„Als iemand het guerrilla-lied aanheft, wordt hij gelyncht... pmlbfefc Toch trainingskamp Oranje, in aangepaste vorm ,Het wordt tegen Bastia toch zwaarder dan meesten vermoeden VÊiira Zwijgende menigte doet Oranje uitgeleide Werktij dverkorting Amsterdam afgewezen Huub Stevens (PSY): „We kunnen het redden, maar: EINDHOVEN - Tien van de elf PSV'ers hebben iets met het Nederlands elftal te maken of te maken gehad. Of zij mogen zich oud-international noemen of zij zitten in de wachtkamer voor Argentinië. De elfde is Huub Stevens. Want al werkt de 24-jarige Ste vens een ronduit voortreffelijk seizoen af, het oog van de maestro - dat van Ernst Happel dus - is niet op hem gevallen. Het is trouwens niet zo erg verwonderlijk dat Stevens over het hoofd wordt gezien. Hij, de keiharde werker, de man die in de Rijvers-brigade het vuile werk zonder morren opknapt, is nu eenmaal niét iemand die zich op de voorgrond voetbalt of praat. "Ja, ik val nu eenmaal minder op dan anderen. Ik ben een sobere voetballer. Ook na de wedstrijd blijf ik normaal doen. Geen ge kke uitspraken tegen de pers. Houd ik niet van. Ik hoef ook niet zo nodig in de krant. En nu besef ik heus wel dat het ook nadelen heeft als je niet in de picture komt, maar laat mij nou maar lekker m'n eigen leventje leiden". "En dat ik niet bij het Nederlands elftal zit, ach, het maakt me niet veel uit. Kijk, als ik voor Ar gentinië was gevraagd, had ik beslist geen nee gezegd. Maar aan de andere kant, met het landskampioenschap en het bereiken van de finale van de Europa Cup zijn al twee jeugddromen van me in ver vulling gegaan. Dat is in één als aardig wat, niet?" Debuut De voetballoopbaan van de in Sittard geboren Huub stevens begon bij Fortuna SC. Op zijn zestiende maakte hij al zijn de buut in de top-elf van de Lim burgse fusieclub. door Rob Vente "Ik had eerst Evert Teunissen als trainer. Een praattrainer, vond ik hem. Toen kwam Cor Brom Die was precies het tegenover gestelde van Teunissen. Brom beuk-er-in. Geen woorden maar daden. Van hem heb ik veel geleerd. Ik heb ontzettend veel bewondering voor hem. Leuk dat hij het nu al tot Ajax heeft geschopt. In zijn laatste seizoen bij Fortuna SC stak het ambitieuze vech- tertje Stevens bepaald niet on der stoelen of banken dat hij in de voetballerij per sé vooruit wilde. "Ik wilde hogerop, de eredivisie in. Op een gegeven moment heb ik toen gezegd: als Fortuna niet promoveert of er komt uit de eredivisie geen club voor me, kap ik ermee. Het is nu of nooit, eredivisie of stoppen" "Door stom toeval -of noem het voor mijn part puur geluk- kwam ik toen in Eindhoven te recht. Adrie van Kraaymet wie ik in het UEFA-elftal had ge speeld, had bij PSV mijn naam laten vallen. Van het één kwam het ander en niet lang daarna tekende ik een vier-jarig con tract. Vandaag-de-dag, zo'n drie jaar later dus, heb ik daar nog steeds geen moment spijt Angsthazen Voordat vorige maand Neder lands beste clubelftal op UEFA-niveau in de Cor- sicaanse blubber in de slag ging, riep Johnny Rep uit dat PSV uit een stelletje angstha zen bestond, dat het bij Bastia in zijn broek zou doen van angst. "Wat Johnny Rep toen allemaal uitkraamde, vond ik alles be halve professioneel van hem. Maar al zijn krankzinnige ver halen hebben ons werkelijk niets gedaan. Sterker, we heb ben het er in de groep niet eens over gehad. Dat moet toch ge noeg zeggen". 'Maar wat had Rep nou eigenlijk verwacht? Dat we met knik kende knieën het veld op zou den gaan? Kom nou! Dit PSV heeft immers al zat meege maakt; heeft bijna overal in Europa al gevoetbald. Nee, dit elftal maak je niet meer zo snel gek". "Tijdens de wedstrijd op Corsica heb ik tussen haakjes geen woord met Rep gewisseld. Niet om het één of ander. Maar ge woon omdat ik te gecon centreerd op het voetbal was. Alleen na de 0-0 hebben we iets gemompeld van "veel succes verder" of zoiets. Meer niet" Stadhuis De Bastia-spelers Mariot, Rep binden. charmante Toos, ook uit Sit tard- wel weer de directe te genstander van Johnny Rep zijn. In de uitwedstrijd hield hij hem immers prima in be dwang. Verwacht Stevens dat de tweekamp morgen dus danig verloopt dat de Rijvers elf na de strijd weer op het Eindhovense stadhuis welkom "We kunnen het redden. Dat wel. Maar volgens mij wordt het zwaarder dan de meeste men sen vermoeden. Vergeet niet Krimau voor de 'zegekar' waaraan zij PSV morgenavond willen dat die 0-0 bij Bastia betekent dat we móéten winnen. Aan een gelijkspel hebben we niet genoeg. En aangezien de uit- doelpunten nog steeds dubbel tellen, moeten we er in de eerste plaats voor zorgen dat zij er geen eentje inschoppen. Al lemaal niet zo gemakkelijk". "Weet je wat ook rot is? Stel dat we het onverhoopt niet halen, dat zal er altijd wel iemand iets roepen in de trant van "nou, niet zo best gedaan dit Dat is natuurlijk on zin. Hoe het morgenavond ook loopt, we hebben een sterk seizoen gedraaid. Ongeslagen kampioen, wat wil je. Maar ik geef toe, dinsdag moeten we de kroon op het werk zetten. Zo zeggen ze dat toch?" Op de valreep: "Ik hoop wel dat onze supporters net zo goed zullen zijn als die van Bastia; dat ze de héle partij achter ons blijven staan. Want stel dat je alleen die 3000 van Corsica hoort. Dan is het verdorie voor ons wéér een uitwedstrijd". BUENOS AIRES - Vriendelijkheid en voorkomendheid zijn de voornaamste eigenschappen, die vijfduizend man Argentijnse veiligheidstroepen zich eigen dienen te ma ken tijdens de stoomcursus, die aan hun optreden bij de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal voor afgaat. De manschappen zijn gekozen, omdat ze er goed uitzien en beleefd zijn. Zij zullen dienst doen op de vliegvelden, in de hotels en als suppoosten in de voetbal stadions. er zulke problemen zullen ont staan. Als iemand tijdens een wedstrijd het lef zou hebben om het lied van de Montenero's aan te heffen, ben ik er zeker van dat hij door de menigte zou worden gelyncht." FC Vlaardingen-FC Dordrecht1-2 Fortuna SC-Excelsior5-6 FC Groningen-SC Amersfoort 4-1 Heerenveen-Wageningen0-0 Willem II-SC Cambuur8-4 FC Den Bosch-Veendam3-3 Helmond Sport-De Graafschap 2-2 Eindhoven-MVV0-1 Heracles-SW4-1 MADRID - Johan Cruijff heeft gis teren van het Spaanse competi tievoetbal afscheid genomen met een overwinning. In eigen huis kwam Barcelona, bij wie Rinus Michels voor het laatst op de trainersbank zat, tot een over winning van 1-0 op Valencia, de mogelijke nieuwe werkgever van Boskov. Cruijff speelde sterk en nam vervolgens afscheid van het publiek (foto). In de onderste re gionen zijn twee degradatiekan didaten bekend. Cadiz en Elche zakken af naar de tweede divisie. Wie hen als derde ploeg vergezelt, is nog een open vraag. Daarvoor komen drie clubs in aanmerking. Espanol, Hercules en Betis Se- villa. de club van Gerrie Mühren, delen de veertiende plaats op de ranglijst met 33 punten en zullen in een nacompetitie moeten uit maken wie degradeert. PEC/ZwoUe MW Wageningen Excelsior Fortuna SC Groningen Willem II Den Bosch Heracles Eindhoven Heerenveen Cambuur Graafschap Vlaardingen SW Helmond Sp. Dordrecht Veendam Amersfoort 33 22 8 35 21 10 35 15 15 35 16 12 35 16 11 35 18 6 35 15 10 35 13 13 35 12 12 35 13 10 35 12 11 35 13 9 35 11 7 35 7 15 36 35 6 11 35 6 9 35 4 12 35 6 8 5 52 80-30 4 52 70-32 5 45 47-23 7 44 69-38 8 43 61-40 11 42 61-41 10 40 55-36 9 39 51-46 11 36 36-33 12 36 43-45 12 35 39-42 13 35 46-54 17 29 46-55 13 29 25-36 18 25 44-75 18 23 46-75 20 21 41-7" 19 20 41-81 21 20 22-65 Eén van de bevelvoerende officie ren verklaarde dezer dagen: Het zijn natuurlijk soldaten, geen kaartjesknippers. Maar bij de we reldcup zullen ze wel als zodanig optreden. Wat wij willen is, dat zij dan weten dat zij het publiek cor rect moeten behandelen". Deze vriendelijke aanpak van het veiligheidsprobleem maakt deel uit van de campagne van de mili tairen om met het wereld kampioenschap Argentinië een betere naam in het buitenland te verschaffen en critici het zwijgen op te leggen, die zeggen dat in Argentinië de drilmethodes van de kazerne het dagelijksleven beheersen. Voor de veiligheid tijdens het we reldkampioenschap is een spe ciaal opgericht departement ver antwoordelijk, aan het hoofd waarvan een leger-generaal staat, die speciale eenheden van de drie leger onderdelen en de politie tot zijn beschikking heeft. Het de partement opereert onafhanke lijk van het organisatiecomité van het wereldkampioenschap: EAM 78. Enkele van de orders om troepen ter beschikking te stel len, zijn reeds getekend door pre sident Jorge Rafel Videla in zijn hoedanigheid van leger-com- mandant. De voornaamste taak van het de partement is de veiligheid te ga randeren in de stadions, het pers centrum en in de nieuwe t.v. stu dio's. De veiligheidsoperatie be gon op kleine schaal in december van het vorig jaar en con centreerde zich toen op de in stallaties, die onvervangbaar zouden zijn als ze door bommen van de guerrilla-strijders werden vernietigd. Veiligheidsofficieren houden staande dat ondanks de over het land slaande golf van geweld, de wereldbeker niet meer proble men geeft dan in welk ander land dan ook. Maar zij zijn zich er ook van bewust, dat elke geweldda dige actie tijdens het voetbal toernooi de aandacht van de hele wereld op Argentinië zal richten en dodelijk kan zijn voor de dure campagne om het land een beter aanzien te verschaffen. Kenmerkend voor de stijl, waarin de militairen het veiligheidsp robleem zullen aanpakken, was waarschijnlijk de entourage van de loting van het wereld kampioenschap begin dit jaar in Buenos Aires. Honderden buitenlandse voetbalofficials en journalisten verbaasden zich erover dat de geüniformeerde politie soepel optrad bij de li chamelijke visitatie en het door zoeken, van de bagage. Maar de meesten van hen waren zich waarschijnlijk niet bewust, dat achter elk raam van het culturele centrum van San Martin een ge wapende wacht stond en dat te midden van de menigte een fiks aantal veiligheidsagenten in bur ger rondliep. De 20.000 en meer bezoekers uit het buitenland, die in juni in de Ar gentijnse hoofdstad worden ver wacht, zullen het meest te maken krijgen met de veiligheidstroe pen op de vliegvelden, waar de luchtmacht dienst doet, in de ha vens (marinetroepen-) en in de ho tels en stadions, waar het land leger actief is. Delegaties van voetbalofficials en journalisten zullen tijdens het of ficiële gedeelte van het toernooi constant onder bewaking staan, maar zij zullen niet worden ge schaduwd als ze 's avonds de stad ingaan. Bij de stadions wil met afzien van persoonlijke visitatie van de bezoekers. Wel zal in sommige gevallen gebruik wor den gemaakt van metaal-detecto ren, zoals die op vliegvelden in gebruik zijn. Bezoekers zijn er van op de hoogte dat zij het sta dion niet inkomen als ze een pakje of een fles bij zich hebben. De militaire regering heeft voorts harde maatregelen in het voor uitzicht gesteld ter voorkoming van incidenten, of zij nu politiek zijn gemotiveerd of niet. Voor Argentijnen is daar de drei ging van de gevangenis, terwijl de buitenlandse bezoeker bij het minste of geringste riskeert over de grens te worden gezet. Hoewel van officiële zijde is ver klaard dat de Montenero- guerrillabeweging militair gezien verslagen is, bestaat nog altijd de mogelijkheid dat enkelingen of kleine groepjes incidenten zullen veroorzaken om de militaire re gering in verlegenheid te bren gen. Erg groot wordt die moge lijkheid niet geschat. Een veilig- heidsofficier: "Ik geloof niet dat AMSTERDAM - De boycotac tie tegen het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië begint in Europa steeds vastere vorm te krijgen. Dat hebben Bram Vermeulen en Freek de Jonge (Neerlands Hoop) zaterdag meegedeeld na een inter nationale conferentie in Am sterdam waar actiecomité's uit verschillende landen hun ervaringen en plannen heb ben besproken. De bijeen komst was door de cabare tiers georganiseerd in sa menwerking met de jonge so cialisten van de PvdA en het SKAN (Solidariteits Komité Argentinië Nederland). Alleen een Franse en een Belgi sche delegatie woonden de bijeenkomst bij (comité's uit Zwedën, Denemarken en Zweden moesten wegens geldgebrek verstek laten gaan). De cabaretiers zijn vol daan over het effect dat hun actie tot nu toe heeft gesor teerd. Een Franse boycot manifestatie trok op 2 mei duizenden sympatisanten en ook in België, dat zelf geen team naar de WK afvaardigt toonde men grote belangstel ling toen Bram en Freek daar hun programma "bloed aan de paal" ten beste gaven. In Nederland zijn inmiddels zestigduizend en in Frankrijk vijftigduizend handtekenin gen verzameld. Hoewel voetbalbonden noch autori- teiten zich volgens Bram en Freek in enig land iets van de protesten hebben aangetrok ken (ook op de gematigde voorstellen van Amnesty In ternational werd niet inge gaan) is het tweetal ervan overtuigd dat het Argentijnse regime de boycot als een se rieuze bedreiging ervaart van de "WK-propagandastunt". Zo zou aan enkele Zweedse en Franse journalisten die zich eerder voor de boycot sterk hadden gemaakt acc reditering voor het wereld kampioenschap zijn gewei gerd. "Wij blijven doorgaan", aldus Freek de Jonge. "Wij willen niet op ons geweten hebben dat onze voetballers vertrekken als helden en te rugkeren als collaborateurs" Voor de nabije toekomst staan in Nederland de volgende ac ties op stapel: op 26 mei zal een zwijgende menigte het Nederlands elftal op Schiphol uitgeleide doen om zo van zijn afkeuring blijk te geven (het zelfde gebeurt op 24 mei op het vliegveld Orly bij het ver trek van de Franse équipe). Op 3 juni vindt een manifesta tie met allerlei amusement plaats voor de aanvang van de wedstrijd Nederland-Iran, hieraan werken ook de PvdA, PPR, PSP en CPN mee. Op 25 juni is er een slotconcert in het Vondelpark met mede werking van onder meer de groep Music Garden en Neerlands Hoop. DEN HAAG - Het verzoek van de voetbalclub FC Amsterdam om voor zijn werknemers werktijd verkorting in te mogen voeren is door het ministerie van sociale zaken afgewezen. Voorzitter Stoop van Amsterdam had dit verzoek ingediend in verband met het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, waar door de competitie reeds op 30 april werd beëindigd. De club, die dit seizoen uit de eredivisie gedegradeerd is, heeft nog niet besloten of zij van het recht tegen dit besluit in beroep te gaan, ge bruik zal maken. In een brief aan de KNVB en de belangenorganisaties FBO, WCS en WON, vraagt de stich ting FC Amsterdam aan deze or ganisaties in hoeverre zij denken dat een beroepsschrift nuttig zou zijn voor de gehele bedrijfstak betaald voetbal. Volgens de Amsterdamse club houdt het schrijven van het mi nisterie een onderwaardering van het betaald voetbal in. "Uit genoemd schrijven blijkt op nieuw dat het ministerie van so ciale zaken de bedrijfstak betaald voetbal niet als normale be drijfstak wenst te behandelen" Het directoraat-generaal voor al gemene beleidsaangelegenheden van het ministerie heeft zijn be sluit in 17 punten van overweging uiteengezet. Kernpunt daarin is de mening dat het niet kunnen spelen van de club een gevolg is van het normale bedrijfsrisico Onder die noemer valt volgens het ministerie ook het feit, dat Amsterdam door de lage klasse ring op de ranglijst niet kan deel nemen aan de Europese nacom petitie. In zijn overwegingen wijst het mi nisterie erop, dat de beslissing tot verschuiving van de competitie genomen is door de KNVB. waarbij Amsterdam is aangeslo ten. Ook wordt aangevoerd dat het aantal wedstrijden hetzelfde is als in een "normaal" ZEIST - Het vrijdagmiddag door de KNVB geannuleerde trainingskamp in Zeist gaat - zij het aangepast - nu toch weer door. Een aantal spelers blijkt zich nogal te hebben geërgerd aan de knullige wijze waarop een en ander weer eens is geregeld, waarna de technische staf uit eigener beweging werd benaderd met het verzoek om toch naar Zeist te mogen komen. Ini tiatiefnemers Krol en Van Hane- gem vonden bij Zwartkruis een gewillig oor, waarna Jan Huijbrechts telefonisch nog elf andere spelers bereid vond om naar het KNVB-sportcentrum te komen. In de loop van vandaag hebben der tien man zich in Zeist gemeld. Dat zijn: Krol en Schrijvers (Ajax), Jansen en Rijsbergen (Feyenoord), Suurbier (Schalke'04), Jongbloed en Na- nninga (Roda JC), Wildschut (FC Twente), Doesburg (Sparta), Van Leeuwen (FC Den Haag), Bos kamp (RWDM), Hovenkamp en Van Hanegem (AZ'67). De laat- sten zijn in de loop van de middag weer naar huis teruggekeerd. Van Hanegem moet op medisch advies een week rust houden maar kwam om zijn goede wil te laten zien toch naar het sportcen trum. Hovenkamp onderging een medisch onderzoek bij dokter Frits Kessel en ging vervolgens eveneens naar huis. De Anderlechtspelers Haan, De Bree, Dusbaba en Rensenbrink (naar Israël), de PSV'ers Brandts, Van Kraay, Poortvliet, Lubse en de gebroeders Van de Kerkhof alsmede Bastia-rechtsbuiten Rep (UEFA-Cup finale), Jan Peters (met AZ'67 naar Malaga) en Neeskens (Spaanse verplichtin gen) ontbreken dus. Zwartkruis: "Op verzoek van de spelers zijn we toch bij elkaar gekomen. Nu een aantal spelers zo positief heeft gereageerd zk... I11V.IWÏ, Happel en ik geen enkel bezwaar om het vrijdag ingenomen standpunt te handhaven". Even dreigden er gisteravond nog nieuwe problemen ten aanzien van Dick Nanninga. De lange spits trof echter bij de leiding be grip voor de problemen rond zijn bloemenzaak en reist don derdagavond terug naar Kerk- rade. Nanninga: "In verband met Pinksteren en moederdag móet ik er vrijdag en zaterdag bij zijn in mijn zaak. Ik ben dus evenmin beschikbaar op zaterdag wan neer Oranje fegen Club Brugge oefent". Inmiddels kwam gelet op de aan wezige spelers het besluit af dat de oefenduels tegen ama teurclubs Xerxes en DHS wor den geannuleerd. Ernst Happel, die woensdag met Club Brugge tegen Liverpool speelt, was van- morgenvroeg zelf in Zeist aanwe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11