Rijnlandse bedrijven draaiden iets beter Minder mannen, meer vrouwen zijn werkloos tonica salkura Lezers schrijven IN LEIDSE REGIO Uitslag enquête Leidse Kamer van Koophandel: C35S?? ii'niiinn DONDERDAG 11 MEI 1978 VARIA PAGINA 13 LEIDEN - De werkloosheid onder mannen in de Leidse regio is vorige maand teruggelopen van 2249 naar 2200. Dat ligt nog onder het niveau van april vorig jaar, toen er 2267 mannen werkloos waren. Bij de vrouwen nam de werkloosheid iets toe, na melijk met vijftien. Het to tale aantal werkloze vrou wen was eind april 688, vo rig jaar was dit 572. Recente moeilijkheden in be drijven hebben de werkloosheid onder mannen enigszins beïnv loed, aldus het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden. De ko mende maanden valt er als ge volg hiervan een verdere stijging vooral onder oudere werkloze werknemers te verwachten. Daarnaast hebben ook de school verlaters weer de nodige invloed op de werkloosheidscijfers. Van de 2800 jongens en 2400 meisjes die de komende tijd in het gewest eindexamen zullen doen, zullen zich ongeveer 1300 jongens en 900 meisjes op de arbeidsmarkt presenteren. De indruk bestaat dat de jongens met een lagere be roepsopleiding in de bouw- en metaalsector wel weer aan de slag zullen komen. In elk geval zal de totale werkloosheid door de schoolverlaters nadelig worden beïnvloed, aldus het Arbeids bureau. Wat de jeugdwerkloosheid betreft (tot en met 22 jaar) is er in verge lijking met vorig jaar bij de man nen een daling waar te nemen en bij de vrouwen een stijging. Het aantal jeugdige werkloze man nen bedroeg eind april 392 (vorig jaar 318) en het aantal vrouwen 226 (vorig jaar 261). De jeugdwer kloosheid onder mannen is in de Leidse regio veertien procent van de totale werkloosheid. Het lan delijke percentage is ruim 22. Bij de vrouwen zijn de percentages van Leiden en Nederland res pectievelijk 38 en ruim 46. Enquete De vraag naar arbeidskrachten is in de Leidse regio sterk gestegen, namelijk bij de mannen met 441 en bij de vrouwen met 162. Vol gens het Arbeidsbureau is deze stijging voornamelijk toe te schrijven aan een enquête die onder werkgevers is gehouden en waarbij ook werd aangegeven hoeveel vacatures er zijn voor jeugdigen (schoolverlaters). In totaal is er vraag naar 1263 man nen en 342 vrouwen. Bij de man nen strekt de vraag zich uit over de bouw, de metaal en overige industrie (resp. 330, 369 en 320). Vrouwen worden het meest ge vraagd als kantoorpersoneel (104) en sociaal-geneeskundig per soneel (69, van wie 42 ver pleegsters). De handel vraagt 56 vrouwen, van wie 31 onder ne gentien jaar. Per gemeente zag de werkloosheid er in april als volgt uit (tussen haakjes de cijfers van de maand maart): Alkemade 44 mannen (52), 17 vrouwen (17), Katwijk 264 mannen (268), 65 vrouwen (64), Leiden 1538 mannen (1565), 449 vrouwen (434), Leiderdorp 81 mannen (88), 55 vrouwen (48), Oegstgeest 74 mannen (78), 36 vrouwen (38), Rijnsburg 31 man nen %(37), 10 vrouwen (8), Val kenburg 11 mannen (7), 4 vrou wen (5), Voorschoten 95 mannen (95), 30 vrouwen (33), Warmond 22 mannen (20), 5 vrouwen (6), Zoeterwoude 20 mannen (21), 11 vrouwen (15) en overigen 20 mannen (18), 6 vrouwen (5). Vliegtuig- kaper geeft zich over in Frankfort LEIDEN - De ontwikkeling van het bedrijfsleven in Rijn land is in 1977 over het algemeen iets rooskleuriger ge weest dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. FRANKFORT (DPA) - De 27-ja- rige Josef Katrincak heeft gister avond de piloot van een Tsje- choslowaaks vliegtuig dat op weg was van Praag naar Bmo ge dwongen koers te zetten naar Frankfort. Het was de derde maa binnen zeven maanden dat een vliegtuig van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij werd gedwongen naar Frankfort uit te wijken. ADVERTENTIE Wereldgodsdiensten. De Raad van Kerken in Nederland besloot gisteren tot instelling van een sectie "relatie wereldgodsdien sten". Die zal trachten in te spe len op het religieus veelvormiger worden van de Nederlandse sa menleving, waarin al 200.000 moslims, 50.000 hindoes en 15.000 boeddhisten wonen. Taak van de sectie: contacten leggen met andersgelovigen, als centraal adres voor hen fungeren, de raad adviseren over wensen van en contacten met deze mensen, be waking van religieuze aspecten (zoals ritueel slachten), overleg over bedehuizen, kortom bevor dering van en bezinning op de relatie tussen christenen en an dersgelovigen. De raad heeft nog geen besluit ge nomen inzake instelling van een werkgroep voor oecumenisch huwelijkspastoraat. Er moet eerst worden gestudeerd op een taakomschrijving voor zo'n commissie. Geen Chileense appels. In een brief aan de importeurs en inko pers van Granny-Smith-appels zegt de diakonie van de Purme- rendse hervormde gemeente, dat het Nederlanders helemaal niet siert dat de appelinvoer uit Chili zo sterk is gestegen. In dat land heerst een dictatuur, met alle be kende verschijnselen van dien, en de toenemende appelexport speelt, volgens de diakonie, de militaire junta alleen maar in de kaart. "Ieder kan eraan meewer ken dit in te dammen", schrijft de diakonie. "Heel eenvoudig door in de winkels te vragen wat voor appels het zijn en Granny Smith te weigeren". Te zwaar belast Balans LPO. De bisschoppen vinden dat de dagagenda voor de tweede zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg, afgelopen weekeinde in Veldhoven, overla den was, waardoor de gespreks stof geen kans kreeg te bezinken en de deelnemers te zwaar wer den belast. Zij zien échter in het overleg toch een duidelijk beeld van de toestand waarin de rk kerk in Nederland zich bevindt, en be oordelen dat als "zeer nuttig". De bisschoppen herhalen, dat het hun niet mogelijk was een alge mene uitspraak te doen over de speelruimte voor basisgroepen. Lezing. Morgenavond om 8 uur spreekt de heer J.G. Fijnvandraat uit Leeuwarden in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden over "Oosterse medita tie", dit in het kader van de cyclus "De hogere wereld". Van kwart voor acht is er samenzang. Koffiebar. Om acht uur morgen avond is er op de Morsweg 114, Leiden weer een koffiebar van Youth for Christ. Bij de Keukenpartners vindt u kwaliteitskeukens te kust en te keur. Geloof maar. de keuken zoals u zich die voorstelt is er bij. Uitgekiende klasse- keukens in even zovele uitvoeringen als er smaken zijn. Kom naar de showroom! O ja, neemt u dan gelijk de maten van uw eigen keuken mee? Afgesproken. □Dl II II Uw Keukenpartner in Valkenburg (ZH) C Slegtenhorst B.V., Voorschoterweg 45.tcl.07l-7G3185 J+ Geopend van 09 00-18 00 uur. Donderdag koopavond. (fa HomeCcntrC Zaterdag van 09.00-17.00 uur. Maandag gesloten UI haagsesdlOUW Het vliegtuig van het type Iljoessin had 46 mensen aan boord, onder wie 40 passagiers. Het toestel landde om half acht op het vliegveld bij Frankfort. Na korte onderhandelingen stelde de kaper zich ter beschikking van de politie. Hij vroeg politiek asiel voor zichzelf en zijn gezin en voor een collega. Het perscentrum van het vliegveld deelde mee dat Katrincak rond 18.40 uur de koersverandering had afgedwongen door te dreigen met explosieven. Na de landing kwam vast te staan dat de kaper inderdaad twee kilo springstof bij zich had. Katrincak, een taxichauffeurzijn vrouw en twee kinderen en zijn collega voor wie hij ook politiek asiel had aangevraagd, werden door de politie gearresteerd. De overige passagiers bleven op het vliegveld. Na contact opgenomen te hebben met de Tsjechoslo- waakse ambassade kregen ze te horen dat ze zo snel mogelijk naar Tsjechoslowakije moesten terug keren Ook de vorige drie keer dat een Tsjechoslowaaks vliegtuig ge dwongen werd naar Frankfort te vlieg en, hebben de kapers politiek asiel gevraagd. De regering in Praag heeft alle drie de keren om uitlevering verzocht van de da ders, die echter nog steeds in Westduitse gevangenissen zitten Praag vindt dat de "tolerante houding" van de Westduitse au toriteiten de kapingen van Tsje- choslowaakse vliegtuigen in de hand werkt. Op de foto het gekaapte toestel op het vliegveld van Frankfort. De voorzitter van de Kamer van Koophandel constateerde dit al eerder toen hij de belangrijkste uitkomsten van het onderzoek in zijn nieuwjaarsrede in januari van dit jaar vermeldde. De totaal uitslag is gisteren gereed geko- Bij de enquête is onderscheid ge maakt tussen grote en kleine be drijven. De grens tussen beide groepen is getrokken bij 1 mil joen gulden geïnvesteerd kapi taal. De kleine bedrijven werden steekproefsgewijs ondervraagd, de grote bedrijven werden alle maal benaderd. De kamer maakt de aantekening bij de enquête dat deze gezien moet worden als een vinger aan de pols van het be drijfsleven, maar geenszins is te beschouwen als een volledige di agnose. Land- en tuinbouw Het totaalbeeld voor de land- en tuinbouw steekt qua werkelijke omzetstijging iets ongunstig af bij de landelijke situatie: 27 pro cent in Rijnland terwijl dit voor heel Nederland 29 procent is. Daartegenover staat dat landelijk 22 procent een omzetafname meldt en in Rijnland maar 18 pro cent. Wat het netto bedrijfsresultaat be treft, boekte Rijnland in 1977 een beter resultaat dan de rest van Ne derland. In Rijnland meldt 18 pro cent een afname, in heel Neder land doet 30 procent dit. Het ach terblijven van de winst in vergelij king tot 1976 moet volgens de op stellers van de enquête, evenals dat bij de omzetontwikkeling het geval was, op rekening worden ge schreven van de resultaten van de kleine bedrijven. Visserij Het netto bedrijfsresultaat bij de (Katwijkse) visserij ontwikkelde zich nog ongunstiger dan in 1976. Toen meldde 60 procent een af name en 15 procent een reeële stij ging. Nu zijn die percentages res pectievelijk 65 en 8 procent. Ook voor dit jaar zijn de verwachtin gen bij de visserij somber. Nie mand denkt méér te investeren dan vorig jaar. Landelijk houdt 16 procent wel rekening met een toe name van de investeringen. De secundaire sector (industrie) gaf een beeld te zien dat overeen komt met het landelijke en er soms nog wel eens boven uitstak. De voedings- en genotmiddele nindustrie deed het bijvoorbeeld aanzienlijk beter dan in 1976. Het netto bedrijfsresultaat in de tex- tiel-mode- en confectie industrie nam in 1977 met 20 procent reëel toe. In 1976 was dit percentage 5 procent. De bouwnijverheid ontwikkelde zich gunstig, wat ook geldt voor de metaalindustrie wanneer de re sultaten worden vergeleken met het landelijke beeld. Voor de elec- trotechnische industrie zijn de verwachtingen voor dit jaar hoog gespannen. Tweederde van de Rijnlandse bedrijven' rekent op een stijging van de investeringen met meer dan zeven procent (het inflatiepercentage). Landelijk ligt dit cijfer een stuk lager 32 procent. De groothandelsector in Rijnland behaalde een redelijk resultaat wat de omzet betreft in vergelij king tot de groothandel buiten deze regio. Ook werd meer geïn vesteerd dan de concurrenten bui ten Rijnland. Voor dit jaar denkt 36 procent de inflatie te kunnen bijhouden. Landelijk ligt dit één procent hoger. Detailhandel Ook de Rijnlandse detailhandel zag zijn omzet vorig jaar gunstiger ontwikkelen dan de rest van Ne derland, waarbij opvalt dat het de kleinere bedrijven beter verging dan de grote. In deze sector ver wacht 34 procent dit jaar meer te investeren dan het vorig jaar, te gen 36 procent landelijk. In de dienstverlening tenslotte de den zich verschillende ontwikke lingen voor De horeca draaide goed, de makelaardij ook hoewel de winst in vergelijking met 1976 afnam. De overige dienstverle nende bedrijven (bijv. schoon maakbedrijven. verhuurbedrij ven enz.) zag zijn cijfers wat ach terblijven vergeleken met de rest van Nederland. ADVERTENTIE Altljd-raak-kamera populaire klati (mei Ingebouwde elektrc Imp.: Kinotechniek 02968-6355 Invloed PvdA (1) De PvdA-lijsttrekker Van Dam vindt dat de Partij van de Arbeid meer invloed moet zien te krijgen in de wijkcomité's. Van Dam is van mening dat de PvdA in deze kring zwak vertegenwoordigd is. "Het is maar een klein aantal waar wij inzitten, in de meeste komen we tegenstanders tegen" zei hij. Dat stond op 2 mei in deze krant. Je denkt, misschien trekken de au- toritair-socialistische kopstuk ken zoals Van Dam en Tesselaar nu eens de juiste conclusies. Nee hoor, vergeet dat maar. Ze gaan niet luisteren naar de argumen ten van de tegenstanders die ze tegenkomen. Wel nee, ze gaan in filtreren. Dat verwijt de PvdA nogal eens aan een andere partij. Nu gaat de PvdA het zelf doen. Om meer invloed te krijgen. Dat heeft met socialisme weinig meer te maken. Wel met doordram- men. Spaar ons van de boze. De PvdA wil de rollen omdraaien. Wij hoeven in onze eigen buurt- en wijkgroe- pen, in onze speeltuinverenigin gen, in onze buurtcentra enz. enz. niet omgekrikt te worden in de richting van de PvdA. Wij hebben mensen nodig die solidair zijn met hun buurt of wijk. Die aan de politieke kopstukken duidelijke maken wat wij willen. Mensen die niet bij voorbaat al omgekrikt zijn door invloed, van welke par tij dan ook. Toch is het mooi bedacht. Tesselaar heeft slechte plannen voor de on dersteuning en belangenbeharti ging voor de buurt- en wijkgroe- pen en al dat werk wat aangeduid wordt met sociaal-cultureel. Bij de hoorzitting van 24 april op het stadhuis bleek niemand het met die plannen eens te zijn. Tesse laar stelde het heel duidelijk: hij trekt zich van de inspraak niets aan. Maar de kopstukken vinden al die tegensprekers natuurlijk toch niet leuk. Want op 31 mei moeten de Leidse burgers stem men over die kopstukken. Een beetje meer invloed en wat min der tegenstanders zou mooi ge weest zijn. Dat weten de gemeenteraadsleden van de PvdA natuurlijk ook. Ze zitten echter met een moeilijk- heidje. Op 22 mei moeten ze de slechte plannen in de gemeente raad behandelen. Houden ze zich niet aan de partijdiscipline door tegen de plannen te stemmen, dan is Tesselaar kwaad. Stem men ze voor, dan zijn de mensen van al die buurt- en wijkgroepen niet tevreden. En dat zou wel eens kunnen blijken bij de ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei. Dan trekken de Leidse bur gers zelf hun conclusie Dirk van der Ham Vijf Meilaan 59, Leiden. Invloed PvdA (2) Met verbazing las ik vorige week dinsdag in deze krant een aantal uitspraken van Van Dam, lijst trekker voor de PvdA in Leiden, die hij gedaan zou hebben op de 1-mei-bijeenkomst van de PvdA. Van Dam roept de PvdA-leden op, in navolging van Den Uyl, om zich meer te bemoeien met het werk van de wijkcomité's. Zo doende zou de PvdA meer in vloed in de wijkcomité's kunnen krijgen. "Nu zitten PvdA-ers maar in enkele comité's, in de meeste komen we tegenstanders tegen"(ü), zo stelt hij doodleuk. Kennelijk is het de bedoeling meer invloed in de comité's te krijgen om de tegenstand uit te schake len. Is het niet dieptreurig? Juist in deze tijd, waar door de regering Van Agt/Wiegel grove bezuini gingen worden uitgebroed die de belangen van de bevolking scha den, drukte te maken over PvdA-in vloed. Aan de orde zou moeten zijn, ook voor de PvdA, versterking van de comité's om de belangen van de bevolking met de grootst moge lijke kracht te verdedigen: tegen nog verdere acheruitgang in de stadsvernieuwing, tegen de schandelijke huurverhoging die opnieuw op 1 juli voor de deur staat, voor behoud van sociaal- culturele voorzieningen in de wijken. Dat moet de inzet zijn van de belan genbehartiging van de wijken, de inzet van de organisaties van be woners om de bezuinigers de pas af te snijden. Zolang Van Dam niet in dat licht het optreden van de PvdA-ers in wijkcomité's ziet, is zijn optreden bijzonder schadelijk. Een ont manteling van die oppositie speelt slechts rechts in de kaart. Van een partij als de PvdA zou je dat toch niet verwachten. Dick Juffermans Oude Varkensmarkt 8 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13