AZ na bekerzege „in de wolken" VAN DER HART: „CUP IS MIJN REVANCHE... Trainingskamp Oranje paar dagen uitgesteld Peter Adelaar pakt Europese judo-titel BONGERS NOG ONGESLAGEN IN NK LIBRE ZATERDAG 6 MEI 1978 SPORT PAGINA 11 AZ-aanvoerder Wim van Hanegem toont zijn supporters de pas ver overde KNVB-beker. Hugo Hovenkamp juicht mee. AMSTERDAM - Even had het er gisteravond, in de slotfase van de bekerfinale AZ'67-Ajax, alle schijn van, dat de scheidende ar biter Siem Wellinga in de voetsporen van Heintje Davids zou gaan treden. De aan zijn (voetbal) pensioengerechtigde leeftijd toezijnde Twent leek geen afscheid van het voetbal- gebeuren te kunnen nemen. Terwijl de AZ-spelers tersluiks steelse blikken wierpen in de richting van de Koninklijke loge, waar de glanzend opgepoetste KNVB beker uitnodigend naar de Alkmaarders lonkte, negeerde Wellinga de elektronische tijdwaarneming van het Olym pisch Stadion en bekommerde zich in nóg mindere mate om de fluitconcerten van de om het slotsignaal smekende Alkmaarse supporters. Wellinga stelde Ajax na de reg lementaire negentig minuten nog tweehonderdveertig seconden in de gelegenheid om een desperate poging te ondernemen de score gelijk te trekken en daarmee zijn scheidsrechterscarrière met een half uur te prolongeren. Toen echter voor de zoveelste maal in deze confrontatie tot uiting kwam,- dat de Amsterdammers hun trefzekerheid in de Water graafsmeer hadden gelaten, legde Siem Wellinga zich bij het onvermijdelijke neer en kon digde hij vervolgens met drie krachtige fluitsignalen het einde van AZ'67-Ajax aan. Een duel, waarin behalve de KNVB-beker nóg meer het woord 'afscheid' centraal stond. Want terwijl Wellinga zich voort aan als freelance-voetbalmede werker van de Radioomroep Oost-Overijssel en Gelderland zal gaan opwerpen, zullen Ajax- trainer Tomislav Ivic, Ajax-spits Ruud Geels en AZ-coach Cor van der Hart het komend seizoen eveneens niet meer op de loon lijsten van hun respectievelijke werkgevers voorkomen. 'En juist daarom had ik zo graag met de Cup in mijn handen af scheid van Ajax willen nemen', aldus een duidelijk teleurge stelde Ruud Geels. De naar An- derlecht vertrekkende Haar lemmer putte enige troost uit het feit, dat Ajax zich het komend verzekerd weet van UEFA-cupvoetbal, 'maar vooral voor Ivic zou het leuk zijn ge weest als we de beker hadden gewonnen. De mogelijkheden daartoe zijn ruimschoots aanwe zig geweest, zeker omdat Metgod soms zo raar stond te schutteren. Maar ik kwam steeds een fractie van een seconde te laat'. Zijn eveneens vertrekkende oefenmeester Tomislav Ivic (naar Hajduk Split) toonde zich nauw elijks teleurgesteld, dat zijn ploeg de foeilelijke Bondsbokaal had gemist. 'Het was de eerste keer in mijn carrière, dat ik een beker finale heb verloren. Bij Hajduk Split had ik al viermaal een beke roverwinning meegemaakt. Ik vind het alleen jammer, dat uitge rekend deze groep de beker niet gepakt heeft, want de jongens hebben onder mijn leiding twee jaar keihard gewerkt. Daarom had ik ze die beker graag gegund'. Nu Ajax dus met lege handen bleef staan, kon Cor van der Hart zijn bekeroverwinning vieren. Een triomf, die meer het karakter had van een sportieve revanche voor het hem door de gebroeders Mo lenaar aangezegde congé en de motie van wantrouwen, die de spelersgroep van AZ met betrek king tot hem had uitgesproken. Dat is gebeurd op een spelers bijeenkomst, waar ik niet bij mocht zijn. Daarom heb ik me ook niet tegen de bezwaren, die ze blijkbaar tegen mij hebben, kunnen verweren'. Bezwaren, die volgens AZ-captain Wim van Hanegem voornamelijk betrekking hebben op de werk wijze van Van der Hart en dan speciaal zijn veldtraining. Ge ruchten willen, dat overmatig drankgebruik eveneen een rol bij het vellen van dat voor Van der Hart zo vernietigende speler soordeel schijnt te hebben ge speeld. Van der Hart 'Dat ge zwam over dat alcoholgebruik, daar sta ik ver boven. En wat mijn veldtraining betreft hoef ik er al leen maar op te wijzen, dat ik ze toch maar naar die beker heb ge bracht. Dat is mijn voldoening. Voor de rest bekijken ze het maar. Ik ga eerst (vandaag red.) met AZ lekker een week op va kantie naar Spanje. Daar ga ik nog eens rustig met de leiding over mijn positie praten, want ik vind het moment, waarop ze mijn contract hebben opgezegd, wel erg laat. Bijna iedere club is al van een trainer voorzien'. Hoofd schuddend: 'Eigenlijk is het toch te gek om los te lopen, dat het contract van een trainer, die suc cessen boekt, niet verlengd wordt. En dat alleen, omdat een bepaalde stroming in de spelers groep mij niet langer wenst. Maar wie er nu eigenlijk precies tot die stroming behoort, daar ben ik vanavond niet achter kunnen komen. Toen ze die beker had den, hingen ze allemaal om mijn nek. Misschien dat ze, nu de be ker is gepakt, iets anders over de zaken gaan denken. Ik zou dat toejuichen, want ik wil bij AZ blijven. Uiteindelijk is mijn werk in Alkmaar nog lang niet af. Of Van der Hart 'zijn werk' inder daad af zal mogen maken, mag gezien de uitlatingen, die be stuurslid Cees Molenaar gister avond deed, op zijn minst worden betwijfeld. 'Dat Cor een goede trainer is, is tegen Ajax opnieuw bewezen', aldus de geldschieter. 'Maar de bezwaren, die er tegen hem zowel van medische als spelerszijde bestaat, zijn te om vangrijk om daar zonder meer overheen te stappen, louter uit fatsoen hebben we nog geen con tract met andere trainers gezocht. Ook niet met Boskov, want die is voor ons, gezien de resultaten, die hij bij Feyenoord heeft gehaald, niet interessant. De mogelijkheid bestaat, dat we een jonge trainer aan gaan trekken, die onder de supervisie van Hans Kraay zal gaan werken. Misschien dat Cor van der Hart dan als scout in onze organisatie kan worden inge past'. GERARD VAN PUTTEN Van Rijnsoever match winnaar tegen Ajax AMSTERDAM - Henk van Rijn soever was in de wolken. Lang nadat hij „zijn" AZ'67 de belang rijkste prijs en premie van het seizoen had bezorgd, duizelde het de gelegenheids-aanvaller nog. En dan niet alleen omdat een vooraf ingenomen asperientje te gen de kiespijn verkeerd was ge vallen op zijn lege maag, maar ook omdat uitgerekend hij voor de beslissing had gezorgd in het finale-treffen om de KNVB-be ker. „Als ik iemand die goal gunde, dan was het mezelf wel", juichte van Rijnsoever van het duel tegen Ajax. „Zo egoïstisch ben ik wel en ik zag het aanko men ook. Ik voelde dat Lerby die bal onmogelijk kon stoppen en toen ik 'n kreeg, wist ik dat het kon. Ik heb geen moment geaarzeld". Omdat de vleugelsverdediger van origine, die gisteravond als lin kerspits zijn opwachting maakte in het met 45.000 kijkers bezette Olympisch stadion, zó doortas tend had gehandeld in de 57ste minuut, gaan ook zijn ploeggeno ten nu gratis de wolken in op de geplande datum. De spelers van AZ '67, die van een reisbureau een tripje aangeboden hebben gekregen, kunnen vandaag op stijgen voor de reis naar Malaga, hoewel heter lang naar heeft uit gezien dat het vertrek uitgesteld zou moeten worden in verband f met een tweede duel tegen Ajax. Gedurende de gehele eerste helft van de eindstrijd om de bokaal, die recht geeft op Europa Cup Il-voetbal, had het erop geleken dat AZ zich nauwelijks bekom merde om de beker en de Spaanse warmte. Het Alkmaarse team had in die periode vrijwel niets anders gedaan dan stilstaan en koud achteruit voetballen; had tegenstander Ajax het ini tiatief gelaten en had zich in de pauze gelukkig mogen prijzen met het feit dat de 0-0 tot die tijd in tact was gebleven. Pas daarna was de zon gaan schijnen voor de formatie van de Molenaars, die vanwege het 15- jarig bestaan van hun zaak 150 bussen beschikbaar hadden ge steld voor supporters die de be kerfinale wilden bijwonen. AZ hoefde slechts 45 minuten zich zelf te zijn om het seizoen alsnog passend te bekronen met het eerste grote succes. De grote durf van de tweede helft leidde tot de 1-0, die tenslotte voldoende zou blijken voor de zege. Die was wellicht wat onverdiend, omdat Ajax later kon wijzen op een kansenverhouding van 6-1 in Amsterdams voordeel. Ivic deed dat ook, maar achtte dat niet eens de belangrijkste oorzaak voor de eerste nederlaag die hij persoon lijk in een bekerfinale had gele den. De scheidende coach had nog een ander excuus achter de hand. „Onze grootste pech was dat Arnesen last kreeg van zijn achillespeesblessure. Hij had de sleutelfiguur moeten zijn in ons systeem". Een speelwijze met een tactisch grapje, nu Meijer en Ling beiden als linkerspits fungeerden. AZ, dat zelf ook nogal wat verande ringen had aangebracht (Bert van Marwijk speelde niet op zijn fa voriete linkerflank, maar op de andere vleugel en Henk van Rijn soever was vooruitgeschoven naar de frontlinie) had daar aan- vankëlijk geen antwoord op. Vleugelverdediger Peter Arntz zag zich herhaaldelijk met een nummerieke overmacht als Ling en Meijer naar zijn verdedigings- gebied holden en voorlopig wis ten de statisch opererende Al kmaarders niet wat ze daarmee aanmoesten. Het leidde in de zeer matige eerste helft, tot een aantal Ajax-moeilijkheden, die vaak „foevalljg" tot stand kwamen. De Ivic-ploeg kon de kansen even wel niet benutten. Geels scoorde wel, maar toen was er allang ge floten wegens buitenspel, Zuidema vond ook het net, maar deed dat pas nadat Geels even als handballer was opgetreden en Geels was op zijn beurt weer eenmaal net te laat toen de schutterende Metgod te zacht te rugspeelde. Voor het meeste gevaar moesten daarom Meijer en Ling zorgen, waarbij de eerste dan als aange ver fungeerde. Tot tweemaal toe legde Meijer de bal accuraat op het hoofd van zijn collega vleugelspits, die doelman Mes- kovic (hij overtrof zichzelf) een maal tot een flitsende reactie dwong en later Van Hanegem nog eens op de doellijn redding zag brengen. „Het was dan ook spijtig dat we dat spelletje aan de HELSINKI - De Nederlandse judoka Peter Adelaar heeft gisteren in na volging van Anton Geesink en Wim Ruska de Europese titel in het zwaargewicht op zijn naam gebracht. In de finale zegevierde hij over de Hongaar Imre Varga. Niet de wereldkampioen Jean-Luc Rouge of de Olympisch kampioen Novikov bezorgden Adelaar de meeste hoofdbrekens. Die eer kwam toe aan de Fin Markku Airio, die na de poule-wedstrijden de opponent van de Amsterdammer was. Toen Adelaar door een beslissing van de scheidsrechter tot winnaar was uitgeroepen, kon hij profiteren van het tactisch inzicht van bondscoach Peter Snijders. Deze had Rouge ge volgd en was tot de conclusie gekomen dat de Fransman in een grond- gevecht te kloppen moest zijn. Via een linkse heupzwaai en een daarop volgende houdgreep op de mat gelukte dat uitstekend. In de andere halve finale zorgde de Hongaar Varga voor een minstens even grote verrassing door de Olympisch kampioen Novikov uit te schakelen. De Hongaar was tot één verrassing in staat. Adelaar echter tot meer. Eenmaal in de finale beland was de Amsterdammer niet te houden en toen hij dan ook na twee minuten een wurggreep aanlegde gaf de Hon gaar op. linkerkant niet vol konden hou den na de rust", zou Ivic opmer ken. „We hebben het wel gepro beerd, maar het ging niet meer" Wel deed Meijer na de onderbre king nog tweemaal van zich spreken door eerst Schoenaker een mogelijkheid aan te bieden (hij miste, verrast als hij was door de fout van voorstopper Spelbos) en vervolgens een lange solo te ondernemen die pas op het laatste moment kon worden ge stuit; daarna was het met het Am sterdamse overwicht gedaan. Met Bert van Marwijk terug op zijn eigen stek waardoor Van Rijnsoever opnieuw moest ver huizen, ging AZ allengs meer brutaliteit en creativiteit door de acties mengen. De ploeg, die voordien niet meer dan be leefdheidsbezoekjes aan Schrij vers had moeten afleggen, werd meer en meer zichzelf en mocht van die positieve gedaantewisse ling ook snel de vruchten pluk ken. Daar was dan een fout voor nodig van derdediger Lerby, die op het beslissende moment uit gleed, waardoor een van Van Marwijk afkomstige bal Van Rijnsoever kon bereiken. Van een paar meter afstand haalde de speler hard uit naar 1-0. Ajax offerde daarna de creativiteit op (Ling en Arnesen) voor de ar beid (Erkens en Everse), maar ook die concessie haalde niets meer uit. De werkploeg van Ivic HULST - Jos Bongers, het jeugdtalent uit Nijmegen, is na vier ronden als enige speler onge slagen gebleven in het Neder lands kampioenschap biljarten libre. Bongers maakte gisteren eerst in vier beurten een einde aan de illusies van 'invaller' Louis Rijvers, die de zich ziek gemelde Velthuis vervangt. Bongers liet Rijvers op 179 caramboles achter. Later op de dag kreeg Henk van de Kruysweg een pak slaag van de Nijmegenaar die er ditmaal vijf beurten over deed: 500-199. Piet Vet staat op een tweede plaats. Hij rekende met Haver- mans en Arnouds af. kreeg nog wel enige kansen in de toen sterk opgeleefde partij, maar AZ' haalde schadevrij het einde en mocht de gang omhoog gaan maken. Gisteravond naar de prijsuitreikende staatssecretaris Wallis de Vries, vandaag ook naar het luchtruin. Henk van Rijn soever duizelig vervangen door Jan Verheijen, was al in de wol ken: „We waren misschien niet beter, maar PAUL DE TOMDE AMSTERDAM - Het Argenti- nièspel voor het Nederlands elf tal staat opnieuw op de tocht. Het plan van de KNVB om maandag met de selectie van 26 spelers in Zeist bij elkaar te komen gaat niet door. Problemen met Anderlecht dat verplichtingen heeft met vriendschappelijke wedstrijden, PSV dat volgende week de tweede finalewedstrijd voor de Uefa-beker tegen Bastia moet spelen en hetzelfde Bastia dat Johnny Rep moet vrijgeven, hebben Happel en Zwartkruis doen besluiten het trainings kamp uit te stellen. Nu komt de selectie volgende week vrijdag bijeen in Zeist. Een dag latei- wordt de oefenwedstrijd tegen Brugge gespeeld en op maandag tweede pinksterdag vertrekt het Nederlands elftal naar Parijs waar het zal deelnemen aan een internationaal voetbaltoernooi met onder meer Iran. Aan het eind van die week speelt Neder land zijn laatste oefenwedstrijd voor het vertrek naar Argentinië in Wenen tegen Oostenrijk. Jan Zwartkruis, langzamerhand de spreekbuis van het trainerscorps, stelde: „we hebben ons vandaag bezonnen over het feit of het wel zinvol was maandag bijeen te komen. Als je een stuk of tien van je spelers mist, is dat niet ver standig. Je moet niet vechten te gen de bierkaai. Of ik het plezie rig vind? Nee, natuurlijk niet. Ik meen dat dit allemaal op papier had moeten staan. Dat is niet het geval. Maar dat is niet vreemd voor ons voetbalwereldje. Ik ben langzamerhand wel gewend dat er iets gebeurt dat niet helemaal volgens plan verloopt." Zwartkruis besefte dat de KNVB op deze zaak zou worden aange keken. „De Bond zal de zwarte Piet wel weer toegeschoven krijgen, maar dat is ditmaal toch met terecht. Het gaat om de clubs, die tonen geen bereidheid, die weigeren medewerking. An derlecht stelt dat het niets te ma ken heeft met de Nederlandse voetbalbond, alleen met de Bel gische. Die club vindt dat we al blij mogen zijn dat ze onze inter nationals straks zes weken af staan, maar intussen willen ze wel zoveel mogelijk profijt trek ken van het feit dat de Europa Cup II veroverd is. Niet eens on terecht, wel spijtig. Maar de spe lers die individueel training wil len hebben zijn welkom - De bondscoatch van het Spaanse voetbalelftal, Ladislao Kubala, heeft gisteren de lijst met namen van de 22 spelers bekend gemaakt, voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Ar gentinië. Bekerwinnaar FC Bar celona en landskampioen Real Madrid zijn beide met vijf spelers vertegenwoordigd. De selectie ziet er als volgt uit Doelverdedigers: Miguel Gonzalez (Real Madrid), Luis Arconada (Real Sociedad), Javier Urruti- coechea (Espanol). Verdedigers: Isidoro San José (Real Madrid), Jose Pirri (Real Madrid), Jose de la Cruz (Bar celona), Miguel Migueli (Bar celona) Antonio Olmo (Bar celona), Marcelino Perez (At- letico Madrid) en Antonio Biosca (Real Betis). Middenveld: Antonio Guzman (Rayo Vallecano), Juan Asensi (Barcelona), Eugenio Leal (At- letico Madrid), Julio Cardenosa (Real Betis) en Javier Una (Gijon). Aanvallers: Daniel Dani (Atletico Bilbao), Juan Juanito (Real Mad rid), Carlos Santillana (Real Mad rid). Rafael Maranon (Espanol), Carlos Rexach (Barcelona). Ru ben Cano (Atletico Madrid) en Enrique Quini (Gijon). Spanje is in groep 3 ingedeeld met Brazilië, Oostenrijk en Zweden. e ruim 8000 kijkers die vrijdag naar Malente waren gekomen om de Westduitse selectie voor het wereldkampioenschap voetbal te zien oefenen tegen het teurelftal van Sleeswijk-Hol- stein, zijn bitter teleurgesteld. De Westduitse selectie won in een wedstrijd van drie maal dertig minuten weliswaar met 6-1 maar overtuigend was het geheel niet. Het Mexicaanse voetbalelftal blijkt minder dan een maand voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap in Ar gentinië nog lang niet in top vorm. Gisteren speelden de Mexicanen in Kassei voor 15.000 toeschouwers gelijk tegen Eintracht Frankfurt. Het was de voorlaatste oefenwedstrijd van de Mexicanen, die op hun Euro pese toernee alleen hebben kun nen winnen (1-0) van Finland. Maandag speelt Mexico nog te gen VFL Bochum en keert dan naar huis terug. ADVERTENTIE LUGDUNUM-LDWS sportpark de Oegstgeesterweg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11