„Mijn ploeg is nog niet aan plafond van haar kunnen Vrij spel Bayern-coach Lorant „Ik heb liever Rijsbergen dan Jol... WK-selectie Duitsland bijna rond Rijvers viert Triomf van Provincie Brugge-Liverpool en de blessure-oorlog WOENSDAG 10 MEI 1978 SPORT PAGINA 21 EINDHOVEN - Zowaar verscheen er een spontane lach op het anders 'op zuur staande' gezicht van PSV-coach Kees Rijvers. Op de schouders van zijn spelers Harry Lubse en Ernie Brands vierde hij direct na de voor zijn equipe zo succesvol verlopen UEFA-Cup finale tegen Bastia (uit slag 3-0) 'zijn' feest. Een feest, dat voor hem een veel diepere betekenis had dan die zojuist uit handen van UEFA-president dr. Franchi ontvangen Europa Cup III-bokaal. Want in feite betekende zijn geslaagde 'UE- FA-Cup-Coup' voor Rijvers, die de dag tevoren in Brand punt nog had verklaard 'dat PSV door de persmedia niet als serieus wordt beschouwd, omdat die club nu eenmaal van beneden de grote rivieren komt', de triomf van de provincie op het betweterige Westen. 'Dat Westen' is voor Kees Rijvers EINDHOVEN - Iedereen, die ook maar iets met PSV te maken had of beter voorgaf met die club te maken te hebben, tenslotte bestaat ook in Noord-Brabant het be grip 'resultaatsupporter', liep gisteravond in de Eindho vense binnenstad trots te wezen. Duizenden Brabanders juichten hun favorieten tijdens de rondrit door het cen trum toe, als golden het verzetshelden In schril contrast daarmee stond de stille afgang van de 4000-Bastia ge trouwen. Stilletjes zochten de Corsicanen hun weg, zonder eigenlijk direct te weten waarheen. Wat aangeslagen, dat wel, maar zeker niet bedroefd. Daarvoor was PSV te duidelijk de betere ploeg gebleken. Een mening, zoals die ook postvatte bij de Bastia-spelers zelf. Linksbuiten Yves Mariot bijvoorbeeld wond er geen doekjes om. 'Kijk, als we onder normale omstandigheden in Bastia hadden kunnen spelen, hadden we misschien wel met 2-0 kunnen winnen. Maar in die modder was het een onmogelijke zaak om negentig minuten lang te beuken. En nu heeft PSV - gewoon verdiend gewonnen. Die ploeg was over alle linies beter. Wij waren vooral moe. We hebben in een te korte tijd teveel wedstrijden moeten spelen. Zondag voor een week tegen St. Etienne, vervolgens die dinsdag erop tegen Monaco en donderdag dan nog eens tegen Paris St. Germain. Zoiets gaat op de lange duur kracht kosten. Maar' over het geheel genomen ben ik best tevreden met het afgelopen seizoen. Wie tegen mij in oktober zou hebben gezegd dat wij de finale van de UEFA- Cup zouden halen, had ik voor gek verklaard'. Reserve-doelman Weller, hij mocht nog even invallen, omdat goalie Hiard geblesseerd was geraakt was evenmin ondersteboven van het feit, dat zijn ploeg naast de UEFA-bokaal had gegrepen. Hij: 'Ach, het was net als een droom. En nu zijn we daaruit ontwaakt en gaat het gewone leven weer beginnen'. Woorden van berusting, zoals die ook door zijn trainer Pierre Cahuzac werden uitgesproken: 'PSV was niet te kloppen. Het draaide als een geoliede machine, die niet was af te stoppen. We hebben aardig ge speeld. Maar nu de tegenstander gewoon veel beter was, konden we niet anders dan verliezen GERARD VAN PUTTEN vanaf het moment, dat hij zijn trede in het trainerswereldje deed zijn 'Steen des Aanstoots' ge weest. Afgunstig als hij altijd was op de publiciteit, die ploegen als Ajax en Feyenoord kregen heeft hij immer - zowel bij FC Twente als bij PSV - het doel nagestreefd om die Westelijke clubs naar de kroon te steken. Een voornemen, dat indertijd (om streeks 1972) een gewillig oor kreeg bij de met PSV zo nauw verbonden 'Gloeilampenfirma in het Zuiden des Lands'. Glimla chend werd er door die firma en kele 'miljoentjes' afgeschoven om spelers aan te kopen. Het ver wachte succes bleef echter uit, omdat het ene deel van de nieuw aangekochte spelers tot het 'gilde der zakkenvullers' behoorde en het andere part ofwel niet in het toen door Rijvers gepredikte sys teem paste, dan wel niet in de 'pro vincie' kon aarden. Het gevolg van dit alles was, dat het beleid 'om' ging. Voor alles moest er gebouwd worden aan een in de breedte zo sterk mogelijke selec tie, hoofdzakelijk bestaande uit Brabants voetbaltalent. Nu, na een jaar of zes is Rijvers voor een aanzienlijk gedeelte in zijn missie geslaagd. 'Die UEFA-be- ker is met de behaalde landstitel voorlopig de kroon op mijn werk' zo lispelde hij direct na het einde van zijn feestje. 'En geloof maar, dat dit nog niet het einde is, want mijn ploeg is nog niet aan zijn pla fond'. Willy van de Kerkhof aanvullend: 'We hebben bewezen elke Europe se ploeg aan te kunnen. Nu is ons doel de Europa Cup I'. Een nobel streven, dat zeker, maar die beker zal toch aanzienlijk min der gemakkelijk te veroveren zijn, dan juist gisteravond de Door Gerard van Putten UEFA-beker. PSV werd name lijk op de jacht naar dit zo be geerde kleinood geen strobreed door opponent Bastia in de weg gelegd. Integendeel. Waar die for matie vooral als een stel schri kaanjagende voetbalbandieten was afgeschilderd, daar hadden de Corsicanen veel meer van een groep voetballende vlinderja gers. Te netjes "We waren veel te netjes", zou de teleurgestelde Johnny Rep later zeggen. 'Neem die Papi. Die deed werkelijk niets. Was niet vooruit te branden. Die kerel is alleen maar groot geschreven door de Corsicaanse pers', aldus de voor malige Ajacied, die er zelf overi gens ook niet in slaagde datgene te ondernemen, waar zijn 'pa trons' hem voor zullen hebben aangetrokken. Tegen de als links back opgestelde Kees Krijgh kreeg de rechterspits geen voet aan de grond, zoals de op Corsica uitblinkende Yves Mariot door Huub Stevens eveneens naar de figuratie werd verwezen. Rijvers: 'Ik was na Corsica tot de slotsom gekomen, dat Stevens beter op Mariot kon spelen en Krijgh op Rep en die wissel is goed uitge pakt'. Wanhopig trachtten Rep en Mariot (later vervangen door het 19-ja- rige talent De Zerbi) zich aan de dekking van Krijgh en Stevens te onttrekken. Regelmatig slopen ze naar het centrum. Maar in- plaats van dat die spelers daar ge vaar konden stichten, werden ze in feite niet meer dan een dubbele k Het tweede doelpunt sta-in-de-weg van centrumspits Krimau. Onder die omstandigheden had de Eindhovense defensie weinig te duchten van de Corsicaanse front linie, zeker als nog bedacht wordt, dat 'spelmaker' Claude Papi door uitblinker Jan Poort vliet volledig werd uitgescha keld. Sterker nog: de Zeeuw liet 'le Sauveur de Corse' op een voor die laatste steeds vernederender wijze de hielen zien. Juist door zijn voortdurende mobiliteit zou hij dan ook mede aan de basis van de Eindhovense openingstreffer staan. Want nadat Gerry Deijkers (2x) en Willy v.d. Kuylen hun schietpogingen beurtelings vruchteloos in de handen van doelman Pierrick Hiard en het zij net hadden zien belanden, stelde Poortvliet, uitgerekend m een pe riode, dat PSV hun aanvallen niet met de zo broodnodige variatie kon larderen, meteen weergaloos hakje Willy van de Kerkhof (had zelf de doeltreffende combinatie ingeleid) in staat de 1-0 te vinden. In feite was Bastia toen al een gesla gen ploeg. Mocht zelfs van geluk de maker. spreken, dat Ernie Brandts een schitterende vrije schop van Van der Kuijlen miste en de Roe meense scheidsrechter Rainca even later een strafschop uit het boekje -Rene van de Kerkhof was na een solo bruusk binnen de beruchte lijnen door Guesdon ge torpedeerd- wegwuifde. Het maakte PSV allemaal weinig uit. De ploeg mocht zich gezien het gebrekkige weerwerk van Bastia halverwege het duel ai veilig wa nen. Dat Gerrie Deijkers 11 minu ten na rust goed voorbereidend werk van René van de Kerkhof niet op juiste waarde wist te schat ten mocht dan ook als een onbe duidend incident worden be schouwd. Negen minuten later kwam voor Deijkers de kans op rehabilitatie. Van der Kuijlen schakelde de ver der onzichtbare Harry Lubse in, Orlanducci verzuimde vervol gens om in te grijpen, waarna de omstreden spits ('ik ben op alle plaatsen inzetbaar. Als er nog ie mand is, die mij zoekt, ben ik on- middelijk beschikbaar') met een halve omhaal scoorde: 2-0. Het Eindhovense carnaval kon toen al niet meer kapot. Het feest moest alleen nog bekroond wor den met een treffer van 'onze' Willy. Welnu, als gold het een ver- zoekplatenprogramma trof Van der Kuijlen twee minuten later na een combinatie tussen René van de Kerkhof en Jan Poortvliet het houtwerk, waarna hij de terugs pringende bal alsnog tegen het nylon joeg: 3-0. Het was de allesbeslissende treffer, die de Brabantse zucht om erken ning van het Westen enigermate bevredigde DEN HAAG - De overgang van Martin Jol naar Bayern Minl eken. is definitief van de baan. Omdat het de leiding van de voormalige Duitse topclub ernst is om toch een sterke verdediger aan te trekken nam de interesse opnieuw toe voor Wim Rijsbergen, die gis teren al telefonisch door Bay- ern-trainer Lorant werd be naderd. De Duitse trainer liet gisteren weten dat Bayern geen enkele moeite meer zal doen om Jol aan te trekken. Hij: "Nadat we eerder overeenstemming bereikten over een handgeld van 200.000 mark eist Jol nu ineens 250.000 mark. Daar komt bij dat FC Den Haag eveneens is opgeslagen. In plaats van 400.000 mark kost Jol nu 600.000 en dat is veel te veel geld voor iemand die niet eens in de WK-selectie zit van Holland". FC Den Haag dreigt door een en ander wel in de problemen verzeild te raken, omdat men een gedeelte van het transfer bedrag had willen aanwen den om het exploitatieverlies goed te maken en voor een an der gedeelte een aantal spe lers, waaronder Jonker (Tel star), Advocaat (FC VVV) en Everse (FC Dordrecht) had willen aantrekken. Inmiddels hervatte Bayern München gisteren de pogin gen om Feyenoords Wan Rijs bergen aan te trekken. Trai ner Lorant: "Ik heb Rijsber gen een tijd geleden aan het werk gezien tijdens Fey- enoord-Ajax en daarbij maakte hij op mij een zeer goede indruk. In eerste aanleg zijn we nogal geschrokken van het transferbedrag dat Feyenoord vroeg: meer dan een miljoen gulden. In tegen stelling tot Jol behoort Rijs bergen echter wel tot de Ne derlandse WK-selectie en daarom hebben we er alle be grip voor dat Feyenoord meer geld voor hem vraagt. Onze belangstelling voor Rijsber gen is van dien aard dat ik telefonisch een afspraak met hem heb gemaakt". Commentaar van Rijsbergen zelf: Dolgraag. Feyenoord schijnt eveneens geld nodig te hebben. Aanvankelijk zou ik een miljoen of zo moeten kos ten maar inmiddels ben ik in prijs gezakt en neemt Fey enoord genoegen met een be drag dat rond zeven ton ligt. Voor het contract dat Fey enoord me onlangs aanbood - ik ben zo boos geworden dat ik de condities niet eens heb gele zen en het papier woest ach terin mijn auto heb geslingerd waar het nu nog ligt- voetbal ik nooit meer in de Kuip". Helaas niet in Ton Menkenhal, maar wel een ROMMELMARKT! LDWS-13 MEI - SPORTPARK "DE VLIET" vanaf 9 uur - met rad van avontuur. Exclusief voor Leidse sportmensen, meet uw krachten op de Home-trainer, de beste tijd, de beste prijs. LONDEN - Eén dag voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Londen doen de twee finalisten Li verpool en FC Brugge nog geheimzinnig over de geblesseerden en de mogelijke vervangers. Onderdeel van de kleine koude oorlog, die trainers voor een belangrijke wedstrijd plegen te voeren, in de hoop zo de taktiek binnenskamers te kunnen houden. Bob Paisley wil nog niet zeggen of de aan de knie en enkele ribben geblesseerde Steve Heighway al dan niet zal optreden. "De beslissing of Heighway vervangen zal worden door Fairclough valt pas na de warming-up". Het lijkt vrijwel zeker dat Alan Hansen voor de door een voetblessure uitgeschakelde Tommy Smith in het veld zal komen. Paisléy houdt echter ook de keuzemogelijkheid Joe Jones achter de hand. ETSL"?P?eI hooPt ondanks de knieblessure van Raoul Lambert toch -. hU*Un gevaarlijke spits kan opstellen. Wanneer dat toch onmoge- fungeren ZIJ"' Verkeecke hoogstwaarschijnlijk als vervanger De vermoedelijke opstellingen zijn: Liverpool: Clemence, Neal, Thompson, Hansen (of Jones) en Hughes Fai"clouglf|ICDerm0tt' Souness cn Case Da|6'ish en Heighway (of FC Brugge: Jensen., Bastijns, Krieger, Leeskens en Maes., Cools, de Cubber en Van der Eycken., Simonsen, Verkeecke (of Lambert) en 5 Charles Corver. DÜSSELDORP - Dieter Muller van FC Köln is de grote verras sing in de selectie van 23 spelers voor het WK-eindtournooi, die gisteren door de Westduitse bondscoach Helmut Schön be kend werd gemaakt. Muller was in eerste instantie niet door Schön opgeroepen voor de groep van 26 spelers, die in Malente in trainingskamp ging. Van die groep van 26 heeft Schön Franz-JozefTenhagen (Bochum), Manfred Burgsmüller (Borussia Dortmund, Karl- Heinz Förster (VFB Stuttgard) en Rudi Seliger (MSV Duisburg) geschrapt. De laatste was zeer teleur gesteld over het feit dat hij niet gekozen werd. "Ik speel nooit meer in het Westduitse nationale elftal", aldus Seliger. "Voor mij is het een genoegdoening te weten dat ik beter ben dan enkele spe lers, die wel geselecteerd zijn" Om tot de definitieve selectie te komen moet er nog één doel ver dediger afvallen. Deskundigen hebben gisteren in het stadion te Toulouse, waar morgen de voetbalwedstrijd Frankrijk - Iran moet worden ge speeld, een tijdbom onschadelijk gemaakt. Via een anoniem tele foontje was de plaatseluke politie er achter gekomen dat er een bom in het stadion was. Een eerste on derzoek leverde niets op. Later werd de bom, die op gistermor gen bleek te zijn afgesteld, toch gevonden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21