Uitspraak Hoge Raad stuit op kritiek van Bonn Geen onderscheid bij zoeken naar uraniumleveranciers Beroep op Kroon aan tijdslimiet gebonden Vandaag nieuwe Friese bijbel Over uitlevering Folkerts PPR-motie verworpen Adviesraad buigt voor protesten WOENSDAG 10 MEI 1978 VARIA PAGINA 17 STRAATSBURG (ANP) - Omdat de Europese gemeenschappen dringend behoefte hebben aan uranium en er nauwelijks in de gemeenschap uranium gevonden wordt, is het dringend geboden dat geen enkele toeleveringsbron wordt uitgesloten. Dit verklaarde EG-commissaris Richard Burke gisteren in het Europese parle ment in Straatsburg. Hij reageerde hiermee op vragen van de Nederlandse socialist Piet Dankert die wilde weten in hoe verre de gemeenschap afhanke lijk is van de leveranties van ura nium van Zuid-Afrika en of er in de plaats van Zuid-Afrika andere alternatieven zijn. De socialist stelde dat de republiek Zuid-Afrika zich meer en meer lijkt te ontwikkelen tot een van de belangrijkste producenten van natuurlijk, niet- verrijkt ura nium. Zo wordt verwacht, aldus Dankert, dat de produktie van uranium-oxyde, welke in 1976 nog 3.265 ton bedroeg, in dit jaar 5.300 ton en in 1982 8.500 ton zal bedragen. Gezien de situatie op de wereld markt, waar concurrerende lan den als Australië, Canada en de Verenigde Staten zeer stringente leveringsvoorwaarden hanteren en de produktie van uranium be perken, wordt Zuid-Afrika de belangrijkste leverancier van De antwoorden van de commissa ris, belast met de betrekkingen met het parlement, en niet door de commissaris voor energieza ken, Guido Brunner, waren vol gens Dankert en de gehele soci alistische fractie dermate onvol doende dat zij een extra spoed debat aanvroegen. Commissaris Burke stelde dat Zuit-Afrika twintig procent van de wereldreserve heeft aan na tuurlijk uranium en de tweede plaats inneemt onder de weste lijke producenten. Maar om commerciële redenen is geheim houding vereist, zodat hij Dan kert en het Europese parlement niet kon zeggen in hoeverre de EG afhankelijk is van Zuid- Afrika. Daarnaast moet door de grote behoefte aan uranium ie dere leverancier serieus worden genomen. Dankert stelde daarop in een speci aal debat dat juist de geheimhou ding in de hand gaat werken dat het publiek gaat denken dat af hankelijkheid groter is dan in werkelijkheid het geval is. Ver der noemde hij Zuid-Afrika poli tiek nogal verdacht. Deze opmerking lokte hevig verzet uit van Britse Conservatieven en Westduitse Christendemocraten. 'Is de Sovjet-Unie dan in verge lijking met Zuid-Afrika lelie blank'?, zo vroeg de Britse con servatief Tom Normanton. En de Westduitse Christendemocrate Hannah Waltz wees Dankert erop dat de olie opraakt en dat de enige oplossing kernenergie is. Haar partijgenoot Karl Fuchs stelde voor extra voorraden urani umerts aan te leggen en snel voortgang, te maken met het bouwen van snelle kweekreacto- Commissaris Burke beloofde de opmerkingen van het parlement aan zijn collega Brunner door te geven, vooral nadat de socialisti sche fractieleider Ludwig Fel- lermaier erop had gewezen dat het geen pas gaf dat de commis saris belast met energiezaken niet in het parlement aanwezig was en zijn colleiga het antwoord van een briefje liet voorlezen. Vandaag krijgen de Friezen een ei gen Friese bijbel in nieuwe ver taling. Na bijna tienjarige arbeid Sovjet-Unie wil ook buiten Salt om praten BONN Reuter) - De West duitse bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gister avond in een televisie vraaggesprek verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is te onderhandelen over de kwes tie van haar kernraketten voor de middelgrote afstand. Volgens Schmidt heeft de Rus sische leider Leonid Breznjev hem dit verzekerd tijdens verleden week in West- Duitsland gevoerde bespre kingen. Breznjev, aldus Schmidt had gezegd dat het Kremlin be reid was, met het Westen te praten over wapens, die niet besproken worden bij de Amerikaans-Russische on derhandelingen over bespre king van de strategische be wapening (SALT) of op de be sprekingen iij Wenen tussen het Oosten en het Westen over vermindering van de troe pensterkte (MBFR). BONN (DPA/REUTER) - De uitspraak van de Hoge Raad dat uitlevering van het RAF-lid Knut Folkerts aan de Duitse Bondsrepubliek alleen toelaatbaar is als hij daar niet wordt vervolgd wegens verdenking van betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op de werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, heeft in de Bondsrepubliek geleid tot veel en merendeels negatieve reacties. Naar het oordeel dat de Hoge Raad maandag uitsprak, moet het ge- val-Schleyer worden beschouwd als een politiek delict in de zin Besmet infuus eist derde slachtoffer ASSEN (SP) - In het Academisch ziekenhuis in Groningen is de 57-jarige S. Wierda uit Assen be zweken aan de gevolgen van het aanbrengen van een besmet in fuus in het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen. Hij is het derde slachtoffer. Bij tien patiënten werd in het Asser ziekenhuis op 3 maart plotseling hoge koorts, een te lage bloed druk en een shock-toestand ge constateerd. Eerder overleden een 72-jarige man en een 58-ja- rige vrouw. Reddingscapsule neergestort DEN HELDER (ANP) - Vier em- ploye's van de Nederlandse Aardolie Maatschappij zijn gis termiddag gewond geraakt, toen. de reddingscapsule waarin zij stonden van ongeveer tien meter hoogte op het water viel. Zes an dere employe's, die zich ook in de capsule bevonden bleven onge deerd. De gewonden zijn opge nomen in het Parkzichtzieken huis in Den Helder. De employe's waren samen met een instructeur aan het oefenen op het NAM-terrein nabij het Noord-Hollands kanaal, toen de capsule op ongeveer tien meter hoogte hing trok een van de mannen aan de verkeerde hen del. In plaats van langzaam naar beneden te zakken werd de cap sule gelijk ontkoppeld. Een reddingscapsule wordt door de NAM gebruikt op boorplatforms in de Noordzee. Wanneer zich op een platform een ongeluk voor doet kunnen de aanwezigen zich met de capsule laten zakken. Als de capsule dan op het water ligt kan deze worden ontkoppeld. Rhodesië: Ontslag Hove blijft toch gehandhaafd SALISBURY (Reuter) - De uitvoe rende raad in Rhodesië heeft gis teravond verklaard, niet terug te komen van het ontslag van de omstreden zwarte Rhodesische „co-minister" van justitie Byron Hove; In een na een bijeenkomst van een hele dag uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat bisschop Abel Moezorewa, die beschouwd wordt als de machtigste van de drie zwarte leden van de raad, de bepaling van zijn standpunt in deze kwestie heeft opgeschort. De Verenigde Afrikaanse Natio nale Raad (UANC) van de bis schop had eerder gedreigd zich uit de multiraciale interim regering te zullen terugtrekken, indien Hove, een Londense ad vocaat die door de UANC was benoemd, niet in zijn functie her steld zou worden. De UANC heeft overigens besloten geen actie te ondernemen voor dat het voltallige bestuur van de UANC zondag vergaderd heeft. De Hove-affaire is gekenmerkt door verwarring en groeiende ri valiteit tussen de UANC en een kleinere nationalistische groepe ring onder leiding van dominee Sithole, die ook zitting heeft in de uitvoerende raad van Rhodesie. De 38-jarige Hove werd door de uitvoerende raad op 28 april ont slagen omdat hij geweigerd had, zijn eis in te trekken, dat de posi tie van de zwarten versterkt wordt bij de Rhodesische politie en bij het ambtenarenkorps. van het Europese uitleverings verdrag. Folkerts mag, volgens de Hoge Raad, evenals zijn mede standers Wackernagel en Schneider, wel worden uitgele verd op grond van andere be schuldigingen, zoals die van me deplichtigheid aan de moord op de federale procureur-generaal Siegfried Buback in april van het vorig jaar. Conventie Het ministerie van justitie in Bonn liet gisteren in een korte verkla ring weten, dat het niet zijn zaak was om een oordeel over de uit spraak van de Hoge Raad te ge ven. Wel stelde het ministerie dat het arrest "opnieuw heeft aange toond hoe dringend nodig het is dat de Europese conventie tegen het terrorisme spoedig door alle leden van de Raad van Europa wordt bekrachtigd". Tot dusver hebben alleen de Bondsrepubliek, Zweden en Oostenrijk dat gedaan, waardoor de conventie op 3 augustus tus sen deze drie staten van kracht wordt. Volgens het ministerie van justitie in Bonn kan op grond van deze conventie nooit worden gesteld dat moord en ontvoering politieke daden zijn. Wöedend Bleek uit deze verklaring al dat de autoriteiten in Bonn duidelijk geïrriteerd zijn, in vele West duitse kranten werd woedend ge reageerd. Een Westduitse televi siecommentator vroeg of Neder land wellicht ook zou weigeren de ontvoerders van de Italiaanse oud-premier Aldo Moro uit te le veren, op grond van de overwe ging dat het hier om een politiek misdrijf zou gaan. Het felst van leer trok het conserva tieve dagblad "Die Welt", dat sprak van een "Schandaal zonder weerga". Het blad noemde het oordeel van de Hoge Raad "dat de ontvoering van Schleyer een po litiek delict is, het grootste succes dat de de terroristen tot dusver in hun korte bloedige geschiedenis hebben geboekt". DEN HAAG - Het beroep op de Kroon inzake bestem mingsplannen moet niet worden afgeschaft, maar worden gebonden aan een strenge tijdslimiet. De Raad van State zou binnen zes maanden een beslis sing moeten nemen. Dat is de herziene mening van de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening (Raro). Enkele jaren geleden bepleitte de raad het beroep op de Kroon ach terwege te laten door de vaak ja renlange procedure. De voorma lige minister Gruyters nam dit advies over, evenals de huidige bewindsman Beelaerts van Blokland. Door het onverwacht groot aantal protesten, is de raad echter omgezwaaid. Een commissie heeft het Kroon- beroep opnieuw ontleed en is tot de conclusie gekomen, dat het toch beter is deze te handhaven. Niettemin blijft de tijd, waarmee dit beroep is gemoeid, een doorn in het oog. Daarom is de raad met het voorstel gekomen dat de Raad van State binnen zes maan den na ontvangst van de beslis sing van Gedeputeerde Staten (het tweede beroepslichaam na de gemeente) een oordeel moet vellen. Omdat de Raro ook zelf twijfelt aan die tijdslimiet heeft men ge dacht aan ten hoogste twee ver dagingen van totaal zes maanden. Nieuw is echter de gedachte om de leden van de Raad van State door middel van een sanctie tot spoed te manen. Als een beslis sing wordt verdaagd, mag de ge dupeerde schade claimen bij de minister. Zelfs moet de moge lijkheid worden geopend een voorschot op te kunnen nemen, van het te verwachten schadebe drag. Volgens de raad van advies dwingt men de Kroon op deze manier tot een scherpe selectie. Belangrijke bestemmingsplan nen (vooral stadsvernieuwing) zou men voorrang moeten geven. Op het ogenblik moet men ge middeld 42 maanden wachten op een 'vonnis', maar acht jaar is ook geen uitzondering. De kosten van deze nieuwe pro cedure zouden voldoende afwe gen tegen het beperken van de tijd. De Raad van State moet ui teraard meer ambtenaren tot zijn beschikking krijgen. Een pleidooi is er ook om be roepsschriften slechts ontvanke lijk te verklaren als er "algemene belangen" mee zijn gediend. Gemeenten moeten meer met globale bestemmingsplannen komen en de uitwerking faseren, zodat een beroep op de Kroon niet zo'n grote invloed meer kan uitoefenen. Gedeputeerde Staten moeten zorgvuldig(er) te werk gaan om het aantal beroepen terug te dringen. De adviesraad pleit ver der om een onderzoek in te stel len naar de inschakeling van een college van onafhankelijke des kundigen, die de provincie moet gaan helpen. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer heeft maandag een motie van PPR-lid Leo Janssen verworpen, waarin werd gesteld dat minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw onvoldoende duidelijk heid kan geven over de vraag of Nederland wel of niet medio ja nuari het vetorecht inzake de uit breiding van UCN-Almelo defi nitief uit handen heeft gegeven. Janssen werd gesteund door PvdA, D-66, PPR. PSP. CPN en DS'70. Namens het CDA betoogde Van Houwelingen dat dit pas te be oordelen valt wanneer definitief vaststaat hoe de Urenco-part- ners, West-Duitsland en Enge land, zich opstellen tegenover de Nederlandse voorstellen. Baan voor iedereen In uw blad van 18 april zien we een artikel over het delen van een baan met twee personen. Ook de echtgenoten doen goed werk: ze staan daar helemaal achter. Uitstekend! Als nu de echtgenoot ook met een ander een baan gaat delen, komen we precies waar we moeten zijn: één baan per gezin. Maar dan ook voor elk gezin. Dan kan ieder, die eveneens graag wil werken, ook eens aan de beurt komen en en dat geen werk van anderen afgesnoept. Via de t.v. en pers worden we telkens gecon fronteerd met de ellende van werknemers, die op straat komen te staan of waarvan de baan „op de tocht staat". Even meetreuren; dan gaat alles op dezelfde voet verder. Wie werk heeft, trekt zich toch niets aan van anderen, die zonder zitten. We lezen steeds, dat er in ons land maar een be paalde portie diensten verleend kan worden. Wat de één dus meer dan het gemiddelde heeft, gaat ten koste van een ander. De vakbonden gaan gelukkig lang zamerhand inzien, dat dit geen rechtvaardige zaak is end at het beschikbare werk eerlijker ver deeld moet worden. De regerin gen hebben tot nu toe niets dur ven doen. Misschien gaat men dan ook inzien, dat er nu vele lapmiddelen aan bevolen worden, die geen oplos sing brengen: 1. Minder uren werken. Dat bete kent, dat in vele gezinnen er nog meer werk bij genomen kan wor den. In sommige heeft men nu al twee banen, die kunnen dan naar drie. Maar de werklozen, waar het voor bedoeld was, grijpen er naast. Hun aantal kan door deze maatregel weer flink stijgen. Op naar de 400.000 werklozen. 2. Vroeger pensioneren. Let er dan wel op, dat het vrijkomdende werk naar een werkoze gaat. En niet gebruikt wordt voor werkers uit punt 1. Vorig jaar stond in uw blad al een artikel van iemand, die signa leerde, dat het werk meestal niet terecht komt bij degenen, die het nodig hebben. Het is wel een vreemde toestand. Voor enkele honderdduizenden is er geen werk. Ze worden via W.W. e.d. toch betaald (voor werk, waar ze niet voor in aan merking kunnen komen). Ze mogen er naar kijken, dat ande ren, met al een behoorlijk inko men, dit werk wel toegeschoven krijgen en daar óók nog eens voor betaald worden. En daar moet de belastingbetaler dus voor helpen opdraaien. En dan leest men, dat de overheid er financieel zo slecht voor staat en moet bezuinigen. Is 't een wonder! L. Hack, Herengracht 56, Middelburg. W indsurfscholcn Tot mijn spijt ontdekte ik dat er in het Leidsch Dagblad van maan dag 1 mei een zeer onvolledige kaart is opgenomen, namelijk de vakantietips op pagina 11. Van de ruim 30 officiële windsurfscho- len telde ik er in totaal 9 in dit overzicht. Ik kan mij hiervoor verschillende redenen indenken. Het is echter wel erg jammer, dat de voor Leiden dichtsbijzijnde windsurfscholen er niet in zijn opgenomen. In Kaagdorp heb ben wij een vestiging, waar voor namelijk dagcursussen voor be ginners worden gehouden. In Roelofsarendsveen verzorgen wij International Windsurfing schools en dagcursussen, week- cursussen en verhuur. Boven dien organiseren wij speciale weekcursussen voor kinderen van 9 tot 14 jaar, gedurende de hele maand augustus. Naar ik hoop kan deze aanvullende informatie een plaats krijgen in uw krant. J. Rijks JWS Alkemade Aderweg 6 Roelofarendsveen AMSTERDAM - Prinses Margriet ontving gisteren in het havengebouw van de KNSM in Amsterdam een exemplaar van het boek 'De Nederlandse Koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog'. Naast de prinses de auteur van het werk, L.L. von Munching. is deze bijbel gereedgekomen Zeven vertalers, zes kenners en sprekers van de Friese taal, drie theologische en twee taalkundige supervisoren en een advies- en leescommissie van twaalf leden hebben eraan gewerkt. De leiding berustte bij een inter kerkelijke commissie waarin de Rooms-Katholieke Kerk, de Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Chr. Geref. Kerken, de Friese Doopsgezinde Sociëteit en de Vrije Evangelische Ge meenten vertegenwoordigd wa ren. De bijbel, die naast de er kende boeken van het Oude en Nieuwe Testament ook de zoge heten „apocriefe" boeken bevat, handelend over de periode tus sen de beide Testamenten, is een gemeenschappelijke uitgave van het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbel stichting. De vorige Friese vertaling dateerde van 1943. Ze was van de hand van dr. G. A. Wumkes en E. B. Fol- kertsma. In verschillende opzich ten leunde deze vertaling sterk tegen de Statenvertaling aan. Ze was ook uitverkocht en had op nieuw gedrukt moeten worden. In 1966 werd tot het maken van vertaling besloten. Friese bijbel wordt van avond officieel aangeboden tij dens een bijeenkomst in de Grote of Jacobijnenkerk te Leeuwar den. Synode somber Voor haar 175 ste vergadering is de synode van de Evangelisch- Lutherse Kerk deze week enkele dagen in Den Haag bijeen. Giste ren werd ds. W. Bleij, Amstel veen, herkozen als president en mevrouw E. de Mooy-Wallien, Amsterdam, als vice-president Ds. J. A. Roskam, Den Haag, werd gekozen in de plaats van dr A. Johannes, Amsterdam, even eens tot vice-president. De twaalf predikanten en 24 niet- predikanten hielden zich bij de bespreking van het verslag van de werkzaamheden der synodale commissie vooral bezig met de oecumenische situatie hier te lande. De commissie bleek die nogal somber in te zien. De oe cumene zit in de verstarring, zo meende ds. Bleij. Met name bij een aantal synodele den die zitting hebben in inter kerkelijke commissies en secties bleek enige moedeloosheid te be-' staan. Bij de Lutherse Kerk kan veel meer, was hun gevoel; de andere kerken kunnen moeilij ker iets toegeven. Bovendien houden de anderen maar weinig rekening met de kleinere kerken Ds. Bleij waarschuwde, dat zijn kerk bij haar kritiek ook naar zichzelf zou blijven kijken. „Ook lutheranen zijn geen oecumeni sche engelen". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Den Briel L. J. de Leeuw Sint Anna Parochie, te Koudum L. Westland Hellendoorn, te Stol wijk A. van Brummelen Huizen, aangenomen naar Oud-Vos- semeer Th. van der Heijden Zalk (Ov.), naar Uithoorn (vacature W A. Kalkman) W. Hoekstra Am sterdam, de bènoeming tot bij stand in het pastoraat te Kralin gen Jac. de Vries Scheveningen; bedankt voor Oudewater J. D van Roest Ederveen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Almkerk R. Akkerman Kam pen; aangenomen naar Olde- broek A. Addis Oudega (Smallin- gerland, Fr.), de benoeming tot geestelijk verzorger van de Ne derlanders in Saoedi Arabië A. S J. Smilde Duisburg-Ruhrort. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Capelle aan de IJssel M. Brandes Ermelo. Chr. Gereformeerde Kerken: be dankt voor Drogeham P. den Hartog Veenendaal, voor Haar lem W. Quist Den Haag, voor Bunschoten A. Baars Urk, voor Zierikzee J. Kievit Ermelo Geref. Gemeenten: bedankt voor Emmeloord H. Hofman Rotter dam, voor Hilversum J. Mol Rijs- Vie r ïaar voor gewapende overval ARNHEM (APA) - De officier van justitie by de Arnhemse recht bank heeft maandag vier jaar geëist tegen de 26-jarige M.S. uit Randwijk in de Overbetuwe. Hij pleegde samen met drie andere jonge Zuidmolukkers een gewa pende overval op het postkantoor in het nabijgelegen Eist, waarbij 28.000 gulden werd buitgemaakt. Met de trein wisten de overvallers te ontkomen. Bij een routinecon trole in Maastricht werd een van hen echter gegrepen. De overige verdachten zijn later gepakt. Uit spraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17