Tegenstellingen blijven na bezoek Breznjev Mantano. Begin vraagt Sadat om nieuw gesprek py. 252.40 NAAST HET NIEUWS Arrestatiesmaar geen spoor van Moro Botha verwerpt uitspraak Veiligheidsraad Atmosfeer in Bonn wel opgelucht Chinese leider Hoea erkent Z.-Korea niet Want twee veertig is genoeg voor kwaliteit. Als je liever met smaak rookt. Doodstraf na aanslag op Cubillo MAANDAG 8 MEI 1978 BUITENLAND 'PAGINA 9 ROME (AFP) - De politie van Rome heeft gisteren drie arrestaties verricht in uiterst linkse kringen. Daarmee kwam het aantal ar restaties sinds de ontvoering van oud-premier Aldo Moro alleen in Rome op 39. Hiervan zijn 26 personen aange houden op verdenking van sym pathie voor de Rode Brigades. Zij komen voor het merendeel voort uit kringen van tot de uiterst linkse groepering "arbeiders- macht" behorende voormalige militairen. Deze groepering werd in 1972 verboden. De politie van Rome was zater dagmorgen vroeg in en om de Italiaanse hoofdstad een grote operatie begonnen om de ont voerde Aldo Moro terug te vin den. De operatie strekte zich uit tot in het gehele district Lazio. Alle politie-eenheden die tot nu toe bij het onderzoek betrokken zijn geweest waren opnieuw ge mobiliseerd. Bij het huis van Moro verwijderde de politie de wachtende journa listen tot op 50 meter afstand. Voor deze maatregel werd geen andere verklaring gegeven dan "opdracht van bovenaf'. De sfeer in geheel Italië was er za terdag een van niet willen gelo ven in het onherstelbare. De dag na de publikatie van communi qué nr. 9 van de Rode Brigades, waarin de voltrekking van het doodvonnis tegen Aldo Moro wordt aangekondigd, grepen de meeste Italianen zich vast aan de gedachte dat deze aankondiging niet betekent dat Moro reeds is geëxecuteerd. Verscheidene Italiaanse ochtend bladen meldden zaterdag dat mevrouw Moro vrijdagavond een afscheidsbrief van haar man zou hebben ontvangen. Het secreta riaat van Moro weigerde desge vraagd het bestaan van dit docu ment te bevestigen of te ontken- De Palestijnse guerrillaleider Jas- ser Arafat heeft een beroep ge daan op de Rode Brigades om het leven van de Italiaanse oud-pre mier te sparen. Arafats oproep, waarvan de teks' werd verspreid door het Pales tijnse persbureau Wafa, werd terdag in alle in Beiroet schijnende kranten gepu bliceerd. BONN (SF) - Na een staatsbezoek dat dagenlang de Westduitse voorpagina's beheerste, is Rus- lands eerste man Leonid Breznjev gistermiddag van Hamburg naar Moskou teruggevlogen. De visite van de 71-jarige staats- en partijchef aan de Bondsrepubliek heeft ongeveer gebracht wat Bonn er van verwachtte. Bondskanselier Hel mut Schmidt kon na afloop dan ook verklaren tevreden te zijn. Gezien de onverzettelijkheid van de beide standpunten inzake problemen als ontwapening en Berlijn leverden de vele gesprek ken politiek weinig nieuwe ge zichtspunten op. Economisch werd door de onder tekening van een verdrag met een kwart eeuw looptijd de moge lijkheid van vérgaande samen werking bevestigd. De grootste winst is vermoedelijk gelegen in de atmosferische opklaring die het Russisch-Duitse toptreffen teweeg heeft gebracht. Zelfs het gesprek tussen Breznjev en Moskous politieke schrik beeld, Franz-Josef Strauss ver liep bij alle openhartigheid in duidelijk vriendschappelijke toon. En ook de CDU en de CSU bleken achteraf met het bezoek enigszins ingenomen. Bij de gesprekken tussen Breznjev en de bondskanselier Schmidt over het MBFR-onderhandelin- gen en de SALT-besprekingen met Washington kwam het tot een herhaling van de bekende standpunten. NAVO Wat de kwestie van de bewapening en ontwapening betreft is de Bondsrepubliek nauw aan het beleid van de NAVO gebonden. Dat geldt uiteraard ook voor het probleem van de neutronenbom, het nog niet bestaande vernieti gingswapen dat Brezjnjev in felle bewoordingen aan de kaak heeft gesteld. Bondskanselier Schmidt had bij deze gesprekken temeer reden tot terughoudendheid omdat de betrekkingen tussen Bonn en Washington op het ogenblik ietwat koel zijn. De Westduitse regeringschef moest er dus alles aan gelegen zijn bij zijn Russische gesprekspartner de indruk te vermijden dat Bonn tot groter toegeeflijkheid bereid zou zijn. Voor zover aan Westduitse kant nog illusies mochten hebben be staan over grotere Russische soepelheid in het vraagstuk Ber lijn heeft het bezoek van de Rus- siche leider daaraan wel een ein de gemaakt. De partijen kwamen ook na urenlange gesprekken niet verder dan de formulering die bij het eerste bezoek van Breznjev in 1973 al was vastge legd: dat het viermogendheden- verdrag inzake Berlijn "strikt moet worden nageleefd en volle dig toegepast". Aangezien de interpretaties van het verdrag in Bonn en Moskou sterk uiteenlopen heeft ook de bezwe rende herhaling anno 1978 be trekkelijk weinig betekenis. Ber lijn blijft een twistappel - of zoals het in Bonn telkens weer heet "een graadmeter van de ont spanning in Midden-Europa". Olie in Kanaal LONDEN (UPI) - In de Britse bad plaats Great Yarmouth zijn noodmaatregelen getroffen om weerstand te bieden aan een olietapijt van enkele honderden vierkante meters dat de stranden bedreigt. De olie is afkomstig van de Griekse tanker "Eleni V", dis zaterdag in aanvaring kwam met een Frans vrachtschip. De tanker had 12.000 ton olie aan boord. De 35 bemanningsleden zijn van boord gehaald. Ontspannen Hoe vaag en onbevredigend dit al les ook mag zijn - ook de meest kritische waarnemers in Bonn erkennen dat het persoonlijk treffen van Breznjev met de kop stukken van de Westduitse rege ring tot een meer ontspannen at mosfeer heeft bijgedragen. Het thema van de ontwapening sneed de Russische leider ook aan in een drie weken geleden in Moskou opgenomen, zaterdag door de Duitse tv uitgezonden monoloog. Breznjev bezwoer tel kens weer de Russische wil tot vrede, vermeed echter te spreken over datgene wat de gemiddelde kijker in de Bondsrepubliek zo na aan het hart ligt: Berlijn, men senrechten, vrije uitwisseling van personen en denkbeelden. Dat de Russische voorstellen in wezen onveranderd en onveran derlijk zijn maakte minister van buitenlandse zaken Gromyko duidelijk. Hij zei: "De ontspan ning betekent niet het invriezen van de objectieve processen van de historische ontwikkeling". Men hoeft Lenin niet bijzonder goed te kennen om te weten waarop die "historische proces sen" volgens communistische opvattingen uitlopen. Op vol tooiing van de wereldrevolutie - ook en by voorkeur zonder ge weld van wapens. NAAKT VOOR RECHTER Twee protestanten, Kenneth McCointon en Robert Gamble, zijn vrijdag naakt voor de rechter in Belfast verschenen uit protest tegen het feit dat in de Noordierse Mae-gevangenis protestanten en katholieke gevangenen niet gescheiden zijn ondergebracht. McCointon staat terecht op beschuldiging van moord op een bu schauffeur tijdens de staking van protestantse extremisten in de zomer van vorig jaar. Gamble wordt beschuldigd van gewapende roof. OPNIEUW WINTER In het westen van de Verenigde Staten is de winter zaterdagavond teruggekeerd. In de staten Colorado, Wyoming en Utah sneeuwde het die dag 24 uur onafgebroken. Rond de stad Denver in Colorado lag al 20 centimeter sneeuw. In Boulder bezweek een aantal daken onder de sneeuwvracht. Voor het eerst sinds 1950 daalde de temperatuur in de maand mei tot onder het vriespunt. Volgens de Amerikaanse weerkundigen zouden ook de staten Kansas, Oklahoma en Texas onder de sneeuw komen te liggen. GEVAARLIJK VERKEER Het Griekse verkeer blijkt veel gevaarlijker dan in welk ander Europees land ook. Dit is op te maken uit een rapport van de Griekse unie van verzekeringsmaatschappijen, dat zaterdag werd gepubliceerd. In Griekenland vallen op op elke tienduizend voertuigen jaarlijks zestien doden op 511 ongelukken. België is tweede met 9,5 doden op 226 ongelukken. Hierna volgt West-Duitsland met 7.5 doden op 176 ongelukken. Nederland is vijfde. In ons land vallen 6,7 doden op 152 ongelukken. ZOENRECORD Het nieuwste zoenrecord staat op naam van de 25-jarige Ray Bla- zina en de 18-jarige Bobbi Sherlock. Dit paartje uit het Ameri kaanse Pittsburgh zoende ruim 124 uur en 51 minuten. Zij be gonnen hun zoenmarathon vorige week maandag om elf uur en zetten er zaterdagavond om negen uur een punt achter. De recordpoging gebeurde geheel volgens de richtlijnen van het Britse recordboek van Guinness. Blazina en Sherlock hielden op elk heel uur vijf minuten pauze en sliepen regelmatig om de beurt een uur. Liefdadigheid ten bate van een medische zaak was de inzet van de wedstrijd. Meer perspectieven op nauwere samenwerking biedt een tot het jaar 2003 lopend economisch verdrag voor industriële samen werking. Daarbij hebben de par tijen het oog op gemeenschappe lijke ontwikkeling van moderne industrieën, de uitwisseling van nieuwe technologieën en de ont sluiting van grondstoffen, met name in Siberie - een belangrijk project voor de Bondsrepubliek. Dit land beschikt nu eenmaal wel over grote technologische kennis maar nagenoeg niet over grond stoffen Modernisering Het verdrag vermeldt ook de mo gelijkheid dat Westduitse onder nemingen aan de modernisering van de Russische produktie van consumptiegoederen deelne men. Bovendien is er sprake van grote industriële complexen die door Duitse ondernemingen in de Sovjet-Unie gebouwd worden, in ruil voor aardolie of aardgas. Het langlopende verdrag moet in alle onderdelen nog door talrijke bilaterale onderhandelingen van Duitse bedrijven en Russische instanties worden "ingevuld" Een proces met onzekere uitkomst - behalve van veel goede wil hangt een welslagen ook van de financiële armslag van de Bonds republiek af. Die ruimte is door het Kremlin steeds hoger aange slagen dan zij in feite is. Behalve dit verdrag zijn in het bu reau van de bondskanselier za terdagmiddag ook een 48 punten omvattend slotcommuniqué en een verklaring over de toekom stige samenwerking en interna tionale problemen ondertekend. Daarin wordt het probleem-Ber- lijn feitelijk in zweeftoestand ge houden en is er verder sprake van de "uitbouw van de ontspan- ningspolitiek en intensivering van de wederzijdse betrekkingen tot beider voordeel" Sovjet-president Breznjev houdt bij zijn vertrek op de luchthaven van Hamburg zijn hoed stevig vast, dit vanwege de wind, die op dat moment stevig tekeerging. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zijn handelsmerk, zijn beroemde pet, maar afgezet. alleen Israël recht heeft op de le- Hp Tcraplisrhp nrpmipr vering van gevechtsvliegtuigen. LJe israeiiscne premier geg,n was glsteren aanwezig bij NEW YORK (Reuter/DPA) - Menachem Begin heeft gisteren op de laatste dag van zijn achtdaags bezoek aan de Verenigde Staten een beroep gedaan op de Egyptische president An war Sadat "de kracht van onze besprekingen in Je ruzalem te hernieuwen" Begin parade in New York ter gele genheid van de dertigste veijaar- dag van de stichting van de staat Israël. Terwijl Begin het volk toesprak met de woorden "Israël leeft en zal altijd blijven leven" hielden sympathisanten van de Arabie ren een tegenmanifestatie waarbij leuzen werden gedragen als "Begin Moordenaar" de Amerikaanse in maart bereikten de betrekkin- televisie echter niet hoe de i passe in de besprekingen door broken kon worden. Hij leverde opnieuw kritiek op het plan van de Amerikaanse president Carter om gevechtsvliegtuigen te leve ren aan zowel Israël, Saoedi-Ara- bië en Egypte. Begin vindt dat gen tussen de Verenigde Staten en Israël een dieptepunt na een bezoek van Begin aan Was hington. De Amerikaanse presi dent Carter had daarbij harde kri tiek geuit op de Midden-Oos ten-Politiek van de Israëlische premier. Carter heeft Begin deze week in het Witte Huis echter verzekerd dat de Verenigde Staten Israël altijd zullen blijven steunen. Hij liet zelfs lovende woorden los voor de Israëlische vredesplannen waarin geen plaats is voor de Pa lestijnse staat naast Israël. In het recente verleden had Carter zo'n staat niet verworpen. Maar nu is hij meer op een lijn gaan zitten met de denkwijze van de Israëlische regering hetgeen ui teraard heeft bijgedragen tot een aanmerkelijke verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen PRETORIA (Reuter) - De Zuidaf- rikaanse minister van buiten landse zaken dr. Roelof Botha heeft zaterdag in een com mentaar op de veroordeling door de Veiligheidsraad van de mili taire actie van zijn land in Angola gezegd dat sprake was van een optreden tegen "terroristen die het volk van Zuidwest-Afrika bedreigden, doodden en onder druk zetten." De minister zei dat het besluit van de Veiligheidsraad de Angolese klacht in behandeling te nemen, een vraagteken plaatst bij de in tegriteit van deze organisatie" De minister nam niet een vroegere verklaring terug dat Zuid-Afrika wel weec eens een militaire actie tegen kampementen van Swapo in Angola zou kunnen onderne- Generaal-majoor Jan Geldenhuys, de commandant van de Zuidaf- rikaanse troepen in Zuidwest- Afrika (Namibië), vulde deze verklaring aan door op te merken dat het van de guerillastrijders zou afhangen of een nieuwe actie zou plaatshebben. 'Als de Westerse mogendheden verwachten dat Zuid-Afrika met de armen over elkaar zal blijven staan wanneer terroristen de vrije hand hebben om te doden en ADVERTENTIE TOKIO (AP) - De Chinese leider Hoea Koe-feng heeft gisteren tij dens een toespraak in de Noord- koreaanse hoofdstad Pjongjang verklaard dat de Chinese Volks republiek Noord-Korea steunt in de strijd tegen de agressieve Amerikaanse politiek die erop gericht is Korea verdeeld te hou den. Hij eiste opnieuw de terugtrekking Zwitserse had bom in koffer BEIROET (Reuter) - Op het vliegveld van Beiroet is een 23-ja- rige Zwitserse studente aange houden met een tijdbom in haar koffer. Libanes militaire autori teiten, die dit gisteren bekend maakten, zeiden dat de vrouw vrijdag was gearresteerd toen bij eerf veiligheidscontrole op de luchthaven de bom was ontdekt. De studente zei dat ze niet wist dat ze een bom vervoerde. Ze stond op het punt te vertrekken met een Boeing 707 van de Egyptische Luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines. Het toestel had Zü- rich en Frankfort als bestem ming. De vrouw verklaarde dat ze een Palestijnse vriend in Beiroet had. Een vriend van hem had haar een pakket meegegeven. Volgens militaire specialisten was de bom krachtig genoeg om de Boeing te doen verongelukken. van alle Amerikaanse troepen en al het Amerikaanse militaire ma terieel uit Zuid-Korea en ver klaarde dat Noord-Korea de enige legitieme, souvereine Ko reaanse staat is. Wij erkennen de Zuidkoreaanse autoriteiten niet", aldus Hoewa. In zijn toespraak, waarvan de tekst werd gepubliceerd door het Chinese persbureau Hsinhoea, zei Hoewa dat China er vast van overtuigd is dat de 50 miljoen Ko- reanen "in het noordelijk en het zuidelijk gedeelte van het land herenigd zullen worden door de niet-aflatende strijd van het Ko reaanse volk." De Chinese partijleider, die vrijdag in Plongjang arriveerde voor zijn eerste buitenlandse bezoek sinds zijn benoeming tot voorzitter van de Chinese communistische partij, verklaarde verder dat zijn besprekingen met de Noordko- reaanse president Kim il-Soeng tot bevredigende resultaten heb ben geleid. Hoea trad hierover niet in bijzon derheden, maar zei dat het over leg van diepgaand belang zou zijn voor de socialistische revolutie en de opbouw van onze beide landen en voor onze gemeen schappelijke strijd op internatio naal niveau. Kim riep opnieuw op tot de vor ming van een eensgezind front van ontwikkelingslanden tegen de imperialistische mogendhe den en zei dat zijn regering bereid is een dialoog over de hereniging aan te knopen met ieder vader landslievend figuur, die in Zuid-Korea aan de macht komt en tegen verdeling en oorlog is. i te ontvoeren, dan spre ken ze zichzelf in feite tegen want in hun voorstellen wordt duide lijk en categorisch voorzien in beëindiging van alle geweld door alle partijen", aldus minister Botha. Een woordvoerder van de Namibi- sche onafhankelijkheidsbewe ging Swapo heeft gisteren mee gedeeld dat 500 Namibiërs, voor namelijk vrouwen en kinderen, zijn gedood bij de aanval van Zuidafrikaanse troepen in An gola vorige week. Peter Katjavivi verklaarde dat de Zuidafrikanen een nederzetting die bevolkt werd door uit Nami bië gevluchte vrouwen en kinde ren bij de Zuidangolese stad Cas- singa hadden aangevallen. De nederzetting die door slechts een paar guerillastrijders van Swapo werd bewaakt, was eerst bescho ten en daarna omsingeld door Zuidafrikaanse parachutisten. Hij zei dat de operatie van don derdag de eisen van Swapo voor de terugtrekking van de Zuidaf rikaanse troepen uit Namibië voor een onafhankelijkheids regeling zou verscherpen. MEDEA/ALGERIJE (AFP) - Het Algerijnse hof voor staatsveilig heid in Medea," Algerije, heeft de 31-jarige Spanjaard Juan Alfonso Gonzalez ter dood veroordeeld wegens poging tot moord op An tonio Cubillo, leider van de onaf hankelijkheidsbeweging van de Canarische eilanden, de Mpaiac, en aantasting van de bin nenlandse veiligheid van Alge rije. Jose Luis Cortes v Rodriguez is wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord en aantasting van de binnenlandse veiligheid van Algerije tot 20 jaar gevang enisstraf veroordeeld. Bij dit vonnis is rekening gehouden met de jeugdige leeftijd van be klaagde. Tenslott is Alfredo Gonzalez Garcia bij verstek ter dood veroordeeld. Hij werd beschouwd als het brein achter de aanslag waarbij Cubillo ernstig werd gewond. Tegen alle drie was de doodstraf geëist. De veroordeelden hebben acht dagen om in beroep te gaan. Luchtpiraat doodgeschoten MOSKOU (AFP) - Russische veiligheidsagenten hebben begin mei op een binnenlandse vlucht een Rus doodgeschoten, die het toestel wilde kapen, zo meldt Tass. De kaper, ene Skoebenko, wilde naar het buitenland. Toen hij te genstand bood, aldus Tass is hij doodgeschoten. Passagiers en bemanning bleven ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9