WOENSDAG 10 MEI 1978 belichtingsautomatiek te tes ten en op ingenieuze optische meetbanken wordt de juiste instelling van de lenzen nage gaan. Dan nog de al genoem de valproef als het toestel he lemaal klaar is en opnieuw worden alle belangrijke func ties van de toestellen nauw keurig gemeten. Onherroepelijk „Door dit maar steeds te con troleren vallen er in de laatste inspectiebeurt in de praktijk nooit toestellen af die niet volmaakt werken", zegt de heer Sakurai, „Wel komt het voor dat er toestellen bij zit ten die uiterlijk er niet vlek keloos uitzien. Die gaan on herroepelijk terug voor nade re bewerking". Je zou die uitzonderlijk licht beschadigde toestellen best gewoon kunnen verkopen, want heel wat mensen blijken daar niet over te vallen, maar kwaliteit is nu eenmaal kwali teit en dus vallen ze toch af. "Japanners zijn ook als ze zelf iets kopen erg kritisch op het punt van uiterlijke volmaakt heid, daarom vallen die strenge eisen ons helemaal niet zwaar", vindt manager Sakurai. Technisch volmaakt Met die „schoonheidseisen" houdt het Japanse inspec tie-instituut JCII zich minder op. Daar gaat het om techni sche volmaaktheid in de eer ste plaats. „We beginnen met een type test", verklaart directeur Ku- nio Yatomi. Drie toestellen van een nieuw type toestel komen bij het instituut. Valt een van die drie toestellen af tijdens de uitzonderlijk *ware test op een punt af dan stopt voorlopig het verdere onder zoek. De fabriek moet het product op aanwijzing van het JCII verbeteren en dan begint het onderzoek met weer drie toestellen opnieuw. Partij-Onderzoek Komen de apparaten door het type-onderzoek, dan kan de eerste produktie worden aan geboden voor een „partij-on derzoek". Daarvoor zijn be paalde normen die opgesteld zijn door het JCII in samen werking met de overheid. Hoe duurder het produkt en hoe gecompliceerder van bouw, des te hoger zijn de ge stelde eisen. Van de duurste produkten kan dit oplopen tot tien procent van de pro duktie. Normaal is het per centage steekproefsgewijs onderzochte toestellen allicht lager. Het aantal punten waarop een gecompliceerd toestel bijvoorbeeld een smalfilmcamera of een spie gelreflex wordt onderzocht, bedraagt vaak veertig. Min der ingewikkelde produkten worden natuurlijk ook op minder punten onderzocht. Exportverbod „We zijn erg streng", vertelt di recteur Yatomi, „we zijn in staat een exportverbod af te kondigen voor toestellen die onze tests niet doorstaan en dat geldt dan vooralle appa raten van dat bepaalde type. Gelukkig komt dat in steeds mindere mate voor want de fabrikanten weten wat ze ris keren en zorgen zelf voor een goed produkt". Het gezag van het JCII wordt ook door Consumentenbla den erkend, want ook zij laten bij hun tests de produkten door ingenieurs van het insti tuut onderzoeken. „We doen ook wel onderzoeken voor fa brieken en we testen nu ook zelfs Polaroid direct-klaar toestellen in opdracht van de Amerikaanse fabrikant, die bestemd zijn voor de Japanse markt, want ook de Japan ners zelf letten goed op ons waarborgzegel. Toestellen die door ons voor export zijn af gekeurd, maken daarom ook op de Japanse markt geen kans", aldus Kunio Yatomi. Ook bij een vriestemperatuur moeten de camera's goed blijven werken. Erg blij is de JCII-directeur ook met zijn zelfstandigheid. Z n instituut bestaat weliswaar omdat de Japanse exportwet het eist, maar van overheids steun is geen sprake. De fa brieken betalen zelf de wette lijk verplichte onderzoeken en de JCII-staf van 120 per sonen, waarvan 70 academici, worden verder betaald uit de inkomsten voor onderzoek in loonopdracht. Tot de onder zoeken behoren langdurige trilproeven van zowel onver pakte als verpakte camera's en andere toestellen. Tril proeven met toestellen in een soort oven waar behoorlijke hoge temperaturen heersen, praktijk-opnamen vanuit een vriescel door een luikje dat even geopend wordt, tiental len sluitertests vele lensme tingen zowel met speciale op tische apparatuur als gewoon voor een testwand. Camera's worden voorts gesloopt om te zien of alle contacten wel grondig zijn aangebracht. Veiligheid Bij projectoren worden veilig heidsonderzoeken gedaan (een soort electrisch KE- MA-keur zoals bij ons) en zo op het oog eenvoudige dingen nagegaan als de kracht die nodig is om een snoer uit een apparaat te trekken. Elektronenflitsers worden honderden malen ontstoken om de lichtopbrengst te me ten en de oplaadtijd tussen twee flitsen. Natuurlijk volgt ook weer een veiligheidstest. Smalfilmprojectoren en dia projectoren werken vele uren achtereen om na te gaan of alles blijft gaan zoals het moet. Goedkeuring Alle testgegevens gaan naar de computer voor nadere bere kening. Pas als alle punten akkoord zijn bevonden volgt de goedkeuring voor export. En alleen de goedgekeurde partijen worden van een ..Passed" zegel voorzien. „Jaarlijks besteden we 7 tot 8 miljoen gulden aan onder zoek", horen we van directeur Yatomi, „maar ons instituut is niet uniek. Er zijn bijna 30 an dere met de onze te vergelij ken instituten voor andere Japanse exportprodukten. maar wij doen wel de meest omvangrijke onderzoeken van allemaal", aldus een trot se Kunio Yatomi. Camera's monteren in de Fuji-fabriek in Omiya: voortdurend controleren op goede werking. Aan het eind van de produktielijn vallen de filmcame ra's en de spiegelreflex kleinbeeldtoestellen met een plofje in een met schuimplastic bekleed bakje. Een kleine valproef. Het verende laagje moet de kostbare toestellen tegen ui terlijke beschadigingen be schermen. „Het is niet om te zien of de toestellen werkelijk tegen een flinke val op de grond bestand zijn - daar kan je geen verfijnde camera op bouwen - maar om te contro leren of tijdens het transport overzee en trouwens ook bij normale schokken tijdens het gebruik en het dragen van de camera de sluiter en het be- lichtingsmechanisme met ontregelen". Dat zegt het hoofd van Fuji's kwaliteits controleafdeling T. Sakurai. Voordat de toestellen die eind fase bereikt hebben zijn er al heel wat controles aan voor afgegaan. In lange rijen zitten de in smetteloos wit geklede te monteren. De onderdelen zijn al eerder getest en direct na het aanbrengen van een belangrijk onderdeel als slui ter, belichtingsmeter of mo tortje wordt de goede wer king in het deels gereed zijn de toestel meteen weer ge controleerd. Pas als de test apparaten aangeven dat de zaak in orde is gaat het toestel verder op de lopende band. Een volgend onderdeel wordt aangebracht en opnieuw volgt een controle. Elektronica Feilloze elektronische appara ten controleren de sluitertij den, egaal verlichte schermen zijn de hulpmiddelen om de SWSSWIWJ M^1 ü'w'unq»

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25