Krantenbedrijf had in 1977 gunstig jaar Toch maar gaan PU IN MAKERS IN CA TSHUIS HP pf Pt ,#:*l EISEVIERS deTijd DONDERDAG 11 MEI 1978 Een krant kost minder dan een postzegel. Daarop wees dezer dagen drs. A. A. J. W. Thijssen, voorzitter van de di- rektie van AUDET een krantenbedrijf in het oosten en zui den van Nederland. Hij heeft gelijk. Een postzegel, mini maal van omvang kost meer dan een krant, volumineus en een produkt van de gezamenlijke inspanning van een be hoorlijk team. Ondanks de relatief lage prijs doen de Ne derlandse krantenbedrijven het allemaal wonderwel. Ze hebben in het afgelopen jaar een flinke winststijging kun nen behalen. Hoe is dat mogelijk? Allereerst doordat de advertentie omzetten vorig jaar beduidend zijn gestegen. Een krant kan zo goed koopzijn, omdat er in een krant niet alleen redaktionele bijdragen maar ook advertenties staan. De adver teerders betalen een belangrijk deel van de kosten. Zelfs zo'n be langrijk deel dat er steeds meer kranten en tijdschriften in Neder land verschijnen die de lezers gra tis in de bus krijgen. Met de dagbladen is dat niet het ge val. Het kan ook niet, want in een dagblad is er een duidelijk even wicht tussen redaktionele en adver- tentionele pagina's. Neemt het aan tal advertenties toe, dan komen er ook meer pagina's redaktie. Is er echter sprake van een goede adver tentie-conjunctuur (en dat is nu het geval) dan ontwikkelt de winst van de krantenbedrijven zich gunstig en dat is vorig jaar duidelijk geble ken. Een tweede factor die positief werkt is dat de conjunctuur in de grafische bedrijfstak vorig jaar wat is verbeterd. Er zijn in ons land dui zenden drukkerijen en drukkerij- tjes. Er is sprake van een overcapa citeit. Het overcapaciteits-pro- bleem is vorig jaar echter wat min der dringend geworden vooral voor de grotere ondernemingen die in staat zijn hun klanten - weliswaar wat duurdennaar ook béter te be dienen. Daarbij komt dat nogal wat saneringsmaatregelen zijn geno men. mede dankzij technische ver nieuwingen. Fotografisch zetten en drukken op grotere snellopende persen is relatief goedkoper dan drukken op de traditionele manier. Mede daardoor gaat het in de grafi sche sector van het Nederlandse be- drijfsleven beter. De grootste druk kerij-uitgeverij van Nederland is de VNU, uitgeefster van vele bladen zoals Libelle, Margriet, Panorama, Avenue, Story, Donald Duck en vele anderen. De omzet van de VNU steeg vorig jaar tot vrij wel een miljard gulden. De winst van deze onderneming is in 1977 met bijna vijftig procent gestegen en kwam daarmee boven de dertig miljoen gulden te liggen. Een prachtige- winstverbetering dus. De tweede uitgeverij-drukkerij van Nederland is Elsevier, hèt meest be kend van het gelijknamige magazi ne. Elsevier doet echter veel meer dan dat. De onderneming is vooral bekend door het uitgeven van we tenschappelijke boeken, encyclope- dien en allerlei engelstalige uitga ven. Vorig jaar bedroeg de omzet van het Elsevier-concern bijna 600 miljoen en de nettowinst bij na 23 miljoen. Gemeten naar de omzet is de winst van Elsevier dus beter dan bij de VNU. Dat kan ook, want het is een heel ander soort on derneming met veel hoogwaardi ger en duurder soort uitgaven. De winst steeg vorig jaar met 19 pro cent. Een minder sterke stijging dan bij de VNU. Elsevier is echter niet een onderneming die af en toe een duidelijke winstuitschieter heeft. Van jaar op jaar stijgt de winst en het aandeel Elsevier wordt op de Amsterdamse beurs dan ook terecht als een groeifonds be schouwd. Ook nu is dat nog het ge val, want de resultaten van deze on derneming zijn nauwelijks Conjunc- Door P. Lichthart tuurgevoelig. Dat geldt trouwens Kluwer en ICU, die respectievelijk de derde vierde plaats onder de alge mene uitgeverijen in Nederland in nemen. Kluwer is vooral een weten- schappelijke uitgeverij, waarbij een duidelijk specialisme op het ge bied van de rechtswetenschap kan worden onderkend. De omzet van Kluwer bedroeg vorig jaar 520 mil joen en de winst kwam uit op 16,7 miljoen. Kluweris maar weinig klei ner dan Elsevier, maar de winst- ligt veel lager. ICU is de afkorting voor Informatie en Communicatie Unie. Tot deze uitgeverij behoren Wolters-Noord- hoff en Samson. Deze namen geven reeds aan dat ICU zich vooral heeft gespecialiseerd als uitgeverij van schoolboeken voor het lager en mid delbaar onderwijs. ICU's omzet is 272 miljoen en haar winst 7 mil joen. De nettowinst van Kluwer is vorig jaar met 26% gestegen en die van ICU met een kleine veertien procent. Waaruit blijkt dat van de algemene uitgeverijen ICU het er feitelijk het minst goed heeft afge bracht, zowel wat betreft de winst gevendheid in het algemeen als wat betreft de winststijging. Krantenbedrijven Naast de hiervoor genoemde alge mene uitgeverijen kent Nederland enkele gespecialiseerde krantenbe drijven waarvan de aandelen aan de Amsterdamse Beurs zijn geno teerd. De grootste onder hen is de Nederlandse Dagblad Unie, kort weg NDU genaamd. De NDU deed het vorig jaar uitstekend met een omzet van ƒ415 miljoen en een net towinst van 10.3 miljoen. De winst ligt in dit soort bedrijven la ger dan bij de algemene uitgeverij en. Een krant is ook een andersoor tig produkt en is via de advertentie- De uitgeverijen hebben een goed jaar achter de rug. Vooral de kranten bedrijven hebben niet te klagenEn dat ondanks de relatief lage prijs van de krant. Het dagblad dat dagelijks wordt thuisbezorgd kost zelfs minder dan een postzegel. omzet bepaald wel conjunctuurge voelig. Het tweede krantenbedrijf van Nederland is De Telegraaf. De omzet steeg vorig jaar met een kwart en kwam daarmee op bijna vierhonderd miljoen gulden. De winst steeg vorig jaar eveneens met 25 procent en kwam boven de 22 miljoen. Waaruit blijkt dat de winst bij De Telegraaf meer dan het dub bele is van die bij de Nederlandse Dagblad Unie, uitgeefster van on der meer het Algemeen Dagblad en NRC-Handelsblad. Het derde krantenbedrijf van Ne derland met officiële notering aan de Amsterdamse beurs is AUDET. Vorig jaar bedroeg de omzet een kleine tweehonderd miljoen gul den en de winst steeg met dertig procent tot 8,6 miljoen. Audet be weegt zich niet op het gebied van landelijke dagbladen, maar produ ceert regionale kranten. De cijfers tonen aan dat ook dat een goed lo nende aangelegenheid is voor een bedrijf dat goed is georganiseerd. Aan de beurs is nog een krantenbe drijf genoteerd, te weten Wegener. Deze onderneming heeft zich gespe- caliseerd in huis-aan-huisbladen. De omzet van Wegener bestaat dan ook in overwegende mate uit adver tentie-inkomsten. De onderneming is derhalve erg conjunctuurgevoe lig. Uit het feit dat de omzet vorig jaar met 16% tot 124 miljoen steeg kan worden afgeleid dat de conjunc tuur voor advertenties goed was. De winst steeg dan ook met ruim een derde en kwam op 5,8 mil joen. Tenslotte is op de Amsterdamse beurs dan nog een drukkerij geno teerd, te weten de Boer uit Hilver sum. Als dissonant in de branche heeft deze onderneming in het afge lopen jaar een winstdaling moeten melden. Hoewel de omzet steeg van 105 miljoen tot 122 mijjoen is de winst teruggelopen van 1,8 naar 1.5 miljoen. De winst ligt boven dien op een veel lager niveau dan bij de anderen bedrijven die hier voor werden genoemd. De Boer is teveel een drukkerijbedrijf. Dat weet men ook wel en daarom wordt er hard gewerkt aan opbouw van een eigen uitgeverij-sector. Dit moet de eigen drukkerijen meer voedsel geven en zo de kwetsbaar heid van de onderneming doen ver minderen. Het opbouwen van een uitgeverij kost echter veel geld en houdt het nemen van risico's in. Dat heeft de Boer in het afgelopen jaar goed ervaren. Zijn boeken, tijdschriften en kran ten te duur? Een conclusie die men zou kunnen trekken na lezing van dit verhaal over sterke winststij ging. Hoewel de winsten duidelijke stijgen kan niet worden gesteld dat de produkten te duur zijn. Neder land is een klein land met een be perkt taalgebied. Daardoor zijn de oplagen van boeken, tijdschriften en kranten in Nederland veel klei ner dan in anderen landen. Klei nere oplagen betekent hogere kos ten per eenheid. Toch zijn de prij zen van grafische produkten in Ne derland niet hoger dan in andere landen. Een krant kost per slot zelfs minder dan een postzegel ook al wordt die krant aan huis be zorgd. Ra, ra hoe kan het. Het vorige kabinet is door de toenmdlige WD-leider Wie gel meer dan eens bekritiseerd omdat de ministers vechtend over straat zouden rollen. Ik heb het nooit zo erg gevonden dat meningsverschillen bin nen het kabinet aan het daglicht traden. Je hoort op die manier nog eens wat en je weet waar de tegenstellingen liggen mits er een duidelijk beleid wordt uitgestippeld zonder dat daarmee teveel tijd gemoeid is. Nu steeds meer collega's van de heer Wiegel voor hun beurt zeggen hoe ze over bepaalde zaken denken is hij misschien erg boos maar ik ben het niet. De inhoud en het resultaat van de vechtpartijen interes seert me meer. want om het te voeren beleid blijft het gaan Welnu, de daden zijn nog niet zo sterk, zo ze dat ooit zullen kunnen worden. Neem de plannen inzake de kinderbij slag. Van het vorige kabinet wordt overgenomen dat kin deraftrek en -bijslag worden samengevoegd tot een nieuwe regeling. Het levert voordeel op voor de lagere inkomens groepen en nadeel voor de ho gere. De VVD was daar steeds fel tegen, maar heeft binnen het kabinet kennelijk het on derspit gedolven. Maar het plan moet ook een grote be zuiniging opleveren. Daarom heeft het kabinet-Van Agt een heel nieuw element toege voegd. De twee- en drievoudi f I au w 3 a m Bi Jjljp Door Hans Kombrink, PvdA-kamerlid 1 1 1 ge kinderbijslag voor zestien en zeventienjarigen gaat ver vallen. Per kind kan dat zo'n kleine tweeduizend gulden per jaar nadeel opleveren. De deelname aan het onderwijs van deze kinderen zou er sterk nadelig door kunnen worden beVcnvloed. Er kwam dan ook felle kritiek op het voorstel. rot zover is er nog niets meer aan de hand dan dat er een slecht voorstel is gedaan Maar het is gerechtvaardigd stomverbaasd te staan wan neer premier Van Agt vrijdag meedeelt dat nagegaan zal worden of er geen nadelige invloed van uitgaat op de deelname aan het onderwijs. Dat had hij bij het doen van het voorstel al onder ogen en. Nog verbaasder mag men zijn wanneer het juist is dat minister Pais van onderwijs de regering ge vraagd heeft hem vierhon derd miljoen gulden extra te geven. Hij heeft die nodig om het gat te vullen dat gevallen is in de studiekostenvergoe ding. Eerst wordt geprobeerd te bezuinigen en vervolgens komt de minister die voor de gevolgen moet opdraaien vragen om het weer ongedaan te maken. Kennelijk is in vele opzichten ondoordacht ge handeld. Er wordt geen puin geruimd. Het wordt geprodu ceerd. Tweede voorbeeld. Het kabinet legt slechts een halve regeling op tafel inzake de vermo- gensaanwasdelingEn wel gensaanwas in een bedrijf de werknemers van dat bedrijf ten goede komtIk heb het even niet over het feit dat het een krankzinnige zaak is dit in dividuele deel voor het bedrijf aftrekbaar van de belasting te maken. Voor de helft kan de belastingbetaler mee betalen aan wat een beperkte groep werknemers ten deel valt. Te recht is daarop veel kritiek gekomen. Maar het is een be- wuste keuze door een rechts kabinet. Het is uit een oog puntvan beleidsbepaling ech ter een bijzonder slechte zaak dat er geen volledig voorstel is gedaan dat het collectieve deel dat aan alle werknemers ten goede komt ontbreekt. Het kabinet heeft er dagen over vergaderd. Maar het is er niet uitgekomen. Daarom wordt de zaak op de lange baan ge schoven en wordt iets tijde lijks bedacht. Het kabinet kiest alleen voor uitstel wan neer er zakelijke argumenten voor zijn (maar dat is niet het geval) of wanneer het bestaan van het kabinet in direkt ge vaar is. Dat was kennelijk het geval. Dat blijkt ook uit de zeer harde woorden die minis ter Albeda vorige week sprak. In feite zei hij dat het tweede collectieve deel van de VAD- regeling er uit moet zien zoals de vakbeweging dat wil en anders zou hij opstappenDat laatste is een oorlogsverkla ring aan met name de VVD. Dat is best aardig maar het neemt niet weg dat het tweede deel van de vad er snel zal moeten komen. De hoop van premier Van Agt dat de tegenstellingen tussen CDA en VVD na de statenver kiezingen van eind maart ge ringer zouden worden wil maar niet in vervulling gaan. Er is geen reden te denken dat die tegenstellingen geringer zullen zijn wanneer het kabi net deze maand de bezuini gingsplannen moet invullen. De heer Van Agt is maandag avond in Harderwijk begon nen de kiezers op de zeer ver velende gevolgen voor te be reiden. Hij stelt ze als zeer noodzakelijk voor. Daarover kan men van mening ver schillen. Niet over de verve lende gevolgen. Die zuilen- we binnenkort merken. Door Piet Wesseling Het mannetje Rep voetbalt in Bastia voor 240.000,-. Bastia is een arm verpauperd plaatsje op Corsica, maar duizen den mensen betaalden 25,- tot 75,- per persoon om bij die ene wedstrijd te mogen zijn gespeeld tussen Bastia en PSV. Bastia kan natuurlijk niet zo'n krankzinnig salaris van Rep betalen. Dat doet een soort Dé Stoop ginds. Dat geld verdient die meneer Stoop met zijn bedrijf. Dus hij verkoopt b.v. broeken en hemden aan Bastia en verdient daar zoveel mee dat hij die 240.000,- per jaar best kan missen. Er is daar kennelijk nog geen vad. Een paar dagen later gingen ongeveer 20.000 Belgen en 15.000 Oostenrij kers naar Parijs om daar een Weense club - nou ja: tijdens de wedstrijd moest de ene Zuidamerikaan door een andere vervangen worden - tegen een Belgische club, waarvan vier Hollanders deel uitmaakten, te zien spelen. De Hollandse club draagt eerlijk de naam van zijn Dé Stoop n.l. Philips Philips is een van de grootste multinationals en hoewel ik niet durf te denken, dat Rijvers met zijn jongens door de heer Philips zelf uitbetaald worden, heet die club toch niet voor niets Philips. Die jongens doen het ook niet r niks. Maar wat dan te denken van Cruyff? Maar deze Johan Cruyff zegt weer een filmster in Hollywood verdient het dubbele en als zo'n juffrouw 30 jaar oud is en op het toppunt van haar roem staat, kan ik mijn voetbal schoenen weggeven voor een goed doel. Bram en Freek Filmsterren en voetballers houden zich in het algemeen niet met politiek bezig. Zoals bekend hebben twee van onze eigen artiesten Bram en Freek zich met hart en ziel ingezet om de wereldkampioenschappen in Argentinië te boycotten. Ik geef ze weinig kans. Ten onrechte waar schijnlijk twijfel ik ook een beetje aan hun echte bedoelingen, sinds ik vernam dat ze Brigitte Bardot dringend om medewerking gevraagd hebben. Ondanks Bram en Freek zal het feest toch wel doorgaan. Ook hier in het land worden de kleuren-t.v.'s ijverig gekocht en reken maar, m juni gaat het dan gebeuren. De volgende week beginnen de trainingen in Zeist, ondanks Bram en Freek. Allen die iets om voetballen geven, waar ook ter wereld, zetten zich voor de t.v. Toch niet helemaal gerust. Er zit een nare bijsmaak aan. Dat rotiand Argentinië met zijn duizenden poli tieke gevangenen, zijn duizenden dagelijks gefolterden, al zullen hun kreten het gejuich niet overstemmen: "Hand in hand, kameraden..." Ik weet geen oplossing. Het hele W.K. afschaffen? Maar dan ook de films, want die gaan ook de hele wereld rond? Maar als je alleen maar toelaat wat eerlijk en goed is, houd je niks rheer over. Slaat U maar een krant open. Grote foto Grote foto van Breznjev en Schmidt, vriendelijk glimlachend, vóór ze van hun afscheidsdiner gingen genieten. Iedereen weet, dat deze twee heren geen enkel eerlijk woord tegen elkaar gezegd hebben. Het hele-Midden-Oosten heeft geen enkel troostend of hoopvol woord te melden. Rhodesie biedt niets dan een gruwelijke puinhoop. En in Zuid-Afrika vindt Vorster nog steeds dat hij met God samen gelijk heeft En als je dan even ter afwisseling naar de radio luistert, krijg je een verslag te horen van een Landelijk Pastoraal Overleg. Allemaal brave mensen die in nietszeggende woorden wat weg staan te lispelen over basis en overheid. En een goede bisschop Möller die zenuwachtig zegt, dat hij niet durft weer te geven wat hij denkt. En een jongeman die vraagt of hij nou eens het verschil mag horen tussen kerk als instituut en kerk van Christus. Ze zijn nog het hele weekend doorgegaan. Met een nog vollere koffer vol "stukken", maar met weinig hoop, vrees ik. Eén voorbeeld In het ziekenhuis zat 's nachts om 3 uur een verpleger van ca. 25 jaar bij me te praten, zo maar, om mijn nacht wat te verkorten Plotseling ging de deur open en er verscheen een oud vrouwtje. Ze schuifelde wat aarzelend naar binnen. De verpleger sprong op. "Maar mevrouw, wat zullen we nou krijgen? Bent U de weg kwijt?" Het mensje knikte. "Dan gaan we eens samen zoeken." Hij nam haar onder de arm. "Hier voorzichtig bij die kast." "Dag", riep hij tegen mij, "ik kom dadelijk nog wel even." En daar gingen ze. Ik hoorde het vrouwtje lachen toen ze bij haar kamer kwamen. "Zo nou ga ik U eens fijn onder stoppen. En een pilletje kan geen kwaad." "Zo een als gisteren?" "Zeker U zult eens zien hoe fijn dat helpt." Elke nacht Na een uur kwam hij weer binnen. "Ja", zei hij, "dat mensje loopt elke nacht naar haar man te zoeken, die al tien jaar dood is. Ze is pas geope reerd en over een paar dagen mag ze weer naar huis."Toen kregen we het weer over de W.K. Ze moesten volgens hem toch-maar doorgaan. Een goede afleiding voor een hoop mensen. En reclame voor Argentinië9 Hoe dan wel? Het is zo, het zal dat land een hoop geld kosten. Dat er niets aan de hand is gelooft geen sterveling. Het idee van Amnesty Internationaal is mis schien wel het beste. Ze moeten maar doorgaan, de W.K. Maar het land moet a.h.w. doorzeefd worden met reclame voor Amnesty International. Overal is voor gezorgd. Wie erheen gaat, hoeft zelf niets mee te nemen: de papieren, de folders, de affiches liggen allang klaar. Amnesty Internati onal werkt ginds al op volle toeren. Die Wereldkampioenschappen zou den wel eens een anti-reclame kunnen worden voor Argentinië. MAGAZINE Opvallend aan Elsevier van deze week is niet de coverstory over prof. Van Praag, maar wel de ac tualiteit in de vorm van twee pa gina's die gewijd zijn aan de dood van Aldo Moro. Gerard Verlinden plaatst de naderende gemeente raadsverkiezingen in Italië - tien procent van de stemgerechtigden gaan naar de stembus - in het licht van de schokkende execu tie. Honderdduizenden stemmen voor de christendemocraten meer is zijn conclusie. Maar be langrijker is het gegeven, dat Ita lië in oorlog is, met de terreur.Het slot van Italië's lijden lijkt nog verre in zicht. In Elsevier praat prof. Henri van Praag over parapsychologie, de dood en reïncarnatie, waarbij hij niet uitsluit dat de mensen zonen van goden zijn, na het artikel van Verlinden een erg merkwaardige uitspraak. Hij acht het mogelijk, dat de mensen van astronauten (de vermeende goden) afstam men en trekt parallellen met de Bijbel. Ook al zegt Van Praag na drukkelijk, dat de verlichting van de apostelen (Handelingen 2 - het pinksterfeest) niet hetzelfde is toch noemt hij die apostelen in een adem met Rosemary Brown, die zonder pianoles Chopin en Rachmaninof speelt en en pas- sant ook no£ respectievelijk Pools en Russisch spreekt. Glos- solalie heet dat dan. In een vol gend nummer zal pastoraal-psy- choloog dr. C. Aalders op dit alles reageren. Onderwijsminister Pais moet gaan bezuinigen, ombuigen, om een eigentijdse term te gebruiken. Aan Frans de Lugt vertelt hij hoeveel moeite hem dat kost en dat twee jaar nadat hij verkon digde "met gemak zestien miljard gulden op de collectieve uitgaven te kunnen bezuinigen" Zestien pagina's wijdt de HP aan de corruptie onder de leden van het Amsterdamse politiekorps. On der de kop "Politie-special" een representatieve selectie uit de vele honderden pagina's verho ren van het bureau Warmoes straat, de rijksrecherche en de rechtercommissaris. Volgens Ton van Dijk en Daan Dijksman is er al sprake van represailles en zijn er getuigen verdwenen. Met hoofdcommissaris Sanders praten zij over het knullige on derzoek, de gegarandeerde ano nimiteit, die er niet is, de onbe wijsbare verhalen. Ook het ma nagement binnen het politieap paraat komt aan de orde, het ge brek daaraan is een grote fout, vindt commissaris Sanders. Bur gemeester Polak,is het met hem eens en pleit voor betere oplei dingen. En over de kwade reuk rond het Amsterdamse politie korps - zes politiemensen staan 17 mei terecht, maar er wordt ge fluisterd dat het er veel meer hadden moeten zijn - zegt Polak: "Alsjehet maar vaak genoeg over die geur hebt stijgt die geur van zelf op". In HP komt Kruisinga aan het woord. De plotseling afgetreden minister van Defensie zit in En geland waar hij onlangs voor stu denten in Cambridge de goede bedoelingen van de westerse landen legde naast de feiten, het met de mond beleden "nooit meer oorlog" en de waanzinnige bewapeningswedl oop. "Moties van socialisten en chris ten-democraten die zijn stand punt steunden.Over zijn aftreden schrijft HP: werden aanvanke lijk verworpen. Pas in het debat naar aanleiding van zijn aftre den werd een dergelijke motie aangenomen. "Schrijf dat maar op over die moties. Dat is nooit duidelijk gesteld en dat is alles wat ik er over te zeggen heb", zegt Kruisinga" Voorts in HP de bezuinigingen binnen het ambtenarenapparaat, de Volharding in Chili, de derde oorlog in Indochina Veertien mei 1948. Om vier uur 's middags kondigt Ben Goerion in Tel Aviv het bestaan van de staat Israël af. Ton Oostveen reisde naar het dertigjarige Israël en kwam daar aan daags nadat ter roristen tussen Haifa en Tel Aviv een bus lieten exploderen. Twee dagen later trekken 20.000 Israë lische soldaten Libanon binnen. Ton Oostveen praat met een Pa lestijn, die zegt: "Van hun mani akale drang naar veiligheid wor den wij Palestijnen elke dag meer de dupe". Mohammed, zoals de Palestijn gemakshalve wordt ge noemd, voelt zich gediscrimi neerd en wijst op het feit, dat de Arabische intelligentsia in 1948 en 1967 uit Israël vluchtte, een voor Israël v/elkome ontwikke ling. Maar zijn tegenpool de sol daat Gershon Polak, weerlegt dat. "Alles is jaloezie. Wie alleen een fiets heeft verdraagt de Mercedes van de buurman ook niet". In Israël zijn lieden die geloven in de natuurlijke vriendschap tus sen de Palestijnen en de joden. Yaacov Arnon, vroeger Jaap van Amerongen, een van de promi nenten van de Shelli-partij: "Ooit zal het gezond verstand hier doorbreken. En dan zie ik een fe deratie van Israël, Jordanië en een nieuw te vormen Palestijnse staat, die ooit de oorlog als in strument even onbruikbaar en verouderd zullen vinden als Frankrijk en Duitsland dat nu, ten opzichte van elkaar, ook vin den". Ton Crijnen schrijft over hel sek sisme van de Hoogeveense ARP, over mevrouw E. van Veltho- ven-Olde, het "woeste wiefzoals een partijgenoot van haar kwali- ficieerde. Ze werd weinig elegant aan de kant gezet. L/n VRIJ NEDERLAND Op de voorpagina het begin van een ruzie tussen volksgezondheid en justitie. Staatssecretaris Haars wil in de Bijlmerbajes en in Rot terdam een afkickcentrum voor verslaafden. Tegenstanders vin den de concentratie van junkies uit den boze. Bovendien heeft gedwongen afkicken zoals dat in die centra plaats vindt, (behan delen) weinig effect. Tessel Pol lman: "Ieder land heeft recht opzijn eigen vergissingen en dus slaat de staatssecretaris welgemoed de doodlopende weg in". Afghanistan tussen Moskou, Pe king en Londen, een artikel over de machtsgreep en de rol, die Rusland daarbij speelde. Een vreemd land. dat Afghanistan, met nomades, "nieuwe trekkers uit Europa en Amerika op zoek naar het licht en de nieuwe man Taraki, die een beroep doet op de intelligentsia in een land waar 90 pet. analfabeet is het onderwijs gratis en verplicht. Volgens Jan Stoff breekt Duitsland definitief door naar het oosten (Rusland), ligt Rudie van Meurs een tipje van de sluier op rond de achter stallige belasting van de casino's "een merkwaardige vergissing ran mensen die kosten noch moeite spaarden om zich te laten advise ren") En wordt minister Albeda nog eens met de VAD om de oren geslagen. In het kleur katern, evenals HP, een special over de politie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23