NVY-Leiden: ook gemeente moet arbeid herverdelen Fijn op reis gaan. En alles perfect geregeld hebben. Wij helpen. ABN Bank Wethouderu zit te klojanussen..." „Gemeente trekt bouwvergunning echt niet in" 't Spoortje wordt spoedig aangepakt ^Pcomoklftj Protest ENWB tegen busbaan op foute plaats Thorbecke- penning toegekend aan mr. A. Donner „Voorstel B en W over reorganisatie te laat" WOENSDAG 10 MEI 1978 LEIOEN PAGINA 11 LEIDEN - De NW afdeling Leiden vindt dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven wanneer het gaat om zaken als herverdeling van de arbeid. In dit verband denkt men aan een invoering van een vijfploegendienst bij de Stedelijke Lichtfabrieken, zo vervroegde vrijwillige uittreding en arbeidstijdverkorting bij de gemeentelijke overheid. Directeur Mijnders: LEIDEN - Initiatiefnemer Mijnders verwacht niet dat de gemeente de bouwvergunning voor het koopcentrum aan de Langegracht in zal trekken. De heer Mijnders zei dit gisteren desgevraagd in een reactie op het debat in de Leidse gemeenteraad. Zoals gemeld maakten burgemeester en wethouders maandag in de ge meenteraad bekend dat zij de vestiging van een koopcentrum willen verhinderen door de bouwvergunning van Mijnders in te trekken. Vol gens de gemeente kreeg Mijnders alleen vergunning voor uitbreiding van zijn meubelhandel en niet voor de vestiging van een supermarkt (Digros). Directeur Mijnders blijft bij zijn standpunt dat hij volkomen legaal han delt. "Er is niks verkeerd aan. Het mag gewoon wat wij doen", zegt hij De initiatiefnemer van het koopcentrum maakterook bezwaar tegen dat hij als boeman wordt afgeschilderd: "Wij zijn gewoon eerlijke zakenmen- Volgens Mijnders zal de gemeente zijn bouwvergunning echt niet intrek ken omdat men geen grond heeft om op te staan. Gaat de gemeente toch tot deze stap over dan wil hij een kort geding tegen de gemeente aanspan nen. Zoals gemeld hebben Mijnders en gemeente voor er definitieve beslissingen vallen komende vrijdag eerst nog een gesprek over de omstreden zaak. Bouwrijp maken voor woningbouw Een en ander staat te lezen in het jaarverslag van de afdeling. Het N W heeft daarin een aantal wen sen op een rijtje gezet. Zo wil men dat bij het aantrekken van bedrij ven, de ter beschikking komende arbeidsplaatsen werk geven aan voorkeur Leidse werklozen. Be drijven in de Leidse regio moeten ook verplicht worden opengeval len plaatsen te melden. Een verbetering van de infrastruc tuur (wegen e.d.) is in het kader van het aantrekken van werkgele genheid volgens het NW een es sentiële eis. "Alle financiële mid delen dienen te worden aange wend, prioriteiten gesteld, alles kan niet ineens, minder belan- LEIDEN - De lijst van promoties van de Leidse universiteit wordt deze maand met vijftien promo ties uitgebreid. Doctor in de god geleerdheid wordt op 24 mei R. A. Ubbink (28) uit Voorschoten, doctor in de geneeskunde wor den op resp. 10 en 17 mei me vrouw J. Kreuning (48) uit Voor schoten en H.H.P.J. Lemkes uit Nieuw-Vennep, en op 24 mei J. te Velde (36) uit Oegstgeest. Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen is gepromo veerd W.F. Passchier (31) uit Maasland en zullen nog promo veren op 10 mei P. Brasem (30) uit Amsterdam en mevrouw C.C. Bakels (35) uit Leiden, op 17 mei R.A. Driedonks (30) uit Oegst geest, op 18 mei F.A. Huf (32) uit Voorschoten en M.P. J. Pulles (30) uit Leiden, op 24 mei H.R. de Rui ter (31) uit Leiden, op 31 mei J.A.M. van de Klundert (32) uit Alphen aan den Rijn, J.A. van Santen (33) uit Leiden en R.L. Marquet (37) uit Schipluiden. Doctor in de sociale wetenschap pen is geworden A. Mooijaart (32) uit Leiden. LEIDEN - De ENWB heeft zich vergist bij zijn actie tegen de busbaan van de gemeente. De fietsbond maakte gisteren op de verkeerde plaa.ts bezwaar tegen de mogelijke komst van de busbaan. Door onbekend heid van de actievoerder werd bij het verkeerde fiets pad geschilderd. Inmiddels heeft de ENWB zijn vergissing hersteld en op het juiste punt - bij het andere fietspad door de Leidse Hout - protest aan getekend. LEIDEN - De gemeentelijke raadscommissies voor o.m. ge zondheidszorg, onderwijs, soci ale zorg en cultuur (Smagc en ORSS) hebben gisteravond in een gezamenlijke vergadering geen duidelijke uitspraak gedaan over het voorstel van B en W over de reorganisatie van de sociaal- culturele sector. Over de reorganisatie van dit on derdeel van de afdeling welzijn is onlangs een eindrapport uitge bracht, samengesteld door een gemeentelijke werkgroep waarin o.m. wordt gesteld dat tussenor- ganen als de Leidse Jeugd Actie en de Welzijnsraad plaats moeten maken voor één zelfstandig insti tuut, dat het particulier initiatief ondersteunt c.q. behartigt. De meeste commissieleden vonden dat het B en W-voorstel, dat wordt gedaan naar aanleiding van het eindrapport en waarin de standpunten zoals in dat rapport beschreven grotendeels worden overgenomen, te laat was ver schenen om er een gefundeerd oordeel over te vellen. Met name WD-er Schoute toonde zich te leurgesteld over wat hij noemde de "jachtige procedure" die bij de reorganisatie van het sociaal-cul turele werk in gang is gezet. Het is namelijk de bedoeling dat die er nog in deze raadsperiode door komt. PvdA-er Höppener was vol lof over het werk dat de werkgroep (offi cieel verhouding ge meente/para-gemeentelijke in stellingen geheten) had verricht, grijke zaken (bijv. principieel par tij-politieke zaken) moeten wij ken, aldus het jaarverslag. Het van Leiden als toeristenstad zal wat agressiever moeten worden, zegt het NW. Een verbetering van de hotelaccommodatie, zoals een vergroting van het aantal bed den, is noodzakelijk. Over het woningbouwbeleid zegt het Leidse NW zich ongerust te maken over de tendens met be trekking tot het kopen van ge huurde woningen. Hierdoor wordt de voorraad van goedkope woningen aangetast. Het NW wil het systeem van erfpacht zo veel mogelijk gehandhaafd zien en spreekt zich uit tegen het ver kopen van gronden die in het be zit zijn van de gemeente aan parti culieren en/of bedrijven. Over het openbaar vervoer in Lei den zegt het N W tenslotte dat de halteplaatsen niet te ver uit el kaar mogen liggen en dat er meer wachthuisjes moeten komen. Vanavond zal het jaarverslag ter discussie worden gesteld op een ledenvergadering in het Anto- nius Clubhuis. Voortbestaan van kinderkantines aan zijden draad LEIDEN - Het bestaan van de kin derkantines zou ernstig in gevaar kunnen komen als de leidsters niet meer door de gemeente voor dertig procent gesubsidieerd worden. Als er geen herziening komt van de subsidiesleutel zal de gemeente Leiden in 1979 na melijk niet in staat zijn de met de commissie kinderkantines ge maakte afspraken om dertig pro cent van de leidstersvergoedin gen te subsidiëren, na te komen. Dat schrijft de commissie kinder kantines in het jaarverslag over 1977. De commissie heeft mo menteel acht kinderkantines in beheer. Kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar kunnen van de kantines, verspreid over de hele stad en meestal in scholen gevestigd, gebruik maken om over te blijven. Hoewel de kantines in het verslag jaar drukker werden bezocht, maken erg jonge kinderen (4 tot 7 jaar) vrij bescheiden gebruik van de mogelijkheid om er over te blijven. Volgens de commissie is één van de redenen daarvoor de vooral voor kleinere kinderen vaak lange middagpauze. De commissie zou het wenselijk vinden als het nut van een derge lijke lange pauze (zo'n twee uur) eens kritisch werd bekeken. De sterkste groei maakte de kan tine in de Merenwijk (Broek plein) door. Vergeleken met 1976 groeide het aantal overblijvers met 76 procent naar 5644. maar zei de indruk te hebben dat wat nu met het sociaal-culturele veld gebeurde, binnenkort ook met de andere welzijnsonderde- len, zorg, onderwijs en sport zou gebeuren. Volgens wethouder Tesselaar (lid van de werkgroep) vereist met name de sector zorg een ander uitgangspunt dan de reorganisa tie van het sociaal-cultureel (o.m. club- en buurthuiswerk). De wethouder zei verder de stelling- name van CDA-er Bos dat het particulier initiatief los van de gemeente een zelfstandig onder steuningsinstituut moet krijgen, voor honderd procent te onder schrijven. Gezocht moet echter nog worden naar de bestuurs structuur die zo'n instituut met zich mee zal krijgen. Van Oosten (PPR/D'66) vroeg zich af wat burgers aan ondersteuning zouden hebben als "ze geen pest te vertellen hebben". Hij vroeg om een nadere uitwerking van het decentralisatiebeleid, om duidelijker te maken hoe men dank zij een ondersteuningsinsti tuut aan het welzijn in de wijken kan werken. Het voorstel om twee instituten in plaats van één breed ondersteu ningsinstituut te creëren wees Tesselaar van de hand. Hij vond dat de genoemde functies die zo'n instituut mee zou krijgen, in één orgaan thuishoren. De ge meenteraad heeft op 22 mei het laatste woord over de reorganisa tie. De zesde klas van de openbare lagere school De Meerpaal aan het Broekplein was gistermor gen naar het stadhuis getogen om in de raadszaal "gemeente- raadje" te gaan spelen. Op de zelfde zetels waar een halve dag eerder de echte Leidse raadsle den elkaar in de haren vlogen, zaten nu 23 elf- en twaalfjari gen die onder leiding van burge meester Hans Kooien - de klein ste van het stel - een heuse agen da afwerkten. Het was in het begin nog even wennen, maar allengs gingen de kinderen hun rol steeds beter spelen. Er kwamen levendige discussies op gang en de ene mo tie was nog niet in stemming ge bracht of de volgende lag alweer klaar. Het zal niemand verba zen dat er veel meer gein te bele ven was dan in de raadsverga dering van maandagavond. Het was bijvoorbeeld een ver ademing om de burgemeester ronduit te horen zeggen dat het gedrag van een wethouder hem begon te vervelen. Boosdoener was wethouder Anton Schotel die in een baldadige bui met de microfoon aan het goochelen was. "Wethouder Schotel,u moet ophouden"zo wees de 11-jarige burgemeester hem terecht. "U zit maar te klojanussen. Als u nog één keer zo bezig bent gaat u er uit". In welke gemeenteraad hoor je dat nog tegenwoordig? "Meester" Op dit "incident" na ging het er verder rustig aan toe. Iedereen werd netjes met meneer en me vrouw aangesproken en wie wat wilde zeggen stak eerst een vinger in de hoogte. Dat daarbij wel eens "Meester, meester" werd geroepen in plaats van dat de burgemeester het woord werd gevraagd, ach, een knie soor die daar op lette. Het was trouwens opvallend hoe goed de meeste kinderen geïnfor meerd waren over de situatie in de Merenwijk, waarover alle agendapunten handelden. Er werden heel zinnige opmerkin gen geplaatst over de verkeerssi tuatie, het tegengaan van hui zenspeculatie, de recreatiemoge lijkheden en nog meer zaken waar een zesde-klasser van tien jaar geleden nog niet eens aan dacht. De Meerpaal in raadszaal De kinderen van de 6de klas van De Meerpaal namen gis termorgen bezit van de raads zaal. Het was bittere ernst, zo te zien. Een raadslid vond dat meer aan dacht moest worden besteed aan het opknappen en het schoonhou den van het terrein rondom de school. Op de vraag hoe dat moest gebeuren kwam hij met een originele oplossing: "De ge meente moet meer mensen sa menstellen voor het onderhoud van de tuin en het speelplein", vond hij. Op de foto. De klas werd gecoached door het Leidse PPR-raadslid Frits van Oosten, die, waar nodig, uitleg gaf. Ook aanwezig was wethou der en Pvd A-lijst trekker Hans van Dam, die het eerste kwar tier van het twee uur durende raadsspelletje bijwoonde. On der het motto "Via een leuke foto in de krant krijg je de kiezers op je hand" bood Van Dam zich eerst aan bij de fotograaf van onze krant en even later bij een andere persfotograaf voor een plaatje van hemzelf met burge meester Hans Kooien. Watje als lijsttrekker niet allemaal moet doen in deze verkiezingstijd.... THEO TEMMINK LEIDEN - De gemeente heeft plannen ontworpen om binnenkort te begin nen met het bouwrijp ma ken van het terrein van *t Spoortje in Noorderkwar tier. Zoals bekend is deze stadswijk aangewezen als stadsvernieu wingsgebied en zijn de raads commissies voor volkshuisves ting en ruimtelijke ordening al eerder akkoord gegaan met een bouwplan voor dit terrein. Het in opdracht van woningbouwver eniging "Ons Doel" ontworpen plan bestaat uit 52 premie-koop woningen in de beschutte sfeer en uit 18 driekamerwoningen in de woningwetsector. De laatst genoemde woningen worden in gestapelde vorm uitgevoerd. Ten behoeve van de realisering van het woningbouwplan is door de dienst Gemeentewerken een plan ontworpen voor het bouw rijp maken van de betreffende grond alsmede van een aanslui tend terreingedeelte waarop het nieuwe buurt- en clubhuis "De Zevensprong" moet komen. De uit te voeren werken omvatten in hoofdzaak de aanleg van riole ringen, verhardingen, openbare verlichting, het maken van dui kers en een voetbrug alsmede het treffen van voorzieningen ten behoeve van kabels en leidingen In het plan is ook rekening ge houden met een mogelijke vesti ging van de brandweerkazerne op het terrein van de Leidse Ap- paratenfabriek. Het water van de Bernhardkade zsl. via een duiker onder de Kooilaan en de bestaande sloten in de Kooi rechtstreeks in verbinding wor den gebracht met de Zijl. Hier mee wordt de doorstroming van het water verbeterd, hetgeen de waterkwaliteit ten goede komt Voorts is in het plan de doortrek king van de Bernhardkade naar de Kooilaan opgenomen. Het gedeelte van 't Spoortje waar thans wisselwoningen staan zal volgens het ontwerp-bestem- mingsplan "Leiden-Noorder- kwartier" de bestemming van openbaar groen krijgen. De totale kosten voor de uitvoering van de werkzaamheden worden ge raamd op circa 2,4 miljoen gul den. Een deel hiervan komt voor rekening van het Rijk, in het ka der van de interim-saldoregeling voor de stadsvernieuwing. LEIDEN - De honderd jaar oude Thorbecke-stichting heeft aan mr. A. M. Donner de Thorbecke- penning toegekend. De ereprijs zal hem worden uitgereikt tijdens een plechtige bijeenkomst op vrijdag 2 juni in het Groot-Audi torium van de Leidse universi teit. Mr. Donner heeft als enige rechts geleerde een omvangrijke studie van het Nederlands bestuurs recht gemaakt. Tot de functies die hij bekleedde behoorde een hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit, het presidiaat van het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen, en het co-voorzitterschap van de staats commissie van advies inzake de Grondwet en de Kieswet. Ook maakte hij deel uit van de zg "Commissie van drie", die de Lockheed-affaire heeft onder zocht. De Thorbecke-stichting werd iri 1878 opgericht door vrienden en vereerders van Thorbecke. De stichting heeft een fonds waaruit ereprijzen worden bekostigd voor studies op het gebied van de rechts- en staatswetenschap, so ciale wetenschap en politieke ge schiedenis. De Thorbecke-penning is slechts enkele malen door de stichting uitgereikt, o.a. an P. J. Veth (1882), N. G. Pierson (1891), S. J Fockema Andraea (1903), C. van Vollenhoven (1918), E. M. Meyers (1929) en P. Geyl (1964). Het cura torium van de stichting bestaat uit vertegenwoordigers van juri dische faculteiten van Leiden, Groningen, Utrecht en Amster dam en van de Polytechnische School in Delft. ADVERTENTIE Bij de ABN kunt u niet alleen een prima vakantie boeken, u kunt er ook alles regelen om die vakantie werkelijk onbezorgd te maken. Zo zijn er natuurlijk ABN Reisverzekeringen met zeer bescheiden dagpremies van f 1,- tot f 2,- per persoon. U kunt allerlei extra's meeverzekeren als u wilt. En dan de vragen over reisgeld? Wat voor cheques of vreemd geld moet u meenemen naar het land van bestemming? Waaraan moet u in bepaalde landen in het bijzonder denken? Uw ABN-kantoor helpt u alles op tijd in orde te maken en geeft u enige nuttige wenken mee. Die staan in de folder: 'Al uw reiszaken vlot geregeld'. Stuur mij de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld' Dhr/Mevr.: -Tel.: Ik heb een rekening bij ABN-kantoor: In ongclrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11