Toe h vraag je je nog wel eens af: hoe bestaat het!" PZ wil nieuwbouw voor eigen woningzoekenden .ftlZCJflk \Veidse agenda Onenigheid over plan centrum Voorschoten In Oegstgeest: Bij bejaardenonderzoek privacy gewaarborgd PAGINA 2 St.AD EN RAND WOENSDAG 10 MEI 1978 VOORSCHOTEN - De commissie voor openbare werken Voorscho ten was het gisteravond niet eens met de haar voorgelegde plannen voor het centrum en de Voor straat. In de ontwerpen wordt ge streefd naar een woonfunctie voor de Voorstraat en een winkel functie voor de Voorstraat. H. van Wijk (PPV) meende echter dat eerst overeenstemming bereikt moest worden over de uitgangs punten die voor het centrum zou den moeten gelden. Pas daarna zouden de detailpunten aan de orde moeten komen. Van Wijk kreeg in dit standpunt de steun van de CDA-commissieleden. Een belangrijk punt van kritiek was voor de commissie het plan de achtertuinen van de Voor straat gelijk te trekken. Direct daarachter zouden woningen in enige bouwlagen gerealiseerd moeten worden. Dit is in tegen spraak met het verlangen van de VVD naar meer parkeerruimte in het centrum. De parkeerruimten worden volgens het schetsplan kleiner gemaakt ten gunste van de woningbouw, terwijl juist die woningen extra parkeermogelijk- heden vragen. Spelevaren Plan Bijdorp I vordert. De commis sie was gisteravond bereid '2 mil joen gulden beschikbaar te stel len voor de aanleg van een wijk- weg. In die weg is een brug opge nomen en een zogenaamde dui- kerbrug. De commissie ver langde gisteravond een bereke ning van de meerkosten voor het geval deze duikerbrug zo ruim ge maakt zou worden dat kleine bootjes (rubber- öf roeibootjes) een doorvaart zouden krijgen. In dat geval kan het "recreatieve spe levaren" in de singels worden uit gebreid en is een directe vaart mo gelijk van Bijdorp naar de Molen- sloot. Ook de commissie openbare wer ken besprak de eventuele ver koop van de Corneliahoeve naast Berbice. Wethouder Eveleens stelde zeer nadrukkelijk dat er eerst een bestemmingsplan ge maakt zou moeten worden alvo rens een eventueel besluit tot ver koop van deze tot een gemeente-eigendom toebeho rende boerderij gemaakt kan wor den. Mr. Esselaar (CDA) verzocht dringend aan de toekomstige koopgegadigden niet aan te voe ren dat verkoop verhinderd wordt door de aanleg van Rijks weg 11. Die rijksweg kan geen ar gument zijn omdat Voorschoten de aanleg nog steeds betwist. Sportf ondsenbad tekort f 30.000 WASSENAAR - Het Sportfond-' senbad Wassenaar komt zo'n 30.000 gulden tekort, ruim 75.000 gulden meer dan gemeente Was senaar had voorzien. Dit komt doordat het bad tegen de ge plande verhoging van 8 procent in 1978 de tarieven van 1977 heeft gehandhaafd. Aan de raad zal worden voorgesteld het nieuwe tekort te dekken. Automobilist stoort zich (nog) niet aan verbod OEGSTGEEST-Sinds dinsdag 2 mei moeten deze verbodsborden aan de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest tijdens de spitsuren tweewielers een autoloze weg bie den. Vele automobilisten storen zich nog niet aan het verbod rond dit tijdstip. Adjudant Gelderblom van de plaatselijke rijkspolitie daar over; „We laten de mensen even aan de nieuwe situatie wennen. Maar lang duurt dat niet meer en dan zullen overtreders tijdens regelma tige controles toch op een bekeuring moeten rekenen". ZOETERWOUDE - "Laten we wel wezen" is de naam van het pro gramma waarmee Progressief Zoeterwoude de komende ge meenteraadsperiode ingaat. Het programma, dat gisteravond offi cieel het licht zag tijdens een bij eenkomst in "Ons Huis", wil de rechtvaardigheid, betrokken heid, openheid en leefbaarheid in Zoeterwoude bevorderen. PZ is de enige Zoeterwoudse partij (behalve PZ zitten ook CDA en VVD in de raad) die zijn pro gramma zelfheeft moeten opstel len, niet aan de hand van lande lijke richtlijnen. "Wij zijn daarom meer toegespitst op het dorp zelf. De andere partijen passen hun landelijke programma alleen maar aan de dorpse situatie aan door het invullen van witte plek- VOORSCHOTEN - De vergade ring van de Voorschotense Vrouwen Advies Commissie, kortweg VAC, heeft plaats in de huiskamer van één van de acht leden. Aan de orde is de raads commissie voor ruimtelijke or dening die week. Eén van de aanwezige VAC-leden zegt toe deze vergadering te zullen bij wonen. Dan doen twee leden, mevrouw Koedam en mevrouw van Oostrom, verslag van de cursus (renovatie/rehabilitatie) die zij hebben gevolgd. De cur sus is nog niet afgesloten. Een vervolgbijeenkomst wordt het volgende weekend gehouden. "Maar het huiswerk dat we heb ben opgekregen, nou mens, dat is interessant!" De opgave - het maken van op- en aanmerkingen over een renovatieplan in Gro ningen - gaat van hand tot hand. Dan de woningen in het Vernède- park. De Voorschotense VAC blijkt zich hier al geruime tijd mee te hebben beziggehouden Na het indienen van een aantal "eisen" waaraan de huizen vol gens de VAC moesten voldoen volgde een gesprek met de ge meente. "Dat was bij nader inzien eigenlijk niet eens nodig geweest, men bleek veel verder te willen gaan met het inwilligen van onze eisen dan in de brief werd ver meld Nou ja, dan moeten ze maar duidelijker zijn in wat ze schrijven". Merkwaardig De Voorschotense Vrouwen Ad viescommissie bestaat in mei 18 jaar. Aanleiding tot de oprich ting: een bezoek van de commis saris van de koningin, met zijn vrouw, aan Voorschoten. Het paar zou worden ontvangen in een woning in Vlietwijk die net gereed was gekomen, maar nog niet ingericht. Dat deden vrou wen met behulp van de plaatse lijke middenstand. Zij stuitten daarbij op een aantal merkwaar dige zaken: keukenkastjes die niet meerr open konden toen het huis eenmaal was ingericht, w.c.-deuren die naar de ver keerde kant opengingen. De vrouwen staken hierop de kop pen bij elkaar om tot de ontdek king te komen dat er - elders - ken", aldus Kees Straver, num mer één op de PZ-lijst. De partij wil dat alle raadscommis sies in principe openbaar zijn. PZ verlangt voorts, dat de gemeente via inspraakmogelijkheden geop perde voorstellen serieus neemt. Afwijking van de resultaten van zoiets bestond als een Vrouwen Advies Commissie. Dé Voor schotense VAC werd opgericht, bemand door vertegenwoordig sters van de verschillende vrou wenorganisaties, met subsidie van de Vrouwenfederatie. De laatste jaren opereert de VAC echter zelfstandig met subsidie van de gemeente. De VAC werd in de bouwwereld niet direct met gejuich begroet. De bij de bouw van de nieuwe woningen betrokkenen deden al het mogelijke om de VAC-leden te ontlopen. Deze lieten zich ech ter niet zo gauw uit het veld slaan. Ze bezochten raadsvergaderin gen om te horen waar en wanneer er gebouwd zou worden. Leer den, dankzij mevrouw Verheij, de echtgenote van de directeur gemeentewerken, bouwtekenin gen lezen. Geleidelijk aan werden de VAC's ook landelijk en provinciaal op poten gezet. Van het uitwisselen van ervaringen is men nu geko men tot een gedegen organisatie, die cursussen verzorgt voor VAC-leden (waaronder een ba siscursus voor beginners). Daar naast krijgen VAC-leden tegen woordig richtlijnen waaraan ze een woning kunnen toetsen en le- een inspraakprocedure moeten worden gemotiveerd. Op het gebied van de woningbouw, die is gericht op de vele Zoeter woudse woningzoekenden. Het systeem van dure woningen bou wen om daarmee goedkopere ren ze de wettelijke voorschriften die gelden voor de woningbouw Moest de Voorschotense VAC er eerst zélf achter komen hoe hoog de knopjes voor elektrisch licht moeten zitten, hoeveel stopcon tacten er in een huis behoren te zijn en naar welke kant een deur het beste kan opengaan, tegen woordig staat het allemaal op een lijst. Vaste voet Door zich niet op de achtergrond te houden kreeg de VAC vaste voet op gemeentelijke grond. Het werd een goede gewoonte de VAC bij de bouw van woning wetwoningen en premiekoop woningen te betrekken. De laat ste tijd wordt de VAC-er soms ook bijgehaald als vrije sector woningen worden gebouwd. ("Het is toch alleen maar voorde lig voor de bouwer de VAC bij het bouwen te betrekken? Zonder een cent te hoeven betalen krijgt hij er betere woningen door"). Stond vroeger eigenlijk alles al vast als de bouwer de VAC uit de goedheid zijns harte bij de bouw van zijn woningen betrok, te genwoordig wordt de VAC er al bij het maken van ontwerpteke- OEGSTGEEST - Raadslid me vrouw Rörsch (WD), voorzitter van de subcommissie "Inventari satie Bejaarden" van de commis sie Welzijnszorg voor bejaarden, deed gisteravond verslag van de werkzaamheden van haar werk groep die probeert inzicht te krij gen in de noden van de Oegst- geester bejaarden. Hiervoor zal een zogenaamde sociale kaart worden samengesteld. Dit is een formulier met gegevens die op alle bejaarden in de gemeente be trekking hebben en enquête resultaten onder een willekeurig gekozen groep van hen. De voor iedere bejaarde geldende gege vens worden, zonder de naam van de betrokkene, uit de reeds bestaande computerstaat gelicht. Voor wat betreft enquêtegege- vens zullen alleen de aangezochte ondervragers van de namen van de betrokkenen, en dit nog slechts alleen voor de tiid van het voor de laagst betaalden vrij te maken mag volgens PZ niet wor den gehanteerd. Een winkelcen trum in de dorpskern, zonder dat de noodzaak daarvan is aange toond - wordt afgewezen. Voor het werken met projectont wikkelaars verlangt PZ vol- ningen bijgehaald. De VAC geeft dan haar oordeel en spreekt haar advies met de opdrachtgever door. "En nog steeds heb je wel, als je een tekening ziet, dat je denkt: hoe bestaat het!", vertelt een van de Voorschotense VAC-leden. 'Toch zijn er in die 18 jaar van ons bestaan een hoop dingen veran derd. Vroeger was het eerste waar je naar keek of er een fonteintje in het toilet zat en of het aanrecht hoog genoeg was. Nu richten we ons niet alleen meer op de wo ning, maar ook op de woonomge ving. Zo spreken andere VAC's - hier in Voorschoten is dat nog niet voorgekomen - ook wel mee bij de inrichting van speelstraten. Wij werken sinds enige tijd ook mee aan renQvatieprojekten zoals in de Hyacinthstraat" Jammer "Alleen is het jammer, dat valt ons wel eens op, dat de mensen vaak het geld niet overhebben voor een goede verbetering van hun huis. Dat ze alleen maar zeuren over wat het allemaal gaat kosten. Maar als ze er eenmaal inzitten, dan merken ze pas hoe belangrijk die verbeteringen zijn geweest" onderzoek, öp de hoogte zijn van de persoonlijk gegevens van de te ondervragen bejaarden. Met het oog op waarborging van de no dige privacy van persoonsgege vens is al in voorbereidingssta dium van dit onderzoek besloten hieraan de grootst mogelijke aandacht te besteden. Onder meer zal overwogen worden de onderzoekrs te laten beloven de hen bekende gegevens aan niemand anders te verstrekken. De enquêteurs dienen ook vol komen onbekenden van de on dervraagden te zijn en deze zullen geheel vrijwillig aan het onder zoek hun medewerking kunnen verlenen. Dit gedeelte van het onderzoek zal drie- tot vierdui zend gulden gaan kosten en zoals beoogd een goed inzicht in de be hoeften van de plaatselijke be jaarden moeten kunnen ver schaffen. doende waarborgen dat een doel gericht welzijnsbeleid kan wor den gevoerd. Wellicht valt onder dat beleid ook het verlangen naar een spoorweghalte in Zoeter woude Rijndijk. Wat het jeugdwerk betreft vindt PZ dat bekeken moet worden of be paalde jeugdverenigingen niet voor subsidie in aanmerking ko men. Volgens PZ is het Zoeter woudse subsidiebeleid te eenzij dig op voetbalclubs gericht. PZ zal op 23 en 24 mei nog tegen de andere in de raad vertegenwoor digde partijen ten strijde moeten trekken om de eigen standpun ten tegenover die der anderen te verdedigen. Die bijeenkomsten zullen respectievelijk in het Don Boscohuis en in de r.k.-school aan de Oranjelaan plaatsvinden. Begeleiding onderwijs in Wassenaar „tweepotig"? WASSENAAR - De Wassenaarse raadscommissie voor onderwijs komt morgenmiddag om 16.00 uur bijeen in het raadhuis om zich te buigen over het vraagstuk van de onderwijsbegeleiding in Wassenaar waarover B en W een nota hebben opgesteld. De nota resulteert in het voorstel in Wasse- naar te komen tot een zoge naamde "tweepotige" schoolbe geleidingsdienst waarin de onder wijskundige begeleiding wordt verzorgd door een pedagoog-di dacticus op part-time basis, die in voorkomende gevallen ge bruik kan maken ban externe ad viseurs. De op het kind gerichte onderwijs begeleiding zou in handen ge steld kunnen worden van een team, waarvan het huidige Jeugd Advies Bureau de basis zal vor men. Van dit team maakt onder andere een part-time orthopedag oog deel uit, die onder meer be last zal worden met de organisa tie van de "remedial teaching" (in dividuele begeleiding van kinde ren die om welke redenen dan ook niet mee kunnen komen) Ver der zitten in de groep het huidige JAB-team bestaande uiteen psy choloog, een kinderpsychiater, een psychiatrisch geschoolde maatschappelijk werkster en een kinderarts. Ook de schoolarts, de pedagoog-didacticus en een schoolmaatschappelijk werkster behoren tot het team. Ze zullen gaan samenwerken met de logo pedisten en zo nodig ook gebruik maken van de diensten van ex terne adviseurs. Het voorstel is het bestuur van de onderwijsbe geleidingsdienst gedurende een experimentele fase van maxi maal een jaar in handen te leggen van de onderwijsbegeleidings commissie. In de loop van dat jaar kan dan besloten worden welke bestuursvorm uiteindelijk gekozen zal worden. Als de raad zich met dit advies comformeert zullen B en W met spoed de wer ving van een pedagoog-didactus en van een orthopedagoog ter hand nemen. Derde wereld Morgen en vrijdag organiseert'de Stichting ABAL (Afzetbevorde ring van Artikelen uit Landen in Ontwikkeling) een verkoopten toonstelling in bejaardentehuis „Rustenborch", van Wijcker- slootplein .3, Oegstgeest. De be woners van het tehuis zelf zorgen voor de verkoop van de artikelen. De Stichting ABAL importeert vooral traditionele handvaardig heidsartikelen uit een twintigtal ontwikkelingslanden, om te hel pen de werkgelegenheid in die landen te vergroten. De ope ningstijden zijn: 11 mei van 14.00 uur tot 16.30 uur, 12 mei van 10.30-12.00 uur en van 14.30 tot 17.00 uur. i Film Vrijdag draait er in het Green way theater van het NUT in Voor schoten de film: Sacco e Vanzetti van de Italiaan Giuliano Mon- taldo uit 1970, aanvang 21.45 uur. Dagtocht Het dienstverleningscentrum Oegstgeest organiseert morgen een dagtocht naar de Veluwe en het Safaripark Arnhem. Vertrek van het centrum 9 uur, aankomst ongeveer 18.00 uur. Rommelmarkt Morgen komen de leden van de Zoeterwoudse Jeugdraad weer langs om iedereen te verlossen van oude meubels, huishoude lijke artikelen, boeken en speel goed. Deze spullen kan men goed gebruiken voor de jaarlijkse rommelmarkt op 20 mei. De op brengst is bestemd voor de jeugd. Molens Al meer dan 500 jaar oud zijn de Nederlandse watermolens, ko renmolens, bovenkruiers De heer M. van Hoogstraten, con servator van het Leids moelen- museum De Valk, zal over de molens en alles wat erbij hoort een lezing houden met dia's en/of film, terwijl er ook molenonder delen en molenmakersgereed schap zal worden getoond. Mor genavond 20.00 uur in het cultu reel centrum van het NUT in Voorschoten. WOENSDAG Rapenburg 100, Leiden Leden vergadering P.P.R. 20.00 uur. Stadhuis: Fractievergadering PvdA 21.30 uur. Wassenaarseslag: Strandloop A.V Holland 19.30 uur. Breehuys: Lezing over Natuur Ge neeswijze 20.00 uur. Antonius Clubhuis, Mare 43, Lef den: Jaarvergadëring N.V.V. 20.00 uur. Gemeentehuis Wassenaar Aan bieding kwartetspel Gem. Was senaar aan Burgemeester 14.30 uur Wassenaarseslag: Trimloop A.V Holland 19.30 uur. Scheppingskerk Leiderdorp: Ver gadering NCVB 20.00 uur. Visser 't Hoofdschool, Kagerstraat 1: Informatieavond energievraag stuk 20.00 uur. Gemeentehuis Voorschoten.' Commissie Algemene Zaken 20.00 uur. Gemeentehuis Oegstgeest: Com missie Onderwijs en Maatschappe lijke aangelegenheden 20.00 uur. Gemeentehuis Leiderdorp: Com missie Middenstandsaangelegen heden 20.00 uur. Lak-theater Ives le breton bur lesque clown/Hè? of de avontu ren van meneer Bal; 20.15 uur. Kennedylaan 11, Oegstgeest In- form.avond Baha'i gem. 20.00 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169' Spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond, do. van 9-11 uur, Openhuis bejaarden do. van 14-16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833: Adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30 uur Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé van 14-17 en 21-24 uur. APOTHEKEN De avond- nacht, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 5 mei tot 12 mei door apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Voorschoten, Leids- eweg 66, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753 Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141 tst 35 (dag en nacht). Warmond - B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7. Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Üitgaive: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: 'Tel: 071-144941 toestel 219 'Privé: 'Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per postf226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten. Voorschotense Vrouwen Advies Commissie wordt niet meer gepasseerd De Voorschotense Vrouwenadviescommissie 7.30 - 9.30 UUR 15.00-17.00 UUR I UITGEZONDERD ff

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2