LEIDSCH DAGBLAD Washington eist verklaring van Zuid afrikanen loeigoeie koemest. Bollenstreek zat gisteren propvol NA MILITAIRE ACTIE IN ANGOLA Ontslag directeur Meubelfabriek 11 Oisterwijk 0HMI DBW vandaag natuupbemesting voop gazonj»opdep of bloembakken. Oil] lust »gazon-kuup« binnen 3 weken een gaaf,gezond en sterk gazon! 8 alles Winst voor Labour in Schotland VRIJDAG 5 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35542 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Talrijke files op de rijkswegen. Bij Oudenrijn zelfs op een bepaald moment één van dertig kilometer Maar ook elders stapten de wachtende automobilisten in arren moede maar uit om iets van het zonnetje te kunnen proeven. Talrijke files op rijkswegen KUST- EN BOLLENSTREEK - Eén record is er gisteren in elk geval gebroken: de bloemen tuin van 'De Keukenhof in Lisse kreeg meer dan elfdui zend auto's te verwerken. En dat was nog nooit voorgeko- Met die elfduizend wagens kwamen maar liefst 55.000 be talende bezoekers de voorma lige tuin van Jacoba van Beieren bewonderen. Een tuin, die op dit moment op z'n mooist is. Opmerkelijk is dat nu nog hele velden narcissen in bloei staan. Een woordvoerder van de Keukenhof spreekt dan ook van een uitstekende dag'. De verwachtingen voor vandaag en het komende weekeinde zijn hoog gespannen. -Die grote trek naar de bol lenstreek bezorgde de politie handenvol werk. Smalle straatjes raakten volledig verstopt en op diverse drukke kruispunten was het onmoge lijk om het verkeer via stop lichten in goede banen te lei den. Zowel Noordwijkerhout Sassenheim, Lisse en Hil- legom zaten praktisch de hele dag 'propvol', zoals een poli- tie-woordvoerder meldde Het was abnormaal druk', ver telde men in Lisse. 'Maar we zijn zeker niet in paniek ge raakt. Natuurlijk, er was file vorming. Dat kan ook niet anders met zoveel bussen op de wegOndanks alles kunnen we stellen, dat de zaak vrij soepel is verwerkt' Hoewel het in de kustplaatsen 'gezellig druk' was, zijn daar toch minder toeristen geweest dan men had verwacht. Zo was de politie in Noordwijk volledig ingesteld om bij file vorming direct te kunnen in grijpen. Zij hoefde echter al leen op kruispunten maar wat regelend op te treden. Met andere woorden: de mensen die extra waren ingezet had den een vrij rustige dag. Het zijn vooral de dagjesmen sen geweest die op Hemel vaartsdag voor een giganti sche drukte op de wegen in de kust- en bollenstreek hebben gezorgd. De VVV's in de di verse plaatsen hebben be paald niet met hun duimen zitten draaien, maar toch konden zij het werk vrij ge makkelijk aanDe slaapplaatsen die vrij kwamen, konden direct weer worden bezet. In een enkel ge val moest er voor beddden een beroep worden gedaan op aangrenzende gemeenten Maar verder dan Haarlem hoefde men de toeristen niet te sturen Katwijk meldde dat het nu heel goed te merken is dat het bol- lenseizoen is begonnen Draaide de WV in Lisse vo rige week 'dol', nu hoefde niet eens de nood-voorraad' bed den te worden aangesproken Noordwijkerhout had het op Hemelvaartsdag nog nooit zo druk gehad. De grote verkeersdrukte in ons land kwam omstreeks half elf 's morgens goed op gang. Dé trekpleisters waren de Ve- luwe, Flevopolder en Zeeland Problemen gaf dit op rijksweg Den Haag-Arnhem, ter hoogte van Waddinxveen waar een file stond van zo'n dertig kilometer tot aan het verkeersplein Oude Rijn. Vol gens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen was het op de wegen drukker dan met Pasen. De grote trek terug verwacht zij zondag avond. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Verenigde Staten heb ben Zuid-Afrika dringend om een verklaring gevraagd, nadat bekend was geworden dat dit land een inval had gedaan op een stad in Angola, zo heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vandaag bekendgemaakt. De woordvoerder zei dat de Verenigde Staten bij de Zuidaf- rikaanse regering blijk hadden gegeven van hun afkeer en ernstige verontrusting over de consequenties van de ac tie. Gisteren maakte het officiële An golese persbureau melding van de Zuidafrikaanse actie die zich concentreerde op het Namibi- sche vluchtelingenkamp Ca- cinga, ongeveer 250 kilometer binnen Angola. Blijkens een communiqué van de Angolese regering begon de aanval, nadat het gebied eerst intensief door Zuid-Afrika was gebom bardeerd. Daarna hadden "gol ven Zuidafrikaanse vliegtuigen" gewapende versterkingen naar de stad aangevoerd. "Beperkt" De Zuidafrikaanse minister van de fensie Pieter Botha sprak gister avond van een "beperkte mili taire operatie" tegen de Swapo. Volgens Botha zijn de Zuidaf rikaanse eenheden Angola bin nengetrokken als gevolg van de "onheilspellende opbouw van Swapo-strijdkrachten in zuide lijk Angola". Het Angolese ministerie van defen sie heeft in het verleden herhaal delijk gewaggemaakt van Zuidafrikaanse invallen en bezet ting van grensplaatsen. Het is echter de eerste keer dat Zuid- Afrika zijn luchtmacht heeft in gezet om een Namibisch vluch telingenkamp zo ver binnen An gola te bombarderen. Ook is het voor het eerst dat er Zuidaf rikaanse parachutisten zijn ge land. Einde Gisteravond werd later officieel bekendgemaakt dat de Zuidaf rikaanse operatie in Angola was beëindigd. De bevelhebber van de Zuidaf rikaanse troepen in Namibië, ge neraal Geldenhuys, zei dat zijn manschappen zorgvuldig bot singen met het Angolese leger en de plaatselijke bevolking verme den en alleen bases van de Swapo hadden aangevallen. In het communiqué wordt niets over verliezen gemeld, evenmin vertelt het of de Zuidafrikaanse troepen zich uit Angola hebben teruggetrokken. De sleutel tot verkoop van Uw huis is onze vrijblijvende verkooptaxatie Waterland Vastgoed b.V. Breestraat 67, Leiden, tel. 123422. Ons kantoor is dagelijks geopend van 9-17.30 uur eveneet donderdagavond van 19-21 uur en zaterdag van 10413 ui Nieuwe Rijn 50 Tel. 120824 (071) Plaatselijk een bui AMSTERDAM (ANP) - Drs. Emile Meijer heeft ten onrechte straf- ontslag gekregen als directeur van het Van Goghmuseum in Amsterdam. Omdat de verhou ding tussen Meijer als directeur en het ministerie van crm blij vend is verstoord, kan hij echter niet meer terugkeren op de direc tiezetel van het museum. In ver band hiermee moet hem een schadevergoeding van 25 duizend gulden worden uitge keerd. Dit bepaalde het ambtenaren gerecht in Amsterdam vanmor gen in zijn uitspraak in het be roep, dat Meijer tegen zfijn ontslag - en de daaruit voortvloeiende besluiten - aantekende. Het ambtenarengerecht, onder voorzitterschap van mevrouw mr. W. M. G. Eekhof-de Vries, stelt in zijn uitspraak, dat het mi nisterie bij het strafontslag van Meijer niet de nodige zorg vuldigheid heeft betracht. Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur President Carter reageerde op het nieuws van de inval door te zeg gen: "Wij staan niet op het punt Amerikaanse troepen naar An gola te zenden". We zijn niet van plan tussenbeide te komen in enige oorlog in Angola, zo zei hij op een persconferentie in Port land tijdens zijn rondreis langs een aantal Amerikaanse staten. LONDEN - De Schotse nationalis ten hebben bij regionale verkie zingen grote verliezen geleden. Daarmee heeft Labour zich weer een eerste plaats op de politieke ranglijst verworven. Ook in de steden, waar de aanhang van de nationalisten groot was, heeft Labour forse winst ge boekt. Bij de komende parlementaire ver kiezingen maakt Labour nu goede kans de meeste van de 41 Lagerhuiszetels te behouden. Vermoedelijk heeft de belofte van Labour om Schotland een eigen parlement te geven, de nationa listen bij deze verkiezingen danig parten gespeeld. Fiji besteedt hele leger uit aan Y.N. SUVA/FIJI (Reuter) - Fiji, de voormalige Britse eilandenkolo nie in het zuiden van de Stille Oceaan, zal aan het VN-verzoek voldoen zijn macht in zuid-Liba- non te versterken met een batal jon - dat gewoonlijk uit 450 tot 600 man bestaat. Het zal rond 600 soldaten sturen. Dit betekent echter wel dat het land dat een bevolking van ruim een half miljoen zielen telt, wel zijn hele geregelde leger kwijt raakt. Dit telt namelijk 770 man. "Wij zitten hier helemaal niet mee, want er zijn geen landen die iets tegen Fiji hebben", zo verklaarde vice-premier en minister van binnenlandse zaken Ratsoe sir Penaia Ganilau. Eventueel zou den reservisten kunnen worden opgeroepen, zo zei hij. De vloot van Fiji telt rond vijftig 40 PAGINA'S P/Leiden in finale-ronde Er barstte een grandioos feest los onder de 4500 toe schouwers in de sfeervolle Groenoordhal toen P/Leiden woensdagavond in de ver lenging de winst pakte tegen Donar. Na een geweldige strijd, die alles bracht wat basketbal te bieden heeft, stelde de ploeg van Henny Blom zijn plaats in de fi nale-ronde om het Neder lands kampioenschap veilig. Wie daarin de tegenstander wordt van Leiden is nog niet bekend. Punch, dat zijn ster speler Jimmy Woudstra ver liest aan Leiden, stuntte te gen Den Bosch en beide teams moeten nu in een be slissingsduel voor een finale plaats vechten. Eén ding staat echter vast: Leiden verkeert in grote problemen omdat de dub bele veemarkt na het pink- sterweekeinde het spelen in de Groenoordhal nauwelijks uitvoerbaar maakt. Vandaag vergadert Leiden met de di rectie van de Groenoordhal om tot een oplossing te ko- PAGINA'S 21-27 j1 Arthur Collins Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. I Staatssecretaris Louw de Graaf van sociale zaken, die in één van zijn eerste optre dens als bewindsman nogal opzien baarde met de aan kondiging dat rekening moet worden gehouden met ver laging van de wao-uitke- ring, heeft die uitspraak weer min of meer terug ge nomen. De staatssecretaris zegt nu in een interview dat weliswaar alle sociale uitke ringen kritisch zullen wor den bezien maar dat dat niet per se inhoudt dat de wao- uitkering verlaagd zal wor den... PAGINA 7 I Oude-jazzfestival Breda be gonnen... PAGINA 5 I I Geen hoge verwachtingen bij Brezjnjevs bezoek aan Bonn... PAGINA 9 Verdere herinneringen van Nixon: „Ik keek recht in de camera en zei: daarom zal ik het presidentschap neerleg gen"... PAGINA'S 13 en 15. VANDAAG even bij HUISMAN B.V. kijken voor een goede occasion! Er zitten méér kanten aan het kiezen van Ti briL. van alle kanten beter bekeken Leiden Haarlemmerstraat.58 tel.(071)140148 4 weken lang I jLEIDSC H DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld e Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 we de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Hok|e aankruisen en bon ingevuld in zonder postzegel opsture >»^Leidsch Dagblad Antwoordnumn

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1