Aarzeling rond huur verhoging Geruchtenstroom Actie voor cao-loon toerwagenchauffe ur over aftreden koningin Juliana blijft aanhouden Hij was misschien een beetje vreemd „Bouwconcerns ontduiken belastingen via Cyprus" Verzoek 0111 buitengewone vergadering bij de Grof ZATERDAG 6 MEI 1978 Onschuldige man slachtoffer van vooroordeel buurtbewoners 99 99 DEN HAAG (SP) - 't Was misschien een wat merkwaardige man, de Marokkaan van de Trekweg. Hij liep al een poosje in de ziektewet. Hij trok wat met z'n been. Hij maakte dagelijks een paar wan delingetjes door de buurt. Sprak wat met de kindertjes van de Turkse buurman, die voor de deur speelden. Hij is nu ondergebracht buiten de stad. Op de zolder van een van de kantoren van de Stichting voor Buitenlandse Werknemers. Een matrasje en wat dekens zijn hem ter beschikking gesteld. Hij heeft er aanspraak aan een paar land genoten. Volgens de politie werd hij voor het eerst op dinsdagochtend lastig gevallen door buurtbewoners, die meenden dat hij het was, die verantwoordelijk was voor de vermissing van het Turkse jon getje Murat. Hij lag te slapen in het huisje aan de Trekweg. Men forceerde de deur en kwam hem ondervragen. In de loop van de ochtend haalde de politie hem er weg, voor zijn eigen veiligheid. Op de avond van die dag dromden enkele honderden samen voor het huis. De buurt wilde weten hoe het zat. Of de politie mis schien "hun" verdachte ongezien wilde afvoeren. Enkele agenten lieten de mensen een kijkje ne men om aan te tonen dat de man er niet was. Men droop af. De po litie hield het huis van tijd tot tijd in de gaten. Maar om half tien was het dan toch raak. De huisraad was naar buiten gegooid. De boel werd in een ogenblik gesloopt door de "rechters" van de Mo lenwijk. Gesloopt De politie die binnen ging kijken zag de surveillancewagen ge sloopt toen ze weer buiten kwam. Hij was gekanteld en weer op de wielen gezet. "De man zou zijn gelyncht", be weert men bij de Stichting voor Buitenlandse Werknemers. Woensdagochtend werd de on geveer dertig-jarige Marokkaan er binnen gebracht. Hij sidderde en kon niet uit zijn woorden ko men. Het heeft een middag ge duurd om hem weer een beetje tot rust te brengen. Tegen de avond stond hij voor de keus. Of hij in de stad wilde blijven, in een pension, waar hij wat vrienden en bekenden om zich heen zou heb ben. Of de stad uit, waar hij uit de handen van het wraakzuchtige volk zou blijven. Voor het laatste is gekozen. Dat was niet zo ge makkelijk. Directeur van de stichting de heer Th. van Son: "t Is een triest voor beeld van het vooroordeel van het volkje daar. Op grond van to taal waardeloze argumenten is deze man te grazen genomen. We hebben hem begeleid. Het hele land hebben we afgebeld voor huisvesting van deze man. Niemand was thuis. Hoe sociaal we ook mogen heten in Neder land. In zo'n geval is er nooit iemand thuis. De muren zijn van beton. Ter elfder ure hebben we hem op een zolder van één van onze kantoren ondergebracht. Hij kan z'n baan in Den Haag wel houden. De werkgever stond erg positief tegenover deze situatie." Agressie Het maatschappelijk werk van de Molenwijk heeft niet direct een verklaring voor het gebeurde. "Het kan in zo'n wijk gebeuren, dat blijkt. De agressie is veel om vangrijker dan in andere wijken. Dat explodeert en er vallen slach toffers. We moeten later met de buurt uitvoerig bepraten hoe dit heeft kunnen gebeuren, dat wel," aldus een van de maatschappe lijk werkers. De politie heeft van buurtgenoten vernomen dat men heeft gehan deld op aanwijzingen van een helderziende. De meningen wa ren nogal Verdeeld. Murat zou bij een dikke vrouw zitten. Er dreef een witte vlek ergens in het wa ter, zo sprak een andere para normale ziener. De jongen ver blijft in het HTO, sprak een an der. Op de Marokkaan heeft geen hel derziende gewezen. Hij zou het slachtoffer zijn geworden van een gerucht, dat opsmeulde uit onwe tendheid en spanning. Een kind is heilig in deze wijken, zegt men. De Marokkaan zit op een zoldertje. Het huisje aan de Trekweg zal hij niet meer betrekken. De ge meente had het hem toegewezen, omdat zijn gezin binnenkort overkomt. Elias Niehot, bestuurslid van de Vervoersbond NWINKV"Misverstanden over de toerwagenchauffeurs" DEN HAAG (SP) - De jaarlijkse huurverhoging blijft wel licht ook in de komende jaren ingaan op 1 juli. Het kabi net-Van Agt-Wiegel houdt deze mogelijkheid op verzoek van het CDA uitdrukkelijk open in een brief die gisteren aan de Tweede Kamer is gestuurd. Dit jaar gaat de jaarlijkse huurverhoging in elk geval in per 1 juli op grond van een besluit, dat nog door het vorige kabinet was genomen. Vooral de WD, de nieuwe regeringspartij, heeft er op aangedrongen vanaf 1979 de jaarlijkse huurverhoging weer op de tot nu toe gebruikelijke datum in april te laten ingaan. Minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting waren aanvankelijk van plan in hun brief aan de Kamer aan te kondigen dat aan dit WD-verlangen tegemoet zou worden gekomen. Dit voornemen is echter gestuit op sterk verzet in CDA-kringen. Men streeft daarbij naar een door de Kamer aangenomen motie van het CDA-lid Cornelissen, waarin werd uitgesproken dat de jaarlijkse huurverhogingen voortaan op 1 juli zouden moeten plaatsvinden. Met het oog op dit CDA-verzet heeft het kabinet nu laten weten, dat een besluit over de datum van de jaarlijkse huurverhoging vanaf 1979 pas zal worden genomen over enkele maanden. Men wil de beslissing hierover inpassen in de dan aan te kondigen bezuinigingsoperatie. UTRECHT (SP) - Het is niet alles chroom wat er blinkt in het ogen schijnlijk zonnige wereldje van de touringcarchauffeurs. Op grote schaal zouden eigenaars van toerwagenbedrijven in ons land de toch al mager uitgevallen cao's ontduiken, terwijl de chauffeurs en het overig per soneel weliswaar in het vakantie seizoen lange tochten én dus veel uren maken, maar in de winter gemakkelijk via de WW op stal worden gezet. „Een onhoudbare toestandaldus de vervoersfe- deratie NW/NKV, die bin nenkort landelijke actie gaat voe- Kaderleden en bestuurders van de twee bonden houden van 22 tot en met 27 mei in een busje een „kruistocht" langs verzamel plaatsen van toerwagen chauffeurs en malafide buseige naars om bestuurders en publiek „bewust" te maken van de gekri tiseerde praktijken in deze sec tor. In het Utrechtse hoofdkantoor van de vervoersbonden zegt landelijk bestuurder-wegvervoer Elias Nieholt (44): „Als er over één be roepsgroep misverstanden be staan, dan is het wel over de toerwagenchauffeurs. Achter de schone schijn gaat een verdrietig soort bedrijvigheid schuil. Want weliswaar is de chauffeur de kurk waar de binnen- of buitenlandse reis op drijft, niettemin wordt re gelrecht roofbouw op hem ge pleegd. Er worden nauwelijks winsten in deze sector gemaakt. Dus een werkgever, die zich niet kan veroorloven om op z'n bus sen of service te beknibbelen, doet dat dan maar op de sociale kosten". In het Nederlandse toerwagenbe- drijf zijn ongeveer 8800 werkne mers werkzaam. Onder hen val len ook degenen in het zogeheten „ongeregeld vervoer": school reisjes, excursies en per- soneelsvervoer 's morgens en 's avonds. In ons land staan er 329 houders van een vergunning voor het toerwagenbedrijf geregi streerd, die samen 3295 voertui gen op de weg hebben. Het ba- sisloon voor een gemiddelde toerwag^nchauffeur bedraagt, als de cao wordt toegepast, 2184 gulden bruto per maand. Maandenlang „Daar ben je dan wel soms maan denlang voor van huis. Je krijgt weliswaar toeslagen voor werken op onregelmatige tijden - maar je wordt ook vaak geacht urenlang op weg te zijn", aldus toerwagen- chauffeur Bastiaan v. d. Velden (45) uit het Zuidhollandse Strijen. Hij zit 17jaarinhetvakenheefter een dikke miljoen kilometers gemaakt. „Fooien? Dat valt ook zwaar tegen, maar de belas tinginspecteur houdt er wel flink rekening mee". DEN HAAG (SP) - De regering moet een eind maken aan de mo gelijkheid van Nederlandse bouw- en baggerbedrijven om via dochtermaatschappijen op Cprus belastingvoordeel te be halen. Dat vindt het PvdA-ka- merlid De Graaf. Hij heeft hier over vragen gesteld aan staats secretaris Nooteboom van finan ciën. Het gaat hierbij om Nederlandse bedrijven, die bouw- en bag- gerwerk verrichten in Arabische landen. Als voorbeeld noemt De Graaf de Bos Kalis Westminster Dredging and Contracting Ltd. Een ander bedrijf, dat zaken doet met de Arabieren via een doch termaatschappij in Cyprus is de bouwgigant Ogem. Werknemers, die vanuit Nederland naar de Arabische bouwlokaties van Ogem worden gestuurd, komen officieel op de loonlijst te staan van een onderneming in Cyprus. Ook hun salaris ontvangen ze via dit bedrijf. Dat heeft voor de werknemers zelf ook fiscale voordelen. Het werken via (soms alleen maar „papieren") dochtermaat schappijen is een veel gebruikte methode om belastingvoordeel te behalen. Men valt dan namelijk buiten de belastingwetten van het land, waarin men eigenlijk gevestigd is. Cyprus heeft in de afgelopen jaren vooral veel aan trekkingskracht uitgevoerd op scheepvaartmaatschappijen. Andere bekende belastingpara dijzen zijn Liechtenstein, de Ne derlandse Antillen en de Ba- hama-eilanden. PvdA-kamerlid De Graaf vindt dat de Neder landse regering kontakt moet opnemen met de Cypriotische autoriteiten om aan de aktivitei- ten van de Nederlandse bouwconcerns op dit terrein een eind te maken. Bovendien - aldus vakbondsman Niehot „Veel chauffeurs hebben een dubbele baan voor een hab- bekrats, omdat vaak van ze wordt verwacht dat hij ook als reisleider optreedt. De landelijke actie van NW en NKV gedurende de komende weken is er in eerste aanzet op gericht dat de werkgevers - ver enigd in organisaties als FNOP (Federatie van Nederlandse On dernemers Personenvervoer) en KNVTO (Koninklijke Neder lands Verbond van Transport Onderneningen) - de wettelijk vastgelegde cao-bepalingen gaan naleven. Volgens die cao - met een looptijd van vijf jaar-moeten de toerwagenchauffeurs stapje voor stapje op het basisloon-ni- veau van lijndienstchauffeurs worden gebracht. Volgens de eigenaar van een touringcarbedrijf, die vanwege de „publieke opinie" niet met naam in de krant wil, zitten de werkgevers juist ook in een moeilijk parket. „Wij zouden best die cao willen toepassen. Maar tussen de toerwagenbedrijven onderling is een moordende con currentie. Vroeger organiseerden buseigenaars vrijwel allemaal zélf hun reizen. Nu heb je het ver schijnsel „touroperator" gekre gen, die de vakantieprijzen be palen, ook die voor busreizen en ons zó tegen elkaar uitspeelt. In derdaad, van die politiek is de buschauffeur vaak de dupe, want we moeten toch óók steeds in pe perduur nieuw busmaterieel in vesteren?" Niehot zegt: „Het wordt hoog tijd dat de werkgevers via KNVTO en FNOP zich tot één hecht blok verenigen en zó gezamenlijk een vuist kunnen maken tegen de touroperators, die de ritprijzen willen uitkleden". Van de Velde: „Als je de folders van vijf jaar ge leden bekijkt, blijkt dat de prijzen voor busvakanties in die periode vrijwel hetzelfde zijn ge bleven. De conclusie ligt voor de hand: het publiek is ten koste van onze laag-gehouden salarissen te goedkoop op vakantie gegaan. ADVERTENTIE Johnson4 topkwaliteit en lage prijs f een wereld van verschil ^Johnson JACHTHAVEN POELGEEST [X Vermist kind dood gevonden in rioolput EINDHOVEN (ANP) - De in Eindhoven vermiste Liset van der Sande (1 jaar) is gis teravond op aanwijzing van haar moeder gevonden in een rioolput. De vrouw die sinds gistermiddag in hechtenis is, ontkent dat ze het kind erin heeft gegooid. Zij blijft echter in haar verklaringen verwar rend, aldus de poli tiewoordvoerder Wim Jongsma. De rioolput ligt ongeveer twee en een halve kilometer van de plaats waar het kind volgens de 24-jarige moeder in het af wateringskanaal zou zijn ge vallen, zoals ze aanvankelijk verklaarde. De put ligt in een bossage vlakbij een wandel pad en is 2.70 meter diep. Er staat ongeveer een meter wa ter in. Het lichaampje ver toonde geen uiterlijke teke- nen van geweld. De politie zet het onderzoek voort. DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging Effectenbescherming VEB) kan zich niet verenigen met de mededeling van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij waarin, zonder overigens te ver melden van wie afkomstig, wordt gesteld dat de voor maandag 8 mei aangekondigde buiten gewone vergadering van aan deelhouders in verband met het uitgesproken faillissement van de onderneming geen doorgang zou kunnen vinden. De VEB meent, dat de „tumul tueuze" beëindiging van de ac tiviteiten van de KNG met alle samenspraak tussen raad van commissarissen, directie en vak bonden vandien een nadere toe lichting en verantwoording aan aandeelhouders, en zodoende via de pers aan derden-afnemers-le veranciers, in een buitengewone vergadering van aandeelhouders behoeft en rechtvaardigt. De VEB ziet, zo heeft de vereniging medegedeeld, geen geldige reden de voorgenomen toelichting aan aandeelhouders en derden te onthouden ook al is thans het faillissement van het bedrijf uit gesproken. De VEB heeft de raad van commis sarissen alsmede curatoren van de KNG dringend verzocht een nieuwe buitengewone vergade ring van aandeelhouders bijeen te roepen om de nodige informa tie te verschaffen. COMITÉ: AMSTELBROUWERU MOET BLIJVEN AMSTERDAM (ANP) - De bewo ners van de Amsterdamse Oos- terparkbuurt hebben een comité opgericht tot behoud van de Am- stelbrouwerij aan de Maurits- kade. Zoals bekend wil de direc tie van Heineken-Nederland de brouwerij sluiten, omdat deze niet langer rendabel is. Ook zou den buurtbewoners te veel over last van de brouwerij ondervin den. Volgens het comité, dat in de om geving een handtekeningenactie heeft gehouden, vindt 80 a 90 procent van de buurtbewoners dat de brouwerij moet blijven met behoud van volledige werk gelegenheid. Tevens eisen de bewoners maatregelen om de hinder voor omwonenden tot een minimum te beperken. Het comité heeft tot dusver duizend handtekeningen verza meld ter ondersteuning van deze eisen. Deze zullen binnenkort aan de ondernemingsraad van de Amstelbrouwerij worden aange boden. Volgens het comité zijn er geen steekhoudende argumenten om de sluiting te rechtvaardigen. „Het enige argument dat over blijft is het maken van nog meer winst (110 miljoen afgelopen boekjaar), ten koste van honder den arbeidsplaatsen", aldus het comité. De laatste jaren steken steeds ge ruchten de kop op over een spoedige troonsafstand van ko ningin Juliana ten gunste van haar oudste dochter prinses Beatrix. Vooral rond de veijaar- dag van de koningin kan men een verdikking van de geruch tenstroom waarnemen. In het bijzonder in buitenlandse pers media vindt men er- de weerslag van. Er zijn enkele feiten die een spoedige troonsafstand aanne melijk kunnen maken. Dit jaar in september is het dertig jaar gele den dat prinses Juliana koningin Juliana werd. Volgend jaar wordt de koningin zeventig jaar - een leeftijd die in ons staatsrecht de pensioengerechtigde leeftijd is voor bij voorbeeld leden van de Raad van State en rechters. Er zijn verbouwingen gaande in het paleis Noordeinde en Huis ten Bosch, waar prinses Beatrix de hand in zou hebben. Door Peter Riemersma Maar er zijn ook feiten die het on aannemelijk maken, dat konin gin Juliana al binnen afzienbare tijd als staatshoofd met pensioen gaat. Zij is weliswaar al een jaar ouder dan haar moeder toen die troonsafstand deed, maar zij straalt nog steeds een opmer kelijke vitaliteit uit. Vorig jaar sprak minister-president Den Uyl ter gelegenheid van de 78e veijaardag van de koningin de hoop uit „dat zij met haar rijke ervaring nog lang voor ons volk gespaard mag blijven". Niettemin circuleerden in de eerste week van mei sterke geruchten, dat de koningin zou aftreden. Er was zelfs sprake van kwijt schelding van straffen en er ont stond een zekere toeloop van buitenlanders zonder verblijfs- of vestigingsvergunning, die meenden van een komende alge hele amnestie te kunnen profite ren. Den Uyl moest vorig jaar zelfs met klem tegenspreken dat er sprake was van troonsafstand. Hij herinnerde er bij die gelegen heid aan dat al enkele jaren eer der, ter gelegenheid van het 25-ja- rig regeringsjubileum van de ko ningin, in september 1973, door de regering was bepaald dat bij een troonswisseling geen maat regelen als gratie en strafkwijt- schelding zouden volgen. Premier Van Agt heeft dit jaar - zo mogelijk nog nauwkeuriger dan Den Uyl vorig jaar - in de tradi tionele veijaarswens aan de ko ningin elke mogelijke aanwijzing voor een toekomstige troonsaf- stand vermeden. „Moge het haar en ons gegeven worden dat zij nog geruime tijd haar wijsheid ten dienste van ons volk kan stellen", zei Van Agt. Als men „ons" zou vertalen in „het kabinet-Van Agt" kan men in deze zin zelfs lezen, dat deze pre mier liever maar geen troonswis seling meemaakt..., maar dat brengt ons in het moeras van de politieke speculaties. Dan raakt men al gauw vastgezogen in een stelling als zou een troonswisse ling alleen zonder rimpeling kunnen verlopen, terwijl de Partij van de Arbeid regerin- spartij is. Immers, zo luidt de achterliggende redenering, deze partij heeft een beginselprogramma waarin staat dat Nederland een republiek moet worden na de troonsafstand van koningin Juliana. Met ge bonden regeringshanden zou de Partij van de Arbeid hier geen „hard punt" van kunnen maken- Liever terug naar de waarneembare feiten. Tegen een spoedige troonswisseling pleit ook, dat nog in geen velden of wegen zicht is op een wetsvoorstel om prinses Beatrix regentes te maken. Wie van historisch parallellen houdt, verwacht zo'n voorstel. Destijds is immers ook prinses Juliana een tijdje regentes geweest, alvo rens haar moeder, koningin Wil- helmina, afstand deed van- de troon. En dan is er nog een kleinigheid. Sinds 1972 eiste de grondwet dat een gewone wet uitmaakt wie er lid zijn van het Koninklijk Huis. Achtereenvolgende premiers als Biesheuvel en Den Uyl hebben aan deze grondwettelijke eis niet kunnen voldoen. Van Agt heeft aangekondigd, dat hij er werk van zal maken. Volgens een staatsrechtelijke re denering kunnen niet alle leden van de koninklijke familie, zoals u die maandag op het bordes van paleis soestdijk hebt kunnen zien staan, lid worden van het Ko ninklijk Huis. Immers, de prin sessen Irene en Christina hebben door hun huwelijk buiten de toe stemming om van de Staten-Ge- neraal hun aanspraken op de troon voor zichzelf en de kinde ren verspeeld. Alleen nog de prinsessen Beatrix en Margriet en hun kinderen zijn mogelijke troonopvolgers. Bij een regeling van wie nu wel en niet lid zij van het Koninklijk Huis zou dit staatsrechtelijke on derscheid in de koninklijke fa milie zichtbaar worden. De ko ningin zou als grootmoeder dat onderscheid tussen zogenaamde A- en B-prinsen en -prinsessen niet willen maken. Het zou best eens kunnen, dat zolang deze kwestie niet tot haar tevreden heid met een kabinet van welke samenstelling ook is geregeld, de koningin aanblijft. In elk geval kan men vaststellen, dat het antwoord op de vraag: „Wanneer treedt koningin Ju liana af?" is uitgegroeid tot het geheim van Soestdijk. PAGINA 7 Koningin Juliana, ieder jaar circuleren er rond haar verjaardag geruchten over een mogelijk aftreden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7