Nederland levert munitie aan Midden-Oosten Bezuinigingsplannen kabinet Van Agt medio juni bekend Verkeersdrukte rond Pinksteren Behandeling verslaafden heeft weinig resultaat Kritiek op "tweede eommissie-Köbben Geen duidelijkheid over doortrekken Sehiphollij n Uit in de Randstad DONDERDAG 11 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Subsidie voor verbetering arbeidsplaatsen DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda van Sociale Zaken heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor 1978 voor subsidies ter verbete ring van arbeidsplaatsen. Zijn ministerie heeft dat gisteren be kendgemaakt. Op de begroting voor dit jaar is daarvoor 57 mil joen gulden gereserveerd. Ruim tweeduizend projecten zijn inmiddels voor een dergelijke subsidie aangemeld, aldus het ministerie. De behandeling van die aanvragen is in volle gang. De bedoeling van de subsidierege ling is werkgevers te stimuleren in hun bedrijf maatregelen te nemen ter verbetering van de ge zondheidstoestand, de veiligheid en het welzijn van de werkne mers. Enkele voorbeelden: de bestrijding van stof, hitte, vuil, lawaai, zwaar werk en verder weersinvloeden op het werk, een tonigheid van de arbeid, verbete ring van werkoverleg en taak ver anderingen. De subsidie bedraagt ten hoogste de helft van de kosten voor een project, met een maimum van een kwart miljoen en 12.500 gul den per werknemer. Een werk gever kan niet meer krijgen dan een half miljoen per jaar. Voor bedrijven of concerns met meer dan vijfduizend mensen in dienst geldt een maximum van zes mil joen. Voordat een bedrijf een dergelijk project gaat uitvoeren en voor subsidie in aanmerking wenst te komen, moet de arbeidsinspectie worden ingeschakeld. Die moet de urgentie van het project vast stellen. Voorts raadt het minis terie de betrokken werkgevers aan, contact over dit soort projec ten op te nemen met de betrok ken organisaties van werkne mers en werkgevers. DEN HAAG (ANP) - Irak en Saoedi-Arabië behoren tot de landen van het Midden-Oosten waaraan Nederland mili tair materieel als munitie en infrarood-kijkers levert. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Econo mische Zaken meegedeeld naar aanleiding van een rap port, het Stock International Peace Research Institute (SIPRI). Het Nederlands instituut voor vredesvraagstuk ken heeft het rapport in Nederland gepubliceerd. Volgens het Sipri neemt Nederland in de rij van wapenleveranciers aan de Derde Wereld de achtste plaats in, met een totale waarde van 214 miljoen dollar in de peri ode 1970-1976. Veertig procent van deze uitvoer gaat naar het Midden-Oosten, waar Iran met 28 procent de belangrijkste afnemer In antwoord op vragen deelde de woordvoerder mee dat artikelen die onder het uitvoerbesluit stra tegische goederen vallen ook wor den geëxporteerd naar Saoedi- Arabië en Irak. Naar Israël wor den dergelijke goederen niet geëxporteerd, aldus de woord voerder, die verduidelijkte dat het ging om munitie en infrarode kijkers. In Zuid-Amerika, waar negen pro cent. van de Nederlandse wape- nuitvoer naar de derde wereld naar toe gaat, is Argentinië met zes procent verreweg de belang rijkste klant. Voorts gaat een kwart van de wapenuitvoer naar de derde wereld naar landen bene den de Sahara, waar Nigeria (10 procent) de belangrijkste afne mer is. Het Sipri-rapport schrijft dat "met betrekking tot de enorme toe name van wapenimporten in het Midden-Oosten het vaak niet op valt dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in deze regio niet de enige leveranciers zijn - ver scheidene andere landen zijn be zig hun deel te verzekeren van een ogenschijnlijk onbeperkte markt. Dit zijn bijvoorbeeld Frankrijk en Engeland, maar ook Italië, Joegoslavië, Spanje en Zwitserland". Amerika leverde in de jaren '70-76 voor 12.303 miljoen dollar aan wa pens aan de derde wereld, 38 pro cent van het wereldtotaal. De tweede plaats werd ingenomen door de Sovjet-Unie (11.057 mil joen dollar, 34 procent van het to taal). gevolgd door Engeland (3076 miljoen, negen procent), SCHIPHOL (ANP) - Minister Tuijnman van verkeer en water staat houdt de mogelijkheid open dat de Schiphollijn eerder om west-Amsterdam wordt doorge trokken naar het Centraal station in de hoofdstad of naar de in aan bouw zijnde Hemspoortunnel onder het Noordzeekanaal dan naar Leiden en Den Haag. Dat hangt af van de verschillende nog uit te voeren studies, aldus Tuijnman. De minister zei dat gistermiddag op Schiphol na af loop van een werkbezoek aan Amsterdam. Ir. Tuijnan was op de luchthaven in gezelschap van de Amsterdamse wethouder Goekoop (haven, luchthaven) en Treumann (verkeer en vervoer). Het eerste deel van de Schiphollijn (ongeveer tien kilometer tussen de luchthaven en het station Am sterdam-zuid (Minervalaan) zal naar verwachting dit najaar in gebruik worden genomen. Mo menteel bestudeert een rijks commissie de verschillende vari anten voor het doortrekken om Amsterdam van het lijntje. Minister Tuijnman zei gistermid dag, dat de Schipholspoorweg niet gelijk kan worden doorge trokken naar Amsterdam en Lei den. Daarvoor ontbreekt een voudig het geld, aldus de minis ter. Vorige maand zegde Tuijn man de Tweede Kamer toe dat genoemde rijkscommissie- Schiphollijn naar verwachting binnen enkele maanden een rap port gereed zal hebben. Minister Tuijnman verklaarde na afloop van zijn werkbezoek on der de indruk te zijn gekomen van de "zuigende werking", die de Schiphollijn nu heeft op het bedrijfsleven. Reeds veel onder- nemingen hebben belangstelling getoond voor vestiging van kan toren in de buurt van de Schip hollijn, zo voegde wethouder Treumann eraan toe. Bonden willen uitvoering van verkeersbeleid OSS (ANP) - "Men kan niet zeggen dat er in Nederland geen verkeers- en vervoers beleid op papier is gezet. Maar het komt erop aan dit beleid in daden om te zetten". Dit zeggen vervoers- en ambtena renbonden van N W, NKV en CNV in een open brief. Zij hebben deze brief donder dag op een manifestatie in Oss aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat aangeboden in het kader van de "aktiedag tegen de afbraak van het openbaar vervoer", die de vervoersbonden in de EG hebben voorbereid. De bonden pleiten in hun brief voor doorstromingsmaatre gelen die de kwaliteit van het stads- en streekvervoer ver beteren. Zij denken daarbij aan vrije busbanen, voor- rangsregels, elektronische beïnvloeding van verkeers lichten en betrouwbare aan sluitingen op andere lijnen van bus, tram en metro en op spoorwegen. De bonden willen ook een ver betering van de dienstverle ning. In dit geval wijzen zij op het plaatsen van wachthuis jes, een onderzoek naar de vervoersvraag en een betere verstrekking van informatie aan het publiek. De bonden vragen de minister verder om in de steden een strak parkeerbeleid te voeren. Bij het bouwen van nieuwe dorps- en stadswijken moet tijdig worden bekeken hoe de bewoners zich moeten gaan verplaatsen, zo stellen de bonden. Zij vrezen dat er an ders geen andere keus over blijft dan het particuliere ver voer. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal in het komende pinkster - weekeinde geconfronteerd worden met een flinke ver keersdrukte, zo verwachten Het Nationaal Bureau voor Toerisme de ANWB en de Alge mene verkeersdienst van de rijkspolitie. De ANWB en de rijkspolitie me nen, dat wat de verkeers drukte betreft het wel eens een "topweekeinde" kan worden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme vraagt zich af of het aantal buitenlanders, dat ons land Zal bezoeken eenzelfde omvang zal hebben als tijdens het '1 mei-weekeinde" (750.000 bezoekers). Veel zal afhangen van het weer, menen zij verder, waarbij het NBT aantekent, dat een posi tief punt is, dat de Keukenhof nog geopend is en de bollenvel den in bloei staan. Per traditie zijn de pinksterda gen altijd dagen geweest. waarop de Nederlanders er op uittrekkenBovendien is za terdag de Nationale fietsdag die vorig jaar 100.000 Neder landers op ons nationale ver voermiddel kreeg. Eenzelfde aantal wordt zaterdag ver wacht. Vorig jaar hebben 820.000 bui tenlandse toeristen Neder land uitgekozen om de pink sterdagen door te brengenOp het ogenblik, aldus het NBT, is het nog aardig druk in ons land door de aanwezige bui tenlanders. maar het is zeker niet zo druk als vorige week. Over enkele dagen zal de drukte weer "aantrekken" aldus het NBT. Volgens ANWB en rijkspolitie zullen de meeste buitenlandse bezoekers uit West-Duitsland komen die in de eerste plaats onze kustgebieden en de grote steden als eindbestemming kiezen. Voor vrijdag wordt verspreid over de hele dag een hogere verkeersintensiteit dan an ders verwacht. De avondspits zal naar verwachting vroeger beginnen en langer voortdu ren dan normaal op vrijdag het geval is. Vooral op de be kende knelpunten kan hier door extra vertraging ont staan. Ook zaterdag zal het drukker zijn dan op "normale" zater dagen vooral in de morgenu ren: tenminste dat is de ver wachting van de rijkspolitie, die verder meent, dat in dat geval het accent zal liggen op die wegendie naar de kustge bieden leiden. Op de eerste pinksterdag zal het vooral bij mooi weer extra druk worden op onze vaderlandse wegen: oorzaak de dagrecreatie. Op de tweede pinksterdag zal de drukte op onze wegen ook wor den beïnvloed door er op uit trekkende dagjesmensen zoekers aan diverse be ten. Als het mooi weer is zal de drukte extra groot zijn. In de late middag- en avond uren wordt drukker verkeer verwacht dan op een zondag avond in deze tijd van het jaar gebruikelijk is. Gedu rende deze tijd moet op de doorgaande wegen rekening worden gehouden met extra drukte, die zal worden veroor zaakt door naar huis terugrij dende buitenlanders en dag jesmensen. Filevorming op vele plaatsen kan er het ge volg van zijn. In dit verband zou men zich tevoren al eens kunnen beraden over een an dere dan de gebruikelijke weg naar huis, aldus het advies van de politie. Tenslotte de dinsdag na het pinksterweekeinde: het ver keersaanbod zou deze ochtend een verhoging te zien kunnen geven door automobilisten, die dan pas naar huis of werk terug gaan. Frankrijk (2963 miljoen, even eens negen procent), Italië (562 miljoen, 2 procent), China (537 miljoen, twee procent), West- Duitsland (451 miljoen, één pro cent) en Nederland (214 miljoen dollar, 0.7 procent van het wereld- totaal). Van de Amerikaanse uitvoer naar de derde wereld ging 62 procent naar het Midden-Oosten, van de Russische 57 procent, van de En gelse 49 procent, van de Franse 23 procent (en 24 procent naar Noord-Afrika), van de Italiaanse 40 procent, China leverde in het geheel niet aan het Midden-Oos ten, en in de Westduitse uitvoer neemt het Midden-Oosten een te verwaarlozen plaats in. AMSTERDAM (ANP) - Tientallen taxi's hebben gistermiddag tussen twaalf en een uur in de Amsterdamse binnenstad opnieuw voor verkeersopstoppingen gezorgd. De taxi-chauffeurs blokkeerden met hun wagens de Oudezijds Voorburgwal ter hoogte van het stadhuis. Daar praatten vertegenwoordigers van de chauffeurs met wethouder drs. Pilt Treumann van verkeer. Gesproken werd onder meer over vrije banen voor de Amsterdamse taxi's. Wethouder Traumann deed in het gesprek geen toezeggingen, zo verklaarde hij na afloop. Vrijdag zal hij een gesprek hebben met de vertegenwoordigers van de taxicentrale in de hoofdstad. DEN HAAG (SP) - Medio juni zal het kabinet haar ombuigingsplannen aan de Tweede Kamer aanbie den. Premier Van Agt heeft dat aan kamervoor zitter Vondeling beloofd. Oppositieleider Den Uyl had om een datum ge vraagd zodat de Kamer bij het vaststellen van de agenda alvast rekening kan houden met het debat over de ombuigingsnota. economische groei niet boven de drie procent per jaar zal uitko men. Tot nu toe dacht men nog de 3.75 procent te kunnen halen. Ook het streefcijfer van 150.000 werklozen in 1981 zullen we wel niet halen, zo bleek uit de woor den van Van Aardenne. Het aan- tal arbeidsplaatsen, dat in de ko mende jaren zal verdwijnen, wordt groter dan aanvankelijk was verwacht. De 110.000 nieuwe arbeidsplaatsen, die de steuno peratie aan het bedrijfsleven via de WIR in vier jaar moet opleve ren, zijn niet voldoende om de af brokkeling te compenseren. Ambtenaren het voormalige Tweede Kamerlid Hannie van Leeuwen. Zij voert de Zoetermeerse CDA-lijst aan. DEN HAAG (SP) - De behandeling van verslaafden aan heroïne en andere verdovende middelen heeft bitter weinig resultaat. Maar tien procent van de ver slaafden gebruikt na een behan deling geen drugs meer. En het is bovendien nog de vraag of dit het gevolg is van de behandeling. Dit sombere beeld staat in een rap port van het wetenschappelijk onderzoek- en documentatiecen trum (WODC) van het ministerie van justitie. In het rapport wordt voor het eerst in Nederland een overzicht gegeven van het effect van de bestaande behandelings methoden. Een veel gebruikte "afkickme- thode" is de behandeling met me thadon. Met deze behandeling gaat de verslaafde wel minder drugs gebruiken, maar totale ontwenning wordt er niet door bereikt. Wel vermindert het cri minele gedrag van drugverslaaf den door een methadonbehan- deling en andere methoden. Het WODC concludeert dat er naar nieuwe behandelingsmethoden moet worden gezocht om meer druggebruikers van hun versla ving af te helpen. Hierbij kan worden gedacht aan acupuntuur of nieuwe geneesmiddelen, aldus het WODC. Het rapport is aangeboden aan de departementale werkgroep in ventarisatie drugproblemen Deze werkgroep onderzoekt niet alleen de verslavingsproblemen, maar bekijkt ook of verslaafden die een misdaad hebben begaan wel in een gevangenis of huis van bewaring thuis horen. Zoals bekend worstelt het kabinet al maandenlang met de opgave De uitlating die het zichzelf heeft gesteld, om in de komende jaren fors te be zuinigen op de overheidsuitga ven. In totaal zou rond de tien miljard gulden moeten worden besnoeid. Dat geeft zowel intern als bij allerlei belangengroepen nu al grote problemen. De opgave wordt De CDA-lijsTtrekkërs steeds zwaarder door de tegen- Haag, Zoetermeer, vallende economische ontwik- keling. Minister Van Aardenne van economische zaken liet giste ren in de Tweede Kamer weten dat voor de komende jaren de minister-president Van Agt, dat ambtenaren "een aanmerkelijke bijdrage" zouden moeten leveren bij de komende bezuinigingen op de overheids uitgaven is bij de lijsttrekkers het CDA in Den Haag en om liggende gemeenten keerde keelgat geschoten. ran Den Rijswijk, Voorburg, Leidschendam. Noot dorp en Wassenaar hebben mi nister-president Van Agt drin gend om een onderhoud ver zocht. Eén van de lijsttrekkers is DEN HAAG (ANP) - Het Inspraakorgaan welzijn Molukkers en de Landelijke fede ratie van welzijnsstichtingen voor Suri- namers hebben zich gekeerd tegen "de tweede eommissie-Köbben". Minister Gardeniers van CRM zal de commissie donderdag installeren. Haar taak zal zijn het adviseren van de minister over onder zoek naar de positie van culturele min derheden in Nederland. Samen hebben zij de minister van CRM ver zocht de installatie van de nieuwe com missie uit te stellen en besprekingen te openen die kunnen leiden tot een even wichtiger samenstelling, aldus de organi saties in een gezamenlijke verklaring. Het standpunt van CRM dat het hier slechts gaat om een interne ondersteuning van ambtelijke werkzaamheden wijzen de Molukse en Surinaamse welzijnsorganen van de hand. Volgens de verklaring betreft de v ste kritiek niet alleen het feit dat er uitslui tend Nederlanders in de nieuwe commis sie zitten, maar ook dat de minister haar heeft ingesteld zonder de al bestaande ad viesorganen hieromtrent te horen of te in formeren. Zowel van Surinaamse als van Molukse zijde wordt de nieuwe advies groep gezien als een poging van CRM om de nu bestaande inspraak verder uit te hollen. Het Molukse inspraakorgaan, dat onlangs een inspraaknota uitbracht, waarin het voorstellen op onderzoekgebied deed, vermoedt dat de nieuwe commissie die voorstellen verder zal behandelen. Het Molukse inspraakorgaan had zich bereid verklaard die voorstellen zelf te begelei den. Beide organisaties vrezen dat door het instellen van de nieuwe commissie de weg vrijkomt om geen enkel advies meer te vragen aan de bestaande adviesorganen waarin de minderheden zelf zijn verte genwoordigd. Het ministerie van CRM is niet bijster ge lukkig met de betiteling 'tweede commis sie Kobben' voor de adviescommissie. De officiële naam van de commissie is Ad viescommissie onderzoek culturele min derheden en volgens een woordvoerder van CRM komen de activiteiten op een heel ander vlak te liggen dan die van de commissie Köbben-Mantouw. Die onder zoekt de achtergronden van de Zuidmo- lukse problematiek. Weliswaar wordt de Leidse hoogleraar prof. dr. A. J. F. Kobben ook voorzitter van de nieuwe commissie, maar deze groep zal geen enkel beleidsadvies geven. De zeven leden - allen wetenschappers - zullen de minister alleen adviseren hoe er het best onderzoek gedaan kan worden onder cul turele minderheden in Nederland. Zelf doen de zeven geen onderzoek, aldus de woordvoerder van CRM. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 12 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schnieder; 13, 14 en 18 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Julius Caesar" van Shakespeare; 15 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "De voopagina", blijspel van Ben Hecht en Charles MacArthur; 16 en 17 mei, 20.15 uur, Hoogdstad Operette met "Wiener Blut" van Johann Strauss. HOT-Theater: 12 mei, 20.30 uur, Mime-uitvoering Yves Lebreton: "Hein.... ou les avontures de monsieur Ballon"; 14 mei, 14.00 uur, Kindertheater Pssstt "Piccolo en de narrenklas"; 14 mei, 20.30 uur; The Gay Sweatshop Theatre Company, London: "As time goes by"; 16 en 17 mei, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Dat ziet er gezond uit"; 18 mei 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Gansch het radarwerk van Otto Dijk. CONGRESGEBOUW: Toneelzaal. 12 stoeipoes" van Bill Manhoff; 16,17 e "Herman van Veen" DILIGENTIA: 12 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Opgestaan...plaats vergaan", blijspel van Neil Simon; 17 20.15 uur, Adreé van THEATER IN DE STEEG: 12 en 13 mei, 20.30 uur. Cabaret 220 Volt; 14 mei, 20.30 uur, Muziekensemble Bagais "Van ghetto tot kibboets". Theater Pepijn: 12 en 13 mei, 20.30 uur, Cabaret Kwartoverelf "Live". LEIDEN LAK THEATER: 12 en 13 mei, 20.15 uur. Muziektheaterstuk "Ge kleurd in het grijze water"; 17 mei 14.00 uur, Seth Gaaikema (besloten voorstelling); 12 mei, 20.15 uur, "Anathcma"-Kiss; 13 mei, 20.15 uur, Keihard, maar er is een grens"-proloog; 14 mei, 15.00 uur, Kindertheater Het verhaal van de scheurbuik kleiduif; 17 mei, 20.15 uur, Lezing door Jacques Hamelink; 18 mei, 20.15 uur. Concert door Lesko. KASTEEL DUIVENVOORDE. VOORSCHOTEN: 18 mei, 20.30 uur. Ensemble Musike Merlant, muziek uit Middeleeuwen en

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7