"Gezinsverzorgster kan sfeer maken en breken" "Raad voor ons alleen sneeuwbal voor acties Uytterdijk experimenteert met nieuwe opleiding Leiden overweegt Geen sprake meer van schrikreactie bil alcoholcontrole actievere rol rondom de Grof Actief in vrije tijd COR VERGEER DONDERDAG 11 MEI 1978 LEIDEN Ongeveer één op de tien leerlingen van Uytterdijk maakt de oplei ding niet af, hetgeen overeen komt met het landelijk gemid delde. Wie het diploma haalt kan - ondanks de bezuinigingen in de gezinsverzorging - meestal wel werk vinden. "Tot nu toe heeft iedereen die bij ons is geslaagd een baan gevonden in de verzor gende sector. Op ons prikbord hangen ook nu weer personeel sadvertenties", aldus Aafke Jongen Aan Uytterdijk is een internaat voor 66 leerlingen verbonden. Op dit moment wonen er nog maar 17 meisjes omdat de school in het vorige onderkomen aan de Rijnsburgerweg geen ruimte had voor meer internen. Maar in het nieuwe schooljaar zal het inter naat, dat aan de school is vastge- bouwd, praktisch geheel bezet zijn. Het nieuwe schooljaar brengt voor Uytterdijk trouwens een nieuwtje. Nadat eerder al een man de part-time opleiding ge zinsverzorging heeft gevolgd, heeft zich nu voor het eerst een jongen aangemeld voor de dag opleiding. Als hij over twee jaar zijn studie heeft voltooid kan hij aan het werk als bejaardenver zorger. Aafke Vries poseert voor het nieuwe gebouw o Uytterdijk sinds januari is gevestigd. de Turkooislaan i ff 41 Alcoholcontrole aan de Rijnsburgerweg. Angstige gezichten achter het stuur, wellicht zal de angst voor deze controle in de toekomst nog worden vergroot, wanneer de intoxilyzer het blaaspijpje gaat vervangen. LEIDEN - "Als gezinsver zorgster kun je de sfeer in een gezin maken en bre ken. Het is veel prettiger als de mensen zeggen: hoi, daar is ze weer, dan wan neer ze zeggen: daar heb je haar weer. Maar van de andere kant moet je het gezin niet zó beïnvloeden dat de mensen het niet meer zonder je kunnen. Dat zou ook niet goed zijn". Aan het woord mevr. A. Vries, stafdocente van Uytterdijk, de interkerkelijke school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs (MSPO) an de Tur kooislaan in Leiden. De school leidt op voor de beroepen ge- zinsverzorgende en bejaarden- verzorgende. Beide zijn tweeja rige opleidingen, die openstaan voor jongens én meisjes die in het bezit zijn van het diploma lager beroepsonderwijs, het mavo-diploma of het over- gangsbewijs naar de 4de klas van vwo, havo of mavo. Daar naast heeft Uytterdijk nog een part-time opleiding gezinsver- zorgende voor 22-jarigen en ou der die al in de verzorgingssec tor werkzaam zijn. Uytterdijk is een van de zes MSPO- scholen - in totaal zijn er 24 in Nederland - die aangewezen zijn als projectschool voor de nieuwe opleiding tot verzorgende. Deze opleiding is in feite een samens melting van de opleidingen be jaarden-, gezins- en kraamver- zorgende. De duur van de nieuwe opleiding zal waarschijnlijk drie jaar zijn. Uytterdijk begint in au gustus 1979 met dit experiment, dat wordt begeleid door de LPC (Landelijke Pedagogische Cen tra) en de SLO (Stichting Leer plan Ontwikkeling). Het is overi gens nog onzeker of de opleiding tot kraamverzorgende, die mo menteel nog niet in Leiden wordt gegeven, in het geheel wordt op genomen. Blij "We zijn blij met deze nieuwe op leiding", zegt Aafke Vries. "De opleidingen tot bejaarden verzor gende en gezinsverzorgende hebben erg veel gemeenschap pelijke aspecten. De leerlingen hebben ook vaak hetzelfde ka rakter. Het houden van mensen en zich dienstbaar maken voor anderen staat bij hen centraal". Van iemand die in de verzorgende beroepen werkzaam is, wordt een hele hoop gevraagd: hij/zij moet flexibel zijn, incasseringsvermo gen hebben, zich makkelijk kun nen aanpassen in de meest uit eenlopende situaties, een grote mate van zelfstandigheid bezit ten, goed kunnen omgaan met mensen, huishoudelijk werk kunnen verrichten. Kortom: je moet een soort duizendpoot zijn die bovendien nog kans ziet zich zelf weg te cijferen. Zware taak Mevrouw Vries: "Veel mensen hebben nog het beeld voor ogen van de gezinsverzorgster die al leen maar wat in het huishouden helpt. Maar dat huishoudelijke werk is niet het enig belangrijke dat zo'n meisje doet. Wanneer ze de moeder vervangt draait het gezin op de gezinsverzorgster. Dat is een zware taak. Eigenlijk zijn ze allemaal een beetje maat schappelijk werkster". Overi gens wijst mevr. Vries erop dat het huishoudelijk werk nog wel degelijk van groot belang is. "In een aantal gevallen komt het al- ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten. LEIDEN - De slogan van de Soci alistische Partij is 'Tedere dag ak- tief'. Lijsttrekker Cor Vergeer van de SP in Leiden vindt dat vol komen op zijn plaats: "Je kunt veel van de Socialistische Partij zeggen, maar niet dat wij niet ac tief zijn", verklaart hij. Cor Vergeer noemt die activiteit een belangrijk kenmerk van de SP: "Je kunt inderdaad prachtig over socialisme praten, maar waar het om gaat is om de the orieën in daden om te zetten. Het kenmerkt ons dat wij dat doen". De SP heeft zich de afgelopen jaren in Leiden vooral ontwikkeld via zijn zogenaamde mantelorganisa ties zoals de BHW (bond van huur ders en woningzoekenden), VIB (voorkomen is beter) en MAN (milieuactiecentrum). Cor Ver geer noemt ze massa-organisaties: "Socialisme is voor ons de massa erbij betrek ken". Dc BHW maakte zich sterk door de huurstop in een deel van de Me- renwijk. Voorkomen is beter was onder meer actief rondom het stopzetten van de asbest-uitstoot bij de eterniet-zagerij Kruyt in Leiderdorpen het milieuactiecen trum organiseerde de groot scheepse weigering tegen de mi lieubelasting van het hoogheem raadschap Rijnland. De SP staat in het politieke krach tenveld duidelijk aan de linkerk- leen maar op het huishoudelijke aan. Als bijvoorbeeld de moeder van het gezin een gebroken been heeft, hoeft de gezinsverzorgster haar plaats in het gezin niet over te nemen". In de praktijk moeten de meisjes wel eens afgeremd worden door hun begeleidster, omdat ze te veel hooi op hun vork willen ne men. Mevrouw Vries: "Ik heb het een keer meegemaakt dat een van onze leerlingen in haar stagepe riode in haar vrije tijd gordijnen zat te naaien voor het gezin waar ze werkte. Ze had zelf aangebo den die gordijnen mee naar huis te nemen. Dat is erg aardig na tuurlijk, maar we hebben toch te gen haar gezegd dat ze dat beter niet had kunnen doen. Je moet namelijk afstand kunnen nemen van het gezin. En bovendien is het niet collegiaal tegenover je opvolgster, want die neemt mis schien géén werk mee naar huis. Stages Uytterdijk telt thans ruim 200 leer lingen, die echter nooit geza menlijk in het splinternieuwe gebouw aan de Turkooislaan de lessen volgen. Als de 1ste jaars op ant. Bij de raadsverkiezingen in Leiden is dat een druk bezette hoek in de politieke arena. De SP moet het als socialistische partij opnemen tegen de PvdA, de PSP, de CPN en de 1KB (Internationa le Kommunistenbond). Wat zijn de verschillen? Cor Vergeer doet een poging dat aan te geven. De PvdA vindt hij in de eerste plaats helemaal geen socialisti sche partij. "Als je naar het pro gramma kijkt van de PvdA in Lei den staat daar niets over soci alisme in. Ja, wel over spreiding van kennis, inkomen en macht, maar dat blijft gebonden aan de bestaande economische struc tuur en dat is toch het kapitalis me. Als je naar een socialistische maatschappij wilt, zul je toch eerst die maatschappij moeten school theorie krijgen, zijn de 2de jaars op stage en andersom. Ge durende de tweejarige opleiding lopen de leerlingen vier stages. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden zullen de ko mende tijd afhankelijk van de ont wikkelingen bij de failliet ver klaarde Grofsmederij nauwkeu rig overwegen of zij een actievere rol kunnen spelen. Het college antwoordt dit op schriftelijke vra gen van het raadslid D. Hoeven (CPN). Het college geeft te kennen dat zij aan belangstellenden voor het be drijf alsmede aan de curatoren heeft aangeboden om een begelei dende bemiddelende of introdu cerende rol te spelen. Volgens B en W hebben de curatoren van de Grofsmederij daarmee inge stemd. B en W zijn het met vragensteller Hoeven eens dat voorkomen moet worden dat de Grofsmede rij ontmanteld wordt. 'Ontmante ling van het bedrijf mag naar onze mening alleen in het allerlaatste geval plaatsvinden", aldus het col lege. omvormen", aldus Cor Vergeer. Dc kleintjes op de linkerflank val len voor de SP grotendeels af. De CPN is volgens Cor Vergeer 'te dogmatisch' cn 'te star': "Ze heb ben de mond vol met holle frasen maar in de praktijk komt er niets van terecht". De 1KB noemt hij nauwelijks interessant: "We zijn ze in Leiden nog nooit tegen geko men. In de praktijk merkje niets Verwantschap De meeste verwantschap voelt de SP met de PSP. "Tussen ons en de PSP zijn niet zoveel verschil len. We hebben dezelfde doelstel ling, alleen zijn er verschillen in onze manier van werken, over de opvattingen hoe je naar een soci- Het in november 1974 inge voerde blaaspijpje zal binnen kort wellicht worden verdre ven door de zogenaamde in- toxlyzer. Een uit Amerika af komstig apparaat, dat via een ademhalingsanalyse met een veel grotere nauwkeurig heid dan het blaaspijpje kan bepalen of u al dan niet boven de strafbare alcoholgrens zit. Het schijnt zelfs mogelijk te zijn om de uitslag van deze adem halingsanalyse om te zetten in een uitslag over het alcoholge halte in het bloed. Hetgeen dus betekent dat ook de bloedproef voortaan overbodig zal zijn, zodat het ten onrechte naar het bureau slepen van automo bilisten, na een voorlopige blaaspijpuitslag, zeer aan zienlijk zal verminderen. Ruim een jaar is er nu geëxperi menteerd met de nieuwe adem-analyse op alcoholge bruik door de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Mo menteel is er een nieuwe expe rimentele fase ingetreden. De Eindhovense verkeerspolitie is namelijk begonnen met proefnemingen in de prak tijk. Dit geschiedt in nauw overleg met de centrale politie verkeerscommissieDeze com missie wil in overleg met justi- tie-deskundigen een aantal gelijk in gebruik nemen van de intoxilyzer op grote schaal. De experimentele alcoholcon troles in Eindhoven moeten hiervoor het vergelijkend on derzoek aandragen Inspecteur Van der Somme.van de Leidse politie over de proef nemingen met de nieuwe adem-analyse op alcoholge bruik: "Er wordt zoveel van dergelijke apparatuur op de markt gesmeten datje nauwe lijks nog weet waar je aan toe bent. Ik ben daarom ook blij alistische maatschappij toe moet", aldus Cor Vergeer. Het verschil in aanpak, de politieke praktijk van alledag bleek uitein delijk een hindernis voor SP en PSP om samen te werken. Tus sen beide partijen zijn gesprek ken gevoerd over éen gezamen lijke lijst, de PSP wees dat uitein delijk af. De PSP verzette zich te gen het werken van de SP massa-organisaties. Cor Vergeer betreurt dat: "Ik vind het erg jammer dat de PSP de sa menwerking heeft tegengehou den. Wij begrijpen hun bezwaren tegen het werken met massa-organisaties ook niet goed. We maken er geen geheim De belangrijkste programma-punten, waarmee de dat er nu een gemeente is - in dit geval de gemeente Eindho ven - die nu eens goed gaat uitzoeken hoe een en ander in de praktijk werkt. We zullen deze proefnemingen dan ook nauwgezet volgen. Voorlopig kunnen we echter alleen maar afwachten" Over de werking van het blaas pijpje zegt Van der Somme: "Bij de invoering in 1974 ont stond bij het publiek duidelijk een soort van schrikreactie .Te genwoordig is daar veel min der sprake van. Men is duide lijk gewend geraakt aan het pijpje en de strafmaat die is verbonden aan het rijden on der invloed. Wanneer wij bij voorbeeld aan het controleren zijn in de binnenstad is dat in een mum van tijd bij een hele boel mensen bekend, zodat men er rekening mee kan hou den. Vandaar ook dat wij de meeste "26-ers" (overtreders van artikel 26 van de Wegen verkeerswet. red.) uit de ge wone surveillance halen. "Landelijk is gebleken dat het aantal gevallen van rijden onder invloed weer een stij gende lijn geeft te zien. In Lei den zijn het vorig jaar 175 rij verboden opgelegd ten ge volge van het iets te overdadig nuttigen van alcoholen zijn er 94 gevallen geweest van rij den onder invloed. Toch heb ik het idee dat het publiek door het blaaspijpje en de gere gelde controles beter is gaan opletten. Dat er nu meer geval len worden geregistreerd van rijden onder invloed is eigen lijk nogal logisch. Vroeger haalde je namelijk alleen ie mand van de weg wanneer zijn rijgedrag daar aanlei ding toe gaf, tegenwoordig controleer je iedereen. Allicht dat je er dan meer pakt. Nadeel is nu natuurlijk dat je soms mensen mee neemt naar SP de verkiezingen ingaat zijn wonen, werk en milieu: Op het punt van het wonen streeft dc SP naar grond in gemeenschapshan den. "De beslissingen wat er ge bouwd wordt, liggen nu bij pro ject-ontwikkelaars. Wij willen dat er betaalbare huizen worden ge bouwd", zegt Cor Vergeer. Op het gebied van werk wil de SP toe naar een maatschappij met werk voor iedereen. Volgens de SP kan dat als de bestaande werk loosheidsuitkeringen opgetrok ken worden tot honderd procent van vroeger loon en werkloden ac tief kunnen zijn met maatschap pelijk, nuttig werk. Cor Vergeer noemt als mogelijkheden de be jaardenzorg, het onderwijs en de woningbouw. Op het gebied van het milieu wil de SP zich inzetten vooreen inventa risatie van gevaarlijke stoffen, die in de bedrijven worden gebruikt "De mensen in de bedrijven moe ten weten waar ze mee werken", aldus Vergeer. Verder zal de SP zich inzetten voor het afschaffen van milieubelasting en het door voeren van algemene bevolkings onderzoeken. Bekender Cor Vergeer heeft goede hoop dat de SP bij de verkiezingen aan een zetel komt. Vier jaar geleden bleef men daar nog een eind van af. "Inmiddels zijn we wel een het bureau voor een bloed proef terwijl dan blijkt datje ze alleen maar een rijverbod had hoeven op te leggen, het geen je ook ter plekke had kun nen doen. Wellicht dat dat nu met die intoxilyzer verandert maar zover is het nog lang niet. Het blaaspijpje zal voor lopig nog wel blijven". Parkeermeters omgebouwd voor nieuw tarief LEIDEN - De dienst Gemeentewer ken is gisteren begonnen met het ombouwen van ongeveer 600 par keerautomaten in Leiden. Dit houdt verband met de vorig jaar door de gemeenteraad vastge stelde, nieuwe tarieven. Die nieuwe tarieven zijn: op het Stad huisplein en de Vismarkt per half uur 0,75, de overige meters per half uur 0,50. De parkeerautomaten op de terrei nen Garen markt, Ir. Driesscn- straat. Caeciliastraat en Beesten markt zullen volgende week wor den omgebouw. Het nieuwe ta rief zal daar 0,75 per uur bedra gen. Door middel van plakkertjes/ stickers op de meters en automa ten zullen de parkeerders op de nieuwe tarieven gewezen wor den. stuk bekender. Iedere Leidenaar weet intussen wel wat de SP is", aldus de lijsttrekker. Een positie in de gemeenteraad wil de SP gaan gebruiken 'als middel om de acties bekender te maken' "Op die manier kunnen we de sneeuwbal groter maken", bena drukt Cor Vergeer. De gemeenteraad zelf ziet hy niet als het orgaan waarde belangrijk ste beslissingen vallen: "In de raad worden niet de echte beslis singen genomen. Daar worden al leen de scherpe kantjes eraf ge haald. De werkelijke beslissin gen vallen in Nederland in de di rectiekamers. Dat zie je bij de Grofsmederij. De gemeenteraad kan ja of nee zeggen, maar als een bedrijf failliet gaat staat de ge meente machteloos. De macht van het kapitaal ligt tenslotte niet daar". KEES VAN DER MALEN. Papa-Music In het Leids Vrijetijdscentrum treedt morgenavond de Engelse popgroep Papa-Music op. Deze groep speelt een mengeling van westerse en ritmisch exotische klanken, waarbij de keyboards een belangrijke rol spelen. Aan vang 20.00 uur. Kinderkennis Op de openbare lagere en kleu terschool De Meerpaal wordt morgen een grotendeels door ou ders van leerlingen georgani seerde kinderkennis gehouden. In en om het schoolgebouw aan het Broekplein wordt een 30-tal attracties opgesteld. Zowel de kleintjes van 4 jaar als de zesde- klassers kunnen hun hart opha len bij het ballen gooien, de vis- senjacht, kaarsen uit "schieten" met een waterpistool, zaklopen, koekkappen, verkleedpartijen en nog veel meer. In een van de lokalen worden continufilms ge draaid. Antiekbeurs Op maandag 15 mei, tweede pinksterdagwordt er wederom in de Pieterskerk een antiek- en curiosabeurs georganiseerd. Deze beurs is geopend van tien tot zes uur. Naast dertig stand houders zullen ook particulie ren aanbiedingen uit hun verza melingen doen. Portret van een lijsttrekker LEIDEN - Cor Vergeer (31) is sinds 6 jaar lid van de SP. Komt oorspronkc- lijk uit Boskoop en woont sinds 1965 in Leiden. Is actiefin de verschil lende organisaties van de SP, zoals de Bond van huurders en woning zoekenden (BHW) en het Milieuactiecentrum (MAN), waarvan hij in Leiden voorzitter is. De lijsttrekker van de SP is van beroep leraar. Hij geeft maatschappij leer bij de stichting Haarlem, een opleiding voor maatschappelijk werk. Cor Vergeer werkt voor halve dagen. De andere helft is voor de politiek en zijn gezin, (vrouw en 2 kinderen). 99

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3