'Alphense winkeliers doen beste zaken...' Vader lama bijt jong bijna dood bij strijd om gunst van moeder Noordzeekust heeft nóg geert rampenplan Evangelisatie- week in Alphen Geen waterwinning-uitbreiding door „fout" provincie Redding nabij voor water toren Boskoop INBRAKEN (Rauw) dauw trappers... VRIJDAG 5 MEI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 BOSKOOP - De Boskoopse "Vrienden van de Watertoren gaan spijkers met koppen slaan. Maandag moeten de le den van deze vereniging beslissen over het lot van de voor Boskoop karakteristieke toren door al dan niet in te stemmen met de aankoop (voor het symbolische bedrag van 1 gulden) en noodzakelijke geldleningen. Voor de restauratie, die zal worden uitgevoerd door de Hollandse Beton Maatschappij (HBM) zullen "de vrienden" zo'n ze ven ton moeten lenen. Situatie slecht voor winkels in regio-dorpen met dagelijkse goederen 'rienden van de Watertoren" ALPHEN AAN DEN RIJN - De winkels in Alphen aan den Rijn doen goede zaken. Dat valt af te leiden uit het rapport „een analyse van de winkelfunctie"; in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ge maakt door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbe drijf. De watertoren in Boskoop. Een restaurant bovenin zal nodig zijn om voldoende geld bijeen te krijgen voor het aflossen van leningen. Overleg met de gemeente over af lossingsgarantie voor de lenin gen en een eenmalige bijdrage van ruim een ton is volgens be stuurslid W. Koelewijn "positief' verlopen. "Op 27 mei zal de raad moeten beslissen", aldus Koele wijn. Naast de gemeentelijke bij drage hoopt het "vrienden"-be- stuur ook nog op schenking van de 80.000 gulden, die het water leidingbedrijf "Rijnstreek" voor de sloop van de toren had uitge trokken. Het grootste deel van de centen zal echter geleend moeten worden. Dat is de spil waar het hele pro ject "behoud de watertoren" om draait. Alleen als uitkijktoren zal de voormalige waterkolos niet voldoende geld op kunnen bren gen voor het aflossen van de le ning. Daarom bestaan er nog steeds de plannen voor een res taurant boven in de toren. Met dat oogmerk is naast de vrien denclub een exploitatie BV opge richt, die de watertoren van de "Vrienden van de watertoren" zal gaan huren. Deze BV zal het res taurant gaan draaien. In de BV heeft onder andere raadslid W. H. van Eek (CDA) zitting. Voor het overige kan de vereniging uiter aard de bijdrage van elk lid (een tientje) aanwenden voor het be houd van de toren. Eén van die leden is burgemeester J. Reinders van Boskoop. Hij be vestigt dat de raad een voorstel zal worden voorgeschoteld voor medewerking in de vorm van een éénmalige bijdrage en garantie voor de aflossing van de lening "Met die ton moet het kunnen". aldus Reinders. "Gemeentewer ken heeft nog eens naar de toren gekeken en dan blijkt dat de ver eniging de restauratie rond kan krijgen als de gemeente die 100.000 gulden in het potje doet" Mislukken Intussen is het lange tijd stil ge weest rond de "Vrienden van de Watertoren", sinds de oprichters een klein jaar geleden het initia tief namen tot behoud van de to ren. Volgens het bestuur is er zelfs een moment geweest dat het allemaal leek te gaan mislukken omdat het financieel niet rond te krijgen was. "Maar de mensen die zeiden dat we zouden falen heb ben toch ongelijk gehad", aldus Koelewijn nu. Volgens burgemeester Reinders daarentegen is er slechts vertra ging geweest doordat de bespre kingen wat in het slop geraakten in verband met voorrang van an dere gemeentelijke zaken. "Daarom is het een tijdje stil ge weest totdat het waterleidingbe drijf aan de bel trok met de me dedeling dat ze wel eens van die toren af wilden. Toen zijn de on derhandelingen pas echt op gang gekomen", aldus Reinders Toelichting De vereniging "Vrienden van de Watertoren" vergadert volgende week maandag (8 mei) vanaf 20.00 uur in de Rozenburcht aan de Ro- zenlaan. Voor het geven van een technische toelichting bij de res tauratieplannen zullen namens de HBM de heren Westerduin en Mattheijer aantreden. Minder goed staat het ervoor met de winkels in Hazerswoude-dorp centrum, Hoogmade en Rijnsa- LEIDEN - In de nacht van woensdag op donderdag is er in gebroken in een kantoor van de Leidse Groenoordhallen. De in brekers hadden zich door vernie ling van een ruit toegang ver schaft tot het kantoor. Zij namen totaal 8500,- mee. De politie zal een nader onderzoek instellen. LEIDEN - Afgelopen nacht zijn er enkele vernielingen aangericht in een fotozaak aan het Leven daal. Onbekenden gooiden een steen door de etalageruit. Ver moedelijk namen zij één foto toestel uit de etalage mee. terwolide. In Ter Aar, Kaag en Oud Ade, Koudekerk, Nieuw- veen en Woubrugge is zelfs spra ke van een slechte bedrijfseco nomische situatie voor winkels die dagelijks goederen leveren. In de niet-dagelijkse goederensec tor zitten de Alphense winkels van "uitstekend" tot "redelijk" bedrijfseconomisch gezien. Ook de winkels voor niet-dagelijkse goederen in Hazerswoude-dorp centrum, Roelofarendsveen, Ter Aar, Rijnsaterwoude en Wou brugge vallen in die categorieën. "Onvoldoende" tot "slecht" echter is de bedrijfseconomische situa tie in Hazerswoude-dorp overig en Hazerswoude-Rijndijk, Kaag en Oud Ade, Koudekerk, Nieuw koop, Nieuwveen, Hoogmade en Leimuiden. Qver het centrum van Alphen aan den Rijn wordt overigens opgemerkt, dat het qua invloedsgebied minder ver reikt dan op grond van het totaal aan verkoopoppervlak verwacht zou kunnen worden. In het rapport wordt het win kelaanbod in Alphen gesplitst in vier delen: Alphen-centrum, Al phen-Ridderhof, Alphen-Indus- trieterrein en Alphen-overig. Het centrum verkeert blijkens het rapport in een goede bedrijfseco nomische positie. "De uitbrei- Haman heeft voor de badplaats wél wat "op papier" gezet. Daarom kozen de kustgemeenten hem uit om hun belangen in die commis sie naar voren te brengen. 'Natuurlijk, er moet iets gebeuren. De vraag is alleen wie betaalt de kosten van het onderzoek", ver telt Haman, die zo langzamer hand wel gewend is steeds "nee" te horen als er bij de provincie of het rijk wordt aangeklopt. "Ik vind", zegt hij met klem, "dat het rijk deze zaak moet aanpakken. Zeker, de provincie kan bij een calamiteit zoals een olieramp wel duizend militairen oproepen en zeggen maak het strand maar schoon. De hamvraag is dan wél waar moeten ze met die troep heen? Dat is natuurlijk een bij zonder vreemde situatie. Bij het rijk zeggen de ambtenaren de gemeenten zijn er verantwoor delijk voor om de stranden schoon te houden. Dus die moe ten zelf maar een plan opstellen. Nou daar gebeurt niks en bij het rijk vindt men het ook prima zo" Veertien jaar "Knappe koppen" hebben becij ferd dat één keer in de veertien jaar zich een enorme ramp voor doet voor de kust. Dan komt er zo'n drie tot vijf miljoen ton olie in zee terecht. Om die ramp te be strijden is er zeker zeven miljoen gulden nodig. Dit is in het alle rergste geval. Toch verdwijnt er ieder jaar zeker tienduizend ton olie in zee. Haman beweert dat een deel hiervan opzettelijk wordt geloosd en dat de rest wordt "gemorst" 'Weet je", hervat Haman wat gela ten, "je leeft er niet dagelijks mee Wanneer gemeentebesturen die olie in zee als een erg groot gevaar voor hun plaats zouden zien, ge beurde er echt wel wat. Nee, ik verwacht op korte termijn zeker geen oplossing. Die is ook niet voorhanden. Daar moeten stu dies voor worden gemaakt. We zouden, wat dit betreft, eens een voorbeeld aan Engeland moeten nemen. Daar is na een olieramp, een laboratorium opgericht. Spe ciaal met het doel olierampen te ding met de Aarhof heeft haar functie als gewestelijk hoofdcen trum kennelijk goed gedaan", zo wordt daarover in het rapport opgemerkt. In de tijd dat het rapport werd ge maakt was op Alphen-Industrie- terrein nog de cash en carry van Hoogvliet gevestigd. Over dat soort bedrijven wordt gezegd, dat ze met hun sterke aantrekkings kracht tot gevolgd kunnen heb ben, dat andere bedrijven met hun resultaten onder het gemid- bfcstrijden. Zeker, daar is al heel wat informatie vandaan geko men. Maar daarmee heb je be paald nog geen rampenplan. Ach, misschien kan een grote, par ticuliere onderneming ook wel zo'n onderzoek laten doen. Dat er wat moet gebeuren is een duide lijke zaak." Actief Haman geeft direct toe dat vooral de provincie Zuid-Holland actief is om aan een oplossing van dit probleem mee te werken. "Maar vraag je me nu of ik die hele zaak alarmerend vind, dan moet ik ontkennend antwoorden. Stel je voor dat er bij ons voor de kust inderdaad een enorme olieramp zou gebeuren, ik hoop van ganser harte dat het nooit plaatsvindt, dan is die rommel vrij gemakke lijk te verwijderen. De kust is recht. We schuiven alles zo weer in zee. Desnoods herhalen we dit een paar keer. Wat dat aangaat zitten wij in Nederland vrij gun stig" Vanzelfsprekend is er veel over dergelijke situaties gepraat. Vooral als er weer eens wat aan de hand was. Zoals onlangs nog in Frankrijk. Dan vraagt men zich af wat zouden wij in zo'n geval doen: verbranden, begraven, te rugpompen in een tanker? Ant woorden blijft men vooralsnog schuldig. Haman: "Als je het wilt verbranden moet het naar een oven. Nou, er is niemand die olie wil hebben. Be- grar f je het, dan komen er moei lijk' leden met de drinkwater- voc rziening. En pomp je het te rug in een tanker, dan moet je je afvragen of die ooit wel eens als zodanig nog in de vaart kan ko men. Bij de raffinaderij hoeven we ook niet aan te kloppen want daar heeft niemand belangstel ling. Waar we wel zekerheid over hebben is, dat veertig tot zestig procent van de olie die op zee drijft verdwijnt. Vermoedelijk verdampt de vluchtige stof erin" "Vegen" Als nu olievlekken op zee worden NOORDW1JK - Dauwtrappers, zo'n vierhonderd, hebben de Noordwijkse politie gisteren handenvol werk bezorgd. De jon gelui hebben een spoor van ver nielingen achtergelaten zonder dat de agenten, die wél aanwezig waren, konden ingrijpen. Het gebouwtje van de reddingsbri gade werd zwaar toegetakeld, zitbanken werden in brand ge stoken en een kleedcabine kreeg het eveneens te verduren. De poli tie noeml de schade 'aanzienlijk'' maar kon vanmorgen geen be drag noemen. Wel heeft zij acht mensen aangehouden, die in middels hebben bekend. Zij zullen moeten opdraa ien voor de kosten delde terecht komen. Hetgeen kan leiden tot ongewenste ont wikkelingen, waarvan de belang rijkste is de aantasting van de functie van buurt- en wijkwin kelvoorzieningen. Een stelling in z'n algemeenheid, die echter vol gens het CIMK-rapport voor Al phen niet opging, omdat ondanks de aanwezigheid van Hoogvliet op het industrieterrein de overige voorzieningen in Alphen redelij ke tot goede resultaten behaal den. waargenomen gaat men met spe ciale apparatuur de zee op om te "vegen". "Dit gaat al heel wat be ter dan een paar jaar geleden" stelt Haman. De vlek wordt dan bij elkaar gebracht en eromheen wordt een bepaalde vloeistof ge spoten die ervoor zorgt dat de olie zich niet weer opnieuw ver spreidt. "Dit mag je ook niet al te dicht onder de kust doen want anders krijgen we moeilijkheden met het ministerie van visserij. Minimaal drie kilometer van het strand mag dit werk gebeuren" Een feit is in ieder geval wel dat als bijvoorbeeld Noordwijks strand zou worden bevuild en de olife weer in zee wordt geschoven, de problemen naar een buurge meente worden gelegd. Haman geeft dit toe. "Als er sprake is van een kleine ramp, kun je best de troep begraven. We hebben dat wel eens gedaan en na een jaar opnieuw gaan kijken op die plek. Alles was verdwenen. Waarheen? Geen flauw idee. Kijk, als zo'n ramp je bijvoorbeeld in de zo mermaanden zou treffen, heeft dat desastreuze gevolgen. Er komt geen toerist en alles ligt volledig stil. 's Winters kun je het strand afsluiten, dat is niet zo moeilijk" Onzeker Concreet is er helemaal niets te zeggen wanneer de Nederlandse kustgemeenten over een plan kunnen beschikken, waarmee ze grote rampen te lijf kunnen gaan "De zaak onderzoeken", hamert Haman voor de zoveelste keer "Dat is noodzakelijk. Tot voor kort wist men in Zuid-Holland nog niet eens hoe en waar men op het strand kon komen. Dat is toch een rare toestand? Of niet soms? .li ieder geval heeft de provincie wel eens een bemiddelingspo ging gedaan om in ieder geval iets van de grond te krijgen. Haman: "De gemeenten zeiden als er wat gebeurt zien we wel. Een paar plaatsen maken zich hier ver schrikkelijk- druk over. Zand- voort met name is helemaal af hankelijk van het toerisme, s Gravenzande kan het geen fluit schelen. Hier wordt het strand ook compleet verwaarloosd..." ioe is het met de controle op lozin gen? Oh, die is goed" roept de ad junct-directeur van gemeente werken uit. "Als ze iemand grijpen, is die er gloeiend bij. Nee, da n komt hij er niet met een paar duizend gulden af. Eerder een paar ton boete. Men kijkt dus wel uit om illegaal te lozen of wat te "verliezen" Ach, ik zeg het nog maar eens, over die kleine geval len hoeven we ons niet druk te maken, wel over die grote ALPHEN AAN DEN RIJN - In de week van 6 tot 14 mei zal ook in Alphen een evangelisatie-cam pagne worden gehouden door de plaatselijke baptistengemeente in samenwerking met zusterge- meenten uit de Verenigde Staten Tijdens die campagne zijn er niet alleen bijeenkomsten in de Goe de Herderkerk, maar zal ook van deur tot deur worden gegaan om met mensen te spreken over de 1?ij bel en hen uit te nodigen voor de samenkomsten en gospel con certen. In Alphen aan den Rijn tekent de baptistengemeente Alphen aan den Rijn-noord voor de plaatse lijke campagne. Aan de gospel concerten in de Goede Herder kerk werken mee bekende zan gers, zangeressen en musici uit Nederland en Amerika. Onder hen: de Amerikaanse gospelzan geres Willa Dorsey, het duo Elly en Rikkert, de Young Gospel Singers en The Challengers. Sprekers zijn onder anderen: ds Romke Reiling, Gert Doornebal, Arnold van Heusden en de Ame rikaanse predikant Danny Luk- Morgenavond opent in Alphen de actie "Interland Samen 1978" met een optreden van Elly en Rikkert Zuiderveld uit Paaslo, die al bijna tien jaar samen optre den.Het eermalige hippie-paar is de laatste jaren zodanig veran derd, dgt het nu met overgave behalve het oude repertoire ook meer religieus getinte liedjes brengt. Maandag treedt de Ame rikaanse gospel-zangeres Willa Dorsey op, een zangeres die we reldwijd vermaardheid geniet. Maandagavond zal bovendien worden gesproken door ds. Romke Reiling. In kort bestek de rest van het pro gramma: dinsdagavond the Young Gospel Singers, organist/ pianist John Bos en de directeur van de Navigators Gert Doorne bal. Donderdagavond the Har mon Simmons University Sin gers en predikant Danny Lukas, vrijdagavond Chosen People en zangeres Betty Durham en ds. Danny Lukas en zaterdagavond een gospelconcert met mede werking van The Challengers, Bill en Jeanine Walker en de di recteur van Youth for Christ Ar- nold van Heusden. Vader lama houdt zijn zoon nauwlettend in hel oog NOORD WIJK - Vader en zoon lama, ondergebracht in een die- renparkje aan het Noordwijkse Reederijkersplein, kunnen el kaar niet meer luchten of zien. Vermoedelijk ziet de vader in zijn half jaar oude zoon een duchtige concurrent voor zijn vrouwtje. De mannetjes-lama heeft al diverse pogingen gedaan om het jonge dier te doden. Maar de moeder verdedigde haar kind met veel elan. Om erger te voorkomen zijn moeder en zoon nu over gebracht naar een parkje aan de Freesialaan. De jonge lama is eerst een paar dagen "opgeborgen" in een nacht verblijf aan het Reederijkersplein. Slechts hier en daar kon hij zijn "neus" naar buiten steken. Dat is hem bijna fataal gewor den. Want als een ware waker paradeerde vader rond het op trekje en schoot toe toen hij zijn kans schoon zag. Door tussen komst van de oppasser kon de jonge lama worden ontzet. De wond aan de nek moest de dierenarts met acht hechtingen dicht maken. Een ding is in elk geval zeker: de jonge lama gaat weer terug naar het Reederijkerplein. Maar het vrouwtje blijft waar het nu is. "Als de geur van het vrouwtje er niet is, kunnen beide lama's het best met elkaar vinden", aldus een woordvoerder van de gemeente Noordwijk. NOORDWIJK - Zes jaar en geen enkele vooruitgang boeken, '"t Is soms uiterst frustrerend. Vechten tegen de bierkaai. Dat is het. Anders kan ik niet zeggen". Adjunct-directeur Haman van het Noordwijkse gemeen tewerken windt er geen doekjes om. De inter-provinciale commissie, die zich al die jaren heeft beziggehouden met de vraag wat er zou moeten worden gedaan bij rampen voor de kust, wacht nog altijd op haar opdracht: het sa menstellen van een rampenplan. KATWIJK/KUSTSTREEK - Als gevolg van een "formele fout" van gedeputeerde staten van Zuid-Holland vreest de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) op korte termijn geen enkele draineerleiding meer te mogen aan leggen in het Katwijkse duingebied. "We kunnen prak tisch niets meer doen", meent LDM-directeur C. de Jong. De fout is volgens het waterbedrijf gemaakt, toen GS enige tijd gele den het bestemmingsplan lande lijk gebied van Katwijk behan delden. De bepaling, dat in het Katwijkse duingebied geen ge bouwen mogen komen met een oppervlakte van meer dan 5 vierkante meter, bleef ondanks LDM-bezwaren gehandhaafd. "GS hebben er niets over gezegd. Maar ook draineerleidingen val len onder deze bepaling", aldus De Jong. Om alsnog gelijk te krijgen zal de LDM waarschijnlijk naar de Kroon stappen. Er kan daar be roep tegen de beslissing van GS worden ingesteld. De LDM heeft vergaande plannen om 10 kilo meter nieuwe draineerleiding aan te leggen in Berkheide. "Dat is het deel van de Katwijkse dui nen dat al meer dan 100 jaar voor de duin-waterwinning wordt ge bruikt. De nieuwe draineerlei ding kan de capaciteit van het Leidse bedrijf in Katwijk van 17 miljoen kubieke meter water per jaar tillen. De Jong: "Het is een formulerings kwestie. GS hebben er misschien overheen gelezen. Ze wijden er geen woord aan. Dat begrijp ik niet goed. Ditzelfde bezwaar hebben we geopperd toen de ge meente Katwijk het bestem mingsplan vaststelde. Toen is er ook geen aandacht aan besteed" Wat gedeputeerde staten wél heb ben goedgekeurd is de bouw van een zogenaamde voorzuivering sinstallatie. Het water dat de LDM in de Katwijkse duinen in filtreert, wordt daarin eerst ge deeltelijk gezuiverd. Het water bedrijf hoopt dat de voorzuive ring eind 1979 van start kan gaan. Voorzuivering is een eis, die veel natuurbeschermers aan LDM stellen. Het hoge fosfaatgehalte van het water veroorzaakt nu een flinke verstoring van het natuur lijk milieu in de duinen. Planten die normaal niet voorkomen, tie ren nu welig. Zeldzame soorten verdwijnen echter met de regel maat van de klok. De Jong: "Voorzuivering gaat dóór, ook als wij de capaciteit niet mo gen uitbreiden. De fosfaa trijkdom van het water zal im mers nog wel even blijven". Intussen is protest aangetekend te gen de LDM-uitbreidingsplan- nen. De Leidse Stichting Duinbehoud en Waterwinning (mede voortgekomen uit de Werkgroep Berkheide van de Leidse universiteit) heeft bij B en W van Katwijk aan de bel getrok ken. De bezwaren richten zich te gen de enorme vergraving, die nodig is om de 10 kilometer lange draineerleiding aan te leggen. Die betekent een deels onherstelbare aantasting van het duingebied, stelt de stichting. De nieuwe leiding is gepland door duinterreinen die nog gaaf zijn. Wanneer waterwinning in over eenstemming is met eisen van na tuurbehoud, vindt de stichting dat acceptabel. "Bij de huidige vorm van oppervlakte-infiltratie is dit zeker niet het geval", aldus de opstellers van het protest. De stichting is dan ook voorstander van voorzuivering van het infil tratiewater. De grote behoefte die LDM aan uitbreiding heeft, wil de stichting voorlopig opvangen via omliggende waterbedrijven. Veel bedrijven hebben een over capaciteit. Er zou zeker tot 1985 aanvulling vanuit die bedrijven plaats kunnen vinden. De LDM- plannen kunnen dan een poosje in de ijskast. Concreet stelt de stichting voor om tot 1985 water te halen uit ten minste twee Omliggende water bedrijven, te weten die van Den Haag en Amsterdam. Na 1985 is er de mogelijkheid om water uit Rotterdam te halen. LDM kan zich intussen bezinnen op alter natieven. Ook het Haarlemse wa terbedrijf in de Kennemerduinen moet, ook om redenen vari na tuurbehoud, niet uitgebreid worden, vindt de stichting. Men heeft inmiddels gehoor ge vonden bij de Commissie Grondwaterwet Waterleiding bedrijven. Die adviseert over een eventuele uitbreidingsvergun ning aan LDM. De commissie lijkt wel oren te hebben voor de plannen van de stichting. In elk geval gaan commissie en stich ting op 11 mei weer met elkaar praten. Directeur De Jong van LDM ziet het plan niet zo zitten. "Er zit geen lange-termijn visie achter. En met name water uit Rot terdam halen wordt veel te duur" is zijn commentaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31