Verzoek Angola om spoedzitting Veiligheidsraad Zuiveringen in Oeganda Klap voor socialisten in Londen Moskon zal verbod van neutronenbom voorstellen Oostblok krijgt minder Russische olie Mislukt overleg VN-P alestijnen Zuid-Afrika: 'aanzienlijk aantal doden' Labour blijft wel in de provincie overeind ZATERDAG 6 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA P Amin houdt schoonmaak onder naaste vrienden WENEN (ANP) - De Sovjet-Unie zal in de jaren tachtig vermoede lijk niet meer kunnen voldoen aan de vraag naar energie uit de overige Oosteuropese landen, zodat haar bondgenoten gedwon gen zullen zijn naar andere leve ranciers van ruwe olie uit te zien. Dit staat in een rapport dat het Instituut voor Vergelijkend Eco nomisch Onderzoek in Wenen deze week heeft gepubliceerd. De Oostenrijkse onderzoekers heb ben vastgesteld dat de Sov jet-Unie er niet in slaagt haar olie productie volgens plan uit te brei den. In het afgelopen jaar nam de winning nog maar met vijf pro cent toe tegen vijf jaar geleden met zeven procent per jaar. In 1977 werd één procent minder ge produceerd dan het produktie- plan aangaf. In de komende jaren zal de Sovjet-Unie bovendien een steeds groter deel van haar Het Angolese leger is gisteren ge mobiliseerd om een Zuidaf- rikaanse aanval op een stad in Zuid-Angola op vrij grote af stand van de grens, af te slaan. Volgens het Angolese pers bureau Angop werd de aanval donderdag gelanceerd op de stad Cacinga, die gebruikt wordt als centrum voor vluchtelingen uit Namibië. Bij de Zuidafrikaanse inval zouden BONN (Reuter) - Op de komende speciale VN-conferentie voor ontwapening zal de Sowjet-Unie een verbod van de Neutronen bom voorstellen. Dat heeft de of ficiële Russische regerings woordvoerder Leonid Zamjatin gisteren in Bonn bekendgemaakt in zijn verslag over het gesprek dat de Sowjet-president en par tijleider Brezjnjew heeft gevoerd met bondskanselier Helmut Schmidt. De neutronenbom neemteen belangrijke plaats in in de gesprekken van Brezjnjew en Schmidt, maar volgens West- duitse woordvoerder wordt op dit punt weinig vooruitgang ge maakt. Van Westduitse kant is voorgesteld dat de neutronenbom ter sprake wordt gebracht in het overleg over beperking van de strategi sche bewapening (Salt) of in het overleg over troepenverminde ring in Centraal-Europa in We nen. Schmidt wees gisteren in een rede op de ongelijke krachts verhoudingen tussen het pact van Warschau en de Navo op conventioneel en nucleair ge bied. Zamjatin verklaarde dat de kwestie van de neutronenbom behandeld moet worden op de VN-con ferentie in New York, later deze maand. Moskou zal daar een re solutie indienen waarin alle lan den wordt gevraagd af te zien van dit soort wapens. Metro-ongeluk MADRID (AFP) - Bij een ongeluk in de ondergrondse van Madrid zijn gisterochtend 104 mensen gewond. Tien van hen waren er ernstig aan toe. Door het weige ren van de remmen reed een treinstel bij het station Avenida de America met grote snelheid op een stootblok. De volle trein was al drie stations voorbijgeraasd, toen men hem kort voor het eindstation op een zijspoor kon leiden. produktie zelf nodig hebben, al dus het rapport. Er wordt op gewezen dat de nog niet ontgonnen reserves in de Sovjet-Unie zich in afgelegen ge bieden van Siberië bevinden waar exploitaite oneconomisch is. Alleen Roemenië kan in zijn behoefte aan olie voorzien uit ei gen bronnen en door import uit het Midden-Oosten. De overige Oosteuropese landen zijn voor 85 procent van hun verbruik afhan kelijk van de Sovjet-Unie; by el kaar gaat het om ongeveer tachtig miljoen ton per jaar. Schulden Het Weense instituut voorspelt een sombere toekomst voor handel tussen Oosten West. De Oosteuro pese landen worden steeds afhan kelijker van de Sovjet-Unie en aarzelen meer met de aankoop een „aanzienlijk aantal' guerril- leros van de Swapo zijn gedood Dit meldt een communiqué van de chef van de Zuidafrikaanse generale staf, John Dutton. Aan Zuidafrikaanse zijde zouden vijf doden zijn gevallen. Volgens Dutton was de Zuidaf rikaanse aanval gericht tegen het Swapo-hoofdkwartier bij Cas- singa, 250 km ten noorden van de Namibisch-Angolese grens, en tegen een reeks kleine guerril labases langs de grens. Dutton verklaarde dat het kamp bij Cas singa een 'terroristisch hoofd kwartier' was, en geen kamp van burgers en vluchtelingen. Het Zuidafrikaanse leger had wa pens, militair materiaal en guerrillastrijders aangetroffen in Cassinga. De Zuidafrikaanse ac tie duurde ongeveer 12 uur.Dut- ton verklaarde dat 'Moskou' -de Zuidafrikaanse codenaam voor het Swapo-hoofdkwartier in Cassinga- vrijwel geheel ver woest is door de Zuidafrikaanse overval. Per ongeluk De actie was volgens Dutton niet gericht tegen Angolese of Cu baanse militairen, 'als zij al doende zijn getroffen, was dat per NEW DELHI (AP - Het Indiase hooggerechtshof heeft de aan houding gelast van de 31-jarige Sanjay Gandhi, de zoon van oud-premier Indira Gandhi. De politie is nog niet overgegaan tot arrestatie van Sanjay, maar heeft hem wel onder bewaking gesteld. Sanjay Gandhi zal een maand wor den vastgehouden om te voor komen dat hij de getuigen in een van de processen, die tegen hem gevoerd worden, beïnvloed. LONDEN - Zo de plaatselijke ver kiezingen in Engeland als een graadmeter kunnen Goed, voor het politieke klimaat, maakt premier Callaghan met ge mengde gevoelens de balans op. In de hoofdstad Londen leden zijn socialisten enige gevoelige nederlagen tegen de Conserva tieven, maar vaak tegen alle ver wachtingen in bleven zij in de provincie overeind. Als het er nu om gaat om de datum voor alge mene verkiezingen vast te stel len, is de taak van premier. Cal laghan er niet eenvoudiger op geworden. Het staat wel vast dat hij juist wat Londen betreft op betere resultaten had gerekend. Nog altijd heet het dat Engeland in het najaar naar de stembus gaat voor algemene verkiezingen. Of schoon het uitsluitend aan de eerste minister is om daarvoor de van goederen in het Westen. Ze hebben nog enorme schulden uit de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig toen ze voor de opbouw van hun industrie voor namelijk aangewezen waren op de kapitaalsgoederenindustrie in het Westen. Ze hadden gehoopt hun schulden te kunnen aflossen door meer machines en installa ties aan de Westerse industrielan den te leveren, maar als gevolg van de economische recessie in het Westen komt daar niets van terecht. Een tweede factor die de vooruit zichten voor de handel tussen Oost en West minder gunstig maakt is de economische inzin king in de Oosteuropese landen zelf. De groeipercentages zijn er de laatste jaren flink gedaald en het ziet er niet naar uit dat de pro- duktiedoeleinden van 1980 zullen worden bereikt. ongeluk De mededelingen van Dutton de eerste van Zuidaf rikaanse kant over de omvang van de inval. Hij zei niet hoeveel Zuidafrikaanse militairen gan de operatie deelnamen,' maar vol gens militaire kringen waren er tussen de 300 en 700 militairen bij betrokken, onder aanvoering van parachutisten. De Zuidafrikaande minister van buitenlandse zaken Roelof Botha zei dat tot de actie was overge gaan omdat de Swapo de guerrilla-acties in Namibië op voert sinds Zuidafrika zich ak koord heeft verklaard met het westerse voorstel inzake Nami bië. Zuid-Afrika aanvaardt dit voorstel nog steeds, maar staat erop dat de guerrillaactiviteit wordt beëindigd, aldus Botha. Hij deed een beroep op de Wes terse landen hun voorstel voor onafhankelijkheid van Namibië snel door de Veiligheidsraad te loodsen, want 'de leiders van Zuiswest-Afrika (Namibië) zijn niet bereid nog veel langer te wachten'. In diplomatieke kring is de vrees geuit dat de Zuidafrikaanse actie fatale gevolgen zal hebben voor de toekomstkansen van het Wes terse plan voor een internationaal erkende regeling voor Namibie's onafhankelijkheid. Tijdens het al maanden durende proces, hebben getuigen, die aanvankelijk tegen Sanjay ge tuigden, hun verhalen later inge slikt. De regering besloot om deze reden het hooggerechtshof te vragen Sanjay, die op borg tocht was vrijgelaten, in te reke nen. Het hof besliste gisteren dat Gandhi "zijn vrijheid had mis bruikt door te trachten getuigen 'a charge om te kopen. Daarom heeft hij zijn recht om vrij te blijven verspeeld. datum vast te stellen, wordt al gemeen aangenomen dat hij een oktoberdag van dit jaar in het hoofd heeft. Goed, Labour heeft inderdaad een minderheidsregering en er zijn tekenen dat de stevige ver schuivingen ten gunste van de Conservatieven tot staan zijn ge bracht. Maar de kans dat James Callaghan toch het zekere voor het onzekere zal nemen en voor lopig nog niet van algemene ver kiezingen wil weten, lijkt nu toch weer groter geworden te zijn. Per slot van rekening kan hij indien gewenst ook nog het gehele vol gendejaar aan het hoofd van zijn minderheidsregering uitzitten en voorlopig zijn er geen tekenen die er op wijzen dat de liberalen, met wie hij een pact heeft, hem willen laten vallen. De verwachting is namelijk dat bij snelle algemene Een en ander wordt geweten aan ouderwetse planning en bedrijfs voering; de starre, centraal ge leide economie zoals die van de Sovjet-Unie is niet in staat een oplossing te vinden voor de pro blemen van een moderne geïn dustrialiseerde staat, aldus het in stituut. Verwachtingen Het wijst erop dat de groeicijfers in een land als Hongarije, dat wat soepeler wordt geleid en waar de economische structuren wat vrij er zijn, er relatief nog het best af komen, terwijl efficiëntie en pro- duktiviteit zijn verbeterd. Maar het zijn ook politieke proble men, vooral de stijgende verwach tingen van de gewone mensen, die tot de economische moeilijk heden van de Oosteuropese lan den bijdragen. De onderzoekers BEIROET (Reuter, AFP) - De Pa lestijnse leider Jasscr Arafat en de commandant van de VN-vre- desmacht in Libanon zijn giste ren na meer dan twee uren praten zonder overeenstemming uit el kaar gegaan. Volgens be trouwbare bronnen in Beiroet zijn ze het niet eens kunnen wor den over de wijze waarop nieuwe gevechten in het zuiden van Li banon moeten worden voorko-. De besprekingen tussen Arafat en generaal Emmanuel Erskine, de Ghanese bevelhebber van de VN-vredesmacht in Libanon (Unifil) werden geëntameerd na dat drie VN-soldaten afgelopen dinsdag het leven lieten tijdens felle gevechten met linkse guerrillastrijders. Ook gisteren viel er een VN-slachtoffer. Volgens de bronnen is men er niet in geslaagd de grote kloof te overbruggen tussen de meningen van de Palestijnen en die van de VN over de rol van Unifil, in het leven beroepen na de Israëlische invasie in Zuid-Libanon in maart. Arafat zou het standpunt van de PLO hebben herhaald dat het de V" ij Callaghan: zekere voor het onze kere? verkiezingen de Liberalen wel eens een catastrofale nederlaag in Wenen merken in dit verband op dat de autoriteiten in de com munistische landen genoodzaakt zijn geld in de produktie van ver- bruiksgoederen te pompen in plaats van in kapitaalgoederen in dustrie. In het rapport staat verder dat Oost-Europa zich bij het zoeken naar nieuw afzetgebied begint af te wenden van het Westen. In het afgelopen jaar is de uitvoer van de Sovjet-Unie naar de ontwikke lingslanden met 42 procent toege nomen. De invoer uit die landen nam overigens maar met zeven procent toe. Maar ondanks de toenemende pro blemen in alle Oosteuropese lan den is het Sovjet-blok als geheel er verleden jaar nog in geslaagd een economische groei van 4,2 procent tot stand te brengen, een cijfer waar veel Westerse indus trielanden jaloers op zullen zijn, aldus het rapport. taak van de Unifil is toezicht te houden op terugtrekking van de Israëli's uit geheel Libanon. De VN meent dat de Unifil ook moet Voorkomen dat er bewegingen zijn van gewapende eenheden over de bestandslijnen in Zuid- Libanon. "Het verzoenen van deze standpunten lijkt op het in een cirkel blijven ronddraaien", zo merkte een Palestijnse func tionaris op. "Tot nu toe is er geen teken van succes te verwachten" Overigens verklaarde generaal Erskine na afloop van het ge sprek met Arafat dat "praktische maatregelen zijn getroffen om in de toekomst botsingen tussen de "blauwhelmen" en gewapende elementen in het zuiden van Li banon te voorkomen". Over de inhoud van de maatregelen zweeg Erskine. Hij zei wel: "Ik heb Arafat uiteengezet dat wij met niemand in oorlog zijn en dat de activiteit (van de Palestijnen) onder controle moet komen. Wij hebben een taak te vervullen", zo voegde hij eraan toe, "en we zul len onszelf en onze posities met alle noodzakelijke middelen ver dedigen". kunnen lijden en ook zij hebben dus grote belangen bij tijdswinst en om het voor hun wel bijzonder ongunstige tij te keren. De gang van zaken bij de plaatse lijke verkiezingen in Londen moet premier Callaghan echter wel degelijk zorgen baren. De hoofdstad, waar maar liefst 92 parlementaire zetels te verdelen zijn, is een belangrijk gebied. De plaatselijke verkiezingen aldaar zijn een rechtstreekse confronta tie geworden tussen Labour en de Conservatieven, met geen en kele rol van betekenis voor de Li beralen en opvallend genoeg ook niet voor het nationale front, de extreem-rechtse organisatie, die weer op grote schaal aan de ver kiezingen deelneemt, maar zelfs in haar zogenaamde Londense steunpunten geen voet aan de grond kreeg. De Tories daarente- DAR ES SALAAM - De Oegan- dese leider, maarschalk Idi Amin, lijkt de ernstigste crisis door te maken sinds hij zeven jaar geleden aan de macht kwam. Er is in Oeganda een nieuwe zuivering aan de gang, maar dit keer lijkt die zich bijna ge heel te beperken tot Amins meest intieme vriendenkring. Onder de slachtoffers van de laatste golf van moorden, ar restaties en openlijke veroor delingen bevinden zich een aantal van zijn naaste verwan ten. De beruchtste moordenaars uit het regime van Amin hebben nu de wapens tegen elkaar ge trokken, maar zoals gewoon lijk trok Amin het snelst. De hoofden van de beruchte Veiligheidspolitie en andere geheime moordcommando's, die verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden Oegandezen zitten nu zelf in de gevangenis of zijn op de vlucht. Het ziet ernaar uit dat weinigen er levend vanaf zullen komen. Tot nu toe is alleen de naaste familiekring van Amin, die tevens de kern vormt van zijn Defensieraad, aan de zuive ring ontsnapt. Amin beschikt over een dic tatoriale macht die hij tot stand kon houden met behulp van een Defensieraad van een stuk of zeven officieren. Deze zijn voornamelijk gerec- ruteerd uit zijn eigen familie en andere intieme bekenden van zijn kleine Kakwa-stam, die tot de Nubische bevol kingsgroep behoort en voor het grootste deel uit moslims bestaat. Deze kleine groep heeft zich tot de meest gehate in het land gemaakt, omdat zij haast onbeperkte macht en een grote rijkdom in handen heeft. Om die macht in deze vijandige sfeer te handhaven, moest de groep vooral onderling een drachtig zijn. Maar wedijver, vooral over het gebruik van de openbare geldmiddelen, heeft hen elkaar naar de strot laten vliegen. -Getrokken revolvers Ik heb een ooggetuige-verslag van een kabinetszitting, de dag voordat Amin en zijn mi nister van financiën Mozes Ali met getrokken revolvers tegenover elkaar stonden. Amin opende de zitting met de mededeling dat de Bank van Oeganda bijna een kwart miljoen gulden per dag had verloren sinds kolonel Mozes Ali minister van financiën was geworden. Diezelfde Mo zes Ali trad gewoonlijk op als voorzitter van het militaire tribunaal dat belangrijke te genstanders van het regime ter dood veroordeelde. Men neemt aan dat hij gevangen zit, maar misschien is hij al dood. Amin zei tijdens die kabinets zitting dat als de militaire mi nisters zich nog verder zou den misdragen, zij ontslagen zouden worden "zoals zo ve len voor hen". En dreigend voegde hij eraan toe dat hij "veel ministers en officieren zou laten arresteren" omdat zij betrokken waren bij "moord, plundering en smokkel". Diezelfde dag kreeg generaal- majoor Moestafa Adrisi, gen veroverden verschillende so cialistische bolwerken in de hoofdstad en spelen nu met gro tere nadruk een dominerende rol in het plaatselijke bestuur over Londen. In vergelijking met de rest van het land staan hun Lon dense triomfen echter op zich. Dat Labour zijn greep op Man chester behield en zich in het plaatselijke bestuur over Liver pool als de grootste partij presen teerde, viel de Conservatieven wel degelijk tegen. In het alge meen kan ook gesteld worden dat aan hun hoge verwachtingen niet geheel is beantwoord, al valt uit deze uitslagen van de plaatselijke verkiezingen moeilijk op te ma ken ofdit voor premier Callaghan als een gunstige indicatie voor het bepalen van zijn verkiezings datum mag gelden. HAYE THOMAS vice-president, minister van defensie, minister van bin nenlandse zaken maar bo venal zwager van Amin, een "auto-ongeluk". Daarvan is hij nu - onder bewaking van vier van Amins veiligheid sagenten - in een ziekenhuis in Kairo herstellende. In wer kelijkheid echter werd hij door de veiligheidsagenten van Amin volledig in elkaar geslagen. De ruzie tussen Amin en Moestafa Adrisi broeide al sinds december toen een broer of zwager van Adrisi tijdens een ruzie over een za kentransactie werd gedood. Nadat Amin geweigerd had om Adrisi te helpen bij het oplossen van die moord, werd Amins beruchte zoon Taban neergeschoten en zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Libië vervoerd. Iedereen nam aan dat Moestafa Adrisi ach ter die aanslag zat. Verduistering Na de kabinetszitting van 8 ap ril, waarop Amin zijn minis ters de schuld gaf van zo vele massamoorden, sprak hij een vergadering toe van hoge ambtenaren van het gevang eniswezen. Daar be schuldigde hij drie officieren - allen vooraanstaande mos lims - ervan dat zij zo'n 20 miljoen gulden hadden ver duisterd van het fonds van de Hoge Moslim Raad. Een van hen, kolonel Safi, heeft veel tegenstanders van Amin laten executeren en stond sinds 1971 aan het hoofd van de be weging om Oeganda te is lamiseren. Hij en de minister van planning en economische ontwikkeling, Jumba Magazi, zouden verantwoordelijk zijn voor een tekort van 780.000 dollar bij de Libya- Oeganda-Bank. Amin vertelde de gevangenis- ambtenaren dat Moestafa Ad risi, wiens portefeuilles van defensie en binnenlandse za ken door Amin zelf zijn over genomen, "schokkende za ken voor hem had verborgen gehouden" en dat het leger, de militaire politie en de veiligheidsdienst verant woordelijk waren voor de moordpartijen in het land, de voedseltekorten en de mas sale smokkelpraktijken. "Afwassen" Tenslotte beval Amin de ge vangenis-leiding om alle poli tieke gevangenen "af te was sen" voor de komst van een onderzoekcommissie naar de mensenrechten. Zijn tegen standers vrezen echter dat er heel wat executies zullen plaatsvinden, voordat de commissie er is. Zij geloven dat de huidige zuivering nog meer opgevoerd zal worden als Amin - zoals algemeen verwacht wordt - aankondigt dat er opnieuw een staats greep is mislukt. Net als bij de eerdere zuiverin gen onder het.leger zijn de laatste weken de legerbarak- ken in het zuiden van Oeganda gesloten geweest. Men gelooft nu dat iedereen, die bekend stond als vriend van de in ongenade gevallen ministers en officieren uit de weg is geruimd. COLIN LEGUM DUBLIN (UPI) - De ruim 2 000 man administratief personeel op de luchthavens Cork en Dublin heeft zijn staking, die acht weken heeft geduurd, beëindigd. Door de actie was de maatschappij AER Lingus gedwongen haar diensten aanzienlijk in te krim pen. Een dag tevoren hadden de Ierse PTT-technici besloten hun twaalf weken oude staking op te heffen. NEW YORK(UPI,AFP) - Angola heeft gisteren om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd over een inval van Zuid-Afrika. De raad zal waarschijnlijk het komende weekeinde over de zaak vergaderen. Hef legendarische duo Simon en Garfunkel heeft voor het eerst sinds jaren weer een gezamenlijk optreden gegeveixDat gebeurde op het toneel van de Carnegie Hall in New York, waar Garfunkel een benefietconcert gaf voor gehandicapten. Het was het eerste gezamenlijke optreden van Paul Simon en Art Garfunkel sinds zij in 1972 uit elkaar zijn gegaan. ZOON GANDHI VASTGEHOUDEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9