Atleten van De Spartaan in Haarlem naar record-score Peter Gelpke verrast in Zoldertoernooi Waterpolo j eugd op tweede plaats ouwe titeltoern Avanti en Scylla beheersen Nk jeugd Geringe belangstelling voor receptie Spartaan SPORT SPORT SPORT SPORT SPORt SPORT SPORT SPORT SPORT Peter Gelpke met de beker LEIDEN - Een kwalitatief sterk bezet Zoldersnelschaaktoernooi kreeg zaterdag met Peter Gelpke een verrassende winnaar. De ta lentvolle Philidor-jeugdspeler bleef met 8 uit 9 een vol punt voor op zijn naaste concurrent, twee voudig winnaar en titelverdedi ger John v.d. Wièl. John v.d. Wiel was ook ditmaal de grote favoriet van de 38 deelnemers. In eerste instantie was er geen vuiltje aan de lucht voor de kopman van Philidor, want uit de eerste 5 vluggertjes boekte hij de maxi male score van 5 punten. In de voorgaande ronde had hij op het jeugdhonk "de Zolder" een aan tal goed scorende belagers van zich afgeschud. Het dichtst in de buurt van V.d. Wiel bevond zich op dat moment teamgenoot Peter Gelpke, die alleen een halfje had moeten afstaan aan Rinie Kuif. Op de loer lagen met 4 punten Baart, V. Putten en Sikkel. Ron de nr. 6 bracht V.d. Wiel met zwart tegen Gelpke. Abusievelijk speelden beide rivalen met ver wisselde kleuren; deze fout werd pas ontdekt nadat Gelpke de winst uit het vuur had gesleept. Lichte protesten tegen de ver keerde kleuren van V.d. Wiel WIELRENNEN - Herman Snoeijink uit Denekamp heeft za terdag de 27e Ronde van Over ijssel voor amateurs gewonnen. Hij legde de 192 kilometer met start en finish in Rijssen af in de tijd van vier uur 23 minuten en 49 seconden. Tweede werd Frits Pi- rard in dezelfde tijd. Bert We- kema eindigde als derde op vijf seconden. DAMMEN - Na de in het afgelopen weekeinde gespeelde vierde en vijfde ronde in het dames dam kampioenschap van Nederland gaan drie speelsters aan de lei ding. Eef Nieuwenhuizen zag zich door een zeer moeizaam tot stand gekomen remise tegen An- nemiek van der Kraats ingehaald door Cisca Butter en Barbara Graas die wel beide partijen tot winst wisten te brengen. LEIDEN - De atletiekteams van het Lisser De Spartaan en het Leids AV Holland kwamen gisteren in de eerste ronde van de nationale atletiekcompetitie tot goede puntento talen. Op de kunststofbaan in Haarlem, waar de heren hoofdklassers hun strijd streden, behaalde De Spartaan een record-score van 26.025 (goed voor een achtste plaats) terwijl Holland tot 25.425 kwam waarmee de Leidenaars overigens niet verder kwamen dan een elfde plaats. De Spartaan-dames, in Den Haag in actie, werden in de hoofdklasse negende met 14.784 punten. Van de tweede klassers werden de Bataven-dames in Krommenie vijfde en de AV Leiden-dames negende. De atleten van De Spartaan draai- var* Noort wierp 45.30m en Jan den in Haarlem vanaf het alle- van Heek 37.44m. Ook kwam Van reerste nummer vrij sterk. Een Heek weer ver met de speen aanvankelijks derde plaats, mede 58.00m. De enkele jaren met at- dankzij het goede openings nummer (Nico van Noort bij het kogelslingeren 44.08 m) kon wel iswaar niet worden vastgehou den maar de Lissenaren bleven toch duidelijk verwijderd van de onderste plaatsen. Na een aantal nummers stuivertje wisselen met de AV Holland (om de bezetting van de achtste en negende plaats) werd uiteindelijk doorgestoten naar een puntentotaal dat nog niet eerder voor de Spartanen in de hoofdklasse was weggelegd. Met uitzondering van de steeple chase en de 100m was de bezet ting op de loopnummers sterk. Ad van Doorn liep een fraaie 110m horden (15.0), Aat Kor- tekaas was snel op de 400m hor den (55.8) terwijl Hans Langeveld op de 800m binnen de twee minu ten finishte (1.59.3) Voor een goed gemiddelde op de 1500m zorgden de broers Paul en Jos Grimber gen met resp. 4.05.1 en 4.05.9. Ui teraard leverde de 500 m ook weer veel punten op dankzij Piet Waaning (14.35.9) die overigens het tempo van Trias-atleet Theo Verbeek en Cor Vriend van HAC in de slotfase niet kon volgen. Ook de werpnummers verliepen over het geheel genomen rede lijk, vooral met de discus. Nico letiek gestopte Aad van de Poel vierde zijn terugkeer met een speerworp van 48.74m. Op de' springnummers waren de Spar taanprestaties minder opvallend al toonde nieuweling John Braaksma zich bij het hinkstap- springen een aanwinst met 13.Olm. Vertrouwen De herenploeg van AV Holland ging met vertrouwen de hoofd klasse wedstrijd tegemoet. Ge middeld sterk draaiend op de loopnummers belandden zij in de beginfase op een achtste plaats van de twaalf ploegen. Dat het handhaven van deze positie ech ter prestaties over de hele linie vereist, is het op de technische nummers opgebroken. Op de loopnummers kwam Hol land goed mee. Diverse atleten kwamen tot persoonlijke re cords, waarvan Martien v. d. Hoorn wel de meest sensationele doorbraak realiseerde. Op de 3000 m steeple-chase verbeterde hij zijn vorige week gelopen beste tijd met maar liefst dertien sec. Zijn tijd 9 min. 2.3 sec. plaatst hem direct bij de Nederlandse top öp dit nummer. Ook Frans werden door wedstrijdleiders Schuering en Heyloo abrupt af gewezen. de Nederlandse jeugd- schaakkampioen had er immers alleen maar baat bij gehad dat hij de witte stukken had kunnen hanteren (voor de meeste scha kers, óók bij snelschaken, altijd nog een klein voordeeltje). Gelp ke nam met deze zege koppositie over van de geklopte V.d. Wiel. Bij de achtervolgers had Dirk Sikkel Amersfoort speler Henk v Putten verslagen, waardoor de LSG-er in ronde 7 de volgende opponent van Gelpke werd. On danks het feit dat Sikkel in het middenspel een goede positie be reikte, was het ook nu een zeer nauwgezet spelende Gelpke die aan het langste eind trok. Het goed draaiende Zwitserse sys teem bracht de Leidse Hagenaar Gelpke vervolgens tegen de uit Rotterdam overgekomen Coen Stehouwer. De partij eindigde in remise, waarmee de lijstaanvoer der, met het ingaan van de laatste ronde, stevig in het leiderszadel zat; immers John v.d. Wiel had na zijn nederlaag weliswaar niet stil gezeten, maar strandde in de achtste ronde op Joan Baart. Op een punt achterstand stonden toen met 6 uit 8 Stehouwer V.d. Wiel, Baart en Sikkel. V.d. Wiel versloeg in de slotronde, Sikkel, Stehouwer verloor, waarna het wachten was op de uitslag van het treffen tussen Gelpke en Baart. Bij winst van Baart zou een beslissingsdriekamp noodzake lijk zijn. Een alles of niets poging van Baart in het eindspel faalde echter, waardoor Gelpke onbe dreigd beslag op de Zolderbeker kon leggen. Met 6 en een half punt was de derde plaats voor V. Putten. Het komend seizoen zal het sfeervolle toernooi vermoe delijk weer in het najaar ver speeld worden. De eindstand: 1 Gelpke 8 uit 9; 2. V.d. Wiel 7; 3. V. Putten 6V2; 4. Stehouwer 6-50 weerstandspunten; 5. Baart 6-491/ 2; 6. Sikkel 6-48; 7. Erwich 6-44V2; 8. Heemskerk 6-44; 9. Liem 6-38; 10-12. Kuif, Th. Piket en J. Piket 5'/2. CULEMBORG - De Neder landse jeugdkampioen schappen tafeltennis zijn volledig beheerst door Avanti en Scylla. Van de 16 finale plaatsen, die er in het dubbel te vergeven waren, waren er 8 voor Scylla en Avanticombi- naties. In het enkelspel eisten de Avan ti en Scyllaleden diverse kwart en halve finaleplaatsen voor zich op. Bij de junioren jongens legde Ronald Rijs- dorp beslag op de eerste plaats. Hij versloeg in de eindstrijd zijn clubgenoot John van Strien. Ook Sjoerd Meyer van Scylla deed bij de adspiranten van zich spreken. Hij versloeg op fraaie wijze de gedoodverfde favoriet Henk van Spanje. Bij de meisjes eiste Stephine van Gennip de tweede plaats bij de meisjes-adspiranten voor zich op. Zij moest in de finale haar meerdere erkennen in haar tegenstandster Blan- kaard. Een zelfde resultaat was bij de meisjes-welpen voor Ellen Bakker weggelegd, terwijl Patrick Zwier in de halve fi nale onverwacht door Van Rossem werd uitgeschakeld. Als pleister op de wonde zal Zwier naar de Benelux-kam- pioenschappen die het ko mend weekeinde in België zullen worden gehouden, worden afgevaardigd. Ronald Rijsdorp, John van Strien, Sjoerd Meyer, en Stephine van Gennip zullen hem ver gezellen. Kroone kwam tot een scherpe tijd. Zijn 400m ging in 50.7 sec. Aya van Gemeren was snel op de 110m horden: 15.9. Uitschieters waren er echter ook naar beneden. De 200m en 5000m waren dermate zwak bemand, dat Holland vele punten moest inleveren. Dat de Leidenaars uit eindelijk op een elfde plaats eindigden werd zoals gezegd vooral veroorzaakt door zwakke technische prestaties. Hoog en polshoog bleven sterk onder de maat. Positieve uitschieter was Kees Riemens op speerwerpen met 53.76. Verdere goede prestaties op de loopnummers waren: 100m D. v. d. Vijver 11.1 sec en Alfred Ver hoef 11.0 sec.; 110 horden Bert Paauw 16.6,400m Harm Zuidema 52.4; 800 m Cor van Loon 1.59.3 en Jan Akerboom 1.59.9,1500 m Dré de Wit 4.02.5 en Jos Renne 4.02.7; 400 m horden Frans Kroone 57.3 en Bert Paauw 57.5. Moeizaam De Spartaan-dames kwamen in Den Haag wat moeizaam op gang. Zwakke en sterk verrichtingen wisselden elkaar af. Uiteindelijk waren de Lisser dames tamelijk opgelucht dat zij nog negende werden. Sterk was de 4 x 100 m estafette-ploeg met Marja Bierman, Jeanet Bosman, Hilde de Roo en Marjan van de Niet, die een tijd van 49.6 sec. realiseerde. Voorspoedig verliepen de zaken ook op de 800 m waar Lenie van der Poel 2.14.7 haalde en Hennie Möllers op 2.18.8 uitkwam. Bij de loopnummers had de Lisser ploeg weer veel punten te danken aan Marian van de Niet (100m horden 15.2 en 200. 26.2) en Jeanet Bosman (100 horden 15.9 en 400m in 58.8). Truus Bon had een goede dag met twee persoonlijke records. In de verspringbak haald zij 5.14m en op de 400m lieh zij 60.9 klokken. Hennie Möllers sprong 5.07 m ver. Bik het werpen ging voor Marga Kortekaas de speer naar 33.12 men de discus naar35.18m. Paula Kortekaas haalde met de discus 32.16m. De Bataven-heren in de 2de klasse zoals verwacht sterk op de loop nummers. Een prestatie van for maat leverde Bram Wassenaar die op de 5000m een prima tijd realiseerde van 14.24.2. Hij be wees hier mee niet allen zijn goede vorm, maar was zelfs 1 se conde sneller dan lange afstand satleten als Theo Verbeek en Cor Vriend die dezelfde afstand in de hoofdklasse liepen. Voor Koen Gijsbers ging de 100m in 11.4. Wybo Lelieveld draaide op de 1500m kennelijk niet hele maal voluit. Zijn tijd: 3.57.5 Peter Wezel liep op deze afstand 4.05.5. Op de technische nummers haal den bij het polstokspringen Theo Brusche 3.60 m en Rob Rijskamp bij het hoogspringen 1.85. De Bataven-dames die voor het af werken van hun competitieprog ramma in de 2de klasse naar Krommenie waren getogen, von den in een harde wind hun be langrijkste spelbreker. Deson danks een goede 100m van Jeanet Hendriks 13.3 sec. De 800 m liep zij in 2.26.2. Asti Oskam was nog iets sneller 2.25.8 Zij viel overi gens in voor Marian v. Schie die bij de start ten val was gebracht. Ria van Dijk haalde met speer werpen 30.24. Felle wind De AV-Leiden-dames hadden in Krommenie hun sterkste num mer in de 800m waarop Mariet Boot naar 2.30.0 liep en Maartje Weeda tot 2.31.2 kwam. Marian Bruinsma tornde op de 100m horden tegen de felle wind in naar een acceptabele tijd van 17.4 sec. Ook het hoogspringen ging redelijk met 1.50 m al heeft zij op dit nummer meer in de benen. Sandra van de Graaf stootte de kogel naar 9.02m. De AV Holland-dames, uitkomend in een vierde klasse-poule in Zoetermeer, moesten op een er barmelijk slechte baan aan de slag. Daarom was de 2.24.0 van Marion Komdeur op de 800m, na een solo, van behoorlijk gehalte Opvallend was de speerworp van Julia Tol (30.20m). terwijl Mies Kuipers met de discus bijna de zelfde afstand haalde (29.40m) De 4x100m (Barry van Haarlem, Alics Saat, Joske Boom, Jelinda van de Meer) ging in 52.2 In de reserve herenploeg van Hol land, eveneens in actie in Zoetermeer, liep Harry Otto op de 1500 m 4.17.4. Bij de AV Lei- den-heren sprintte Jan Sierat op de 100m. pal tegen de wind in naar 12.7 sec. Met het behalen van de achtste nationale clubtitel gewichtheffen heeft het bestuur van de LKV de Spartaan zich traditioneel via een receptie willen manifesteren. Het werd zaterdagmiddag een teleurstelling in het clubgebouw in de Groenesteeg. Ondanks vele uitnodigingen aan instanties en sportverenigingen tot het bijwonen van dit gebeuren, was de belangstelling zeer gering. Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten, als altijd aanwezig, sprak na eerst de club uitvoerig te hebben gecomplimenteerd met het nieuwe succes, over een treurige belangstelling van de Leidse gemeenschap. Wel was er interesse van de kant van boks vereniging DTS en De Zijl LGB, die vertegenwoordigers stuur den. Namens het Leidatobestuur kwam Van Zijl feliciteren. Van de Koninklijke Nederlandsche Krachtsportbond werd taal noch teken vernomen en ook de concurrerende clubs lieten niets van zich horen. Misschien was het wel te vanzelfsprekend dat de LKV de Spartaan weer landskampioen is geworden. Biljarters verliezen ontmoeting met Haarlem LEIDEN - Na het spelen van de laatste ontmoetingen ziet de eindstand in de 2e klasse van de Leidse biljartcompetitie er als volgt uit: 1. Landzicht 2 105 pun ten uit 20 ontmoetingen, 2. Ca rambole 1 96,3. Rijnstreek 2 93,4. Carambole 2 92,5. Rijnegom 1 84, 6. 't Wachtje 1 76,7. 't Zuid 1 76,8. TOP 1 69, 9. De Waag 1 67, 10. Between 1 67, 11. TOG 1 55. De stedenontmoeting Haarlem- Leiden is uiteindelijk in een grote zege voor de Haarlemmers geëindigd, daar de thuiswed strijden niet succesvol voor de Leidenaars verliepen. In Haar lem rolde nog een 24-24 gelijk spel uit de bus, in Leiden werd het in 10-38 in het voordeel van Haarlem, waardoor de totaal stand 62-34 voor de Noord-Hol landers was. Leiden speelden 6 ploegen over 6 verschillende clu blokalen. De resultaten van de Leidse teams: Leiden 1-Haarlem 1 0-8, Leiden 2-Haarlem 2 2-6, Leiden 3-Haar- lem 3 4-4, Leiden 4-Haarlem 4 2-6, Leiden 5-Haarlem 5 2-6, Lei den 6-Haarlem 6 0-8. Ter afslui ting van het seizoen worden mo menteel over de verschillende klasses de persoonlijke kam pioenschappen verspeeld. Daar zaten ze dan, te wachten op felicitaties. Die bleven echter uit voor de gewichtheffers van De Spartaan (van links naar rechts/: Theo Sanders, Sam HolswilderHerman Filippo.Arie Swagers,John ten Brinkeen Dirk van 't Riet. leiden - In het voor grote waterpo- lotoernooien uitstekend geschik te zwembad De Zijl kon men za terdag de spelers aan het werk zien die over een jaar of vijf de Nederlandse polocompetitie zullen beheersen, want LZ'68 or ganiseerde er het kringentoer- nooi voor "aspiranten II". Twaalf kringen uit het land hadden hun selectieteams van spelers onder veertien jaar naar Leiden ge stuurd om te strijden om de na tionale titel. Ondanks het klasse- verschil tussen de diverse teams was er in de poulewedstrijden dikwijls leuk polo te zien, waarbij echter de tactiek niet het sterkste punt was. Al snel was duidelijk dat de kringen Rotterdam en De Gouwe-Rijns- treek de voornaamste kansheb bers waren, zoals in dit soort toernooien de laatste tijd dikwijls het geval is. Gouwe-Rijnstreek had in de poule totaal geen moei te met Friesland en Noord-Bra bant (overwinningen met respec tievelijk 15-0 en 12-0) en dat was niet in de laatste plaats te danken aan Jan Kets, Wilco van der Zeeuw (beiden LZ'68) en Rene v.d. Mey (Zijl/LGB), terwijl ook AZC-speler Ewoud van Winsen een goede indruk maakte. De an dere poules werden gewonnen door Rotterdam (ook met grote overmacht). Amsterdam/Het Gooi en Utrecht. In de finalepoule behaalde Rotter dam een ruime overwinning op Amsterdam/'t Gooi. (6-2), waarna Gouwe-Rijnstreek met verras send ruime cijfers (7-1) de baas bleef over Utrecht. In de finale, die zoals verwacht ging tussen Rotterdam en Gouwe-Rijnstreek. bleek dat de jongens van de Gouwe Rijnstreek tegen de wat meer geroutineerde tegenstan ders nog wel iets tekort komen. Te lang bleven ze volharden in een stereotiep aanvalspatroon dat tegen de goed verdedigende Rotterdam-spelers geen succes had. Rotterdam nam door een defensie- fout vlot de leiding en is daarna nauwelijks meer in gevaar ge weest. Gouwe-Rijnstreek kwam in de laatste van de drie perioden nog wel terug tot 2-3 (na in het tweede part met 0-3 te hebben achtergestaan), maar slaagde er niet in de gelijkmakerte forceren, waarna Rotterdam in de slotfase nog gemakkelijk kon weglopen naar 2-6. De eindstand van het toernooi: 1. Rotterdam, 2. Gouwe-Rijnstreek, 3. Utrecht. 4. Amsterdam/Gooi. 5. Noord Holland, 6. Noord Bra- LEIDEN - Ronald v.d. Drift, kee per van het aspiranten-waterpo- loteam van De Zijl/LGB, is door bondscoach Trumbic gekozen in de selectie van onder zestien-ja rigen die Nederland zal verte genwoordigen in een interna tionaal jeugdtoernooi dat met de Pinksterdagen in Barcelona wordt gehouden. bant. 7. Zeeland, 8. Den Haag, 9. Overijssel, 10. Gelderland, 11. Groningen, 12. Friesland. Zwemmen De jeugdzwemmers uit de kring Gouwe-Rijnstreek die mochten uitkomen in de finales van de Speedo-jaargangwedstnjden die het afgelopen weekeinde in Den Haag werden gehouden hebben daar uitstekende prestaties gele verd. Vijf maal behaalden een van hen een eerste plaats. Die overwinningen gingen naar Peter Sterk van BZPC (100m school jongens '67 in 1.25.6), Jimmy Las- sooy van AZC (100m school jon gens '68 in 1.25.7), Edwin van Houten van BZPC (100m rug jongens '65 in 1.07.4) en Gijsbert v.d. Leden, eveneens van BZPC Bodegraven (100m vlinder jon gens '67 in 1.15.5 en 200m wissel in 2.46.7). De tijden van Jimmy Lassooy, Edwin van Houten en Gijsbert v.d. Leden (op de vlin der) behoorden tot de uitschie ters van deze wedstrijden. De twee eerstgenoemden vestigden tegelijkertijd nieuwe kringre cords in resp. de onder 10- en de onder 14-groep. Van de Leidse vertegenwoordigers werd Hans Bouwmeester (Zijl/ LGB) 5e op de 100m school voor jongens van '67 (tijd 1.31.3). be haalde Wilco v.d. Zeeuw in de '65- jaargang een zevende plaats op de 100m school (1.21.1) en een achtste op de 100m rug (1.12.9) en tikte Annemarie (Zijl/LGB) bij de meisjes van '66 als zevende aan op de lOOm rug in de tijd van 1.19.3. Uitslagen: 100m schooljongens'67 1. Peter Sterk BZPC 1.25.6: 4. Re- né Rieken AZC 1.30.3: 5. Hans Bouwmeester Zijl/LGB 1.31.3: 100m schooljongens '65: 1. Henk Leendertse TRB/RES 1.18.0 7. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.21.1; 100m vlinder jongens '68: 3. Jimmy Lassooy AZC 1.26.8, 100m schooljongens '68: 1. Jim my Lassooy AZC 1.25.7 4. Sander Verheul AZC 1.35.4; 100m rug jongens '65: 1. Edwin van Houten BZPC 1.07.4 8. Wilco v.d. Zeeuw 1.12.9; 100m vrij jongens '68: 3. Sander Verheul AZC 1.12.0; 100m vlinder jongens '67. 1. Gijsbert v.d. Leden BZPC 1.15.5; 200m wissel jongens '67: 1. Gijsbert v.d. Leden BZPC 2.46.7. Zwemmers van LZ'86 namen za terdag in Amsterdam deel aan zogenaamde limietwedstrijden. Het dichtst in de buurt van een limiet voor de Nederlandse kam pioenschappen kwamen Ma rianne Knot op de 100m vrij (tijd 1.14.9. NK-lim. meisjes '67 1.14.0) en Bart Hameter op de 200m school (tijd 2.47.9 NK-lim. heren 2.44.0).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16