De natuurkunst van Krijn Giezen SCHELLAK VOOR DE WALVISKAAK Bovenwindse eilanden willen onafhankelijkheid Bloeiende mensenhandel tussen Oost en West [PUBLIEK Nieuw reddingsmateriaal laugs Noordwijks kust Lancering 2 viel in het water PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 5 MEI 1978 Tijdens de eind juni van dit jaar in Venetië te houden inter nationale kunstmanifestatie is een belangrijke rol toebe dacht aan de Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen. Samen met nog drie collega's exposeert hij daar in het Ne derlands paviljoen. Giezen heeft bovendien nog een buitenprojekt. Op het terrein voor het paviljoen zal hij een primitieve hut opbouwen en daarin gedurende een aantal dagen laten zien op welke verschillende wijzen in Vene tië vis wordt bereid. Om daar enig inzicht in te krijgen heeft de Noordwijker in opdracht van het bureau buitenland van de afdeling Beeldende Kunsten van het ministerie van crm, ter plaatse een onderzoek inge steld naar het totale visserij- gebeuren. Hij ging bijvoor beeld voor een paar dagen met Venetiaanse vissers de zee op en keek rond in vis sersplaatsen. Giezen heeft zo al twee keer een bezoek ge bracht aan Venetië en voor juni steekt hij er nog een keer zijn licht op. Wat die voor het paviljoen neer te zetten primitieve hut be treft; die wordt door de Noordwijker zelf gebouwd. Leidraad daarbij is, althans zover het om het frame gaat, de bouwtechniek zoals hij die bekeek in de Po-delta. Gie zen: „Evenals de Po-delta is onze eigen Biesbosch rijk aan wilgen. Het is opvallend hoe de constructies van bouwsels in dat stukje Italië overeen- Giezen heeft als kunstenaar de naam vooral veel af te weten, en zich daar ook creatief in te uiten, van de visserij. Dat specifieke facet komt aan zijn trekken in de tentoonstelling „Natuurkunst", door de zelfde CRM-afdeling mo menteel in voorbereiding. Op de tentoonstelling zullen werken te zien zijn van negen Nederlandse kunstenaars. In Den Haag, de juiste datum is nog niet bekend, is de doop. Daarna zullen andere Euro pese steden worden aange daan. Zo goed als zeker zal „Natuurkunst" te zien zijn in wat Duitse steden, in Enge land en Frankrijk maar er zijn ook contacten met Polen en Amerika. Krijn Giezen heeft voor deze tentoonstelling een aantal vispreparaten afgestaan, die laten zien hoe vroeger en soms ook nu nog vissen als medicijn werden gebruikt. Zo behoort tot de in beeld ge brachte preparaten een zakje schelvisbeentjes die, in een zakje om de hals gehangen, pretendeert verzweringen en ontstekingen tegen te gaan. Voorts het preparaat ge rookte haringhom om bevro ren ledematen weer op tem peratuur te brengen, zwem blaas tegen nierziekte en ha- ringhart tegen maagzuur. Zo zijn er van Giezen op deze Europese tentoonstelling in totaal 14 objekten. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Het lanceringsfeestje dat van nacht had moeten plaats vin den in het Noordwijkse ruimtevaartcentrum ESTEC, is niet doorgegaan De oor zaak ligt in Amerika. Daar zijn de weersomstandigheden rond de lanceerbasis Cape Canaveral momenteel dus danig dat het vluchtleidings- centrum daar voorlopig 48 uur heeft afgezien van de lan cering van de Europese communicatie-satelliet OTS Afgelopen nacht, rond één uur Nederlandse tijd zou die om hoog zijn gegaan. In Noord- wijk, waar de ESTEC een be langrijk aandeel leverde in de begeleiding van dit OTS- project, zou de lancering via een directe verbinding met Cape Canaveral worden ge volgd en na een geslaagde af loop zouden de champagne flessen worden opengetrok ken. Gedurende de komende weken zal een groot aantal strandpalen langs de Noordwijkse kuststrook worden uitgerust met nieuw- reddingsmateriaal. Tot nu toe werd nog gebruik gemaakt van zogenaamde reddingskasten waarin zich onder meer een red dingsvest en een reddingslijn van een paar honderd meter be vonden. Veel van deze spullen zijn gestolen of vernield. Zo zijn diverse reddmgslijnen in brokken geknipt. De daarvoor uitgekozen reddingspalen worden nu voorzien van een lange stok waaraan grijptouwen en een lijn van 25 meter. De Noordwijkse reddingsbrigade die dit nieuwe materiaal heeft aangeschaft verwacht dat deze spullen langer in tact zullen blij ven. De delen walviskaak die kort geleden tijdens graafwerk zaamheden werden opge diept in de Hillegomse uit breidingswijk Elsbroek, zul len toch, alvorens ze een plaatsje krijgen in de oud heidskamer van deze ge meente, worden behandeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de kaakfragmen- ten slechts schoon te spuiten, te laten drogen en dan op te bergen. Gebleken is echter dat van een groot gedeelte van de beende ren de harde bovenhuid is af- geschaaft waardoor de on derliggende laag door inwer king van zuurstof makkelijk kan vergruizen. Daarom is gezocht naar een afdoend be schermingsmiddel. Op advies van het Leidse museum voor natuurlijke historie zijn de vondsten nu behandeld met een schellak, een conserve ringsmiddel dat niet meer in de handel is maar dat speciaal voor deze gelegenheid is aan gemaakt. Het onderzoek naar de her komst van de kaken duurt nog voort. Ook is nog niet Vast komen te staan van welke walvissoort'de kaken afkom stig zijn. Het vermoeden dat het hier gaat om restanten van de zeldzame Groenlandse walvis, is nog niet bevestigd. PHILIPSBURG (SP) - President Wilson van de Verenigde Staten moet in 1919 vreemd hebben opgekeken. Vanuit de Nederlandse kolonie Sint-Maarten kreeg hij het dringende verzoek om „Amerika's machtige hulp" te verlenen voor de bevrijdingsstrijd op de bovenwindse eilanden van wat nu de Nederlandse Antillen heten. St.-Maarten had er genoeg van. Sinds,een eeuw maakte het nood gedwongen deel uit van de Neder landse kolonie Cura .ao. Het voelde zich door Willemstad achtergesteld en onderdrukt en wenste een recht streekse band met het moederland. Maar smeekbeden aan koningin Wilhelmina haalden niets uit. „St. Euslatius, Saba en St. Maarten zijn te onbeduidend om in onmiddellij ke aanraking met het moederland te worden gebracht", meende de minister van koloniën. Ten einde raad wendde de afscheidingsbe weging op St. Maarten zich tot de Amerikaanse president. Misschien kon die Nederland tot andere ge dachten brengen. Maar ook Wilson liet het er lelijk bij zitten. Daarom vormen de drie boven windse eilanden - Sint-Maarten, Saba en Sint-Eustatius - vandaag de dag nog altijd een eenheid met de bijna duizend kilometer verder weg liggende benedenwinden Aruba, Curagao en Bonaire. Net zulke grote problemen als tus sen Curagao en Aruba zijn er ook tussen beneden- en bovenwinden. Ook op St.-Maarten wordt steen en been geklaagd over de overheer sing van 'Curasao. Daarom baarde de uitspraak van de eilandsraad van de SSS-eilanden om stappen te zetten naar de onafhankelijkheid nauwelijks opzien. In allerlei opzichten vormen de Nederlandse Antillen (een verza meling van boven- en beneden winden) het tegendeel van een een heid. Eigenlijk hebben de SSS-ei- landen met de ABC-eilanden niet meer gemeen dan dat zij in het ver re verleden door Nederlanders zijn veroverd. Het hoofdeiland Curagao heeft zich nooit veel om de drie bovenwinden bekommerd. Het beschouwde ze meer als een blok aan het been en heeft meer dan eens geprobeerd van deze last af te komen. Armlastig St.-Maarten, Saba en St.-Eustatius zijn de stiefkinderen van de Ne derlandse Antillen, verwaarloosd door „Willemstad". Een vuist heb ben de drie kleintjes nooit kunnen maken. Ze zijn zo armlastig dat ze helemaal op Curagao en Aruba zijn aangewezen. Daarom sluimerde het onafhankelijkheidsstreven op de bovenwinden. Door twee oorzaken is daar de laat ste tijd verandering in gekomen: Economisch gaat het Sint-Maar ten, het hoofdeiland van de drie bo venwinden, voor de wind. Dankzij het Amerikaanse toerisme floreert het als nooit te voren. Daarom ver beeldt het eiland zich nu veel te kunnen. De Arubaanse drang naar onaf hankelijkheid heeft ook de boven- winders aan het denken gezet. Op Door Jan Schinkelshoek St.-Maarten. Saba en St. Eustatius ziet men aankomen dat Curasao op eigen houtje niet voor de kleine ..broertjes" kan blijven zorgen. Waarmee tegelijk de noodzaak ver valt om de banden met Willemstad te handhaven. Het meest opmerkelijke is dat Saba en Sint-Eustatius hand-in-hand met St-Maarten de onafhankelijk heid willen ingaan. Nog niet zo lang geleden overheersten de tegenstel lingen tussen de drie bovenwinden onderling. Saba (nog geen duizend inwoners) en St.-Eustatius (1300 inwoners) voelden zich „Over heerst" door St-Maarten (ruim 12.000 inwoners), dat ook de enige bovenwindse zetel in het Antil liaanse parlement bezette. Vorig jaar kwam die wrevel tot uit barsting: de Statenverkiezingen werden op Saba en St.-Eustatius geboycot. Zij zetten daarmee hun eis voor een eigen statenlid in Wil lemstad kracht bij. St-Maarten laat zich niets aan ons gelegen liggen, was de klacht van de allerkleinsten. Maar toen hoopte Saba nog olie t,e zullen aanboren, die het eilandje in staat zou stellen zich onafhankelij ker op te stellen. Maar alle boringen hebben tot nu toe niets op geleverd. Daarmee zijn alle Sabaanse aspira ties gedoemd ijdel te blijven. En St.-Eustatius heeft geen been om op te staan. Noodgedwongen hebben Saba en St.-Eustatius zich nu maar ver zoend met het welvarende St.-Maarten. Maar wel met behoor lijke garanties dat zij na de onaf hankelijkheid baas in eigen huis kunnen zijn. Elk eiland krijgt straks een eigen parlement, zo staat in de motie van de gezamenlijke bovenwinden. De gemeenschap pelijke zaken zouden behartigd moeten worden door een federatie- raad, waarin St.-Maarten, Saba en St.-Eustatius elk twee vertegen woordigers hebben. Uiteraard met Nederland als de grote beschermer en geldschieter van de Onafhanke lijke Republiek der Bovenwinden De ontwikkelingen op St.-Maarten, Saba en St.-Eustatius zijn niet lachwekkend. Opnieuw maakt het duidelijk hoeveel ernst de Antil liaanse regering moet maken met het oude plan om de eilanden meer zelfstandigheid te geven. Dat is de enige manier om een heilloze ver splintering van de Nederlandse An tillen te voorkomen. BONN - De naam van de Oostduit- se advocaat Wolfgang Vogel die de merkwaardige spionnenruil bewerkstelligde tussen de Ver enigde Staten, de DDR en Mo zambique, betekent voor duizen den gevangenen in Oost-Duits- land „hoop". Hij is de centrale fi guur in een vreemde handel waarin hij in opdracht van de re gering in Bonn de vrijheid moet zien te verkrijgen voor mensen die in het communistische Oos ten gevangen zitten. Volgens betrouwbare bronnen heeft West-Duitsland sinds 1963 ongeveer een miljard mark be taald voor de vrijlating van meer dan 13.000 gevangenen, van wie de meesten waren gearresteerd wegens hun verzet tegen de Oostduitse regering. Lang is dit systeem geheim gehouden, maar nu wordt er in Duitsland openlijk over gediscussieerd. Commentaar De sluier is opgelicht door de uit gave van een boek, waarin Vogel voor het eerst in het openbaar commentaar levert op de ruil handel. Het boek is geschreven door de Franse journalist Michel Meyer en heet „Losgeld - men senhandel in Duitsland". Vogel en zijn Westberlijnse tegenhan ger en collega Juergen Stange, selecteren de gevangenen uit een lijst die door Oost-Duitsland is vrijgegeven van het Westduitse ministerie van inter-Duitse be trekkingen. In 1975 hadden de twee advocaten de gemiddelde prijs voor een ge vangene op 70.000 mark bepaald. Een groep voor mensenrechten in West-Berlijn, die toezicht op de handel houdt, zegt dat West- Duitsland jaarlijks de vrijheid van zo'n 1200 gevangenen koopt die vastzitten wegens hun poli tieke of godsdienstige overtui ging. Sleutelfiguur De Westduitse regering geeft het bestaan van de handel toe. Zij zegt zo de mensen te helpen die op geen andere wijze kunnen- worden gered. Vogel is ook de sleutelfiguur ge weest bij de uitwisseling van niet- Duitse gevangenen en daar viel onder meer de Amerikaanse pi loot Gary Powers onder, die in 1962 werd geruild voor de Russi sche spion Rudolf Abel. In het boek zegt Vogel dat hij zich heeft geergerd aan de opmerking dat zijn werk op slavenhandel lijkt. „Ik ben ervan overtuigd dat wat we hebben gedaan alleen maar goed is geweest voor men sen uit de twee Duitslanden" zegt hij. De schrijver van het boek heeft be rekend dat 11.000 mensen uit Oost-Duitsland zijn vrijgekocht. Volgens Vogel komt die bereke ning aardig bij de waarheid, maar „als je daarbij het aantal gezinnen rekent dat we hebben herenigd, dan schat ik dat we 20.000 men sen hebben geholpen". Contract Zijn collega Stange zegt dat ze zich als koorddansers voelen op een draad tussen twee werelden. Volgens Michel Meyer heeft Stange een contract met de Westduitse regering, terwijl Vo gel in vrij verband werkt. Hij heeft daarvoor goede persoonlij ke contacten met de Oostduitse leiders, ook met het staatshoofd Erich Honecker. Vaak is het voor een Oostduitser die naar het Westen wil uitwijken het beste zich te laten arresteren en dan Vogel als advocaat te ne men zodat die hem op de uitwis- selingslijst kan zetten. Dit zou dan kansrijker zijn dan te ver trouwen op professionele vluch- telingenhelpers, die vaak ineffi cient werken en veel geld vragen dat niet wordt teruggegeven als de mensensmokkel mislukt. De reden dat Oost-Duitsland de voorkeur geeft aan het systeem van een losprijs ligt volgens Vo gel besloten in de marxistische ideologie. „Bij ons wordt beke ken in hoeverre een overtreding schade heeft berokkend aan het sociale systeem en het gemeen schappelijk belang en daarvoor moet een materiele compensatie worden gegeven". Hij voegt daar aan toe dat de verkoop van Oost duitse gevangenen aan het Wes ten de ontspanning heeft helpen bevorderen. „Iedere spion, vluchteling of dissident die we uitwisselen is weer een punt van wrijving minder tussen de twee Duitse staten en dus tussen Oost en West" Valuta Ambtenaren in Bonn zien het an ders. De handel is voor Oost- Duitsland een prachtige manier om van de politieke tegenstan ders af te komen en tegelijkertijd de zo broodnodige buitenlandse valuta binnen te krijgen. De Amerikaanse student Alan van Norman beantwoordt vragen van journalisten nadat hij is uitgewisseld tegen de Sovjet-spion Robert Thompson. Bonn heeft trouwens niet altijd al leen met contant geld betaald maar ook met goederen die Oost- Duitsland nodig heeft, zoals me talen, medicijnen en zelfs tro pisch fruit. Sinds het begin van de jaren zeven tig is de clientele van Stange en Vogel wat veranderd. Tegen woordig staan er steeds meer in tellectuelen als artsen en weten schapsmensen op' de lijst. Daar om moesten de advocaten ook de prijzen wat scherper stellen. Een gewone arbeider kost Bonn on geveer 30.000 mark, maar de vrij heid van een vooraanstaande academicus kost meer dan 150.000 mark. De beide advoca ten geloven dat het einde van het losprijzensysteem nog niet in zicht is. Maar Vogel heeft ge waarschuwd dat het wel eens zou kunnen worden beperkt als de DDR vindt dat deze uitwisselin gen door West-Duitsland voor propaganda- doeleinden worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4