Regering moet investeringen gericht sturen Wiegel:Van Agt sprak voor zijn beurt Opnieuw polio op de Velnwe Vanillevla hele liter tijdelijk Kamervragen over Manuela Meerderheid Tweede Kamer: Mijnen niet meer open 'n Ei hoort erbij ■Bi Proeven middenschool krijgen „faire kans WOENSDAG 10 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - Vice-premier Wiegel (VVD) is het vier kant oneens met minis ter-president Van Agt (CDA), dat de ambtenaren een "aanmerkelijke bij drage" moeten leveren bij de op handen zijnde be zuinigingsoperatie. Minister Wiegel van binnenlandse zaken, vindt dat de premier voor z(jn beurt heeft gesproken. In een verklaring, die door het ministerie van binnenlandse zaken naar aanlei ding van Van Agts uitlatingen op een verkiezingsavond in Harder wijk is uitgegeven, wijst Wiegel er op dat Van Agts uitspraak afwykt van het regeringsstandpunt. Volgens hem moet er eerst met de ambtenarenbonden worden over legd voor er concrete bezuinings- plannen op tafel komen# Die af spraak is met de bonden gemaakt en geldt nog steeds, aldus minister Wiegel. Minister-president Van Agt sprak zich uit voor matiging van de ambte narensalarissen daarbij verwijzend naar de voordelen, die het werken bij de overheid oplevert: een wel- vaartsvast pensioen en een verze kerd bestaan. Minister Wiegel dis tantieert zich nadrukkelijk van de ze opvatting van minis ter-president Van Agt. Geconfronteerd met de verklarin gen van Van Agt hebben de centra les van overheidspersoneel giste- Voorzitter W. Wieringa van de chris telijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel: "Wij heb ben goede afspraken met de heer Wiegel, die van enkele weken gele den dateren." Volgens Wieringa heeft de bewindsman van binnen landse zaken hem vanmorgen mee gedeeld dat het kabinet nog geen standpunt heeft ingenomen. Wieringa stelde dat Wiegel bij de afspraken zou blijven die met dc centrales van overheidspersoneel zijn gemaakt. Deze afspraken hou den in dal bij bezuiningen eerst overleg wordt gevoerd met ambte narenbonden, dat dit overleg zoda nig zou worden uitgevoerd dal de uitkomsten ervan niet bij voorbaat vaststaan en dat er geen extra bezui ningen komen voor ambtenaren. De PvdA wil van minis ter-president Van Agt en minister Wiegel (binnenlandse zaken) duide- lijkheid over de vraag of er bij de voorlopige trend berekening voor ambtenaren wordt uitgegaan van twee procent voor iedereen zonder r de hogere sala- De PvdA-Kamerleden willen daar morgen mondelinge vragen over stellen aan beide bewindslieden. Men vraagt zich af hoe deze trend be rekening valt te rijmen met de nood zakelijke bezuinigingen en de daar toe noodzakelijke loonmatiging. DEN HAAG (ANP) - De zeer hoge kosten die een opnieuw opzetten van de mijnindus trie met zich mee brengt staan in geen verhouding tot de re latief geringe bijdrage aan onze energievoorziening. Er is geen aanleiding om her opening van de mijnen verder te gaan onderzoeken. De mijn Emma-Hendrik wordt defini tief gesloten. Dit heeft minister Van Aar- denne van economische za ken de Eerste en Tweede Kamer maandag in een briet laten weten. De bewindsman volgt hiermee de aanbevelin gen en adviezen van de com missie Martens en de mijn- raad. De commissie Martens is tot de conclusie gekomen dat een eventuele hervatting van de steenkoolwinning in Neder land aanzienlijke financiële offers van de gemeenschap zal vergen. Deze offers staan volgens een rapport in geen verhouding tot de bijdrage die deze steenkoolproduktie aan de Nederlandse energie voorziening zou kunnen leve- De commissie verwacht ook dat ondergrondse vergassing van steenkool de eerste tientallen jaren niet wezenlijk zal kun nen bijdragen tot de energie voorziening. Ook de mijnraad is van mening, dat hervatten van de kolen- winning economisch niet verantwoord is. De raad advi seert wel een concrete uit werking te geven van de aan bevelingen van de commis- sie-Martens om met een ze kere regelmaat de mogelijk heden tot het benutten vah de Nederlandse kolenvoorraden te heroverwegen. De mijnraad vindt ook dat de kolenvoorkomens in Neder land systematisch in kaart moeten worden gebracht. De commissie-Martens werd in april 1975 door de toenmalige minister van economische zaken ingesteld. Ze moest de mogelijke aanwending be studeren van de in Nederland aanwezige kolenvoorraden als energiebron. DEN HAAG (SP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft de regering duidelijk te verstaan gegeven dat zij er niet mee akkoord gaat als de nieuwe wet op de investe ringsrekening alleen maar zou leiden tot een algemene, vrijblijvende steunoperatie voor het bedrijfsleven. De overheid zal de WIR wel duidelijk moeten gebruiken voor het sturen van de investeringen in de richting, die zij noodzakelijk vindt. PvdA, CDA en enkele kleinere par tijen vinden het onaanvaardbaar als de tweede fase van de WIR, die op 1 januari 1979 zou moeten ingaan, uitgesteld wordt. De eer ste fase betreft vooral algemene overheidssteun voor bedrijven, die geld willen steken in nieuwe gebouwen en installaties of uit breidingvan hun bestaande capa citeit. Fase II heeft vooral ten doel gericht financiële hulp te geven voor pro jecten, die bijdragen tot een scho ner milieu, energiebesparing en de ontwikkeling van nieuwe pro- dukten. In totaal wil de regering in vier jaar tijd 13 miljard gulden uittrekken om daarmee, naar zij hoopt, 110.000 nieuwe arbeids plaatsen te scheppen. Beïnvloeding De verhouding tussen algemene en gerichte steun moet uiteindelijk zodanig zijn, dat een effectieve beïnvloeding van de investerings beslissing van het bedrijfsleven mogelijk is", aldus CDA-woordvoerder Van Houw- lingen in de Tweede Kamer. Daar is men gisteren begonnen met de behandeling van het WIR-wets- ontwerp, een van de oorspronke lijke hervormingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl. Van Houwelingen liet er geen twij fel over bestaan dat het CDA ook als partner in dit kabinet onver kort blijft streven naar een wijzi ging van de huidige economische orde. "Het marktmechanisme al leen redt het niet. Sturen van de overheid is onontbeerlijk". Mevrouw Epema-Brugman (PvdA) heeft echter grote twijfels of de tweede fase er per 1 januari 1979 kan komen. Zij vreest met name nieuwe bezwaren van de EG, die ook de eerste fase van de WIR al flink heeft bekritiseerd. Als ge volg daarvan heeft dit kabinet di verse wijzigingen aangebracht, vooral in het systeem om extra steun te geven voor die gebieden Ongelukkig ADVERTENTIE Compensatie voor verlies kinderbijslag BEVERWIJK (ANP) - De voorzit ter van de WD-Eerste Kamer fractie, Haya van Someren Dow ner is minister Pais van onder wijs bijgevallen in zijn streven gezinnen met studerende kinde ren van 16 en 17 jaar compensatie te bieden voor het verlies dat zij lijden door het nieuwe kinderbij slag plan van het kabinet. Een ge zin met studerende kinderen ontvangt in het nieuwe plan ge middeld 1700 gulden minder per jaar per kind. Mevrouw van Someren sprak giste ren op een spreekbeurt in Be verwijk haar bezorgdheid erover uit dat nu meer dan voorheen ou ders zullen besluiten om na het beëindigen van de leerplicht hun kinderen geen verder onderwijs te laten volgen, omdat dit te duur is geworden. Variabele leerplicht betekent, al dus mevrouw Van Someren, dat zij die verder willen en kunnen leren op hun 16de die mogelijk heid krijgen. Onder druk van "Europa" heeft men gekozen voor een koppeling van de WIR aan de zogenaamde selectieve investeringsregeling. De WIR biedt een algemene basi spremie, maar in bepaalde gebie den moet men dan weer een hef fing betalen, waardoor de totale steun wordt teruggebracht. Vrijwel alle fracties spraken van een ongelukkige constructie. Vol gens de PvdA kan deze alleen maar gebruikt worden als over gangsregeling. Volgens me vrouw Epema-Brugman moet de regering terug naar Brussel om bij de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG een betere regeüng los te krijgen. Een van de bezwaren tegen de kop peling van WIR en SIR is de kans dat bedrijven eerst al de heffing moeten betalen en pas maanden later de investeringssteun krij gen. VVD-woordvoerder De Kor te heeft een wijzigingsvoorstel in gediend om dat risico, dat bedrij ven in ernstige financiële moei lijkheden kan brengen, weg te Kamerleden schaken heter dan diplomaten DEN HAAG (ANP) - Negen le- den van het parlement heb ben dinsdag aan het Binnen hof een schaakwedstrijd te gen een team, bestaande uit negen in Nederland vertoe vende ambassadeurs en an dere ambassadeleden met 6.5 punt tegen 2,5 punt gewon- Bij de Kamerleden wonnen Na gel (PvdA), De Gaay Fortman (PPR). Van Hulst (CDA), Den Uyl (PvdA), Dolman (PvdA) en Roethof (PvdA). Voor de ambassadeurs scoorden Ca- stroviejo y Bolibar (Spanje) en Filip (Roemenië) een vol punt. Op de foto is Den Uyl aan zet in zijn schaakpartij tegen de am bassadeur van Tsjecho-Slowa- kije M. Galan. Begeleiding noodzakelijk DEN HAAG (SP) - De Kamerleden Ria Beckers (PPR), Wessel (D'66) en Van der Spek (PSP) hebben het opgenomen voor de 16-jarige Kaapverdische Manuela C C. uit Rotterdam. Vandaag willen zij aan staatssecretaris Haars (justi tie) mondelinge vragen stellen over deze kwestie. In de zaak rond dit Kaapverdische meisje komen verschillende pro blemen samen. Zij verblijft ille gaal in Nederland. Reden voor justitie om haar uit te wijzen. Vlak voordat de politie haar vond is het meisje, volgens actiegroe- Onzekerheid Vrij algemeen was ook de kritiek op de mogelijkheid om tussentijds het percentage van de basispre mie te wijzigen als de economi sche ontwikkeling dat volgens de regering noodzakelijk maakt. Vol gens de heer De Korte is dat een onaanvaardbare onzekerheid voor het bedrijfsleven. Hij be pleitte een vaste termijn van vijf jaar. De PvdA diende een voor stel in dat het mogelijk moet ma ken dat de Tweede Kamer eerst met de regering overleg pleegt voordat een wijziging van de pre mie wordt doorgevoerd. Veel bezwaren waren er ook voor de manier waarop de zeescheep vaart steun via de WIR zou krij gen. De hulp voor reders, als ze nieuwe schepen bestellen, moet nog eens goed bekeken worden, aldus een meerderheid van de Kamer. Datzelfde geldt voor de luchtvaart. Tenslotte vond men het algemeen onrechtvaardig dat instellingen als pensioenfondsen en beleg gingsmaatschappijen, die een ge bouw kopen in een gebied, waar de SIR van kracht is, wel een hef fing moeten betalen maar geen WIR-premie krijgen. ADVERTENTIE 'n fiets brengt een lach op moederdag pen die zich haar lot hebben aan getrokken, verkracht. Een medisch onderzoek naar de vermeende verkrachting vond pas na 55 uur plaats. Hierbij werd geconstateerd dat dit niet uitge sloten was. Sociale, medische en psychologische begeleiding ont beert Manuela C.C. echter. De Kamerleden klagen over de be handeling die het meisje in Ne derland geniet. Zij is nu opgeno men in de vrouwengevangenis in Amsterdam, terwijl zij dringend juiste medische en sociale bege leiding nodig heeft, aldus de Ka merleden. Ook al verblijft zij ille gaal in ons land, heeft zij daar toch recht op menen de parle mentariërs. Hangende een kort geding tegen haar uitwijzing mag het meisje in ons land blijven. Meerderheid tegen neutronenbom HILVERSUM (ANP) - Ruim 64 procent van de Nederlanders vindt dat er geen neutronenbom mag komen, zo blijkt uit een en quête onder 800 Nederlanders van 18 jaar en ouder, gehouden in opdracht van de AVRO, 22 pro cent vond dat de productie moest worden uitgesteld en 13 procent bleek voorstander te zijn van dit wapen. De tegenstanders blijken veelal tegen elke vorm van bewa pening te zijn. ARNHEM (APA) - In de Ve- luwse dorpen Uddel en El- speet is bij kinderen polio ge constateerd. Zes kinderen hebben lichte verlammings verschijnselen. Van twee 3-ja- rige kleuters is na laboratori umonderzoek door het rijks instituut voor de volksge zondheid vast komen te staan dat het om gaat, vier andere kinderen van om en nabij de 10 jaar vertonen zulke 'ver dachte' verschijnselen dat men aanneemt dat ze ook be smet zijn. Over de dag of drie is het resultaat van het onder zoek van hun ontlasting be kend. Uddel en Elspeet staan bekend als zeer streng kerkelijke dorpen. In tegenstelling tot vrijwel de hele rest van het land is daar minder dan de helft van de jongere kinderen niet tegen polio ingeënt (El- speet 53, landelijk 97 pro cent), omdat de ouders vacci natie op grond van hun gods dienstige overtuiging weige ren. Alle besmette kinderen blijken niet te zijn ingeënt. Ondanks die weerstand begint morgen een grootscheepse actie om de kinderverlam ming verder tegen te gaan: in het kruisgebouw in Uddel en het diaconessenhuis in El- speet worden suikerklontjes uitgedeeld met vaccin, aan iedereen die zich meldt tot de leeftijd van 26 jaar. Burgemeester H.J. Smith van Nunspeet - waar Elspeet bij hoort: 'Het is nu niet meer zo als de laatste keer toen bij ons polio werd geconstateerd, m 1966, dat de kerken zich vier kant keren tegen vaccinatie. Toen werd er vanaf de kansel nog tegen gewaarschuwd. Uit de gesprekken die we inmid dels met de drie kerkeraden hebben gehad is gebleken dat de Nederlands hervormde gemeente, waar zestig pro cent van onze ingezetenen deel van uitmaken, aan vac cinatie wil meewerken. De beide gereformeerde ge meentes hebben geen nee ge zegd: zij vinden dat ieder het voor zijn eigen geweten moet verantwoorden.' Hij meent dat de weerstand te gen vaccinatie langzamer hand minder wordt 'Het is een denkproces van eeuwen. Als ik zie dat er in 1966 nog maar 28 procent van de kin deren was ingeënt, en dat dat aantal nu is verdubbeld, dan betekent dat wel wat. We hebben er toen ook echt op gehamerd'. De laatste polio-uitbarsting had plaats in 1971 in Staphorst, waar 34 kinderen ziek wer den. Zij waren niet ingeënt. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Het achter ste gedeelte van de Griekse tan ker „Eleni V" is gistermiddag rond half drie de Rotterdamse haven binnengesleept. Het ach terschip van de in tweeën geva ren tanker zal voorlopig worden afgemeerd in de Zevende Pe troleumhaven Zodra een lig plaats beschikbaar is, wordt het wrak naar de Europoort gesleept, waar de naar schatting 12.000 ton olie uit de tank zal worden ge pompt. advies van 4.999 fietsenmakers DEN HAAG (SP) - Minister Pais (onderwijs) heeft een delegatie van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) gisteren ver zekerd dat hij de experimenten met de middenschool een faire kans wil geven. Hoewel de delegatie van het CNV met deze toezegging in haar nopjes was, bleek een aantal me ningsverschillen overeind te zijn gebleven. Zo vindt het CNV in tegenstelling tot Pais dat voorwaarde voor een middenschool is dat iedereen er naar toe zal gaan voor het volgen van algemeen en beroepsoriënte rend onderwijs. Het CNV wil ook geen midden school voor elf- tot veertienjari gen. Volgens minister Pais zijn de experimenten voor onderwijs aan elf- tot veertienjarigen geen middenschool-proeven. Daarbij wordt naar zijn mening slechts ervaring opgedaan met de over gang van basis naar voortgezet onderwijs. Minister Pais beloofde de CNV- delegatie binnenkort met voor stellen te zullen komen voor een ander systeem voor het toelaten van studenten aan universiteiten. Een werkgroep zal deze maand voor het laatst bijeenkomen en daarna advies uitbrengen aan de minister. Nu wordt een systeem gehanteerd waarbij wordt geloot, maar stu denten met betere eindexamen- cijfers hebben een betere kans ingeloot te worden. In het nieuwe systeem zou overigens de loting niet verdwenen zijn. ^^^M^^^^^^^^dhunicMi^lenhci^LiiHlbom^mKlukicir

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7