„Niet lopen op platgetreden paadjes" Actie Sieboldstraat tegen groentehandel Grote aandacht in ons program voor 'Ouders op Herhaling' doorgelicht 40 JAAR V.D. WATER VVD ZATERDAG 6 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - Zo'n 150 medewerkers en cursisten vierden vorige week het 5-jarig bestaan van de cursus Ouders op Herhaling in Lëi- den-Noord. Er was ook alle reden om te feesten: gestart als een experiment heeft de cursus zich een geheel eigen plaats verworven in de Leidse onderwijswereld. Hoewel de kern nog altijd in het vrijwilligerswerk ligt. heeft OOH inmiddels de beschikking ge kregen over vier betaalde krachten. En in een onlangs gepubli ceerde toekomstvisie wordt zelfs gepleit voor nog meer geld en mankracht. Het ministerie van onderwijs, dat subsidie heeft verleend tot eind '78. heeft al te kennen gegeven niet zonder meer door te gaan met hel geven van gelu. wat in uuie leunen een ueaciuijveiiu evaiua- tie-onderzock" heet zal moeten aantonen wat het effect van de cursus is geweest en welke weg OOH in de toekomst dient te bewandelen. "We hadden na het lezen van de toekomstvisie nog wel wat vragen", zegt C. van der Valk van het ministerie van onderwijs. "Daarom kon het volgens ons geen kwaad Ouders op Herhaling eens door te lichten. Het is een vrij kostbaar project en we zullen de ontwikkelingen dan ook kritisch volgen. Het zit er ook dik in dat aan een nieuwe subsidie-verlening door ons voor waarden worden verbonden". De stichting voor onderzoek van het onderwijs is inmiddels gestart met het evaluatie-onderzoek, dat een halfjaar gaat duren. Kosten: 30.000 gulden. Matrogoth Het Fantasietheater "Matro- goth" speelt vanavond in het Gesprekseentrum, Vrou- wenkerkkoorsteeg 17 "In Pa renthesis". Aanvang 20.30 Chili Het Chili Front Leiden en Op- rechili afdeling Leiden or ganiseren vanavond in het Leids Vrijetijdscentrum een solidariteitsmanifestatie als afsluiting van de jaarlijkse bevrijdingscollecte ten bate van het verzet in Chili en als startpunt voor een actie ten behoeve van vermiste ge vangenen in Chili. De Chi leense politieke zangeres Charo Joffré, die het regi- me-Allende nadrukkelijk ondersteunde zal tijdens de avond optreden. Sinds de staatsgreep van 1973 woont Charo Joffré in Rome. De avond begint om 20.30 uur. - LEIDEN JUWELIER-HORLOGER ALS JUBILEUM GESCHENK 4 g\Q/ n "B" I Al f*- VAN 9 T/M 20 MEI 10 /O ï\OFS I L! fSi X.5 DINSDAG 16 MEI GAAN WIJ UIT MET HET PERSONEEL DAAROM IS ONZE ZAAK DAN GESLOTEN lichting onderwijzers". Martine: "We krijgen ook mensen uit de vormingswereld erbij. Je ziet trouwens overal dat de sociale en de pedagogische richtingen meer tot elkaar komen. En dat is een goede ontwikkeling". De toekomst van Ouders op Herha ling zal waarschijnlijk nauw sa menhangen met het Open School-project waarmee sinds vorig jaar augustus in Leiden wordt geëxperimenteerd. Rond 1980 kan mogelijk een vergelijk gemaakt worden tussen de erva ringen met Ouders op Herhaling en de Open School. Wellicht dat daar dan een nieuwe vorm van volwasseneneducatie uitrolt. Christa- "Er mag voor mij best een soort overkoepelend orgaan komen voor de volwassenenedu catie. Net zoiets als de welzijns- raad. Maar ik vind wel dat de pro jecten zelfstandig moeten blij ven. Dat je in een bepaald raam werk toch voldoende ruimte krijgt voor je eigen ideeën. Het maakt ook niets uit of je het Ou ders op Herhaling, Open School of wat dan ook noemt. Zolang het maar wijk- en buurtge richt blijft". Ze vindt het van es sentieel belang dat het contact met de wijk niet verwaterd. "Wij moeten constant weten wat er in Noord leeft. Daarom moetje goed luisteren, goed kijken en veel kof fie drinken bij de mensen thuis" THEO TEMMINK tend anti-speculatiebeding ko- Ander belangrijk punt uit het WD-program vindt Kuijers het milieuplan, dat voor Leiden moet worden opgesteld. "De zaak moet gecentraliseerd worden, want nu worden allerlei aspecten door verschillende afdelingen en wet houders behandeld. Er moet ook een commissie voor milieube heer komen." Fred Kuijers over de verkiezingen: "Vergelijk de programma's en je ziet dat in principe iedereen met elkaar kan samenwerken. Waar schijnlijk wordt het weer een college op programmatische ba sis. Ja, D'66 kijkt onze kant uit. Voorlopig ben ik blij als we acht zetels halen. Dan zien we wel verder." BRAM VAN LEEUWEN Portret van een lijsttrekker Sieboldstraat geparkeerd, soms zelfs op het trottoir. De bewoners kunnen dan niet meer naar bui ten kijken. Ze moeten af en toe het licht in huis aandoen omdat de vrachtauto het zonlicht weert. De omwonende vinden dat Smit de vracht auto in ieder geval in het weekeinde elders in de stad moet neerzetten. De omwonenden nemen het hem trouwens ook kwalijk dat hij de mensen "met veel getoeter en lawaai, alsmede met een grote mond" dwingt ruimte te maken waardoor de vrachtauto kan worden gepar keerd. Een andere grief is dat de veiling- kisten nonchalant op het tottoir worden gezet, zodat er voor de bewoners nauwelijks ruimte over blijft. Verder plegen leveranciers 's morgens in alle vroegte (tussen 5 en 6 uur) hun artikelen bij Smit af te leveren, hetgeen niet ge ruisloos gaat. Tenslotte verwijten de buurtbewoners Smit ook nog dat hij zijn afval bij anderen voor de deur of zo maar op straat de poneert. Het wijkcomité De Kooi heeft het voor de omwonenden opgenomen en een brief geschre ven aan B en W en de gemeente raad, waarin wordt gevraagd Smit te corrigeren. Wim Smit vind de brief "een grote giller". De vrachtauto staat vrijwel nooit voor de huizen van anderen - alleen als de omwo nenden hun auto's voor de win kel parkeren - en de veilingkisten worden regelmatig opgeruimd "Laat die mensen die klachten hebben maar met mij contact op nemen. Ik ben stomverbaasd. Tegen mij hebben ze nog nooit iets gezegd. Dat noem ik achter baks," aldus Smit die volgens ei gen zeggen in de zestien jaar dat hij de zaak heeft nog nooit moei lijkheden heeft gehad met om wonenden. LEIDEN - Bewoners van de Sieboldstraat in de Kooi zijn in actie gekomen tegen de overlast die zij ondervinden van de groente- en fruithandel op num mer 27. De bewoners spreken van een onverkwikkelijke situatie, die alleen nog maar is verslech terd doordat een gesprek met de eigenaar van de zaak, de heer W. Smit, niet mogelijk zou zijn. De vrachtwagen van de heer Smit, die overigens zelf in Leiderdorp woont, wordt overdag en in de weekeinden vaak voor de huizen van andere bewoners in de Ouderen contra Leidse politici LEIDEN - In het dienstencentrum van Tuinsïadwijk (Herenstraat 45) worden donderdag de frac tieleiders van de gemeenteraads fracties in Leiden aan de tand ge voeld door vertegenwoordigers van diverse organisaties van be jaarden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de commis sie voor vernieuwd gecoördi neerd ouderen beleid. Het is de bedoeling dat iedere politicus iets vertelt over het gemeente programma van zijn partij en vragen beantwoord, die door het publiek worden gesteld. Als on afhankelijk gespreksleider zal de heer P. J. Blommestijn fungeren. Hij is hoofd van de hoofdafdeling bejaardenbeleid en sociale reva lidatie van het ministerie van CRM. De bijeenkomst begint om twee uur 's middags. "In het begin was de sfeer in de Leidse raad vrij slecht. Een gevolg van de blok vorming en de sterke pola risering van de PvdA. Maar de zaken zijn verbe terd. De sfeer is nu redelijk tot goed. De PvdA hoeft nu minder te polariseren. Iets dat wij steeds verme den hebben. Partijpolitiek moet niet overheersen. In een gemeenteraad zit je niet om partijpolitiek te bedrijven, maar om een stad goed te besturen. Een stad met problemen." WD-lijsttrekker Fred Kuijers ziet die veranderingen het sterkst in enkele recente B en W-voorstel len. "In het verleden zeiden PvdA-ers wel eens tegen je: ik ben het wel met je eens, maar ge zien de verhoudingen in de raad zal ik toch tegenstemmen. Dan zie je na twee jaar dat het college plotseling met voorstellen komt, die vrijwel identiek zijn aan de onze van destijds. Bijvoorbeeld onze suggestie om milieuzaken in handen van een andere wethou der te geven". "Er zijn besluiten genomen door absolute toevalligheden: dat par keerdek bij de Morssingel kwam er door toen wethouder Waal ziek was. Parkeren is trouwens een goed voorbeeld van de koerswij ziging bij de PvdA. Als je driejaar geleden het woord parkeren in je mond nam werd je zo'n beetje onder de grond geschoffeld. Maar pu worden op diverse plaatsen nieuwe parkeermeters geplaatst. Op de Langebrug, de Breestraat de Stationsweg Het college is gaan inzien, dat ze het niet kunnen stellen zonder het bedrijfsleven en de midden stand". Kenmerkend vindt Kui jers ook de overdreven aandacht die het PvdA-program nu be steedt aan het economisch be leid. "Dat was de afgelopen vier jaar een puinhoop. Nee, puin hoop is niet het goede woord", herstelt Kuijers, "er is helemaal geen beleid gevoerd." Beter overleg Hoe zou de WD het hebben aan gepakt? Kuijers: "Om een paar dingen te noemen: beter overleg met het bedrijfsleven, ze goed in formeren over bestaande en nieuwe regelingen en plannen, een inventarisatie maken van be drijven die je zou willen verplaat sen. Zelfs iets heel fundamen teels als een inventarisatie van bedrijfsterreinen is er nog steeds niet. Het gaat om basisgegevens van waaruit je een beleid kunt ontwikkelen. Dat is niet gebeurd, en dat neem ik het college kwa lijk. Van Aken - hij heeft best hard gewerkt - maar heeft geen enkele visie op tafel gelegd. Bo vendien heeft binnen het college "totaal geen steun gekregen". De andere wethouders in telegram stijl, Verboom: "Steunt erg opz'n ambtenaren. Heeft renovatie, die door het vorige college in gang was gezet, krachtig bevorderd". Waal: "Wil soms eigen ideeën doordrukken en heeft moeite met inspraak. Goeie dingen: struc tuur- en verkeerscirculatieplan". Van Dam: "Zeer kundig wethou der financiën. Beetje strak op de leer". Tesselaar: "De eerlijkste, veel waardering voor. Bijvoor beeld standpunt VOS. Deed veel voor de sport, pakte andere zaken (onderwijs, soc. cult, sector) min der subtiel aan". Oosterman: "Te aardige man om wethouder te zijn. Ging weinig van uit en buitte winstpositie niet uit". Wat onderscheidt de WD van an dere partijen?" Op gemeentelijk niveau zijn de verschillen niet erg groot. Kijk naar de behandeling van het volkshuisvestingsplan of de ontwikkelingsschetsen. Bij de praktische uitvoering merk je vaak pas de verschillen. Ons pro gram onderscheidt zich van an dere vooral door de grotere aan dacht voor het individu. Dat speelt door het hele programma. Bijvoorbeeld de grote waarde, die we hechten aan inspraak, het kleinschalig opzetten van woon wijken (geen flats!). Bij alles staat het individu centraal". 'Dat heeft onze houding de afgelo pen ier jaar ook gekenmerkt. Alle voorstellen zijn steeds con structief benaderd. Dat is het ver schil met het CDA. Als ze zich niet zo polariserend hadden op gesteld, was er meer te bereiken geweest. Daardoor was het vaak niet mogelijk om via afspraken gezamelijk op te treden. Verdeeld stemmen De WD-fractie stemde in veel za ken verdeeld. Kuijers: "In de fractie bij ons is er nooit stemdis- cipline opgelegd. En dat verdeeld stemmen is een logische zaak als je ons ledenbestand ziet. Die ver toont ook een grote pluriformi teit. En dat werkt natuurlijk door. Het individu heeft bij ons ook steun". Het WD-programma hecht veel waarde aan doorstroming bij de oplossing van de woningnood voor de lagere inkomens. Kui jers: "Als je ziet hoeveel op het ogenblik de bouw van een nieuwe woning kost, moet je zo eerlijk zijn om te durven zeggen, dat met de huidige subsidierege lingen bijna geen huizen ge bouwd kunnen worden met hu ren voor deze categorie. Jaren lang heeft men gedacht door de bouw van veel woningwetwo ningen de problemen te kunnen oplossen. Een misrekening. In de praktijk blijkt, dat veel meer heil te verwachten is van complexen als Nationale Nederlanden in de Merenwijk bouwt. Die hebben voor een beste doorstroming ge zorgd. Goede en relatief goed kope woningen zijn daardoor voor lagere inkomens beschik baar. Hetzelfde geldt voor de Stichting Eigen Huis.,' En die speculatie dan? "Ja, daar eiger ik me ook vreselijk aan. Voor nieuwe plannen moet er een slui- LEIDEN - De cursus Ou ders op Herhaling vervult uiteraard niet meer de voortrekkersrol van een paar jaar geleden. Op an dere plaatsen in Leiden zijn nu ook "bijspijker- en opfriscursussen" gestart waarbij dankbaar gebruik is gemaakt van de ervarin gen in Noord. Het unieke is eraf, maar dat betekent niet dat het project in Noord zich niet verder ont wikkelt, menen Rob Tho massen (algemeen coördi nator van OOH), Christa de Boer (coördinatrice in dividuele begeleiding) en Martine Bronmeijer (mede werkster). "We willen ons niet op platgetreden paadjes begeven", zegt Rob Tho massen. Er komen steeds weer nieuwe ideeën naar voren, zoals bijvoorbeeld de ad-hoc cursus sen. Deze doorgaans korte cursus sen, die inspelen op actuele vra gen in de wijk, worden samenge steld door een aantal soci aal-culturele instellingen in het Noorderkwartier en de Kooi, OOH neemt hiervan het puur on derwijskundige gedeelte voor haar rekening. Vorig jaar werd al een bijdrage gele verd aan de renovatie-cursus (in middels overgenomen door het Wijkkollektief) en de oudercom- missiecursus, die samen met de Onderwijswinkel werd gegeven. Deze cursus staat ook voor het ko mend jaar op het programma. Ver der wordt gedacht aan ad-hoc cur sussen voor werklozen (samen met de gemeentelijke sociale dienst en het centrum voor wer klozen), voor "55-plussers" (met het dienstencentrum) en voor de werkenden in de wijk (met het buurthuis of de vakbond). Vragen Voorwaarde bij deze cursussen-en dat geldt eigenlijk voor het hele pakket van OOH - is dat de men sen in de wijk er zelf om vragen. Christa de Boer "Het gaat erom welke nieuwe ideeën er uit de wijk komen. Het moet niet zo zijn dat wij gaan uitmaken wat goed is voorde mensen". De inbreng van de buurtbewoners is van enorm belang. Staf en medewerkers van OOH vinden het daarom erg goed dat de buurt - na aanvankelijk de kat uit de boom te hebben geke ken - meer en meer gaat meeden ken en meepraten. Martine Bron meijer: "Wij staan kritisch tegeno ver onszelf. Gelukkig krijgen we nu ook kritiek van cursisten. We zijn blij als ze tegen ons zeggen: je moet dit en dat doen". Verheu gend is ook dat een aantal ex-cursisten meedraait als mede werker. Met hun ervaring als lid van de groep zijn ze zowel voorde leerkrachten als de cursisten van grote waarde. Huiswerk De cursus Ouders op Herhaling is bedoeld voor bewoners van Lei- den-Noord die om welke reden ook dan ook wat bij willen leren. Dit kan zijn omdat ze hun kinde ren bij het huiswerk willen hel pen. Maar ook mensen die "zo maar" iets aan hun algemene ont wikkeling willen doen kunnen kosteloos bij OOH terecht. Wel licht het belangrijkste dat in de vijfjaar is bereikt, is dat veel men sen uit Noord en de Kooi hebben gemerkt dat ze wel degelijk de ca paciteiten hebben om wat bij te leren. Een aantal van hen had slechts enkele klassen lager on derwijs om de eenvoudige reden dat ze vroeger nooit de mogelijk heden hebben gekregen om goed onderwijs te volgen. Rob Thomas sen: "Het leren is dominant in de ze maatschappij. Je moet di ploma's hebben, anders kun je een bepaalde baan niet krijgen. Mensen die vrijwel geen onder wijs hebben gehad denken: als ik maar diploma's heb. Wij krijgen cursisten die erg leergericht zijn. Maar ook deze mensen hechten nu belang aan vorming". Martine Bronmeijer: "Mensen denken bij leren nog vaak aan leren in onder- wijsverband. Maar je leert ook door levenservaring. De gesprek ken tussen de cursisten onder ling zijn daarom erg belangrijk. Daar leren wij als medewerkers ook van". De lessen van OOH bestaan uit een leer- en praatgedeelte. In tegen stelling tot het reguliere onder wijs (zoals de lagere scholen) dat binnen een vastgestelde termijn de stof moet behandelen, hoeft bij OOH de boog lang niet altijd gespannen te zijn. De gezellige sfeer tijdens de lessen is voor veel cursisten een uitlaatklep voor de dagelijkse dingen. Afgehaakt Aangezien de cursus duidelijk is ge presenteerd als wijkproject, is het verwonderlijk dat een groot aantal onderwijzers van scholen in Noord en de Kooi hebben afge haakt. Er zijn meer onderwijzers "van buiten" gekomen. Ook wordt dankbaar gebruik ge maakt van de diensten van stu denten. Rob: "Toen we startten was er veel animo bij de onderwij zers in de wijk. Maar na twee, drie jaar liep het terug. Het valt ook niet mee als je een volle dagtaak hebt met daarnaast nog zaken als ouderparticipatie, ouderbezoek, vergaderingen enzovoorts, om dan ook nog zo'n tien tot twaalf uur bij ons te werken. Dat is een hele zware klus. Maar we verlie zen ze niet. Er is nu duidelijk weer belangstelling bij de nieuwe De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aaii de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten. FRED KUIJERS (30) LEIDEN - Fred Kuijers (30) geboren in Den Haag, studeerde vanaf '66 aan de Leidse universiteit en bleef daarna in de sleutelstad "hangen". Via zijn deelname aan werkgroepen onderwijs, financiën en stads ontwikkeling binnen de WD deed hij in 1974 zijn intrede in de Leidse gemeenteraad. Na enige tijd nam hij het fractie-voorzitterschap van de liberale partij over van Cor Elzenga. Is gehuwd, rookt verwoed pijp, woont in de Merenwijk en hoopt medio juni te promoveren op een proefschrift over de oppervlaktesamenstelling van metaallege- ringen. Na enkele jaren wetenschappelijk medewerker te zijn geweest bij de Leidse universiteit, is hij sinds kort beleidsmedewerker van de afdeling natuur- en landschapsbescherming van het ministerie van CRM. v> -V Een aantal cursisten van Ouders op Herhaling volgt ontspannen de les.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3