Aldo Moro door familie in stilte begraven Carter wil Israël extraatje leveren Minister van binnenlandse zaken treedt af Toch 'staats begrafenis' voor Moro Mogelijke doorbraak zeerecht-conferentie Israël herdenkt doden Als u moeder een römertopf kado geeft, doe er dan een kippetje bij. DONDERDAG 11 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 oon van Aldo Moro,Gi- :s) wordt door een lijf- i auto geholpen. Mevrouxo Moro bij aankomst voor de begrafenis van haar ver moorde echtgenoot. ROME (UPI/AFP) - De vermoorde oud-premier van Italië, Aldo Moro, is gisteren begraven in het bijzijn van zijn familie en enkele intieme vrienden. De begrafenis had plaats in het dorpje Torrita Tiberina, 50 kilometer ten noorden van Rome. Het ontzielde lichaam werd tijde lijk bijgezet in het familiegraf van een vriend. ROME (UPI) - De Italiaanse Chris tendemocratische Partij heeft gezegd dat zaterdag in de basiliek van Sint Jan van Lateranen een 'staatsbegrafenis' voor oud-pre mier Aldo Moro zal plaatsheb ben. De plechtigheid zal echter geschieden zonder dat het lijk van Moro daarbij aanwezig is. In brieven die Moro tijdens zijn ge- |-*vi l"! COC vangenschap schreef had hij ge- inioCo zegd dat hij geen figuren van zijn Christendemocratische partij op zijn begrafenis wenste. Zijn na bestaanden besloten daarna dat Moro's wens geëerbiedigd dient te worden. Zij hebben hem in alle stilte begraven. Paus Paulus de zesde is Italië giste ren voorgegaan in het veroorde len van de moordenaars van oud-premier Aldo Moro en in het herdenken van de politicus. In de St. Pietersbasiliek in Rome zei de heilige vader dat Moro 'laaghartig is vermoord'. Deze daad is een 'bloedvlek die ons land onteert' De begrafenis van de oud-premier was niet tevoren aangekondigd. Dit was in overeenstemming met de nadrukkelijke wens van Mo ro's vrouw Eleonora om haar man in stilte te begraven. Oud-premier Moro werd op 16 maart ontvoerd door leden van de stadsguerrillabeweging Rode Bri gades. Dinsdagmiddag werd zijn lijk gevonden in een gestolen au to die in het centrum van Rome was geparkeerd. Uit de lijkschou wing die gisteren werd verricht bleek dat de politicus was ver moord met elf kogels uit twee au tomatische wapens die zijn borst troffen. Margaret Ook het Italiaanse parlement her dacht de politicus. Tijdens een bijzondere zitting van een half uur zei de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Pietro In- grao (CPI), dat Moro een staats man was die er altijd in slaagde verder te kijken dan zijn eigen belangengebied. Premier Giulio Andreotti verdedigde de on wrikbare houding van de rege ring tegenover de ontvoerders. Naar zijn mening werden daar mee de waarden beschermd waarvoor Moro leefde. Volgens Andreotti staat de geschiedenis altijd aan de zijde van de demo cratie. Het hele corps diplomatique van Rome woonde de bijzondere zit ting bij. De plaats waar Moro al tijd zat, was voorzien van twee bossen rode rozen. De paus en de politici werden bij de herdenking terzijde gestaan door miljoenen arbeiders in het hele land die korte tijd het werk neer legden. Op tientallen plaatsen waren bijeenkomsten belegd die werden bijgewoond door dui zenden mensen. Zij werden toe gesproken door plaatselijke poli tici en vakbondsvertegenwoor digers. Zich niet storend aan de massale protesten deden de extremisten gisteren opnieuw van zich spre ken. In Milaan schoten drie man nen en een vrouw een directeur van het chemische bedrijf Mon tedison in de benen. De aanslag werd later opgeëist door een on bekende die sprak in naam van 'het Volksfront', een groepering die verwant is aan de Rode Bri gades. Het was de derde maal deze week dat in Milaan iemand in de benen is geschoten. Ook enige van de 15 Rode Brigadis- ten die in Turijn terecht staan, gingen tegen de algemene me ning in. Renato Curcio, de op richter van de organisatie, noemde het doden van Moro 'de menselijkste daad die in deze klassenmaatschappij mogelijk is'. Zijn 'collega' Alberto Fran- ceshini citeerde Lenin die eens zei: 'moraliteit is afhankelijk van de belangen van de klassenstrijd die het proletariaat voert'. Zowel Curcio als Franceschini werden na hun verklaringen op last van de rechter uit de zaal verwijderd. In Rome verzamelde zich gisteren op het St. Jan van Laterane plein een menigte van 250.000 mensen die hiermee uiting gaf aan haar woede over de handelwijze van de Rode Brigades. In de stro mende regen werd de massa door diverse politici toegesproken. In heel Italië waren gisteren r veiligheidsmaatregelen van kracht. Deze hielden ondermeer een verscherpte bewaking in van mogelijke doelen van de extre misten. ADVERTENTIE stemt toe in scheiding LONDEN (Reuter) - Prinses Mar garet van Engeland heeft in een echtscheiding toegestemd omdat haar man, Anthony Armstrong- Jones (Lord Snowdon), wil her trouwen. Armstrong-Jones, die sinds hij niet meer bij zijn vrouw woont zijn ti tel van graaf niet meer gebruikt, is sinds 1974 bevriend met me vrouw Lucy Lindsay-Hogg, een relatie die tot 1976 geheimgehou den werd. De 33-jarige Lucy Lindsay-Hogg is de dochter van een rijke Ierse modeontwerper. Zij scheidde in 1971 van filmregisseur Michael Lindsay-Hogg. Zij werkt nu voor een televisiemaatschappij. Snowdon is 48. Hij zei na de offici ële bekendmaking uit Kensing ton Palace: "Ik hoop alleen maar dat u prinses Margaret zult steu nen en bemoedigen wanneer zij uit het ziekenhuis komt en haar plichten hervat" Hij sprak bij aankomst in het hotel in Londen waar hij een prijs van de vereniging van ontwerpers en kunstdirecties in ontvangst ging Een socialistisch parlementslid, John Lee, heeft gezegd dat hij in het parlement zal vragen welke constitutionele veranderingen voortvloeien uit de echtschei ding. De echtscheiding stelt prinses Margaret in staat te hertrouwen en als zij dat zou verkiezen te doen, dan zou een onvermijdelijk constitutioneel probleem uit de weg geruimd moet worden", zei hij. Prinses Margaret ligt in het zieken huis met een wat onduidelijke inwendige stoornis. Haar vriend, Roddy Llewellyn, heeft volgens zijn Londense agent, "vakantie in Tanger". In de door het koninklijk paleis uit gegeven verklaring staat: "Hare koninklijke hoogheid prinses Margaret, gravin van Snowdon en de graaf van Snowdonn heb ben na twee jaar scheiding beslo ten dat hun huwelijk officieel ontbonden dient te worden. In verband hiermee zal hare konin klijke hoogheid de noodzakelijke wettelijke procedure beginnen" Een woordvoerder van het paleis zei dat de prinses geen plannen heeft om te hertrouwen. Koningin Elizabeth is van de situ atie op de hoogte gesteld. Haar toestemming voor de scheiding is echter niet vereist, aldus de woordvoerder. De scheiding zal automatisch wor den verleend zonder dat een openbare behandeling voor de rechtbank nodig is. Een huwelijk kan volgens het Engels recht na twee jaar ontbonden worden als de partners in die periode ge scheiden hebben geleefd en de ander geen bezwaar maakt. Vast te staan kwam ook dat Moro vermoedelijk pas dinsdagmor gen omstreeks negen uur, is dood geschoten. Omdat de kogels niet het hart troffen, heeft de politicus nog één of twee minuten geleefd. Of hij toen nog bij bewustzijn was, is niet bekend. Vermoedt wordt hij voor de "executie" is verdoofd. Kapel In kringen van de familie werd ver nomen dat het lichaam van de oud-premier later zal worden overgebracht naar een graf, dat nu nog moet worden gegraven. Er omheen zal een kapel worden gebouwd. De familie haalde gis termiddag het lichaam op bfj het gerechtelijk laboratorium in Rome. Moro's vrouw weigerde een politie-escorte voor de rit naar het dorpje. Het lichaam werd vervoerd in een kist van licht eiken. Achter de lijkauto's reden drie auto's. Communistisch Oost-Europa heeft gisteren de moordenaars van Al do Moro "desperate vijanden" van vrede en vooruitgang ge noemd. Kranten en radiostations in het hele Sovjetrussische-blok hebben de Rode Brigades unaniem hard ver oordeeld en het denkbeeld ver worpen van een mogelijk ver band tussen de Italiaanse guerril lastrijders en "Misdaad" Het orgaan van de Bulgaarse Com munistische Partij, schrijft, dat "de ernstige misdaad in Italië nog maals het terrorisme als het wa pen van de reactie ontmaskert" Het Hongaarse partijorgaan noemt de moordenaars "sinistere reacti onairen" In de hoofdartikelen der Oosteuro- pese bladen wordt het terrorisme als politiek credo van de hand ge wezen. Onderstreept wordt dat linkse stads-guerrillabewegin- gen de communistische doeleinden niet dienen. Het Bul gaarse partij-orgaan zinspeelt op !f"„™0gelijkVerbandri,ethetMa" WASHINGTON (AFP) - Een woordvoerder van het Witte Huis, ROME (UPI) - De Italiaanse politie was vandaag extra op haar hoede en op een marathonzitting van het Italiaanse parlement worden straffe maatregelen tegen het ter rorisme besproken, volgende op de moord van Aldo Moro. Minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga, verantwoor delijk voor politie en geheime dienst, bood gisteren zijn ontslag aan, zodat het parlement vrijelijk zou kunnen debatteren over de wijze waarop de politie de ont- voeringszaak-Moro heeft aange pakt. Twee kleine oppositiegroe peringen vonden Cossiga's aftre den niet genoeg en eisten het op stappen van het hele kabinet- Andreotti. Gisteren werd 'plan 3' van de Itali aanse regering van kracht. Het is een geheime blauwdruk tegen eventuele nieuwg. opzienba rende daden van terreur, zoals een vliegtuigkaping. Slippendragers met de kist waarin het stoffelijk overschot van de ver moorde Aldo Moro trekken door de nauwe straatjes van Torrita Tiberina, waar Moro gisteren plotseling werd bijgezet in het graf van een vriend. Deze begrafenis werd. door Eleonora Moro bevolen nadat de regering zelf een staatsbegrafenis had aangekondigd geheel in tegenstelling met de i Moro zelf en zijn familie. Compromis voor omstreden leveranties Zowel het rechtse als het linkse ter rorisme dient dezelfde duistere machten. Zij zijn als twee drup pels water in hun oogmerken, of zij nu door het nazisme of door het maoïsme worden geïnspi reerd", aldus het blad. Jody Powell, heeft gisteren klaard, dat president Carter het Congres heeft voorgesteld, dat als het Congres akkoord gaat met zijn voorstellen tot het leveren van moderne vliegtuigen aan drie landen van het Midden-Oos ten, hij, Carter, de stellige verze- ADVERTENTIE Jlitti kering zal geven, dat DE VS Is rael in 1983 en in 1984 twintig toe stellen extra zullen leveren van het type F-15. Het Witte Huis heeft het Congres eveneens schriftelijke garanties aangeboden met betrekking tot de bouw, uitrusting en de stati onering van de F-15-toestellen die aan Saoedi-Arabië moeten worden geleverd. Tenslotte, aldus Powell, schijnen de autoriteiten in Riad bereid te zijn garanties te geven dat zij tot 1983 geen andere toestellen zul len kopen, in geen enkel land. Powell zei voorts, dat de Ameri kaanse regering bovendien be reid is de verplichting op zich te nemen toekomstige verzoeken van Israël om wapens "in wel willende overweging te nemen". De presidentiële woordvoerder zei, dat het door de regering voorge stelde ten doel heeft te vermijden dat het debat, dat zich op het ogenblik afspeelt over het voor nemen van Carter vliegtuigen te PEPERZAK boheerst'tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN GENEVE (ANP)-Bij dei verlopende conferentie van de Verenigde Naties over interna tionaal zeerecht is mogelijk een doorbraak bereikt die kan leiden tot overeenstemming op het meest gevoelige onderdeel van het zeerecht: de diepzeemijn- bouw. Afgevaardigden van de Verenigde Staten en Canada, respectievelijk 's wereld grootste verbruiker en producent van nikkel, hebben overeenstem ming bereikt over een vastge stelde maximumproduktie van dit metaal dat op en in de zeebo dem kan worden gewonnen. Deze twee landen, die worden ge zien als niet-officiële woordvoer ders van producerende en ver bruikende landen van nikkel, strijden al over dit onderwerp vanaf het moment dat de zee rechtconferentie begon. Dat is vijf jaar geleden. Canada wil ga ranties dat de wereldmarkt van nikkel niet verstoord wordt door een plotselinge produktie op grote schaal van nikkel uit man- gaanknollen, die overvloedig op de bodem van de diepzee voor handen zijn. De Verenigde Staten daarentegen stellen zich op het standpunt dat de mijnbouw- maatschappijen de mogelijkheid moeten hebben net zoveel nikkel te winnen en te produceren als zij kunnen vinden. Het plaatsvervangend hoofd van de Canadese afvaardiging naar de VN-conferentie, Don Crosby, deelde gisteren mee te verwach ten dat het bereikte compromis aanvaardbaar zal zijn voor de ge hele conferentie. "We beschou wen dit als een doorbraak. De conferentie heeft tenminste twee zittingen (op het ogenblik vindt de zevende zitting plaats) ver spild aan dit onderwerp. We heb ben de stukken al verspreid on der de delegaties en hebben tot nog toe geen tegenwerpingen ge had". Transkei nog verder van Z.-Afrika af OEMTATA (AFP) - Het onaf hankelijke Afrikaanse thuis land Transkei heeft besloten het in 1976 tot stand gekomen niet-aanvalsverdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Dit is gisteren meegedeeld door de premier van Transkei, Kaiser Matanzima. Transkei had al eerder de di plomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika verbroken we gens een territoriaal geschil, maar volgens waarnemers was het Transkei vooral te doen om internationale er kenning. Zuidafrikaanse militaire vliegtuigen mogen nu niet langer over Transkei vliegen. Het civiele luchtverkeer gaat normaal door. De Italiaanse minister van binnenlandse zaken Francesco Cossiga, die gisteren zijn ont slag heeft ingediend. Hiermee wil Cossiga het parlement de volledige vrijheid geven om het optreden van de politie in de zaak Moro te onderzoeken. Honderden politiemannen werden bij het ochtendgloren uitge stuurd om mogelijke doelwitten zoals belangrijke politieke per soonlijkheden, partijgebouwen, openbare gebouwen, luchtha vens, ministeries en ambassades, te beschermen. Over 'plan 3' zijn geen gegevens verstrekt. Het zou van kracht worden direct nadat Moro hetzij levend hetzij dood was gevon den. In het ministerie van bin nenlandse zaken zei men dat het plan uitging van de veronder stelling dat de Rode Brigades samenvallend met het einde van de zaak Moro, een nieuwe, op zienbarende daad van terrorisme zouden kunnen stellen. De Kamer van Afgevaardigden heeft zich aan een marathonde bat gezet om te proberen een ter- rorismebestrijdingsbesluit van de regering te bekrachtigen vóór de sluitingstermijn van 21 mei. leveren a Egypte en a hand loopt. Powell meent dat het Witte Huis thans de nodige steun heeft van het Congres om zijn voorstellen voor de verkoop van vliegtuigen aan de drie genoemde landen goedgekeurd te krijgen. Volgens Powell is Saoedi-Arabië buitengewoon bereidwillig om zijn steun te geven aan de schrif telijke waarborgen omtrent ze kere beperkingen in het gebruik en de uitrusting van toestellen die het zal ontvangen. Deze be perkingen hebben onder meer betrekking op een verbod op overdracht van de te leveren toe stellen aan derde landen en een verbod om ze te stationeren in Taboek bij de Israëlische grens. Powell herinnerde eraan dat de eventueel aan Saoedi-Arabië te leveren vliegtuigen niet uitgerust zullen worden met lanceerinrich- tingen voor meer bommen tege lijk, hetgeen de F-15 toestellen tot offensieve wapens zou maken. Van de zijde van het Witte Huis is nog te kennen gegeven dat de Amerikaanse regering, indien het Congres met het compromis ak koord gaat, het Congres reeds in 1979 zou kunnen vragen om het ter beschikking stellen aan Israël van de 20 extra F-15 toestellen, die na 1983 geleverd zouden wor den. In dat geval zou Israël even als Saoedi-Arabië beschikken over 60 toestellen van het type F-15. Kleine extreem-linkse fracties proberen de zaak met ellenlange redevoeringen op te houden. Het besluit is op 21 maart van kracht geworden maar heeft de parlementaire goedkeuring no dig binnen 60 dagen na die da tum. Het besluit machtigt tot het op omvangrijke schaal aftappen van telefoons en het verhoren van verdachten zonder aanwezigheid van raadsman. De straf voor ont voering wordt erin verhoogd tot dertig jaar en levenslang als het ontvoeringsslachtoffer overlijdt De kleine radicale en proleta- risch-democratische partij die het besluit een vrijbrief voor een heksenjacht op links vinden, hebben meer dan tweeduizend amendementen ingediend om te proberen dat het niet tot een stemming komt vóór 21 mei en de Kamer zo goedkeuring aan het regeringsbesluit onthoudt. De Kamer verwierp gisteren met 358 tegen 26 stemmen de opvat ting van de radicale partij dat het besluit ongrondwettig was. Het kabinet heeft gezegd dat het aan het besluit het vetrouwens- votum zou kunnen verbinden. Dit houdt in een ja of nee over de oorspronkelijke regeringstekst met uitsluiting van alle amende menten. 'We hebben niet veel tijd voor tra nen of veroordelingen. Het volk eist van ons handelen', ver klaarde k .nervoorzittcr Piet-^ Ingrao, coi imunist, in e ;n c ffic.- ële herdenkingstoespn ak over Moro. Cossiga bood zijn ontslag aan met woorden van grote lof voor de politie, voor wier handelwijzen hij zei alle verantwoordelijkheid op zich te nemen. JERUZALEM (DPA/Reuter) - Is raël heeft gisteren de bijna 10.000 doden herdacht die zijn gevallen in de vier oorlogen die deze staat sinds zijn ontstaan in mei 1948 heeft gevochten. "Deze doden hebben ons volk zijn eer en vrij heid teruggegeven", zo ver klaarde premier Menachem Be gin in een korte toespraak. Na de plechtigheid in Jeruzalem nam Begin in noord-Israël deel aan een bijzondere ceremonie voor de gesneuvelden van de joodse ondergrondse verzet sorganisaties in het toenmalige Palestina. De premier was voor de onafhankelijkheid van Israël leider van de Irgoen Zwai Leoemi, een van de voornaamste bewegingen die streden tegen de Britten onder wiens bestuur het mandaatgebied stond. ADVERTENTIE -

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9