HEEL ITALIË ROUWT OM ALDO MORO Rode Brigades: keihard Ontvoerde oud-premier ïoor Rode Brigades vermoord Reacties uit alle delen van wereld getuigen van afschuw en ontzetting penseel WOENSDAG 10 MEI 1978 ROME (UPI) - De Italianen rouwen vandaag om de vermoorde oud-premier Aldo Moro. Hier en daar wordt om wraak geroepen en elders probeert men een mogelijke scheu ring te signaleren in 's land politieke afleiding. De stadsguerrilleros van de Rode Brigades die Moro 56 dagen geleden in gat, zei gisteren: „Het lijk van een vuurgevecht dat vijf levens kostte ontvoerden en later „ter dood Italië's eerste republiek ligt zij veroordeelden"legden zijn stoffelijk overschot gisteren praktisch op de aan zij met het stoffelijk over- drempel van het hoofdkantoor van zijn Christendemocratische Partij op schot van Aldo Moro". de Piazza del Gesu'en even dichtbij dat van de Communistische Partij De secretaris-generaal van de in de Via Delle Botteghe Oscure. communistische Bloemen op de plaats waar het lichaam van Moro werd aangetroffen. Op de voorgrond een vlag van de Christendemocratische Partij. Ook werden gisteravond op de plaats affiches geplakt met een foto van de vermoorde oud-premier. BUITENLAND Berlinguer, distantieerde zich hier met nadruk van: „De eerste republiek lééft en moet voortle- J Jet stoffelijk overschot van Aldo Moro op de plek waar het gevonden werd: in een auto die geparkeerd stond vlak bij het gebouw van zijn ven Christendemocratische Partij. De Italiaanse politie heeft beves tigd dat Aldo Moro is gedood door elf kogels uit twee verschil lende automatische wapens. Van de elf projectielen zitten er nog zeven in Moro's lichaam. Vastgesteld is ook dat de politicus staande is geëxecuteerd, waaruit valt af te leiden dat hij niet tevo ren door zijn moordenaars is ver doofd. De Renault 4 waarin het stoffelijk overschot van Moro werd gevon den, was twee weken voor de zes tiende maart, de dag waarop Moro werd ontvoerd, gestolen. Het verzekeringsbewijs van de wa gen - een stuk dat in Italië op de achterruit van de auto moet wor den bevestigd - was vervalst met behulp van dezelfde schrijfma chine die door de Rode Brigades was gebruikt om hun communi qués op te tikken. De politie heeft laat op de middag in Turijn een 51-jarige man aan gehouden die zij ervan verdenkt lid van de Rode Brigades te zijn. In zijn woning werden wapens aangetroffen. Wake Honderden christendemocratische jongeren hielden gisteravond een stille wake op de Piazza del Gesu' die was begonnen met een avondmis in de aangrenzende ba rokke Gesu'-kerk, de moeder kerk van de Sociëteit van Jezus. Eerder op de dag had er een boze menigte gescandeerd: „Dood aan de roden, dood aan Curcio' - de gedetineerde oprichter van de Rode Brigades Renato Curcio - en had geschopt tegen de auto van Luciano Lamea, de commu nistische vakbondsleider die naar het gebouw van de DC was gegaan om te condoleren met de dood van Moro. De veroordeelde menigte gooide communisten met de Rode Bri gades op één hoop, hoewel de Commüniistische Partij zich zeer krachtig van de extreemlinkse beweging had gedistantiëerd. Staking Miljoenen communistische en ROME (Reuter/DPA) - De moord op oud-premier Aldo Moro vormt de climax in een bloedige guerrilla die de Rode Brigades sinds vijf jaar tegen de Itali aanse staat voert en zij is tevens het bewijs dat de leden van deze terreurorganisatie een meedo genloze instelling hebben. Hun talrijke schietpartijen in de af- rooms-katholieke werknemers in heel Italië staakten gisteren acht uur uit protest tegen de moord op Moro en in Rome liep men onder gescheiden vaandels gezamelijk naar het colosseum voor een betoging. Premier Giulio Andreotti deelde mee dat zijn kabinet zijn lot ver bond aan een anti-terreurdecreet waarover de kamer van afge vaardigden vandaag beraad slaagt. Het staat nagenoeg vast dat de maatregel met overweldi gende meerderheid zal worden goedgekeurd. Het decreet, dat op 21 maart van kracht werd maar ratificatie door het parlement behoeft, machtigt tot het afluisteren van telefoon gesprekken en het verhoren van verdachten zonder aanwezigheid van advocaten en verhoogt de straffen voor ontvoering tot der tigjaar of levenslang wanneer het slachtoffer overlijdt. De kleine neo-fascistische Mvi- mento Sociale Italiano eiste dat het parlement een "staat van in terne oorlog" zou afkondigen en de doodstraf weer invoeren - af geschaft na de val van het fas cisme in 1943. De scholen en bioscopen in Italië blijven vandaag gesloten. Voet balspelers en de deelnemers aan de Giro d'Italia is verzocht één minuut stilte ter nagedachtenis aan Moro in acht te nemen. Strijd Onder de politieke leiders van de Democrazia Cristiana - in pathe tische brieven van Moro gehe keld voor het .ondertekenen van mijn doodvonnis' en door hem en zijn familie uitgesloten van deel neming aan zijn begrafenis - zou het tot verbitterde strijd kunnen komen rond de vraag wie Moro moet opvolgen als partijvoorzit ter en kandidaat voor het presi dentschap van de republiek. Het stond vrijwel vast dat Moro pre sident Leone na het verstrijken van diens zevenjarige ambtster mijn met Kerstmis zou opvolgen. Een voormalige president, de soci aal-democraat Giuseppe Sara- gelopen maanden laten geen twijfel bestaan over de strakke organisatie en de ijskoude in stelling van de Rode Brigades. Nog niet eerder hadden deze terro risten een gijzelaar vermoord, zij prefereerden een maximum aan publiciteit te halen uit de vrijlating van vorige gijzelaars. De ontvoering van Moro ver baasde de politie, die tot dan in de veronderstelling had geleefd dat zij te maken hadden met een kleine organisatie, die tot niet meer in staat was dan aanvallen op onbeschermde doelwitten. Als de politie ooit een bewijs nodig had dat de Rode Brigades een strak georganiseerde groep is dan heeft zij dat in de jongste periode herhaaldelijk gekregen. Sinds 1974 hebben de ontvoerin gen, aanslagen en moorden van de Rode Brigades Italiè her haaldelijk in beroering ge bracht. Op 18 april van dat jaar ont voerden zij in Genua de officier van justitie Mario Sossi. Zij eis ten de vrijlating van een aantal in de gevangenis zittende kame raden. Toen een rechtbank be loofde aan deze eis toe te geven lieten de ontvoerders Sossi op 23 mei vrij. De procureur-generaal trok echter op het laatste mo ment de toezegging in. Sossi was toen al in veiligheid. 4 juni 1975 volgde de ontvoering van 'Vermouth-koning' Vittorio Gancia. Hij werd door de politie bevrijd na een schietpartij waarbij een politieman en Margherita Gagol, vrouw van de leider van de Rode Brigades, Renato Curcio, werden gedood. op 29 april 1976 werd Enrico Pe- dinovi, een afgevaardigde van de uiterst rechtse MSI, in Genua vermoord. 8 juni 1976: moord op Francesco Coco, procureur-generaal in Genua Bij de aanslag kwamen ook Coco's chauffeur en een lijfwacht om het leven. 28 april 1977: moord op Pulvio Croce, deken van de orde van advocaten in Turijn. Hij had een belangrijk aandeel in het proces tegen enkele leden van de Rode Brigades. 2 junie 1977: in Milaan wordt Indro Montanelli, hoofdredac teur van 'II Giornale' in de benen geschoten. In Genua ondergaat Vittorio Bruno, adjunct- hoofdredacteur van 'Secoio Xix' hetzelfde lot. 3 juni 1977: In Rome krijgt Emi- lio Rossi, hoofdredacteur van het journaal van een televisies tation, enkele kogels in zijn knieën. 16 november 1977: aanslag op Carlo Casalegno, adjunct hoofdredacteur van 'Stampa'. Hij overlijdt enkele dagen later aan zijn verwondingen. 28 december 1977: Angelo Pisto- lesi, functionaris van de MSI, in Rome doodgeschoten. 14 februari 1978: Riccardo Palma, een rechter, in Rome vermoord. 10 maart 1978: moordaanslag in Turijn op Rosario Bernardi, een onderofficier van de politie. 16 maart 1978 de ontvoering van Aldo Moro, waarbij vijf leden van zijn gezelschap werden doodgeschoten. Daarna volgde op 11 april nog de moord op Lorenze Cotugno, ci pier van de gevangenis in Tu rijn, waar de oprichter van de Rode Brigades, Renato Curcio, en enkele volgelingen in af wachting van hun veroordeling worden vastgehouden. DEN HAAG (UPI/AFP/Reuter) - Vrij wel alle Westerse rege ringsleiders hebben giste ren hun veroordeling uit gesproken over de moord op de Italiaanse oud-pre mier Aldo Moro door de stadsguerrillabeweging Rode Brigades. Onder hen was de Amerikaanse president Carter, die sprak van een verachtelijke en laffe daad. Ook de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt noemde de moord 'laf. De Belgische premier Leo Tindemans zei dat de moord geheel zinloos was en slechts be doeld als een aanval op de demo cratie. Hij riep alle christen democraten op samen één front te vormen ter realisering van Mo ro's idealen. 'Er is geen betere manier om zijn nagedachtenis te eren', aldus Tindemans. De Britse premier James Callaghan riep eveneens op tot samenwer king om de democratie in West- Europa te bewaren. Hij werd hierin gevolgd door de Noorse premier Odvar Nordli, die de Ita liaanse regering prees voor haar standvastige houding tegenover de ontvoerders. De Nederlandse regering is 'diep geschokt' door de dood van Aldo Moro en spreekt haar 'afgrijzen' uit over deze terroristische daad. 'De Nederlandse regering staat overigens volledig achter het be leid dat de Italiaanse regering heeft gevoerd, namelijk niet toe geven aan terroristische chan tage', aldus een woordvoerder. Meeleven De Raad van Europa stuurde giste ren een telegram van rouwbeklag aan de Italiaanse regering. Dit deed ook de Britse koningin Eli zabeth die de regering vroeg haar medeleven bekend te maken aan Moro's familie. De twee grootste vakverbonden van Engeland en Frankrijk gaven in Parijs een ge zamenlijke verklaring uit waarin zij hun 'afschuw' uitdrukten over de 'onbeschrijflijke daad van ter rorisme van een minderheid die pretendeert de volksmassa's te vertegenwoordigen'. De twee or ganisaties, de Britse TUC en de Franse CFDT, spraken hun soli dariteit uit met de Italiaanse vak verbonden in 'deze moeilijke si tuatie'. Later stuurde ook de paus een tele gram aan zijn vicaris voor Rome. Hierin zei hij „geen afdoende woorden" te kunnen vinden om uitdrukking te geven aan zijn af schuw over de moord. De paus zei te bidden voor de zielerust van Moro die naar zijn mening zeer goed gebruik heeft gemaakt van zijn intellectuele gaven en die zich 'onvermoeibaar in dienst heeft gesteld van de gerechtig heid en de vreedzame coëxisten tie'. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, veroordeelde de moord op Moro als een 'wrede en onmenselijke' daad. Het officiële Russische persbureau Tass maakte de dood van Moro zonder nader commen taar bekend in een kort bericht. Tass schreef de moord op Moro toe aan een 'bende gewapende extremisten'. De afgelopen we ken heeft de Russische pers her haaldelijk gesuggereerd dat de ontvoering deel uitmaakten van een complot van zowel linkse als rechtse extremisten dat was be doeld om Italië in een chaos te storten. Enrico Berlinguer, de secretaris generaal van de communistische partij van Italië, noemde Moro in een verklaring een 'groot demo cratisch leider die is vermoord door een organisatie van crimi nele terroristen'. Verwijt De Italiaanse president Giovanni Leone zei gisteravond voor de televisie dat het er bij de moord op Moro naar uitziet dat het 'bar barisme niet een man wilde do den maar gedachten, intelligentie en vrijheid'. Mario Sossi, de Genuese rechter dié in 1974 35 dagen een gevangene was van de Rode Brigades, ver weet de Italiaanse regering, giste ren dat zij niet tijdig is opgetre den tegen het terrorisme. Hij sprak zijn medeleven uit met de familie van de omgekomene. De communistische partij gaf gis teravond een verklaring uit waarin zij opriep de strijd tegen het terrorisme voort te zetten. 'De strijd zal kort noch gemakkelijk zijn', aldus de verklaring. Ook werd opgeroepen degenen die zijn belast met de veiligheid van de staat en haar burgers, te steu nen in deze strijd. In Bari demonstreerden gister avond duizenden mensen tegen de moord op Moro. Arbeiders en studenten van de universiteit van de stad, waar Moro had gestu deerd en later lesgegeven, gingen in staking. In de katherdaal van Bari werd een speciale mis opge dragen ter nagedachtenis van de politicus. ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (20) Stel nu 's dat ik in het buitenland m'ngeld of Eurocheques verlies Dan kunnen we direct helpen. Met de Amro teleservice kunnen we binnen een dag voor nieuw geld zorgen bij een bank aldaar. En Eurocheques zijn altijd verzekerd. Kan ik als Amro Privcrekening- houdcr met mijn Eurocheques nu ook makeeujk m bijvoorbeeld cat schoenenwinkel betalen? Natuurlijk, meneer. Cheques en een pasje zijn even goed als contanten. Amro Privérekening Q3J (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). ADVERTENTIE De zomer komt met vitaliteit en dadendrang Snelle lijnen typeren de MANNENMODE en PENSEEL Neem dit kostuum de prijs is uiterst beheerst 398 - 498 - HERENKLEDING HAARLEMMERSTRAAT 175-177 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9