NIEUWVEEN WIL ALARMCENTRALE IN ALPHEN HOUDEN Begroting Benthuizen: belasting moet omhoog «sasrassst Alphen haalt culturele achterstand in Ik schrijf geivoon voor mijn plezier Geboortegolf in dierenpark Extra pontpersoneel kostte al half miljoen Nieuwe velden voor UDO bij de Voscuijl Leiderdorper (85) schreef in vier jaar tijds drie boeken WOENSDAG 10 MEI 1978 NIEUWVEEN - B en W en de gemeenteraad van Nieuw- veen hebben zich achter de brandweerkorpsen in de regio geschaard, die zich fel verzetten tegen het opdoeken van de Alphense alarmcentrale. Burgemeester G. J. van der Kroft van Nieuwveen verklaarde gisteravond in de Nieuwveense gemeenteraad: "Ik schroom niet te zeggen dat de samenwerking op dat gebied in de regio voortref felijk is. Ik deel de grote zorg van de regiokorpsen hoe dit in een nieuwe situatie met Leiden als centrale post zal zijn". De burgemeester trok in dit ver band de vergelijking met een winnend elftal, waarin een trai ner ook geen wijzigingen aan brengt. Overigens gaf hij de in het geweer gekomen brandweer korpsen uit de regio weinig kans op succes. "Leiden wil de buit binnen halen en weet zich daarbij gesteund door de overheid", al dus burgemeester Van der Kroft. Het raadslid R. Ross (Gemeente belangen) diende vervolgens een voorstel in, waarin Nieuwveen De CDA-er Pulleman noemde het beleid van de overheid in dit ver band kortzichtig. Hij vond de zich tegen de plannen van de overheid uitspreekt om voor de brandweerregio Rijnland maar één centrale, in Leiden, te hand haven. houding van Leiden weinig sym pathiek omdat bij de oprichting van de regio afgesproken is dat er k Burgemeester Van der Kroft 3T?TVrTtJTTT'7l7>TvT T~v_ - VerhOfinff van rlr. V/- BENTHUIZEN - De ergste perso neelsproblemen bij de gemeente secretarie van Benthuizen lijken achter de rug te zijn. In de - tenge volge van de problemen pas de zer dagen verschenen - begroting voor 1978 wordt aangekondigd dat het personeelsbestand na alie moeilijkheden daaromtrent bin nen afzienbare tijd als volledig kan worden beschouwd. Inplaats van een uitbreiding met vier amb tenaren. zoals eerder steeds als noodzakelijk werd beschouwd meent het gemeentebestuur nu te kunnen volstaan met de benoe ming van twee. De vacature voor een derde ambtenaar ter gemeen tesecretarie zal echter gehand haafd blijven. Uit de begroting voor het thans al lopende dienstjaar blijkt, dat de gemeente een financiële reserve heeft van een kleine 25.000 gul den. Dit bedrag heeft de afgelo pen maandeq echter al wat wijzi gingen ondergaan (de aanleg van de riolering in de Dorpsstraat zal de gemeente 35.000 gulden gaan kosten; daar staat een verhoging van de belastingen tegenover die met het overschot van de jaren 1976 en 1977 weer wat geld in de gemeentekas brengt). Het uitein delijke resultaat is een reserve van bijna 16.000 gulden. Ondanks de winstuitkering van het Ener giebedrijf Rijnland over de jaren 1976 en 1977, een bedrag van 97.200 Gulden, wordt voor 1979 thans echter een tekort verwacht van bijna 8000 gulden. Om nu nog financieel in de plus te blijven is De reinigingsrechten en de riool rechten zullen met 5% omhoog gaan. De onroerend goed belas ting zal met 10% stijgen. De hon denbelasting wordt verhoogd tot 50 gulden voor de eerste hond, 75 gulden voor de tweede en vol gende. (Bejaarde inwoners beta len 25 gulden voor één hond). Woningbouw Binnenkort zullen concrete plan nen bekend worden gemaakt over het gemeentelijke bouwplan voor 50 a 55 woningen. Deze wo ningen (woningwetwoningen, koopwoningen in de beschutte sector en premiekoopwoningen) zullen gebouwd worden door de woningbouwvereniging "Alge- Belang" en de stichting "Bevordering eigen Woningbe- zit". Het gemeentebestuur heeft het initiatief genomen tot de bouw van deze woningen omdat stagnatie in de gemeentelijke wo ningbouw is opgetreden. Deze is onder andere veroorzaakt door de beslissing van de provinciale overheid tot 1980 geen woning bouw in plan Zuidpolder-Oost toe te staan. Andere zaken die de komende tijd op het programma staan: Aanleg van de riolering van de Dorps straat (de reconstructie van deze straat komt in 1979 aan de orde Overleg met Zoetermeer over ge meenschappelijke exploitatie van de openbare lagere school en de stimulering van initiatieven op het gebied van burenhulp. ALKEMADE - De meerkosten voor het personeel van het pont- veer De Kaag belopen tot nu toe een bedrag van ruim een half mil joen gulden. "Een kolossaal be drag", zei het raadslid Kret in de commissie financiën. Hij consta teerde echter ook dat die hoge kosten een uitvloeisel zijn van een genomen beslissing, waar de gemeente niet meer onderuit 11 OEGSTGEEST - Evenals de com missie voor openbare werken maandagavond kon de commis sie voor financiën gisteravond in stemmen met de plannen voor aanleg van drie voetbalvelden ten noorden van sportcomplex de „Voscuijl". Dit betekent dat de voetbalvereniging U.D.O. laten rouleren juist een uitste kend middel de terreinen in goede conditie te houden. De te genwoordige velden op de „Vos cuijl", die in het midden en bij de doelen net zandbakken zijn, be wijzen dat dit geen overbodige luxe is en tonen waar overge- bruik toe kan leiden", zo zei hij. nabije toekomst de beschikking Wat betreft de herhuisvesting zal krijgen over eigen velden en het gemeentelijk apparaat is de de vereniging „Oegstgeest" niet mening van het college van B en meer met haar de tegenwoordige W duidelijk aldus de Van Belle, terreinen hoeft te delen. „Geen nieuwbouw maar ver- en uitbouw van het gemeentehuis zoals het er nu is", zo zei hij. „Over de in de gedachten van verschillende raadsleden spe lende plaats voor eventuele nieuwbouw zie ik helemaal niets", verduidelijkte hij. „Vooral de huidige plaats van het raad huis, maar ook het aardige ge bouw, voor iedere Oegstgeeste- naar gemakkelijk te bereiken, zijn daarvoor redenen genoeg", zo zei hij. Raadslid Van Hazel (CDA) sloot daarbij aan mét op te merken dat we niet meer in een tijd leven van platgooien en nieuw bouwen. „We moeten nu juist houden wat we hebben en dat zonodig aanpassen en verbe teren", concludeerde hij. Alle frakties zullen zich nog intern over de materie buigen voordat de raad op 25 mei de uiteindelijke keuzebeslissing te nemen krijgt. De realisering van de drie velden, een half verhard trai ningsveld en verdere benodigde werkzaamheden zal de gemeente ruim 2,5 miljoen gulden gaan kosten. De 370 leden tellende vereniging zal hieraan, exclusief de nog te bouwen kleedgelegen heid, vijfduizend gulden aan huur bijdragen. Raadslid Kohl- beck (PvdA) vroeg zich af of de door de wethouder eerder in Oegstgeest gesignaleerde ver grijzing geen terugloop in leden tal voor de betreffende club met zich mee zou brengen. Wethouder Van Belle: „het aantal jeugdleden van de club is zo groot dat ik dat in de naaste toekomst niet zie. Mocht dat echter toch gebeuren dan is het braak leggen van een veld gedurende een jaar en dit systeem voor alle velden kan. Voorzitter Rietbroek ver klaarde bovendien dat er op de pont niet met minder personeel kan worden gewerkt. De reden daarvan zijn de grote zandsche- pen, die zand aanvoeren voor de Schiphollijn. Die schepen zullen de komende maanden overigens een groot gevaar op gaan leveren voor de pleziervaart: door de enorme zuiging zullen de boten die te dicht in de buurt van deze zandschepen varen tegen de zand- schepen worden gezogen. Voor zitter Rietbroek van de commis sie financiën verklaarde gister avond dat het niet mogelijk is om de zandschepen in het vaarsei- zoen een vaarverbodop te leggen. Volgens hem heeft de hogere overheid toestemming voor deze vaart gegeven zonder dat de be trokken gemeenten in die beslis sing zijn gemoeid. Hij zei dat in antwoord op vragen van het raad slid Van der Hulst. Wat betreft de meerkosten voor het pontpersoneel, daar is overleg over gaande met de Provincie. Wat dat overleg zal opleveren is volgens de heer Rietbroek niet te voorspellen. NKF Kabel BV van Delft naar Waddinxveen WADDINXVEEN - In het kader van een reorganisatie bij de NKF Ka bel B.V. in Delft zullen ongeveer 180 personeelsleden vanuit Delft worden overgeplaatst naar Wad dinxveen. Burgemeester mr.A.G. Smallenbroek van Waddinxveen heeft gistermiddag aan de Noord kade de eerste paal geslagen voor het nieuwe kantoorgebouw van NKF Kabel BV in Waddinxveen. Het kantoor zal worden gebouwd door de Goudse firma Nederhorst naar ontwerp van het architecten bureau Stuurman uit Waddinx veen. Bij NKF Kabel BV ver wacht men het nieuwe kantoorge bouw over een klein jaar in ge bruik te kunnen nemen. Scholen mogen beeld uitzoeken op expositie vormd. Burgemeester Van der Kroft zegde vervolgens toe het voorstel van Ross, dat ook naar de andere betrokken gemeenten zal worden gestuurd, over te wil len nemen. De argumenten die Nieuwveen daarvoor aanvoert zijn onder meer: de bereikbaarheid van Alphen de verzorgingsbehoeftige groep in Huize Ursula de bestaande goede samenwer king in de regio de bestaande technische voor zieningen, die in een groter ver band niet allemaal bruikbaar meer zijn Toren Een voorstel van B en W van Nieuwveen om een bedrag van f 50.000 uit te trekken voor de res tauratie van de toren van de r.k. kerk, werd door de Nieuwveense gemeenteraad niet in zijn geheel overgenomen. De CDA-er Pul leman diende een voorstel in om het door het r.k. kerkbestuur ge vraagde bedrag van f 62.500 (50% van de werkelijke kosten) hele maal te verstrekken. Hij moti veerde zijn voorstel met te zeg gen, dat restauratie van de toren voor Nieuwveen van groot be lang is. De toren bepaalt het beeld van Nieuwveen en is een sieraad voor het dorp, zo vertolkte Pul- tauratie van deze voor Nieuw veen unieke toren niet geheel mogen worden afgewenteld op de parochianen van de Nicolaas- kerk. Basketballersvan Ek van Zanten. Mogelijk straks te bezichtigen bij één van de Alphense scholen. Er valt een grote achterstand weg te werken. Niet alleen bij de scholen ontbreken vaak kunstwerken, ook in Alphen zelf (bij bruggen; in plantsoenen) is dat het geval. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de tuin achter het pand Julianastraat 34 in Alphen is gisteren een vooral voor de scholen bedoelde tentoonstelling van bronsbeelden van start gegaan. Deze expositie, waar verschillende scholen een beeld mogen uitzoeken, zal tot 25 mei lopen. Wethouder mevrouw H. Donker noemde de expositie bij de opening giste ren het begin van een actiever gemeentelijk cultuurbeleid. Alphen moet op kunstgebied een grote achterstand inlopen. Vooral de scholen, die in het kader van anderhalf procentsregeling recht hebben op een kunst werk, zijn onvoldoende aan hun trekken gekomen. Zolang de expositie draait (tot 25 mei) zullen de verschillende scholen een bezoekje aan de expositie afleggen. Zowel leraren, leerlingen als ouders mogen een voorkeur omtrent een bepaald kunstwerk uitspreken. In totaal zijn er 26 werken (van 16 kunstenaars) te bezichtigen in de prijsklasse van 2000 tot 20.000 gulden. De werken zijn voor het merendeel geschikt om mee of op te spelen. Soliditeit en veiligheid (geen scherpe kanten of punten) staat voorop. Veelal zijn de bronzen beelden decoratief. Zo zijn er vooral veel dieren (een paard, een haan, een beer) te bezichtigen. Mevrouw Donker sprak gisteren de hoop uit dat er in de toekomst ook meer belangstelling zal komen voor de meer abstracte kunst (non-figu ratief). Want zoals de gemeente de laatste jaren een falend kunst-beleid heeft gevoerd, zo is de Alphense bevolking nog niet "gewend" abstracte kunst te waarderen. "Enquêtes laten zien dat de mensen in Alphen vooral iets herkenbaars in een beeld willen zien", aldus mevrouw Don ker. Het actievere kunstbeleid zal de bevolking een bredere belangstelling voor kunst bij moeten brengen. Voor dat actievere beleid is de commis sie Kunstopdrachten sinds enige tijd op een nieuwe leest geschoeid. Diverse deskundigen van de stichting Beeldende kunst te Amsterdam hebben zitting in de commissie, naast gemeentelijke functionarissen als mevrouw Donker zelf en Jaap van der Nat van het bureau Jeugd Cultu rele Zaken. Die deskundigen zijn Leonor Rademaker, Theo van der Nahmer en Pieter Kooistra. Van Theo van der Nahmer, een bekende Haagse beeldhouwer, overweegt de gemeente momenteel het beeld "Het ballende meisje" aan te kopen. Dit zou bij het toekomstige Cultu reel Centrum in Ridderveld 2 geplaatst moeten worden. Momenteel is het werk te bezichtigen in het hal van dè afdeling bevolking. Voor de nabije toekomst heeft de commissie Kunstopdrachten onder meer het plan voor een groter opgezette expositie. Deze expositie, zo is de bedoeling, moet in september '79 bij de Zegerplas (zandwinplas) opgericht worden. Dan kan de gemeente zelf de kunst achterstand verder wegwerken door verschillende beelden aan te ko pen. De huidige expositie in de Julianastraat is, zoals mevrouw Donker het gisteren uitdrukte, een "repetitie" voor deze grotere. Overigens zijn de uitgenodigde scholen niet verplicht een van de 26 kunstwerken uit te zoeken. Elk ander idee voor kunstzinnige verfraaiing is de commissie zeer welkom. WASSENAAR - Het Wasse- naarse Dierenpark wordt ge troffen door een ware geboor tegolf. De afgelopen weken zijn er een groot aantal jonge dieren geboren terwijl nog de nodige geboorten voor de deur staan. In alle afdelingen van het dierenpark valt jong leven te bespeuren. Zo lopen op de Afrika-steppe jonge elandantiloopjes. Ook de ma nenschapen en de Indische antilopen zorgden voor na komelingen. Gezinsuitbreiding was er ook bij de kamelen en vier kod dige biggetjes dartelen rond bij het moeder-wrattenzwijn. Zesentwintig jonge dwerg geitjes en diverse ape-baby's verlevendigen het beeld van het dierenpark. In de Louise Hal zijn de afgelopen dagen diverse vogels uit het ei ge komen en zelfs de pinguins hebben enkele jongen ter we reld gebracht. Drie pasgeboren elandantilopen op de Afrika-steppe in het Dierenpark. Zij i facet van de massale geboorten. i slechts een klein LEIDERDORP - Vorige week heeft de 85-jarige A. Wissel de vrouw van Leiderdorps burgemeester, mevrouw Van der Have-Boogert, zijn derde boek, „Regen en Zonne schijn", aangeboden. „Regen en Zonneschijn" bevat Wis sels jeugdherinneringen en verhalen die zich gedeeltelijk in zijn geboortestreek, het land van Axel (Zeeland), af spelen. Ook burgemeester Van der Have en zijn vrouw zijn Zeeuwen. „Mijn tweede boek, „Rond het Krekepoldertje", heb ik indertijd de burgemeester aangeboden. Zijn vrouw toonde zoveel be langstelling dat zij toen al vroeg wanneer het derde zou uitko men", vertelt Wissel. Wissels derde boek gaat onder meer over zijn belevenissen in Leiderdorp sinds hij zich daar vestigde. „Ik ben in 1934 in Lei derdorp komen wonen. Dicht bij Leiden, zodat onze kinderen be tere studie-vooruitzichten kre gen. Na de oorlog heb ik in Lei derdorp als eerste het initiatief genomen om een school voor het voortgezet onderwijs, een U.L.O. op te richten. Dat was in die tijd niet gemakkelijk. Er was een te groot tekort aan onderwijzers en leerlingen om te voldoen aan de normen die voor de oprichting van een school gelden. Maar uit eindelijk heb ik toch de vereiste 33 leeriingen bij elkaar gekregen. Rijp en groen door elkaar. De Christelijke Mavoschool aan de Vossiuslaan is hieruit voortge komen". Graag memoreert Wissel de steun en medewerking die hij hierbij heeft ondervonden van D. Groe- neveld. „Deze man, eens mijn rechterhand, werd mijn opvolger als hoofd van die u.l.o." Behalve in het onderwijs was Wis sel ook in het kerkewerk steeds actief. „Ik heb altijd een druk le ven geleid. Pas op m'n 81e kon ik met de schrijverij beginnen. Na 25 jaar ouderling in Leiderdorp te zijn geweest besloot ik toen er mee op te houden. Het werd te veel, gezien mijn leeftijd. Nu heb ik tijd over om mijn herinnerin gen te noteren. Dat deed ik vroe ger ook in mijn spaarzame vrije tijd: het onderwijs vergde im mers zoveel van me. Maar het is mooi werk, dat ik bij geluk heb mogen doen. Mogen, ja. Ik kom uit een boerengezin waarin het moeilijk was te gaan studeren. De hoofdonderwijzer pikte mij er destijds uit om verder te gaan le ren. Dat heb ik met beide handen aangegrepen. Ik was niet ge schikt om op het land te gaan werken". Géén prekerij" „Het geloof heeft een heel belan grijke plaats in mijn leven inge nomen. Het zit in mijn verhalen verweven als een „christelijke draad". Géén prekerij. De men sen kunnen lezen wat een steun het geloof voor mij betekende toen ik een tijd enorm overwerkt was. Ik kan nu mijn jeugdliefde uitleven: vertellen. Verhalen over mensen, over dingen. Een prach tige bezigheid die blijkens de belangstelling voor mijn boeken door veel mensen wordt gewaar deerd. Wissels pennevruchten beslaan nu drie boeken, die elke keer dikker zijn geworden. Hij heeft ze eigen handig geschreven, niet getypt. „Dat is zo onpersoonlijk en niet gezellig voor mijn vrouw als ik bezig ben". „Het is een wonder dat ik me alle verhalen nog zo goed weet te herinneren. Ik zie de dingen ge woonweg gebeuren. Ik weet zelfs nog dat ik me als jongetje van drie jaar aan de kachel heb gebrand" Een vierde boek? „Misschien. Mijn vrouw en ik gaan een wereldreis van 10 maanden maken om onze kinderen in het buitenland te be zoeken. Onze belevenissen ver werk ik tot een reisverslag, waar ik thuis een verhaal van wil ma ken. Gewoon, voor m'n plezier. Als het niet wordt uitgegeven houden we het in de familie. Ik ben er in ieder geval zoet mee" Roel Zaadnoordijk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29