„Wao-peil niet per se omlaag" Turkse jongen door moeder doodgeslagen Wettelijke regels beheer vermogen Geding tegen staat ter voorkoming uitwijzing meerderj arigen Licht op groen voor grondwerk ucf abriek Uit in de Randstad Vondeling Koningin legt krans Staatssecretaris NEDERLANDERS IN CHILI IN ARREST NA BETOGING bij monument op Dam hekelt in open brief beleid bij Philips FIETSDAG OP 13 MEI DEN HAAG (SP) - Minister Van Aardenne van economische zaken heeft het groene licht gegeven voor de start van dé grondwerk zaamheden ten behoeve van de uitbreiding van de fabriek voor verrijkt uranium in Almelo. De minister deed dit in een brief aan de directie van Ultra Centrifu ge Nederland. Van Aardenne wijst erop, dat als het grondwerk nu niet begint het niet voor de winter gereed kan zijn. En als het grondwerk voor de winter niet klaar is, ontstaat wederom een vertraging van enkele maanden in de plónnen voor de uitbrei ding van "Almelo". Uitdrukkelijk wijst minister Van Aardenne erop, dat voor de start van de bouw van de eigenlijke fabriekshal een nadere toestem ming is vereist. De kosten van de grondwerkzaamheden zijn begroot op tweeë neenhalf miljoen gulden. Ze moeten door de Urenco-partners Nederland, West-Duitsland en Engeland gezamenlijk worden be taald. STEUN HET CHILEENS VERZET BEVRIJDINGS KOLLEKTE giro 3374086 Chili Front Leiden Van de Theaters in Amsterdam ontvingen wij geen opgaven DEN HAAG Koningklijke Schouwburg: 6 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met de première van „Voorpagina" van Ben Hecht en Charles Ma- cArthur; 7 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met „Tweelicht" van Eric Schneider; 8,9 en 10 mei, 20.15 uur, „Lieve Leugenaar" van Jerome Kilty. HOT-theater: 5 en 6 mei, 20.30 uur, poppenspel van Henk en Ans Boerwinkel, „Couples" en „De zoon van moeder Aarde"; 7 mei, 20.30 uur, Bzztóh-cinema met „Informationen aus dem Hinter land"; 9 en 10 mei, 20.30 uur, toneelgroep Theater met „Blaise Pascal" van Pierre Laroche; 11 mei, 20.30 uur, mime-uitvoering van Yves Lebreton „Hein.... ou les avontures de monsieur Bal lon". Congresgebouw: 5 mei, 20.15 uur, 36e Nationaal Politieconcert; 6 mei, 20.30 uur, Residentie-orkest m.m.v. Monique de Haas (piano); 8 mei, 20.30 uur, Nederlands Kamerorkest m.m.v. Martha Argerich (piano) en Thomas Magyar (viool); 11 mei, 20.15 uur, „De Stoeipoes" met Pleuni Touw en Hugo Metsers) Circustheater: 5 en 7 mei, 20 uur, Nederlandse Operastichting met „Orlando"; 9 mei, 20.15 uur, Residentiekoor m.m.v. solisten en het Residentieorkest, „Requiem" van Dvorak; 10 mei, 20.30 uur Orkestvereniging „Musica" met werken van Smetana, Saint- Saïns en Elgar; 11 mei, 20.15 uur, André van Duin met „Lach om het leven". Appeltheater, 5 en 6 mei, 19.30 uur, de Appel met „Oresteia". Diligentia: 5 mei, 20.15 uur, Haags Symphonie Orkest m.m.v. Vera Beths, viool; 6 mei, 20.15 uur, Kvetoslav Wachtl (viool) en Elisa beth van der Linden (piano); 7 mei, 14.30 uur, Laurien Laufman (cello) en Carlos Rivera (piano); 9, 10 en 11 mei, 20.15 uur, To neelgroep Theater met „Opgestaan... plaats vergaan" van Neil Simon. Theater in de Steeg: 5 en 6 mei, 20.30 uur, „Marjol Floreshow 11"; 7 mei, 20.30 uur, Laurel Hardy-fïlms. Theater Pepijn, 5 en 6 mei, 20.30 uur, Cabaret Kwartoverelf „Live"; 9 mei, 20.15 uur, Franse zangers en gitaristen Piermy en Ferriere; 11 mei, 20.30 uur, Cabaret Kwartoverelf „Live" LEIDEN Leidsche Schouwburg: 5 en 6 mei, 20.15 uur, Henk Elsink met „Theater en thuis". LAK-theater, 5 mei, 20.15 uur, Mimetheater Termiek met „Faluf- fel"; 6 mei, 20.15 uur, Surinaams theater Bakuba met „Pak-Fan"; 9 mei, 20.15 uur, „Flemmy Sidewalk Theater"; 10 mei, 20.15 uur, „Hein, ou les avontures de monsieur Ballon" door Yves Lebe- rton. DEN HAAG (SP) - Murat Saglam, het 6-jarige Turkse jongetje, dat deze week dood in een sloot nabij het Rijswijkse ten nispark Welgelegen door twee meisjes levenloos werd gevonden, is door zijn moeder doodgesla gen. Dat heeft de 38-jarige moeder van het kind gis terochtend bekend aan re chercheurs van de politie. Het kind was op 28 april als vermist opgegeven door zijn vader. Af gelopendinsdag werd het lijk van het knaapje in een slootje aange troffen, verpakt in een corduroy kussensloop en een plastic vuilniszak. Hij was naakt. Sectie wees uit, dat hij in elk geval met geweld was omgebracht, een ze denmisdrijf achtte de politie uit gesloten. SANTIAGO (REUTER) - In de Chileense hoofdstad Santiago blijken vier Nederlandse musici te zijn gearresteerd na de 1 mei-betoging die maandag werd gehouden. Hun namen zijn niet bekend gemaakt, maar vermoe delijk maken zij deel uit van de blazersgroep „De Volharding", die naar Chili was gereisd om deel te nemen aan door de Chi leense vakbonden georganiseer de 1 mei-manifestaties. In totaal zijn ruim 600 mensen gear resteerd. Onder de buitenlandse gearresteerden zouden zich ook drie priesters en een Amerikaan se journalist bevinden. Het is niet bekend of zij nog in arrest zijn. Generaal Enrique Morel, militai re leider van het district Santiago, zegt dat de ambassades van de betrokken landen op de hoogte zijn gesteld. In een telegram aan het Chileense staatshoofd Pinochet heeft de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) geprotesteerd te gen het feit dat in Chili 1 mei-vie ringen verboden zijn. De FNV eist tevens dat alle Chileense ar beiders die gevangen zijn on middellijk worden vrijgelaten. AMSTERDAM(SP) - Op tal van plaatsen in ons land zijn gisteren de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Op de Dam in Amsterdam legde koningin Juliana gistermiddag een krans bij het nationale monument. Daarna deden dat pre mier Van Agt en de ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en Scholten (defensie) namens het kabinet. Twee anonieme verwanten van gesneuvelden legden namens alle nabestaanden een krans. Ook werden kransen gelegd door de bevelhebbers van marine, lucht-en landmacht en door vertegen woordigers van oud-strijdersorganisaties uit binnen en buiten land. In de Hollandse schouwburg in Amsterdam werden gisteren de slachtoffers van het naziregime en ds Israëlische gevallenen uit de oorlogen tussen Israël en de Arabische landen herdacht. Ook bij het oorlogsmonument in Den Helder en op de erebegraaf plaats Overveen werden korte plechtigheden gehouden ter her denking van de doden. In de Leidse Marekerk werd gisteren een herdenkingsdienst gehou den; in Wassenaar had een stille tocht plaats terwijl ook in Voors choten een plechtigheid werd gehouden. Gisteravond om 8 uur werd in het hele land twee minuten stilte in acht genomen. DEN HAAG (SP) - Staats secretaris De Graaf van sociale zaken wil niet dat er bij voorbaat op de wao-uitkeringen wordt bezuinigd. Ais het kabi net het beleid moet om buigen, zal geen enkel terrein van de sociale voorzieningen onbespro ken blijven. DEN HAAG (ANP) - Kamervoor zitter Vondeling heeft opnieuw de leiding van het Philips-con cern in Eindhoven gehekeld en andermaal in een open brief aan de concern-leiding. Met name oefent hij kritiek uit op het func tioneren van de aandeel houders-vergadering, die - zo herhaalt Vondeling - "uit democ ratisch oogpunt gezien een schijnvertoning is". Het bezwaar van de Kamervoor zitter geldt het feit dat er naar zijn mening in het openbaar geen ge- dachtenwisseling is over beheer en beleid. Volgens Vondeling kan dit alleen als de concern-lei ding daartoe op de één of andere manier de gelegenheid schept. Hij suggereert te komen tot een serieuze discussie met een aantal mensen die het goed met Philips menen en die aan de beide bestu rende colleges van het concern enigszins partij kunnen geven. In de brief verwijst Vondeling ver der naar de te verwachten "ver dere vermindering van het aantal werknemers" die in het Philips- jaarverslag onvermijdelijk wordt genoemd. Volgens Vondeling vereist een zo grote stelligheid over de ontwikkeling van de werkgelegenheid op middel lange termijn een nadere toelich ting, temeer omdat de bedrijfsdi rectie op de korte termijn niet al te pessimistisch is over de ont wikkeling van de volume-omzet en over het rentabiliteitsniveau. In zijn brief vraagt Vondeling de di rectie deze toelichting in het openbaar te geven. "Niet alleen uw eigen werknemers, maar heel Nederland zal u daar dankbaar voor zijn", aldus de open brief. Philips heeft op dit moment nog geen commentaar op de open brief. Dat heeft een woordvoer der van het bedrijf desgevraagd meegedeeld. De brief is volgens hem pas woensdagmiddag bij het bedrijf binnengekomen. Dinsdag aanstaande heeft in Eindhoven de aandeelhouders vergadering plaats. Mochten er bij die gelegenheid vragen ge steld worden over de brief of over de inhoud daarvan dan zal daar volgens de Philips-woordvoerder natuurlijk wel op worden geantwoord. „Maar het spijt me ontzettend dat door de foutieve weergave van mijn uitspraak onder de wao'ers onrust is ontstaan. Ik heb niets ingevuld - dus óók niet gezegd dat de uitkering volgens de wet op de arbeidsongeschiktheid moet worden verlaagd". Dit zegt de staatssecretaris vandaag in het maandblad „Interval" van de Al gemene Nederlandse Invaliden- bond, dat een vraaggesprek met De Graaf had. MOTORSPORT - Op het fraaie mo torcircuit aan de Rijn bij Lienden is gisteren de motorcross 500 cc internationaal gewonnen door Gerrit Wolsink, die het gevecht met Gerard Rond won. Slechts een keer, in de derde manche slaagde Rdnd, erin Wolsink te verslaan. De eerste en tweede manche waren echter voor Wol sink. Omdat men niet veel begreep van de toedracht van het zoek raken, ontbood de politie woensdag avond de ouders van het kind op het bureau, om hen nog eens pre cies te laten vertellen hoe het kind vermist kon zijn op de be wuste avond. Vader en moeder legden tegenstrijdige getuigenis sen af. Het wantrouwen van de rechercheurs leidde er toe dat de moeder gisterochtend verklaarde hetkind te hebben doodgesla gen. Murat was een bedplasser. Dat heeft de vrouw in de loop der tijd wanhopig gemaakt. Op die ach tentwintigste april was zijn bedje opnieuw nat. Tussen de middag gaf de vrouw het knaapje daarom een standje. Daarbij gaf ze hem echter ook een afrossing. Ze raakte daarbij echter zo buiten haar zinnen dat ze het kind bont en blauw sloeg. Éénmaal bedaard bleek Murat levenloos. De vrouw kleedde hem uit en probeerde hem met koud water weer bij te brengen. Maar de jongen gaf geen teken van leven meer. De moeder heeft het kind daarop ingepakt in een kus senovertrek en een plasticzak en heeft hem in een kinderwagen gelegd. Ze heeft uren met het lijkje door de stad gelopen, tot ze bij de Paets van Troostwijklaan de zak in het water gooide. Het is de politie niet duidelijk of de vader van het kind ook maar iets heeft geweten van deze gebeur tenis. De Marokkaanse man, wiens huisje bij een "volksgericht" van enkele honderden bewoners van de Molenwijk kort en klein werd ge slagen is ondergebracht bij de Stichting Buitenlandse Werk nemers. De stichting zal er voor zorgen dat de man niet in de wijk hoeft terug te keren. Hij had niets van doen met de hele zaak. DEN HAAG (SP) - De landelijke fietsdag wordt dit jaar op zater dag i3 mei gehouden. Op ruim 80 plaatsen in ons land kan men ver trekken voor een tocht van 30 tot 40 kilometer in de eigen omge ving. Vertrektijd van 9 tot 1 uur. men moet om 5 uur weer terug zijn. Deelnemers, die de route hebben uitgereden en hun routebeschrij ving bij de controlepunten heb ben laten afstempelen, krijgen een herinneringsspeld met een jaarhanger. Degenen die dit jaar voor de vijfde maal meedoen ontvangen een speciaal aanden ken ter gelegenheid van het eer ste lustrum. lands landschap van de toekomst? Nu door Kaapverdiaaiise Niet te verwachten, maar vooral niet te hopen. De molen "De Gooyer." en de autow rakken bevinden zich bij de Hoogte Kadijk in Amsterdam en zo samen zorgen zij voor het contrastrijke beeld dal Mokum soms heeft te bie den. ROTTERDAM (ANP)-De 16-jarige Kaapverdiaaiise Manuela Correia Cabral, die illegaal in Nederland verblijft, zal een kort geding aan spannen tegen de staat der Ne derlanden. Het geding zal op 16 mei om 15.30 uur dienen voor de president van de rechtbank in Den Haag. Manuela eist via haar advocate, mevrouw mr. V. M. Weski, dat zij toestemming zal krijgen in Ne derland te blijven, totdat een de finitieve beslissing (in hoogste instantie) zal zijn genomen over de door haar aangevraagde ver blijfsvergunning. Deze werd dinsdag door de Rotterdamse vreemdelingenpolitic geweigerd. Zou Manuela Nederland toch moeten verlaten, dan eist zij een redelijke termijn voor vertrek, tenminste drie maanden, gedu rende welke periode zij de psy chische begeleiding zou moeten krijgen, die de deskundigen noodzakelijk voor haar achten. Manuela heeft bij de politie ver klaard, dat zij door de ex-vriend van haar zuster is verkracht. Manuela heeft met het aanspannen van het kort geding ingestemd, ondanks het feit dat zij dan nog enkele weken door de vreemde lingenpolitie zal worden vastge houden. Mr. Weski heeft van het ministerie van justitie de toezeg ging gekregen, dat gezocht zal worden naar een andere verblijf plaats. Het meisje verblijft nu in een arrestantencel op het Rotter damse hoofdbureau van politie Volgens mr. Weski heeft Manuela er alles voor ove- om te proberen in Nederland te mogen blijven. "Zij is bang om te worden terug gestuurd naar de Kaapvcrdische eilanden, waar verkrachting een schande is", aldus de advocate Minder Volgens staatssecretaris De Graaf moet er wel een beleid komen waardoor minder mensen ar beidsongeschikt worden en in de wao terechtkomen. „Dat is ook een vorm van bezuinigen. Dat is bijvoorbeeld te bereiken door te stimuleren dat de arbeid somstandigheden in de bedrijven verbeterd worden, dat het werk een menselijker karakter krijgt en wordt gedemocratiseerd, waardoor het ziekteverzuim ver zuim in gunstige richting wordt omgebogen". Ook benadrukt hij dat het kabinet-Van Agt wil af blijven van de sociale minima. Over maand Het ambtelijk apparaat werkt in middels hard aan bezuinigings plannen op het terrein van ver schillende departementen. De Graaf: „Technisch moet er veel worden veranderd. Maar voorlo pig houden wij het erop, dat eind mei/begin juni de voorstellen zijn geformuleerd" UTRECHT (SP) - Er komt een wet telijke regeling voor het beheer van vermogen van meerderjari gen die dat wegens hun geestelij ke of lichamelijke toestand zelf niet kunnen. Het gaat vooral om bejaarden die al dan niet in tehui zen wonen en mensen in psychia trische inrichtingen. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat nog voor advies bij de Raad van State ligt. Een wettelijke regeling is volgens minister De Ruiter (justitie) nodig omdat de proble men met het vermogensbeheer steeds groter worden. Er komen meer bejaarden en door de groeiende welvaart beschikken meer mensen over meer inkomen en vermogen. Volgens de bestaande wet kunnen geestelijk gestoorden onder cura tele worden gesteld, waardoor ze geen enkele rechtshandeling meer mogen verrichten. In veel gevallen gaat die maatregel te ver. Andere middelen, zoals vol machten en zaakwaarneming. schieten dikwijls tekort, omdat de betrokkenen dit altijd kunnen herroepen en tot handelen be voegd blijven. Het wetsontwerp wil nu dat de kan tonrechter uitmaakt of iemand niet meer in staat is zelf zijn zaken te behartigen. In dat geval wijst hij een bewindvoerder aan die (alle) goederen beheert en die bij voorkeur echtgenoot, ouder of kind van de betrokkene is. Ook gespecialiseerde instellingen kunnen daarvoor worden aan gewezen. Zolang de onderbewindstelling duurt kan de betrokkene deze niet herroepen en ook niet over zijn onder bewind gestelde goe deren beschikken. Als de wet er eenmaal is, zal die gelden voor zeker 100.000 mensen, aldus mi nister De Ruiter. Inmiddels heeft de centrale raad voor de volksgezondheid al ge waarschuwd dat niet te snel tot onderbewindstelling mag wor den besloten. De maatregel is bij voorbeeld niet te rijmen met po gingen om sommige psychiatri sche patiënten meer maatschap pelijke en financiële verant woordelijkheden te geven. De raad vindt dat de kantonrechter een arts als deskundige moet ho ren als de betrokkene bijvoor beeld bezwaar maakt tegen on derbewindstelling.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7