Wacht met het kopen van uw occasion het zalu veelgeld besparen GLACE'S „De Sleutels" moet weg uit wolf ah riek ff. AANDACHT VOOR VROUW IN GESCHIEDENIS no l Voorlopig nog werk voor 40 man bij Grof Goedhart Bouwhuis Leidse kan voorlopig in pand blijven unicon contactlenzen Telefoonketen succes -\ VOOR GEVULDE KOEKEN RONDO's EN... DE BRUIN'S? BANKET JVog dit jaar woningbouw Koppelstein VRIJDAG 5 MEI 1978 Manifestatie van o.a. Leidse studentes in Utrecht LEIDEN - Het Landelijk Overleg Vrouwengeschiedenis, waarvan ook een groep Leidse geschiede nisstudentes deel uitmaakt, or ganiseert morgen in Utrecht een grote manifestatie over vrouwengeschiedenis. Doel van deze manifestatie is meer bekendheid te geven aan de posi tie van de vrouw door de eeuwen heen. Want de vrouwelijke stu denten vinden dat de vrouw in de geschiedschrijving maar bitter weinig aandacht krijgt. „Als je bijvoorbeeld onderzoek wiit doen naar de positie van de vrouw in de negentiende eeuw", zegt Maijan Ad vokaat, zesdejaars geschiedenisstudente in Leiden, „en je zoekt de Leidse fabriek- sarchieven erop na, dan kom je alleen mannen tegen. Vrouwen komen op de loonlijsten en bij de beroepstellingen niet voor, ter wijl er in die tijd wel veel vrou wen in Leidse fabrieken werk ten". Volgens Maija .Advokaat is het be langrijk om de positie van de vrouw in het recente en verre verleden te kennen, omdat je die kennis weer kunt gebruiken in het onderwijs, het vormingswerk en in de vrouwenbeweging. „Er wordt bijvoorbeeld nog steeds gedacht dat een vrouw die buitenshuis werkt, iets moderns is. Maar dat is helemaal niet zo. Want in de zeventiende eeuw bij voorbeeld werkte de vrouw ook volledig mee in het boeren bedrijf. En er zijn wel meer voor beelden te geven, de Engelse ar beidsters in de negentiende eeuw bijvoorbeeld. Nou waren dat in die tijd wel schrikbarende ar beidsomstandigheden, maar het gaat erom dat duidelijk wordt dat vrouwen in elk geval in staat zijn om te werken. Er heerst tegen woordig nog steeds - maar wel minder - de gedachte dat de vrouw thuis hoort te zitten. Als je weinig historische kennis hebt van de positie van de vrouw in het verleden, dan ben je misschien eerder geneigd om te denken dat dat zo hoort". De aandacht voor vrouwen geschiedenis werd eigenlijk voor het eerst ter discussie gesteld in Amsterdam, waar in het begin van de jaren zeventig vrouwelijke geschiedenisstudenten via de feministische beweging aanslui ting probeerden te krijgen bij de wetenschap. Toen van die kant een positieve reactie uitbleef, be sloten de vrouwen hun eigen weg te gaan en hun activiteiten voor de vrouwengeschiedenis lande lijk uit te breiden. Al spoedig kregen ze navolging in Gronin gen, Nijmegen, Utrecht en ten slotte Leiden. Allemaal universi teitssteden, waar groepen, meest vrouwelijke geschiedenisstuden ten in 1972 gezamenlijk het Lan delijk Overleg Vrouwengeschie denis oprichtten. Dat landelijk overleg wilde aan vankelijk een zwartboek uit brengen om de minieme aan dacht bij de universiteiten voor vrouwengeschiedenis aan de kaak te stellen. Maar later werd besloten tot de morgen te houden manifestatie in het gebouw RASA, Pauwstraat 13 te Utrecht. De manifestatie, die 's morgens om half elf begint, omvat een viertal lezingen over vrouwengeschie denis, vrouwenarbeid, het gezin en de geschiedenis van de vrouwenbeweging, een optreden van het Nederlands Vrouwen Kabaret, een discussie met groe pen, films en een optreden van de toneelgroep Sater met „De juf uit de Tsaar Peterstraat". Met de manifestatie, waarvoor de gehuurde ruimte (voor 400 men sen) nu al te klein blijkt te zijn, hoopt het landelijk overleg een discussie op gang te brengen over de vraag hoe de resultaten van onderzoek naar vrouwen geschiedenis verder gebruikt kunnen worden. Nog geen andere ruimte voor vormingsclub gehandicapten LEIDEN - De bewoners van de wijk Pancras-oost zullen vast en zeker opgelucht zijn als de voormalige wolfabrie- ken Zaalberg en Van Wijk, sombere overblijfselen uit 't begin van de Industriële Revolutie, eindelijk plaats zullen maken voor vriendelijker ogende woonhuizen. De ver enigingen en bedrijfjes, die er veel tijd en moeite hebben ingestopt om nog iets van de kale fabriekshallen te ma ken, zijn daarentegen niet zo blij met de ras naderende sloop. Hoewel de gemeente Leiden als eigenaar van de kolossen tussen Vestestraat en Uiterstegracht verplicht is haar huurders een ander dak boven het hoofd te be zorgen, lijkt het erop dat ze de verenigingen in de kou laat staan. Tot nu toe heeft ze alleen laten weten dat er in Leiden geen ver vangende ruimte is. Een van de verenigingen die bin nenkort hun spullen moeten in pakken, is vormingsclub 'De Sleutels'. Meer dan honderd geestelijk gehandicapten kijken de hele week uit naaf hun BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 'Sier-Krediet' Haarlemmerstraat weer in de raad LEIDEN - Bijna anderhalfjaar na aanleg willen B en W van Leiden de gemeenteraad alsnog 130.000 gulden voor de sierbestrating in de Haarlemmerstraat. Een meer derheid van de gemeenteraad weigerde eind 1976 deze 130.000 gulden beschikbaar te stellen. Dit „gat" in de begroting is tot nu toe nog steeds niet gedicht. Het bewuste bedrag was indertijd nodig voor extra voorzieningen 'Bij de aanleg van de sierbestra ting bleek dat de aanvankelijk gedachte rode asfalt door ver kleuring ontsierend werkte. In plaats van het gekleurde asfalt werden op een groter aantal plaatsen siertegels aangelegd. Deze verwikkeling rondom de sierbestrating leidde eind 1976 tot een politieke rel. Het extra bedrag van 130.000 gulden was al uitgegeven toen de meerderheid van de raad deze uitgave afstem de. Hierdoor ontstond een situa tie dat burgemeester en wethou ders hoofdelijk aansprakelijk werden voor dit bedrag. B en W vragen de raad nu alsnog de omstreden 130.000 gulden be schikbaar te stellen nu de afreke ning met de subsidiegevers is af gewikkeld. Men dringt er bij de raad op aan nu toch akkoord te gaan gezien „de positieve ont wikkelingen" in de Haarlemmer straat. avondje volksdansen, voetballen of zingen in het Van Wijk-com- plex. Dinsdagsavonds repeteert de muziekgroep in een tot feestzaal omgetoverde hal. Hun buren zijn Micro-Theater Im perium en een Marokkaanse moskee. Op één van de laatste repetities in dit gebouw kijkt de leider "an de muziekgroep de gepensioneerde Jac. van Dam, achter in de zaal toe. 'Die solo moet harder', roept hij naar de zwetende dirigent, de student P. Vlasveld. Op het po dium humt een groot gezelschap mannen en vrouwen luidkeels een mars van J.S. Bach mee. Rechts vooraan slaat een man met rode wangen op de grote trom. Naast hem tikt een vaag glimlachtende mongool op de kleine trom. Daarnaast weer een dunne jongen achter de lyra, een stok met belletjes die ook fan farecorpsen veel gebruiken. Aan de voeten van de ritmesectie vleien drie gitaristen neer, die de snaren met ferme halen bewer ken. Meer naar links twee ac cordeons, een melodica, een con trabas en iets apart, de trots van de groep: twee elektrische orgels. Na Bach zet het koor even en thousiast de recente hit 'Charlie Chaplin' in. Allemaal nummers uit het nieuwe programma, die de Sleutels zaterdagavond voor het eerst aan de donateurs zullen la ten horen. 'Onze mensen zijn dan allemaal verkleed als Charlie Chaplin', gniffelt de heer Van Dam. Dit koor is uniek in Nederland. Het publiek is er iedere keer weg van. De Sleutels zingen meestal in kerken, bejaardenhuizen en an dere tehuizen, altijd zonder er een cent voor te vragen. De vierhon derd donateurs helpen ons uit de onkosten. De laatste jaren komen de bijdragen uit het hele land' zegt de heer Van Dam. Hij heeft zich sinds haar oprichting, vandaag precies acht jaar gele den, voor de muziekgroep inge zet. In oktober 1968 starte de heer Tierolf samen met andere vrij willigers die het leven van geestelijk gehandicapten meer kleur wilden geven, met het vor mingswerk 'De Sleutels' Sleutels'. De heer Van Dam nam de leiding van de muziekgroep op zich. De eerste driejaar stond hij voor de 32 zangers en muzikan ten, maar toen de organisatie steeds meer tijd opeiste door de groeiende belangstelling, droeg hij het dirigentschap over op de jonge Vlasveld. De heer Van Dam blijft echter de motor achter 'De Sleutels'. Hij coördineert de agenda, het vervoer, de uitvoe ring van kleding en decors en de financiële gang van zaken. gen. As je hen zachtaardig be handelt, kunnen ze veel meer dan de meeste mensen denken. Moet je ze nu eens zien zingen en spe len, je vergeet helemaal dat er geestelijk gehandicapten voor je staan'. Aanstaande zaterdag kunnen dona teurs of degenen die dat willen worden, naar 'De Sleutels' ko men luistëfen in het An- toniusclubhuis aan de Lange Mare. Woensdagmiddag 11 mei zorgen ze voor een vrolijke noot op het Ziekentriduüm in de Christus Dienaarkerk in Zoeter- woude. Gehoopt wordt dat dit niet het laatste optreden van 'De Sleutels' zal zijn en dat het muziekgezel schap spoedig een andere oefen ruimte van de gemeente Leiden zal kunnen huren. LEIDEN - De volksdansvereni ging 'Oud Poelgeestvierde gisteren haar 25-jarige bestaan in het koetshuis van kasteel Oud- Poelgeest. 's Avond werd er gedanst op muziek van het bekende Am sterdamse folkloristische orkest 'Prelaz'. Eenvoudig of super-de-luxe, kunststof of hout, met of zonder inbouwapparatuur? Aan u de keus! Als u voor Goedhart Bouwhuis kiest, dan kiest u allereerst voor kwaliteit, verregaande service en een keukenspecialist die met u meedenkt. Sie Matic en Alno, de waarborgen voor perfekte kwaliteit. I welkom in onze showroom Hoorn geop Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn, Tel. 0172-93444* 1 geopend van ma. t/mvr. van 8 30-12 30 en van 14.00-17.30 uur. 's zaterdags van 10.00-16.00 uur. Hoger beroep bij Yan Kerkhof/Go 'Zijn mensen' Hij houdt van 'zijn mensen', die de dag op de sociale werkplaats en de rest van hun tijd in gezins vervangende huizen doorbren- LEIDEN - Mejuffrouw J. A. van Kerkhof kan voorlopig nog rustig in het pand Narmstraat la blijven wonen. Op 5 april deed de kan tonrechter uitspraak in de zaak die de apotheker Go tegen mejuf frouw Van Kerkhof had aange spannen. Die uitspraak kwam erop neer dat Go woensdag j.l. een aanvullende eed moest afleg gen dat hij inderdaad met mejuf frouw Van Kerkhof zou hebben afgesproken dat zij slechts in het pand mocht blijven wonen tot Go de bouwvergunning voor uit breiding van zijn apotheek kreeg Zou Go die eed afleggen dan moest mejuffrouw Van Kerkhof het pand binnen zes weken heb ben ontruimd. In de tussentijd is de advocate van mejuffrouw Van Kerkhof echter in hoger beroep gegaan bij de rechtbank in Den Haag, omdat zij van mening is dat door dit vonnis met de belangen van haar cliënte te weinig rekening wordt gehou den. Volgens een uitspraak van het Hof in Amsterdam moet het afleggen van de eed worden op geschort in afwachting van de uitspraak in hoger beroep. De kantonrechter mr. De Koning be sloot zich aan die uitspraak te houden. Voor de rechtbank in het hoger beroep kan beslissen zal er waarschijnlijk ruim een half jaar verstrijken. ZOETERWOUDE - Maandag gaan 40 van de ruim 100 werknemers van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij weer aan het werk. Voornamelijk administratief personeel, dat moet doorwerken om de balans op te maken, nood zakelijk bij faillissement. Over een week zullen de curatoren be slissen of er meer of minder men sen nodig zijn om het resterende werk bij de Grofsmederij af te maken. Woensdag zijn de werknemers van de KNG met een speciale bus naar het kantoor van de FME (werkgevers in de metaalin dustrie) en $e bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie in Den Haag gegaan. Een delegatie van het personeel heeft daar een peti tie overhandigd aan de voorzitter van de FME, de heer Prins, en aan de werkgevers- en werkne mers-leden van de kleine com missie van de bedrijfsvereniging die het bestuur over uitkeringen adviseert. In de kleine commissie werd die woensdagmiddag het werkgeversstandpunt aan de orde gesteld, dat de bedrijfsver eniging de voormalige bezetters van de Grofsmederij geen loon zou mogen uitbetalen over de pe riode van de bezetting. Volgens de werkgevers in de metaalin dustrie zou een dergelijke loon- betaling onjuist zijn. UNICON B.V. Lid A.N.V.C. fedSJ'tS. 071 .mmm LEIDEN - De "telefoonketen" voor alleenstaande ouderen en gehan dicapten die enkele weken gele den van start ging in de Kooiwijk, blijkt zeer goed aan te slaan. Het Dienstencentrum De Kooi, een project van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoör dineerd Bejaarden werk in Lei den, die de keten op poten heeft gezet na vier maanden van inten sieve voorbereiding, heeft tal van positieve reacties ontvangen. De bedoeling is dat er elders nog meer van deze telefooncirkels komen. Landelijk wordt er via het Rode Kruis al op ver schillende plaatsen met telefoon cirkels gewerkt. De keten in de Kooi is voor Leiden een primeur In hun petitie zeggen de werkne mers van de Grofsmederij het onjuist te vinden, dat een prin cipiële strijd over loonbetaling tijdens een bezetting over hun rug wordt uitgevochten. Zij be nadrukken, dat tijdens de bezet ting normaal is doorgewerkt. 'Wij hebben door middel van de be zetting een uiterste poging ge daan de optimale voorwaarden te scheppen voor het behoud van de werkgelegenheid bij de KNG', aldus de werknemers. De werkgevers bleven woensdag echter bij hun standpunt, dat de werkgever niet betalingsplichtig is over een periode van bezetting van het bedrijf. In een extra be stuursvergadering van de be drijfsvereniging volgende week, aangevraagd door de werkne mersvertegenwoordiging binnen de kleine commissie, zal deze zaak opnieuw aan de orde wor den gesteld. Vandaag ontvangen de werknemers van de KNG in elk geval een stakingsuitkering van hun bonden. Kik-programma LEIDEN - Kik, de creatieve afde ling van volksuniversiteit K en O, heeft een nieuw jaarprogramma met 35 cursussen uitgegeven. Dat zijn creativiteits-, handvaar digheids- en vormingscursussen. Kik, de letters staan voor Kol- lektief en Individueel Kreëren, stelt zich ten doel de creativiteits- en persoonlijkheidsvorming te ontwikkelen met het geven van cursussen. Het is een aparte stichting binnen volksuniversi teit K en O. De cursussen, die door aan Kik verbonden kun stenaars worden geleid, worden s morgens, 's middags en 's avonds gegeven in het K en O-ge bouw aan de Oude Vest. Overi gens trok Kik vorig jaar 1632 deelnemers. De cursussen die het komende seizoen van start gaan bewegen zich op het gebied van toneel (mime, dramatische expressie), tekenen (etsen, schilderen), fil men en fotografie, houtbewer- ken, kleren maken, pottenbak ken en auto/vliegertechnieken. LEIDEN - De Stichting Onder Ei gen Dak hoopt in oktober van dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van de ruim tweehonderd premie-koopwoningen die in Koppelstein komen te staan. As de procedures bij de gemeente en Gedeputeerde Staten volgens verwachting lopen, zal de grond in augustus bouwrijp worden gemaakt. Koppelstein is een deel van het Morskwartier, gelegen tussen de Hoge Morsweg, de Oude Rijn en toekomstige sportvelden. Voor de 200 woningen zijn nu nog 900 kandidaten, zo blijkt uit een brief die de Stichting Onder Eigen Dak heeft gestuurd naar degenen die zich hadden laten inschrijven. Driehonderd gegadigden zijn af gevallen omdat ze niet aan de toewijzingsnormen van de ge meente voldeden. Uit de brief blijkt verder dat bij de toewijzing van de huizen voor rang zal worden verleend aan kandidaten met een inkomen tot 45.000 gulden bruto, overeen komstig de doelstelling van de stichting dat ze wil bouwen voor Leidenaars met een inkomen dat net toereikend is om de woning te kunnen verwerven. Daarna komt de inkomensgroep tot 60.000 gulden in aanmerking. De ondergrens van het inkomen is moeilijk te bepalen omdat ook spaargeld voor een eerste aanbe taling en het rentepercentage van de hypotheek een rol kunnen spelen. De stichting zal de toe komstige bewoners een collectief aanbod voor een hypotheek doen. De lagere inkomens zullen door de stichting - als zij het hun toege zonden formulier invullen - wor den doorverwezen naar Boek horst (ook in het Morskwartier) waar het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en woning bouwvereniging De Goede Wo ning o.a. koopwoningen in de be schutte sfeer bouwen. Deze wo ningen zijn bestemd voor men sen die in 1976 een belastbaar in komen hadden dat lager was dan 26.000 gulden. In de tweede helft van augustus zullen de Stichting Onder Eigen Dak en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten een voorlichtingsavond organiseren over het stede bouwkundig plan voor beide ge bieden in het Morskwartier en de woningtypes.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33