'Verdiende Cup-zege Anderlecht' 'CHEMISCH' PROTEST TEGEN WK Timman en Sosonko delen titel en het prijzengeld Keurturners weinig animo Tsjechen zijn ook Canadese profs te glad af5-0 Militairen geklopt door ruwe Italianen VRIJDAG 5 MEI 1978 PAGINA 23 TOULOUSE - Een groepje onbe kenden heeft gisteren in het voetbalstadion in Toulouse chemicaliën op het veld ge strooid met de bedoeling het gras te vernielen. Op de sta dionmuren schreven zij: "Ar gentinië en Iran: hetzelfde fas cisme". Met deze acties wilde men protesteren tegen het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat volgende maand in Argentinië wordt ge houden. De keuze van het terrein en het schriftelijke protest tegen Iran zijn te verklaren uit het feit, dat een oefenwedstrijd tussen Frankrijk en Iran voor 11 mei in Toulouse op het programma staat. De Franse journalistenbond heeft in twee brieven opheldering ge vraagd over de werkomstan digheden en de veiligheid van de Franse journalisten, die het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal zullen verslaan. Een van de brieven is gericht aan minister van buiten landse zaken De Guiringaud, de andere aan de Argentijnse am bassadeur in Frankrijk. In de brief aan de Guiringaud uit de bond de wens, dat de Franse ambassade in Buenos Aires ga ranties ontvangt voor de veilig heid van Franse journalisten. Op het vraagstuk van de veilig heid wordt dieper ingegaan in de brief aan de Argentijnse am bassadeur in Parijs. Daarnaast stelt de bond de diplomaat tal rijke vragen over wat genoemd wordt „de toegankelijkheid van alle informatiebronnen en de houding van de Argentijnse junta daaromtrent". Zege Argentinië In Buenos Aires versloeg Argenti nië gisteren Uruguay met 3-0. Bij rust was de stand 1-0 door een treffer van Leopoldo Luque die van 15 meter afstand keihard inschoot. De Uruguese doelman Rodolfo Rodguez speelde zeer sterk en kon deze score voorlo pig handhaven door enkele bril jante reddingen. In de tweede helft kwam Norberto Alonso als invaller voor Valencia. Alonso kon pas enkele dagen geleden na een ernstige blessure de training hervatten en kreeg nu de gele genheid zich in te spelen. Hij scoorde in de 90ste minuut het derde Argentijnse doelpunt na dat reeds zes minuten na de her vatting Ardilef de stand naar 2-0 had getild. De Argentijnse coach, Cesar Luis Menotti, had na een eerdere 2- 0-nederlaag tegen hetzelfde Uruguay, tweevoudig wereld kampioen maar ditmaal niet bij de laatste zestien, zijn ploeg drastisch gewijzigd en was te ruggevallen op zijn oude ploeg. Uruguay bood weinig tegen stand van betekenis. Mexico wint Het Mexicaanse nationale elftal, dat bij het toernooi om het we reldkampioenschap in de groep met West-Duitsland, Polen en Tunesië is ingedeeld, won in Helsinki met 0-1 van Finland. De wedstrijd werd beslist in de blessuretijd van de tweede helft door een doelpunt van Hugo Sanchez. De vriendschappelijke ontmoeting maakte deel uit van een die de Mexicaanse selectie op het ogenblik door Europa maakt. Drie dagen geleden speelde de ploeg van bonds coach Jose Antonio Roco gelijk (0-0) tegen de Westduitse club VFB Stuttgart. Schotlands '22' Ally McLeod, de coach van het Schotse nationale elftal, heeft woensdag de selectie van 22 spe lers bekendgemaakt, die mee gaat naar het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Vijftien van hen oefenen hun be roep in Engeland uit. Verdedi ger Danny McGrain, ooit door McLeod "mijn belangrijkste steunpilaar" genoemd, kan we gens een voetblessure niet mee naar Argentinië. De selectie ziet er als volgt uit: Doelverdedigers: Jim Blyth (Co ventry City), Bobby Clark (Abe rdeen) en Alan Rough (Partick Thistle). Verdedigers: Martin Buchan en Gordon McQueen (Manchester United), Tom Forsyth en Sandy Jardine (Glasgow Rangers), Kenny Burns (Nottingham Fo rest), Willy Donachie (Manches ter City) en Stuart Kennedy (Abe rdeen). Middenvelders: Bruce Rioch en Don Masson (Derby County), Asa Hartford (Manchester City), Lou Macari (Manchester United), Ar chie Gemmill (Nottingham Fo rest) en Graeme Souness (Liver pool). Aanvallers: Joe Harper (Abe rdeen), Willie Johnston (West Bromwich Albion), John Robe rtson (Nottingham Forest), Derek Johnstone (Glasgow Rangers), Kenny Dalglisch (Liverpool) en Joe Jorden (Manchester United). Ally MacLeod, die sinds ruim een jaar bondscoach van het Schotse elftal is, heeft de spelers, die meehielpen aan de kwalificatie voor de eindronden tegen Tsje- cnoslowakije en Wales voor het overgrote deel gehandhaafd. De enige wijzigingen zijn Robertson die voor Arthur Graham van Leeds United in de plaats kwam en Andy Gray en Ian Wallace die plaats moesten maken voor de spits van Aberdeen Joe Harper. Gray was tot voor een jaar een ze kere keuze voor MacLeod, maar blessures zorgden ervoor dat hij de laatste tien interlandwed strijden niet kon meespelen. Ook het feit dat Gray in 1976 in Praag tegen Tsjechoslowakije uit het veld werd gestuurd zal van in vloed zijn geweest op de beslis sing van MacLeod om Harper te selecteren. Ook de Spaanse bondscoach La- dislao Kubala heeft de namen van zijn tweeentwintig spelers bekend gemaakt. Zowel Real Madrid als CF Barcelona leveren vijf spelers. De Spaanse selectie is als volgt sa mengesteld: Doel: Luis Maria Arconda (Real Sociedad), Miguel Angel Gon zales (Real Madrid) en Javier Ur- ruticoechea (Espanol) Verdedigers: Isidoro San Jose, Jose Martinez (beiden Real Mad rid), Jose Antonio de la Cruz, Mi guel Bianquetti, Antonio Olmo (allen CF Barcelona), Marcelino Perez (Atletico Madrid) en An tonio Biosca (Betis) Middenveld: Antonio Guzman (Rayo Vallecano), Juan Manuel Asensi (CF Barcelona), Eulogio Leal (Atletico Madrid), Julio Car- denosa (Betis) en Javier Uria (Gijon) Aanval: Daniel Ruiz (Athletic de Bilbao), Juan Gomez, (Athletico Alonzo (beiden Real Madrid), Ra fael Maranos en Carlos Rexach (CF Barcelona), Ruben Cano (Atletico Madrid) en Enrique Ca stro (Gijon). Tevreden Goethals: PARIJS - Anderlecht kroonde zichzelf eergisteren voor de tweede maal in drie achtereenvolgende finales van de Europa Cup II tot koning van de bekerwinnaars. In het seizoen 1975/76 had de Brusselse ploeg diezelfde titel al eens binnengehaald. Toen werd het Londense West Ham United met eenH-2 nederlaag te ruggewezen. Vorig jaar bleek, het Duitse Hamburger SV in Am sterdam met 2-0 te sterk, maar ditmaal was Anderlecht tegen het Oostenrijkse Austria Wien onte genzeglijk de sterkste: 4-0. Rob Rensenbrink en Gilbert van Binst hadden voor de Brus selaars elk tweemaal succes. ^Anderlecht heeft deze finale te recht gewonnen", wist oefen- meester Raymond Goethals na afloop van het duel te vertellen" Nadat we eerder ploegen als HSV en FC Porto hadden verslagen, konden we deze overwinning eenvoudig niet meer missen" Zijn Oostenrijkse collega, Her mann Stessl, kon zich bij die woorden wel aansluiten. Hij vond de zege van Anderlecht zeer ver diend, „alleen wel wat te hoog uitgevallen. „Eén ding weet ik in elk geval nu wel zeker, Prohaska maakt voor vijftig procent de kracht van mijn ploeg uit. Hij was bepaald niet in zijn beste vorm, wat zijn weerslag op de ploeg had. En aangezien bij Anderlecht Rensenbrink wel de sterren van de hemel speelde, moesten we deze finale wel verliezen" Overigens was Anderlecht t eerste helft niet i zich een veldmeerderheid te verwerven. Integendeel. De Oos tenrijkers kregen aanvankelijk zelfs de beste mogelijkheden. Zoals Pirkner bijvoorbeeld, die na een pass van Gasselich de buitenspelval ontweek en de bal langs de uitgelopen doelman Nico de Bree wist te tikken. John Dusbaba wist het speeltuig echter nog van de lijn te werken. Wat Austria niet lukte, daar slaagde Anderlecht wel in. In de veertiende minuut zette- Ren senbrink zijn ploeg op een 1-0 voorsprong en toen diezelfde speler vlak voor rust met een schitterend genomen vrije schop opnieuw succes had, kon het Brusselse feest eigenlijk al niet meer kapot: 2-0. Wat eens te meer zou worden benadrukt door Gil bert van Binst, die de uitgelopen goalie Baumgartner te vlug af was: 3-0. Juist die treffer was voor An derlecht het sein om het na rust allemaal wat kalmer aan te doen. Op rustige wijze bepaalden de paars-witten zich tot het consoli deren van de veilige 3-0 marge, die tien minuten voor tijd werd vergroot door toedoen van Van Binst, die van dichtbij opnieuw succes had: 4-0. Met dit resultaat evenaarde An derlecht het record van AC Milan, dat eerder de Europa Cup voor bekerwinnaars al tweemaal in de wacht had gesleept. Anderlecht heeft de Europa Cup voor bekerwinnaars in de wacht gesleept; Rob Rensenbrink jubelt het uit. PRAAG - De nek-aan-nek-race om de wereldtitel ijshockey duurt in Praag onverminderd voort. Ter wijl het team van de Sovjet-Unie Zweden met 6-1 versloeg, speel de titelhouder Tsjecho-Slowakije gisteren de beste wedstrijd tot nu toe. De Canadese profs werden met 5-0 verslagen. Woensdag avond al verkleinde West-Duits land de kans op degradatie door de VS met 7-4 te verslaan. De coach van het Amerikaanse team John Mariucci, werd direct ont slagen. Zijn opvolger wordt Herb 'VURIG' SLOT CRICKETDUEL KINGSTON - Met geweervuur uit politiekarabijnen is de vijfde testmatch tussen de ploegen van West-Indië en Australië gisteren in Kingston besloten. Het publiek overstroomde de cric- ketmat gewapend met stoelen en flessen, nadat scheidsrechter Wesley Malcolm de Westindiese bowler Vanburn uit had gegeven, hij was achter het wicket gevan gen. Na het vertrek van fast bowler Molder bleef West-Indië staan op 258 voor negen met nog 38 ballen te bowlen in deze wed strijd. De politie greep in en schoot over de hoofden van de opgewonden menigte heen om hen zodoende te verdrijven van de kostbare mat. Brooks. Oost-Duitsland boekte de eerste zege: 4-3 tegen Finland. De Sovjet-Unie heeft zijn kansen op het behalen van de wereldtitel aanmerkelijk vergroot door met 6-1 van Zweden te winnen. De 14.500 toeschouwers in de op nieuw uitverkochte ijshal moe digden de Zweden de gehele wedstrijd fanatiek aan maar de Scandinaviërs konden de presta ties van vorig jaar toen zij in We nen met resp. 3-1 en 5-1 van de Russen wonnen, niet herhalen. Titelhouder Tsjechoslowakije speelde tegen de Canadese profs zijn beste wedstrijd tot nu toe. De Canadezen hadden het vooral aan het werk van hun voortreffelijke doelman Daniël Bouchard te danken dat de score niet hoger uitviel. In de eerste twee perio den stopte de Canadees onmoge lijke "ballen" en daardoor bleef de Tsjechische produktie dan ook beperkt. In de laatste periode ging het soms fel toe waarbij de Amerikaanse scheidsrechter Pierce soms erg lankmoedig op trad. Desondanks werden 26 strafminuten uitgedeeld: acht voor de Tsjechen, achttien voor de Canadezen. Na vijf wedstrijden is de stand: Tsjecho-Sl. 5 5 0 0 10 35- 9 Sovjet-Unie 5 5 0 0 10 38-15 Zweden 5 4 0 1 8 28-11 Canada 5 3 0 2 6 32-17 Finland 5 10 4 2 17-26 West-Duitsl. 5 1 0 4 2 17-31 5 10 4 1 17-31 Oost-Duitsland 5 1 0 4 2 9-37 Verenigde Staten 5 0 0 5 0 15-36 In toernooi om Nederlandse schaaktitel Timman (links) en Sosonko analyseren een partij LEEUWARDEN - Jan Timman en Genna Sosonko hebben voor een novum in de geschiedenis van de Nederlandse schaaksport ge zorgd door af te zien van een be slissende tweekamp en genoegen te nemen met deling van de Ne derlandse titel en het prijzengeld Elk nam nu vier duizend gulden mee naar huis. Timman en So sonko brachten via remises hun eindtotaal op negen punten uit dertien partijen. Timman deed dat via een emotieloze remise te gen Donner, die evenals de twee nieuwe kampioenen ongeslagen bleef. Sosonko had meer ambi ties. Hij lokte Langeweg mee langs afgronden van het schaak- denken, maar kreeg geen loon naar werken. De indruk bestaat, Langdurig De slotronde was overigens een langademige affaire: van tien uur 's morgens tot rond zevenen 's avonds. Het was vooral de partij Ree-Kuij- pers, die de aandacht vroeg. Ree moest winnen om zijn reputatie gestand te doen. Hij deed dat na 72 zetten. Dit resultaat kan van belang zijn voor de samenstelling van het Nederlands team bij de schaak olympiade over vijf maanden in Argentinië. Voor de selectie van de zes deelnemers telt het resul taat van het Nederlands kam pioenschap mee, evenals het ko mende I.B.M.-toernooi. Daar zal echter Frans Kuijpers niet aan meedoen, omdat hij weinig tijd aan de schaakstudie kan beste den. Bij het slotbanket kwamen de or ganisatoren met de voor de K.N.S.B. verheugende medede ling dat ook in 1979 de strijd om het Nederlands kampioenschap in Leeuwarden zal plaatsvinden. Eindstand: 1/2. Timman en Sosonko beiden 9 pnt: 3. Donner 7'/2 pnt; 4/5. Ree en Baljon beiden 7 pnt; 6/7. Bóhm Ligterink beiden 61/2 pnt; 8/9/10 Hartoch, Kuijpers en Van der Vliet allen 6 pnt; 11/12. Hofland en Langeweg beiden 5% pnt; 13. Van der Sterren 5 pnt; 14. Schee- ren 4'/2 pnt. LEIDEN - Het blijft een droevige zaak met het Nederlandse turnen bij de heren. Aan de voorronden van de strijd om het nationaal kampioenschap, dat zondag eveneens in Leiden zal worden afgewerkt, namen gisteren zeven jeugdturners en slechts vier he ren deel. Bij de jeugd verzekerde Johan Molenaar (St. Mauritius) zich al vrijwel van de titel door de voorronde met een totaal van 47.20 punten te winnen. Hij had een voorsprong van bijna drie punten op Ron Lamboo van Pro Patria. Bij de heren komen nog maar drie turners in aanmerking voor het kampioenschap. Dick Ooykaas heeft van die turners de beste pa pieren. Hij vergaarde 49.15 pun ten. Zijn voorsprong op nummer twee, Wil Koch, bedraagt 1.30 punt. Damesturnen De Nederlandse keurturnploeg dames voor de wedstrijd tegen het sterke Roemenië, die 13 en 14 mei in sporthal "De Donck" in Papendrecht zal worden gehou den, bestaat uit Monique en In- grid Bolleboom (Pro Patria, Zoe- termeer), Connie Zwarthoed (St. Mauritius, Volendam), Annelies Nijdam (WIK/FTC, Heerenveen), Marleen Houter (Klimop, Hei- loo), Maija Huyting (DOO, Utrecht) en Marijke Aarn'outse (Sparta, Dordrecht). Overigens zal de Roemeense ploeg sterren als Nadia Comaneci en Teodora Ungureanu op het appèl ontbreken. Naar Nederland ko men nu: Anca Grigoras, Gabriela Trusca, Rodica Sabau, Daniela Brindescu, Irina Hurvai, Rodica Rat en Constanta Ciocanel. ASSEN - Jack Middelburg was gis teren de grote winnaar in de eer ste van een serie van zes kam pioensraces voor de nationale ti tel. Op het ingekorte TT-circuit in Assen, kwam de Naald wij ker tot drie overwinningen. Hij won zowel de 350 cc, als die in de 500 en 750 cc klasse. Voor Middelburg een uitstekende aanzet om zijn drie in 1977 ver overde titels te prolongeren. In alle drie klassen verbeterde hij tevens het bestaande ronde-re cord. In de 350 cc klasse zege vierde hij met 12 seconden voor sprong op Bert Struyk, die eerder met grote overmacht de 250 cc op zijn naam bracht. In de 500 cc liet Middelburg Hemk de Vries ruim vier seconden achter zich. In de 750 cc tenslotte leek het aanvan kelijk een felle strijd tussen Mid delburg en Rob Bron te zullen worden. Maar halverwege de koers zagen de 12.000 toeschou wers Middelburg toch gemakke lijk weglopen om met een voor sprong van 22 seconden te finis hen. De zijspanklasse leverde een verrassende zege voor Fred Draaisma (zie foto) op, die werd geassisteerd door gelegenheids- bakkenist Jan van Veen. Het duo Brouwer/Oosthouwer werd tweede. TRIEST - De kansen van het Ne derlands militair elftal om de eindronden van het C.I.S.M. toernooi volgend jaar in Koeweit te bereiken, zijn aanzienlijk ge daald door de 2-1 nederlaag, die dinsdagavond in Triest tegen de Italiaanse militairen werd gele den. Schoppen zonder dat er een bal in de buurt was, slaan, spuwen en meer van dat soort onaange naamheden heeft het Nederlands militair elftal zich woensdag in Triest van de Italiaanse wapenb roeders moeten laten welgeval len. De Italianen waren kennelijk van plan hoe dan ook hun plaats in de eindronden van het C.I.S.M toernooi volgend jaar in Koeweit veilig te stellen. Via een zege met 2-1 zijn zij daar goeddeels in ge slaagd. Uit de eerste helft van de vierlandencompetitie hebben zij nu 6 punten tegen Nederland drie, terwijl West Duitsland en Algerijë resp. één en nul punten hebben uit twee wedstrijden. Twee van de drie doelpunten kwa men voort uit strafschoppen. Al leen het eerste kwam uit een spel-situatie voort. Vinzenci scoorde na 25 minuten uit een voor zet van Manfcdonia. Vijf minuten later bestrafte de Spaanse scheids rechter Pulanque een poging van Valmassi om Pierke Tol tussen de grassprieten te laten verdwijnen door de bal op de stip te leggen. Budding benutte de kans en deed op slag het enthousiasme van de 17.000 toeschouwers bekoelen. De wederzijdse onvriendelijkheden gingen echter verder. Zestien minuten na rust haalde De gens Vinzenci strafschoprijp on deruit. Rossi scoorde. Scheidsrech ter Pulanques liet het bij twee gele kaarten. Een voor Houtman en een voor Mafredonia. Havermans in libre-strijd dè favoriet HULST - Louis Havermans uit Zundert heeft zich zonder meer aangediend als de grote favoriet in het toernooi om het Neder lands kampioenschap libre, dat in Hulst wordt afgewerkt. De 22-jarige Brabander en tweevou dig Europees kampioen in het li bre maakte in de eerste ronde- korte metten met Rijvers, de in valler voor Velthuis, die zich we gens rugklachten heeft terugge trokken. Havermans maakte de 500 caram boles moeiteloos en met verve vol in één beurt. Hij kwam niet aan een tweede partij toe, omdat de tweede ronde in verband met do denherdenking maar voor de helft werd afgewerkt. Hetzelfde presteerde zijn streekgenoot Jan Arnouts, met zijn 19 jaar de debu tant in de ereklasse. Arnouts deed Platjouw, de regionale ve dette uit het Zeeuwse Axel, in een beurt de das om en maakte aan al zijn illusies om op eigen terrein te kunnen schitteren een einde. Overigens verloor hij wel in vijf beurten van de Noordhollander Van Ham uit Egmond aan Zee in de eerste ronde. Van Ham zege vierde twee keer (ook Van der Kruysweg - zwaar teleurstellend in Hulst - moest eraan geloven). Van der Kruysweg werd in vier beurten van de tafel geveegd. De strijd spitst zich duidelijk toe tussen Van Ham, Havermans, Bongers uit Nijmegen en Ar nouts. Bongers liet Vet in drie beurten achter zich. Christ van der Smissen ontbreekt. Hij zou een dag te laat hebben ingeschre ven al wordt daar door iedereen een vraagteken achter gezet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23