Dorresteijn verkracht 'F abricius' met goedkope effecten en sluikreclame Delft schakelt Herzog gelijk met uithangbord "Studio voor sociale documentaires" Twijfelachtige heffing van b en w Films deze week VRIJDAG 12 MEI 1978 Je zou je afvragen of je werkelijk gek bent. Hoe ter wereld is het mogelij k dat een stelletje 'filmers' nog van een publiek kan verlangen dat het zo'n bijeengeraapt zooitje als 'Nacht zonder zegen' pruimt? Nog nooit het ik een gege ven zo zien verkrachten als Jan Dorresteijn doet met dit boek van Johan Fabricius, toch niet een van onze onver dienstelijkste auteurs. Wanneer je niet beter wist, zou je denken dat een of andere schizof- dit allemaal op papier heeft Maar Fabricius heeft het Johan Fabricius. bedacht en Dorresteijn heeft het verhaal, dat zich in Londen ten tijde van de Tweede Wereldoor log afspeelt, aangepast aan deze tijd. En dat is hem kennelijk teveel ge worden, want door de bomen is het bos niet meer te zien. Dorres teijn, voormalig meubelhande laar, is een fan van Hitchcock en Brian de Palma. Dus moest er ge griezeld worden. Nu dat griezelen bij Dorresteijn werkt even hard op de lachspieren als het 'grieze len' in de laatste Frankenstein- film met Marty Feldman. Het shock-effect tracht Dorresteijn te bereiken door krakende en om- hoogspringende planken, waar onder zojuist een lijk verborgen is. En dan de moord - per onge luk? - van de hoofdpersoon op zijn vriendin: als men nu nog on der de indruk moet komen van een enorme hoeveelheid toma- ten-ketchup die vijf minutenlang uit een wond sijpelt, dan vraag ik me werkelijk af wat voor gevoel voor subtiliteit de makers heb ben En het had allemaal zo mooi en tra gisch kunnen zijn. De hoofdper soon, Alfred, heeft tijdens een schermutseling zijn vrouw ge dood en moetdaarvooreen aantal jaren in de gevangenis slijten. Het is allemaal moeilijk voor hem te Geert Tijssens verwerken en eenmaal terug in de maatschappij, leeft hij als een wat stille, teruggetrokken, de pressieve man. Overigens moet gezegd v/orden dat Geert Tijs- 'Nacht zonder zegen'; regie: Jan Dorresteijn; hoofdrollen: Geert Tijssens, Ingrid de Vos, Femke Boersma en Helen Hedy; Studio; 16 jaar. sens deze rol zeer aannemelijk speelt. Tegen wil en dank wordt de man toch verliefd op een veel jonger meisje, maar durft de ver houding niet aan, bang als hij is, dat het weer uit de hand loopt. Uiteindelijk komen zij toch tot elkaar, met alle fatale gevolgen van dien. Op de achtergrond speelt dan nog de vergeefse ver liefdheid van de schoonzuster en hospita van de man (Femke Boersma), die even uitzichtloos is als het leven van Alfred. Een simpel, eenvoudig gegeven, dat met wat meer subtiliteit een heel mooie, serene film had kunnen worden. Op sommige momenten wordt die sfeer eventjes bereikt. Maar dit zeker niet dankzij de re gie. Slechts de acteurprestaties van Tijssens en Ingrid de Vos (als het meisje Gonnie) doen af en toe de hoop nog herleven. Maar die wordt steeds meer ondermijnd door de goedkope effecten, Een draak van een film, die boven dien verpest wordt door een overmatig uitstallen van reclame. Wanneer op een gegeven ogenblik een acteur in een auto mobiel stapt, waarop het merk van de bewuste wagen levens groot staat afgebeeld en de came ra blijft secondenlang op deze naam gericht, dan kun je alleen maar walgen van dit staaltje commercie. Evenals het inzoo men van de camera op tal van an dere merknamen. De muziek voor dit wanstaltige produkt is gemaakt door Rick. van der Linden. Niet onaardig, maar alweer zeer commercieel helaas uitgebracht onder de titel 'Night of doom'. r de het Dit buigen1 werken met goedkope effecten en het gehakketak van Dorres teijn met het gegeven, maken 'Nacht zonder zegen' tot een film waarop beslist geen zegen kan rusten. Als ik Johan Fabricius i ik i l het 4 dit onprodukt een potje gaan grie- Wens filmsymposium: UTRECHT (ANP) - Een wetenschappelijkw studie naar de moge lijkheid en wenselijkhied van de oprichting van een speciale studio voor de produktie van sociale documentaires in Neder land, naar het voorbeeld van de bekende Bela Balazs-studio in Hongarije. Dit is één van de belangrijkste aanbevelingen van de zestig deelnemers aan het eerste Nederlands-Hongaars filmsym-' posium over sociologische documentaires. Het werd van 2 tot 5 mei georganiseerd door het sociologisch instituut van de Rijksu niversiteit in Utrecht. Eén van de hoogtepunten van het filmsymposium was de verto ning van Nederlandse en Hongaarse documentaires over de soci ale positie van zigeuners in beide landen. Hierbij ondervond het programma van VARA-ombudsman Johan van Minnen bijzon dere erkenning. De Hongaarse delegatie van filmers, sociologen en filmsociologen was ook zeer onder de indruk van het VPRO-programma „De grote eetshow" van Ruud van Hemert. Pal Schiffer één van de meest vooraanstaande documentaristen van Hongarije, noemde het programma van Van Hemert: de be langrijkste vernieuwing voor Europese filmkunst op televisiege bied. Het symposium besloot met een discussie met vertegenwoordigers van het ministerie van CRM, waarbij als belangrijkste punt naar voren kwam: de wenselijkheid van de uitbreiding van contacten tussen filmers en sociologen binnen het kader van het Neder lands-Hongaars cultureel akkoord. DELFT (SP) - Het pad van Werner Herzog, de talentvolle Duitse regisseur, gaat in Delft niet over rozen. Na het stellige neen van het college van b en w over de plannen om voor de horrorfilm 'Nosferatu' enkele duizenden rat ten op enkele plaatsen door het stadsbeeld te laten hol len, vindt de Duits-Frans-Nederlandse filmploeg een reeks andere moeilijkheden op zijn weg. Bij de beweerde bekendheid van de Duitse regisseur stelt zij dat Her zog daarbij niet moet denken dat deuren zich daardoor gemakkelij ker voor hem openen. Nu dat blijkt ook wel want Delft heeft een NCRV ploeg voor een serie 'Laden maar' heel soepel ontvan gen en over precariorechten is zelfs niet gerept. Het meest heeft nog verbaasd, dat de gemeente Delft een reeks be dingen heeft gemaakt in een brief, die de makers van de film deze week pas heeft bereikt. Een novum is, waarschijnlijk zelfs in ternationaal, dat Delft vraagt om 16.500 precariorechten. Werner Herzog wordt hier aangeslagen op een wijze waarop een winke lier moet betalen voor een uit hangbord. Daar houdt het niet mee op, want ook voor het verplaatsen van een veertigtal objecten als verkeers borden is een gepeperde reke- 'ning ingediend, die in geen ver houding staat tot het bedrag dat bijvoorbeeld de makers van 'Sol daat van Oranje' hebben betaald voor een aanzienlijk groter aantal veranderingen in diverse steden. Misschien herinnert Delft zich wel de opnamen voor 'Betrayed' des tijds met Clark Gable. Vermoede lijk hebben de dollars toen ruim gerold en maakt zich nu ander maal de kleinsteedse koorts van sommigen meester dat een rijke oom Piet uit Hollywood maar eens diep in de beurs moet tasten. Burgemeester Oele zei in het voor overleg tegen de filmers dat zijn stad weinig belang had bij de film en de filmmakers blijkbaar meer bij Delft. Als er nu een groot hotel zou staan, voegde hij eraan toe, zou het nog wat anders zijn. Maar Delft is met zijn miljoen toeristen per jaar al dik tevreden stelde de burgemeester. Door Piet Ruivenkamp De wethouder, die in Delft de cultu rele zaken behartigt, mevrouw Kleijn, ziet het belang van 'Nosfe- ratu' voor Delft ook niet zo. Mis schien heeft ze ooit gehoopt Klaus Kinski met kazen onder zijn arm en een tulp in zijn haar over de markt te zien hollenmaar het script van de film voorziet daar niet in Herzorg wil exclusievere dingen stelt men van de zijde van de ge meente. Men is van die kant ook verstoord over de korte termijn waarop de filmers met hun plan nen kwamen. De filmproduktie stelt dat al op 10 februari over het maken van binnenopnamen met voorlichter De Boer werd gespro ken, de gemeente ontkent dat. Over de forse bankgarantie, die Delft heeft gevraagd van de film ploeg, stelt men dat er van het ge meentebestuur een verantwoor delijkheid over pu bliekseigen dom in bijvoorbeeld het stadhuis en het Prinsenhof wordt ge vraagd. Vooreen aantal reële kos ten moet worden betaald, vele an dere diensten worden belange loos aan Herzog en zijn medewer kers gegeven. Voor een aantal knelpunten is in middels overeenstemming be reikt, zo zal ook op de Koorn- markt gefilmt kunnen worden. Burgemeester Oele stelt dat als dc produktie van 'Nosferatu' proces- r Herzog - hier bij een aantal doodkisten, die in de film zullen worden gebruikt, heeft zich i wachte problemen gesteld gezien. matiger was voorbereid en Her- men, de problemen niet hadden medewerking te geven, di zog in een vroeger stadium con- hoeven rijzen, die nu zijn ont- binnen de mogelijkheden va tact met Delft zou hebben opgeno- staan. Hy is bereid de filmploeg Delft liggen. Blijvers "Looking for mr. Goodbar" - Een lerares van dove kinderen zoekt 's avonds haar toevlucht in bars om op zoek te gaan naar mannen, CAMERA, Leiden. "Pastorale 1943" - Het Neder lands verzet op het platteland. Lido 1, Leiden, Euro 2, Alphen. "Smokey and the bandit" - Humoristische avonturenfilm, Lido 2, Leiden. "Annie Hall" - Met Diane Ke- aton en Woody Allen, Lido 3, Leiden. "Vakantieperikelen met fu neste gevolgen" - Lachen met Louis de Funes. Weliswaar is de première van "The Choirboys", die al op 27 april had moeten draaien hiervoor uitgesteld, maar dat moet men er voor overhebben, Trianon, Leiden. "Close encounters of the third kind" - Science fiction, Euro 1, Alphen. "My name is nobody" - Spag- hettiwestem. Euro 4, Alphen. Nieuw in Alphen "The last remake of Beau Ge ste" - tamelijk komische situ aties met Marty Feldman, Euro Kindermatinee "Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn", Cameicl, Leiden. "Tom en Jerry", Lido 3, Leiden. "De fluit met de zes smurfen", Rex, Leiden. "De schat in het Zilvermeer", Euro 4, Alphen. Nachtfilms "Islands in the stream", Ca mera, Leiden. "Stewardessen-rapport", Rex, Leiden. "Close encounters of the third kind", Euro 1, Alphen. "De apenplaneet", Euro 2, Alp hen. "The streetfighter", Euro 3, Alphen. "Heet intermezzo", Euro 4, Alphen. Rex "Breed uit de koets in" een al ternatieve plaats om sex te be drijven? Film in Voorschoten "The spy who loved me", do. 8.00 uur, vr. 7.00 uur, za. 4.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 6.15 uur, ma. 4.00 en 8.00 uur, woe. 8.00 uur, Greenway, 12 jr. Kindermati nee: "Lekker op avontuur met Donald Duck enz.", za. 2.00, zo. 1.30 en 3.30 uur, ma. 2.00 en woe. 2.15 uur, Greenway. Haagse bioscopen APOLLO 1: "The choirboys", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. en ma. 2.15, 4.45, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "Easy rider", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr. en di. ook 2 uur. 16 jaar. "De redder en woe. 2.00 uur, zo. en 4.15 uur. AL. "Close encounters", AL. tjes", z ma. 2 ASTA: dag. 2 BIJOU: "Servante et mai- tresse", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. en ma. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: "Drie dagen van de condor", dag. 2.15,7 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CAMERA: "The spy who loved me", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. CINEAC: "Saturday night fe ver", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za., zo., ma. en woe. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. CORSO: "Pastorale 1943", dag. 2, 7 en 9.45 uur, zo. en ma. 1.30, 4.15, 7 en 9.45 uur. AL. DU MIDI: "Soldaat van Orarye", dag, 8.15 uur, zo. en ma. ook 4 uur. 12 jaar. EURO: "De tien geboden", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo., ma. en woe. 3.45 en 7.30 uur. AL. METROPOLE 1: "Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15. 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 2: "Pastorale 1943", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3: "Nacht zon der zegen", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "l'Animal", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. en ma. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOPLE 5: "La dentel- lière", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1: "The turning point", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. en ma. ook 4.15 uur. 16 jaar. ODEON 2: "Sisters", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. en ma. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "Crash", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur. 12 jaar. ODEON 4: "Bertrand in on(t)roerend goed", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. en ma. ook 4.45 uur. AL. OLYMPIA' "Twee door 't dolle heen", dag. 8 uur, za., zo. en ma. 2 en 8 uur, 12 jaar. PASSAGE: The gauntlet", dag. 2, 7 en 9.30 uur, za.. zo. en ma. 1.30,4,7 en 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Looking for mr. Goodbar", dag. 7 cn 9.30 uur, do., vr. en di. ook 2 uur. 16 jaar. "Peter Pan", za., na, en woe. 2 uur, zo. 1 uur AL. DE UITKIJK: "Julia", dag. 1.30, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15