Leiden 'schrijft' b aske tb alhis torie Donar zit met schade: 106-99 Deze kans zal ik gaan grijpen Henny Blom: 'Dit was basketbal op z'n Amerikaans: nooit opgeven' Stuntend Punch behoudt kansen LEIDEN - Ietwat onwennig zit het Leidse legioen op de gigan tische tribunes in de Groenoordhal. Dit is toch wel even wat anders dan die kntLSse, vertrouwde Vijf Meihal. Terwijl men daar soms letterlijk met de neus op het speelveld zit, moet men nu van tamelijk grote afstand het bas ketbalfestijn gade slaan. Zodra echter de eerste Donar spelers zich melden begint het publiek zich een beetje te roeren. Onder oorverdovend gefluit en gejoel, en achtervolgd door een enkel stuk vuurwerk zoeken de Noordelingen snel een goed heenkomen in de kleedlokalen. Naarmate het aanvangstijd- stip nadert begint het er al aar dig op te lijken dat het legioen is warmgedraaid. De strijd kan beginnen. Na de teleurstellende Leidse start gaan 'de 4500' toch als een man achter hun helden staan. Zelfs bij een achterstand van meer dan tien punten blijft men de spelers met toejuichingen steu nen. En, wanneer diep in de tweede helft Leiden voor het eerst een voorsprong neemt veranderen de statische tribu nes in een deinende, kolkende en juichende mensenmassa. Wanneer Donar met nog een halve minuut te gaan en een gelijke stand, balbezit krijgt, worden de Groningers bijna de hal uitgeschreeuwd. En ja hoor, het blijft gelijk. Verlengen. Het bekende 'We are the Cham pions' klinkt uit de speakers. Een koor van 4500 man zingt, of liever brult mee. Honderden rood- witte sjaaltjes gaan in de lucht en enkele minuten later komt de zilvervloot binnenva ren. Want inderdaad, na een heroisch gevecht gaat het taaie Donar in de verlenging dan eindelijk door de knieen. Uit zinnige supporters nemen bezit van het speelveld, Leiden zit in de finale om de basketbaltitel en dat moet gevierd worden. Terwijl grote groepen supporters nog nafeesten in de hal of in het restaurant laat de dolgelukkige maestroHenny Blom zich van alle kanten feliciteren. Blom: "Dit is te gek, dit is bas ketbal op z'n Amerikaans. Wat een happening en wat een pu bliek. Het publiek is eigenlijk net het team. Doorgaan tot je er bij neervalt en nooit opgeven" Later verklaart Blom in een wat rustiger omgeving: "Onze start was verschrikkelijk slecht, zowel aanvallend als verdedi gend. Een kwestie van overge concentreerd zijn, een andere verklaring is er niet voor te ge ven. Volkomen apatisch liepen de jongen rond, totdat de vlam er in sloegToen het eenmaal op verlengen uitdraaide wist ik dat het gebeiteld zat". "Het team heeft het aanvankelijk minder op dreef zijn van Col lins en Plaat grandioos opge vangen, vooral Bartolome. Wat heeft die jongen vanavond een wilskracht getoond. Zo fantas tisch rebounden met een zeer zware rugblessure is klasse. Hij speelde notabene met een spe ciaal corset". Nicolette Haman, de aanstaande vrouw van Bartolome: "Vic kon niet eens normaal bukken. Hij verging van de pijn in z'n rug. Wanneer er een derde wedstrijd was gekomen had hij absoluut niet mee kunnen spelen, hij is momenteel echt gebroken en heeft nu een paar dagen vol strekte rust nodig. Vandaar dat hij alles pakte wat er maar te pakken viel. Hij wist dat er geen derde wedstrijd mocht komen, onder geen enkel be ding". De grote afwezige in het treffen met Donar was Hans van Roo- den.Het Leidse troetelkind was speciaal uit Amerika overge komen voor de play-off s. Door een ongelukkig voorval moest van Rooden met zijn voet in het gips vanaf de bank toekijken. Van Rooden "Ik voelde me diep ongelukkig dat ik dit niet mocht meemaken. Toch ben ik momen teel dolgelukkigwat een wed strijd! Toen het in het begin zo slecht ging had ik er zo wel in willen strompelen en op het laatst kreeg ik de neiging om met dat gipsen been langs de tribune heen en weer te crossen als een soort van "Cheer Mas ter". En maar zingen 'We are the Champions', Are we?' Ach kampioen worden hoeft eigen lijk niet meer, dit seizoen kan toch al niet meer stuk' JAAP VISSER LEIDEN - Alle teleurstelling over het desastreuze slot van het basketbalseizoen ont laadde zich in één actie. Woedend haalde Robert Zeilstra uit naar arbiter Martijn Lindenberg. De voet van de boze Groninger raakte het zitvlak van de scheidsrechter, die geen pardon kende: Zeilstra werd het veld uitgestuurd. Een triest einde voor het wanhopig vechtende Nationale Nederlanden Donar in de sensationele wedstrijden met Parker Leiden. De resterende uiterst chaotische secon den waren nog maar een formaliteit. Leiden pakte in de verlenging de winst (106-99) en de finaleplaats. In de Groningse kleedkamer veeg de de Amerikaan John Wayne Croft woensdagavond zijn tranen weg. Hij had zijn afscheid van het Nederlandse basketbalteam zo heel anders voorgesteld. Een jaar lang hard werken werd door Lei den in twee wedstrijden teniet gedaan. Croft huilde, maar bleef de grote sportman. Als eerste en als enige maakte hij de gang naar het feestgedruis in de Leidse kleedkamer. Het werd even stil. Het gebaar van Croft werd op zijn waarde geschat, want nog geen half uur daarvoor had het er alle schijn van dat juist zijn Donar de zege in de Groenoordhal zou grij pen. Wat speelde Donar sterk! De ploeg van Jim Parks wist dat er maar één uitweg was naar de finales en dat was winst. Daarvoor was dit maal wel iedere Groninger bereid te knokken. Weg waren de on succesvol verlopen contractbe sprekingen in de gedachten van Everett Fopma. De grote reus duwde, trok en sloeg zich een weg naar de basket. En als die door Kip en Bartolome te goed werd afgeschermd schoot hij met gemak van afstand. Weg waren ook de gedachten aan huis by de scheidende Miller en Croft. Zij droegen Donar naar een onthut sende 14-27 voorsprong na tien minuten spelen. Parks had de zóne-verdediging van Leiden beantwoord met een zeer agressieve uitvoering van het zelfde, voor het publiek weinig aantrekkelijke middel. Hoewel John Franken nog duidelijk niet fit was wist de Groningse guard toch uit de zóne heel wat onder scheppingen van de bal te pak ken. Donar had het wapen tegen Leiden gevonden want, zoals Parks verwachtte, Leiden kon het excellente schieten uit de eer ste wedstrijd niet benaderen Plaat (hy schoot in Groningen 75 percent en woensdag 29 pet) en Collins faalden van afstand. Bar tolome moest zich veel verbijten om vrijuit te gaan onder het bord zodat alleen Bruinsma en Kip overbleven. Aan de andere kant speelde Peter Miller de wedstrijd van zijn leven Zelfs de uiterst chauvinistische Leidse aanhang moest de handen wel op elkaar brengen voor Mil ler. Een schot van Donar was een schot van de uitblinkende Ame rikaan. Er was echter één factor die Donar miste: het publiek. Voortgestuwd door de 4500 uit gelaten supporters zette Leiden de late jacht op Donar in. Na 15 minuten ^pelen was er nog dui delijk verschil (26-37), maar toen kwam de periode Sid Bruinsma. De timide Friese Amerikaan mis te geen schot 8 op 8) en sleepte zijn ploeg over het dode punt heen op het moment dat Donar conditioneel de tol moest betalen voor de flitsende start. Op onna volgbare wijze sneed Bruinsma door de Groningse zóne en bij rust was de achterstand van Lei den gehalveerd: 45-51. Ook na de hervatting bleef Leiden problemen kennen met de Do- nar-afweer, waartegen Plaat en Collins maar niet konden s Dat die er zou komen wist ieder een. Collins gaf de eerste stoot. In een orkaan van geluid tikte hij Leiden naast Donar. 75-75. terwijl Miller alles raak bleef Beide teams gaven elkaar niets toe schieten. Toch kwam Leiden dichterbij, stap voor stap. Croft raakte geblesseerd maar kreeg geen tijd voor herstel omdat zijn uitgebluste vervanger Fopma binnen de kortst mogelijke tijd zijn vierde fout liet aantekenen. Dat verstoorde het ritme. Alleen Miller en de jeugdige Scheltes bleven onverstoorbaar. Scheltes, uiterst geconcentreerd spelend beheerst verdedigend, toonde dat i Een ontsnapping van Leiden mislukte twee minuten voor het eindsignaal door het optreden van Miller. Hij vocht zijn eigen duel met het Leidse publiek en won die. Geen yrije worp ging mis, de fluitconcerten ten spijt. Seconden tikten weg, de eindbe slissing lag bij Miller. Te laat kreeg hij de bal, er was geen ruimte voor een drive. Donar bleef gelijk: 89-89. Twee beelden uit de strijd tussen Leiden en Donar. Links scoorde de vrij gespeelde Harry Kip, terwijl Scheltes, Fopma en Franken het nakijken hebben. Op de rechter foto Vic Bartolome zoals hij woensdagavond schit terde in de Groenoordhal. Afgeschermd door Collins en Bruinsma pakt hij de rebound. Het scoutingsrapport van Leiden. Bruinsma 34 punten (schot 16 uit 21, 76 pet), vrije worpen 2 uit 2, rebounds 14; Collins 31 pnt (12 uit 26, 46 pet), vr.w. 7 uit 8, reb. 10; Plaat 19 pnt (6 uit 21, 29 pet) vr.w. 7 uit 7, reb. 1; Bar tolome 14 pnt (6 uit 12, 50 pet), vr.w. 2 uit 2, reb. 16; Kip 8 (3 uit 6, 50 pet), vr.w. 2 uit 2, reb. 7Leysner 1 pnt (0 uit 3), reb. 1. Totaalschot; 48 percent (Do nar 53 pet), rebounds 48 (Donar 38), balverlies 14 (Donar 15). Scores Do nar: Miller 34, Croft 18, Franken 12, Fopma 12, Scheltes 10. Amerikanen beheerste eredivisie zeker plaats en speelruimte is voor begaafde Nederlanders. De ommekeer was onontkoom baar. Donar kon geen afstand meer nemen, want Scheltes en Miller stonden alleen. Arthur Collins verrees uit de schaduw van de excellente Bruinsma en brak de Groningse verdediging verder open (69-71), terwijl Plaat zijn beperking aanvaardde. Een nieuw facet kwam in de zenuws lopende strijd: het karakter van Vic Bartolome. Zijn rug gesnoerd in een strak corset, nam hij de controle onder de borden over en daaruit haalde Leiden zijn winst. door Leiden vlamde opeens, s Bartolome en Plaat brachten meteen in de eerste minuut van de verlening wat vrijheid (93-89), en toen Cees ten Nijenhuis de kans op de gelijkmaker liet liggen (hij miste 3 vrije worpen) greep Leiden de winst. Niets stond dat meer in de weg. De schop van Zeilstra niet. De technische fout van Parks niet, die de Groninger kreeg voor de 6de fout van Fran ken. In het lawaai hadden de arbi ters het signaal voor Frankens 5de fout niet gehoord. Bartolome schitterde nog eenmaal, Croft sneuvelde op de valreep. De tra nen vonden hun weg. Leiden vierde feest 106-99. HANS JACOBS DELFT - Uitgerekend Punch zorgde gistermiddag voor een davende stunt in de tweede ronde van de play-offs. Juist de ploeg die zich pas op de slotdag van de gewone competitie als laatste voor de eindronde kwalificeerde. De club ook die afgelopen woensdag opnieuw een dood steek kreeg van een onbetrouw bare sponsor, want de firma Cot- tonhouse verklaarde voor de tweede keer binnen enkele maanden het contract met Punch aan zijn laars te zullen lappen. Steunend op de formidabele in breng van het trio Jackson - Taylor en Woudstra behield Puch uitzicht op de finales tegen Lei den. De Delftenaren zetten de tweede wedstrijd tegen lijstaan voerder Falcon Den Bosch in winst om (100-99), waardoor een beslissingsduel noodzakelijk werd. Punch had de eerste ont- Wouter Holverda („ik ben blij met Sparta") tekent voor één jaar LEIDEN - Nog altijd blijkt de kweekvijver van Leidse voetbal talenten niet te zijn leeggevist. Dit ondanks het feit, dat met name de Rotterdamse eredivisieclub Sparta in het verleden al ver scheidene malen de hengel met succes heeft opgehaald. Afgelo pen woensdagavond had de Kas teelclub, na de eerdere „vangst" van Bert Jansen, Arie van Stave ren, Leen de Goey en Ton Marijt opnieuw beet. Op het moment,dat de rest van voelbalminnend Ne derland zich bezig hield met de Europa Cup Il-finale An- derlecht-Austria Wien, sloeg Sparta's penningmeester Floor Brouwer de 20-jarige Rooden- burg-linkerspits Wouter Hol verda - voorlopig voor één jaar - aan de haak. „En daarmee kwam er een eind aan een week, die voor mij bijna een eeuw heeft geduurd", aldus de duidelijk opgeluchte Holverda, die zich op 18 juli - begin van de oefencampagne van Sparta - met opmerkelijk veel ambities in het betaalde voetbalavontuur zal storten. Tenslotte probeer je het hoogst mogelijke te bereiken. Daarom heb ik ook altijd de stille hoop gehad, dat ik ooit eens door een betaalde club zou worden be naderd" Op het moment, dat Holverda zich zelf begon af te vragen die hoop ooit eens gerealiseerd zou worden „naarmate het seizoen vorderde, heb ik regelmatig gedacht „ko men ze nu wel of niet") werd Roodenburg-secretaresse Lenie Jansen schriftelijk van de Sparta-interesse op de hoogte ge steld. JJaarna zijn er drie be sprekingen gevoerd. Vorige week dinsdag vroeg Sparta mij te te kenen, maar mijn zaakwaarne mer Jan van Wezel en mijn vader vonden het toen raadzamer, dat er eerst over bepaalde zaken nog eens goed zou worden nage dacht Ik heb daarop van de zenuwen werkelijk al mijn nagels afgekloven. Nadat het contract afgelopen woensdag was rond- gepraat ben ik als een os in slaap gevallen". Andere clubs, die min of meer van hun belangstelling hadden be tuigd, visten door die snelle han delwijze van Sparta achter het net. Holverda: ,Mijn vader werd tijdens een selectiewedstrijd tus sen West I en West II in Leerdam door een zekere Van der Hoeven benaderd. Die vroeg toen of er geen gesprek met zijn club Feyenoord mogelijk was. Mijn vader heeft toen gezegd, „dan mag je wel opschieten, want wij Holverda: "Eindelijk kan ik weer rustig slapen" zijn praktisch met Sparta rond" Ging de volgende dag de telefoon. Stephan aan de lijn. Of ik maar even naar de Kuip wilde komen om te tekenen. Alsof het tekenen van zo'n contract een formaliteit isV roegen we of we n iet wat later op de avond langs konden komen. Tenslotte kan mijn vader zijn zaak ook niet direct in de steek laten. Antwoordde Stephan, dat hij maar tot vijf uur werkte. Nou, toen had ik van Feyenoord al ge geten en gedronkenEn de va der van Fred Filippo heeft voor de wedstrijd Hermes DVS-Rooden- burg tegen mij gezegd ,Je mag morgen wel goed spelen, want er komen lui van AZ kijken". Maar behalve die ene keer, dat mijn oom eens iemand uit Alkmaar aan de telefoon heeft gehad, heb ik van die kant nooit meer wat ge hoord Wouter Holverda kan er nauwelijks mee zitten. Vindt, dat hij een goede keuze heeft ge daan, ,£eker nu ik van Bert Jan sen heb gehoord hoe het er bij Sparta qua sfeer en zo allemaal aan toegaat. Er spelen bij die club veel Leidenaars. Jongens, die ik vrij goed ken". Vooralsnog zal Holverda in de C- selectie moeten beginnen. Een zo op het oog minder aantrekkelijke kant van de door hem zo toege juichte verbintenis met de Rot terdamse Kasteelclub. ,Maar ik zal er alles aan doen om me zo snel mogelijk in de A-selectie te spelen Want eigenlijk heb ik maar één doel voor ogennamelijk Arie van Staveren uit het eerste elftal te spelen. Tenslotte wordt hij bij Sparta mijn grootste con current" Holverda beseft, dat hij, wil hij in die opzet slagen, vooral in men taal opzicht zal moeten groeien. Bij Roodenburg liet hij het nogal eens afweten, als hij weer eens het slachtoffer was geworden van een grove charge van een directe te genstander. Hij: ,Als ik zo'n vent tegenover mij had, werd ik in derdaad wat voorzichtiger. Uit eindelijk was ik maar amateur en moest ik de dag erop weer wer ken" Zuchtend: Jk heb wat schoppen gehad in de eerste klasse. Soms leken mijn benen na een wedstrijd op een land kaart Ik was zo'n beetje de be ste klant van de fysiotherapeut. En ik deed nooit iets terug. Ik heb nog nooit een officiële waarschu wing opgelopen. Bij Sparta zal ik er wat dat betreft wel harder in gaan, misschien zelfs weieens te gen een gele kaart oplopen. Want nu ik mijn kans in het betaalde boetbal dan eindelijk krijg,zal ik er hard voor knokken om die te pakken" GERARD VAN PUTTEN moeting met Den Bosch in de Brabantse hoofdstad afgelopem zaterdag met 115-112 verloren. Opnieuw wist het buitenlandse- drietal een uiterste precisie te be reiken bij het mikken op de Bos sche baskets. In de eerste ont moeting ontbrak echter de steun van de Nederlandsesspelers, die er nu wel wag. Op de beslissende momenten vond Sikking de ope ningen in de zwak ogende verde diging van Den Bosch, terwijl Toon van Helftéren na driekwart wedstrijd tegen zijn coach en de arbiters gezeurd te hebben in de slotfase toch maar ging scoren. Punch toonde karakter in de bom volle Delftse sporthal waar de selectie van P/Leiden met span ning naar de uitkomst van de thriller zat te kijken. Extra aan dacht uiteraard voor Jimmy Woudstra (30 pnt, 75 pet.) die zijn komst naar Leiden officieel aan het Delftse publiek bekend maakte. Al vroeg proefde Punch dc winstkansen. Een offensief, ingeleid door Rijks, werd be kroond meteen ongekende 28-17 voorsprong. Moeizaam kwam Den Bosch, dankzij Kirkland (27 pnt) en Akerboom (30 pnt), terug. Bij rust was alles nog onbeslist (50-50). Puch-voorzitter Jan Valstar vond het een geschikt moment om de nieuwe problemen met de spon sor wereldkundig te maken. In maart was Cottonhouse aan de vooravond van een door Punch aangespannen kort geding toch bereid te betalen, hoewel het be staan van een overeenkomst met de Delftse club werd ontkend. Die staat ook niet op papier. Het driejarig contract werd woens dag door de Weesper firma een zijdig beëindigd Punch zal daar om andermaal naar de rechter gaan. Puch, het team, ging ondertussen wel verder. Tegen Den Bosch hield men na de hervatting knap stand. Een sublieme Jimmy Woudstra en een sterk spelende Jan Sikking leidden hun ploeg een halve minuut voor tijd naar een beslissende 100-95 voor sprong. De laatste inspanningen van Den Bosch gaven nog moge lijkheden voor een verlenging, maar verder dan 100-99 (Kirk land en Dekker) kwam het niet. Aanstaande zaterdag wordt in Den Bosch uitgemaakt wie volgende week woensdag tegenstander is van Leiden in de finale-ronde. Een nieuwe verrassivg van het voor zyn bestaan in de eredivisie vechtende Punch is daarby met uitgesloten. HANS JACOBS.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21