van de •wedstrijd in moeilijkheden om dat bij Punch Rudy Jackson nog eens nadrukkelijk zijn verleden als prof bij de New York Knicks ten toonspreidde. Corset Jackson heerste onder de borden, waar de in een corset geregen Bar- tolome maar weinig kon uitrich ten zonderde steun van Kip. Jack son had bovendien een wel bijzon der goede hand van scoren. Aan Leidse kant stond daar maar bit ter weinig tegenover. Zowel Ar thur Collins als Mitchell Plaat kenden een zwakke start, terwijl Sid Bruinsma geen moment aan vallend zijn vorm van de thuis wedstrijd tegen NND kon benade ren. De Friese Amerikaan wierp zich wel op als een bekwaam zaak waarnemer onder de baskets voor pechvogel Kip. Zeventien re bounds vormden het hoofdbe- standeel van Sid's bijdrage aan de wedstrijd Het was ook de veel bijval oog stende Jackson die Punch tot driemaal toe aan een voorsprong hielp. In de eerste minuten (2-6) en later, nadat Arthur Collins ge lijk had gemaakt, weer: 10-13. Het duurde even voordat Leiden rea geerde. Roy Leysner, bezig aan een schitterend slothoofdstuk van zijn carrière, zette de knoei ende ploeg op het rechte spoor en onderving het verlies van Kip Twee briljante afstandtreffers van Leysner prikkelden de Delft se zone-verdediging (22-20), waar uit Jackson nog eenmaal vernieti gend terugkwam. Toen achtte Henny Blom de tijd rijp voor een tempo-versnelling. De wedstrijd kreeg toen zijn bekoring en werd opeens meer dan een schutter- sfestijn voor de heren Collins en Jackson. Punch kwam onder he vige druk, het homogene Leiden rondde de aanvallen plots wel af (Collins, Plaat) en het publiek (Blom: "Mijn zesde speler") werd bijna hysterisch. In dat klimaat waren de Delftenaren een willige prooi: 35-36, 47-36, rust: 47-38. Mitchell Plaat is dankzij het blok van Kip (15) en Bruinsma vrijgekomen van zijn verdediger Jan Sikking we eerst gelijkwaardig waren Het vertrouwen in het eigen schotvermogen, zo sterk tegen Den Bosch, was verdwenen. Je kon het zien aan Taylor die op be langrijke momenten toch niet de beheersing kon opbrengen even te wachten, en aan Woudstra die duidelijk aangegrepen is door alle negatieve publiciteit over zijn contract met Leiden en een overeenkomst met Den Bosch. Ik wil daarover nu niets zeggen, maar ik vind het natrappen wat Den Bosch doet. Ze hebben verlo ren en proberen ons toch te vloe ren door Woudstra onder druk te zetten. Direct al na de hervatting ver grootte Leiden de voorsprong (55-42), waarna het spel eigenlijk dood viel. Het werd allemaal wat rommelig met een beukende, zichzelf slecht beheersende en weer op de (uitstekende fluiten de) scheidsrechters Van der Wil lige en Van Dishoeck kanke rende Toon van Helfteren (hij kreeg twee technische fouten) als opvallendste exponent. Leiden had veel fouten nodig om het aan dringende Punch op afstand te houden, maar toen het nog even gevaarlijk werd (Jackson bracht het verschil met een fraaie dunk terug tot 5 punten: 64-59) was een tweede tempo-versnelling vol doende om Punch te stoppen. Jackson wilde opnieuw dunken, maar de bal spatte op de ring. De hoog opspringende Collins greep het leder en sprintte naar de Delftse basket. Keihard deed hij wat Jackson zo graag had gedaan de 'dunk' van Collins zette Lei den op 75-63. Het scoutingsrapport van Leiden ziet er als volgt uit: Collins 38 punten (schot 14 raak uit 33 pogingen is 42 percent), vrije worpen 10 uit 10. rebounds 9; Plaat 25 pnt (9 uit 17,53 pet), vr. w. 7 uit 9. reb. 9; Bartolome 12 pnt (5 uit 12,42 pct)vr. w. 2 uit 3, reb. 16; Kip 8 pnt (4 uit 6,67 pet), vr. w. 0 uit 2, reb. 7Leysner 8 pnt (3 uit 7,43 pet), vr. w. 2 uit 2, reb. 2; Bruinsma 4 pnt (2 uit 8), reb. 17. Totaalschot 45 pereent (Punch 46 pet), rebounds 60 (Punch 36), balverlies 18 (Punch 12). Scores Punch: Jackson 33, Taylor 18, Van Helfteren 14, Sikking 10, Woudstra 6 (1 uit 9), Rijks 4. Toeschouwers: 5500. De junioren van Leiden klopten Lei derdorp, dat drie steunpilaren met 67-64 r i 35-33 ruststand. Champagne Af en toe bleven er nog wel leuke acties over, maar het was duide lijk dat Punch zich bij de onver mijdelijke nederlaag had neerge legd. Bartolome dunkte ook, na dat Leiden zijn aanval tot de laat ste seconde had uitgespeeld (83-71). Harry Kip liep in de 18de minuut tegen zijn vijfde fout op. Even later werd hij naar de kant gevolgd door Van Helfteren en Sikking. Het leverde Leysner zijn eerste vrije worpen van dit sei zoen (39 wedstrijden) op. Hij ver zilverde beide en bepaalde daar mee de eindstand van de harde, weinig spectaculaire of echt span nende eerste finalestrijd op 95-85. Een uitslag die vertrouwen geeft voor de return, temeer daar Lei den zijn beste wedstrijden tegen Punch dit seizoen in Delft heeft gespeeld. Leysner. Het karwei kan nu geklaard worden, de titel is voor de helft binnen. Manager Frans van Egmond heeft de cham pagne alvast besteld. HANS JACOBS Arthur Collins z i schot. Leysner kijkt i PISTOLA - Dietrich Thurau heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De 23-jarige Westduitser legde de tijdrit over 25 kilometer tussen Larciano en Pistoia af in 31 minu ten en 25 seconden. De indrukwekkende rit van „Didi" was niet voldoende om de leiding van het algemeen klassement over te nemen van de Belg Johan de Muynck. Tweede in de tijdrit werd Fran cesco Moser in 31,35, en Knud Knudsen werd derde in 31.38. Met deze etappe-overwinning klimt Thurau op van de vijfde plaats naar de tweede in het klas sement, met acht seconden ach terstand op de Muynck. In de Ronde van Spanje heeft de Spanjaard Vicente Belda gisterec de zestiende etappe van de Ronde van Spanje, een rit over 208 kilometer van Miranda de Ebro maar Ampuero, gewonnen Hij maakte een tijd van 6 uur, 49 minuten en 21 seconden. De Ita liaan Giuseppe Passuello werd tweede en de Belg Willy Spran- gers derde. De Fransman Ber nard Hinault behield de leiding in het algemeen klassement. Olympia's Ronde Van de 16 ploegen die van 17 t/m 25 mei zullen deelnemen aan de 27ste Olympia's Ronde door Ne derland zijn er zes afkomstig uit het buitenland. Vergeleken met vorig jaar, toen er slechts drie buitenlandse tearns aan de start verschenen, heeft de belangrijk ste etappe-wedstrijd voor ama teurs in Nederland dus een inter- nationaler karakter gekregen Van de drie formaties van vorig jaar is België afgevallen. De Sov jet-Unie en Tsjechoslowakije zijn daarentegen weer present. Bo vendien komen er renners uit Polen, Italië, Denemarken en Canada. De organisatoren hebben gezien de hoge kosten lang geaarzeld of zij het internationale karakter van Olympia's Ronde zouden hand haven. Na injern beraad is echter besloten dat Olympia's Ronde dit jaar nog een internationaal ka rakter zal hebben. Ten aanzien van volgend jaar is echter nog niets besloten. Ton Kamphues naar België? LEIDEN - Er is belangstelling van Belgische zijde voor Ton Kam phues. De Leidse semi-prof voet baller werd in de afgelopen week benaderd door voetbal-makelaar Bekeffy. Welke club interesse zou hebben is niet bekend. De voetballer "Ik heb bij FC Am sterdam nog een contract voor één jaar en dat is de reden, waar om ikzelf het helemaal niet zie zit ten dat ik wegkan" Slag In hun praatje na afloop waren de coaches Wallaart en Blom een stemmig: Leiden had in de laatste vier minuten van de eerste helft zijn slag geslagen. Blom: "De voorsprong hoefden we alleen nog maar te verdedigen". Han Wallaart: "Wij misten de mogelijk heden om terug te komen nadat 70/US Z£LfS££ $/ü£P/£S7£ A/U WE/l/ETEM, /S ÜE ME/Er W/M mederlamo- (/EST- DU/TSIAMD 'M CE TROUWE omgekeerde COPE MM CE WAAR/N ÓE&euW Be /V/ETS A//£C/W$ TUP PUS OM '\S EEMS MAAR ootma JOMANM SE BAST/AM fCRÜFE EEM 6EIE a£/et/sTe* mpe7/cec/6T ME- 44-4, V e6NS "MERREREM"] 7,/- BEE/PEM TE MUREM MM OE AMPERE MA/I/E F/MA/E AREERT/m/RAM //VPERPAPD /GAMf PC P/AC& VAM El /CROA7RTO U/F MEMP/?//C-/PO-AME/)6PAD DB SEMSAF/E TEMP/7 7ZAEEA/00/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21