Pleidooi voor meer ruimte volkstuinen Wie heeft een blikopener...? Socialisme komt niet van t Stadhuisplein Op congres volkstuinders in Leiden Doortrekking Lelylaan kost bijna 9 miljoen Vragen over uitstel riolering Voorstraat JOHN COZIJN 99 MAANDAG 8 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - Burgemeester en wet houders hebben plannen ont wikkeld voor doortrekking van de Dr. Lelylaan met een aanslui ting op de Haagse Schouwweg, waarmee bijna 9 miljoen gulden is gemoeid. De gemeente moet daarvan zelf meer dan de helft - zo'n 5 miljoen gulden op tafel leggen. De doortrekking van de Dr. Lely laan met aansluiting op de Haag se Schouwweg loopt vooruit op de aanleg van de Churchillbrug. De kans dat de nieuwe verbin ding nog dit jaar wordt aangelegd is echter klein. De gemeente moet buiten de goedkeuring nog in de slag met het rijk voor de nodige subsidies. De oplossing die B. en W. voor de verbinding voorstaan, komt overeen met de verlangens van de wijkbewoners (Juwelen- buurt en Muiderslot). B. en W. willen de Damlaan niet aanslui ten op de Lelylaan en de Dia mantlaan via een zogenaamde t- aansluiting verbinding geven. Hiermee wordt voorkomen dat de Damlaan de functie van door gangsweg krijgt. Voor de aansluiting van de Lely laan bi) de Cruquislaan en de Haagse Schouwweg hebben B. en W. gekozen voor een gedeelte lijk verlaagde weg. Door deze oplossing is minder ruimte no dig. Dit komt overeen met een dringende wens van de gemeen teraad om voor het aangrenzende woningbouwgebied Boekhorst zo weinig mogelijk ruimte te be nutten. Wel zijn dan voor de langs de weg te bouwen woningen ge- luidswerende maatregelen no dig. LEIDEN - "In de na-oorlogse jaren zijn er al met al in Leiden een drie- a vierhonderd volkstuinen verdwenen, en dat terwijl er door hoogbouw en arbeidstijdverkorting steeds meer vraag naar kwam" Aldus de heer Haarlem, voorzitter van de Leidse Bond van Amateurtuinders zaterdag op het dertiende congres van die bond. De volkstuincomplexen in Oostvliet noemde hij geen uit breiding, maar een vervanging van complexen die elders verdwenen zijn. Het complex van 69 tuinen, dat de ama teurtuinders er aan de Haagse Schouwweg bij krijgen, noemde hij een druppel op de gloeiende plaat. Haarlem: "Helemaal in de vraag verhuren naar draagkracht, want zal wel nooit lukken, maar de wachtlijsten worden steeds langer. En al die mensen die al jaren staan te wachten, hebben recht op een tuintje. Ge lukkig begint men op allerlei ni veaus in te zien dat ook ontspan ning nodig is voor leeftijdsgroe pen die niet meer aan sport kun nen doen. Ik zou de provincie willen vragen in te stemmen met de plannen die Leiden voor ons heeft." Wethouder Verboom was op het congres van de amateurtuinders uitgenodigd om te spreken over de functie van de volkstuinen en de mogelijkheden voor uitbrei ding van het areaal. Verboom: "Ik zal de laatste zijn die zegt dat u voldoende hebt gekregen, maar ik zal ook de laatste zijn die zegt dat u niet voldoende hebt gekre gen. Want vergeet niet, als aan alle wensen van iedereenwerd voldaan, zou er geen plekje ruim te overblijven." Verboom vroeg zich af in hoeverre het een gemeentelijke taak is voor volkstuinen te zorgen. Of de gemeente meer moet doen dan een stuk grond aanwijzen. "Ik vraag me zelf af of je niet moet CPN-raadslid: 'Gemeente moet helpen bij overname Grof' LEIDEN - Het gemeenteraadslid Hoeven (CPN) wil dat de ge meente actief gaat meezoeken naar potentiële gegadigden voor overname van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij. De gemeente zou er verder voor moeten zorgen dat de werkne mers van de Grof bij overname van het bedrijf met voorrang te werk worden gesteld. Een en ander blijkt uit schriftelijke vragen die het raadslid aan B en W heeft gesteld over de bezetting en het faillissement van de Grofsmederij. Op het ogenblik wordt er naarstig gezocht naar kandidaten om het bedrijf over te nemen. Hoeven vindt dat de ge meente alles in het werk moet stellen om te bereiken dat het be drijf kan worden voortgezet. Hij vindt dat de werkgelegenheid bij de Grof behouden moet blijven Duivensport De Leidse Postduiven Club hield een wedvlucht vanaf Soignies met 267 duiven. De uitslag was: 1,5,7 A. Singeling, 2,10 J. van Alphen, 3,4,8 P. Landesbergen6 P. Groenendijk, 9 N. de Groot. De Snelvlieger hield een wedvlucht met 422 duiven vanaf Houdeng. Uitslag: 1$ Gebr. v.d. Heijden, 2 J. Degen Zn., 3,10 M. de Lange Zn., 5,8 C. Montanje, 6 F. Com- pier, 7 A. Compier, 9 J. Schouten. Columbia vloog een wedvlucht met 110 duiven vanaf Soignies. Uit slag: 12,4,6,7,8,10 C. v.d. Nieuwendijk, 3,9 W. v.d. NieuwendijkenZn,.5W .Sierajr. De postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht met 194 oude duiven vanaf Soignies. Uit slag: 122,4,6J.C.Knijnenburg,5 H. Flippo, 7 J. Brantenaar, 8 W. de Roode, 9 P. Sloos, 10 M. Reijerse. Het Oosten hield de afgelopen we ken drie vluchten. De vlucht vanaf Wuustwezel met 327 duiven leverde een overwinning, een vierde en een vijfde plaats op voor BSingelingDezelfde kwa m op de eerste, vierde en zesde plaats bij de volgende vlucht met 309 duiven vanaf Strombeek. De laatste wedvlucht met 293 duiven vanaf Houdeng had als uitslag: 122 W. Gijsman, 2,4,10 C. Gijsman,3,7 W. Fokker6 JStou ten, 8 B. Singeling. er zijn ook veel mensen die best hoog in de boom zitten en toch een beetje in de aarde wroeten." Scheef Haarlem was het met die gedachte duidelijk niet eens: "Ik geef toe dat de lage huur inderdaad een verkapte vorm voor subsidie is, maar de verhouding met de sub sidie die aan sport wordt gegeven is volkomen scheef. Daar komt bij dat volkstuinen ook een func tie voor de gemeenschap hebben. Uit tellingen op het complex van "Onze Buiten" in Leiden Noord is gebleken dat daar op een zon dagmiddag duizend mensen wandelen. Als de gemeente daar voor openbaar groen zou moeten aanleggen en onderhouden zou haar dat honderdduizend gulden per hectare kosten, de aanleg van volkstuinen kost veel minder en die onderhouden wij zelf. Op die geredeneerd verdienen subsidie eigenlijk terug. We prijzen ons dan ook gelukkig dat de plexen de prijs op 25 cent per vierkante meter hebben kunnen houden." Afscheid Op het congres werd afscheid ge nomen van de heer Den Hartog als actief bestuurder. Hij werd benoemd tot lid van verdienste. In zijn dankwoord pleitte Den Har tog voor strenge controle door de gemeente op de volkstuincom plexen om vernielingen en dief stal te voorkomen. "Want het zijn niet allemaal kapitalisten die een volkstuin hebben" aldus Den Hartog. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS DRIE DAGEN ROMMELMARKT 5? 99 LEIDEN - Mensen met stoelen achter op hun fiets of lam- pekappen op hun hoofd, dat was het beeld voor wie dit weekeinde de Ton Menkenhal naderde. Zelfs een al wat oudere dame die gedacht had: 'Voor mij is daar toch niets meer te halen', en maar geen grote tas had meegenomen liep toch met een koekepan- netje en een pollepel over straat. Binnen, de geur van pony's en poffertjes, bergen kleding, driedelige kostuums voor drie guldens, stapels stukgelezen romannetjes en detectives, hele inboedels, kor tom veel te veel om op te noe men, en daar tussendoor: één krioelende mensenmassa. Drie dagen rommelmarkt. Elf duizendvijfhonderd be zoekers, tot zondagmiddag kwart over vijf stroomden ze nog binnenTot ongeveer half zeven bleef de hal open, toen was alles zo'n beetje uitver kocht. Opbrengst boven alle verwachtingen: 123.150,-. In wandelwagens slapende kinderen omdat pa en moe er maar niet genoeg van kunnen krijgen. Een stapel soepbor den-allerlei met een kaartje er bovenop: 'Ufo's om uw ag ressie kwijt te raken, f 1,- Een bed met knaloranje sprei 'Te koop', staat erbij. Allicht, want dat iemand zijn bed hier zou zetten om er een uiltje op te knappen, is een waanzin nige gedachte Mocht de roezemoezende menigte hem dat nog niet beletten, dan het swingende geluid van 'The old black horse saloon band' wel, of de mededelingen die via de diverse microfoons de hal ingeroepen worden. Zoals deze; van de Atletiekvereni ging Leiden: Wie heeft er een blikopener? Ik vraag het maar één keerwie heeft er een blikopener'? De huldiging van Ton Kallen berg: 'De grote pionier van het basketbal in LeidenAan hem heeft Parker het te danken dat ze in de finale van de Neder landse kampioenschappen zijn gekomen'. Een beker van een plaatselijk nieuwsblad, een diner voor twee personen van een plaatselijk hotel-res taurant en twee kaarten voor het basketbalfestival op 20 mei, mag Kallenberg in ont vangst nemen. Dat was zon dag, vrijdag en zaterdag werden op deze manier res pectievelijk het echtpaar Viele van K en G en de heer Planje van Allegro Vivase in de bloemetjes gezet. Later is de knaloranje sprei verdwenen van het bed, dat nog steeds 'Te koop' staat. In een kinderledikant van vijf gulden zitten twee kleine Wa tervriendjes boekjes te lezen van twintig voor een gulden In één van een serie leunstoe len ertegenover zit Waterv riend Lepelaar. 'Eén gulden voor een stoel, alles voor het goede doel', roept hij luidkeels. Je hoeft niet zo te schreeuwenze komen evengoed wel', zegt hij 'Maar een stuntje tussendoor, dat is leuk. Een ledikant voor vijf piek, en twee kindertjes er gratis bij, de kinderbijslag krijg je toe, zoiets. Het is fan tastisch wat hier gebeurt mijn vrouw en ik zijn al veertig jaar lid van de vereniging, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. En alle leden zijn vrijwillig komen opdra ven. We zijn na de sluiting van vorig jaar meteen weer begonnen met sparen. Alles moet weg, elke gulden is im mers winst, want wij hebben er niets voor hoeven betalen Mijn oude buurvrouw ging uit haar huisje en ze wisten n iet waar ze met haar meubel tjes heen moesten Het is zielig, maar dit was de enige oplos sing, al die meubels zijn al verkocht'. Er zullen weer heel wat mensen zijn die in hun enthousiasme dingen gekocht hebben waar van ze nu al zeggen: wat moet ik er eigenlijk mee, want lage prijzen werken als aas op de vis. Geef het volgend jaar maar weer aan de sportver eniging, die doet er wat mee. MARGA WUIS LEIDEN - Waarom zijn de riole ringswerkzaamheden in de Voorstraat uitgesteld en waarom is de bewoners steeds voorge houden dat er vóór de bouwvak vakantie mee zou worden begon nen, zowel in de projectgroep als via een schrijven van bureau Voorlichting? Dit vraagt het PSP-raadslid Hilda Passchier aan het college van B en W. De reden die het college in een brief aan de bewoners voor het uitstel gaf: de voorbereiding nam meer tijd dan verwacht was, gaat vol gens haar niet op, omdat de voor bereidende werkzaamheden, door GEO-Project uitgevoerd, op tijd klaar waren zodat het bestek direkt gemaakt kon worden. In de toelichting bij haar schrif telijke vragen aan het College stelt Hilda Passchier dat het veel voeten in de aarde heeft gehad vóór de bewoners akkoord gin gen met de voorgenomen riole ringswerkzaamheden van de gemeente. Uiteindelijk hebben zij erin toegestemd onder de voorwaarde dat vóór de bouwvakvakantie begonnen zou worden. Nu komen bewoners die met interne verbouwingen zijn begonnen, in moeilijkheden, omdat ze niet al die tijd de vloer open kunnen laten liggen, terwijl velen met name de bejaarden er onoverkomelijke bezwaren tegen hebben als zij in de herfst met opengebroken vloeren komen te zitten, aldus Hilda Passchier. Zij vraagt of de gemeente zich fi nancieel aansprakelijk stelt voor wie extra kosten moet maken tengevolge van het niet nakomen van afspraken door de gemeente, en of er alsnog voor de bouwvak vakantie begonnen kan worden, om niet de schijn te wekken dat de bewoners van de Voorstraat de dupe worden van interne ge meentelijke organisatieproble- Minister opent pand van Leidse gezinsverzorging LEIDEN-CRM-minister n M. H. M. F. Gardeniers-Berend- sen zal op donderdag 18 mei de officiële opening verrichten van het nieuwe kantoorpand van de Stichting Gezinsverzorging Lei den aan de Rembrandtstraat 21 De openingsplechtigheid zal plaats hebben op het terrein van de Doelenkazerne en zal om half vijf beginnen. De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten. Portret van een lijsttrekker John Cozijn (22) is lijsttrekker van de Internationale Kommunisten Bond (1KB) voor de gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei. Na zijn atheneum-opleiding in Leiden is hij in militaire dienst geweest waar hij onder andere actief was in de Vereniging voor Dienstplichti ge Militairen (VVDM). Na zijn diensttijd is hij werkloos geworden, maar is nog wel aangesloten bij de Bond voor dienstplichtigen. In Leiden maakte hij eerder deel uit van de actiegroep voor scholieren en was hij betrokken bij de oprichting van het Chili-front in Leiden. LEIDEN - De Internatio nale Kommunisten Bond is waarschijnlijk de enige politieke partij die niet aan de gemeenteraadsverkie zingen deelneemt, om ze tels te winnen in de Leidse raad. "Geen stemmenjacht, geen gegok op zeteltjes maar het naar voren schuiven van de noodzaak dat de mensen zelfde strijd moeten voe ren in plaats van te vertrouwen op parlementaire organen als de Tweede Kamer en de gemeente raad." John Cozijn, nummer één op de lijst van de 1KB: "Je zou kunnen zeggen: het socialisme komt niet van het Binnenhof, niet uit het Provinciehuis en ook niet van het Stadshuisplein. Waarom wij straks wel meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen is om gebruik te maken van de grotere aandacht voor de politiek en de verhoogde politieke activiteit in de verkiezingstijd. Daar maken wij gebruik van om de 1KB als serieuze politieke factor ter lin ker zijde naar voren te schuiven, om onze oplossingen voor allerlei vraagstukken en de strijd voor de dagelijkse dingen onder een gro ter publiek te brengen." "We zullen vooral propaganda ma ken voor ons centrale punt op dit moment.' de noodzaak voor groe- 99 pen links van de PvdA en de FNV-top, om gezamenlijk een socialistisch blok te vormen dat consequent de strijd organiseert tegen het kapitalisme. Zo'n so cialistisch blok zou een alterna tief moeten vormen voor de lei dingen van de PvdA en de FNV die steeds uit zijn op klassesa- menwerking. "Wij zijn een politieke partij met duidelijk eigen opvattingen over hoe de maatschappij er moet uit zien", zegt John Cozijn. De 1KB onderscheidt zich van de PvdA, maar ook van de CPN. PSP en SP omdat die zich ont wikkeld hebben tot politieke par tijen die in meer of mindere mate via het parlement tot socialisme willen komen. Wij zijn een partij links van de sociaal-democratie, omdat de sociaal-democratie niet verder komt dan het beheren van het kapitalisme." Brug "Het doel van de 1KB is een socia listische maatschappij. Wat wij nu doen is een brug slaan tussen de dagelijkse strijd en het uitein delijke doel. Onze acties hebben tot doel stappen te zetten op weg naar aantasting van de huidige machtsverhoudingen. Wij vinden dat de mensen het zelf voor het zeggen moeten krijgen in raden in de fabrieken en in wijken. We vragen de mensen daarom ook om zelf in actie te komen tegen het kapitalisme." Bij de provinciale statenverkiezin gen heeft de 1KB het in Leiden niet verder gebracht dan 43 stemmen. Toch is het eerste ver kiezingsoptreden geen teleur stelling voor de 1KB, vindt John Cozijn. "Belangrijk voor ons is dat de provinciale statenverkie zingen een bijdrage hebben gele verd aan de discussie over een socialistisch blok in Leiden. Daarom vinden we dat de cam pagne van de 1KB in Leiden best is geslaagd. Het zou een teleur stelling geweest zijn als we tevo ren niet hadden geweten dat we weinig stemmen zouden halen. Zoals gezegd gaat het ons niet om een hoop stemmen. Belangrijk is dat de discussie over een socialis tisch blok in Leiden gevoerd wordt en voorlopig gevoerd zal blijven worden. Dat de campagne voor de provinciale statenverkie zingen hier een belangrijke bij drage aan gegeven heeft, staat voor ons als een paal boven wa ter." PvdA valt af Dat de 1KB in zijn eentje meedoet aan de gemeenteraadsverkiezin gen komt volgens John Cozijn omdat andere partijen, PSP en SP. niet wilden ingaan op voor stellen om onderhandelingen te openen over een mogelijk geza menlijk optreden op eén lijst. "Wij zijn er een groot voorstander van om een socialistisch blok te vormen tegen rechts. Een blok dat voorstellen kan doen over hoe de strijd tegen de aanvallen van de staat en ondernemers gevoerd moet worden en dat kan opko men voor de eenheid van de ar beidersbeweging. De 1KB wil daarom samenwerken met alle linkse partijen die nee zeggen te gen klasse-samenwerking. De Partij van de Arbeid valt bij de vorming van zo'n socialistisch blok uiteraard af. Die partij is voortdurend uit op klasse-sa- menwerking, onder andere door bijvoorbeeld met het CDA in een regering te gaan zitten." Natuurlijk zijn er wel dingen die beter gebeuren als de PvdA in een regering of in het college zit, maar er wordt geen echte strijd gevoerd tegen het kapitalisme", aldus John Cozijn. "Als we in de gemeenteraad komen zal een links programcollege, zoals we nu in Leiden hebben, niet zonder meer op onze steun kunnen re kenen. We zullen alleen een col lege gedogen dat de voorwaarde verbetert waaronder arbeiders, wijkbewoners en vrouwen de strijd tegen het kapitalisme kun- dat eind maakt aan de groei van de werk loosheid in Leiden". "Ons standpunt om de werkloos heid te bestrijden is: verkorting van de werkweek met behoud van vol loon en nationalisatie en onder arbeiderscontrole brengen van de fabrieken in plaats van fa- briekssluitingen. Ook als de 1KB een grote partij wordt zullen we die standpunten naar voren blij ven brengen, zonder concessies te doen." Revolutionair De kans op een raadszetel wordt door de IKB-lijsttrekker niet hoog aangeslagen. "Het is niet te verwachten dat in een niet-revolutionaire situatie een revolutionaire partij als de 1KB een grote aanhang zal krij gen", meent John Cozijn "Dat betekent niet dat er op dit mo ment niet gewerkt kan worden aan een revolutionaire partij. Aan de opbouw van zo'n partij en het organiseren van de strijd kan de 1KB zeker een concrete bijdrage JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3