Liverpool nu m rijtje van Europese voetbalgrootheden Jan Peters niet mee naar WK B03» FC Brugge: nauwelijks aanvallen DONDERDAG 11 MEI 1978 Ook ten aanzien van Hugo Hovenkamp waren de berichten gisteren in het KNVB-sportcentrum alles behalve bemoedigend. Hovenkamp: "De el lende is allemaal begonnen tijdens AZ'67-Ajax. Tahamata - ontzettend zoals die kleine door de scheidsrechters wordt ontzien - schopte tijdens die bekerfinale tot drie keer toe expres over de bal heen. Normaal gesproken zou ik weg zijn geweest, maar door die knie reageerde ik niet alert genoeg. Na afloop was de knie dus weer opgezet. Even dacht ik maandag - toen het vocht er werd uitgehaald - dat de zaak voor elkaar was. Maar dinsdag was de pijn terug. Het kan weliswaar een reactie zijn op de radar-behandeling hier in Zeist, maar ik heb veel pijn. Vrijdag valt de beslissing of ik al dan niet meega naar Argentinië. Ik zou het een ramp vinden als het niet door zou gaan. Ook als de beslissing positief uitvalt, zal ik overigens m Parijs zeker niet van de partij zijn. In dat geval speel ik alleen op 20 mei in Wenen tegen Oostenrijk. Indien dr. Kessel het me disch niet verantwoord acht om me naar de WK te laten gaan, laat ik me onmiddellijk opereren om op tijd klaar te zijn voor het volgende sei- Neeskens Johan Neeskens, nog iemand voor wiens vliegticket gevreesd moet wor den. Gisteren werd de knie van de middenvelder door de Spaanse club arts Gonzales bekeken. Maar tot gisteravond laat tastte men in Zeist ten aanzien van de uitslag in het duister. KNVB-arts Frits Kessel: "Als ik clubbestuurder van Barcelona zou zijn, zou ik aan mijn eigen belang denken met voor de KNVB alle consequenties vandien". En Jan Zwartkruis: "Neeskens is een stuk kapitaal van Barcelona. Daar moeten we begrip voor hebben. Logisch dat ze bij Barcelona aan hun eigen volgende seizoen denken. Maar laten we hopen dat Neeskens fit wordt bevonden". In Zeist ging men er gisteren van uit dat de Spaanse Nederlander zich ongeacht de uitslag vandaag in Zeist zou melden. Evenals de PSV'ers René en Willy van de Kerkhof trouwens. Zwartkruis: "Officieel weet ik van niets. De gebroeders Van de Kerkhof zouden er echter aan komen. Zo heb ik vernomen. Lubse, Poortvliet en Van Kraay een dag later. Maar dan is het vrijdag. En is Happel terug. Moet die maar beslissen, de PSV-jongens naar dat supportersbal willen". GER STOLK LONDEN - Liverpool heeft zich geschaard onder de Euro pese voetbalgrootheden. In het gouden spoor van Real Madrid, Ajax en Bayern München, won het als eerste Britse club voor het tweede achtereenvolgende seizoen de Europacup. Een magere en in vele opzichten ook te leurstellende overwinning van 1-0 op het door blessures verzwakte FC Brugge bleek daarvoor voldoende. Hovenkamp beslist morgen ALKMAAR - Jan Peters heeft gisteren vanuit Malaga laten weten niet met Oranje te zullen afreizen naar Argentinië Jan Peters beweert mentaal niet te zijn opgewassen tegen een toernooi als het wereldkampioenschap. Ook privé- redenen hebben hem ertoe gebracht af te zeggen voor Oranje. Verder werd trainer Cor van der Hart in Malaga, waar AZ'67 vakantie viert, door Hans Kraay medegedeeld dat hij volgend seizoen niet meer als trainer verbonden zal zijn aan de Alkmaarse club. Officieus was een en ander al enige tijd bekend, maar officieel had Cor van der Hart nooit ontslag aangezegd gekregen. Beide partijen, zo luidde de verklaring van AZ-zijde naderhand, gaan in goede harmonie uit elkaar. Henk van Leeuwen speelt vrijwel zeker niet met Oranje mee tegen Club Brugge. De Rotterdamse Hagenaar trainde gisteren niet mee in Zeist als gevolg van een verrekt spiertje in de linker knieholte en acht het uitge sloten dat de intensieve medische behandeling in het medisch centrum van de KNVB voor zaterdag vruchten afwerpt. Van Leeuwen gisteren gedeprimeerd: "Op een voor mij belangrijk moment gebeurt er altijd wel iets. Dit was het enige wat ik op dit moment niet kon gebruiken" Hovenkamp: ellende Maar gezien de uitbundige reacties na afloop in het uitverkochte Wembley en later in de Londense binnenstad, was er geen suppor ter die daarom wilde treuren. Li verpool is en blijft immers Euro pees kampioen en zal dus ook volgend seizoen weer van de par tij zijn in dit lucratieve beker toernooi. Na de Engelse cupfinale van zater dag, was deze eindstrijd in het zelfde Wembleystadion een dui delijke afknapper. Ook zaterdag was er sprake van een sterk do minerende ploeg. Maar de manier waarop toen het fris en onbevan gen spelende Ipswich Town Ar senal overtroefde, kon Liverpool tegen Brugge niet evenaren. De Belgen die hun grote troeven Courant en Lambert, de koele afmaker en de spits van de aan val, moesten missen, hadden van trainer Happel de strikte op dracht gekregen om zoveel mo gelijk te verdedigen. Met plotse linge uitvallen in de geest van al les of niets, zou dan vanuit die verdediging geprobeerd moeten worden de Engelsen te verrassen. In de slotfase van de wedstrijd is dat bijna nog gelukt ook, toen een ondoordachte terugspeelbal van centrale verdediger Hansen door de Belgen werd onderschept en midvoor Simoen een te traag "rolletje" naar de hoek van het Engelse doel zond. De grote uit blinker in de achterhoede van Li verpool Thompson slaagde er echter in om de bal van de lijn te trappen en zo tegen alle verhou dingen in wellicht een verlenging te voorkomen. Want Liverpool steunde slechts op een uiterst dunne voorsprong van 1-0, be reikt in de 19e minuut van de tweede helft. Troef Het was kort na het moment dat de danig gefrustreerde manager Paisley zijn troef Heigh way inzet te en de tegenvallende vleugel speler Case uit het veld haalde. Heighway had nog geen bal aan geraakt toen de nieuwe Schotse aanwinst Soeness met de bal aan de voet het strafschopgebied van de Belgen binnenrukte. Een ui terst slim passje gaf in de richting van de vrijgelopen Dalglish, die met een speels wippertje de wan hopig uitgelopen doelman Jen sen passeerde. De duur betaalde vervanger van de naar Hamburg vertrokken Keegan maakte daarmee op slag een hele reeks van missers goed. want met name in de eerste helft heeft hij tal van kansen gehad om zijn reputatie van koele afmaker waar te ma ken. Het dient overigens gezegd te worden dat de Belgen met gro te inzet verdedigden. Bastijns, Krieger, de Oostenrijker, Leek- ens, en Vandereycken werkten als paarden en in het doel bewees dê elastische Deen Jensen, dat hij bij uitstek geschikt is om onder grote druk zijn doel schoon te houden. In zekere zin is hij ook wel degelijk een sta-in-de-weg geweest voor de aanval van Li verpool. Maar onmiddellijk moet daaraan worden toegevoegd dat die aan val op deze prachtige zomer avond beslist niet op dreef was. De anders toch zo sterk stuwende McDermot en Kennedy vielen voornamelijk op door hun slech te passes en de door Paisley van superinvaller tot vaste kracht be noemde David Fairclough. be rucht en gevreesd om zijn fantas tische dribbels, had er d ïtmaal to taal geen kijk op. Herhaaldelijk ook stonden hij en Dalglish te scherp opgesteld en blies scheidsrechter Corver zich bijna suf op de geslaagde buitenspelval van de Belgen. In heel deze ont- Kenny Dalglish scoort Liverpools enige treffer en zorgt daarmee dat de Europa Cup I voor de Engelse topclub behouden blijft. wikkeling viel er een irritante saaiheid over het spel van Liver pool, dat alsmaar kon oprukken omdat de Belgen ondanks het zwoegen van Cools en Decubber op het middenveld aan aanvallen van betekenis nauwelijks toe kwamen. Deen De aanvankelijk door de Engelsen zo gevreesde Deen Soerensen kon zijn reputatie beslist niet waar maken. En behalve het be nauwde moment in de slotfase is het doel van Clemence werkelijk niet bedreigd geweest. Het doel punt van Dalglish kwam derhal ve als een soort gerechtigheid want Liverpool was zelfs bene den zijn kunnen duidelijk de be tere ploeg. Liverpool was ook als de grote favoriet in het veld ge komen. Misschien dat het daar om speelde onder een te grote druk in zijn 96e Europese beker wedstrijd. De sfeer in Wembley, dat voor de tweede keer in vijf dagen tijd totaal was uitverkocht (een totaalrecette over beide wedstrijden van ruim vier mil joen gulden!) was anders inspire rend genoeg. Maar zoals gezegd de buit is binnen. En Engeland is tevreden. In juni in Argentinië moet het weer toekijken bij de wereldkam pioenschappen. Maar deze bitte re pil is nu door het constante Li verpool verguld. Voor het derde achtereenvolgende seizoen is Li verpool in het Europese beker- voetbal ongeslagen gebleven. De club beschikt over een omvang rijke selectie die ook in het vol gende seizoen weer hoge ogen kan gooien. Met name van de pas aangekochte Soeness kan veel worden verwacht. Hij is als spel verdeler een uitermate geschikte opvolger van de veteraan Ian Callaghan en kan straks in Ar gentinië ook een waardevolle aanwinst zijn voor het Schotse elftal. De vlotte en soepele ma nier waarop hij bijv. Dalgüsh weet vrij te spelen zal onze natio nale teamleider Happel wel te denken hebben gegeven op deze voor hem sombere avond in Wembley. Somber in zekere zin ook voor onze nationale scheids rechter Charles Corver, die in Wembley kennelijk niet kan winnen. Was hij enkele weken geleden de gebeten hond omdat hij onvoldoende streng optrad tegen de harde Braziliaanse tackles in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Engeland, dit maal deugde hij in Engelse ogen alweer niet. En dat terwijl hij nu wel degelijk streng optrad en ei genlijk al kort na het begin eerst de Engelsman Case en vervol gens de Belg Vandereycken de gele kaart presenteerde. HAYE THOMAS ADVERTENTIE BUENOS AIRES - Een bomontplof fing in een parkeergarage onder het theater generaal San Martin, het voornaamste perscentrum tijdens de eindronde voor het we reldkampioenschap voetbal, heeft gisteren in Buenos Aires het leven geëist van een militair. Ze ven personen raakten gewond. De bom, die zich in een van de ge parkeerde auto's bevond, was één uur daarvoor ontdekt. Twee ex perts probeerden de bom onscha delijk te maken. Daarbij werd één politieman gedood, een ander ernstig gewond. Even na tweeën plaatselijke tijd ontdekten twee politiefunctiona rissen, een officier en een korpo raal, na een anoniem telefoontje de bom in de auto, die geparkeerd was in een garage onder het the ater. Tijdens het vervoer van de bom naar een geblindeerde, spe ciaal voor demontage ingerichte vrachtauto vond de explosie plaats. De officier werd onmid- delijk gedood, de korporaal werd met zeer ernstige verwondingen naar een politie-ziekenhuis in Buenos Aires overgebracht. Ver scheidene andere personen, die zich in de directe omgeving be vonden, werden ook verwond en naar een civiel ziekenhuis ver voerd. Een tweede bom, ook gevonden in een geparkeerde auto in dezelfde ruimte, werd onschadelijke ge maakt. Hongarije Lajos Barotti, de trainer van het Hongaarse elftal, zal met slechts negentien spelers naar het toer nooi om het wereldkampioen schap in Argentinië afreizen. De Hongaarse coach gaf wel een de finitieve lijst van twee en twintig 7,1 dpH pn geselecteerde spelers op, maar drie van hen blijven ter beschik king) in eigen land achter. wordt in Londen tegen het En gelse elftal gespeeld en op 27 mei wordt de voorbereiding afgeslo ten met een ontmoeting tegen en in Sochaux. De negentien spelers voor Argenti nië zijn: doel: Gujdar en Meszaros achter: Toeroek, Balint, Rab, Mar- tos, Kereki en G. Toth. midden: Nyilasi, Pinter, Zombori, Halasz en Csapo voor: Fazekas, Toeroecsik, Nagy, Varadi en Pusztai. reserves: Kovac (doelman), A. Toth (verdediger) en Fulopi (aanval ler). De drie, doelman Kovac, verdedi ger Toth en aanvaller Fulopi, maken ook de laatste voorberei dingsfase van het nationale team niet mee. De Hongaren reizen op Eerste Pinksterdag naar West Duitslandwaar twee dag en later in Landersheim Tunesië als te genstander fungeert. Op 24 Onder de 22 geselecteerde spelers van het Zweedse voetbalelf tal. die bondscoach Georg "Aaby" Erics son in Stockholm heeft bekend gemaakt, bevinden zich vier spe lers, die uitkomen in de Bundes- liga. Dat zijn doelverdediger Ronnie Hellström en Benny Wendt, die beiden spelen voor FC KaiserslauternHasse Borg (Ein- tracht Braunschweig) en Lennart Larsson (Schalke 04). Anders Linderoth (Olympique Marseille) en Conny Torstensson (FC Zu rich) behoren eveneens tot stot de selectie voor Argentinië. Ook de oud-PS V-speler Björn Nordqvist, tevens record- internationaal met 107 inter landwedstrijden achter zijn naam, en Ralf Edström behoren tot de uitverkoren voetballers. De Zweedse landskampioen FF Malmö is de grootste leverancier. Het levert acht spelers. In verge lijking met de selectie voor het toernooi on het wereldkampioen schap in 1974 in München is de groep op acht plaatsen gewijzigd. De samenstelling is als volgt: doelverdedigers: Ronnie Hellström, Goeren Hagberb en Jan Moeller. Verdedigers: Magnus Andersson, Roland Andersson en Roy An dersson, Hasse Borg, Ingemar Erlandsson, Kent Karlsson, Björn Nordqist en Ronald Aman. Middenvelders en aanvallers: Ralf Edström, Bo Larsson, Lennart LarssonAnders LinderothTorb- joern Nilsson en Olio Nor din, Thomas Sjöberg en Staffan Tap per, Conny Torstensson', Benny Wendt en Sanny Aslund. aw orr/S &w-r/)S-T/scH H

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19