LEIDSCH DAGBLAD Ontvoerders Aldo Moro kondigen executie aan Na ombuiging kinder bijslag weer bekijken Grote zorg over de wereldhandel Regering voorzichtig in casinokwestie Wacht met het kopen van uw occasion het zaluveelgeldbesparencgs^g Piet Mnyselaar overleden (78) no. Iruiösljuis §>lnoa PLUIMGRAS 23 - LEIDEN ZATERDAG 6 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35543 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM - Piet Muyse- laar is vanochtend vroeg in het binnengasthuis in Amsterdam overleden. Hij was 78 jaar. Muyselaar is vooral bekend ge worden als revue-artiest. Hij trad vele jaren samen met Willy Walden op in de Snip en Snap- show van René Sleeswijk, die begin dit jaar overleed. Woensdag werd Muyselaar op genomen in het ziekenhuis na dat hij een hartaanval had ge kregen. Hij heeft ruim twee da gen in coma gelegen. DEN HAAG (SP) - Er is een kans, dat de plannen van de regering om de Nederlandse casino's een belastingschuld van 40 miljoen gulden kwijt te schelden, schipbreuk lijden. Premier Van Agt heeft gisteren verklaard dat deze zaak beslist geen aanleiding zal zijn tot een kabinetscrisis. Als de Tweede Kamer de toezegging aan de casino's wil terugdraaien zal de regering zich daar niet te gen verzetten. Het is echter nog niet zeker, dat de Kamer de kans krijgt zich daarover uit te spre ken. Het ministerie van financiën kan namelijk het teruggeven van de belasting ook regelen via een beschikking, buiten de Tweede Kamer om. In een wetsontwerp zou dan alleen de belastinghef fing voor de toekomst anders ge regeld Kunnen worden. Aangezien de druk op de regering om af te zien van de belas tingkwijtschelding steeds ster ker wordt, heeft men nog niet durven te besluiten de be schikking officieel af te kondi gen. Bekend is al dat de oppositie tegen de maatregel is. Binnen het CDA leven ook grote bezwaren. Alleen de KVP-vleugel heeft weinig moeite met het plan. Aangenomen wordt, dat men eerst zal proberen de hele CDA-fractie te overtuigen van de noodzaak van een dergelijke maatregel. Volgens staatssecretaris Noot- eboom van financiën is het kwijt schelden van de belastingschuld een voorwaarde voor het voort bestaan van de Casino's. Als de regering kans ziet om de steun van het CDA te krijgen in ruil voor harde toezeggingen over de belastingheffing in de toe komst toekomst maakt een be schikking een goede kans. An ders zal men het toch op een tref fen in de Tweede Kamer moeten laten aankomen via de indiening van een wetsontwerp voor de belastingkwijtschelding. Gevaarlijke stof in huisbrandolie DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- Kamerlid Hartmeijer wil dat mi nister Albeda (sociale zaken) maatregelen neemt tegen het ge bruik van de levensgevaarlijke stof dye furfural, die door de olieraffinaderijen aan huisbran dolie wordt toegevoegd. In schriftelijke vragen verwijst het Kamerlid naar onderzoekingen van de Industriebonden NW en NKV, waarbij is aangetoond dat deze stof lever- en nierbeschadi gingen kan veroorzaken, het cen trale zenuwstelsel van de mens aantast, bij inademing irritatie aan de luchtwegen veroorzaakt en in contact met de huid een soort eczeem veroorzaakt. t de koningin in Friesland mr. H. Rijpstra heeft gistermiddag eigenhandig de Westduitser E. R. uit München in de kraag gegrepen. De man had zich, spottend met alle strenge veiligheidsmaatregelen, toegang verschaft tot de kamer van de secretaresse van de commissaris De Duitser probeerde drie kostbare wandborden te stelen, wat hem, na een wilde ren door het provin ciehuis, door mr. Rijpstra werd belet. HILVERSUM - Oud-minster Jan Pronk (van ontwikkelings samenwerking had het gistermiddag druk met verhuizen. In Hilversum hielp hij mee met het overbrengen meubilair van de Wereldwinkel naar een nieuw pand Op de foto de oud-bewindsman in actie op een ROME - In een nieuw communiqué van de rode brigades is gisteren de uitvoering van het dood vonnis tegen oud-premier Aldo Moro aange kondigd. Communiqué nr. 9 eindigt met de zin: „Wij beëindigen de op 16 maart begonnen strijd met de uitvoering van het vonnis waartoe Aldo Moro is veroordeeld". Uit de tekst blijkt dus niet of Moro al ter dood is gebracht. DEN HAAG (SP) - Het ka binet is in principe bereid maatregelen te nemen om te voorkomen dat de aan gekondigde wijzigingen in kinderbijslag en kinderaf trek leiden tot negatieve ontwikkelingen bij het onderwijs. Met het vaststellen van eventuele maatregelen zal echter gewacht worden totdat precies alle effec ten bekend zijn van de om buigingsoperatie, die het kabinet voorbereidt, zo vertelde premier Van 'gt gisteren na afloop van de ministerraad. In de reakties op de plannen voor wijziging van kinderbijslag en kinderaftrek, die twee weken geleden bij de Tweede Kamer zijn ingediend, is vooral negatief gereageerd op het voornemen om te stoppen met het betalen van dubbele kinderbijslag voor stu derende inwonende kinderen (van 16 en 17 jaar). Ook ouders van inwonende kinde ren, die het huishouden doen, en invalide kinderen staat een der gelijke stap te wachten. Het gaat hier om de tweede fase van het Veel bewolking In het algemeen veel bewolking en plaatselijk een bui, mogelijk met on weer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Maximum temperaturen van 12 graden aan zee tot 17 graden in het binnenland. Weersvooruitzichten voor zondag: af en toe zon, ook enkele lokale buien. Middagtemperaturen rond 17 graden. Zon op 05.59 uur zon onder 21.15 uur Maan op 07.03 uur maan onder 22.29 uur Hoogwater te Katwijk 4.56 uur en 17.19 Laag water 13.12 uur. totale kinderbijslag/kinderaf- trekplan, zoals het kabinet dat in de komende drie jaar wil uitvoe- In de reacties werd de vrees uitge sproken dat dit ten koste zal gaan van die kinderen van 16 en 17 jaar, die nu mede dankzij die dubbele (voor studerende kinde ren buitenshuis zelfs driedub bele) bijslag kunnen studeren. De vakbeweging heeft al geëist dat hiervoor compensatie wordt ge geven in de vorm van extra stu dietoelagen. In principe staat het kabinet daar niet negatief tegenover, zo liet Van Agt doorschemeren. Als het totale ombuigingsplan er is wil het kabinet eerst eens precies uit rekenen wat de gevolgen daarvan zijn voor de diverse inkomens groepen. Pas als die rekensom gemaakt is zal een beslissing worden genomen over mogelijke extra studiesteun. De premier wil de zaak snel kunnen afronden. Vandaar dat hij hoopt, dat de Sociaal Economische Raad snel met een advies over deze zaak komt. "Als dat te lang duurt zullen we daar niet op wachten", aldus Van Agt. "We willen in elk geval ons totale plan in zijn geheel uitvoeren tot en met de laatste fase in 1981. Ook is in het kabinetsberaad nog gesproken over de eerste reakties op de gewijzigde vad-plannen. De minister-president weigerde echter daar verder op in te gaan. Wel liet hij weten geen moeite te hebben met uitspraken van mi nister Albeda van sociale zaken van vrijdag jl. Deze heeft toen ge zegd dat hij erop staat, dat er een vad komt, zoals de vakbeweging die sinds 1964 vraagt. "Dat laat ons nog genoeg ruimte om een keuze te maken. Tenslotte is er in die veertien jaar vanuit de vak beweging een reeks van menin gen over de vad naar buiten ge komen", aldus Van Agt. Het communiqué is gevonden na telefonische aanwijzingen aan de redacties van het Genuase dag blad „Secoio Xix" en de Milanese redactie van het Romeinse dag blad „La Republica". In beide steden is een exemplaar van „communiqué nr. 9" gevonden. De genoemde datum 16 maart is de dag waarop Moro werd ontvoerd. In eerdere communiqués was al meegedeeld dat de ex-premier „ter dood is veroordeeld". De authenticiteit van het com muniqué wordt nog onderzocht. De tekst lijkt te zijn getikt op de zelfde schrijfmachine als eerdere communiqués. Volgens het communiqué is Moro ter dood gebracht omdat de rege ring bleef weigeren in te gaan op de eis van de ontvoerders: vrijla ting van 13 gevangen leden van de Rode Brigades en verwante ul tralinkse groepen. Het bureau van het Franse pers bureau AFP in Parijs kreeg giste ren een anoniem telefoontje met de mededeling dat „Aldo Moro verborgen is in een kerk in Rome". De mededeling kwam binnen enkele minuten voordat de communiqués over Moro's „executie" worden gevonden. De Italiaanse minister van justitie, Gian Paolo Bonifacio, verklaarde gisteren dat hij het communiqué als echt beschouwt. Maar aan het slot, waarin sprake is van de uit voering van het vonnis, hecht hij geen geloof. „Ik denk dat het slechts een nieuwe poging van de terroristen is om de spanning in het land te vergroten". Bob Dylan, de nu 37-jarige Amerikaanse componist zanger, die als één van i grootste levende legendes van de popmuziek wordt be schouwd, komt vrijdag 23 juni optreden in de Rot terdamse Kuip. Er zijn een heleboel fans in Nederland die het nog altijd niet kun nen geloven. PAGINA 5 Aan volksgericht ontsnapte Marokkaan zit nu ergens op een zolderkamertje buiten Den Haag. PAGINA 7 Henk van Rijnsoever: "Als ik iemand die goal gunde was het mezelf wel". PAGINA 11 Een vogel moet z'n ei snel kwijt. PAGINA 17 Kabinet wil EG mobiliseren DEN HAAG (SP) - Nog voor de volgende Europese topconferentie die in juli in Bremen wordt gehouden, zal het kabinet een standpunt bepalen over de ontwikkelingen in de wereldhandel. De Europese landen zullen gezamenlijk stelling tegen die ontwikkelingen moeten nemen vindt de regering. Binnen de regeringsploeg groeit de ongerustheid over de nega tieve gevolgen voor Nederland van de toenemende tendens om de eigen handelspositie af te schermen. Dit zogeheten protectionisme, dat ook binnen de EG steeds meer de kop opsteekt, is erg nadelig voor ons land. Een groot deel van onze produktie is bestemd voor de export. Als steeds meer landen hun markten gaan afschermen voor buitenlandse produkten, brengt dat onze toch al steeds zwakker wordende exportpositie ernsiig in gevaar. Daarom heeft het kabinet gisteren, aangespoord door minister Andriessen van financiën, besloten daarover nog voor juli een standpunt te formule ren, dat dan bij de Europese partners in Bremen op tafel kan worden gelegd. De meest recente cijfers van de Nederlandse handelsbalans geven een steeds somberder beeld te zien. Bij het uitbrengen van het Centraal Economisch Plan heeft directeur Van den Beid van het Cen traal Planbureau ook al ernstig gewaarschuwd voor de gevolgen van het protectionisme voor het Nederlandse bedrijfsleven en de werkgelegen heid. Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 één van de grootste collectie bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden tel. 071-131204 to'sinde GELDLENINGEN VERHUISD NAAR TELEFOON 071-141045

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1