Toch krediet sierbestrating? IMlIlL Aanleg van kabel-tv begint in mei hüml D 66 wil de verstarde verhouding doorbreken CDA WIL GEBAAR MAKEN IN HAARLEMMERSTRAAT-AFFAIRE HANS GLAUBITZ WOENSDAG 10 MEI 1971 Schoolverlaters In de KWJ-sociëteit Kontakt ('t Hok), Noordeinde 2a is de avond van 11 mei voor school verlaters. Gepraat wordt over werken of werkloos worden, er is informatie over arbeidsbu reau,uitzendbureau,gedeelte lijke leerplicht, wat te doen bij ontslag, uitkeringen, vakbon den, enz. Er zal verder een korte film worden vertoond, en de onderwijswinkel gaat een toneelstukje opvoerenHet is meer de bedoeling er een ge zellige. dan een zware discus sie-avond van te maken. Strandloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert vanavond haar tweede strandloop in een reeks van zeven. De start is aan de Wassenaarseslagom precies 19.30 uur. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van twee, vier of acht kilome ter. Tot vijf minuten voor de start kunnen zij zich opgeven. Wie de loop volbrengt, ont vangt een herinneringsme daille. Natuurgeneeswijze hi 't Breehuys houdt de arts Hans van Waning vanavond een lezing over het onderwerp "Wat is natuurgeneeswijze en wat is de plaats hiervan in de huidige maatschappij?" .Aan vang 20.00 uur. NVV De afdeling Leiden van het Ne derlands Verbond van Vak verenigingen, kortweg NVV, houdt vanavond haar jaar vergadering in het St. Anto- nius clubhuis (Mare 43). Er zal o.a. een opvolger moeten worg den gekozen voor het aftre dende bestuurslid A. Hensing Aanvang 1930 uur Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert donderdagavond een natuur wandeling door Oud Poelgeest. De start is om 19.30 in de Laan van Oud Poel geest Wetering De groep Wetering geeft vrijdag avondeen optreden in 't Breeh uys. Wetering speelt muziek van o.a. Lou Reed, Eagles, Steve Miller en eigen werk. Het concert begint om 20.30 NCVB De Nederlandse Christen-Vrou wenbond Leiden Zuid-West houdt morgenavond om 20.00 uur haar laatste ledenverga dering van dit seizoen in de bovenzaal van de bevrijdings kerk, Montgomery straat. Me vrouw Van der Pias-Van As zal vertellen over het kraambe zoek rond 1850. Linkse partijen De studentenvereniging SSR or ganiseert morgenavond een bijeenkomst in het kader van de gemeenteraadsverkiezin gen. Het is de eerste avond in een reeks, die door de Leidse studentenverenigingen geor ganiseerd wordt. De bijeenkomst van morgen avond gaat over de linkse par tijen. De corryfeeën die zullen komen, zijn Leo Meijer (PvdA). Hilda Passchier (PSP). Laurens Beijen (PPR). Sjoerd Karsten (CPN), Cor Vergeer (SP) en Hans Glau- bitz (D'66). De avond begint om 20.00 uurHoge woerd 108. Filmcyclus Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, begint morgen avond een filmcyclus (aan vang 21.00 uur) met de film Satansbraten van Rainer Wer ner Fassbinder uit 1975. De cy clus vult de maand mei in het Filmhuis en gaat over de jon ge Duitse film. Collecte AVO-Nederland, de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor mindervaliden, houdt dit jaar een collecte in Leiden, waarvoor nog collectanten worden gezocht. Belangstel lenden kunnen zich van avond, donderdag- en vrij dagavond. aanmelden van zeven tot negen uur 's avonds op het adres Langebrug 101. Verder inlichtingen bij me vrouw Schoemakers, tel. 124043. LEIDEN - "De mogelijkheid is aanwezig dat de gehele CDA-fractie alsnog zal instemmen met het voorstel van B en W om 130.000 gulden ter beschikking te stellen voor de sierbestrating in de Haarlemmerstraat. Het CDA verwacht Wel van het college dat het erkent on juist te hebben gehandeld door zonder toestemming van de raad geld uit te geven. Het college hoeft echt geen knieval te maken maar het zou ze sieren als het erkent buiten haar boekje te zijn gegaan" Dat zei het CDA-raadslid Van Zijp gisteravond naar aanleiding van de vraag van B en W om alsnog, bijna anderhalfjaar na aanleg van de sierbestrating, akkoord te gaan met de omstreden uitgaven. Een meerderheid van de gemeen teraad weigerde eind 1976 deze 130.000 gulden ter beschikking te stellen. Dit "gat" in de begroting is tot op heden nog steeds niet gedicht. Het bewuste bedrag was inder tijd nodig voor extra voorzienin gen. Bij de aanleg van de sierbe strating bleek dat het rode asfalt door dieselolie verkleurde en ontsierend werkte. In plaats van het gekleurde asfalt werden toen op een groter aantal plaatsen siei - tegels aangelegd. Rel Deze verwikkeling rondom de sierbestrating leidde eind 1976 tot een politieke rel. Het extra bedrag van 130.000 gulden was al uitgegeven nadat een meerder heid in de raadscommissie ruim telijke ordening met het college voorstel had ingestemd. Een meerderheid in de raad stemde deze uitgaaf echter af. Hierdoor ontstond de situatie dat burge meester en wethouders hoofde lijk aansprakelijk werden voor dit bedrag. Voor het CD A-raad - slid Driessen bestond er destijds tenminste geen enkele twijfel: "De wethouders zullen zelf moe ten betalen", zei hij, "of men wil of niet". In de raadscommissie voor ruimte lijke ordening en in de financiële ADVERTENTIE KREIEP Uit de uitgebreide linnen kollektie van het beroemde Zwitserse huis Kreier kunt U zeker Uw keus maken uit de smaakvolle permanente Kreier etalage in de Ketelboetersteeg en in onze speciale kado-hoek. Place-mats, pannelappen, servetten, tafelkleden, barbecue schorten voor de gezellige zomeravond en niet te vergeten de 100% katoenen batist zakdoekjes en nog veel meer leuke kado suggesties van Kreier. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 drongen de wethou ders Waal en Van Dam gister avond er op aan om, gezien "de positieve ontwikkelingen" in de Haarlemmerstraat, alsnog met het voorstel akkoord te gaan. De raadsleden Langerak (VVD) en Beijen (PPR) bleken vooralsnog onverzettelijk. Langerak meende dat er geen nieuwe argumenten naar voren waren gekomen waarom hij zijn mening zou wij zigen. Het PPR-raadslid herin nerde aan de onhandige manier waarop het college gehandeld had en zei voorlopig nog niet voor het voorstel te zijn. Van Zijp daarentegen bleek wel gevoelig voor het argument dat de sierbe strating een verbetering was ge bleken voor de Haarlemmer straat. "Als er een gebaar komt van het college geef ik het voor stel een goede kans om in de raad te worden aangenomen". Genereus In de gemeentelijke financiële commissie noemde Meijer (PvdA) het al een genereus ge baar van het college naar het CDA toe om wat hij noemde het "imago van politieke onbe trouwbaarheid", wat deze partij eind 1976 in de discussie over de kredietverlening voor de sierbe strating van de Haarlemmer straat vestigde, nu ongedaan te maken. Hij stelde dat het er nu om gaat of het college indertijd groen licht heeft gekregen om dat extra kre diet van 130.000 gulden te verle nen, en of het een "misselijke streek" van het CDA was om in de raad tegen te stemmen. Meijer "Het college heeft toen zowel de commissie ruimtelijke ordening als deze commissie om advies ge vraagd. En op grond van de ad viezen van beide commissies was de verwachting dat het voorstel in de raad een ruime meerderheid zou krijgen gerechtvaardigd. Al leen PSP en PPR spraken zich uitdrukkelijk tegen het voorstel uit. Of de WD dat ook deed, daarover bestond onduidelijk heid, maar het CDA heeft zich er in elk geval niet uitdrukkelijk te gen uitgesproken". Niet eens Vink (CDA) was het met deze rede nering niet eens. In de eerste plaats was hij met Van Duijn (WD) van mening dat het raad plegen van commissies geen grond is waarop het college uit gaven mag doen. Vink: "Het col lege wist dat het een heet hangij zer zou worden in de raad. Het CDA is er altijd verdeeld over geweest. Dat toen in de financiële commissie de meerderheid voor was, was een toevallige omstan digheid. Er was wel formeel een quorum, maar geenszins een af spiegeling van de raad. Ik vind het arrogant van de gemeente om op deze manier het voorstel weer te presenteren. U kun de zwarte piet nu wel naar het CDA schui ven, maar het was het college zelf dat fout zat". ADVERTENTIE Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Jeugdige Leidenaars staan te kijken naar een tenniswed strijd op een van de monitors van de demonstratiewagen van de firma Van Eijk, die momenteel in het Noordelijk deel van de Kooi staat. "Zoals thans in vele Neder landse gemeenten gebeurt,zal ook in Leiden kabeltelevisie worden aangelegd en wel door de firma Van Eijk uit Gouda. De Leidse gemeente raad heeft daartoe besloten nadat een enquête heeft uit gewezen dat aan ontvangst van meer televisie en FM-ra- dioprogramma's grote be hoefte bestond. Door het bouwen van een hoge antennemast, voorzien van de modernste ontvang- en ver- sterkerapparatuurworden signalen uit binnen- en bui tenland ontvangen en via een bijna de gehele gemeente om vattend ondergronds kabel net in uitstekende kwaliteit bij u thuis gebracht. Storin gen zijn hierbij vrijwel uitge sloten". Aldus luidt de inleiding van een brochure die iedere Leide- naar binnen afzienbare tijd in de bus zal krijgenEen in leiding van voorzitter Van Aken van de Beheerscommis sie Stadskabei Leiden. In deze handzame, rijk geïllustreerde brochure, staat alles wat men moet weten over de stadska- bel. Van Aken: "Omdat de mensen tegenwoordig al zoveel in de bus krijgen en het meeste vaak achteloos opzijschuiven is be sloten om deze brochure van een opvallende verpakking te voorzien. Het is namelijk zeer belangrijk dat iedere Leide- naar deze brochure doorleest. De aanleg van de stadskabei is van prominent belang en gaat iedere inwoner aan. Naast de brochure zal men ook een aanmeldingsformu lier voor aansluiting op de stadskabei ontvangen. De mensen die niet op het in de bus krijgen van dit formulier reageren, krijgen een bezoekje van twee personen, die wij speciaal in dienst hebben ge nomen voor de periode van twee jaar, waarin we bezig zijn met de aanleg van de ka bel B ij hen kan men trouwens altijd terecht met vragen en problemen" "Als derde aspect van het onder de aandacht brengen van ka bel-tv in Leiden zal enkele weken vóór men op een be paalde plaats met de aanleg begint (Leiden is namelijk verdeeld in 37 wijken, waar één voor één de kabel zal wor den aangelegd) een demon stratiewagen verschijnen van de firma Van Eijk. Deze de monstratiewagen is voorzien van een aantal monitors, waarop belangstellenden kunnen zien welke mogelijk heden een aansluiting op de stadskabei biedt. Over de voorgeschiedenis van de kabeltelevisie in Leiden zegt Van Aken: "Momenteel hebben we een periode achter de rug van twee fases. In de eerste fase hebben we over en weer afgetast wat we nu in Leiden zouden gaan doen. De tweede fase, die van het rege len van alle voorbereidende zaken, is werkelijk in een re cordtempo afgehandeld. Eind januari had de besluitvor ming in de gemeente plaats en half april hadden we de goed keuring van Gedeputeerde Staten. Op 22 mei zal in het noordelijk deel van de Kooi (juist hier omdat dan zeer eenvoudig kan worden afge takt van de hoofdkabel van de PTT die bij de Willem de Zwijgerlaan loopt) een begin worden gemaakt met de aan leg van de stadskabel. In en kele maanden tijd is dus heel wat tot stand gebracht". Woorden die worden onder streept door de heren Viel. di recteur van de firma Van Eijk, en Jelgersma, directeur van het Kabel Advies Insti tuut Woerden (KAI). Spre kend uit ervaring met andere gemeenten loven beiden het beleid van de gemeente Lei den ten aanzien van de aan leg van de kabeltelevisie en de samenwerking. De heer Jel gersma: "Als je bekijkt dat in Den Haag meer dan een jaar verstrijkt tussen de goedkeu ring van Gedeputeerde Sta ten en het begin met de aanleg dan kun je wel begrijpen dat het hier in Leiden wel eventjes beter is geregeld". Eventuele problemen tijdens de aanleg, die ongeveer halver wege 1980 voltooid zal moeten zijn, worden niet verwacht, van Aken: "Er was een pro bleem waar wij bang voor waren en dat was het laten verdwijnen van de antennes. Doordat dit vooral in de bin nenstad wel eens op grote problemen zou kunnen stuiten is besloten om de mensen niet te verplichten hun antenne van het dak te halen. Hoe minder antennes, hoe liever natuurlijk, maar wanneer het weghalen van een antenne op onoverkomelijke problemen stuit, kan men hem rustig op het dak laten staan." ADVERTENTIE mOEDERDAG Vermen haar een/ De vrouw van Uw dromen met zo'n beeldschone sjaal van Céline, Paris. Van zuiver zijde in een groot formaat o.a. met het beroemde koetsjes dessin. Nog zo'n leuke moederdag kado suggestie is de kroko ceintuur zowel in smal als breed model De kleuren zijn rood, donkerbruin, marine, grijs en zwart met zilver of goudkleurige dekoratie. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten. LEIDEN - Hans Glaubitz vindt dat D'66 de laatste tijd verkeerd begrepen is. „Onze wens om tot een bre der college te komen, heeft niets te maken met niet kunnen kiezen tussen links en rechts. Wat wij wil len is de verstarde verhou dingen in de Leidse ge meentepolitiek doorbre ken". D'66 heeft hel wel geweten dat men iets doorbreken wilde. Praktisch de hele Leidse gemeentepolitiek viel over haar heen. PvdA en PPR toonden zich verontwaardigd dat D'66 de linkse samenwerking los ser stelde en de WD reageerde verbaasd dat de Democraten het CDA uitsloten. En uitgerekend het CDA zelf stak D'66 uitnodi gend een hand toe. Vooral de afwijzende houding van de VVD viel slecht „Je steekt je nek uit om een aai over je bol te verwachten, maar dan krijg je ip de plaats daarvan een klap op je kop", Hans hans Glaubitz enkele weken geleden op een ledenver gadering. Een kleine maand later heeft hij er wat meer afstand van genomen: „Misschien zijn we wel te hard van stapel gelopen", stelt hij Portret van een lijsttrekker LEIDEN - Hans Glaubitz (30) is sinds 1970 lid van D'66, tot nu toe zijn eerste enige partijpolitieke liefde. Afkomstig uit Rotterdam woont hij sinds 1969 in Leiden. Studeerde geschiedenis (specialisatie politieke wetenschappen) en werkte na zijn studie enige tijd bij de universiteit en daarbij bij de gemeente. Enkele maanden geleden verwisselde Hans Glaubitz zijn betrekking bij de gemeente (afdeling verkeerszaken) voor een baan bij het ministerie van buitenlandse zaken. Noemt dat zelf „een verademing". „Bij de gemeente gaat het toch wel erg ambtelijk toe", zegt hij. Op het minis terie houdt hij zich bezig met coördinatie van internationaal milieube leid. 99 99 nuchter vast. „We zijn ook nog niet zo politiek door de wol ge verfd". voegt de D'66-lijsttrekker er eerlijk aan toe". De reacties van de verschillende po litieke partijen versterken in ie der geval wel de opvatting dat de verhoudingen verstard zijn. Waarom wil D'66 die situatie door breken? Hans Glaubitz: „Aan het hele idee van een gemeentebestuur met een college op smalle basis kle ven een heleboel feiten. Je ziet het alleen al aan de houding van het zittende college. Ze komen lot acrobatische toeren om de meerderheid te behalen. Met een oppositie die bijna net zo groot is, is het ongezond om de tegenstel lingen onnodig in stand te hou den. Het is nu in Leiden al acht jaar dat zuiver links/rechts ge dacht wordt. Wij vinden als D'66 dat er ook andere mogelijkheden zijn". Bijwagen Die mogelijkheid bestaat dan voor D'66 in de eerste plaats uit een college met PvdA, PPR en WD. „Wij willen proberen die partijen op één noemer te brengen", zegt Glaubitz. Hij moet toegeven dat het er nu voor de verkiezingen nog weinig op lijkt: „Als je zegt dat je ook met de WD wilt, noemt de PvdA je een bijwagen en als je zegt datje niet zonder de PvdA in een programcollege wilt. noemt de VVD je een bijwagen van de PvdA". Zelf verwacht de lijsttrekker van D'66 weinig echte moeilijkheden met een combinatie van PvdA en VVD. „De verschillen worden sterk overdreven. Die zijn zeker overbrugbaar. Als je naar de pro gramma's kijkt zijn de verschil len echt niet zo groot. Echte ver schillen zijn er alleen als het gaal om woningbouw, het autobeleid en de werkgelegenheid". Glaubitz vindt wel dat de PvdA flink bij zal moeten draaien om als samenwerkingspartner voor D'66 aanvaardbaar te zijn: „Ik mis bij de PvdA de bereidheid om aan andere partijen te den ken. Dat is iets wat ons tegen staat. Met de PvdA valt heel goed samen te werken, maar het is niet nodig om in het stadsbestuur zo te polariseren. In feite heeft ieder een het beste met de stad voor", aldus Glaubitz. Als het om het programma voor de komende vier jaar gaat, noemt de lijsttrekker van D'66 als zaken die veel aandacht zullen krijgen, het milieubeleid, het verkeersbeleid en het economisch beleid. Op het vlak van het milieu vindt Hans Glaubitz dat er in Leiden ernst gemaakt moet worden met het voeren van een echt beleid. „Dat heeft voor ons hoge prioriteit. Milieu moet duidelijk worden op genomen in de portefeuilleverde ling. Er zal ook haast gemaakt moeten worden met het aantrek ken van milieu-ambtenaren. Daar hechten we e~g aan". Een ander belangrijk punt is vol gens Glaubitz het verkeersbeleid en dan vooral het parkeren: „Wij willen de oplossing voor het par- keervraagstuk zoeken in de aan leg van echt meer dan eén par keergarage", zegt hij. Zelf denkt Glaubitz aan de noodzaak van een viertal garages. Concessies „De cij fers over de toename van het aantal nodige parkeerplaatsen zijn vrij onweerlegbaar. Het is echt een probleem waar je dage lijks mee geconfronteerd wordt. We zullen dan ook concessies aan de auto moeten doen. Als je zorgt voor meer parkeerruimte heb je ook de mogelijkheden om de ruimte voor de auto elders te be perken", aldus Hans Glaubitz. Als derde punt noemt de voorzitter van D'66 het economisch beleid dat volgens hem gekenmerkt moet worden door „minder wan trouwen tegenover het bedrij fsle- ven". „De laatste tien jaar hebben uitermate zwakke wethouders op die stoel gezeten. Daarin zal ook verandering moeten komen" vindt hij. De kansen bij de verkiezingen voor D'66 schat Hans Glaubitz niet on aanzienlijk. „Het worden min stens drie zetels", zegt hij uitda gend. De lijsttrekker van D'66 is vol vertrouwen: „Ik zie er eerder een vierde bijkomen dan dat er een afgaat. Persoonlijk vind ik dat geen onprettig toekomst beeld", aldus Hans Glaubitz. KEES VAN DER MALEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3