EERSTE DUEL OP DONDERDAG Leiden-Puiichde tweewedstrijd" van Jimmy Woudstra GEMINI/K PROMOVEERT Titelkans Algemene vrijwel Tsjechen stap dichter bij prolongatie van ijshockeytitel Jackson leidt Punch naar de eindstrijd SPORT I SPORT DELFT/LEIDEN - Punch heeft zaterdagavond de hele bas ketbalcompetitie op zijn kop gezet. De uitschakeling van lijstaanvoerder Den Bosch be tekent dat niet zoals verwacht de nummer één (Den Bosch) en twee (NN Donar) strijden om het Nederlands kampioen schap, maar uitgerekend de nummers drie (Leiden) en vier (Punch). Dat is een wel zeer sensationele ontwikkeling in het dit seizoen voor het eerst gehanteerde systeem van de play-ofTs. Twee jaar achtereen was de spanning in de competitie al vroeg in het seizoen verdwe nen. De klasse van kampioen Kinzo stond garant voor een snel zeker gestelde titel. De basketbalbond wilde daaraan iets doen en kwam toen tot het - Amerikaanse beslissingssys teem, de play-offs. Daarin speelt de nummer één uit de gewone competitie tegen de nummer vier om twee gewon nen wedstrijden (er zijn dus maximaal drie duels moge lijk), en de nummer twee neemt het op tegen de nummer drie. Leiden (derde) klaarde het karwei tegen NN Donar in twee wedstrijden, Punch haalde tweemaal de winst binnen nu in de finale-ronde. Ook hier geldt: de ploeg die het eerste twee wedstrijden heeft gewonnen is kampioen. tot op het laatste moment in te houden. Op grond van de eindklassering werd bepaald welke ploeg in de eindronde met een thuiswedstrijd mocht beginnen. Dat houdt namelijk in dat na de return in de stad van de tegenstander de derde wedstrijd weer bij de hoogstgeplaatste formatie wordt gespeeld. Den Bosch werd eerste en had de finales tegen Leiden dus eerst met een thuisduel mogen beginnen. Nu is het echter andersom, want Leiden finishte één plaats bo ven Punch en start derhalve de finales aanstaande don derdag 11 mei met een thuis wedstrijd. Mogelijk weer in de Groenoordhal waarover van daag zal worden beslist. De voorverkoop begint vandaag in ieder geval aan de kassa's van de Vijf Meihal. Punch speelt zijn wedstrijd op zaterdag 13 mei in Delft en een eventuele beslissingswed strijd is op maandag 15 mei in de Vijf Meihal of in Ahoy. De Groenoordhal is dan niet be schikbaar, uitstel is niet mo-, gelijk. LEIDEN - Toen de Delftse Amerikaan Billy Taylor enkele dagen voor het begin van de play-off ronde tegen Den Bosch gevraagd werd wat de wedstrijdenreeks zou opleveren antwoordde hij lachtend: "Een complete schok. Wij verslaan Den Bosch twee keer" Taylor heeft woord gehouden. Niet in het minst door zijn enorme puntenproduktie spelen de Delftenaren nu in de finale ronde tegen Leiden. Ha geus komt definitief LEIDEN - International Emile Hagens komt definitief in Leiden basketballen. De guard van B/Haarlem te kende in het afgelopen week einde het contract bij P/Lei den. Voorlopig voor een jaar. Hagens, die voor zijn eindexamen fysio-therapie zit, gaat in Leiden de voor zijn studie noodzakelijke stages lopen. Bij de Leidse club zelf is overi gens niets bekend van het feit dat de recette van het duel Leiden-Donar vorige week uit de Groenoordhal gestolen zou zijn. Het gerucht ging dat er 8500 gulden zou zijn ont vreemd. „Zo'n bedrag kan het in elk geval nooit geweest zijn', aldus Henk Reekers van Leiden. 'Mogelijk dat er wel een kleiner bedrag weg gehaald is, maar daar weten wij zelf niets van'. Het met zijn sponsor worstelende Punch leverde daarmee een ge weldige prestatie. Immers, twee weken voor he* begin van het eindspel om het kampioenschap van Nederland zag de Delftse formatie zijn kansen op het be halen van de play-offs bijna tot nul gereduceerd. Een over moedig Leiden verloor van V/Strijen BOB, terwijl Punch een steek liet vallen tegen AR Twente Daardoor raakten de Delftenaren hun zo zeker geachte vierde plaats kwijt aan BOB. De slotdag van de competitie moest uit komst bieden. Beide concurren ten ontmoetten elkaar in Oud- Beijerland. Punch leek te herle ven want de thuisploeg werd de zaal uit gespeeld (86-107) en Delft redde het s Voor de duels met Den Bosch werd Punch kansloos geacht. In de competitie werd viermaal kans loos van de Bosschenaren verlo ren en dat moest voldoende zijn om een juiste kansberekening te maken. Vorige week zaterdag bewees Leiden, dat van tegen stander Donar eveneens vier maal verloor, dat de play-offs een heel andere strijd opleveren. Lei den versloeg Donar in eigen huis C75—116) en stelde de finale-plaats veilig door ook de return in de met 4500 toeschouwers gevulde Groenoordhal na verlenging te winnen. (106-99). Punch verloor de eerste wedstrijd van Den Bosch in Den Bosch op het nip pertje (115-112) om vervolgens voor eigen publiek een beslis singswedstrijd af te dwingen (100-99). Het eindresultaat heeft geleerd dat ook voor de komende wed strijden tussen Leiden en Punch geen voorspelling valt te maken, want Leiden bleef in de competi tie vier maal meester over Punch De cijfers: 83-81, 89-87, 111-89, 101-92. In de gesprekken voor de play-offs vertelde Leiden-coach Henny Blom dat hij Punch het liefst als tegenstander had gehad, zoals Punch ook het liefst tegen Donar speelde. Als Leiden door zijn snelheid eenmaal een over wicht op Punch krijgt zijn de Delftenaren bij voorgaande ke ren kansloos gebleken. Het af stoppen van de Leidse aanval Jimmy Woudstra (Collins, Plaat) en het bereiken van een rebound evenwicht met het duel Kop/Bar- tolome zal de voornaamste taak zijn van het Delftse vijftal Taylor-Jackson-Woudstra-Sik- king en van Helfteren. Daarbij doet zich de interessante bijkomstigheid voor dat Jimmy Woudstra volgend seizoen de kleuren van Leiden zal verdedi gen tegen Punch. Woudstra is echter op en top sportman en zal, als pleitbezorger van Punch (hij vervulde de hoofdrol in de duels tegen Den Bosch) alles op alles zetten om voor zijn oude team de landstitel in de wacht te slepen de play-off deelnemers de landstitel als inzet hebben voor de ogen van de uitgeschakelde favorieten. De play-offs hebben hun waarde daarmee afdoende bewezen. HANS JACOBS Leidse korfbalploeg verliest bij Soesterkwartier (10-9) LEIDEN - De Alge mene wordt hoogstwaarschijnlijk geen kampioen. Door het verlies van de Leidenaars zijn de uitzichten op het kampioenschap in West IB zo goed als verkeken. Tragisch voor de Algemene, omdat de ploeg van Eric Filemon bijna de gehele competitie aan de kop van de ranglijst heeft gestaan. In de Overgangsklasse leed De Da naïden een smadelijke nederlaag tegen HKV (13-6). In de la'gere re gionen heeft Fiks de laatste stro halm gegrepen, die de ingewik kelde degradatieregeling van het KNKV geboden heeft. Door de 5-10 overwinning op Vlaardingen zijn de Oegstgeestenaren naast HSV gekomen. KNS heeft zich door het gelijke spel tegen ALO (8-8) verzekerd van Districts korfbal. Het ene puntje was net voldoende om degradatie te ont lopen. Soesterkwartier-De Algemene 10-9 (6-4). Ondanks de gebruike lijke goede opening van De Al gemene (0-1 binnen vijf minuten) zijn de Leidenaars er in Soest niet in geslaagd om het kampioen schap binnen te halen. Ergo, door het verlies heeft Soesterkwartier nu de leiding in West IB overge nomen en omdat de laatste wed strijd van de Soestenaren tegen het zeer zwakke Celeritas zal zijn is het zo goed als zeker dat deze positie niet meer wordt prijs ge geven. Voor de Algemene een triest slot van deze toch tot vorige week zo succesvol verlopen competitie. Gedurende de eerste 25 minuten was er van krachts verschil nog weinig sprake, al werd toen al zichtbaar dat het damessextet van De Algemene niet de gelijke was aan die van Soesterkwartier. De Algemene -dames waren onder de korf vaak de mindere van hun opponentes en dat ontmantelde nog al eens de aanval van de Leidenaars. Daar naast werden de gebroeders Van Vliet zeer goed verdedigd, zodat ook de produktie van De Alge mene aan banden was gelegd. Door doelpunten van Wim Iter- son (2x), Eric Filemon en Hennie Rusman bezat de Algemene na 25 minuten een 3-4 voorsprong, maar de laatste 15 minuten van de eerste helft waren voor Soesterkwartier dat de rust in ging met een 6-4 voorsprong. Na rust heeft De Algemene er alles aan gedaan om naast Soesterk wartier te komen, maar de ploeg van trainer en ex-Leidenaar Fred Gressie, zag kans om De Alge mene op afstand te houden. Wel had De Algemene bij 10-9 in de laatste seconde van de wedstrijd nog het ongeluk dat een schot van Wim van Vliet uit de mand tolde. Vrouwe Fortuna was de Leidenaars niet goed gezind. Overige doelpunten van: Hennie Rusman, Ruud van Vliet, Aad Rusman en Wim van Vliet. duidelijk teruggewezen. Pernix had in Johan Mulder een schutter van formaat (4x). Frits Kolf, Peter Kuipers en Carla v.d. Veghte wa ren de nieuwe gezichten in de Pernix ploeg die volgend jaar waarschijnlijk niet meer door Roel Evenblij zal worden ge traind. Ons Eiland-KIOS 11-11 (7-6). Bij Ons Eiland is er nog geen sprake van korfbalmoeheid. Met veel in zet wordt er nog gestreden om nog wat puntjes aan het totaal toe te voegen. Bij rust bezat Ons Ei land een verdiende 7-6 voor sprong, maar toen de 90 minuten om waren, was er slechts één punt verdiend. Een verdeling te gen de veldverhouding in, want Ons Eiland heeft steeds een voor sprong gehad. HKV-De Danaïden 13-6 (7-3). Een Danaïden zonder Gerard Nap, Adrie van Nierop en Yvonne r (2-5). De^ Kamerling is kennelijk te zwak voor de Overgangsklasse. Dat is de conclusie die getrokken kan worden na deze uitslag. Daarbij moet echter dan wel worden aan gemerkt dat HKV nog steeds in de strijd is voor een kampioen schap en dat de Danaïden na een zeer zwaar seizoen, zowel in de micro als op het veld, zich heeft overgegeven aan relax-korfbal. Leidse doelpuntenmakers wa ren: Hennie Devilee 2x, Cees Christiaanse, Hans v.d. Leek, Simon Boot en Elly van Spelden. pelende start van O WO heeft TOP niet kunnen verwerken. OWO stond na 10 minuten spe len al met 0-4 voor. De Sas- senheimers vochten wel terug maar hebben niet de kans gekre gen deze achterstand weg te wer ken. Sassenheimse doelpunten van: Pert Staal, Annemiek Kö- ling 2x en Jan Willem Simmelink PRAAG - Wereldkampioen ijs hockey Tsjechoslowakije is za terdag een stap dichter bij pro longatie van de wereldtitel ge komen. In een sprankelend duel versloegen de Tsjechen 'aarts vijand' de Sovjet Unie met 6-4. Bijna 15.000 toeschouwers waren zaterdag in de sporthal in Praag getuige van dit gevecht der gi ganten. Toen de Finse scheids rechter Sepponen voor de laatste keer floot bejubelden de Tsjechi sche toeschouwers hun land genoten. De grote man in de Tsje chische ploeg was B-speler Fran- tisek Gernik. Op het allerlaatste moment was Gernik in het team gehaald. De keus van coach was terecht, Gernik scoorde drie keer. In de tweede wedstrijd van de avond won Canada na een aan vankelijke achterstand met 7-5 van Zweden. West- en Oost- Duitsland speelden tegen elkaar gelijk (1-1), Finland eh de VS kwamen 3-3 Tsjecho Slowakije leidt nu met 12 punten uit 6 wedstrijden, gevolgd door de Sovjet Unie met 10 en Canada en Zweden met 8 punten. Fides Pacta-Quick 9-3 (4-2). Een zeer zwak Quick heeft toch nog kans gezien om Fides Pacta 45 minuten lang uit haar spel te houden. In de tweede helft liep het bij de Leidenaars veel beter. Dik Onderwater zorgde direkt na rust voor 6-2 en Hennie Piket, Jan Heinricht en Hen Brakel, die aan één van zijn laatste wedstrijden bezig was voor Fides Pacta 1, maakten vervolgens de negen vol. Ook bij Fides Pacta, dat niet meer in de race is voor een titel, wordt rijkhalzend uitgekeken naar de laatste wedstrijd. Pernix-HKC 8-13 (5-5). Een zeer gehavend Pernix - of is men reeds bezig om nieuwe krachten te testen? - heeft kans gezien om diep in de tweede helft nog een gelijke stand te hebben gehad te gen het hoog geplaatste HKC (7-7), maar in de slotfase werden de Leidse Hout bewoners nog Vlaardingen-Fiks 5-10 (5-6). Een zeer goed gemotiveerd Fiks heeft de laatste wedstrijd gebruikt om de degradatie voorlopig nog te ontlopen. Door de overwinning is» men nu naast HSV gekomen en wanneer de Hagenaars de laatste wedstrijd tegen Crescendo ver liezen, zal een degradatiewed strijd tussen Fiks en HSV uitma ken wie er nu uiteindelijk een klas lager moet. Gedurende de gehele wedstrijd heeft Fiks een overwicht gehad en de overwin ning is dan ook terecht bij de Oegstgeestenaren tercht geko men. Doelpunten makers: Corrie Klein, Robert v.d. Kraan 2x, Wim en Reynetta Anholts, Mariek Vreeken 2x, Rob Nonhebei, Mar tin Huizing en Aad Knets. Crescendo-ODO 7-7 (1-3). Een ver zwakt Crescendo heeft in de 2e helft een 2-5 achterstand geheel weten weg te werken. Op de ranglijst neemt het nu een ver dienstelijke derde plaats in. ALO-KNS 8-8 (4-4). Een fanatiek vechtend KNS is buiten degrada tiegevaar. Direkt na rust zag het daar niet naar uit. ALO kwam toen met 6-4 voor, maar Renee Kooien en Trudy Blansjaar zorg den voor de ommekeer. Ronnie van Eigen en Sandra Steenber gen zorgden voor de broodnodige puntenverdeling 8-8. Fluks-Avanti 6-7. In een matige wedstrijd, waarin veel kansen voor de korf op knullige wijze om zeep werden geholpen verloren de Noord wijkers tegen de ver wachting in. Velocitas-Nieuwerkerk 3-4. Het gedegradeerde Velocitas heeft ondanks de kleine nederlaag waardig afscheid genomen van het Districtskorfbal GERT GRESSIE 'S-HERTOGENBOSCH - Wat een verrassing in de play-offs. Niet favoriet Falcan/Den Bosch, maar outsider Tripper Jeans/Punch plaatste zich zaterdagavond in de beslissende derde wedstrijd (89- 95) voor dé finale van de nationale basketbalcompetitie. Een onge kende apotheose aan het slot van het seizoen. Punch, in de "nor male" competitie op twintig pun ten achterstand van nummer één Den Bosch, speelt donderdag de eerste finalewedstrijd in de Groenoordhal, tegen nummer drie Leiden. Outsiders, alhoewel Leiden daartoe niet gerekend mag worden, be- pioenschap. En wie ervan Leiden en Punch tot favoriet moet wor den verheven, is een open zaak. Want spelend als in de confronta ties met Den Bosch is de Delftse ploeg zeker niet kansloos, ^a een kwakkelseizoen raakte Punch precies op het goede mo ment in vorm. Amerikaan Jack son en de naar Leiden vertrek kende Woudstra «taleerden pas in de play-offs hun niet geringe klasse. Maar ook als ploeg komt Punch in de laatste wedstrijden uitstekend over. Zaterdag werk ten de Delftenaren een 56-40 ach terstand bij rust in vijf minuten helemaal weg. Trotters bekronen sterk seizoen LEIDEN - Nijssen Trotters heeft zaterdagavond in de Vijf Meihal de laatste promotiewedstrijd te gen het Barendrechtse 't Bin nenland" overtuigend gewonnen en is daardoor gepromoveerd naar de tweede divisie van de basketbalcompetitie. Volgend seizoen spelen de Trotters daarin als tweede Leidse ploeg naast LUBA. Afgelopen zaterdag ging het alle maal weer erg gemakkelijk voor de Trotters. Na een overrom pelend begin van Leidse zijde was er na de elfde minuut al een voorsprong van 20 punten (35- 15). Daarna liep het allemaal niet zo vlot meer en kon 't Binnen land" terugkomen. Bij de rust was de stand dan ook 45-41. In de tweede helft was de zaak echter al snel bekeken. Nijssen Trotters liep direct uit, (65-49) en bleef tot het einde geconcentreerd en goed spelen. Met name Peter Paul Maassen (17 punten, 22 re bounds, 10 assists en 6 intercep ties) speelde een goede wedstrijd maar ook spelers als Pley, Kales en Plomp lieten zien wat ze voor hun team waard zijn. Nijssen Trotters won het duel uiteinde lijk zeer ruim: 112-57. Deze stand en het verloop van de afgelopen competitie (slechts één competitiewedstrijd werd door de Trotters verloren) toont duidelijk aan dat de Leidse ploeg in het afgelopen seizoen in een te lage afdeling heeft gespeeld. De komende jaargang belooft der halve veel interessanter te wor den omdat de Trotters in de tweede divisie kunnen bewijzen wat ze waard zijn. Topse.: Moerer 19; Maassen 17 Pley 17; Kales 14. ADVERTENTIE LOTERIJ TOUR DE FRANCE 1978 In overleg met de Franse Tourorga nisatie en Autonteiten zal de op de loten vermelde trekking t o v Nota ris Karstens te Leiden niet plaatsge vonden hebben op 20 april 1978 doch zal geschieden op 1 augustus 1978. De uitslag van de trekking zal wor den gepubliceerd in alle Leidse Dagbladen. Loten a 1.50 per lot verkrijgbaar bij de bekende adressen van de siga renwinkeliers. HOOFDPRIJS een auto merk Honda Civic en vele andere prijzen w.o. kleuren televisie, draagbare TV. buiten landse vakantiereis voor 2 perso nen, bruikbare huishoudelijke ar tikelen, vleespakketten geduren de 6, 3 en 1 maand. Vergunning is verleend door B en W van Leiden onder nummer 13524 d.d. 14-12-1976. Rechtstreekse aanvragen voor boekjes met 25 loten bij de heer C. van Duivenboden, Bosdreef 113, Leiderdorp. Telefoon 891922. Hij blokte drie schoten achter el kaar van het zone-verdedigende Den Bosch en scóorde zelf heel erg gemakkelijk. De Bosschena ren waren aangeslagen en scho ten erg veel mis tegen het veel vuldig gestrafte Punch, dat hal verwege de tweede helft dan ook overging op een zone-verdedi ging. Het schieten van afstand ging de Brabanders niet goed af. Zelfs Kees Akerboom richtte onzuiver (Faber en Pluim verrichten wel producerend werk), en nadat Theo Kropman drie keer achter een had gemist en Punch (Toon van Helfteren pakte 16 re bounds), de strijd onder de bas kets beheerste en ook de break doeltreffend hanteerde, was de strijd beslist. Zelfs zonder Jack son (vijf persoonlijke fouten) domineerden de Delftenaren. De erg sterke verdediging van Punch hield in een bomvolle sporthal De Vinkenkamp stand-. 89-95. Scores Punch: Jackson 26, Taylor 24, Woudstra 19, Van Helfteren 14. Teampercentage: 48 (voor rust)-58 (na rust)-53 (in totaal). Den Bosch: Akerboom 24, Faber 16, Kirkland 13. Percentage: 58- 29-45. Rugbytitel LEIDEN - Het Leidse studen- tenrugbygezelschap is gisteren in Leiden Nederlands kampioen "seven-a-side" geworden. In de laatste wedstrijd werden de Delftse studenten met 24-6 in de finale om het Nederlands kam pioenschap verslagen. "Se ven-a-side" wordt gespeeld met ploegen van zeven spelers; acht minder dan normaal in de com petitie meespelen. De Nederlandse rugbyploeg ver loor zaterdag in Hilversum tegen de Engelse jeugdploeg (tot 23 jaar) met 3-24. De Engelsen waren gedurende de gehele wedstrijd duidelijk sterker. Oortwijn scoorde voor Nederland en bracht daarmee de stand op 3-3, daarna is het beeld van de wed strijd volledig door de Engelsen bepaald. „Herenturnen in impasse" LEIDEN - De strijd om de natio nale turntitels bij de heren en de jeugd had gisteren in de Vijf Meihal in Leiden veel weg van een familiefeest. Op de tribunes een handjevol familieleden en op de vloer elf turners en wat kinde ren die zich vermaakten op of rond de toestellen, die niet ge bruikt werden. Het ging om de erfenis van Cor Smulders, die na het behalen van tien Nederlandse kampioenschappen definitief heeft afgehaakt. Na de voorwedstrijden, die enkele dagen tevoren eveneens in Lei den waren gehouden, was het al duidelijk dat het Nederlandse he ren turnen is afgezakt naar een bedenkelijk laag niveau. Bij de heren veroverde Dick Ooykaas de titel met 101.75 punten, een to taal dat internationaal niets voor stelt. Tonny Meijnen, de trainer van Cor Smulders: "Het heren turnen zit in een geweldige impasse. Op deze manier kan het niet meer Het wordt tijd dat de clubtrainers weer worden ingeschakeld. Wij moeten weer helemaal van voren af aan beginnen." Volleyballers na zege op Quick naar eerste divisie VOORSCHOTEN - De volleybal lers van Gemini/Kangeroes zijn gepromoveerd naa: de eerste di visie. In de beslissende wedstrijd tegen Quick Orion 2 zegevierden de Voorschotenaren met 3-2, waarmee de klassebevordering een feit werd omdat Gemini de eerste promotiewedstrijd al met 3-2 van BVC had gewonnen. Gemini heeft het zaterdag overi gens nog knap moeilijk gehad te gen Quick. De start was goed; met veel zelfvertrouwen werd Quick tegemoet getreden en met 15-9 werd knap de eerste set bin nengehaald, op een Quick, dat nog niet ingespeeld was. Maar in de tweede set werd het al moei lijker. De Doetinchemmers ble ven bij tot 5-5, maar hun aanval werd steeds sterkeren Gemini/K. kwam zelf amper verder dan ver dedigen. Quick, dat de be schikking had over een ere-divi- sie speelster, over wie praktisch elke aanval liep; liep uit naar 6-11, maar Gemini K vocht toch weer terug tot 11-11, kwam weer met 13-14 achter en verloor met 13-15. Stand: 1-1. De derde set was van Gemini/K-zijde de slechtste. Veel misverstanden en onnodige fouten verstoorden het ritme, waardoor Quick zelfs op 3-14 kwam en op 7-15 eindigde. In de vierde set herstelde Ge mini/K. zich voortreffelijk en via 5-1 werd het al snel 13—5 door sterk verdedigen van Anneke Verstegen. Door wat slor digheidjes kwam Quick nog te rug tot 13-10, maar met 15-11 werd het 2-2. De beslissende vijfde set werd een zenuwachtige afïaire. Op 7i8 7-8 Quick werd er van veld gewisseld en toen voerde Gemini/K. het tempo op. Dat was te veel voor Quick. Aan- valster Marieke Bertels was in deze fase ongrijpbaar voor de te genpartij en onder daverende toejuichingen trok Gemini/K. met 15-10 de set en de promotie naar zich toe.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17