LDWS grijpt laatste strohalm bij Lugdunum Roodenburg naar 4-2 zege IPSWICH VERSLAAT FAVORIET ARSENAL Zege op LFC kan VELO niet redden... In ongekend spannende bekerfinale Topscorers MAANDAG 8 MEI 1978 Ter Leede mist kansen SASSENHEIM - Hoewel de 0-0 uitslag doet vermoeden, dat Ter Leede en IJmuiden hun verplichte nummer ook als zodanig hebben opgevat en dat beide elftallen pas weer bij het begin van het nieuwe voetbalseizoen tot krach tinspanningen zullen komen, kan toch worden gesteld dat, wat dat betreft de uitslag een vertekend beeld geeft. Zowel Ter Leede als IJmuiden kwamen tot een aantal zeer reeële scoringskansen, maar door improductiviteit die aan beide kanten heerste kwam deze 0-0 tot stand. Hoewel er voor beide partijen niets meer op het spel stond, moest Ter Leede binnen vijf minuten eerst wakker ge schud worden. IJmuiden, dat het moest stellen zonder de begaafde spelverdeler Jaap Heerinx, kreeg door laconiek optreden van Nico v.d. Fange (die bij de eerstvolgende thuiswedstrijd tegen Volen- dam zijn vierhonderdste wedstrijd in het eerste van Ter Leede zal spelen) een grote kans op een openings treffer. Rob v.d. Wouden vond echter een goed reage rende Wim van Harskamp op zijn weg. Dat was voor Ter Leede het sein om, in vrij hoog tempo de IJ- muiden-vesting onder druk te zetten. Maar de Sas- senheimse akties werden zonder al te veel overleg uit gevoerd. IJmuiden doelman Haasnoot moest dan ook al leen handelend optreden bij pogingen die ontstonden uit "stilstaande" situaties. Eerst knalde Piet v.d. Heiden in de handen van Haasnoot en even later kopte Jan Schoen, na een hoekschop van Hans Bis- schops, van dichtbij tegen het lichaam van de IJmuiden- goalie. Ondanks een tweetal wissels bij Ter Leede in de tweede helft, veranderde na rust niet veel in het spelbeeld. Nog eenmaal was Ter Leede dichtbij een doelpunt toen Benno Kooy de bal over de uitgelopen Haas noot wipte, maar verdediger Krab wist de bal in laatste in stantie uit de doelmond te trappen. PAGINA 15 SPORT SPORT Ploeg moet in na-competitie degradatie trachten te ontlopen LEIDEN - Op het veld had het er alle schijn van dat Lugdunum stadgenoot LDWS de helpende hand toestak om de dreigende degradatie te ontlopen. De passiviteit vierde gisteren binnen de formatie van trainer Ruud de Groot hoogtij, want op het eerste gezicht leek het er op dat de Kikkers LDWS geen strobreed in de weg wil den leggen bij de poging de laatste strohalm te grijpen. Daarom kon LDWS de zege pakken (0-1) en de degradatie voorlopig nog ontlopen. De Leidse ploeg moet nu een nacompetitie spelen met ONA en Celeritas. Uit gesprekken met de betrokke nen na afloop van het duel bleek dat die bereidwilligheid van Lugdunum al met al wel meeviel. LDWS-trainer Leo de Jong bij voorbeeld: "Onze verzorger is wel een keer of tien in het veld geweest, die van Lugdunum geen enkele maal. Ook qua hoeveel heid spande Lugdunum in het maken van overtredingen de kroon. Daaruit kun je gewoon afleiden, dat die ploeg ons echt niet wilde matsen" Zijn collega LDWS-middenvelder Bart van der Weijden scoort met het hoofd de winnende treffer, terwijl Henk Brandt, Paul Wetselaar,Henk de Cler en Bennie de Roo van links naar rechts toekijken. Ruud de Groot wilde ook niets weten van een eventuele hulp verlening aan de zwakkere broeder, hoefde daar met het glas in de hand ook niet lang over te peinzen. "We waren gewoon uit geblust. Wat wil je, we hebben een rot seizoen achter de rug, waarin we ons met een eindsprint pas afgelopen donderdag veilig hebben weten te stellen. Vandaar dat het voor Lugdunum mu alle maal niet zo nodig meer hoefde". Toch hadden velen gisteren een nare smaak in de mond, want de passiviteit van de Lugdunumers was zo opvallend, dat in de pauze een fervent supporter (de man was al meer dan vijftig jaar lid) huilend in de kleedkamer kwam vragen wat er met "zijn" jongens aan de hand was. U in de vijfde minuut stonden laatste man Henk de Cler en mid denvelder Bennie de Roo als aan de grond genageld, toen LDWS- spits Wally Gallert over links de bal voortrok en Bart van der Weijden in staat stelde met het hoofd de tevergeefs vallende doelman Wim Eradus te passe ren. In het daaropvolgende ge deelte van de partij probeerden alleen Bennie de Roo en de gril lige Jaap Schildthuyzen de spor tieve plicht van Lugdunum ge stalte te geven. LDWS kreeg daardoor kansen genoeg om de score uit te bouwen. Die werden echter niet benut. De speech van Ruud de Groot in de pauze zorgde er voor dat de wed strijd in de tweede periode niet tot een farce uitgroeide. Lug dunum wilde weer voetballen, terwijl LDWS begon te wankelen na in acht dagen vier wedstrijden te hebben gespeeld. Jaap Schildthuyzen getuigde in het tweede bedrijf van zijn goede wil door tweemaal een gevaarlijke kopbal los te laten en Ge Dub- beldeman moest zelfs eenmaal op de lijn doelman Van der Steen as sisteren. Ook Frans Sjardijn was eenmaal dicht bij een treffer, hij wist op een gegeven moment door de LDWS-verdediging te glippen en doelman Van der Steen te passeren. Voor open doel faalde hij echter nog. Door dit resultaat en de zege van ONA op Celeritas moest LDWS met deze laatste twee ploegen in een nacompetitie gaan uitmaken wie Velo naar de derde klasse moet vergezellen. WALTER OOMEN WATERINGEN - VELO heeft zich, ondanks de 3-1 overwinning, die het op LFC behaalde, niet van degradatie naar de derde klasse kunnen redden. De Wateringers, die nog slechts een theoretische kans hadden om aan de klauwen van het degradatiespook te ont komen, hebben op bijzonder fa natieke wijze voor die mogelijk heden gestreden. Op zodanige wijze zelfs, dat LFC- trainer Melbie Raboen later zou verklaren, "blij te zijn, dat al die overtredingen van VELO geen blessures tot gevolg hadden" LFC, dat bezield was van de ge dachte de sportieve plicht te ver vullen, trok zich aanvankelijk weinig aan van de intimidatiepo- litiek, die de Wateringse formatie toepaste. Goed, tot tweemaal toe werd in die openingsfase het LFC-houtwerk op zijn stevigheid getest, het was niettemin de Ra- boen-brigade, die de leiding zou nemen, toen een flitsende aanval, waaraan Cock van Weerlee, Bles Zuma en John Verschoor deel namen door rechterspits Hans Kruiff bekwaam werd afgewerkt 0-1. Dat doelpunt inspireerde VELO tot een tomeloos offensief. Die pressie, vond vlak voor rust zijn bekroning in de gelijk makende 1-1 door toedoen van Peter Zwinkels. Ex-FC Vlaar- dingenspeler Aad Reijgersberg wees zijn ploeg vlak na rust de weg naar de winst. Hij onttrok zich na drie minuten aan de dek king van Aad Neuteboom en schoot vervolgens haarzuiver 2-1 in. De ban was toen gebroken. De Wateringers vielen als bezetenen aan. Zetten LFC met de rug tegen de muur. De Leidenaars mochten nog slechts hopen op een goed uitgevoerde counter, waar de gelegenheid niet voor werd ge boden. Integendeel. Reygersberg wist de marge zelfs te vergroten tot 3-1. Die score zou voor de Wa teringers echter niet voldoende blijken om zich in de tweede klasse te handhaven, omdat "de concurrentie" eveneens de broodnodige punten had verza meld. Blauw Zwart ondanks zege gedegradeerd WASSENAAR - Ondanks een klinkende 8-0 zege op Gouda is Blauw Zwart toch naar de tweede klasse gedegradeerd. Mededegradatiekandidaat Olympia sleepte een punt weg bij EBOH waardoor de Goudse ploeg onbereikbaar werd voor Blauw Zwart. De thuisclub le verde vooral in de eerste speel- helft een gave partij af. Toch wist de Wassenaarse ploeg de Goudse doelman Jan van de Heuvel voor de pauze slechts eenmaal te verschalken. Pieter Donath zorgde in de 26ste mi nuut met een afstandschot voor die treffer. De tweede helft was nog maar en kele minuten oud toen Blauw Zwart de stand al op 3-0 had be paald. Eerst bracht Gerard van der Spek de thuisclub op 2-0 terwijl even later Pieter Donath nummer drie in het Goudse doel Pieter Donath haalt uit voor het derde doelpunt van Blauw Zwart. LEIDEN - In de laatste competi tiewedstrijd wilde Roodenburg bewijzen dat de ploeg echt wel doelpunten kan maken. Het duel tegen het Haagse Lenig Snel, kortweg Lens genoemd, werd door de Noordbewoners met 4-2 gewonnen. Een gerechtvaardigde zege, die nog meer inportantie kreeg omdat de Leidse ploeg met vier invallers aan de strijd begon. Wouter Hol- verda, Wim Ligtvoet en Hannie Tisseur ontbraken wegens bles sures terwijl Maarten van Koope ren nu definitief de voetbal schoenen aan de wilgen heeft ge hangen. Deze Roodenburg-spe- ler sukkelt met een onwillige knie en is op doktersadvies ge stopt. LONDEN - De vijftigste aflevering van de Cup Final op Wembley is een hele echte geworden, uitgaande van de volstrekt eigen maatstaven van sfeer, drama en een ont knoping die tevoren niemand had verwacht. Ipswich Town, dat nog niet eerder de wereldberoemde grasmat onder de voeten had gehad, versloeg tegen alle voorspel lingen in het machtige Arsenal, dat als het ware stond te popelen om een nieuwe triomf aan zijn lange lijst var successen toe te voegen. Daarom waren het de „provincia len" van de oostkust, die zater dagavond rondom en tenslotte ook in de fonteinen van Trafalgar Square dansten en was gisteren de binnenstad van Ipswich één golvende zee van blauw-witte vlaggen toen de gedoodverfde verliezers er met de grote beker de ronde deden. De Cup-finale op Wembley, tel- kenjare het klassieke sluitstuk Supporters verven de haren blauw-wit van het Engelse seizoen, is en blijft de grootste voetbalshow op aarde. Al weken tevoren wordt zorgvuldig gebouwd aan de spanning, die zich tenslotte op de KNVB ZATERDAG dag zelf moet ontladen in een da- 1. Henk v.d. Zwan (RBB)15 verende climax. 2. Ruud Bröring (Noordwijk) 14 De voetbalwedstrijd zelf blijft na tuurlijk de zaak waar het om KNVB ZONDAG draait, maar daaromheen is zó- 1. Cock v. Weerlee (LFC)13 veel verrukkelijke folklore, die 2. Albert v.d. Burg (WSB) 12 dankzij een meesterlijke regie 3. Laurens v.d. Voort (SC ook alle kans krijgt. Vandaar dat Lisse)11 de jacht op kaartjes voor zon fi nale onveranderd op niveau blijft AFD. LEIDEN ZONDAG en Wembley ook als het 200.000 in 1. Paul v.d. Heiden (Meerburg) 17 plaats van 100.000 toeschouwers kon bergen, tot en met de aller laatste plaats zou zijn uitver kocht. Mannenkoor De regie van zo'n spektakel gaat uit van vaste regels. Toen bijvoor beeld de laatste jaren bleek dat er in het gezamenlijk zingen vooraf de klad was gekomen, werd dit onderdeel nadrukkelijk niet los gelaten. Na wat mislukte ex perimenten met populaire voor zangers, werd ditmaal een com pleet mannenkoor als gangmaker ingezet en op de kracht van dat vokale geweld, zong de enorme massa weer keurig en beheerst uit volle borst de gevoelige psalm"Abide My Lord". Onveranderlijk zat de ereloge weer vol met leden van de koninklijke familie en de politieke leiders van de natie, onveranderlijk ook weer waren de ballenjongens geselec teerd uit een leger van liefheb bers tussen de 15 en 18 jaar en tenminste 1.70 meter lang. Voor wie er in de voetbaltempel geen plaats was, bestond weer de moeilijke keuze tussen de BBC en de commerciële televisie, die al beginnend om half tien in de morgen in een moordende con- currentie-slag naar de gunst van de kijkers dongen. Camera's in het hotel van de spelers, camera's in de bus van de spelers, camera's tenslotte ook in de tunnel van de kleedkamers naar het veld, het betreden van de machtige arena, de sfeer, de emotie en de zenu wen... Geen detail werd er gemist. In heel deze termiek staat en valt het succes van de echte Cupfinale met het drama, het ongewone, het verrassende. En het drama, het ongewone en verrassende waren ditmaal weer sterk verte genwoordigd. Jammer daarom dat de NOS na vele jaren besloten had deze Cup-finale niet recht streeks uit te zenden. Zenuwen In plaats van bij het onervaren Ip swich, zaten de zenuwen in de benen van het veruit favoriete Arsenal, dat nauwelijks een bal kon plaatsen en eigenlijk geen moment in zijn spel is gekomen. Van het begin tot het einde maakte Ipswich de wedstrijd met zijn bekende, snelle open aan- valsspel, geconcentreerd op de razendsnelle vleugelspeler Clive Woods en de intelligent spelende spits in de aanval Paul Mariner, die nu langzamerhand wel de weg naar een vaste plaats in het Engelse elftal zal hebben gevon den. Dat het tot ver in de tweede helft moest duren alvorens Ipswich loon naar werken kreeg, lag uit sluitend aan de boomlange Noordierse doelman Jennings, die ook op zijn latere leeftijd als doelverdediger een klasse apart blijft en de goden die Arsenal wel heel erg genadig waren. Tot driemaal toe trof Ipswich Town de paal en de lat van het Ar- senal-doel en net op het moment dat je je begon af te vragen of de ploeg van Bobby Robson, de jonge energieke manager van Ip swich Town, wel mócht winnen, rolde een slecht weggewerkte bal voor de voeten van de opgeko men Roger Osborne. Hij zag de hoek die Jennings onvoldoende had afgeschermd en met een De Ipswich-captainMick Mills, houdt triomfantelijk de Engelse beker omhoog. simpele tik gaf Osborne de wed strijd een beslissende wending. Blauw-wit De speler zelf raakte van dit glo rieuze moment zo van streek, dat hij geheel door emotie werd be vangen en ondersteund moest worden bij zijn wankele gang naar de reservebank. Tien minu ten later was Osborne weer hele maal hersteld en rende ook hij in triomf langs de machtige aan hang van Ipswich, waarvan vele vrouwelijke supporters kenne lijk geïnspireerd door de punk- cultus zelfs hun haar blauw en wit hadden laten verven. Arsenal daarentegen ging zwijgend af, heeft zondagmiddag in Noord-Londen toch een rijtoer gemaakt en is op het gemeente huis ontvangen, maar was hele maal ten prooi aan een diepe ont goocheling, die nog wel enige tijd nodig zal hebben om uit te wer ken. HAYE THOMAS Roodenburg-trainer Pieter Ver- steegh moest zijn team op be paalde plaatsen wijzigen. Aad de Groot fungeerde als rechtsback terwijl het hart van de defensie gevormd werd door Peter Ciere en Henk Prins. Dit duo bleek nog niet al te betrouwbaar in de Leidse defensie. Door zwak in grijpen en een onnauwkeurig uitgevoerde dekking konden de Haagse tegenstanders herhaal delijk gevaarlijk worden. Het middenveld werd gevormd door Peter van Houten, Renee van Dijk en Jan Kromwijk. Vooral de laatste twee schoten in fysiek op zicht duidelijk tekort. In de frontlinie deed Renee Bekooy het als vervanger van Holverda niet slecht. Het was ook deze invaller die al in de eerste minuut van Ri chard Klein een riante mogelijk heid kreeg aangeboden om Roodenburg op voorsprong te zetten. Bekooy treuzelde echter te lang waardoor de Lens-verde diging nog kon ingrijpen. In de zesde minuut kon de Haagse de fensie toch niet verhinderen dat Richard Klein de score voor Roodenburg opende (1-0) Daarna kreeg de Leidse ploeg le gio mogelijkheden om Lens defi nitief op afstand te zetten. Aad de Groot kwam na solo's tweemaal alleen voor de Haagse doelman van Loon, maar faalde beide ke ren. Voor het doel van Sjaak Nievaart speelden zich eveneens opwindende momenten af. Uit de veelheid van kansen wist (op slag van rust) Wim Keetman de ge lijkmaker te scoren. De tweede helft begon hoopgevend voor Roodenburg. Reneé Bekooy zorgde na tw^e minuten met een doeltreffend schot voor een 2-1 stand. De Leidenaars konden evenwel niet lang genieten van die voorsprong want twee minu ten later kopte wederom Wim Keetman de gelijkmaker achter Nievaart. Een tempoversnelling van Roodenburg in het laatste kwartier leverde resultaat op. Reinier Verkuijlen (vrije trap) en Jan Kromwijk loodsten de Noord bewoners naar de 4-2 winst. ROB ONDERWATER VUC krijgt te weinig met 0-0 GELDROP - Geldrop mocht zich gisteren voor 4000 toeschouwers in zijn eerste thuiswedstrijd voor de extra competitie om het zon- dagamateurkampioenschap van Nederland tegen VUC gelukkig prijzen met de uitslag 0-0. De Ha genaars, die een week geleden op eigen veld teleurstelden door te gen Hoogeveen eveneens 0-0 te spelen, schiepen zich veel meer kansen dan Geldrop. VUC kwam echter net dat kleine beetje geluk te kort dat tot een doelpunt zou kunnen leiden. Winkels was de gevaarlijkste man bij VUC, Ke telaars was de uitblinker bij Geldrop. De Brabanders hebben met drie punten uit twee wed strijden (eerder werd in Hoog eveen met 4-1 gewonnen) de lei ding in de kampioenscompetitie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15