Winkeliers willen nu klaarheid Auto- slim.. VAN DER WIEL Eventueel een links minderheidscollege Actief in vrije tijd Winkelrapport krijgt nog een vervolg Uitverkoop beeldjes Leidse wereldwinkel LAURENS BEUEN VRIJDAG 5 MEI 1978 LEIDEN Vragen aan partijen over toekomst van binnenstad LEIDEN - De organisaties voor de detailhandel in Leiden hebben de plaatselijke politieke partijen in een open brief om duidelijkheid gevraagd over hun visie op de verkeers situatie in de Leidse binnenstad. De organisaties willen de opvattingen van de politieke partijen een week voor de gemeenteraadsverkiezingen openbaar maken. Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond afdeling Leiden, het Leids City Centrum en de kring Leiden van het Grootwin kelbedrijf wijzen de politieke partijen erop dat de kiezers in zicht moeten hebben wat de ver schillende partijen met de bin nenstad voorhebben. In hun brief lichten de organisaties toe dat het hun gaat om de be reikbaarheid en de aantrek kingskracht van de binnenstad. Zij benadrukken dat dit niet al leen een bedrijfs-economische maar vooral een politieke zaak is. „De binnenstad", - zo schrijven zij, - „floreert als regionaal verzor gingscentrum, als de daar geves tigde detailhandel goed gaat. Het gaat de detailhandel goed als het centrum veel bezoekers trekt. De aantrekkingskracht van het cen trum hangt af van de kwaliteit van de bedrifsvoering. Maar dit alles heeft geen zin wanneer de bereikbaarheid van de bin nenstad in het gedrang komt. De consument moet gemakkelijk bij onze winkels kunnen komen. En dat is - helaas - geen bedrijfs economische, maar een politieke zaak". BEVRIJDINGS KOLLEKTE giro 3374086 Chili Front Leiden Verkeer De Partij van de Arbeid afde ling Leiden organiseert van avond in het Parlement, Nieuwe Rijn 52, een thema avond over het verkeer in de stad Leiden. Wethouder Cees Waal zal de avond openen met een korte inleiding over het Gemeentelijk Verkeers circulatieplan, waarna er ge legenheid zal zijn voor dis cussie aan de hand van een aantal stellingen. De avond begint om 20.00 uur. Kleding inzamelen Morgen wordt er in samen werking met de Leidse Raad van Kerken en anderen van 's ochtends 10 tot 12 uur een jaarlijkse kledinginzame- lingsactie gehouden voor „Mensen in nood". Gevraagd wordt allerhande overtol lige1 kleding, schoeisel, de kens, gordijnen e.d., liefst in zakken of aan elkaar gebon den. Dit jaar komt de op brengst ten goede aan de rampgebieden in Z-India, waar vorig jaar een cycloon en een vloedgolf talloze slachtoffers maakten. Vanavond wordt er in Verbum Dei (Plantage 16) om 20.00 uur een korte film vertoond over de cyclonenramp in In dia. Een extra gift kan wor den gestort op giro 3375200 (Verbum Dei, Leiden) met vermelding van „ramp- gebieden-India". De kleding kan morgen wor den afgeleverd op het Stede lijk Gymnasium, bij Verbum Dei, Huize Roomburgh (Zaanstraat), Anthoniuskerk (Boshuizerkade), Leonar- duskerk (Haagweg), Lode- wijkkerk (Steenschuur), Ma ria Middelares (Haagse Schouw Rijndijk), Meer- burghkerk (Hoge Rijndijk), Jozefkerk (Herensingel), Hartebrugkerk (Haarlem merstraat), Petruskerk (Lammenschansweg), Kloos ter Mariënpoelstraat, school Valkenpad, Oud-Katholieke Kerk (Zoeterwoudsesingel), J. van Gemert, Primuladuin 26 (Merenwijk), Maranat- hakerk (Lage Morsweg), Be vrijdingskerk (v.d. Helm laan), Oude Vest Kerk (Oude Vest 133), Petra Kerk (Suri- namestraat) alleen van avond van 17 tot 19 uur), Vredeskerk (Van Vollenho- vekade), M. Verburg, Fran- chimontlaan 13 en vracht wagen Driftstraat, Hoek Ja- vastraat. De winkelorganisaties verklaren dat aldus: „Want wat is bepalend voor de bereikbaarheid van het centrum, voor mensen uit buitenwijken en randgemeen ten? De uitvoering van uw opvat tingen over hoe de verkeerssitua tie in onze stad moet worden op gelost - en niets anders". De organisaties menen dat de kiezer niet voldoende heeft aan de algemene uitgangspunten van de partijen: „Een levendige bin nenstad heeft hoge prioriteit. Iedere politieke partij heeft deze slogan wel ergens in zijn vaandel staan", zo schrijft men. „Zijn dit zaken waarop een politieke keuze al mogelijk is. Wij menen van niet", zo is het eigen antwoord. Volgens de winkelorganisaties kan de kiezer zijn stem alleen bepalen aan de hand van duidelijke in formatie over hoe de ver schillende partijen over concrete zaken rondom de verkeerssitua tie in de Leidse binnenstad den ken. Men legt de politieke par tijen daarvoor een twaalftal vra gen voor. De vragen richten zich op de uit voering van de Marktenroute, de loopafstanden naar de bin nenstad, het niveau van de par keervoorzieningen, de aanleg van parkeergarages, de voorzienin gen voor fietsers voetgangers en openbaar vervoer en de eigen ideeën van de politieke partijen om de binnenstad aantrekkelijk te maken. Zo wil men onder meer van de poli tieke partijen weten hoeveel par keergarages zij gebouwd willen zien, op welke plaatsen en binnen welke termijn. Ook wil men we ten of zij daarvoor overheidsgeld willen aanwenden en wat men wil doen met de parkeergelden die in Leiden binnenkomen. De winkelorganisaties dringen er bij de politieke partijen op aan duidelijke informatie te geven over hun standpunten: „Ons in ziens is het een eis van democra tie, dat iedere burger van deze stad zich in zijn politieke keuze mag laten leiden door concrete kennis over wat u en andere poli tieke partijen met het centrum voorhebben" De organisaties zeggen bij het ge bruik van de antwoorden „de grootst mogelijke objectiviteit in acht te zullen r LEIDEN - Het deze week versche nen regionale winkelonderzoek (distributie-planologisch onder zoek) krijgt over twee maanden een vervolg. Het tweede deel van het onderzoek naar de win kelvoorzieningen in het gebied Rijnland zal zich richten op de toekomstige ontwikkeling van de detailhandel. Dit werd woensdag meegedeeld bij de presentatie van het eerste rap port. Het rapport over de toe komstige ontwikkelingen van de detailhandel in Rijnland zal wor den opgesteld aan de hand van een drietal elementen. Dat zijn de mogelijke vestiging van een Miro in Leiden, de ontwikkeling van de binnenstad van Leiden en de ontwikkeling van het winkelcentrum (Winkelhof) in Leiderdorp. Het deze week verschenen rapport toont, zoals eerder gemeld, aan dat Rijnland veel klanten verliest aan Den Haag, het Leidse koop centrum zijn regionale positie verliest en in de Bollenstreek te veel grote winkelconcentraties zijn. Verder komt uit het onderzoek naar voren dat de detailhandel in Rijnland een belangrijke werk- verschaffer is. De detailhandel telde in 1976 (ten tijde van het on derzoek) globaal 13.000 tot 14.000 arbeidsplaatsen. Dat is ongeveer tien procent van de werkgele genheid in Rijnland. ADVERTENTIE Dan wéét u dat u goed zit met uw gebruikte auto! A-1 voor onbekommerd rijgenot. Alle merken, grondig nagezien, van binnen en van buiten. Bij uw Ford-dealer. Wees auto-slim ADVERTENTIE Els Brouwers, Havo scholiere, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.:071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN Lang niets gehoord van de We reldwinkel Leiden. Hoe staan de ,zaken" er tegenwoordig voor?. Is de opzet veranderd sinds de start in oktober 1974? En het publiek? Bezoekers van het Museum van Volkenkunde kunnen nog even een kleine tentoon stelling meepikken: de Cuba-expositie in het ge bouwtje naast de ingang van het museum. In de wereld winkel geen hoofdtooien of maskers van medicijn mannen, nee, knalrode, paarse en gele affiches doen de argeloze binnenkomer een stapje terugdeinzen. De don kere blik van Che Guevarade in 1967 omgebrachte leider van de Cubaanse revolutie, bezweert hem van alle kanten. Het lijkt wel alsof hij midden in de verkiezingsstrijd voor de nieuwe gemeenteraad ver zeild geraakt is. De strijd die de Wereldwinkel voert, is echter niet in twee maanden beslist. Het is de al eeuwen durende strijd tegen de onderdrukking van volke ren en groepen mensen. Slechts enkele landen op deze aardbol zijn er in geslaagd de klassen-tegenstellingen vol ledig op te heffen. Een van die landen is Cuba, één van de kleine communistische repu blieken op de wereld. Waarom dan geen tentoonstelling van de reuzen van China of de Sovjet-Unie? De vrijwilligster, die die mid dag dienst heeft: "We geloven dat er in China en Rusland een nieuwe ongelijkheid is ontstaan. Wij willen de Leidse bevolking juist laten zien dat de mensen waar ook ter we reld bevrijd moeten worden van uitbuiting en onderdruk king". De tweede vrijwilliger valt haar bij: "Problemen, zoals ar moede, uitbuiting, repressie en werkloosheid zijn van structurele aard, ze komen voort uit de manier waarop de maatschappij georgani seerd is. Daarom kunnen we ons niet beperken tot de steun aan de strijd in de zoge naamde ontwikkelingslan den. In dat opzicht zouden we best eens een expositie kunnen houden van een land dat wat dichterbij ons bed ligt. We willen niet aan symptoom bestrijding doen, maar aan de strijd tegen de oorzaken van de problemen, dus ook in de westerse geïndustriali seerde landen De wereldwinkel probeert het publiek van die problemen bewust te maken door exposi ties te houden, acties te voe ren, samen met andere linkse organisaties in Leiden en boeken plus enkele produkten uit de Derde Wereld, te verko pen. Kort na de start van de Wereldwinkel Leiden was'de volgorde omgekeerd: toen stond de verkoop van kunst- nijverheidsprodukten, koffie, suiker en thee uit de ontwik kelingslanden voorop. Bij een beeldje of een pak thee kreeg de koper een foldertje of sten cil mee, die hem informatie gaf over het zojuist gekochte en de Derde-Wereldproble matiek. De Wereldwinkel betrok de pro dukten bij de Stichting Ont wikkelingssamenwerking (SOS). De SOS importeert ar tikelen van de werkende be volking in ontwikkelingslan den, zonder tussenkomst van de groothandel. De winst gaat direct naar de bevolking. De Wereldwinkel verweet de SOS echter een weinig kritisch be leid: "De SOS importeerde maar lukraak allerhande kunstnijverheid, zonder zich veel te bekommeren om de po litiek in zo'n land. Bovendien wekten die produkten toch niet zoveel interesse als we ge-% hoopt hadden. Veel mensen kwamen alleen een beeldje kopen voor hun nieuwe zit hoek, de rest geloofden ze wel. "Daarom besloot de Wereld winkel zo'n halfjaar geleden zonderde SOS verder te gaan De restanten van de SOS gaan tegen halve prijs de deur uit. Een rek gevuld met Guatamala-koffie en Tan zania thee, produkten die vol gens de Wereldwinkel direct ten goede komen aan de wer kende bevolking. De Wereld winkel wil ook handwerk gaan verkopen van het Chili- centrum in Amsterdam. Op het ogenblik echter biedt al leen de afdeling "Strijd" een ruime keuze: anti-imperialis tische strijd, vrouwenstrijd, soldatenstrijd, arbeiders- strijd, strijd in Latijns-Ame- rika, Afrika, Spanje, Por tugal, het Midden-Oosten, voor elk wat wils. Ondanks de felle kleuren van de posters is de wereldwinkel toch een gewone papierwinkel geworden, niet verschillend van andere actie- en infor matiecentra. Het beeldjes ko pende publiek heeft plaatsgemaakt voor meer po litiek bewust publiekMaar er komen nog altijd mensen, die "alleen maar even willen kijken" De volgende week staat in het teken van het door Zuid- Afrika overheerste land Na mibië. Iedereen kan naar binnenlopen op maandag t/m vrijdag van 1430 - 1730 en zaterdag van 10.00 - 15.00 De lijsttrekkers van alle politieke partijen, die deze maand zullen meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad van Lei den, zullen wij in de komende da gen hier aan het woord laten Als eerste vandaag de v de PPR. Portret van een lijsttrekker LEIDEN - Laurens Beijen (31) is lijsttrekker van de PPR voor de ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei. Beijen - geboren in Kamerik bij Woerden - woont sinds 1970 in Leiden. In '74 kwam hij in de gemeente raad als lid van de gecombineerde PPR/D'66/PSP-fractie, waaruit de PSP zich later terugtrok. Op dit moment is hij voorzitter van de PPR/D'66-fracite. Beijen is leraar scheikunde aan de scholengemeen schap Overvoorde in Den Haag. Hij geeft drie dagen per week les; maandag en woensdag zijn vrij voor de politiek. LEIDEN - „Voortzetting van het huidige prog ramcollege met PvdA, PPR en D'66 moet inzet zijn van deze verkiezin gen. Ik vind het merk waardig dat D'66 weigert hieraan mee te werken. Eventueel zie ik een links minderheidscollege zon der D'66 best als een mo gelijkheid." Zo'n college zal op veel punten toch wel de steun van D'66 krijgen, want als je de programma's van D'66, PvdA en PPR naast elkaar legt zijn er niet zo veel verschil len. Eigenlijk alleen maar over de parkeergarages" Laurens Beijen is duidelijk teleur gesteld in D'66. Eerst lieten de Democraten weten geen zin te hebben de huidige samen werking met de PPR in de ge meenteraad voort te zetten - Beijen: „Jammer, maar ik denk dat er electorale motieven mees peelden. D'66 is waarschijnlijk bang dat het stemmen kost als ze samen met de PPR één lijst vor men. En dat terwijl wij ze vier jaar geleden aan een zetel hebben ge holpen" - en vervolgens liepen PvdA en PPR rood aan toen D'66 een nieuw progressief prog ramcollege van de hand wees. De partij van Hans Glaubitz doet al leen mee als er een college van B W komt met een brede basis. Men wil met name de WD erbij trekken. 99 Laurens Beijen: „Het is naïef van D'66 om te denken dat ze een brug kunnen slaan tussen WD en PvdA/PPR. Deze opstelling is een gevolg van hun politieke on ervarenheid. Wat mij betreft is een college mét de WD de aller laatste mogelijkheid. Het zou een vertroebeling van de politieke si tuatie betekenen. De WD heeft weliswaar een redelijke oppositie gevoerd, maar ze hebben wel steeds een duidelijk andere op stelling gehad dan het college. Vooral op het gebied van huis vesting, verkeer en het econo misch beleid. De WD heeft en kele keren tegen de begroting ge stemd en dat is toch een heel zwaar middel". D'66 zal haar huidige taktiek- „Alle mogelijkheden openlaten" - vroeg of laat toch moeten wij zigen, meent Laurens Beijen. Men zal moeten kiezen tussen PvdA/PPR en WD/CDA. „Maar een coalitie van D'66 met VVD en CDA zie ik niet zitten. Daar geloof ik geen moment in mede gezien de landelijke opstelling van D'66", voegt de PPR-lijsttrekker er aan toe. Kritiek zoals gezegd: de PPR is voor voort zetting van het beleid van de af gelopen vier jaar. Want hoewel Laurens Beijen en de tweede PPR-man in de raad Frits van Oosten hun kritiek nooit onder stoelen of banken hebben gesto ken, geven ze het huidige college een ruime voldoendem „Met de uitgangspunten van het beleid zijn we het eens. Alleen vinden we dat het college zich niet altijd consequent opstelt. Het principe van het verkeersbeleid onder schrijven we, maar we vinden dat de voetgangers en de fietsers toch nog te weinig ruimte krijgen. De auto moet nog meer afgeremd worden. Het volkshuisvestings beleid dat voorrang geeft aan Leidse woningzoekenden, vin den we eveneens goed. Maar ook hier geldt dat het college niet consequent is. Het blijkt dat toch nog te veel mensen van buiten Leiden in de nieuwbouw terecht komen, terwijl bovendien te veel in de dure sector wordt gebouwd. De PPRvindt ook dat meer wo ningen gebouwd moeten worden tweepersoonshuis- Tempo Laurens Beijen vindt het positief dat de afgelopen vier jaar daad werkelijk is begonnen met het herstel van de stad. Er is een aan tal monumenten bijgekomen en enkele wijken werden tot rehabi- litatiegebied verklaard. Het tempo van het uivoeren van de rehabilitatieplannen zou hoger moeten liggen, aldus Beijen. Als positieve punten uit de afgelopen vier jaar noemt hij verder nog: het welzijnsbeleid (met uitzondering van de reorganisatieplannen) het financieel beleid en het beleid met betrekking tot inspraak en openheid. Beijen: „De informatie naar de burgers toe is goed. Er wordt niet meer zo doorgedramd als in het begin van de raadsperiode". Het enige waarover de PPR totaal niet te spreken is, is het econo misch beleid. „Dat is een erg zwakke poot van dit college. Van Aken (PvdA-wethouder van economische zaken, red.) heeft veel gepraat, maar weinig ge daan. Hij heeft geen beleid ge voerd dat past in het optreden van dit college Wethouder In de wandelgangen van de Leidse gemeentepolitiek wordt Laurens Beijen genoemd als kandidaat voor het wethoudersschap in een nieuw progressief college. Hijzelf sluit die mogelijkheid niet uit. „De PPR is bereid bestuursver- antwoordelijkheid te nemen. Maar veel hangt af van het aantal zetels dat we halen. Als we maar één zetel zouden krijgen kunnen we moeilijk een wethouder leve ren. Overigens zijn over de ver deling van de wethouderszetels geen afspraken gemaakt met de PvdA". Wel of niet met een wethouder, ook in de komende periode blijft de PPR in de raad pleiten voor kleinschaligheid. Dat betekent volgens Beijen onder meer voor rang voor het langzaam verkeer, geen betonnen blokkendozen, kleinere winkels en op het wel zijnsterrein geen superconcen tratie in het stadhuis. „In al die zaken hebben we de afgelopen raadsperiode verreweg het con- sequentst gehandeld", meent Beijen. Als Leiden op 31 mei hetzelfde stemt als bij de Statenverkiezin gen in maart zal de PPR een van de twee raadszetels moeten inle veren. Laurens Beijen gelooft daar niet in. „Ik durf geen voor spelling te geven, maar dat we vooruitgaan ten opzichte van de Statenverkiezingen weet ik ze ker. Ik hoop dat het genoeg zal zijn voor twee zetels". v. Keulen en v. Aken. De PPR lonkt zelfs naar een derde vertegenwoordiger in de raad. Beijen: „We zijn blij met de 17de plaats van Van Aken op de PvdA-lijst. Dat is een wippositie, want het is nog maar de vraag of de PvdA 17 zetels krijgt. Ik ver wacht dat een aantal PvdA- kiezers op de PPR zal stemmen omdat ze liever een PPR-man willen dan Van Aken". Lachend: „Onze nummer drie is Job van Keulen. Je kunt dus zeggen dat het bij deze verkiezingen gaat tussen Van Keulen en Van Aken". THEO TEMMINK LEIDEN - Mevrouw Vis, echtgenote van de burgemeesterbracht afgelopen woensdag een bezoek aan mevrouw Jansje Lacourt-Viele. die haar 102de verjaardag vierde in haar huis aan de Witte RozenstraatHet bezoek leidde nog even tot een knus onderonsje tussen de burgemeestersvrouw en de hoogbejaarde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3