De eerste oorlogsdagen, mijnen voor Rotterdam Voorlopig tram over Schiphollijn? Geen opheffing wapenembargo tegen Turkije De CloeAanleg traject naar Leiden niet uitstellen VRIJDAG 12 MEI 1978 PAGINA 17 Nederland Nederland verloor in de laatste oorlog 525 koopvaardij schepen, van bijna bijn 1,7 miljoen bruto ton. Een tonnage-omvang die door slechts drie landen werd „overtroffen": het Verenigd Koninkrijk met 3.194 schepen (12,5 miljoen ton), de Verenigde Staten met 866 sche pen (4 miljoen ton) en Noorwegen met 510 schepen (2 miljoen ton). Groot is het aantal zeelieden dat in de door onze koopvaardijvloot geleverde strijd is omgekomen niet minder dan 3.310 opvarenden (van wie 1.396 buitenlanders) verloren het leven. Het grootste deel van de Nederlandse vloot ging ten onder door onderzee- boot-aanvallen (154 schepen van 761.000 ton)., Vliegtuigen zorgden voor een verlies van 67 schepen; nautische ongevallen voor een vermindering van 46 stuks; mijnen lieten 39 schepen zinken. Door andere oorzaken (vooral zelf tot zinken brengen) moesten 105 schepen worden afgeschre ven. Het aantal Nederlandse schepen dat gedurende de oorlog onder Duitse en Japanse vlag voer en dat ten onder ging, bedroeg 104. Overigens waren talloze Nederlandse schepen al voor de 10c mei 1940 verloren gegaan. Nederland was dan wel neutraal gebleven na de Duitse oorlogsverklaring aan de geallieerden van 3 september 1939: onderzee boten en vooral mijnen hebben in de acht maanden die aan 10 mei 1940 vooraf gingen, toen al flink huisgehouden onder onze vloot. Het eerste vaderlandse schip dat slachtoffer werd, was de Mark van de Mij. Hout vaart, die op 9 september '39 bij de Duitse Bocht op een mijn liep. Het schip zonk; de bemanning werd gered. Dat verloren gaan van de Mark is een van de feiten uit het boeiende stuk „De Nederlandse koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog", waar van Prinses onlangs vanochtend in Amsterdam het eerste exemplaar ontving. Dit door De Boer Maritiem in Bussum uitgegeven historische boek is geschreven door L. L. von Munching (wetenschappelijk mede werker van het Bureau Maritieme Historie in Den Haag), bijgaand bijgaan artikel de gang van zaken in en rond Rotterdam, in die eerste dagen van de oorlog; dagen die beslissend waren voor het verlies Tegelijk met het overschrijden van onze oostelijke grenzen lie ten de Duitse toepen magneti sche mijnen vallen voor de mond van de Nieuwe Waterweg: in de vroege ochtenduren van vrijdag 10 mei 1940. De Rotterdamse ha ven en de schepen die er lagen te laden en te lossen, werden lam gelegd. De mijnen waren door en kele niet in verband vliegende, van hakenkruizen voorziene drij vervliegtuigen op slechts 50 me ter boven het water losgelaten, aan parachutes. En ook in het westen waren onze luchtafweerbatterijen door het snelle verloop van de operatie overrompeld: er konden slechts enkele schoten worden afge vuurd. Intussen was wel snel de plaats van de uitgeworpen mij nen vastgesteld (twee explodeer den er zonder aanwijsbare oor zaak na zo'n twee uur); daaruit bleek dat het scheepvaartverkeer nog zonder veel risico kon door gaan. De Nederlandse marine had geen uitrusting om magnetische mij nen te ruimen; pas de volgende dag slaagden twee Britse mijnen vegers er in om de twee in de ,.lich- tenlijn" terecht gekomen mijnen weg te halen Op de 13e mei werden tussen Vlaardingen en Rotterdam op nieuw mijnen geworpen, die laat in de namiddag van diezelfde dag door dezelfde Engelse schepen werden geveegd. Maar bij terug keer in Hoek van Holland werden er achter hen wederom enkele af geworpen. Uit meldingen viel op te maken dat de scheepvaart het minste risico zou lopen als men krap langs de kribben Haven Terug naar die eerste oorlogsdag, waarin in de vroege ochtend ook voor de Rotterdamse haven de toestand uitermate ernstig was Het vliegveld Waalhaven was al heel snel bezet, net als grote delen van de zuidelijke stadswijken Ka- tendrecht, Feijenoord, Charlois en het Noordereiland. Het gevolg ervan was dat de havens op de linker rivieroever binnen vijande lijk gebied waren komen te lig gen en dat Nieuwe Nieuwe Water- Als gevolg van de gevechten rond de Rotterdamse haven raakten drie HAL-schepen aan de Wilhelminakade in brand. Op deze (op 11 mei 1940 genomen) foto ziet men geheel links de brandende Statendam en daarvoor de Boschdyk (die beide verloren gingen)- de Veendam werd slechts licht beschadigd. weg door vuur van de Duitsers kon worden bestreken. Niettemin was het van groot be lang de ook in Rotterdam nog aan wezige schepen te laten vertrek ken. Maar omdat de Maasstad ech ter onmiddellijk tot het directe oorlogsterrein behoorde en de Nieuwe Waterweg met mijnen lag, is er ondanks de pogingen van de Britse mijnenvegers vrij wel geen enkel schip meer ontko- Door Bram Oosterwijk Toch is er nog wel het een en an der geprobeerd, maar helaas zon der veel succes. Zo gaf een van de directeuren van de Holland Ame rika Lijn - die na de eerste luch taanvallen Waalschepen Waalj- schepen die in de Lekhaven la gen - zoals de Orestes, Jonge Wil lem en Irene (ook van de KNSM) - bleven waar ze waren. De kleine Engelse vrachtvaarder Roek vertrok in de loop van de dag vanuit de Merwehaven; met aan boord een aantal vluchtelin gen. Na twintig minuten echter al liep het schip op een magnetische mijn en het kon nog net op de zuidoever worden gezet. De opva renden er in erin De Hoek te berei ken, vanwaar ze met de Engelse torpedobootjager Mohawk kon den vluchten. Bij de Rotterdam- sche Lloyd heeft het plan nog be staan om het opgelegde passa giersschip Baloeran (17.000 ton) naar zee te zenden, maar mijnen gevaar en de geringe bereidheid van het personeel verhinderden het. In de avond van de tiende mei passeerde het Engelse stoom schip Malines (komende vanuit de IJsselhaven) veilig de Water- wegpieren. In de IJsselhaven lag ook de St. Denis van dezelfde re derij. maar de gezagvoerder daar- Tot de passagiersschepen die in mei 40 in Duitse handen vielen, behoorde de Baloeran van de Rotlerdamsche Lloyd. Het schip voer als Strassburg aanvankelijk als hospitaalschipmaar werd in 1943 werd het transportschip van durfde het risico niet aan; hij bracht zijn schip in de haven tot zinken. Van de andere Engelse koopvaar dijschepen in Rotterdam koos de Acclivity in de ochtend van 11 mei nog zee en in de namiddag verliet de Dotterel als laatste koopvaardijschip de Nieuwe Wa terweg. Deze Dotterel zette zelfs nog koers naar Amsterdam, waar het schip 90 Franse en 350 En gelse vluchtelingen aan boord nam en hen naar Engeland bracht. Na Dottoerei Dottortel hebben alleen nog enkele oorlogs schepen vanuit de Waterweg naar Engeland kunnen vertrekken. Mis ging het met het Stoomloods- vaartuig 19, dat om half vijf in de ochtend van de 1 le mei vanuit de Lekhaven wegvoer; de lading be stond uit goud van de Nederland- sche Bank (waarde 22 miljoen gul den), dat met behulp van Britse genietroepen aan boord was ge bracht. Even buiten de Waterweg zou dit goud worden overgege ven aan twee Britse jagers, maar het loodsvaartuig zonk nadat het bij Vlaardingen op een mijn was gelopen. De commendant van de Engelse troepen cn de kapitein van het schip verloren daarbij te- In de haven zelf was de Staten dam van de Holland Amerika Lijn tijdens de gevechten van de 1 le mei in brand geraakt. De Duit sers hadden namelijk enkele mi trailleurposten aan boord gezet, die door aan de andere kant van de Maas liggende Nederlandse mariniers en andere soldaten wer den beschoten. De brandweer kon niet bij het schip komen en de Statendam brandde volledig uit. Hetzelfde lot onderging de ook aan de Wilhelminakade afge meerde Boschdyk. Dooreen won der liep de dichtbij liggende Veen- ADVERTENTIE s# Zo'n schitterende kleurenfoto van uw kind, wat kost dat? Bij Pixyfoto: 1 koperen cent! Ja, u leest 't goed. Voor zo'n schitterende Pixyfoto in briljante kleuren, op groot formaat (ruim 10x15 cm!), kant en klaar, betaalt u zegge en schrijve één koperen cent! Hoe gaat dat? U komt met uw kind (van 4 weken tot 14 jaar) naar de Pixyfoto- studio van Vroom Dreesmann, binnen een week na vandaag. Dan worden er, zoals altijd bij Pixyfoto, een aantal opnames ge maakt van uw kleine. Een en de foto's I kiest er één uit. Daar betaalt u dan slechts één koperen cent voor. En dat is alles. Natuurlijk mag u meerdere foto's nemen. Die kosten per stuk de normale prijs ,5.45. Maar u bent dat geenszins verplicht. En niemand wordt er boos om als u maar één foto neemt voor die ene koperen cent Is dat een fijn aanbod of niet! 01 s\ecX b <uldvo AMSTERDAM (ANP) - Mi nister Tuynman van ver keer en waterstaat wil, dat opnieuw wordt bekeken, of het traject Minervalaan (Amsterdam-zuid) en Schiphol in december in gebruik kan worden ge nomen. Dit deelde de Am sterdamse wethouder drs. C. de Cloe van publieke werken gisteravond mee tijdens het raadsdebat over het eindpunt van de Schiphollijn in de hoofd stad. „Nederlanders in Argentinië beschermen" DEN HAAG (ANP) - PvdA en PPR willen dat de regering extra vei ligheidsmaatregelen neemt ter bescherming van Nederlanders die ter gelegenheid van de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië zijn. In schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw wijzen de PPR- kamerleden Waltmans en Bec kers en dc PvdA'er Voogd er op dat de Argentijnse autoriteiten een bomaanslag in het perscen trum niet heeft kunnen voorko- "Gelet op de ongunstige overstap- situatie in Amsterdam-zuid tus sen de trein en de tramlijn 11, zal het traject Amsterdam-zuid- Schiphol van de Schiphollijn slechts een beperkt nut kunnen afwerpen. In verband hiermee stel ik u voor een werkgroep ad hoc in te stellen die tot taak zal krijgen te onderzoeken of een doorgaande tramexploitatie naar Schiphol mogelijk is, gedurende de periode dat Schiphol nog niet met het landelijk spoorwegnet is verbonden". De minister schrijft dit in een dins dag aan B en W van Amsterdam gestuurde brief. Minister Tuynman wil, dat behalve het rijk ook Amsterdam en de Neder landse Spoorwegen in de werk groep zitting nemen. Wethouder De Cloe liet weten, dat Amsterdam geen uitstel van de ingebruikneming van het tracé Schiphol-Minervalaan wil. De Cloe zei afwijzend te staan tegen over deelname van de hoofdstad aan de door de minister voorge stelde ad hoc-werkgroep. De Amsterdamse gemeenteraad nam met algemene stemmen een motie aan, waarin een eindpunt van de Schiphollijn bij het Rijksmuseum wordt afgewezen. De raad sprak zich via een tweede motie uit voor een metroverbin ding tussen het voorlopig eindpunt in Amsterdam-zuid en het Amstelstation. Het voorlopig eindpunt zou bij de RAI moeten liggen. Tegen de laatste motie stemden PPR, PSP en drie leden van dc PvdA-fractie. Zij lieten in een alleen door hen gesteunde motie weten tegen een metrover binding te zijn. Volgens wethouder Dc Cloe wil het dam slechts lichte schade op; dit schip bleef behouden. Een dag eerder was het in de Rijnhaven liggende HAL-schip Dinteldyk (vermoedelijk door brandbom men) geraakt. Men heeft het ruim langzaam met water laten vollo pen. waardoor de brand werd ge blust en de schade tot het voor schip beperkt bleef. Toch moet die schadevrij groot zijn geweest, want de Duitsers hebben het schip nooit gebruikt; op 23 sep tember 1944 hebben ze de Dintel dyk als blokschip in de Nieuwe Waterweg tot zinken gebracht. Tenslotte werd op 12 mei de Prin ses Juliana van de Stoomvaart maatschappij Zeeland (dat de dag ervoor met voor I Jmuiden be stemde militairen uit Vlissingen was vertrokken) op zes mijl uit de kust door Duitse vliegtuigen aan gevallen en beschadigd. Het lukte een bewakingsvaartuig de militairen over te nemen en hen in De Hoek aan land te zetten Twee sleepboten zetten de Prin ses Juliana later ten noorden van de Noorderpier op het strand. De logger Sch. 25 heeft nog pogingen gedaan om het schip te lossen, maar door de hoge deining en het voortdurende luchtalarm lukte dat toch niet. Ook het plan om het schip vlot te trekken kon niet doorgaan: het personeel van een bergingsmaatschappij weigerde uit te varen. De Prinses Juliana is na enige tijd doormidden gebro ken en daarna als doelschijf ge bruikt voor op De Beer (Rozen burg) opgestelde Duitse kustbat- terijen ADVERTENTIE Fijn dat Den Haagen Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. Wereldhaven Madurodam: 'n belevenis voor uw kleine 'kapiteintjes' In Madurodam valt er voor het hele gezin ongelofelijk veel te zien. In de haven varen de schepen af en aan. 'n olietanker staat in brand, tremen snellen voorbij en op de kermis draaien de draaimolens Bovendien is het strand van Scheveningen vlakbij. Net als het gezellig centrum van Den Haag met al z'n winkels en warenhuizen. Maak er dus eens een feestelijk dagje van en kom naar Madurodam, Den Haag en Scheveningen. Doe dat met dagtocht 19van NS makkelijk en voordelig! /''tips voor een fijne dag uit "n Zaterdag 13 mei Scheveningen 13 u wedren naar zee, 22.30 u vuurwerk vanaf de Pier Beide Pinksterdagen: CONCOURS d'ÉLÉGANCE en flaneerparade op de Scheveningse Boulevard Elke donderdag: 9-21 u ANTIEKMARKT op het Lange Voorhout Inlichtingen: VVV, postbus 1973. Den Haag, tel. 070-546200. y en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. ministerie van verkeer en water staat niet langer praten over een spoorwegverbinding tussen Mi nervalaan en het Amstelstation. Dit maakt .een metroverbinding nodig, aldus de wethouder. Deze metrolijn zou bovendien kunnen worden doorgetrokken naar Am stelveen, aldus De Cloe. Hij zegde toe overleg te plegen over de ver plaatsing van het voorlopig eindpunt naar de RAI. Net als B en W bleek de raad una niem van mening dat zo spoedig mogelijk moet worden begonnen met de aanleg van de spoorlijn "om de west". Dit is de railver binding tussen Amsterdam-zuid en het Centraal Station op een al in de jaren dertig aangelegd talud in Amsterdam-west. De Cloe zei te betreuren dat minis ter Tuynman overweegt de aan leg van de spoorverbinding tus sen Schiphol en Leiden om fi nanciële redenen uit te stellen. Afzien van een eindpunt bij het Rijksmuseum is op zichzelf al een grote kostenbesparing, betoogde hij. De Cloe becijferde, dat een spoorlijn naar het Museumplein 430 miljoen gulden kost. De lijn "om de west" zou 110 miljoen vergen. Tijdens een werkbezoek aan Am sterdam woensdag zei minister Tuynman prioriteit te willen ge ven aan de spoorlijn in Am sterdam-west. Een eindpunt bij het Museumplein is nog wel in studie bij de ministeriele stuurgroep verkeersverbindin gen Amsterdam. Deze werkgroep moet binnen twee maanden met een rapport komen over alle ge plande railverbindingen in en om de hoofdstad. WASHINGTON (DPA) - De commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren met 8 tegen 4 stemmen uitgesproken voor voortzetting van het Amerikaanse wapenembargo tegen Turkije. Het embargo was in 1975 na de Turkse invasie op Cyprus ingesteld. President Carter had begin april aan het Congres gevraagd om opheffing van het embargo tegen de NAVO-bondgenoot. Hij heeft nu nul op het request gekregen Het Amerikaanse wapenembargo was ingesteld omdat Turkije bij de invasie op Cyprus had gebruik gemaakt van door de Ver enigde Staten geleverde wapens. Het Amerikaanse ministerie van Defensie had vorige week drin gend de opheffing van het embargo aanbevolen omdat het een verzwakking van de NAVO in het oostelijke deel van de Middel landse Zee vreesde. Turkije heeft meer dan eens gedreigd met het losser maken van de banden met het bondgenootschap, als de Amerikaanse wapcnleveranties zouden uitblijven. De commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaar digden had zich op 4 mei met 18 tegen 17 stemmen uitgesproken voor opheffing van het embargo. De Senaat is waarschijnlijk gezwicht onder druk van dc Griekse lobby in Washington Over de aandrang van de regering van president Carter om het embargo op te heffen, moet nu nog gestemd worden in de beide kamers van het Congres. Premier Bulcnt Ecevit van Turkije heeft gisteren gezegd dat zijn land zijn bijdrage aan de NAVO zou kunnen verminderen, als de Verenigde Staten het embargo zouden handhaven. "Als het embargo wordt opgeheven zal dit een bepaalde weerslag hebben op de inhoud van de militaire begroting. Zo niet, dan zal er een andere weerslag zijn", zei hy op een persconferentie. Volgens Ecevit zijn de Turkse economie en defensie ernstig in gevaar gebracht door het wapenembargo. Als het blijft bestaan, zei hij. zullen we in onze bijdrage niet zo vrijgevig zijn als in het verleden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17