Wie weet er precies hoeveel je bjj giro rood mag staan «safS: Pas opniet in knoei raken Ouderwetse zwaluwstaart Niet veel eten weggegooid BALLON mmm Wijnen van de Provence Zo langzaam VRIJDAG 5 MEI 1978 E MTAtffN B«fW utTueattLDP Ö£?AU«£. Pas een lueeJc later kwam de kaart „ongeldig" terug „Rood" staan mag. Als u zich aan de regels houdt, krijgt u geen last met de girodienst. Maar pas wel op dat u ook geen last krijgt met anderen. Want uw betalingen kunnen lelijk in de war raken, als u op „rood" komt. Hier volgt een praktijkervaring van iemand. Hij had in een bepaalde maand flink wat dringende betalingen en kwam daarmee in het „rood" Zijn betalingen bestonden o.m. uit: a. - een automatische afschrij ving aan het energiebedrijf. b. - enkele gele acceptgirokaar ten, voor o.m. een periodieke afbetaling op een persoon lijke lening. c. - enige blauwe overschrij- vingskaarten voor allerlei re keningen. In één envelct. gestopt Hij stopte alle kaarten in één giro-envelop en stuurde ze normaal op. De girodienst voerde de beta lingen uit tot een totaalbedrag van 497,80 en stuurde daar over het gebruikelijke afre keningspapiertje. Zonder één woord van waarschuwing erop. Alleen maar dat er ad ministratiekosten bijkwa- De rekeninghouder wist niet dat de grens op 500 gulden lag, en hij vertrouwde erop dat de rest van zijn betalingen ook nog wel zouden worden afgeboekt. Je krijgt wel eens meer pas later nog een papier tje. Maar dat liep anders. Na ver loop van dagen kreeg hij van het energiebedrijf het ver zoek om overwijld te betalen omdat de giro de automati sche overboeking had gewei gerd uit te voeren. De bank waar hij een persoonlijke le ning had, had evenmin zijn geld gekregen. Blauwe kaarten gingen vóór De girodienst had kennelijk aan een aantal willekeurige blauwe overschrijvingskaar- ten voorrang gegeven boven de acceptgirokaarten en au tomatische afschrijving. In tussen had men zijn acceptgi rokaarten op het girokantoor vastgehouden. Pas een week later kreeg hij deze - „ongel dig" gestempeld - retour ge stuurd. Als leek zou je misschien den ken dat juist die vóórgepon- ste acceptgirokaarten en de automatische afschrijvingen in elk geval voorgaan, maar dat is dus niet zo. Technische redenen De girodienst vertelt hierover „Alle opdrachten kunnen wor den afgeschreven, zolang de 500,- debetstand nog niet is bereikt. Welke opdrachten dat zijn, hangt af van het tijd stip, waarop deze de com puter worden aangeboden. Om technische redenen worden acceptgirokaarten altijd een dag later aangeboden dan gewone overschrijvings- kaarten. En de afschrijving van een automatische overschrij ving hangt af van de dag van aanbieding door degeen voor wie die overschrijving be stemd is. Opdrachten die we gens onvoldoende saldo niet worden uitgevoerd, worden één of meer dagen aangehou den om bij tijdige saldo-aan vulling toch nog te kunnen worden uitgevoerd" Eerst dringende insturen U moet het dus wel zelf een beetje doordacht spelen. Éérst de meest dringende be talingen insturen. En daar moet u helemaal vlug mee zijn, als u bijvoorbeeld weet dat er nog betaalkaarten van winkeliers naar de girodienst onderweg kunnen zijn. Die moet u dan ook vóór zijn. (De winkeliers krijgen hun geld namelijk toch wel, want die kaarten zijn gegarandeerd en worden dus boven de 500 gulden „rood" nog normaal uitbetaald). Nieuwe betaalkaar ten Voorts moet u uw saldo - en de tegoeden die anderen daar via betaalkaarten of automati sche afschrijvingen - nog op kunnen hebben, ook goed in de gaten houden om nieuwe betaalkaarten en kascheques te kunnen krijgen. Hiervoor geldt bij de giro de regel: men krijgt automatisch nieuwe kaarten en cheques, als de re kening niet méér dan 100 gul den „rood" staat. Het zou pech zijn als u bijvoor beeld op vakantie naar het buitenland ging en er op re kende betaalkaarten mee te nemen die je daar zo handig kunt wisselen, en u kreeg net niet op tijd nieuwe kaarten omdat u aan het eind van de maand juist een kleinigheid teveel „rood" stond. Dat is pech .Alles klaar om met vakantie te gaanMaar de nieuwe girobetaalkaarten zijn er nog niet, want vader stond meer dan 100 gulden „rood". DUIM ddim - de Schot Don (Jameron en de Amerikaan Mark Yarry zijn van plan deze zomer te proberen de Atlantische Oceaan over te steken met een speciale ballon, die een combinatie heeft van hete lucht en helium. Als gondel ge bruiken zij hun vier meter lange alluminiumboot, compleet met zeil en mast. De ballon heeft een binnenruimte met 4.250 kubieke meter helium, waar omheen een "schil" van 5.700 kubieke meter hete lucht. Heliumgas kan moeilijk worden vastgehouden en daardoor zijn al Over „rood" staan bij de giro gaan veel verschillende ver halen. Er zijn mensen, die weten je te vertellen dat je met af schrijven en geldopnemen van je girorekening 1000 gul den krediet hebt. Je zou dus tot 1000 gulden „rood" mo gen staan. Dat is niet waar, zult u tot uw schade bemerken als u probeert van die „regeling" gebruik te maken. Er is wel eens sprake van geweest dat de girodienst „rood" staan tot 1000 en zelfs tot 1500 gulden zou gaan toestaan, maar dit is een zaak die nog helemaal in studie is. Er zijn er ook die zeggen dat het „rood" staan afhankelijk is van het gemiddelde tegoed dat je ge woonlijk op je girorekening hebt staan. Is dit tegoed vaak hoog, dan mag je in noodgevallen veel „rood" staan. Is dit tegoed mees tal maar laag, dan geeft de giro je minder krediet. Dit alles zou door de giro worden geregeld door bij de één later, en bij de ander eer der, onderaan op de rekening- papiertjes die ze je toesturen het bevel te drukken datje geld op je rekening bij moet storten. Dit verhaal is knap verzonnen. Er is geen woord van waar, en het be rust ook helemaal nergens op. Het is erg moeilijk om er achter te komen hoe het dan wél zit. het punt „saldo-tegoed" alleen maar wat vaag gepraat: Het kan wellicht eens voorkomen dat u zich vergist in uw tegoed en dat bijvoorbeeld door het afgeven van een girobetaalkaart of het in nen van een kascheque een te kort ontstaat. Een tekort kan ook ontstaan doordat de postgiro, in uw belang, een overschrijving uitvoert waarbij het tegoed in ge ringe mate wordt overschreden. Indien in een dergelijk geval het tekort op uw rekening niet tijdig wordt aangevuld, worden ad ministratiekosten in rekening gebracht" Bij postkantoren ook niet Ik ben naar drie verschillende postkantoren gegaan om er in lichtingen over te vragen, maar aan de antwoorden die ik daar kreeg had ik ook niets. Bij het eerste postkantoor zeiden ze me: „Wij hebben daar geen gege vens over. Zulke dingen staan alleen maar in de Algemene Voorwaarden van de Post cheque- en Girodienst. Die kunt u als rekeninghouder aanvragen bij het girokantoor waaronder u ressorteert. Aan de loketten wor den ze niet verstrekt" Bij het tweede postkantoor gaf men mij een brochure, getiteld „Wat u met uw postgirorekening kunt doen" Alleen maar vaag ge praat ,Dat mag beslist niet" Aan het loket van het derde post kantoor vertelde iemand mij met grote stelligheid: „Nee meneer, een negatief' saldo op uw girore kening, dat mag beslist niet. Als u krediet wilt hebben, dan moet u een doorlopende lening aanvra gen bij de Rijkspostspaarbank. Mensen die toch „rood" komen te staan op hun girorekening, wor den door de giro als moeilijke de biteuren behandeld. Hun reke ningen gaan naar een speciale af deling die een aflossingsregeling voor hen opstelt" Is dat schrikken! Binnen de kortste keren staat de rode postauto voor je deur, ten aanschouwe van de hele buurt Ik besloot om het nu maar eens :'hogerop" te gaan vragen, bij de directie van de Postcheque- en Girodienst Toch heel eenvoudig En kijk, het blijkt met dat "rood" staan toch heel eenvoudig in el kaar te zitten. Met afschrijvingen en automati sche betalingen kun je tot 500 gulden gaan. Daarna kun je ook nog betaalkaarten blijven ge bruiken en kascheques innen. Zo kan het "rood" nog hoger wor den. Als wij de ambtenaar aan het loket van het postkantoor mochten geloven, dan treedt de debiteurend ienst van de giro meedogenloos op tegen rekeninghouders die "rood" staan. U ziet hier een prototype van de gevreesde knalrode giro-deurwaarderswagenzoals wij die ons voorstellen. Ten aanschouwe van de hele buurt en tot diepe schande van de schuldenaar staat hij voor een verdacht pand geposteerd Die regels heb ik hierbij in een apart stukje gezet. U vindt bij dit verhaal ook nog een extra stuk dat u ervoor waar schuwt om niet in een verkeerde volgorde "in het rood" te komen. Als je het ziet aankomen, moetje het een beetje slim aanleggen, anders lopen je betalingen in het honderd. De directie van de Postcheque- en Girodienst liet mij overigens we ten dat het van die 500 gulden duidelijk in een folder heeft ge staan, die vorig jaar aan 2,2 mil joen rekeninghouders bij de nieuwe giropasjes is uitgereikt. Ik wil dat graag aannemen. Ik geef toe dat ik die folder toen niet woord voor woord ben gaan le zen. Dat hebben blijkbaar de PTT-mensen aan de loketten óók niet gedaan. Evenmin als dege nen die erover gaan welke (ver ouderde folders op de post kantoren worden uitgereikt aan mensen die iets over de giro heb ben te vragen. Een minder leuke kant van de coulance van de giro: Ze schrijven wel nog tot 500 gulden "rood" voor je af, maar de acceptgirokaarten van bijvoor beeld het energiebedrijf laten ze het eerste liggen. Nu zal het licht niet zó gauw worden afgesneden maar als je dat niet goed in de gaten houdt en het tekort blijft lang duren, dan kom je toch wel noodgedwongen bij kaarslicht te zitten. Je kunt dus tot 500 gulden „rood" afschrijven bij de giro. De directie van de girodienst zegt hierover „De Postgiro vindt het "rood staan" op de postrekening een gewone zaak Wel wordt de rekeninghouder er op geattendeerd door de re gel (onderaan zijn afrekening): „U heeft saldotekort. Houdt u rekening met administratiekos ten" „Dit gebeurt", zegt de giro dienst, „om de rekeninghou ders niet onnodig voor kosten te plaatsen" Wat kost dat? De administratiekosten zijn 6V2 cent per 100 gulden per werk dag. Deze kosten worden aan het eind van de maand van de rekening afgeschreven, afge rond naar boven op 5 cent, met een minimum van 50 cent Heeft het tekort volgens de da tering van de afrekening niet langer dan drie werkdagen ge duurd, dan zijn er geen admini stratiekosten. Hoe lang mag het? In de Algemene Voorwaarden staat dreigend: „Bij overschrij ding van het beschikbare te goed is de rekeninghouder ver plicht het tekort onmiddellijk aan te zuiveren". De brochure die bij de pasjes werd uitgedeeld, zegt echter niets over „onmiddellijk" Daarin staat slechts: „Een sal dotekort moet altijd worden aangezuiverd" En de nadere verklaring van de girodienst klinkt alwéér wat soepeler „Door salarisbijschrijving ver wachten we binnen een maand aanzuivering. Blijft deze ach terwege, dan ontvangt de reke ninghouder een schriftelijke herinnering, die een maand la ter nog eens wordt herhaald. Hij kan met vakantie zijn. Reageert hij ook dan niet, dan moeten wij wel aannemen dat hij van zijn postrekening geen normaal ge bruik wil maken. Hij wordt dan door de debiteurenadministra tie benaderd voor een aflos singsregeling". Zó werkt het, alle anderslui dende geruchten en verzinsels ten spijt. Het meeste succes tot dusver had Ed. Yost, die in oktober 1976 met een heliumballon uit Maine op steeg en zachtjes in de Atlanti sche Oceaan neerzeeg op slechts 1.125 km van Portugal. Hij werd gered, de afstand van 3.983 km die hij had afgelegd bete kende een record. Cameron is eigenaar van een grote ballonfabriek, die de tot dusver grootste ballon ter wereld (14.200 kuub) heeft gebouwd. Echte ouderwetse meubel makers maakten helemaal uit de hand zwaluwstaartverbin- dingen, vaak in laden van kas ten. Daar begint een tegen woordige vakman niet meer aan en de doe-het-zelver he lemaal niet. Veel te veel werk vinden beiden en bovendien missen veel vaklieden, en je kan wel zeggen alle ama teurmeubelmakers, doodge woon de vaardigheid. Met een Wolfcraft zwaluw staart freeshulpstuk is het best te doen als karweitje, dat maken van die ouderwetse prachtige verbindingen. Wel is het noodzakelijk dat eerst grondig de ge bruiksaanwijzing wordt gele zen en dat vooral de volgorde waarin de twee soorten sleu ven gefreesd worden goed is, anders past de zaak niet. Je moet wel zeker zijn dat je veel van die verbindingen gaat maken want het hulpstuk is niet goedkoop. Samen met een frees kost het hulpstuk ruim 70 gulden. Duur dus als je maar zelden zo'n ding denkt te gebruiken. Importeur L. Hooghart in Pijnacker (01736-2413) Recht boren Zelf hebben we nogal last met recht boren uit de hand. Wolfcraft heeft daar wat voor. Boormobil heet het hulpstuk voor op je boormachine en nu is het recht boren geen pro bleem meer. Je kan, omdat er een profieltje in de vlakke plaat onderaan zit, ook ionde voorwerpen recht boren, zon der dat de boor „wegloopt"' Ook tegen de wand gaat het boren zonder moeite prachtig Haaks, zo hebben we kunnen vaststellen. Pas in mei zal men dit hulp middel kunnen kopen, want de handel is nog niet bevoor raad. De prijs zal ruim 40 gulden bedragen. De wijnen van de Cote de Provence hebben sinds kort hun eigen „appellation controlee", dat wil zeggen: hun eigen beschermde herkomstbenaming. Daarmee is de Cote de Provence tot de elite van de Franse wijnen gepromoveerd, en onmiddellijk ook de derde grote leverancier van Franse kwaliteitswijn geworden. Want er wordt daar in de Provence veel wijn gemaakt. De eerste en tweede plaats worden bezet door Bordeaux en het Rhone-dal. Er komt uit de Provence veel rose, maar de kwaliteitsbe scherming geldt ook voor de rode en de witte wijn uit dit gebied. Volgens het reclamevakblad Ariadne dacht men dat gezinnen zo'n dertig procent van de in huis gehaalde etenswaren in de vuilnisbak deponeren. Of dat ook inderdaad zo was wist niemand, want degelijk onderzoek was er sinds de jaren dertig niet gedaan. Toen werd er in ieder geval bijna geen eten ver spild: hooguit drie procent. Maar ook nu blijkt het allemaal nogal mee te vallen. Althans in Engeland, waar het ministerie voor landbouw en visserij de zaak heeft uitgezocht. Er bleek dat 5,6 procent levensmiddelen wordt weggegooid (afval als aardappelschillen en theeblaren natuur lijk niet meegerekend). Je hoort zo vaak dat fietsen zo goed is voor de mens, dat ieder een steeds maar fietsen koopt, en dat de lol van de fiets niet op kan, dat wij hier nu eens alleen de ne gatieve cijfers geven uit een fiet- senquète die in ons land is ge houden. Daar kwam uit dat 40% van de mensen de fiets eigenlijk een veel te langzaam vervoer middel vindt, dat 34% klaagt dat je op de fiets zo in de stank van de auto's zit, dat 19% van de mensen in ons land nog nooit heeft ge fietst, en dat 10% het ook voor geen geld zou willen gaan doen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 35